PREDIKBEURTEN. Ingezonden. PLAATSELIJK NIEUWST lar, waartegenover Nederland slechts 4000 Dollar voor de schatkist pi ijs gaf en den likeurexpoi t naar Aaiei ika krachtdadig steunde. Maar daarvoor wordt het hier niet ter sprake gebracht. Veeleer, om er de aandacht op te vestigen, dat bij die gelegenheid bij de Tweede Kamer een adres werd ingediend door den Roomsch-Katholieken Limburgschen Slagershond, om tegen bet tractaat te protesteeren, daar de slagers zich in bunne belangen bedreigd achtten Dit voorbeeld toont duidelijk wat ons te wachten staat, als het Neder- landsche i vecht a tarief onverhoopt mocht worden aangenomen, en het marchandeersysteem grondslag zal zijn geworden van onze taiiefwet- geving. Wanneer dan Frankrijk ons bijvoorbeeld eene tegemoetkoming wil geven bij den invoer van aardappel meel, mits Nederland het recht op aardewerk verlaagt, zullen dan de belangen van Maastricht ondergeschikt worden gemaakt aan die van Groningen'? Evenals de Limburgsche slagers niet wilden worden opgeofferd aan de likeur stokers, zullen de Maastrichtscheaarde werkfabrikanten protesteeren, om te worden opgeofferd aan de Groninger aardappelmeelindustrie. Zij hebbeu dan hun bedrijf eenmaal ingericht op het hooge invoerrecht; wordt du ter wille van een andere industrie tot de helft verlaagd, dan zullen zij zich en terecht verongelijkt achten. Bovendien mag niet worden voorbij gezien, dat niet vooraf te zeggen valt of men het verhoogde tarief als vecbt- materiaal noodig zal hebben. En als dit niet het geval is, dan biijft het verhoogde tarief, als het er eenmaal is. onveranderd, ten nadeele van den Nederlandschen verbruiker. Daarom is het beter »met leege handen« op te treden, dan met ge vulde, die een ondragelijken last te torschen hebben. RECLAME. Zelfs bedlegerige zieken nemen het natuurlijke Franz Joscf-laxeer water gaarne in, daar het uitnemende succes zonder eenigerlei onaangename ne venverschijnselen binnen korten tijd, zeker is. Het echte Franz Josef-water is ook zeer goedkoop in het gebruik,zoodat het ook mindergegoeden aanbevolen worden kan! Aanbevolen door wijlen prof. Stokvis. De dure tijden. Woensdagavond werd in »het Valkjea een openbare vergadering gehouden, uitgeschreven door de afd. Amersfoort van de Soc. Dem. Arb. Partij, waarin als spreker optrad de heer N. van Hinte van Rotterdam met het onderwerp: »De dure tjjden in den Amersf. Raad, de Eemlander en nog wat." Nadat de heer van Hazelen de druk bezochte vergadering geopend had, ving de heer van Hinte zijn rede aan met er op te wijzen, dat het wel betreurenswaard is, dat in den Amersf. Raad de stem van den arbeid nog niet wordt gehoord. Dan zou het duurteadres van de S. D. A. P. niet met breed gebaar als partrjpropaganda zgn afgewezen, een arbeider zou zijn partij standpunt tegenover dat van de bourgeoisie hebben uiteengezet. Spr. herinnert aao zijn rede voor de gemeente werklieden, die blijkbaar de heeren dwars in de maag zit. De rede was echter niet opruiend in den zin, dat de arbeiders werden opgestookt de heeren onaangenaam te zyn. Wel heelt Spr. de arbeiders als klasse, opgezet tegen de bour geoisie. De inzender S. in de Eemlander en de heer van Schaardenburg waren van oordeel, dat de Bond van Gemeentewerklieden een neutrale organisatie zou zijn. Vroeger heeft Spr. reeds zeer uitdrukkelijk het klassestandpunt van den Bond uiteengezet. Toen is er niets over geschre ven, maar nu moest de aandacht van de duurte- commissie worden afgeleid en moest die rooie van Hinte als zondebok dienen. Maar daarvoor wenscht Spr. niet te dienen. Gaarne wil hij stryden en dan het liefst met open vizier, ook tegen S. en ook tegen den redacteur van de Eemlander. (Applaus). Het St. Nicolaasfeest moet voor vele arbeiders geen prettig leest zijn geweest, omdat zij hun kinderen verstoken moesten laten van eenige lekkernij of eenig stuk wajm ondergoed, mede omdat het zoo'n schrikbarend dure tijd is. En het Gemeentebestuur weigert die menschen te helpen. Spr. verwijt den Raad, dat hij de be langen der arbeiders verwaarloost, in tegen stelling met Rijk en Provincie, die wel steunen. Komende tot het duurterapport wijst Spr. er op, dat de commissie na ampele bespreking tot de conclusie kwam, dat de omstandigheden niet van dien aard zijn om maatregelen tot hulp verleenen te nemen. Maar toen mr. Troelstra voor twee jaar minister Heemskerk op de duurte opmerkzaam maakte, zei deze, dat zoolang we hier geen toestanden hebben als in Rusland, zyn van ons geen maatregelen te wachten. En nu komt minister Heemskerk er wel aan te gemoet. Er zyn dus toestanden als in Rusland, maar dat heeft de Amersfoortsche commissie niet bemerkt.! (Applaus.) En dat een com missie waar notabene vrijzinnigen in zitten, menschen die arbeiders vrienden zijn. Wel vaarlijk worden. Het vierbladerig klaverblad betrad zoo als van zelf spreekt, het eerst de gelagkamer. Annette komt vriendelijk toegetreden en werpt den twee be kenden vurige blikken toe, drukt hen met warmte de handen en heeft voor de vreemden slechts een glimlach op een hoofdknik over. Wordt vervolgd.) zeggen zy, er is geen nood. Maar die heeren moeten niet van f 10 in de week leveD, zij voelen niet bet leed van de arbeidersklasse. De duurte kan geen aanleiding geven wat te doen, voor bepaalde groepen, zegt de com missie. Dus er is toch wel duurte. Cijfers komen echter in het rapport niet voor. De commissie komt met een rapport en de Raad slikt dat, en zegt: neen, de commissie heeft gelijk, er is niets te doen. (Gelach.) Spreker wil wel cijfers geven cn toont uit voerig aan dat tal van artikelen in prijs zijn gestegen. Kort geleden zyn in het landbouw blad nog cijfers gepubliceerd, waaruit blijkt, dat tal yan landbouwproducten met 40 en 50 0/u omhoog zijn gegaan. Van die cijfers had de commissie, had ze willen lezen, kennis kunnen nemen. De Rotterdamsche duurtecommissie heeft althans nog aangetoond, dat tal van prijzen abnormaal hoog zijn, hetgeen Spreker uit het rapport dier commissie aanhaalt. Zoo had ook de Amersf. commissie studie van de zaak moeten maken, dan had ze kunnen zeggen, zoo is de toestand. Voor het geval, zegt de Amersf. commissie, de Raad een andere zienswijze is toegestaan, wij moeten erkennen, dat het ons niet is ge lukt eeu enkel advies te geven. Nu komt als een reddende engel de afd. van de S. D A. P. en zegtals jullie geen middelen weet, wij wel. In het adres van de S. D. A. P. worden 4 mid delen aangegeven; toeslag op het loon, prijs vermindering der cokes, aankoop in 'i groot van verschillende levensmiddelen en instelling van een gemeentelijke verkoopinrichting. Nu vinden de heeren het geven van toeslag op het loon principieel onjuist. Tot welke consequen ties moet het wel leiden, als de gemeente maar toeslag geeft, als er bijzondere tijden zyn. 't Is werkelgk aandoenlijk. Dat het Ryk er niet tegen op ziet, dat Provinciale en tal van Ge meentebesturen niet bevreesd zijn voor de consequenties zegt voor de Amersf. Raad uiets, die al op de vlucht gaat uit vrees voor die consequentie. Spreker toont nog nader de stijging der broodprijzen aan en haalt een staalije aan, overgelegd bij de Staatsbegrooting voor 1911 door het Kamerlid Smeenge, waarin aangetoond wordt, dat in 3 jaar tijds de eerstnoodige levens behoeften gestegen zijn met f 1.45*/^ per week. Van 1908—1911 zijn tal van levensbehoeften voor het Burg. Armbestuur te Rotterdam in prijs gestegen, hetgeen Spr. eveneens met de cijfers aantoont. En niettegenstaande al die feiien komt de Amersf. commissie tot de over tuiging om niets te doen, omdat ze bang is voor de consequentie; Ze huldigt dus het stand punt van den aarisreactionnairen prof. Fabius, die zeide: De arbeiders moeten de tering maar naar de nering zetten. Dat is ook wel zoo ge makkelijk. Tien jaar lang zijn de prijzen ge stegen en elk jaar hebben de arbeiders de riem weer een gaatje aangehaald en nu die riem door de droogte van dezen zomer tot het laatste gaatje is gehaald, zegt de duurte-commissie: Die riem ?it je zoo mooi we zullen zorgen, dat je niet vetter wordt, en dat die zoo blijft zitten. Nu is het Spr. niet onbekend, dat hier vorig jaar verbetering in de loonen is gebracht en dat de commissie zich daarop beroept. Maar het is nog lang geen vetpot. Die loonsverhoo- ging is zeer schriel geweest en het minimum is nog f10, terwijl dat in verschillende plaatsen veel hooger is. Amersfoort maakt met zyn loonregeiing geen schitterend figuur en de Bond van Gem. Werklieden zal den Raad dan ook niet met rust laten en nog wel eens aankloppen en zien of de heeren dan wat milder gestemd zijn. Tegenover de loonsverhooging der arbeiders stelt Spr. die van burgemeesters, secretarissen, ontvangers e. a. Minister Colijn vraagt f800 000 voor positie-verbetering der officieren. De burgemeester van Amsterdam ging van f8000 op f 20.000 en die van Rotterdam van f 8000 op f 12.000. Wanneer Spr. dan van klasse- bevoorrechting spreekt komen S. en de Eem lander voor den dag en zeggen: wat een op ruier is datMaar Spr. wekt niet op tot die kleine miserige ontevredenheid, maar tot die, welke de arbeidersklasse moet bezielen om zich te ontworstelen uit het moeras, die de arbeiders organisatie groot en sterk moet maken om de heerschende klasse te dwingen tot concessies. Komende tot het Raadsdebat zegt Spr., dat de heer Gerritsen hem is tegengevallen. Hij heeft altijd hoog tegen hem opgezien, omdat hij een willig oor bad voor de wenschen van den Bond. Én lu was mijnheer Gerritsen de eerste, niet om het rapport van de commissie te verdedigen, maar om over het adres van de S. D. A. P. te gaan boomen om zoodoende de aandacht van eigen rapport at te leiden. In verband met het argument, dat er 2500 aanslagen in de Inkomstenbelasting zijn be neden f 1000, wijst Spr. er op, dat het niet moest voorkomen, dat in een vrijzinnig Amers foort van f 450 reeds belasting moest worden betaald. De heer Gerritsen heeft met groote belang stelling de memorie der S. D. A. P. gelezen, maar hij vindt het een aardige propaganda voor de party en verder overdreven. Uitgezonderd een enkel artikel zijn de prijzen niet gestegen. In dat adres nu zijn tal van cgfers gegeverf en nu komt mynheer Gerritsen met een algemeen heid. Hij is nog conservatiever dan de Nieuwe Courant, het gesubsidieerde orgaan van de Ver. van Ned. Werkgevers, dat nog meent, dat de gemeente een voorbeeld kan geven aan parti culieren. Dat heeft de heer Gerritsen zeker nooit gelezen. Maar er zitten misschien ook groot werkgevers in den Raad en die zullen denken, als dat doorgaat komen ook wij of onze naaste familie aan de beurt, laten we dus de zaak maar afstemmen. Aan den heer Eijsink brengt Spr. ondertusschen een woord van waardeering, die als weikgever beter zij q taak begreep als de gemeente. De heer van Esveld zei, dat een toelage de menschen zedelijk neerhaalt. Indien echter een gemeente het als haar taak beschouwt een be hoorlijk loon te geven, kan men dan spreken van zedelijk neerhalen? Als een gezin altijd met een tekort worstelt, daalt het toch veel meer. Neen, als men de menschen naar het Armbestuur verwijst, haalt men ze zedelijk neer. Ea het hartelooze standpunt van den Raad haalt veel meer de menschen neer dan het uitsteken van de reddende hand. De Raad heeft met algemeer.e stemmen het voorstel om niets te doen aangenomen, en daar mee kan spreker Amersfoort niet feliciteeren. Daarna komt Spr. tot de kwestie met de Eemlander en S. Aan de hand van het proef schrift van dr. Moquette toont hij aan, dat een arbeider een behoorlijk loon moet hebben, wil hij voor ondervoeding worden behoed. Dr. Moquette onderzocht o.a. 888 kinderen en kwam tot de conclusie, d^t leng'e eu gewicht bij lijke kinderen grooter zijn dan bij arme. Het verschil neemt van j«ar tol jaar toe. Het gemeentebestuur van Amersfoort, dat weten |kan dat de kinderen der arbeiders in zooveel ongunstiger conditie zyn, Jweet geen enkel middel om te helpen. Dat is eeen aan klacht tegen het gemeentebestuur, maar ook tegen de arbeiders, die nog niet medestrijden in de rijen der klassebewusten. Door machts- lormatie kunnen de arbeiders de bezittende klasse dwingen [hun te gemoet te bomen. Als de arbeiders dat niet doen, past het hun niet het gemeentebestuur een verwijt te maken, zy hebben de regeering, die ze verdienen. Zy' moeten zorgen, dat bun stem niet gesmoord wordt in den Raad, ze moeten de bezitters uit den Raad dringen. Ze mogen zwart of blauw of rose zijn, ze zijn allen met eenzelfde sop overgoten: nul ik houd het witgeld, dat is het standpunt, dat de Amersfoortsche Raad in neemt. (Applaus). Spreker haalt nog een statistiek aan over groote sterftekansen der arme kinderen en wijst er dan op, dat de heeren noodig moeten schrijven, dat hij de arbeiders opruit, als hij wijst op de verschillen die bestaan. Aan mijnheer S. vraagt Spreker of men de dtngen niet bij den waren naam mag noemen en zeggen, zoo is het, Mijnheer S. mo t maar eens aantoonen, dat het niet waar is wat Spr. heelt gezegd. Dat andere personen ook wel eens krasse woorden gebruiken, toont hy aan met citaten vau Leo XIII, Groen van Prinsterer en dr. A. Kuyper. Zoo kras als die zich uitlaten over maatschappelijke toestanden, heeft Spr. nog niet gedaan. Wanneer Spr. wees op zoo veel verkwisting naast zooveel leed, dan ver wijt men hem opruiing. Hy geeft een staaltje van de uitgaven voor toilet van mevr Gould en van de stijging der inkomens per jaar van textiel fabrikanten in Twenthe, en wijst er verder op hoe in Amerika de ijsfabrieken minder ijs producceerden om maar meej winst te kunnen maken, en hoe in den staat Georgië twee katoenspeculanten een aantal insecten hadden losgelaten om den katoenoogst te vernielen en dan den katoen- prijs omhoog te dry ven. Zoo is de maatschappij enkel ingericht om winst te bezorgen aan den bezitter. We moeten een andere maatschappij hebben, waarin een betere verdeeling der productie. De patroons sluiten zich meer en meer aaneen en vormen trusts, kartels en syndi caten. Ze dry ven de prijzen omhoog en houden s'rooptochten op de zakken der arbeiders. Naarmate echter de pnonopolies meer en meer de pry zen beheerschen, zal de drang grooter worden naar de socialistische maatschappij, en daar is het ten slotte Spr. om te doen. Ten slotte zet Spr. nog uiteen, dat de Bond van Gemeentewerklieden staat op het stand punt van den klassenstrijd, en bij zijn werken ontmoet de Bond de Soc. Dem. Arb. Party, de voor»echtster in het Parlement der arbeidende klasse. In verschillende zaken werken zij samen en de gemeentewerklieden voelen zich in dat gezelschap volstrekt niet onlekker. Spreker behandelt dan nog een ingezonden stuk van mr. Van Schaardenburg, dat nog in het blad oDe Gemeentewerkmana moet verschynen en eindigt dan met een opwekking om mede te strijden de politieke en economische actie om de bezittende klasse achteruit te drijven en te dwingen tot concessies aan de arbeiders. (Applaus.) Van de gelegenheid tot debat maakte ge bruik de heer Joh. F. G. van Achterbergh, die Spr. hulde bracht voor zijn schoone rede en er vei der 2ijn vreugde over uitsprak, dat de arbeiders den strijd hadden aangebonden tegen de »Eemlander-corabinatiec. De heer Van Hinte daarna weer het woord verkrijgende sprak het vermoeden uit, dat S. en mr. Van Schaardenburg dezelfde persoon zijn en verwonderde zich, dat nu geen der heeren Spr. was komen bestryden. Daarna werd de vergadering gesloten. Er is volgende week iels goeds te genieten en tegelijk een goed werk te doen. Een 50-tal leden van de Utrechtsche vrouwen-studenten rnuziek-club »C. A. N. T. 0.« hebban de groote vrien delijkheid, in Amicitiacc hier Vrijdag 15 December een uitvoering te komen geven ten bate van de afdeehng Amersfoort en omstreken van »Het Neder landscbe Roode Kruis a Het programma, dat nader zal wor den meegedeeld, vertoont veel var iatie doch is niet een bont mengelmoes roet schelle contrasten zonder eenige eenheid. Het omvat behalve liederen voor meerstemmig dameskoor, duo's voor viool en piano, een quintet voor twee violen, viola, cello en piano, een paar sols-zangnummeis en wellicht een dans. Wie zich de uitvoering van »Nuno cantosa herinnert, weet, dat een heel mooie avond te verwachten is en zal daardoor te meer bereid zijn, het goede doel te steunen door net nemen van kaarten, met den verkoop waar van de deelnemenden aan de Roode Kruis-cursussen zich welwillend heb ben belast. Tot organist der Evang. Luther- sche kerk is, in de plaatst van den heer H. W. van Esveld die wegens drukke bezigheden daarvoor moest bedanken, benoemd de heer N. Hazen donk. De militair apothekers-assistent E. Jonker thans te Venlo gedetacheerd wordt met ingang van 1 Januari weder werkzaam gesteld aan het militair Hospitaal alhier. De Utrechtsche Onderwijzers Tooneelvereeniging zal 20 dezer, op uitnoodiging van den Bond van Ne- derlandsche onderwijzers, hier weder een uitvoering geven en opvoeren het blijspel j&Jonge hartena en de klucht )>Eeu gezellige kamer Tot ouderling bij de Evang. Luthersche gemeente is herkozen de beer J. W. van Achterbergh, tot diaken de heer G. Pb. Ittmann. Het concei t gisteravond in Ami- citia gegeven door de heeren Jöska Szigeti en Marias Kerrebijn was voor Amersfoort zeer goed bezocht, wel een bewijs, dat de verwachtingen hoog gespannen waren. Doch niet te hoog, want de beide kunstenaars, hoewel nog zeer jong, overtroffen alle verwachtingen, zoowel in hun samen spel als in hun solo's. Voor hen be staan geen technische moeilijkheden meer, zoodat de heerlijke klanken als van zelf uit de instrumenten kwamen. In 't kort voor alien een avond van hoog en rein kunstgenot. In de op 7 Dec. gehouden Al- gemeene vergadering van het Depar tement Amersfoort van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is benoemd tot Bestuurslid van de com missie voor de Volksbibliotheek de heer T. van Daal in plaats van den heer A. M. Tromp van Holst die bedankt heeft. De Nederlandsche afdeeling der Theosofische Vereeniging houdt Woensdag 13 December a.s in de Remonstraritsche kerk een openbare bijeenkomst, waarin mej. C. W. Dijk graaf uit Nijmegen een lezing zal houden over: »De verhouding van de theosofie tot de godsdiensten.a Voor de vacante betrekking van directeur der Hoogere Burgerschool albier hebben zich 17 sollicitanten aangemeld. In eene Donderdagavond ge houden vergadering vari de afdeeling Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers werden als bestuursleden herkozen: Mej. J. M. Boukamp en de heeren: T. Beverloo, W. v. d. Maat, T. Boer en P. Kortland. Tot afgevaardigden naar de in het laatst dezer maand te Arnhem te houden algemeene vergadering werden benoemd de heeren W. v. d. Maat en T. Boer. Te dezer stede is een sub-comité gevormd voor het op te richten ge- denkteeke» voor Jozef Israels be- staande uit de heeren: Jhr. J. W. Barchuuan Wuytiers, burgemeester, voorzitter, R. G. Rijkens, wethouder, jonkvr. C. de Bosch Kemper, dr. H W. Schreuder, J. Birnie, kunstschilder te Hoogland, W. Croockewit VV.Azn., president der Vereen, tot het houden van Kunstbeschouwingen, enz. H. D. S. Hasselman, le luit. veld-art., A. P. H. J. van Wezel Errens, secretaris der Vereen, t. h. h. van Kunstbe schouwingen. Naar wij vernemen, is een biljard-wedstnjd in voorbereiding tusschen een Arnersfoortsch eu een Unechtsch zes-tal, te houden in de Sociëteit Arnicitia te Amersfoort en in Tivoli le Utrecht. De ingenieur A. J. Krieger, beeft een pioject gemaakt voor een buurtspoorweg Gouda Utrecht.(Stoom tram met normaal spoor, veelal op eigen baan). Het plan moet ztjn om, zoodra de besprekingen met gemeentebesturen, regeering en 'een eventueel eploi- leerende maatschappij dit toelaten, een spoorweg-comité in de bedoelde streek te vormen. Le Tribun. In Le Tribun, bet bekende too- neelstuk van Paul Bourget, dat door Het Vaudeville-Thealer van Parijs hier in Holland tusschen 11 en 20 Dec. a.s. in de voornaamste steden zal worden opgevoerd, zijn de hoofdrollen in ban den van: Madme Evans als Madme Portal. Mr. Jean Duval als Portal; Madlle Yvonne Mirval als Madme Claudel; terwijl de kleinere rollen eveneens in eerste handen zijn. Le Tribun beeft onder den titel van De Volksstribuun bij de Kon. Vereeniging Het Nederland>ch Tooneel een buitengewoon succes. Vooraf wordt gegevenLes Deux Lettres, comedie in één akte van Maxim Aizier. De leden van De Alliance Fran- caise en van Het Nederl. Tooneel- veibond hebben toegang voor 3 per sonen op twee betalende plaatsen eerste rang. Vogclvoedering. Nu de najaarstrek van de kleine zangvogels voorbij is en er weer tallooze achterblijvers zijn, welke bij het invallen van vorst of verhongeren of gevangen worden, is het de tijd om van de wintervoedering der vogels en van het broedsel, hetwelk in het voorjaar daardoor verwacht wordt, te spreken. Het bestuur der afdeeling »Gooi- en Eemlarid« dei Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren hoopt, dat velen zich het onderwerp zullen aan trekken en daarmede een algemeen belang, dat der vogelbescherming, zullen helpen bevorderen. De vogels kunnen ons de winter dagen opvroolijken; hetgeen debloemen zijn voor den tuin en het landschap in den zomer, dat zijn de vogels in den winter, maar zijn zij zelfs niet meer. De vogel voederkooitjes zijn te ver krijgen bij den Heer A. Benning, Spoorstraat te Baarn, tegen den prijs van: f 1.f 1.75, f2.50 en f5. Nestblokken vanaf f 0.60. De inspecteur-veldwachter J. F. van der Maas, in dienst der afdeeling •Gooi- en Eemlanda van de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren beijvert zich, om aan de wreed heid, in het optreden tegenover dieren dikwijls aan den dag gelegd, paal en perk te stellen. Dat men hein van de zijde der betrokkenen zooveel mogelijk om den tuin tracht te leiden, laat zich denken. Dezer dagen trachtte hij de G. uit Bunschoten, die met een paar schurf tige honden rijdt, op heeterdaad te betrappen. Toen hij zich daarvoor had opge steld. bleek hij reeds weder verraden te zijn, want de G. had zijne honden uitgespannen en kwam, zelf zijne kar duwende het dorp Baarn binnen. Doch gemelde inspecteur-veldwachter was hem te glad af Hij reed over Amersfoort, Hoogland en Bunschoten en zoo kwam de G. hem juist in de armen rijden, met de zieke honden voor zijne kar gespannen. Het is goed, dat aan hel afbeulen van die arme dieren op die wijze een einde wordt gemaakt. Tractenienten der rijksambtenaren. Namens den Algemeenen Bond van Nederlandsche Rijksambtenaren is een adres gericht tot de Tweede Kamer, verzoekende dat de Kamer, haar invloed bij de regeering zal aanwenden voor een algebeele af doende tractementsverhooging voor alle ambtenaren in dienst van den Staat, doch indien dit een geruimen tijd mocht vorderen, een zoodanigen toeslag gedurende dien tijd op de traktementen te geven, dat de druk van de duurte door hen minder worde£gevoeld en zij in staat worden gesteld om op voldoende wijze in hun levensonderhoud te voorzien. ZONDAG 10 DECEMBER. Kemonstraiitsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereforin. kerk (Langegraeht). Voorm. 10 uur, Ds. Dormer. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Dormer. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gercform. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. O3/» uur. Godsdienstoefening, 's Av. 51/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. 'Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Bloemendag voor een herstellings oord. Geachte Redactie, Gaarne zagen wij het volgende in uw veelgelezen blad opgenomen. Bij voorbaat onzen dank. Door het Centraal Bestuur van de Vereeniging ter bevordering der ge zondheid in de Graphische vakken in Nederland, is in verschillende plaat sen ook Amersfoort van ons land ver gunning gevraagd en verkregen, tot bet houden van een bloemendag, waarop door genoemd bestuur voor den minimum-prijs van 10 ct. het publiek een bloempje zal worden aan geboden, waarvan de opbrengst moet dienen tot stichting van een Rust- en Herstellingsoord voor de beoefenaren der graphische vakken, die door de gevreesde ziekte, de tuberculose, zijn aangetast. Genoemd bestuur heeft gemeend

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2