Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. bet gesprokene woord had weerge- gegeven. (applaus). De heer van Lessen antwoordde met een enkel woord van dank voor de waardeerende woorden hem toe gevoegd, en prijs op stellende tevens te kunnen constateeren, met welken ijver en toewijding de belangen der gemeente, gedurende de 17 jaar dat hij daarvan getuige mocht zijn, door de Atnersfoortsche raad steeds werden behartigd. KAMER VAN KOOPHANDEL. In de Zaterdagavond gehouden openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken waren de navolgende stukken ingekomen: 1. De gewone periodieken, verslagen en handelsberichten. 2. Van den Minister van L. N. en H. het centraal verslag van de Arbeids inspectie over 1910. 3. Van den Minister van Financiën de statistiek van in-, uit- en doorvoer over October 1911. 4. Van het Centraal Bureau voor de Statistiek opgaven omtrent de arbeidsmarkt en maandcijfers. 5. Van den Minister van L N. en H. het verslag over 1910 omtrent den slaat der Rijksverzekeringsbank. 6. Een exemplaar van het tijdschrift van de Maatschappij voor Nijverheid. 7. Bulletin van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Smyrna 8. Het 20ste jaarverslag van de Kamer van Koophandel te Londen Bovenstaande stukken worden ter lezing gelegd bij den secretaris en zullen worden tondgezondeo bij de leden. Verder zijn ingekomen: 9. Een prospectus van hel Comité voor de Internationale Tentoonstelling te Sofia, met het verzoek personen op te geven, die genegen zouden zijn handels-connecties aan te küoopen in de Balkanlanden. Aan dit verzoek was door den secretaris reeds voldaan, toen een missive inkwam van de Kamer van Koophandel te Sofia meldende, dat de Tentoonstelling geheel van parti culieren uitgaat en dat de Kamer er niets mee te maken heeft. Ook hier van is aan belanghebbenden kennis gegeven. 10. Van den Minister van L. N. en H. een missive betredende de ver hooging van invoerrechten in Turkije op Italiaansche waren en certificaten van oorsprong, die ook door Ned. K. v. K. kunnen worden afgegeven. 11. Een verzoek om adhaesie van de Kamer van Koophandel te Zutphen, aan een adres aan den Directeur- Generaal der Posteiijen en Telegrafie, verzoekende post- en lelegraafkantoren in steden boven 10 000 inwoners des Zondags avonds van 7 tol 8 uur open te stellen. Zal worden rondgezonden om in de volgende vergadering behandeld te worden. 12. Tan de Kamer van Koophandel te Wageningen een nader aan den gemeenteraad aldaar gezonden me morie, inzake de uitbreiding van de Rijnhaven in verband met den aanleg van een kanaal door de Geldersche Vallei. Alsvoren. 13! De veorzitter herinnert eraao, dat in de vorige vergadering is be sloten een adres te verzenden aan den Minister van Waterstaat, inzake de verbetering van den toegangsweg naar het Postkantoor. Al beel spoedig is daarop van den Minister antwoord ontvangen, dat de beoogde verbetering hetzelfde plan. Hij stelde zich aan de waardin als een losbol voor hetgeen men bij den eersten blik geloofde, en duidde zijn geleiders aan als pleizier- reizigers in de benedenwereld der demi-monde. Daar nu Hammer geen geld spaarde en veel wijn betaalde, was het natuurlijk, dat de dame van het huis niet alleen hare kostgangsters bereidvaardig voorstelde, maar zelfs hare lotgevallen van A tot Z ver haalde, dat wel veel tijd kostte, maar voor den geheimen politie agent uiterst interessant was, want hij verkreeg hierdoor in zijn han den spinnewebdraden die later wellicht tot een touw ineen gedraaid konden worden, waarmede men dezen of genen spitsboef binden kon. Hier vernamen zij ook belangrijke bijzonderheden no pens den "schoonen Siegfried" en den smerigen Haynes, dat weder voor doc tor Spack van het grootste belang was, want daar hij zelf vroeger tot de drukpers van Chicago had behoord, zoo was hij, wat beroep betreft, nauw met deze menschen verwant. Wordt vervolg). naar bet gevoelen van Z. Exc. behoort tot de taak der gemeente. Op voorstel van den veorzitter wordt besloten een afschrift van het adres en van het antwoord van den Minister te zenden aan den gemeenteraad, met verzoek de zaak in orde te brengen. 14. Een missive van het Bureau van handelsinlichlingen omtrent de na-tentoonstelling van het vezelcon gres te Soerabaja, welke te Amsterdam zal worden gehouden in Artis, van af 23 December, voor den tijd van '10 dagen. De tentoonstelling zal om vatten een deel der inzendingen te Soerabaja, terwijl ook door Neder landsche fabrikanten en bandelaren inzendingen zijn toegezegd. Voor kennisgeviug aangenomen. Aan de orde is hierna de verkiezing van voorzitter en plaatsvei vangend voorzitter. Herkozen worden de heeren J. Ger. Kleber en H. Meursing. De eerste neemt zijn herbenoeming tot veorzitter aan, terwijl aan den heer Meursing bericht zal worden gezonden. Ten slotte deelt de voorzitter nog mede, dat ingekomen is een verzoek om steun van de Vereeniging voor een Openb. Leeszaal en Bibliotheek, hetwelk in de volgende vergadering zal worden behandeld. Hierna wordt de vergadering ge sloten. De Heeren H. Meursing, H. van Haselen en D. H. G. Kleber waren niet ter vergadering aanwezig. Dat de zoogenaamde volksavon den van bet Nut zeer in den smaak vallen, bleek weer voor de zooveelste maal Zondagavond in Amicitia. Het was er zeer vol en met groote aan dacht werd naar het voortgebrachte geluisterd. Na elk nummer luid applaus. Nu, dit was dan ook niet vreemd. De orkestvereeniging »Amersfoort«, onder de bekwame leiding van den heer v. Aaken, praesteert heel wat, evenzoo ook de heer R. H., die met zijn vioolsolo veel succes verwierf. Ook de voordrachten werden met groot genoegen aangehoord. Voor de leden ging Maandag het zelfde programma. Met het oog op den grooten toevloed van poststukken bij de jaars wisseling wordt het publiek verzocht, brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, als: prentbriefkaarten, visite kaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, ge trokken over de geheele adreszijde, en die stukken reeds op 26, 27 of 28 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereedgemaakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van bestem ming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. De onderafdeeling «Amersfoort en omstreken« der V. P. N. houdt Donderdagavond eene algemeene ver gadering in «Het Boompje* aan den Heiligetibergerweg, waar ook belang stellenden met-leden welkom zullen zijn. De militair-apothekers adsistent E. Jonker, bij bet militair hospitaal te Utrecht, wordt 1 Januari overge plaatst bij het militair hospitaal te Amersfoort. De vereeniging »Sport staalt Spieren* alhier, behaalde verleden week, bij een door «De Viije Wapen broeders* te 's-Gravenhage uitge schreven schermwedstrijd, de volgende prijzen a. Eere-prijs. zilv. med. geschonken door H. M. de Koningin, in den korps wedstrijd floret b. Eerste prijs, groot zilv. med in den korpswedstrijd op sabel. De vereeniging werd vertegenwoor digd door de heeren v. d. Vlugt, adj - onderoll.-standaarddragerDuizend stra, wachtmeester, le kl.Van Ronnen, id.; Wille, wachtmeester, en Pieiik, zadelmaker. Een verpleegde uit bet Rijks opvoedingsgesticht te Alkmaar, werd door de politie alhier aangehouden, en is naai genoemde inrichting terug gebracht. De dames E. J. M. Jacobs en G. H. Agema. beiden leerlingen van den heer W. A van den Bovenkamp, slaagde te Groningen voor het examen voor apotheker-assistente. De heer P. J. F. van Voorst Vader, candidaat tot den Heiligen dienst, heeft een beroep ontvangen naar Nederhemert. De heer P. S. R. Wolterbeek gep. kapt. ter Zee, is door den Minister van Marine benoemd tot lid der commissie aan welke zal worden op gedragen het instellen van een onder zoek naar de wenschelijkheid of en zoo ja, in hoever de grond slagen waarop het weduwen- en weezen fonds der officieren bij de zee macht is gebouwd en de voorschriften waarnaar het wordt beheerd, moeten worden gewijzigd. Mej. C. P. Welters en de heer P. J. Th. Dieges zijn benoemd tot lid van het Bestuur der propaganda- commissie «St. Martirius*, ter besirij ding van drankmisbruik. Ingenieur A. J. Krieger ontving het bemoedigend bericht, dat de Gemeenteraad van IJzelstein besloot een renteloos voorschot van f 40.000 beschikbaar te stellen voor het stich ten van de door hem ontworpen lijn bchoon hovenUtrecht. De Gracieuse, geïllustreerde Aglaja viert met het verschijnen van het eerste nummer van den nieuwen jaargang haar vijftigjarig bestaan. Dit gouden feest wordt in een jubileumnummer herdacht, waarin een overzicht der modes van de laatste 50 jaren. Ondanks de groote concurrentie is de Gracieuse nog immer een der meest gelezen en geraadpleegde mode tijdschriften voor dames. Quick beeft het j.l. Zondag op Birkhoven met 24 tegen O. D. O. uit Arnhem afgelegd. Het was een zeer spannende strijd en onze stad- genooten hadden ditmaal beter lot verdiend. H. V. C. werd te Zwolle door P. E. C. met 3—1 geklopt, terwijl »'t Vijfde" het op het terrein aan de Koninginnelaan tegen de Hoofdcur- sianen uit Kampen met 20gewonnen moesten geven. De uitslag van 't billard-concours bij den Heer Kolfschoten is als volgt: le prijs in le afd. gewonnen door den Heer S K. Kielder. le prijs 2e all. door den heer P. v. d. Ham. Serieprijs: 44 achtereenvolgende caramboles, door den heer S. K. Kiel der, terwijl de eereprijs tusschen de h.h. van de Ham en Kielder gewonnen werd door den heer v. d. Ham (Han dicap 25 caramboles). Duitsche boerenkool. De uitvoer van boerenkool naar Duitscbland is dezen winter al bijzon der groot. De omstreken van Haarlem worden nu door commissionnatrs afgereisd en geheele velden worden opgekocht tegen 8 en 9 cent per K. G. Dagelijks worden waggonladingeri van Weesperpoort Amsterdam naar Duitschland verzonden. Ook bier in den omtrek wordt reeds eenigen tijd de boerenkool door vreemde kooplieden opgekocht tegen booge prijs. De heer H. A. Haentjens, thans te Putten, is aangewezen om tijdelijk ter beschikking te worden gesteld van den Gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië. Naar aanleiding van gehouden proeven met giijs en groen laken voor uniformkleeding, zal binnenkort wor den overgegaan tot invoering van een nieuw soort grijsgroen laken. Het ligt in de bedoeling, alle wa pens en dienstvakken van die kleeding te voorzien. Aldus meldt een blad, dat.... waar schijnlijk niet goed is ingelicht. Brieven en briefkaarten welke wegens onbekendheid van geadres seerden niet zijn kunnen worden uit gereikt. mej. Marie Onnen Amersfoort. Reutsma en Co. Rotterdam- mej. G. v. d. Velde Amersfoort. J. VVesterveld Amsterdam. H. Spijker Deventer, mevr. F. W. Ellerkamp Leeuwarden. Staatgpensionneering. Naar aanleiding van de door mr. Troelstra ingediende motie, betrekking hebbende op art. 357 van het ont werp van wet tot verzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom (waarin de Regeering wordt verzocht zoo spoedig mogelijk een eenvoudig wets ontwerp in te dienen, waarbfj, met gebruikmaking van de postkantoren of van andere bestaande administra tieve lichamen, de regeling, in b.g, artikel voorgesteld, wordt ingevoerd om te werken totdat de wet regelende materie in haar geheel, in werking is getreden), heeft het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspension- neering een motie aangenomen, die ter kennis van de Tweede Kamer zal worden gebracht. In deze motie spreekt het hoofd bestuur zijn oordeel uit, dat een directe voorziening in den nood der iri art. 357 bedoelde personen zou zijn in de lijn van het streven van den Bond voor Staatspensionneering mede aangevuld in zijn adres van October j.l. en in het belang van de ouden van dagen, en geeft de Tweede Kamer in overweging de motie- Troelstra ten spoedigste in behandeling te nemen. Ontsiering van het natuurschoon Aan de Provinciale Staten van Noord-Holland is het volgende request verzonden Het dagelijksch bestuur der «Ver eeniging tot behoud van Natuurmonu menten in Nederland met groote ingenomenheid kennis genomen heb bende van de voorstellen van Uw mede-lid Mr. Hazelholï Roelfzema aan Uw college, omtrent de te nemen maatregelen voor het tegengaan der ontsiering van het Natuurschoon. «Overwegende, dat de reclame- voorwerpen die thans allerwege wor den aangebracht, niet alleen ergernis wekken door hunne smaaklooze con ceptie en uitvoering, doch daaren boven al te dikwijls zich juist bevinden op die plaatsen, welke, als voor de Cultuur van niet groote waarde, nog in meerdere of mindere mate de oorspronkelijke natuur van Holland hebben behouden, zoodat die voor werpen niet alleen den goeden smaak kwetsen door hunne onscboonheid, doch tevens de heerlijkheid van Hol land vernietigen en aldus ruwheid en oppervlakkigheid in de hand werken, «wendt zich met gepaste vrijmoe digheid tot Uw geacht college, om met den meesten aandrang te ver zoeken aan gemelde voorstellen uwe goedkeuring te hechten en de des- beirellende besluiten ten uitvoer le brengen, opdat zoo spoedig mogelijk eeri einde gemaakt zal kunnen worden aan de landschap bedervende reclame De «Éclair" verneemt uit Rome, dal de veelbesproken Prinses Louise van Saksen nu weer met een ander gaat trouwen; met een bekend electro- technissch ingenier uit Florence In iezen vorm kan bet bericht niet juist zijn, want ten eerste is de Prinses nog niet gescheiden van den pianist Toselli en ten tweede zal zij na de scheiding nog een maand of tien moeten wachten met hertrouwen. Wielrijden in den winter. Daar bij het wielrijden in den win ter, dal indien de wegen in vol doenden staat verkeeren niet ge noeg Kan woiden aanbevolen, handen en voeten het meest aan de koude zijn blootgesteld, moeten deze lichaams- deelen op bijzondere wijze beschermd worden. Tegen het bevriezen der teenen, dat het meest voorkomt, kan men ze met zijdepapier omwoelen. Het zijdepapier is een slechte warm tegeleider, laat aldus de bloedwai mte niet gemakkelijk aan de teenen ont trekken en vult door zijn dunheiden voegbaarbeid het schoeisel niet te zeer op. Van groot belang is het verder, dat de schoenen ruim genoeg zijn. Ter bescherming van handen en on derarmen zijn de z.g. automobielhand schoenen aan te bevelen. Ze zijn zacbt, uit fijne wol geweven hebben een bijzondere wollen voering en belem meren geenszins de beweging der vin gers Bovendien zijn ze lang genoeg, om ook de onderarmen te verwarmen. Ter bescherming van ooren zijn oor kleppen het beste, ook voor dames beter dan shawls, die het geheele hoofd onaangenaam verwarmen. Het dragen van een voile in den winter is af te raden, daar deze zeer veel bijdraagt tot het bevriezen van den neus. Voor het gebruiken van warme dranken vóór of gedurende een tocht moet men zich in acht nemen in elk geval moet men zich niet onmiddellijk daarna in de buitenlucht begeven, omdat ander een catarrh der lucht wegen niet onmogelijk is. (Kampioen) Een oplichster. Twee dames te 's-Gravenhage zijn de dupe geworden van een sluwe op lichster, van «eene helderziende vrouw" die, blijkens een advertentie iix de dagbladen «de toekomst voorspel len kon. Deze «waarzegster", de zes-en-zes tigjarige vrouw P. is dezer dagen ter beschikking van ue justitie gesteld. Zij had den dames verschillende sieraden en een vrij belangrijke som gelds afhandig gemaakt, onder voor geven dat zij behoorde tot een Bond waarvan de Prins beschermheer was. De sieraden die teruggegeven zouden worden, waren door de «waarzegster" verpand. En wat het geld aangaat, de vrouw had tegenover de dames steeds voorgegeven dat zij gouden tientjes noodig had die gelegd moesten worden op een «batterij", omdat an ders niet vér genoeg in de toekomst kon worden gelezen. Bij een onlangs te Roineville, in Lotharingen, gevierde boeren bruiloft, is buitengewoon smakelijk gegeten. De veertig bruilofsgasten aten te zamen60 pond ossenvleesch, 70 pond kalfsvleescb, 5 speenvarkentjes, 16 ganzen, 14 poulardes. 22 kippen, 12 eenden, 8 kalskoppen, 12 hazen, 40 pond snoek, 50 pond kaas, 80 dozijnen eieren en 60 pond boter. Het heeft iets van het menu van den beruchten «hongerigen Gijs." Daarbij werden 600 liter landwijn, 150 liter Bordeaux en 120 liter witte wijn gedronken. En er wordt niets bericht van maag ongesteldheden van één der deel nemers aan bet feest. Uit De Bildt vvoidt aan het «Utr. Dbld." gemeldt: Een viertal personen waren gister nacht in de buitenplaats Vollenhoven gekomen om, evenals dat ten vorigen jaie ook was gebeurd den vijver, ge legen in die plaats, af te visschen. Een groote zegen werd ten ongeveer 1 uur te water gebracht, doch op het oogenblik dat zij druk bezig waren om visschen te bemachtigen, verscheen de jachtopziener van het landgoed. T. van Vulpen. Deze had het geluk een der vier personen te giijperi, n.l. den welbekenden H. S uit Utrecht; de drie overigen sloegen op de vlucht, met achterlating van den zegen. Deze werd in beslag genomen. Tusschen Heiloo en Castricum is Zondagochtend op den spoorweg van Alkmaar naar Amsterdam een zevenjarig meisje op noodlottige wijze om het leven gekomen. Onder de reizigers was ook de vrouw van een spoorwegbeambte uit Den Helder met twee kinderen. Door blijk baar onvoldoende sluiting ^ari het portier aan het station Heiloo, is, toen de trein weer in beweging was, het docbterje er uit en op de rails gevallen. Door den schrik dacht niemand aan de noodrem. Slechts enkele oogenblikken later passeerde de sneltrein van Uitgeest naar Alkmaar. De machinist van dezen trein, die het kind zag liggen, remde uit alle macht, maar de afstand was le klein en de trein reed over het kind, dat onmiddellijk dood was. Het lijkje werd naar Almaar vervoerd, alwaar de moeder, die te Castricum terstond was uitgestapt en zoo spoedig mogelijk en in wanhopigen angst naar Alkmaar gesneld, en haar kind aldus terugvond. Het springen van flesschen kan men voorkomen, door, alvorens heet water in de flesch te doen, eerst een doek er mee te bevochtigen, dezen een weinig uit te wringen en dan op de tafel uit te spreiden: men zet de flesch er middenop en slaat den doek om de flesch. Bij het vullen met het warmste kooksel, zal de flesch niet springen. Geplet fluweel maakt men weer goed, door een beet strijkijzer bedekt met een natten doek: de stoom zal de haartjes weer recht maken. Men rake evenwel het fluweel niet aan, want dan blijft een vingerdruk achter. Is het fluweel afgekoeld, dan horstele men het met een fijn, zacht borsteltje na. Een gewassehen zijden blouse kan men wat opstijven door ze, half droog, van achteren met witte ge pulveriseerde gom te bestrooien, en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2