WIJHËANDEL B. 1. SIBBRl, Pakhuis te huur gevraagd Rfii- en Moezelwpn. Madera, SHERRY en Portwijnen. Vermouth, Malap. Medicinal ToEayer Ansbroch. Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. Ingezonden. Advertenlièn. Onze gezelschapsreizen. Amsterdamsch Reisbureau „DE GLOBE", Langestraat 74. S Mark (f 4.80) pei rnau per dag be taald. Af en toe trekken dan ook geheele veenarbeidersgezinnen naar de venen van Oldenburg. Een departement van onderwijs gevraagd. Door het hoofdbestuur van het Ned. Ond. Gen. is thans, ingevolge de opdracht van de jongste algemeene vergadering te Arnhem, tot H. M. de Koningin een adres gericht, verzoe kende te willen overwegen de in stelling van een ministerie van onder wijs en, zoo mogelijk tot de vestiging van dit departement eerlang over te gaan. Bij dit adres is gevoegd een Me morie van Toelichting, waarin ter ondersteuning worden aangehaald het Rapport der Ineenschakehnhs- commissie, de begrootingsdebatten in 19tO, een schrijven van Dr. J. H. Gunning Wzn., waarin deze zich ver klaart voor een afzonderlijk depar tement van ondeiwijs of een afzonder- lijkeafdeelingonder een eigen directeur generaal, en een artikel van Dr. D. Bos in de »Vragen des Tijds«. St -Nicolaas-Postpakketten. Bij gelegenheid van het Sint-Nico- laasfeest wordt de vergunning, om eenige pakketten aan hetzelfde adres van slechts een enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den lijd van 2 tot en met 6 December inge trokken en zal derhalve bij elk gedu rende dit tijdvak ter verzending aan geboden pakket eene adreskaart be- hooren te worden gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van eene goede overkomst van de pak ketten, aanbevolen: lo. zorg te dragen voor eene doel matige en stevige verpakking van de voorwerpen in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en beschadigen gevrijwaard zijn: 2o. zoo mogelijk de adressen op de pakketten te schrijven en, waar op plakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloten gaan daarvan, tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3o in de pakketten een tweede los adres te sluiten. Ten slotte wordt de aandacht ge vestigd op de gelegenheid tot aangifte vari waarde van pakketten, hetgeen voor pakketten met kostbaarheden is aan te bevelen en ten gevolge waar- vau, bij eventueel verloren geraken gedurende het vervoer met de post, hel volle bedrag der aangegeven waarde van het pakket wordt vergoed. («St. Ct.a) Briefkaarten. Bij K.B. van 13 Nov. (St.bl. no 334) is de volgende wijziging aa/tge- biacht in het K.B. van 14 Dec. 1895 (St.bl. no. 222 van 1895 en no. 142 van 1911): «Met uitbreiding in zooverre van bedoelde voorschriften kan nochtans in het binnenlandsch vei keer op de adreszijde van briefkaarten eene strook van ten hoogste 1'/, centimeter, ge meten van af den bovenrand, over de volle bieedte bedrukt worden met vermeldingen betreffende den afzen der en zijn ambt, beioep of bedrijf'. Door het Ministerie van Justitie zijn 5000 ex. aangekocht van den Scheurkalender vandenVolks- bond tegen drankmisbruik, om die in gebruik te doen nemen in de Gevangenissen, Rijkswerkinrich tingen, Tuchtscholen en Rijksop voedingsgesticbien. Het zal zonder twijfel algemeen bijval vinden, dat het Rijk ook in deze richting en op deze wijze werk zaam wil zijn om te waarschuwen tegen de gevaren van den alkohol. Naar wij vernemen gaat de luitenant der huzaren W. H. Piepers, die op non-activiteit izesteld is wegens tijdelijke ongesteldheid, onze gemeente verlaten en zich te 's Graventiage vestigen. Men seint uit New-York aan de N. R. Ct. Black Paddy, eig. dr. Bemelmans, achteruit naar den muur, en even lang zaam, akelig lachend als een hyena, de tanden toonend als een aap, met borstelig, hoog opstaand hoofdhaar als een kwaadaardige kat, oog in oog, volgde hem Jacob. (Wordt vervolgd.) gereden door luit. baron van Voorst tot Voorst, heeft in een behendigheids jachtparcours den eersten pr. behaald ravi Ada, van luit. baron van Voorst tot Voorst, was vierde. Canada won den tweeden prijs. Aan deze wed strijd hebben de beste paarden mede gedongen het parcours was bijzonder zwaar. In den wedstrijd om het kampioen schap voor jachtpaarden, zwaar ge wicht, heeft Black Paddy den reserve- prijs gewonnen. De ritmeester J. M. H. Lelyveld, commandant van het escadron ordon nansen te 's Gravenhage, is benoemd tot majoor bij het 1ste regiment huzaren alhier. Daar de sneeuw de velden onbe speelbaar had gemaakt, gingen de voetbalwedstrijden Zondagmiddag al hier niet door. De heer L. E. D. Langeveld is benoemd tot eerelid van de Amers- foortsche voelbalvereeniging H. V. C. Nor». 't Was Maandagavond in Amicitia niet zoo vol als we gedacht hadden, dat het wel zijn zou, de zaal was ongeveer half vol. Zij, die er waren, hebben echter genoten van het spel van Mevr. v. d. Horst, dat een diepen indruk maakte. Zij boeide van het begin tot het eind. De bloemenhulde na het tweede bedrijf gebracht, was dan ook welverdiend. Ook de beeren v. d Horst en Brandenburg als dr. Rank en Krogstad typeerden hun rol heel goed, evenals Pine Beider. Het zelfde kan met recht van de overigen gezegd worden. De regie was natuur lijk goed verzorgd. Van wege de vereeniging «de Ned. Herv. Kerk' zullen weder eenige winterlezingen worden gehouden. Onderscheidene sprekers zijn uitge- noodigd, orn te beginnen met 15 December a s. om de 14 dagen, te komen lezen in het gebouw der voor malige Diaconieschool, Muurhuizen. De heer P. W. Trost chef in 't magazijn «de Dom'" is met ingang van '1 Januari benoemd tot chef van het magazijn «Nederland", te Utrecht. De Oranje-vereenigiug houdt Donderdagavond haar najaars-ver- gadering. Nationale schietwedstrijd. Deze en volgende maand wordt in de schiettent aan de Pieter Bothstraat een nationale schietwedstrijd op buks en Rijks-cylinder geweer gehouden, uitgeschreven door de Amersfoortshe schietvereeniging «Prins Hendrik." Voor dezen wedstrijd zijn uitgeloofd: 7 verguld zilveren medailles, één ver guld zilveren kruis, één zilveren lau werkrans, 4 zilveren medailles, één zilveren kruis, 2 bronzen medailles en een aantal kunstvoorwerpen. De wedstrijd wordt gehouden 25. 26,29 November, 3, 6, 9, 10, 13, 16,17 en 24 December 1911; op Zondagen van 's morgens 10 tot 's avonds 9 uur, met een pauze van 1 tot 2 uur, en op werkdagen van 4 tot 's avonds 10 uur. Er wordt geschoten op 4 banen, bij kunstlicht, op hptschijfbeeld Facile, zijnde 5 afzonderlijke visuels, op elk waarvan een schot gelost wordt. De wedstrijd is verdeeld in: A. Korpswedstrijd buks. B. Korps wedstrijd Rijks-cylinder. C. Vrije baan- wedstrijd. D. Personeele wedstrijd. E. «Prins Hendriks-wedstrijd. F. Aan moedigingswedstrijd. Zaterdag avond werden de wed strijden geopend met een hartelijke toespraak van den eere-voorzitter van «Prins Hendrik«, kapitein adjudant A. Hogervoist, waarna reeds dadelijk vrij druk gescholen werd, evenals Zondag. De dagprijs, uitgeloofd voor den schutter, die op de vrije baan de meeste punten behaald heeft in een seue, werd Zaterdag gewonnen door H. v. d. Vlugt, met 100 punten, eri Zondag door J. van Eek, eveneens met 100 punten. De stand vrije baan is als volgt I, H. van der Vlugt, 100 punten; 2 D. v. Buuren. 100 p 3 J. van Eek, 100 p 4. R. H. Schukking, 99 p.; 5. J. Vink, 97 p 6. J. C. v. Aken (Uirechtï, 96 p.; 7. A. E Blok, 95 p.; 8. R J. v. Ruiven, 93 p. Prins Hendrik baan 1. D. v. Buuren met 98 punten. Amersf. Dagbl.J Ter gisterenmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad waren de heeren Veis Heyn en Rolandus Hagedoorn, eerstgenoemde wegens ziekte, afwezig. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van den Dinsdag 14 November deelde de voor zitter Jhr. J. W. A. Rarchman Wuy- tiers mede, dat de navolgende stuk ken wareri ingekomen: Twee missiven van den Minister van Binnenlandsche Zaken dd. 16 November 1911, No. 8871. houdende onderscheidenlijk bericht dal de tijde lijke benoeming van J. A. H. Hoogen- doorn aan het Gymnasium wordt goedgekeurd en dat diens benoeming aan de Hoogere Burgerschool voor kennisgeving wordt aangenomen. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van de Gedeputeeide Statpn van Utrecht van 13 November 1911, 3e afdeeling No. 4552/3205 tot goed keuring van het raadsbesluit vari 31 October 1911, No. 394, strekkende tot wijziging van de gemeentebegroo- ting, dienst 1911). (Voor kennisgeving aangenomen.) Bericht van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 13 November 1911, 3e afdeeling, No. 4553/3226, dat zij de voor 1911 verhoogde subsidie vari het burgerlijk armbestuur voor ken nisgeving hebben aangenomen. (Voor kennisgeving aangenomen.) Bericht van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 13 November 1911, 3e afdeeling, No 4556/3225, dat zij de voor 1912 toegekende subsidie voor het burgerlijk armbestuur voor kennisgeving hebben aangenomen (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 20 November 1911. 3e afdeeling, no. 4702/3254 tot goed keuring van het op 14 November vastgestelde le aanvullingskohier der straalbelasting en 3eaanvuliingskohier der inkomstenbelasting (Voor kennis geving aangenomen). Eene dankbetuiging van den bosch baas voor de verhooging zijner jaar wedde. (Voor kennisgeving aange nomen). Eene dankbetuiging van G. J. Buys voor de eenstemmige wijze, waarop aan de door Burgemeester en Wet houders voorgestelde eervolle om-chi ij- ving van zijn ontslag door uwe ver gadering sanctie is verleend. (Voor kennisgeving aangenomen). Een adres van F. H. G. Brandien waarbij hij verzoekt maatregelen te nemen tegen den overlast, welke adres sant ondervindt door het onder water loopen van zijn kelder. (Aan B. en W. ora praeadvies) Een verzoek van den leeraar A. J. de Jong om eervol ontslag als leeraar aari het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. (Aan B en W. om praeadvies) Een adres van de afdeeling Amers foort van de S. D. A. P. betreffende het nemen van maatregelen door de gemeente, in verband met de «dure lijdend en een adres van den Ameis- foortschen Bestuurdersbond betredende hetzelfde onderwei p (Te behandelen hij purii 4 der agenda). Een adres van het Dagelijk-eh Be stuur der Vereeniging Heemschut houdende verzoek de Kamperbitinen- poort niet af te breken, doch haar te behouden en haar, zoo noodic, te her stellen. (Ter inzage der leden ter Secretarie). Tot onderwijzeres aan de school 2e soort aan de Hellingstraat werd in de vacature mej. J. M. de Bruijn tot onderwijzeres benoemd mej. G. de Jager, met 9 stemmen tegen 8 uitgebracht op mpj W. M. van Eek. Tot leeraar in de wiskunde aan de Burgeravondschool, vacature Slagter, werd benoemd de heer E. Liriden- bovius. Tot leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan het Gym nasium en de Hoogere Burgei school de heer W. Emmens. Overigens het rapport der raads commissie, benoemd in verband met den pr ijs der levensmiddelen, werd besloten geen toeslag te verleenen op de loonen der gemeente werklieden. De heer Gerritsen drong, nadat hij de motieven die de commissie tot haar adres hadden geleid had uiteengezet, bij Burgemeester en Wethouders nog aan om de traelementen der politie beambten meer in overeenstemming te brengen met hetgeen deze pres teeten. Een verzoek van den heer R. L. E. de Bruijn om hem voorloopig con cessie le verleenen voor den aanleg en de exploitatie van een electiische tram AmersfoortZeist werd z. h. si. van de hand gewezen. Een heden nog van requestrant ingekomen schrijven, door den secre taris voorgelezen, waarbij hij mede deelde dat een buitenlands syndicaat de exploitatie ter hand wilde nemen, vermocht in dit besluit geen verande ring te brengen. Zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming bpchtte de Raad zijn goedkeuring aan het vooistel van Burgemeester en Wethouders tot liet verhuren van de tuinmanswoning met land op het terrein «de Hooibergen» aan Ruitenbeek voor de tijd van 6 jaren voor een bedrag van f90. Een wijziging der gemeenlebegroo- ting werd mede z. d. en z. h. st. goedgekeurd. De gewijzigde verorde ning op het verroeren en begraven van lijken in onze gemeente lokte evenmin discussie uit en werd met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van Burgemeester en Wet- houdeis betrellende het bouwen van een waterreversoir op de Berg bracht de tongen in beweging. De heer Kioes, die naar aanleiding van het meeningsverschil in het college van B. en W. de 3 plannen nog eens nauwkeurig had bestudeerd, was tot de conclusie gekomen, dat plari b, voorgestaan door den wethouder van openbare werken, in alle opzichten te vei kiezen is. Wethouder Rijkens vond het ont worpen gebouw afschuwelijk en wilde na het aspect van den Berg aan de Noord- en Westzijde dooi het gebouw van de tuchtschool al totaal bedorven is, althans voor de Zuid- en Oostzijde het natuurschoon behouden. Ook de wethouder van Esveld vond dal men naar de Berg alleen voor villabouw was aangewezen, dat de gemeente daar geen dergelijk gebouw mocht plaatsen, dat aan het geheel afbreuk zou doen. Na een krachtig pleidooi van den Wethouder van openbare werken de heer Kam, die er de nadruk op legde dat de eerste eisch in de bouwkunde is. dat een gebouw in zijn structuur moet aantoonen waartoe het bestemd is besloot de raad met 15 tegen 2 stemmen (die van de wethouders Rijkens en van Esveld) plan b. te doen uitvoeren. Het voorstel van Burgemeester en Wethoudeis orn afwijzend te beschik ken op een adres van A. van der Linden e a. rot verharding van de oude Soesiei weg, werd door de heeren Jorissen, Kroes, van Kalken, Gerritsen en Oo-terveen bestieden. Zij achtten in tegenstelling van B. en W. de verharding althans van een gedeelte van dien weg, dagelijks ui druk ge bruikt voor school- en Kerkbezoek, wel degelijk een gemeentebelang en zoude die verharding gaarne nu zien uitgevoerd, daar du in deze slappen tijd aan menige werkwillige arbeid zou verschaffen Besloten werd du punt aan le houden tot eeri volgende vergadering, waarin Burgemeester en Wethoudeis dan met een nieuw plan zullen komen. Aan de heer R W. Kuiper werd, op zijn verzoek mei ingang van I Februai i eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de school in de Koningstraat, terwijl aan den heer J M. Thiel leeraar aan de 11 B. S. met ingang van 1 November 1911 aan de gewone periodieke ver hooging zijner jaarwedde werd toege kend. Nadat het 2e suppliioir kohier der straatbelasting, dienst 1911, was vast gesteld op f301.85* en hst 4e aan- vullingskohier der inkomstenbelasting, dienst 1911, op f298.50 sloot de voor zitter de openbare vergadering en bleef de raad op voorstel van eenige leden nog een pooqe in geheime zitting bijeen. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NI J V E R IIE1D", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 15 Nov. tot en met den 21 November 19H GEVESTIGD. M. A. F. Bergmans, eehtg. van D. H. P. Mackav, v. Oud Valkenburg n. Joban v. Oldetarneveldl.6. D. Wrjnen van Deventer naar Teutstraat 3i. G. W. RichshoffervanBussum n. Kampstraat 34. J. Derks van Steenwijkerwold n. K. Bergstr. 17. A. Hof van Steenwijkerwold n. K. Bergstr. 17. W. v. d. Horst, wed. A. Hendriks, v. Nijmegen naar Schoutenst-eg 1. A. v. Garderen v. Woudenberg n.Bisschopsw. 71. A. J. Salomé van Rotterdam n. Schimmelpstr. 4. J vj d. ScttroetT v. Princenhage n. Langestr. 31a. C. Horsting v. Rheden de Sleeg n. Wijerrsstr. 11 G. van Kessel van Utrecht n. Nieuw6traat 4. J. J. P. de Heus v. Jutphaas n. Wnhoosstraat 10. W. J. F. Jente van Deltt n. Heiligenb.weg 3. E. Renes van Leusden naar Langeslraat 73. J. 11. tluisken van Ede naar Uirechtscheweg 97. J. de Winter van Wolthezen n. Bisschopvw. 29. A. G. Groen wed. v. G. J. G. H. Ch. Meltz Triebling van A'darn n. Uirechtscheweg 3"' II. G. Smeeing van Bussum n. Kampstraat 20. L. van Beek van Den Haag n. K. Bergstr. 9. VERTROKKEN. II. Klein van Hof 6 naar Nijmegen. A. van Noordenburg v. Bloemend.s' r. 39 n. Soest A. J. Smiok van Oude Soesterw. 3 n. Soest. J. M. Voskuilen v. Muurhuizen 93 n. Hilversum. J. H. Kuiter van Soesterweg 01 n. Scherpenzeel. C. Schriel van Uirechtscheweg 131 n. Schiedam. C. J. Hess van Blankenhein,str. 12 n. Dusseldorf. A. van Eeden van Bloemend.sir. 4 n. Den Haag. G. W. Skene van Utrechlsch-w. 137 n. Zwolle. W. van Voorst van Kampstr. 34 n. H rderwijk. J. de Groot van SoeslPrweg 323 naar Soest. G. J. M. Op de Macks van Puntenburgerlaan 39 naar Amsterdam. W. van de Vlasakker v. Aldeg.slr. 40 n. Breda. G. van Noordenburg v. Soesterw. 235 n. Valbui g. J. K. Kl-e van Zogstraat 27 naar Nijmegen. J. Voortman van Kleine Spui 54 n. Nijmegen. A. Polman v. Soesterweg 85 n. Haarlemmermeer. J. van 't Erve van An h.weg 101 naar Utrecht. H. van de H.vzel v. Utrechtschew. 84 n. Hilversum. A. van den Ham v. Monnikenpad 48 o. Leusden. M. Mogendoitl v. Langestraat 13 n. Schoonhoven. A. Witteveen van Beekest.laan 2 n. Deventer. I. van Praag van Groenmarkt 4 n. Rotterdam. M. van Praag van Groenmarkt 4 n. Rotterdam. Mijnheer de Redacteur I Gepasseerde Zondag was er tame lijk veel sneeuw gevallen. De Amers- foortsche jeugd liet zich dien dag, wat het werpen met sneeuwballen betreft, niet onbetuigd. Nu is het zoogenaamd sneeuwballen gooien een onschuldig vermaak, waar tegen gewis de meesten, niet een overwegend bezwaar hebben. Wanneer echter een troep kwa jongens, anders kan men ze niet noemen, (in vereeniging) met groote hoeveelheden sneeuwballen, waarvan er (ik ben er overtuigd van) ook innerlijk met steentjes en dergel. voor zien waren als om strijd een oude vrouw, jeugdig meisje, bejaard heer enz. onophoudelijk werpen, dan ont aardt, dit zoogenaamd vermaak toch zeer zeker in verregaande straat schenderij. Schrijver was ooggetuige, dat or aan zeker huis v. d. Kamp straat gescheld werd en toen de straatdeur geopend werd legio sneeuw ballen naar binnen werden geworpen onder woest geschreeuw en duidelijke «Schadenfreude«. Koningstraat-Jansstraat, Olie- Kreu- pelsteeg, Langestr. loco Muurbuizen was 't toorieel alwaar bet ergerlijk toeging. Én was er dan geen politie zoo zult u M de R. vragen, die eens man haftig hiertegen ageerde? Neen M. de R. Een Amsterdammer die juist t/in was zeide zeer ad rem «De politie te Amersfoort is ook al, als die ten onzent. Ze gelijkt een regenboog, die na 't onweêr te zien is." Werkelijk, Hermandad is niet alom tegenwoordig Amersfoort 28.11.1911. VERITAS. 11 December Berlijn f 65. 12 It Londen 55. 15 II Italië II 120.— 23 II Riviera II 95.— 23 II Tunis II 155. 23 II Spanje II 155.— 23 II Italiaan- scbe Meren II 90.— 24 II Parijs II 43.25 24 II Londen II 55.— 24 II België II 20.— 24 II Berlijn 65.— Alle reis- en verblijfkosten inbegrepen. Programma's worden op aanvrage franco toegezonden door het N. Z. Voorburgwal 345, AMSTERDAM. Telef. 418. centrum der stad. "Si. Aanbiedingen onder letter S. aan het bureau dézer courant.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2