NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voer ie Provincie Utrecht. Woensdag 20 December 1911. Veertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. GEMEENTERAAD. FEUILLETON. EIsT ids diepte. jSo. 101. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Kijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. Telephoonn0. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7V, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Ter gisterenmiddag onder prae- sidium van den burgemeester Jbr. J. W. A. Barchman Wuytiers ge houden openbare vergadering van den gemeenteraad waren de Heeren Tromp van Holst, Salomons, Kroes en Van Kalken met kennisgeving afwezig. Na goedkeuring der notulen van de vergadering van den 28 November deelde de voorzitter mede dat de navolgende stukken waren ingekomen Bericht van den Minister van Binnen- landsche Zaken, van 12 December 1911, no. 9834, afd. H. M. O, dat de be noeming van W. Emmens tot leeraar in de Hoogduitscbe taaien letteikunde aan het Gymnasium wordt goedge keurd. (Voor kennisgeving aangeno men). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 27 November '1911 2e en 3e afdeeling, no. 4848/3326 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 31 October 1911, no. 396 betreffende overname en onderhoud van den Hei- ligenbergerweg. (Voor kenni-geving aangenomen). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 27 November 1911 3e afdeeling, no. 4778/3363 tot goed keuring van het raadsbesluit van 14 November 1911* no. 426 betreffende af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1911. (Voor kennisgeving aan genomen). Bericht van ontvangst van de Ge- deputeerde,Staten van Utrecbt van 4 December 1911, 3e afdeeling, no. 4992/3452 van de verordening op bet vervoeren en begraven van lijken in de gemeente Amersfoort. (Voorkennis geving aangenomen). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 4 December 1911 8e afdeeling, n° 4969/3460 tot goed keuring van bet raadsbesluit van 28 November 1911, n° 453, betreffende verhuring van een tuinmansbuisje met aanboorigheden, (voor kennisgev. aangenomen.) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 4 December 191 3e afdeeling, n° 4987/4996/3428 tot goedkeuring van hel op 28 November 1911 vastgestelde 4e aanvullingskohler uitkomstenbelasting 1911 en 2e aan- vullingskohier straatbelasting 1911, (voor kennisgev. aangenomen.) Bericht van ontvangst van de Ge deputeerde Staten van Utrecht van '11 December 1911, 3e afdeeling i.o 14794/3537 van het nieuwe Reglement I voor hel Burgerweeshuis, (voor ken- jnisgeving aangenomen;. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van '11 December 1911 3e afdeeling, n" 551 houdende beslis sing inzake een reclame inkomsten belasting, dienst 1911, (voor kennis geving aangenomen). Adres van het Bestuur der Ver- eeniging Vergunning* inzake bet mogen maken van muziek in koffie huizen en dergelijke. (In banden van B. en W. om praeadvies). Een scbrjjven van Dr. H. J. Reyn- ders dat hij zich niet meer beschikbaar kan stellen voor het lidmaatschap van de Commissie van Toezicht op bet Lager Onderwijs. Een schrijven van J. Bolk waarin hij verzoekt hem ontslag te willen geven als lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs Op voorstel van den voorzitter werd het gevraagd ontslag aan den heer Bolk eervol verleend en zullen beide heeien een dankbetuiging ontvangen voorde iri deze betrekking bewezen diensten. Eene dankbetuiging van E. Linden- hovius voor zijne benoeming tot leeraar aan de Burgeravondschool. (Voor ken nisgeving aangenomen) Eene dankbetuiging van W. Emmens voor zijne benoeming tot leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school. (Voor kennisgeving aange nomen). Eene daukbetuiging van Mej. C. C. de Jager voor hare benoeming als onderwijzeres. (Voor kennisgeving aaogenomen.) Eene dankbetuiging van den leeraar Thiel voor de hem toegekende perio dieke verhooging van jaarwedde. (Voor kennisgeving aangenomen.) Een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amers foort, waai bij verzocht wordt de Kortegracht te willen overkluizen voor het postkantoor. (In handen van B. en W. om praeadvies.) Alvorens tot de behandeling der agenda over te gaan verzocht de voor zitter bet Dagel. Bestuur te willen machtigen tot het tijdelijk opnemen van een bedrag van minstens 50 000 gulden tegen eene rente van 5°/o welke machtiging stilzwijgend werd verleend. Evenzoo werd als spoedeischend aan de onderwijzeres mejuffr. Eykelboom, op haar veizoek van 15 December tot 26 Januari 19l2, wegens ziekte verlof verleend en aan de commissie voor kindervoeding een subsidie uit de gemeentekas toegestaan van f450. Daarna kwam aan dp orde punt 1 der agenda en werd z. d. en z. h. st. het voorstel van Burgemeester en Wethouders goedgekeurd tot verhuring van eene weide gelegen op Biikhoven voor den tijd van 6 jaren voor f 70. Em voorstel van Burgemeester en Weihouders om afwijzend te beschik ken op een verzoek van deD heer Th. H. G. Biandsen om te voozzien inde waterafvoer nabij het door hem be woonde perceel werd wel z. h. st. aangenomen doch niet dan nadat daarover in de breede was gediscus sieerd. Aan mej. G. de Groot, onderwijzeres aan de openbare lagere school le soort voor meisjes werd op haar ver zoek gedurende de maanden Mei, Juni en Juli 1912 verlof verleend met behoud van jaarwedde onder bepaling, dat. de kosten der tijdelijke vervanging van bare rekening komen. De verordening op het beheer van het waterleidingbedrijf der gemeente werd, zooals deze door Burgemeester en Wethouders was ontworpen met algemeene stemmen vastgesteld. Zwijgend hechtte de Raad ook zijne goedkeuring aan de door B. en W vastgestelde wijziging in de artikelen 4 en 6 van het reglement op de hef fing van rechten op de algemeene begraafplaatsen alhier. Het 5e aanvullingskohier der inkom stenbelasting werd vastgesteld opeen bedrag van f 250.75. Aan den leeraar aan bet Gymna sium en de Hoogere Burgerschool A J. de Jong werd op zijn verzoek met ingang van 17 Januari 1912 eervol ontslag verleend. De jaarwedde van de leeraar aan de Burgeravondschool E. Lindenhovius werd vastgesteld op f320. Aan de heeren Mr. P. J. T. van Voorst Vader, Th. Sanders en J. C. ten Bruggenkate werd op hun ver zoek eervol ontslag verleend als ambte naar van den burgerlijken stand en in hunne plaats als zoodanig benoemd de heeren A. H. van Kalken, H. W. van Esveld en J. H. W. Westhof. De tijdelijke aanstelling van den beer J. A. H. Hoogendoorn als leeraar in de Duitsche taal en lettei kunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school werd verlengd tot 1 Februari 1912. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Puntenburger laan (vacature mej. Van Haselen) werd benoemd mej. M. van Hoogevest. In gelijke betrekking werd aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat (vacature mej. De Bruijn) benoemd mej. J. Valkenburg. Tot gemeentevroedmeesters werden benoemd de heeren Dr. H. W. Schreu- der en H. H. E. Morren en tot ge meentegeneesheer Dr. F. A. F. Gro- neman. Tot leden van het Burgerlijk Arm- oestuur werden hei benoemd de heeren A. H. van Kalken en I. ter Schuur; tot leden der commissie van bijstand in het beheer der gemeentereiniging de heeren A. M. Tromp van Holst en J. v. d. Wal Kzn. en tot adviseerende leden dier commissie de beeren T. van Daal en N. Wolfswinkeltot leden der fabricagecommissie de heeren A. M. Tromp van Holst, S. J. van Duinen en H. Kroes; tot leden der commissie van bijstand in het beheer van de gasfabriek en waterleiding de heeren N. Veis Heyn, D. Gerritsen, S. J. van Duinen en W. Salomons; tot leden der commissie van bijstand in het beheer van Birkhoven de heeren A. M. Tromp van Holst. A. H. van Kalken, D. Gerritsen en H. Kroes; tot leden der commissie van wetgeving de heeren R. G. Rijkens en J. C. Rolandus Hage- doorn tot leden der reclamecommissie in zake plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1912, de heeren A. M. Tromp van Holst, J. van der Wal Kz., A. H. van Kalken, S. J. van Duinen en M. R. N. Oosterveen tot curator van het Gymnasium de heer Ds. W. J. Meiners; tot lid der commissie van toezicht op het Middel baar Onderwijs de heer W. H. Vrijdag. Tot lid der commissie in toezicht op het Lager Onderwijs werd wegens aftreden van de beer Dr. H J. Reijn- ders, die verzocht had daarvoor niet meer in aanmerking te komen, be noemd de heer Bersma, oud h. d. School te Veenendaal. De beide andere aftredende leden de heeren P. S. R. Wolterbeek en Jhr. S, M van Reigers berg Versluijs werden herbenoemd. Hiermede was de lange agenda afge handeld. Alvorens de openbare ver gadering te sluiten, om, als naar gewoonte in geheime zitting over te gaan, wenscht de voorzitter te memo- reeren dat het de laatste maal was dat de heer van Lessen als verslag gever de vergaderingen van den Raad bijwoonde. De heer van Lessen gaal heen, niet omdat men ontevreden was over zijn arbeid, maar omdat de Raad geoordeeld had dat een steno grafisch verslag van het verhandelde meer was in den geest van den tijd. Spr. meende daarom in den geest der vergadering te bandelen met den heer van Lessen, namens allen dank te zeggen voor de wijze waarop hij immer EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS. 36) »Ja, dat zijn de uitwassen aan den vrijheidsboom," hernam Schouman, nin monarchiën onderdrukt men de vrijheid en de misdaad, in republieken gedijen beiden, dat is het onderscheid Maar vergeving, mijne heeren; dat behoort hier niet, komen wij tot uwe zaak terug en denken wij er over na." "Het meisje is, zooals gij zeer juist opmerkt, in een slecht huis gezonden, dit is een zeer geliefd middel onzer Don Jnans om van lastige minnarijen verlost te worden. Laat ons eens op den platten grond van Chicago nazien, waar zij mogelijkerwijs zou kunnen zijn." Schouman haalde uit zijn zak een platten grond van Chicago, die een ontelbare menigte roode punten ver toonde. Hij legde hem op de tafel uit en zeide glimlachend, terwijl hij op de roode punten wees, «dit is de melaatschheid van Chicago, waarin wij woelen moeten, zoo wij iets willen ontdekken." Nu haalde hij een potlood uit zijn zak en bracht sommige roode punten in kringen, welke hij nummerde. "In dezen omtrek," zeide hij, op de kanaalstraat wijzend, »is zij niet «Waarom niet?" "Omdat die te dicht bij zijn huis is. Hij zal er zich voor wachten, het toe val in de hand te werken. In dezen rayon," voer hij voort, op een andere plek wijzend, "is zij evenmin, want in deze huizen verkeert hij zelf bijna alle dagen, en hij zal het verlangen niet hebben gehad, haar ooit weder te ontmoeten!" «Dat is logisch," knikte Spack. «Vervolgens is hier een derde om trek, waarin hij, wegens een zekere treurige geschiedenis, welke ik n misschien bij gelegenheid verhalen zal, niemand zenden zal, die met hem in aanraking was. Deze huizen zijn dus niet van belang voor ons. Nu be treft het al de andere huizeD te be zoeken, wier nummers het getal 72 bevatten, en van deze kunnen er niet zeer veel zijn. Er zijn," Schouman die veel zakken had, waarin allerlei moge lijke en onmogelijke dingen waren, haalde nu eene lijst te voorschijn en bestudeerde ze, terwijl hij te gelijker tijd een en ander in zijn zakboekje aanteekende. "Er zijn," zeide hij ein delijk «dertig verdachte huizen, welke no. 72, en tien, die huisnummers van 720729 dragen; en daar deze huizen door de geheele stad zijn verspreid, zoo zouden wij die niet dan in een tijd van veertien dagen kunnen be zoeken." «Dat is lang, en indien tijd kan er licht een ongeluk gebeurenzei Ham mer treurig. "Hierin hebt ge gelijk, maar wat kan ik doen. Zoo wij echter een rijtuig nemen, kan de tijd tot een week ver kort worden." «Laat ons dan een rijtuig nemen!" «Hier tegen is alleen dit aan te voeren, dat het in het oog valt! men rijdt hier niet in een koets Daar ge heime plaatsen van plezier en als lieden die zoodanige vermaken zoeken, moeten wij bepaald optredeD, zoo wij niet willen, dat de onderneming reed9 dadelijk mislukt." «Doe zooals gij het goed vindt," riep Hammer, "maar ik verzoek u, laat ons geen tijd verliezen, om de rampzalige te vinden." "Welnu, laat ons dan dadelijk heden namiddag onze tournée beginnen!" Toen de vrienden den zelfden dag des namiddags weder Schoumans bureau binnentraden, vonden zij er een jong mensch, die volstrekt geen vertrouwen inboezemend voorkomen had. Het glad geschoren gezicht, het kortgesneden naar voren gekamd zeer vet haar, de beruchte zwart zijden pet, een schitterend roode cravatte, onder een vuil papieren hemdsboord, de versleten elegante kleeding, de valsche horlogeketting op het groene pluche vest, en de groote vergulde ringen aan de vingers, benevens de achtelooze houding van dien mensch en een sluwe trek om mond en neus, maakten in het geheel als in het bij zonder een zeer onaangenamen, vol strekt geen vertrouwen inboezemenden indruk op deDgene die hem zag. «Wij wenschen mijnheef Schouman te spreken I" zei doctor Spack, toen de jonge man hem vragend aanzag. «Hij is niet hier," antwoordde de toegesprokene met Iersch accent, «maar ik vertegenwoordig hem, en gij kunt mij zeggen, wat ge van hem wilt." "Het is eene zaak onder ons," ant woordde Hammer, de schouders op halend en als schrikkend bij de ge dachte, dat hij zijn geheim aan zulk een sujet zou moeten toevertrouwen. «O!" riep de andere, «ik weet er reeds iets van Gij wilt slechte huizen bezoeken, en daar heen kan ik u even zoo goed voeren als een ander!" «Misschien nog veel beter," bromde doctor Spack, «maar wij danken u vriendelijk, laat ons gaan, kapitein." Toen beiden de deur naderden, klonk een heldere lach achter hun rug, en Schouman zeide met zijne gewone stem: «Nu, mijne heeren, blijft maar hier. Ik wilde slechts zien of mijne vermomming gelukt is, en ik ben er volkomen mee te vreden. In deze ver momming zullen de onwillige helpsters en beschermsters der geheime politie mij en onze bedoelingen niet ver moeden, laat ons dus gaan." Het zou ons te ver brengen en voor het doel onzer geschiedenis nutteloos zijn, zoo wij de drie mannen schrede voor schrede op hunne zwerftochten volgen wilden. Ellende en schande en verworpenheid is niet naar onzen smaak, en wij doen dit slechts als het zijn moet. De geheime politieagent gedroeg zich in al de holen der ondeugd, onverschillig of zij tot de eerste of laagste soort behoorden, naar een en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1