PREDIKBEURTEN. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Verwaarloost nw nieren niet. Gemengd Nieuws. RECLAME. Kwellende hoofdpijnen, alsmede slapeloosheid worden dikwijls door trage spijsvertering veroorzaaktIn de wetenschappelijke berichten der univer siteitskliniek voor zenuwziekten te Weenen lezen wij, dat aldaar Franz Jozef-, het natuurlijke laxeerwater, bij voorkeur wordt - aangewend omdat het echte uFranz Jozefu-water, zelfs bij gebruik van slechts kleineTioeveel- heden, de oorzaken .van vele ziekte verschijnselen op zachte wijze doet verdwijnen. H. M. de Koningin. Wij lezen in De Nieuwe Courant: «Op het galabal ten Hove was na tuurlijk de teleurstelling over bet niet verschijnen van de Koninklijke gast vrouw algemeen en niet minder de belangstelling in de reden van Haar afwezigheid. «Gelukkig bleek van een minder gunstigen gezondheidstoestand van H. M. geen sprake te zijn, maar deed onder de aanwezigen het gerucht van een reden van hoogst verblijdenden aard de ronde, waarvan geen tegen spraak vernomen werd." Wij meenen dit gerucht aan onze lezers niet te mogen onthouden, onder uitdrukkelijke mededeehng, dat wij het geheel voor rekening van het Haagscbe blad laten. De Eerste Kanier en de toeslag-ontwerpen. De Haagsche correspondent van de «Leeuwarder Courant» schrijft Naar ik verneem, zullen de zooge- naande toeslag-ontwerpen in de Eerste Kamer op zooveel veizet stuiten, dat de verwerping er van zoo goed als zeker is. De a rijkste Nederlanders. Er zijn dit jaar 15 personen aan geslagen voor een vermogen van 5 tot 10 millioen en 5 als de bezitters san vermogens boven 10 millioeo. Deze 5 groot-millionnairs, de eenige vijf Nederlanders dus, die wellicht volgens Engelschen standaard million- nair genoemd zouden kunnen worden, hebben samen een vermogen van bijna 87 millioen gulden. Wat onze raillionairs tot nederig heid en dankbaarheid! kan stemmen is, dat het vermogen van de 5 lijkste Nederlanders zoo om en nabij ever, groot is als het jaarlijksch inkomen van Andrew Carnegie. De Arbeidswet eu onnoodige omslag. Men klaagt er vaak over, zoo schrijft A. B. M. in het »Centr.« dat de sociale wetgeving bij ons volk en speciaal bij onze werkgevers nog zoo weinig populair is. 't Kan wezen. Ik vraag my echter af, of de wet gever ook wel steeds het noodige doet, om zich die ongezindheid der bevol king niet op den hals te halen. Dezer dagen zijn gemeentebesturen en werkgevers ingelicht omtrent de bepalingen der nieuwe Arbeidswet en bij het lezen dier inlichtingen trof het mij, dat de werkgevers niet alleen meer aan banden zijn gelegd ten op zichte der werkuren enz. van vrouwen en jeugdige personen dit is onbil lijk maar ook, dat zij weer de noodige dosis admiuistvatief werk hebben thuis gekregen. Werkgevers, zakenmenschen, moest men het toch werkelijk met al dien administratieven rompslomp niet zoo lastig maken Ziet, dat maakt de sociale wetgeving nu werkelijk impopulair. Verder trof mij bij het doorlezen der wet nog iets. Een weikgever, die een beschermd persoon in zijn dienst heeft, b.v. een schoenmaker, die met een knechtje werkt, heeft daarvoor noodig: a. een arbeidskaart, b. een arbeidslijst, c. een arbeidsregister. De arbeidskaart moet hij balen op het gemeentehuis, de arbeidslijst op bet postkantoor en het arbeidsregister in den boekhandel. Alzoo mag bij voor dat ééne knechtje op drie verschillende plaatsen een be zoek gaan brengen. Kon dat alles nu niet beel gevoeg lijk op ééne plaats zijn afgehandeld De laudweeroefeningen van 1910. Donderdag zijn, volgens de #N. Ct bij den Minister van Oorlog op audiëntie geweest een sergeant, een korporaal en een soldaat bij de landweer, als vertegenwoordigers van de gezamen lijke berichtgevers van-luitenant-ge- Deraal W. G. F. Snijders, wier ver klaringen openbaar gemaakt zijn in htt Woord van Verweer van generaal Snijders in «De Nieuwe Ct.» van 13 December jl. De drie landweermannen overhan digden den Minister een request, waarin zij hun bezwaren kenbaar maken tegen de wijze, waarop hij den 2'2sien December jl. in de Tweede Kamer over hun verklaringen als vrij wel waardeloos heeft gesproken. Zij verzoeken voorts te worden ge hoord door de commissie, welke tot onderzoek van de zaak benoemd is, en wel evenals huns inziens ten aanzien van alle getuigen dient te geschieden onder eede. Ter audiëntie bleek dal de Minister het volgende beeft bepaald: le. dat de landweermannen, door de berichtgevers te noemen, zullen worden gehoord 2e. dat daar, waar bet noodig blijkt, die landweermannen met de bericht gevers zullen worden geconfronteerd 3e. dat wanneer uit het rapport van de nieuwbenoemde commissie mocht blijken, dat de Minister niet juist is ingelicht, hij openlijk zijn eerste verklaringen ten opzichte van de berichtgevers zal terugnemen 4e. dat de Minister de commissie zal lastgeven dat ieder die gehoord zal worden de verzekering ontvangt, dat de door hem af te leggen ver klaringen geenerlei straf of nadeeligen invloed voor hem zullen hebben. Een aanslag? Men meldde dato 3 Januari aan De Tijd» Niemand in Nederland weet mis schien op het oogenblik nog, hoe alles in rep en roer is, om de veilig heid der reizenden te beschermen. Toch is er gistel nacht een lieele macht op de been geweest met dit doel. En ook hedennacht is weer dezelfde be waking opgeroepen. Er schijnt namelijk bij de directie der Staatsspoorwegen een dreigbrief ter kennis gekomen te zijn, waarin gemeld werd. dat er heden op de lijn UtrechtBokstel een aanslag zou worden gepleegd op groote schaal. Het schrijven is gedeponeerd bij de Justitie te Utrecht, maar intusschen hebben de justitie en de directie der SS. alle mogelijke voorzorgsmaat regelen genomen, om, indien het schrijven inderdaad ernstig mocht bedoeld zijn, te trachten het onheil te voorkomen. Nagenoeg alle spoor wegambtenaren. de marechaussees en andere handhavers der openbare orde zijn gerequireerd en langs de lijn gestationneerd ter bewaking. Alle stationschefs langs de lijn UtrechtBokstel hebben de noodige instructies gekregen en alles is op zijn qui vive. De zaak wordt zeer geheim behandeld, want zelfs de tele grammen, die er over gewisseld wor den, gaan langs het Rijksbureau en worden onder couvert besteld. Hebben we hier te doen met een werkelijk bedoelden aanslag? Het is op het oogenblik nog niet le zeggen. Dat er echter ernst aan het geval ten grondslag ligt, zou men moeten afleiden uit de uitgebreide maatregelen, die genomen zijn. Wat het schrijven letterlijk behelst en hoe bet ter ken nis van de directie der S S. is ge komen, konden wij nog niet te weten komen. eed af, waarin hij beloofde de Mant- sjoe-dynastie te zullen onttroonen. den vrede te herstellen en een volks- regeering te vestigen, om daarna weder af te treden ten einde het volk ge legenheid te geven een president van het Vereemgde China le kiezen. Een brutale aanval op een banklooper. Een buitengewoon brutaal boeven- stukje is des middags te half vier in de drukke Lennestrasse te Berlijn uit gehaald. Bij de Bank voor Handelen Industrie is sedert jaren werkzaam de 51-jarige looper Klein, die voor een paar jaren dit vak van den thans 30-jarigen Friehe leerde. Inmiddels had Friehe een betrekking gekregen als bureau-ambtenaar. Friehe wist precies wanneer Klein geld ging halen en wanneer Klein groote bedragen bij zich had. Gisteren nu reed hij met een huurauto in de Tiergarten langs Klein en vroeg hem rnee te rijden. Hij vertelde hem dat bij aan het verhuizen was en den volgenden dag op denzelfden tijd weer langs denzelfden weg zou rijden. Klein kon dan weer van de auto gebruik maken, welk aan bod aanvaard werd. Heden verscheen Friehe op den afgesproken tijd met de auto voor het filiaal van de Bank in de Schillstrasse. Klein die M. 40.300 bij zich had, stapte in. Friehe liet geld vallen. K. hielp oprapen en in dit oogenblik wierp Friehe Klein een lus van koperdraad om den hals om den man te wurgen. Klem werkte zich echter los, deed het portier open en schreeuwde om hulp. In de Lenné- strasse hield de auto stil. Beide inzittenden werden in dezelfde auto naar het politiebureau gebracht. Friehe bekende dat bij reeds lang van plan was Klein te bestelen. Hij had een scherpe bijl bij zich, voor het geval dat de lus niet afdoende zou zijn. De Sanatoriurnavond ten behoeve van de Chr. inrichting voor zenuw lijders te Zeist zal weer wat hebben bijgedragen tot gedeeltelijke delging van de schuld van f 10000. Ds. Pannebakker spiak over de oorzaken van de hedendaagsche zenuw- zwakteen noemde rustelooze omgeving en overlading van leerstof. Afgejakkerd als men wordt, bekomt men het ge voel van onvrede dat den grond der ontevredenheid vormt. Men heeft ten laatste geen houvast meer. Die teleurstelling, die over spanning vloeit voort uit gemis aan God. Uit de kennis van de oorzaak volgt bet middel van verpleging, nl de Chr. verpleging. Nog beter is het voorkomen der zenuwki ankheid Hier toe wekte spr. allen op mee te werken legen den stioom van goddeloosheid. In zijn slotwoord dankte ds. Donner allen, die bun beste krachten hadden gegeven dezen avond te doen slagen en in 't bijzonder Mej. v. d. Burg, die met gevoel en prachtige stem eenige liederen voordroeg. Natuurlijk werden ook lichtbeelden vertoond. Ze gaven een denkbeeld van wat op verplegings- gebied alzoo is tot stand gebracht. Cursus Hoenderteelt van de V. I*. N. ook wel verwend, maar dit neemt niet weg, dat de thuisblijvers veel gemist hebben. Ook als componist deed de heer B. zich kennen rnet zijn Sonate in A-dur en oogstte hiermee veel bijval, hoewel het eenigszins vreemd deed. dat hij zijn eigen werk van het blad speelde. Mej. K. had veel succes en werd door enkelen hooger geschat dan den violist. Een prachtig bouquet was een welverdiende hulde. Bij de teraardebestelling van den te Rijswijk overleden kapitein J. F. A. Bischolf, op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage, bleek, uil de groote belangstelling, de sympathie welke men steeds voor den heer Bischofl heeft gevoeld. Het oflicierskorps van het 5e reg. inf. was vertegenwoor digd door een deputatie, bestaande uit luit.-kol. D. W. de Jager, kap. J. L. v. d. Moer en 1. luit. H. J. Ruempol Hamer. Eerstgenoemde legde een prachtigen palmtak op de baar. Het lint droeg het opschriftDe Ka meraden van het 5e reg. inf." Vele officieren uit dit garnizoen, ook van andere wapens, waren bij de begrafenis tegenwoordig. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin-Moeder aan de Maat schappij Zundbergen een gift gezonden van f 250. In gemeenschap met de Louisa- stichting te Scheveningeri is Zand bergen eigenaresse geworden van een bezitiingswaarde 'van f20.000, aan beide vereenigingen bij testamentaire beschikking vermaakt. Een lijdelijk vruchtgebruik belet echter nog de beschikking over dezen eigendom. De le luitenant H. L. E. G. J. Werner, van het le regiment huzaren, wordt overgeplaatst bij het wapen der Koninklijke marechaussee en is be stemd om op '1 Febr. a s. op te treden als districts-commandant van dat wapen ter standplaats Assen. Lijst van Brieven en Briefkaarten geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het Postkantoor Ametsfoort gedurende de 2e helft lan de maand December 1911. Schreuder Amersfoort. J. J. de Greef Maastricht. S. de Sterk Rotterdam. Mej J. v. Putten Utrecht. Ned. Protestantenbond Wagenborgen. Mevr. Homan Amersfoort. P. Slagter Hembrug. T. Jonkman Schoonoord. Th. Kan Utrecht. P. Verloop Düren. Overzicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amersfoortsche Tramwee Maat schappij gedurende de maand Dec. 1910/1911 1910 1911 Meer. Aantal passagiers 9436 10073 637 Opbr. vervoer f469.80 f509.90 f40.10 Dagkilom. - 8.41 - 9.13 - 0.72 Totaal - 542.56 -553 50 -10 94 Dagkilom. - 9.72 - 9.91 - 0.19 Hoogland. Zondag 31 Dec. ont stond er brand in de woning van W. V. in het Hooglanderveen. Bin- neu twee uur tijds was het heele huis tol den grond toe afgebrand Het huisraad werd voor bet grootste deel geied, als ook het vee, uitge- zondeid een paar kalveren, welke ïri de vlammen omkwamen. De schuren en hooibergen bleven gespaard. De brandschade wordt gedekt door ver zekering. ZONDAG 7 JANUARI. Reiuonstrantsche kerk. Voorm. 97» uur, Ds. Hooykaas. Gods dienstoefening voor jongelieden van 1016 jaar. Voorm. '11 uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoefening voor de gemeente. Doopsgezinde Kring. Het Logcgebouw Fan Pcrsijnstraat No. 1. Voorm. 10'/> uur, Ds. E M. Ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/» uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5uur, Ds. Donner. Beide keeren collecte voor algem. doeleinden. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Bevestiging van Ouderlingen en Diakenen. 'sAv. 5'/» uur, Ds Teeririk. Maandel. collecte. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 93/» uur. Godsdienstoefening. 'sAv. 51/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muurbuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. RECLAME Zij zijn de belangrijkste organen van het lichaam. Het is ellendig om iederen morgen met hevige pijn in uw rug op te staan, ellendig om stekende pijn in uw rug: te voelen wanneer gij u bukt, rheumatische pijnen te krijgen wanneer gij u wendt of draait, last te hebben van waterzucht, voortdurende hoofdpijn, urine- stoornissen, schrijnende loozinp, enz. Verdenkt gij uw nieren wel? Iedere drie minuten van uw leven passeert al het bloed door de nieren om gefiltreerd en gezuiverd te worden. Wanneer het de nieren bereikt, is het donker van kleur en onzuiver. Als het de nieren verlaat, zija alle onzuiver heden eraan onttrokken. Doch wanneer de nieren traag werken of ziek zijn, kunnen zij dit uiterst belangrijk werk niet behoorlijk verrichten. De onzuiver- heden blijven dan in he^ bloed achter en het onzuivere bloed, dat naar alle deelen van uw lichaam wordt gövoef^, veroorzaakt verschijn selen als de bovenstaande. Een. goed-doorgevoerde kuur met Foster's R.uep\jn Nieren Pillen voert de nieren zachtjes tot kracht en gezondheid terug. En wanneer de nieren weer gezond z\jn, worden de onzui verheden uit het bloed geregeld afgevoerd en is het onmogelijk, dat zfj in het lichaam ach terblijven. Op die manier genezen Foster's Rugpqn Nieren Pillen de werkelijke oorzaak van nier- en blaask walen en zijn de genezingen daarom van blij venden aard. Let er evenwel op dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Op iedere echte doos komt de naam voluit voor benevens de. handteekeniDg van James Foster. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den heer.-A. van de Weg, Langestraat 23 en P. de Zwart, Lan- gestraat 129. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 11.75 voor éèn, of f 10.voor zes doozen. Een vechtlustige smokkelaar. Men schrijft uit Claneibrug aan de Zw. Ct Hector, de hond van een der inge zetenen van »de Burg». is een bijzonder schrander dier. Zijn baas heelt dan ook veel pleizier van hem. Jammer echter, dat bij heeft overgenomen de slechte gewoonte van vele bewoners van het dorpje, n 1., dat hij dol veel houdt van jenever-smokkelen, hoewel tot zijn eer gezegd moet worden, dat hij er zelf niet van proeft. Wetende dat met Nieuwjaar nogal veel aan Bacchus wordt geofferd, was hij oude jaarsdag welgemoed naar gene zijde der grens getogen oin een flinke voorraad «foezel» te balen. Alles ging goed, de Noderlaridsche douane, als altijd wakker, werd flink in 't oog gehouden en hij zou1 met een mooi vrachtje bij zijn baas zijn thuis ge komen, ware het niet dat zijn ve.cht- woede hem parten had gespeeld. Pas weer op Hollandsch grondgebied gekomen, keek een groote karhond bern nijdig aan tn liet de tanden zien. Dit was te veel voor onzen smokke laar, in een oogenblik bad hij den onverlaat bij den nek gepakt en beet zoo woedend er op los, dat bij aan geen douanen dacht en eerst tot be zinning kwam toen hij stevig vast gebonden op het douanekantoor lag. Hier werd van zijn overtreding proces verbaal opgemaaakt, doch wat voor moeite men ook deed, hij verkoos niet aan te «ijzen wie hem de 3 liter jenever in 2 blazen op den rug bad gebonden. Naar zijn baas mag hij niet terug en voor straf en door de schade die hij voornemens was den fiscus te berokkenen, zal hij dezer dagen ten voordeele van den Slaat aan den meestbiedende worden verkocht. Te Winterswijk, waar het Rood vonk heerschle gaf de Gezondheids commissie de volgende wenken. Zorg, dat uwe zieken zooveel moge lijk van de gezonden verwijderd blijven. Zorgt, dat voorwerpen, doorzieken gebruikt in de kamer blijven en niet in- of buitenshuis door andefen in gebruik genomen worden. Denkt er aan, dat leesboeken en speelgoed de ziekte overbrengen. Laat de ziekenkamer, na herstel van den patiënt, met alles wat er in is, ontsmetten. Ontsmet, onmiddellijk na het ver- scboonen, lijfen beddegoed banddoeken (door uitkoken.) Denkt er om, dat tijdens bet «ver vellen». de ziekte nog kan worden overgebracht. Reinigt na het vervellen den genezen patiënt van top tot teen (ook de haren). Laat ook de laatst (vóór het uit— Vredesonderhandelingen. Van alle kanten, uit Konstantinopel, Rome en ook uit Weenen, komen geruchten van a.s. vredesonderhande lingen. Volgens den goed-ingelichten Weenschen correspondent van de «Vossische Zeitung» is alleen juist, dat Turkije geneigd is, vrede te sluiten onder voorwaarde, dat Tripolis aan Italië afgestaan wordt, doch Cyrenaïka aan Turkije blijft. Daar echter deze oplossing in strijd is met de annexatie- verklaring van Italië, en dit niet van zins is, op dezen grondslag de onder handelingen te openen, is er op het oogenblik voor de mogendheden, die bemiddelen willen, geen kans van slagen. In de Europeescbe kabinetten blijft men er bij, dat geen bemiddeling, welke door Turkije beschouwd moet worden als een onvriendelijke daad, mogelijk is. Maandag heeft Sun-Yat-Sen, de onlangs verkozen voorloopige presi dent der Chineesche republiek zijn intoebt irr de republikeinsche hoofd stad Nanking gedaan. Geestdriftig weid hij verwelkomd door 10,000 sol daten en het geschut vuurde saluut schoten ai ter oere van den president, die eenige uren na den intocht officieel het voorzitterschap der voorloopige regeering aanvaardde. Hij legde een De eerste cursus Woensdag II. in café Otte gegeven was zeer goed bezocht, ook door landbouwers uit den omtrek. Zij zulleu er wel geen spijt van gehad hebben, want de heer H. B. Beaufort uit Haarlem, Rijkspluim- veeteeltconsulent, vertelt op eenvou dige aangename wijs, wat de houders van kippen moeten weten om zooveel mogelijk voordeel van hun hoenders te trekken. De boer, die ziju raadge vingen ter harte neemt, kan zich per jaar een vrij aardig bedrag bevoor- deelen. Wanneer de fokdieren niet deugen, moet tiet noodwendig mis- loopen, dit werd uitvoerig en duidelijk verklaard. Verder werd besproken bet beenderstelsel en de fouten er van, de bevedering, de kam, inwendige fouten, inteelt en lijnenteelt. De vraag «hoe komen die fouten er in ?t werd beantwoord. Door teekeningen werd bet gesprokene verduidelijkt en ook aan bet levende exemplaar aange toond. Woensdag 10 dezer wordt weer cursus gehouden. Allen, ook niet leden, hebben vrijen toegang en zijn zeer welkom. De Souatenavond gisteravond in Amicitia gegeven door den heer Bonavia en Mej. Annie Kroeze was al reer slecht hezocht; eventjes 50 menschen. Nu is het wel vrij zwaar een paar uren lang sonaten te hooren. en raakt bet uitgaand publiek hier

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2