PREDIKBEURTEN. Neemt nw maatregelen bijtijds. een meisje verleid, dat later de vrouw werd van den koopvaardijkapitein de Mantaiglin, een voorbeeldig man vol zielenadel. De ecbtgenoote is braaf. Telkens bezoekt ze haar dochtertje, dat bij boerenmenschen is uitbesteed. Alphonse heeft zijn kind maar enkele malen bezocht. Hij wil zich nu red den door een huwelijk met de ruwe onbeschaafde herbergiersweduwe mevr. Guichard. Het kind brengt hij bij de Montaiglins. Ongelukkig heeft zijn toekomstige vrouw, die zeer sluw en bovendien erg jaloersch blijkt te zijn, Alhonse nagegaan. Zij wil het kind nu tot zich nemen. Mevr. de Mon taiglins komt hier zoo heftig tegen op, dat ze verraadt de moeder van het kind te zijn. Haar man toont nu weer zijn grootheid van ziel. Hij ver geeft zijn vrouw alles en het kind blijft bij haar, waartoe hij dadelijk de noodige maatregelen neemt. Alphonse wordt doorzien en krijgt van mevr. Guichard de bons. Zooals we reeds zeiden, was het spel eenig, vooral in het tweede bedrijf, toen menig oog vochtig werd bij het zien van het moederlijden. Mevr. Jeanne Renée beeldde deze figuur uit. Chrispijn Jr. gaf ons meneer Alphonse en den edelen kapitein werd door den heer Herm. Schwab voorgesteld. Al de overige rollen waren ook in goede handen, waardoor het geheel zoo'n grootscben indruk maakte. Het stuk werd vlot en vlug, zonder pauze, afgespeeld. Ook het nastukje «Overbodige werd goed gespeeld en bedierf de ernstige stemming niet. Door den Aartsbisschop van Utrecht is de kapelaan Th. J. H. van Ro^sum, van de O L. Vrouwe Parochie hier, overgeplaats naar Hengelo (O.) met bestemming als pastoor op te treden van de aldaar bijna voltooide nieuwe parochiekerk. Ter zijner vervanging is de kape laan F. A. Paping van Bussum naar hier overgeplaatst. Men verzoekt ons een plaatsje voor het volgende Door het Leger des Heils, afdeeling 30, Havik 14, zijn uitgereikt Zater dag 23 December honderd Kerstman den inhoudende aardappels, roode kool, spek, brood, koffie, suiker, rijst, bloem, bruine boonen, sinaasappels en een Kerstkreet. Er werd met ruim zestig kinderen feest gevierd bij den verlichten Kerstboom. Met Nieuwjaar zal er nog een be deeling plaats hebben. Dank zij de vriendelijke hulp der ingezetenen van Amersfoort en om streken, werden de leiders tot hei boven vermelde in staat gesteld. De Commissaris der Koningin en gravin F. Schimmelpenninck zijn voornemens de Nieuwjaarsreceptie ten Paushuize te doen plaats vinden op Vrijdag 5 Januari eerstkomende, des avonds ten 9 uur. Het 75-jarig bestaao der Gere formeerde gemeente aan de Lange- gracht zal in den avond van Maandag 8 Januari worden herdacht. Prof. dr. H. Bavinck, uit Amster dam, hoopt daarbij als feestredenaar op te treden. De «Asser Ct." verneemt, dat binnenkort vergunning zal verleend woiden om zich buiten diens in bur- gerkieediog in het openbaar te ver- toonen aan adjudanten-onderofficieren en daarmede gelijkgestelden en onder officieren van hoogeren rang. De overige onderofficieren krijgen die vergunning op Zor.- en feestdagen en gedurende den tijd dat zij met verlof afwezig zijn van de korpsen. De gemeenteraad zal op Dinsdag 2 Januari 1912, des namiddags ten drie ure, in het openbaar vergaderen ter behandeling van een voorstel van Burgemeester en Wethouders be treffende het besluit var» de Gedepu teerde Staten van Utrecht tot met- goedkeuring van het Raadsbesluit betreffende den aankoop van Nim- merdor. De minderheid van het Dagel. Be stuur wil in het besluit van Gedepu teerde Staten berusten. De meerder heid echter adviseert den Raad tot bet zenden van 't uavolgend adre- Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw, Geeft met verschuldigde eerbied te kennen: de Gemeenteraad van Amersfoort; dat de Gemeenteraad bij Raadsbesluit van 1 September 1911, no. 303, besloten heeft tot aankoop vau het laadgoed aNicomerdor" cum aunexis nad-r omschreven lu het hierbij ge voegd Raadsbesluit; dat de Gedeputeerde Staten van Utrecht bij hesluit van 18 December 1911, 3e Afd. no. 5071/3552, besloten |hebben, voormeld Raads besluit niet goed te keuren; dat de Gemeenteraad op grond van art. 200 der Gemeentewet voorziening vraagt tegen dit besluit van de Gedeputeerde Staten dat de gronden, waarop deze voorziening gevraagd wordt, omschreven zijn in de bij dit adres behoorende toelichting. Redenen waarom de Gemeenteraad, voor noemd, Uwer ;Majesteit met verschuldigden eerbied verzoekt, het genoemde besluit van de Gedeputeerde iStaten van Utrecht te willen vernietigen en alsnog het besluit van den Ge meenteraad te willen goedkeuren. 't Welk doende, Van Uwe Majesteit de getrouwe onderdanen, De Gemeenteraad Yan Amersfoort. en aan dit adres de navolgende toelichting toe te voegen: Mevrouw, Ter toelichting van het adres van den Ge meenteraad yan Amersfoort, betreffende het besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecbt van 18 December 1911, 3e Afd. no. 5071/3552, waarbij goedkeuring is onthouden aan het Raadsbesluit van 1 September 1911, no. 303, strekkende tot aankoop van het landgoed DNimmer dor" met aanhoorigheden, veroorlooft de Gemeenteraad van Ameisloort zich met ge- pasten eerbied het volgende onder de aandacht van Uwe Majesteit te brengen. De redenen, welke tot het Raadsbesluit aan leiding gegeven hebben, zijn neergelegd in het voorstel van Burgemeester en Wethouders aan den Gemeenteraad van 20 Juli 1911, afd. 1, no. 899. Uit dit voorstel hlijkt, dat met den aan koop beoogd is het verkrijgen van een groot complex gronden, teneinde deze, met behoud van het natuurschoon, voor een groot gedeelte te kunnen bestemmen voor bouwterrein. Dat de Gemeente zich hiervan als gevolg voorgesteld heeft de regeling der grondspecu- latie uit handen van particulieren en vennoot schappen in de macht van de Gemeente te brengen, is minder juist. Daartoe toch zou aankoop van »Nimmerdor" onvoldoende zijn en zou de Gemeente tot den aankoop van veel meer terrein moeten overgaan. Wel wordt met den aankoop beoogd invloed te kunnen uitoefenen op de ontwikkeling, uit breiding en bloei der Gemeente Bij den tegen- woordigcn toestand toch is de uitbreiding der Gemeente uitsluitend afhankelijk van den wil der grondeigenaren. De Gemeente bezit bijkans geen terreinen, welke geschikt zijn voor bouw terrein; zg heeft derhalve lijdelijk toe te zien of de grondeigenaren bereid zijn, hunne eigen dommen te exploiteeren. In het genoemde voor stel van Burgemeester en Wethouders wordt er op gewezen, dat zeer veel van de gronden, welke in de onmiddellijke nabijheid van de stad liggen in handen zijn van stichtingen en liefdadige instellingen, terwijl de terreinen, welke thans voor bouwterrein gereed zijn, grootendeels eigendom zijn van éene Maat schappij en, krachtens servituten, voor éene soort van bebouwing zijn aangewezen. Zeer wel is het mogelijk, dat op den Berg bouw terrein voor f 1.50 ie koop is, maar of de ter reinen, welke voor dezen prijs te koop zijn, tot de zeer gunstig gelegene behooren, is aan gegronden twijfel onderhevig. Dat er behalve op den Berg nog vele ter reinen voor bouwterrein gereed liggen, is eene onjuiste meeaing. Van de exploitatie van »Nimmerdor« verwacht de Gemeenteraad niet eene stijging in de grond prijzen gelijk Gedeputeerde Staten schijnen te veronderstellen blijkens de 4de overweging van het besluit; integendeel de Gemeenteraad is van oordeel, dat aankoop van »Nimmerdor« voor de vastgestelde koopsom de mogelijkheid zal geven, bouwterreinen voor goedkooperen prijs beschikbaar te stellen, dan veelal thans gevraagd wordt voor gronden, weAa eveneens voor exploitatie geschikt zgn. Tegenover de cijfers, welke de Gedeputeerde Staten betreffende de bevolking geven, moge opgemerkt worden, dat in de laatste jaren zich onmiddellijk aan de grens der gemeente Amers foort onder de Gemeente Leusden eene bebou wing ontwikkeld heeft, waar zeer vele personen zich gevestigd hebben, welke feitelijk voor een groot deel als inwoners der Gemeente Amers foort te beschouwen zijn. Meer beslissend voor de vraag of bij aanbieding van bouwterrein door de Gemeente kans op verkoop bestaat, is het aantal woniügen, dat in de laatste jaren in Amersfoort gebouwd is. In 1909 werden 41, in 1910 2ijn 63 woningen gebouwd, terwgl in 1911 vergunningen tot het bouwen van 64 woningen gegeven weiden. Tevens is nog in behandeling een verzoek tot het bouwen van ongeveer 100 arbeiders woningen. Bovendien werden in de onmiddellijke aansluiting aan de bebouwing der Gemeente Amerstoort in de Gemeente Lemsden in de laat ste 3 jaren i 130 woningen gebouwd, terwijl in Amersfoort zelve in de laatste jaren vele belangrijke groote gebouwen, niet tot woningen bestemd, gesticht z^jn. Uit deze cijfers blijkt naar het oordeel yan den Gemeenteraad, dat in de laatste jaren wel degelijk eene belangrijke uitbreiding van het aan tal gebouwde eigendommen heeft plaats gehad. De Gedeputeerde Staten zijn voorts van oor deel dat de door de Gemeente Amersfoort ge- wenschte terreinen niet in ernstige concurrentie kunnen treden met de beschikbare bouwgronden van particulieren en vennootschappen en dat daarom het gekozen middel allerminst het be oogde doel zal kunnen bereiken. Dat de ver bindingswegen onvoldoende worden geoordeeld, wekt verbazing. Het landgoed is van uit het centrum der stad te bereiken door middel van den Rijksstraatweg van Amersfoort naar Wou denberg en den bij de Gemeente in onderhoud zijnden grintweg naar Oud-Leusden en Doorn. Deze straatweg wordt met genoemden grintweg verbonden door den Doodenweg, welke bijkans geheel langs »Nimmerdora loopt, ter lengte van 1360 M., terwijl »Nimmerdor<r aan den genoem den Rijksstraatweg ligt ter lengte van 1015 M. an aan den grintweg ter lengte van 365 M. In welkopzichtdeze verbindingswegen onvoldoende zijn, is onverklaarbaar. Of »Nimmerdora inder daad een half uur gaans van de aaneengesloten bebouwing ligt, hangt er van af, waar men r Kent, dat de aaneengesloten bebouwing aan vangt. Tegen de opvatting van de Gedeputeei de Staten wenscht de Gemeenteraad op te merken, dat de bebouwing langs den straatweg naar Woudenberg zich uitstrekt tot ongeveer aan de grens van »Nimmerdora. Ook de juistheid van de in een der laatste overwegingen van het besluit uitgesproken mee- uing, dat m elk geval naast de thans bestaande verbindingswegen andere wegen naar de aan- eeng-sloten bebouwing moeten worden aan gelegd, meent de Gemeenteraad op grond van zijne bekendheid met plaatselijke toestanden te moeten ontkennen; terwijl de noodzakelijkheid van een anderen verbindingsweg met hetstation al evenmin door de Gedeputeerde Stalen wordt aangetoond. Dat in elk gev^l een dergelijke ver bindingsweg door Gedeputeerde Staten noodig wordt geoordeeld, scbijnt overigens niet wel vereenigbaar met het in het besluit zoo stellig uitgesproken oordeel, dat de verkoop als bouw terrein zoo al ooit, althans in geen jaren is te verwachten. In afwijking van het oordeel der Gedeputeerde Staten is de Gemeenteraad overtuigd, dat ter remen van »Nimmerdoro; zeer zeker geschikt zijn om met de thans voor bebouwing gereed zijnde terreinen in zeer ernstige concurrentie te treden. Het natuurschoon op »Niramerdor« zelve dat bij eene verstandige exploitatie grootendeels behouden kan blijven zal voor velen ongetwij feld een grooteaautrekkingskracht bezitten, terwijl de schoone bosschen en andere gronden, welke in de onmiddellijke nabgheid van »Nimmerdorc liggen, eveneens de terreinen zeer aantrekkelijk maken. Bij de thans vast gestelde koopsom zal de Gemeente den grond kunnen aanbieden voor belangrijk lager prijzen dan thans veelal door particulieren en vennoot schappen gevraagd worden en dat deze omstan digheid van zeer grooten invloed zal zgn op de mogelijkheid van concurrentie, acht de Ge meenteraad niet twijfelachtig. Reeds kort nadat de aankoop door de Gemeente bekend was, ontving het Gemeentebestuur het verzoek te willen onderhandelen over den verkoop van een stuk grond, gelegen op het meest verwijderde gedeelte van de aaneengesloten bebouwing, voor de stichting van een villa, eventueel met koets huis en stalling. Dat het ia de bedoeling van het Gemeente bestuur zou liggen door bouwen buiten de grenzen der Gemeente te pogen de noodzake lijkheid tot eene grenswijziging in het leven te roepen, moet op een misverstand berusten. De daarop betrekking hebbende zinsnede in het meergenoemd voorstel van Burgemeester en Wethouders kan tot die veronderstelling geen grond geven. Op de volgende overweging van de Gedepu teerde Staten veroorloof t zich de Gemeenteraad in 't bijzonder de aandacht van Uwe Majesteit te vestigen: »dat alleen dèn het mogelijk op den weg der Gemeente Amersfoort zoude hebben ge legen, het landgoed nNimmerdora aan te koopen, indien mocht worden verwacht, dat ook zonder dien aankoop bebouwing van dit landgoed zoude plaats vinden, en hierbij ongewenschte toestanden zouden ontstaan, doch voor zulk een verwachting voor afzienbaren tijd geen grond bestaaU. Indien voor grondaankoop door de Gemeente als voorwaarde gesteld wordt de verwachting, dat, bijaldien de Gemeente niet exploiteert, anderen zullen exploiteeren, met het in't leven roepen van ongewenschte toestanden, dan zal het voor een Gemeentebestuur niet mogelijn zgn, die maatregelen ten aanzien van de grond- politiek voor hare ontwikkeling te nemen, welke in het welbegrepen belang der Gemeente zijn. Zoodra toch die verwachting als voor waarde vervuld is, zal de Gemeente met hare pogingen tot aankoop van gronden steeds te laat zijn. Dat de koopprijs aanzienlijk is, kan evenmin door den Gemeenteraad worden toegegeven. Indien men de waarde der gebouwen geheel buiten rekening laat, bedraagt de koopprijs i 171/a cent per M2. Het wil den Gemeenteraad wel eenigszins voorbarig voorkomen, dat Gedeputeerde Staten thans reeds als hunne meening te kennen geven, dat alle andere uitgaven, behalve de koopsom, zelfs aanlag van wegen, het jaar- lijksche budget der Gemeente zal moeten druk ken. Integendeel, waar het vermoeden, dat de Gemeente, reeds in eerstkomende jaien ver scheidene gronden als bouwterrein zal kunnen verkoopen of in erlpacht uitgaven, naar het oordeel van den Gemeenteraad zeer gegrond is, zullen wellicht niet alle genoemde uit gaven het jaarlijksch budget der Gemeenie behoeven te drukken. Maar ook al ware dit zoo, dan zullen toch de jaariijksche kosten voor de Gemeente niet zóo zwaar zijn, dat z\j de finantieele krachten der Genieeute te boven gaan. In afwijking toch van de zienswgze van de Gedeputeerde Staten meent de Gemeente raad, dat de opbrengsten van de Gmeente- belastingen wel degelijk over de latere jaren een beteekenende stijging vertoont-n. Bij gelijk heflBngs-percentage bracht de inkomsten belai-t mg in 1901 f67 274.986 op, in 1910 193 978.15. De opcenten Personeele belasting gaven in 1901 een opbrengst van 120 090.15s. tegen 127 200.96 in 1910, terwijl deze cijfers voor de opcenten op de gebouwde eigendommen bedragen f76 38.595 en f 15505.05. Ten aanzien van deze laatste cijfers zg volledigheidshalve opgemerkt, dat de nieuwe schatting der ge bouwde eigendommen met ingang van 1 Janu ari 1908 haren invloed heeft doen gelden, maar ook vooruitgang der Gemeente. Het is dan ook mogelijk geweest in latere jaren tal van verbeteringen op allerlei gebied in te voeren en te bewerkstelligen, zonder het ver- hoogen van de genoemde belastingen. De be lastingdruk in Amersfoort mag, in vergelijking met Gemeenten van den zelfden omvang geens zins hoog genoemd worden. Dat de financiën een zorgvuldig beheer vereiscben en dat nog verscheidene zaken geregeld of verbeterd moeten worden, ontkent de Gemeenteraad zeer zeker niet; doch onder deze zaken neemt, naar zijne meening, voor een zich ontwikkelende Gemeente als Amersfoort, het grondvraagstuk voor de Gemeente een eerste plaats in. Dat de koopprijs uit eene geldleening zal worden betaald en de exploitatie-kosten, voor zooverre zij niet door de exploitatie van het landgoed ot een eventueel in te stellen grond- bedrijt gedekt kunnen worden, uit de gewone middelen der Gemeente gevonden moeten wor den, zal als vaststaande kunnen worden aan genomen. Aan het einde gekomen van de wederlegging van de door de Gedeputeerde Staten aange voerde bezwaren, veroorlooft de Gemeenteraad zich er nog eens den meesten nadruk op te leggen van hoe groot belang het voor de ont wikkeling der Gemeente is, tijdig die terreinen voor niet te hoogen prijs in hat.den te krggen, welke later als bouwterrein geëxploiteerd kun nen worden. Laat de Gemeente in deze alles aan het particulier initiatief over, dan onttrekt zg haar zorg aan een onderdeel harer werk zaamheden, dat haar, naar de meening van den Gemeenteraad, ten zeerste ter harte moet gaan de bevordering van en de zorg voor eene doelmatige uitbreiding der bebouwing. De toestand in zoo menige Gemeente wijst er op, dat de Gemeentebesturen te laat over tuigd zgn geworden van de verplichtingen, welke ook in dit opzicht op de Gemeentebesturen rusten. Resumeerende komt de Gemeenteraad tot de conclusie dat waar thans de gelegenheid be staat, voor een matigen prij^ eigenares te worden van een groot aaneengesloten complex gronden, welke gedeeltelijk reeds terstond in exploitatie gebracht kunnen worden, het in hooge mate voor den bloei van de Gemeente te betreuren zoude zijn, indien de Gemeente niet in de ge legenheid gesteld wordt van dit aanbod gebruik te maken. Indien deze gelegenheid voorbijgegaan wordt, zal de Gemeente wellicht gedurende vele jaren niet weder in het bezit kunnen komen vaa een dergelijk groot complex terreinen. Door den aankoop wordt tevens verzekerd het behoud van het natuurschoon op »Nimmerdor«. De Gemeenteraad is van meening, lettende op de bovengenoemde cgfers omtrent nieuwe be bouwing, dat de lasten, zelfs in het ongunstigste geval, de financieele krachten der Gemeente niet ie boven gaan; dat het komende geslacht dank baar zal zijn voor d*n aankoop, terwijl het tegen woordige geslacht binnen betrekkelijk korten tijd den goeden invloed daarvan zal ondervinden. Op deze gronden verzoekt de Gemeenteraad van Amersfoort Uwe Majesteit eerbiedig, met vernietiging van het besluit van Gedeputeerde Staten, het Raadsbesluit tot aankoop van »Nira- merdora cum annexis alsnog te willen goed keuren. Van Uwe Majesteit, de getrouwe Dienaar, Di Gemeenteraad van Amersfoort, De Voorzitter, De Secretaris, WUIJT1ERS. J. G. STENFERT EROESE. Heirinnerd wurdtdat op Nieuw jaarsdag door de Gezondheids ver. der Typographen een bloempje ('10 cent) zal worden aangeboden ten bate van een op te richten Ru^t- eri Her stellingsoord voor aan Tuberculose lijdende Typographen. Men schrijft ons: De plaatselijke afdeeling van de S. U. A. P heeft besloten in het begin van '1912 een flinke actie te voeren. Zoo zullen er drie openbare vergaderingen worden gehouden, waarvoor de partijgenooten, de heeren Hermans, Kleerekooper en dr. van Leeuwen, raadsleden, resp. te Arnhem, Amsteidam en Utrecht, zijn uitge* noodigd. Zij hebben bun medewerking reeds toegezegd. Waarschijnlijk woidt de eerste ver gadering op 9 Januari gehouden in »Het Valkje". Op een te Baarn gehouden biljartconcours behaalden onze stad- genooteri de heeren S. K. Kielder en R. J. van Eimeren respectievelijk met 310 en 89 caramboles, de hoogste series. Sonatenavond. Vrijdagavond a.s. zullen de Heer Ferruccio Bonavia, violist te Manches ter en Mejuffrouw Anrne Kroeze, pianiste te 's Gravenhage een sonaten- avond geven. De heer Bonavia is Ie violist aan het liallé Orkest onder Richter te Manchester en wordt ge rangschikt onder de beste Eugel- scbe violisten. Ook als componist heefi bij zich daar leeds veel naam ver worven. De Manchester Guardian schrijft over hern Mr. Bonavia's kracht ligt klaai bhjkelijk juist daar, waar de meeste van hun zwakheid blijk geven in zijn spel legt hij aroote beschaafd heid en leederheid M' j. Kroeze speelde onlangs met veel succes ie Genève. De pers was vol lof over haar prestaties. ZONDAG 31. DECEMBER en MAANDAG 1 JANUARI. Reinonstrantsche kerk. Voorm. lOVi uur, geen dienst, 's Av. 7 uur. D-. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegcbouw Van Persijnstraai No. 1. Voorrn. lU1/» uui Ds. E M Ten Cate. Evang. Lutli. Kerk. Voorm. 10V» uur, geen dienst, 's Av. 7 uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Nieuwjaarsdag, geen dienst. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Donner. 'sAv. 51/» uur, Ds. Donner. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. \sAv. 5V» uur, Ds Teerink. Nieuwsjaarsdag. Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 91/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Nieuwjaarsdag. Voorm. 91/» uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'A uur Godsdienstoefening. 'sAv. 51/» uur, Godsdienstoefening. Nieuwjaarsdag. Voorm. 93/% uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muuthuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/» uur, Godsdienstoefening. Postduiven. Te Baarn is door de Postduiven vereniging De Pool" een driedaag- sche tentoonstelling van postduiven gehouden. Behalve eenige 1e, 2e en 3e prijzen, was uitgeloofd een 3-tal eerprijzen en wel één voor de mooiste van het geheel; één voor den mooiste doffer en één voor de mooiste duif. De heer J. Suijk, te Baarn behaalde met zijn duif, als zijnde de mooiste van de geheele tentoonstelling, een eersten en een eerprijs. Als keur meesters traden op de heeren F. J. van der Grift en J. Gerhardt, beiden te Utrecht. Vervolg berichten enz. in het bij voegsel. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 21 tot 28 December 1911. GeborenHermanna Johanna, d. van Jan Koene en Maria Hendrika Hegeman.Aleida Evertje, d. van Willem van Kus en Ilendrina Huis. Antonia Maria Cornelia, d. van Gerardus Hendrikus Rouwhorst en Geertruida Cornelia Antonia Hendriks. Karei, z. van Karei Christ en Johanna Everarda Kraan. Andries Johannes Maria, z. van Adrianus van Oorschot en Maria Kelder. Johannes, z. van Adrianus Laseur en Maria Bosboom. Nicolaas en Reinier, z. van Johannes Lablans en Hendrika Heere. Gerrit, z. van Gijs- bertus Brandsen en Gerarda Hageman. Een buiten huwelijk geboren kind van het manne lijk geslacht. OndertrouwdReinier Kolk en Adriana Staal. Arie Jan van IJzendoorn en Everdina Wrillemina Sterk. Getrouwd Johannes van de Raapkamp en Aaltje van Beek. Jan van 't Oever en Hieke Boersma. Pieter Marinus van Golmjon en Fenna van 't Wel. Karei Gramsma en Evertje Douze. Overleden: Maria den Hartog, wed. Her- manus Leinweber, 74 j. Maria Elisabeth Weusten, 74 j. ongeh. Johannes Donkerlo, 6i j. echtg. van Jannetje van Stijn. "Willem Antonius Mager, oud 2 w. Elisabeth Gene- veva Middelkoop, 32 j. ongeb. Een als levenloos aangegeven kind. Woudenberg. Geboren: 24 Dec. Christina Hillegonda, d. van Jelis van der Wiel en Jantje Krist. Overleden: 27 Dec. Evert Moesbergen, geh. met Jacoba van Voskuglen, 52 j. Leusden. Van 22—29 Dec. 1911. GeborenPeter, z. van Dirk Davelaar en Dirkje Haanschoten. Arie, z. van Elis van Eijkelenburg en Jannetje Teunissen. Gerrit, z. van Gijsbertus de Kruijff en Stijntje van Kooten. Overleden: Lena Maria Mollee, 2 j. Stoutcnburg. Van 22-29 Dec. 1911. Geboren: Joannes, z. van Johannes Heymes- kamp en Maria Liefjens. Overleden: Aaltje Bloem, 63 j. echtg. van Johannes Woutersen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 29 December 1911. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f6.a f12i'eren f0.a f.Nieuwe \ardapp. I 0a f0.zandaardapp. 2.a f225 Hoendereieren f6 al 7.25 p, 100 st. Bruineeieren l 00a r Boter 1.50 af 1.70 per kilo. M<r- i^arine f0.— a f 0.Zoetern. kaac f0 afO. Kippen f 0.80 a fl 30 Kuikens f 1.20 a 1 60. Piep kuikens f U.50 a f 0.90 Ganzen f 0.4 0.Eenden f 0 70 a fl p st. Jonge fl.a f 1.20. Hazen f'1.50 a f2Wilde koignen f 0 30 a f0 50. Tamme f 0.80 a f1.50 Duiven f 0.50 a l 0.60 p<ar. Magere varkens f 00. - i(Varkens export f 0.a I Zeugen, f 00.a f 00.—Biggen f7.af 12 Schrammen fafOVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f 1)00.Kalf koeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aansevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 25 heet. Appelen. 0 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 100 heet. Zandaardappelen, 15000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 400 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. 0 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 400 biggen en 0 zeugen. RECLAME Het komt dikwijls voor, dat menschen aan nier- of blaaskwalen lijdende zijn, zonder dat zij eenig vermoeden hebben van de oorzaak van hun kwaal. De verschijnselen loopen dan ook zeer uiteen en dat zij Tiich niet op dezelfde wijze voordoen dient te worden toegeschreven aan de verschillende lichaamsgesteldheden bg verschillende menschen. 8 Doordat de nieren hun plicht niet behoorlijk vervullen, gaat gij lijden aan pijn in den rug, of de zijden, gtf krijgt last van pgn in de ge wrichten en spieren en vooral bij guur en vochtig weer. gevoelt gij u rheumatisch. De urine laat een bezinksel achter en komt pijnlijk, soms bij zeer groote of bij zeer kleine hoeveel heden, en met een scherpen, onaangenamen reuk. 's Morgens geyoelt gij O dikwijls te ellendig om op te staan en gjj krijgt blazen onder de oogen, opgezwollen handen of enkels. Wanneer zich verschijnselen als de boven staande vértoonen, is dit een bewijs, dat de nieren te kort schieten in hun plicht om de onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Ver- waarloozipg dezer verschijnselen leidt tot ge vaarlijke ziekten als chronische rheumatiek, steen, ontsteking van de blaas en urinekana- len, hartzwakte, enz. Begint daarom zoo spoedig mogelijk heden nog met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het groot- sche nieren- en blaasgeneesmiddel, dat den nieren hun verloren kracht weergeeft. Zij maken deze organen weer geschikt voor hun omvangrijk werk om het bloed te zuiveren. Let er op, dat 'de handteekening van James Foster op de tfoos voorkomt ten bewgze, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij de heeren A. van de Weg, Lapgestraat 23 en P. de Zwart, Langestraat 129. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen.,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2