NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor.ia Provincie Utrecht jSo. 10B. Zaterdag 30 December 1911. Veertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Lngezjnden stnkken in te zenden uiterlijk Dinsdagi en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. Telephoning. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal bereken Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De geruchten dat Gedeputeerde Staten van Utrecht het raadsbesluit tot aankoop van »Nimmerdor« niet zouden goedkeuren, zijn tot zekerheid geworden, Burgemeester en Wethouders ont vingen het navolgend schrijven Gezien het besluit van den Raad der gemeente Amersfoort dd '1 Sep tember j.l. strekkende om van Mr. H J. H. Baron van Boetzelaar van Oos terhout en van Baronnesse van Boet zelaer van Oosterhout geboren de Beaufort voorden prijs van f200 000 te koopen het landgoed zNimmerdorn cum annexis, nader in het raadsbesluit omschreven eu met een roode en groene kleur nader aangeduid op de bij het raadsbesluit behoorende tee- kening en verder onder de voorwaar den en bepalingen vermeld in het aan het raadsbesluit gehechte gewaar merkte concept-koopcoutiact, zooals dat raadsbesluit bij brief van Burge meester en Wethouders dier gemeente d.d. 5 September j.l., afdeeling l,no 899, in dubbel aau hun college is ingezonden Gezien hun aan den Raad der voormelde gemeente medegedeeld be sluit van 11 September 1911, 3e af deeling, no 3681/2528, houdende ver daging hunner beslissing ten deze; Gezien de memorie van toelichting van het gemeentebestuur van Amers foort aan den Raad hunner gemeente, d d. 20 Juli 1911, afdeeling 1, no 899; Gezien een adres met bijlagen van 8 September 1911 door H. J de Kempenaer en 18 andere ingezetenen der gemeente Amersfoort aan hun college gericht, daarbij verzoekende het voormeld raadsbesluit niet goed te keuren; Gezien het daaromtrent ingewonnen ambtsbericht van Burgemeester en Wethouders voornoemd 19 September 1911, afd. 1, no 1131 en een antwoord van datzelfde college d.d. 7 December j.l. afdeeling 1, no 1504 op enkele door hun college aan Burgemeester en Wethouders gestelde vragen Aan Heeren Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Overwegende dat zoo blijkens de memorie van toelichting als het in den Raad verhandelde, de strekking van den besloten aankoop is het in het besluit omschreven complex on roerende goedeien, bekend als het landgoed Nimmerdor, in eigendom der gemeente Amersfoort te doen overgaan, teneinde door de exploitatie van dit goed als bouwterrein, do regeling der grondspeculatie uil han den van de particulieren en der ven nootschappen in de macht van de gemeente te biengen; dat pcliler de noodzakelijkheid van zulk een regelend ingrijpen door de gemeente Amersfoort niet is gebleken, en ook voor afzienbare toekomst hei met aannemelijk is te achten dal zij zich zal voordoen, dat immers binnen de grenzen der gemeente eri onmiddellijk aan de be staande bebouwing aansluitende meer- waaronder van groote merdor aan te koopen, indien mocht zoowel voor villahouw worden verwacht dat ook zonder dien aankoop bebouwing van dit landgoed zoudö plaats vinden, en hierbij on- gewenschte toestanden zouden ont staan, doch voor zulk eene verwach ting voor afzienbareo tijd geen grond bestaat; Overwegende dat de koopprijs van f 200.000,vvaarbij nog zullen ko men de onkosten van overdracht welke veilig op f6000. mogen worden gesteld voor hel landgoed Nimmerdor ter grootte van 120 H.A. en uit voor de cultuur minderwaar dige gronden bestaande, is aanzien lijk te achten, zoodat, indien de ex ploitatie als bouwterrein niet mocht komen te slagen, er gerechtvaardigen twijfel bestaat of de gemeente voor even hoogen prijs het weder van de hand zoude kunnen doen dat uit het vroeger overwogene reeds volgt, dat de verkoop als bouw terrein zoo al ooit, althans in geen jaren is te verwachten dat onder deze omstandigheden de voorzichtigheid verbiedt indien hel landgoed al in het grondbedrijf der gemeente zoude worden ingebracht de rekening van dit bedrijf met meer dan de koopsom zelve te belasten, zoodat alle verdere uitgaven iQ ver hand met dit landgoed als aan rente van de voor de betaling der koopsom op te nemen gelden, voor toezicht aanleg van wegen enz. derhalve het jaarlijksche budget der gemeent zullen komen te drukken, en vermits de op brengst der gemeentelijke belastingen bij gelijke hefïïngsfactoreri over de laatste jaren geen beteekenende stij ging vertoonen, door belastingverhoo- ging zouden moeten worden gevonden, hetgeen de toename van een draag krachtige bevolking niet zal bevorde ren en wederom den verkoop niet in de hand zal werken; dat weliswaar mogelijk inmiddels eenige inkomsten uit het landgoed zullen kuonen worden getrokken, doch deze door het gemeentebestuur in het ia den aanvang aangehaald antwoord op niet meer dan f3500 worden gesteld, terwijl hiertegenover de biervoren niet genoemde uitgaven aan onderhoud, belastingen en assu rantie zullen komen te staan, wes halve zij in het hiervoren overwogene buiten beschouwing kouden blijven; dat de gemeente Amersfoort reeds in de naaste toekomst voor groote stijging van uilgaven zal komen te stasn, ten behoeve van verschillende noodzakelijke voorzieningen, als voor rioleering, en voor meer uitgebreid lager onderwijs, en de belastingdruk reeds nu niet onaanzienlijk is te noemen dat niet gebleken is van eenig vast overlegd plan tot het vinden der noodige middelen zoo tol betaling van den koopprijs als tot voorziening in de middelen voor de exploitatie, veel min van de wijze van exploitatie en van de werken hiertoe noodzakelijk, en het zich laat aanzien, dat in elk geval naast de thans bestaande ver bindingswegen andere wegen zoo naai de aaneengesloten bebouwing in de gemeente als naar het spoorwegstation dere terreinen, u i tfzestt ektheid, als vooi het houwen van enkel woon huizen in exploitatie gereed liggen, en zelfs de zeer gunstig gelegen ter reinen op den Amersfoortschen berg, blijkens niet in den Raad weersproken mededeehng. voor f 1.50 tot f5.de vierkante Meter verkrijgbaar zijn, terwijl de huishuren in Amersfoort geenszins hoog genoemd kunnen worden dat onder deze omstandigheden alleen dan eene stijging in de prijzen der bouwterreinen met redelijken grond zoude kunnen worden verwacht, indien eene sterke bevolkingstoename eene belangrijke verhoojzde vraag naar bouwterrein deed mogelijk achten, en de beschikbare terreinen niet van dien omvang zouden kunnen worden geacht voor jaren in alle behoefte te voorzien dat zulk eene sterke bevolkings toename niet waarschijnlijk is, naar dien die toename over het tijdvak 18901905 in weerwil van eene belangrijke garnizoensvermeerdering slechts 7500 zielen heeft bedragen en over de 5 jaren 19051910 nog geen 1000 zielen, terwijl geen enkele oorzaak is te voorzien welke tot ster ker toename zou kunnen leiden; dat de beschikbare terreinen in verhouding tot deze bevolkingstoe name van dien omvang zijn, dat zij voor reeksen van jaren aan de be hoefte aan bouwterrein zullen kunnen voldoen dat bovendien het door de gemeente Amersfoort gekozen middel allerminst het beoogde doel zal kunnen be vorderen dat immers voor het beoogde doel het landgoed Nimmerdor op een afstand van ongeveer een half uur gaans van de aaneengesloten bebou wing en van het spoorwegstation, met onvoldoende verbindingswegen en zonder verkeersmiddelen te ongunstig is gelegen, om met de beschikbare gunstig gelegen bouwgronden van particulieren en vennootschappen ook bij stijging dezer prijzen in ernstige concurentie te kuonen treden, en dit te meer nu tusschen het land goed en de bebouwing in. uitgestrekte terreinen zijn gelegen; welke voor de exploitatie als bouwgrond geschikt zijn; Overwegende dat ook de aankoop is aanbevolen met het oog op eene eventueele grenswijziging tusschen de gemeente Amersfoort en Leusden, teneinde in het dan nieuw te ver krijgen gebied over uitgestrekte ge meentegronden te kunnen beschik ken dat inderdaad een niet gering ge deelte van het landgoeil Nimmerdor is gelegen onder de gemeente Leus- den, doch het ni6t weuschelijk mag woiden geacht op eene grenswijzi ging daargelaten of deze ooit zal plaats vinden vooiuit te loopen, veelmin door bouwen buiten de gren zen der gemeente le pogen eene nood zakelijkheid hiertoe in het wezen te roepen dat alleen dan het mogelijk op den weg der gemeente Amersfoort zoude hebben gelegen, het landgoed Ntm- zullen moeten woiden aangelegd, het geen bij gebreke van getneenteter- relnen waarover deze aanleg zoude kunnen geschieden, tot belangrijke booge uitgaven zal komen te leiden, welker omvang niet is te bepalen; Overwegende dat in aanmerking genomen de vorenoverwegen omstan digheden den aankoop veeleer een speculatief karakter dan een opzet van wel overwogen grondpolitiek ver toont, niet in het belang der gemeente is te achten en alle gevaar voor eene ernstige aantasting van het gemeente vermogen oplevert, zonder tot het beoogpe noodig, veelmin doeltreffend te zijn overwegende dat het meervermelde besluit derhalve niet behoort te worden goedgekeurd Gelet op art. 194c der Gemeentewet. BESLUITEN: 1. niet goed te keuren het besluit van den gemeenteraad van Amers foort, d d. 1 Sept. 1911 hierboven vermeld 2. dit besluit, onder bijvoeging van 'een exemplaar van bedoeld raadsbe sluit en van de daarbij behoorende door bun college gewaarmerkte tee- kening, toe te zenden aan Burge meester en Wethouders van Amers foort, ter mededeehng aan den Raad hunner gemeente. De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK, Voorzitter, A. J. KRIJT, Loco-griffier. Schietconcours //Prins Hendrik" Zondag is het nationaal schietcon cours van de Amersfoortsche scbiet- vereeniging nlVins Hendrik« geëindigd. Niet alleen de korpswedstrijden, maar ook de andere banen vonden een zeer druk bezoek, zoodat het concours voor oPrins Hendriks een succes mag worden genoemd. De uitslagen der korpswedstrijden deelden we reeds mede, de verdere uilslag is als volgt: Vrije baan. Maximum 300 punten, le prijs H. v d. Vlugt, Amersfoort, met 299 punten. 2e R. Meijer, Amersfoort, 299 p. 3e A. Visser, Ermelo, 299 p. 4e D. van Buuren, Amersfoort.29Sp. 5e G. van Arnsi, Ermelo, 298 p. 6e D. van Eek, Amersfoort, 298 p. 7e A. E. Rikkers, Ermelo, 298 p. 8e C. W. F. van Aken, Utrecht 298 p. 9e J H. Schukktng. Amersf., 297 p. 10e Wr. Luitjens, Utrecht, 297 p. lie H. Scheuter, 't Lou 297 p. 12e W. H. Draaijer, Deventer, 297 p. 13e R. J. v. Eimeren, Acnersf., 296 p. 14e J. A. Uling. Amersfoort, 295 p. 15e H. Drost, Ermelo, 295 p. 16e Dr. Brand, Utrecht, 295 p. 17e W. Vink, Amersfoort, 293 p. 18e A. Wildeman, Amersf, 293 p. 19e W. R. Bennink, Apeldoorn, 293 p. 20e A. E. Blok, Amersfoort, 292 p. Voor prijzen wordt 60 pet. der ont vangsten beschikbaar gesteld. Waar een gelijk aantal punten waren ver kregen, werd de volgorde geregeld naar de steunsories of het minste verschil der 3 series. Personeel. Maximum 300 punten. le prijs D. van Buuren, Amersfoort, met 296 punten. 2e S. J. Hekker, Overveen. 295 p. 3e J. A. Udding, Amersfoort, 295 p. 4e (of 5e) H. v. d. Vlugt, Amers foort 294 p. 5e (of4e) W. Luitjens, Utrecht 294 p. 6e R. Meijer, Amersfoort, 292 p. 7e A. E. Rikkers. Ermelo, 292 p. 8e Paul Rooze, Over veen, 292 p. 9e W. II. Draayer, Deventer. 292 p. 10e S. Frank, Apeldoorn, 291 p. lie G. van Ernst, Ermelo, 291 p. 12e A. van ^utphen, Utrecht, 290 p. 13e H. Scheuter, 't Loo, 289 p. I4e A. J. v. Eimeren, Amersf., 289 p. 15e J. H. Schukking, Amersf., 288 p. Voor prijzen zijn 15 kunstvoor werpen beschikbaar. Prins Hendrikwedstrijd. Maximum 100 punten. le prijs, verguld zilveren medaille, W. H. Draaijer, Deventer, met 99 p. verguld-zilveren medaille, A. E. Rik kers, Ermelo, met 99 p.; 3e zilveren medaille, D. van Buuren. Amersfoort, met 9S p.; 4e zilveren medaille, F. Heker, Overveen, met 98 p.5e bron zen medaille, A. van Zutphen, Utrecht, met 97 p., 6e bronzen medaille, J. A. Uding, Amersfoort, met 92 p. A an moedigings wedstrijd. Maximum 300 punten. le prijs, F. Ruitenberg, Atnersfooi t, met 294 punten. 2e M. van Hoogevest, Amersf.. 288 p, 3e H. C A. v. d. Pol, Amersf., 288 p. 4e W. v. Ach ter bergh, Amersf., 288 p. 5e E Broekhuizen, Ermelo, 288 p. 6e M. A. van Bentmel, Amersf., 286 p. 7e W. Ruitenberg, Amersf.. 286 p. 8e J. G. F. van Achterbergh, Amers foort, 283 p. 9e G. Boek weg, Apeldoorn 282 p. 10e A. Katerberg, Amersfoort, 282 p. lie L. van Beek, Ermelo, 281 p. De prijzen bestaan uit kunstvoor werpen. De dag-medailles werden verwotven als volgt: 25 Nov. H. v. d. Vlugt, Amersfoort, met 100 p. 26 Nov. D. v. Eek, Amersf., met 160 p. 29 Nov. A. E. Rikkers, Ermelo, met 100 p. 3 Dec. A. Visser, Ermelo, met 100 p. 6 Dec. G. v. Ernst, Ermelo, met 99 p. 9 Dec. C. W. F. van Aken, Utrecht, met 99 p. 10 Dec. R. Meijer, Amersf., met 100 p. 13 Dec. D. van Buuren, Amersfoort, met 99 p. 16 Dec. J. A. Uding, Amersfooit, met 99 p. 17 Dec. Dr. Brand, Utrecht,metlOOp. 24 Dec. W. Luitjens, Uteecht, met 99 p. Meneer Alphonse. De Nederl. Toorieelvereeniging bad Woensdagavond in Amicitia zeer veel succes met bovengenoemd stuk, dat zoo gespeeld werd, dat het een diepen indruk op al de aanwezigeo maakte. Ongelukkig was de zaal zeer slecht bezet Uit stuk verplaatst ons te midden van werkelijk brave en edele men- schen, waarbij een slecht individu als meneer Alphonse in 't geheel niet past. Deze rasdeugniet heeft indertijd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1