BUITENLAND. Plaatselijk Mieuws. Voor Huis en Hof. sïelt en waarin niet voorkomt een verzoek om benoemd te worden, al dan niet op gezegeld papier moet worden gesteld, en of bet besluit van bet gemeentebestuur waarbij hij, die zich aanboodt, benoemd wordt, in strijd is met de wet, indien in bet besluit van den brief geen melding wordt gemaakt. De minister gaf hierop de volgende inlichting: Een brief, waarin medegedeeld wordt, dat men zich voor een be trekking beschikbaar stelt en waar in niet voorkomt een verzoek om benoemd te worden, kan naar mijn meening, gerangschikt worden onder de in art. 10 der wet van 3 Oct. 1843 (stbl. no. 47) bedoelde stukken die aanvankelijk niet op gezegeld papier behoeven geschreven te worden. Het zegelrecht moet van die stukken worden voldaan, o.a. alvorens daar van in eenige wijze, in een openbare akte, ten behoeve van den houder worde gebruik gemaakt, van welk laatste echter alleen sprake kan zijn indien de openbare akte van het stuk melding maakt. Tot nog toe gold de opvatting, dat niet anders dan op zegel kon worden gesolliciteerd. Menigeen moest een 25- of 50- tal, soms meer, zegeltjes van 22,5 gebruiken alvorens bij de gemeenteadministratie benoemd te worden. Bij het onderwijs b.v. was het niet beter. Inderdaad nog een belangrijke post op de begrooting van velen, wier begrooting nog maar alleen uitgaven aanwijst. Voortaan zal nu kunnen worden gezonden een ongezegeld stuk in briefvorm, waarin men mededeelt, dat men zich gaarne voor de be trekking beschikbaar stelt, dat men zich als sollicitant aanmeldt, dat men gaarne benoemd zal worden, of iets dergelijks. Voorts kan in den brief, even als voorheen alles worden mede gedeeld betgeen men dienstig acht. Dit zal er wel toe leiden, dat niet meer op zegel gesolliciteerd wordt. In aansluiting aan ons vorig bericht kunnen wij thans mede- deelen, dat in het Comité van Verweer tegen de bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangige Tarief- wet (Anti-Tariefwet-Coroité). hetwelk zich ten doel stelt, onder uitsluiting van alle politieke overwegingen, bet Nederlandsche Volk op de hoogte te brengen van de van deze wet te duchten nadeehge gevolgen, bereids zitting hebben genomen Mr. Th. M. Verster, oud-voorzitter der Vereeniging van Nederlandsche Weikgevers, Hilversum, vooizitter. E. Heldring, directeur der Konink lijke Nederlandsche Stoomboot-Maat schappij, Amsterdam, vice-voorzilter. A. Loeber, lid der firma Gerhard Loeber, voorzitter der Vereeniging van Nederlandsche Papier-Groothan delaren, Amsterdam, penningmeester. J. F. de Beaufort, lid der fiima Van Eeghen Co., Amsterdam, plaatsv. penningmeester. Bernhard Adler, voor zitter der Nederlandsche Vereeniging van Handelsagenten, Amsterdam. S. van den Betgh Jr., directeur Van den Bergh's Limited, Rotterdam. D. Blooker, directeur der N. V. Inter nationale Cacaofabrieken, Amsterdam. B. I. Catz, vooizitter der Nederland sche Vereeniging voor den Handel in gedroogde Zuidvruchten en aanver wante artikelen, Amsterdam. W. van Dam, lid der firma F. en W. van Dam, Rotterdam. F. W. Craandijk, lid der firma J. H. de Bussy, Amster dam. E. G. Duyvis, lid der firma T. Duyvis Jzn., Koog aan de Zaan. K. Frielink Jr., voorzitter v. d. Neder landsche Bond van Schoenmakers patroons-Vereenigingen, Amsterdam. Joan Gelderman, lid der firma H. P. Gelderman Zonen, Oldetizaal. H. Goedhart Jr., lid van de Arnhemscbe Vereeniging voor Handel en Nijver heid, Arnhem. D. Goedkoop, directeur der Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij, Amsterdam. Ludwig van Heek, lid der firma Van Heek Co., Enschede. J. van den Honert, Direc teur der N. V. Van den Berg Co's Metaalhandel, Amsterdam, J. van Houten, lid der firma C. J. van Houten Zoon, Weesp. C. H. Hummelinck, directeur «Hollandia», Hollandsche Fabriek van Melkproducten en Voe dingsmiddelen, Vlaardingen. P. H. Jansen, 2e voorzitter v. d. Nederland sche Grossiers-Bond, Amsterdam. Ant. Jurgens, voorzitter der Ant. Jurgens' ringwekkende roman van, want de eindelooze kolommen van deze reusach tige nieuwsbladen willen gevuld zijn. Wordt vervoigtj. Vereenigde Fabrieken, Oss. G. Kruse- man, lid van het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, Houtrijk en Polanen. G. Kruyff, lid der firma Gt. van Waveren Kruyff, Sassenheim. Joh. Laan, lid der firma Wessanen Laan, Wor- merveer. C. van Lede, directeur der N. V. «Blankenheym Nolet's Distyot, Rotterdam C. van Lennep, «Fruit- plantage Werkhoeve», (O B.) Ant. VV. H. Mensing, lid der firma Fred. Muller Co., Amsterdam. W. H van Oordt H.W.Azo., lid der firma W. van Uordt CoRotterdam. Mr. H. E. Oving, directeur der Carton- en Papierfabriek, W. A. Scholten, directeur der Veenderij en Turfstrooiselfabriek voorheen W. A. Scbolten, Groningen. M. C. van der Pol, lid der firma Van der Pol Zonen, Rotterdam. P. van Rossem, lid der firma J. en A. C. van Rossem. Rot terdam. B. E. Ruys, lid der firma Ruys Zonen, Rotterdam II. Salo- monson Gz., directeur der Koninklijke Stoomweverij, Almelo. VV. L.Sanson, lid der firma B. M. Spiers Son, Rotterdam. J. van Schijndel, lid der firma Koninklijke Stoomschoenen- fabriek A. H. van Schijndel, Waalwijk. H. J Sissingh, voorzitter van de Ver eeniging van Handelaren, Groningen. J. J. F. M. Smulders, lid van den Raad van Beheer van de N. V. «Werf Gustoc voorh. firma A. F. Smulders te Schiedam, Rotterdam. Cd. F. Stoik, lid der firma Gebr. Stork Co., Hengelo (OP. W. Sulorius, oud- lid der firma Smits Mertens, Am sterdam. A. H. Verkade, directeur der N. V. Bakkerij »De Ruytercr der firma Verkade Comp., Zaandam. P. J. M. Verschure, directeur der Verschure Co's Algemeene Binnenlandsche Stoomvaai t-Maatschappij, Amsterdam. J M. Voorhoeve, President-directeur der Noord-Brabaniscbe-Duitsche-Spoor- weg-Maatschappij, Nijmegen. L. de Vries, lid der firma A. de Vries Zonen, Amsterdam. I. Yssel de Schep per, directeur der Koninklijke Stearine- kaarsenfabriek «Goudaa, Gouda. Als secretarissen zijn aan het comité ver- bohden. Mr. J. H. G. Bekker, advo caat te Amsterdam. Mr. L J. van Toulon van der Koog, advocaat te Haarlem. Het Bureau van het Comité is gevestigd te Amsterdam, Piinsen- gracht No. 721. Het weer in het Buitenland. Onze Duitsche naburen hebben eer der sneeuw gebad dan wij. Te Beriijn en omstreken is in den nacht van Zaterdag op Zondag dooreen sneeuw storm de «witte winterwade« gespreid, tot groot genoegen van de kinderen en de liefhebbers van «rodelen», maar tot last van vele anderen want het verkeer in de straten met rijtuigen en trams werd zeer belemmerd door de dikke sneeuwlaag en ongeveer vijftig mensehen bezeerden zich door vallen op gladde plekken zoodanig dat zij in bet gasthuis hulp moesten zoeken. In een groot deel van Duitschland heeft de steeuwstorm velerlei schade en storing in het verkeer veroorzaakt, o.a. ook in de Rijnstreek, het Schwarz- wald, enz. Bij Remscheid is een automobiel gedurende den sneeuwstorm in een diepte gestort, waarbij de eigenaar en vier andere personen die er in zaten ernstig werden gewond. Op de Main is hoog water. In Amerika is de felle koude, die er beerschte volgens de jongste be richten, aan het verminderen. Omtrent de koude over bet geheele Amerikaansche vasteland komen tal van treffende berichten. Te Chicago is bet vooral erg geweestdaar was de hoogste temperatuur Zaterdag 1.1. 7 gr. onder 0 F. En er zijn daar ter stede 150,000 werkloozen. Op verschillende plaatsen zijn, naar men bericht, spoortreinen vastgevroren aan de rails. Ook te New-York, vvaar de hoogste temperatuur 12 gr. boven het nul punt van Fahrenheit was, werd veel geleden door de koude. Al de openbare en bijzondere toevluchten voor armen waren overvol en waar het maar kon. zochten arme verkleumde zwervers in openbare lokalen beschutting en warmte. Zeventig percent dier onge- lukkigen hadden geen jas aan en 40 percent hadden krantenpapier om de voeten in plaats van sokken. Te New-York zijn Zondag twaalf menscben van koude omgekomen Een politieagent, die 's nachts op straat dienst moest doen, is door de koude, welke bij leed, krankzinnig geworden en heeft zich met een revolver dood geschoten. In de dokken stond de thermometer op 37 gr. F. onder 0. Uit Engeland komen berichten van hevige sneeuwstormen. Vooral Noord Wales is geteisterd, zoodat in do steengroeven en in tal van andere bedrijven de arbeid moest worden gestaakt. Op verschillende plaatsen in Engeland en Wales is het ver keer op het platteland verbroken en lal van dorpen zijn volkomen geïso leerd. Vrijstelling Militiedienst. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den Commissarissen der Koningin verzocht, de burgemeesters uit te noodigen, dat deze voor zooveel nog mogelijk bevorderen, dat met het oog op het eventueel in wei king treden der nieuwe Militiewet op 1 Maart aanstaande reeds bij de inschrij ving voor de militie in deze maand door de aangevers zooveel mogelijk worde opgegeven de reden van vi ij- stelling, die de ingeschrevenen voor nemens zijn te doen gelden en dat daarbij tevens de verder nuodige op gaven worden verstrekt voor het opmaken der bewijsstukken. Voorna melijk zal dit het geval zijn met be trekking tot de vrijstelling wegens broederdienst. Het voorbereidend militair on derricht dat gedurende het loopende winterseizoen gegeven wordt, eindigt medio Januari en zal, in verband met de gewijzigde militaire wet, voortaan niet meer gegeven worden. De luit-kolonel J. Utzmann, commandant van het 9e landweer- district (Meppel), zal 1 Mei van zijn commando worden ontheven en in den loop dier maand naar Indië ver trekken. Mejuffrouw M. C. A. Sporry is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare Jongensschool Hee renstraat. De kapt.-kwtm. II. Wijs. van het reg. genietroepen te Utrecht, is overgeplaatst bij het 5e reg. inf. te Amersfoort. Het Utrechtsche kinderkoor «de Stem« voerde onder leiding van den heer v. Rheenen Zondag in Amicitia op «De Sneeuwkoningin». De zaal was propvol. De uitvoering liet niets te wenschen over en het succes was volkomen. De koren klonken vol, niet over dreven. De soliste Gerda heeft een mooi stemmetje. De begeleiding was bij Mevr. Nieuwcasteel in zeer goede handen Alles te zatnen kan deze uitvoering den directeur nog lang tn aangename herinnering bijblijven. De Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht zal voortaan niet des Zaterdags audiëntie verleenen, doch Vrijdagsochtends tussChen 11 en 12 uur ontvangen wie hem wenschen te spreken. Maandagavond werd in de Gereformeerde kerk aan de Lange- graebt het 75-jaiig bestaan der ge meente albier herdacht. Professor Dr. H. Bavink van de Vrije Univer siteit te Amsterdam hield de feestrede. Ook Ds. Donner en Ds. 'l'eerink spraken de zeer talrijke aanwezigen toe, evenals Ds. A. P. Lanting uit Loosdrecbt en Ds. J. Sybersma uit Bunschoten. Laatstgenoemde sprak het slotwoord. Met lofwaardigen spoed heeft het gemeentebestuur gisteren door een groot aantal losse werklieden de straten van de zoo snel 'gevallen sneeuwmassa doen reinigen. De vereeniging «Dorcas» ont ving in het afgeloopen jaar aanjaar- lijksche bijdragen, vrije giften en contributiën der werkende leden de som van f707.21. Gedurende dat jaar zijn door haar 41 kraamvrouwen bedeeld en heeft zij den dringenden riood van enkele trachten te lenigen. Op 21 Decemher had de uitdeeling plaats. In het geheel werden aan 226 huisgezinnen ge geven 295 mannen-, vrouwen- en kinderhemden, 117 lakens, 44 dekens, 193 paar kousen en sokken, 78 baaien en andere kleedingstukken. In den loop dezer maand zullen de dames-leden haar gewone jaarlijksche inzameling houden. Mogen zij overal met open harten en handen ontvangen worden. Hedenavond wordt in «De Arend» een openbare vergadering gehouden, toegankelijk voor personen boven 18 jaar en gewijd aan de nieuwe Zede- lijkbeidswetten. Als sprekers zullen optreden de hoeren L. F. Duijmaer van Twist, lid van de Tweede Kamer; H. Gordeau, Directeur van «Kinderzorg»en W. H. Verhoeff lid van het Hoofdbestuur der Ned. middernachtzending-ver- eeniging. Hedenavond [houdt de plaatse lijke Anti-Revolutionaire Kiesvereen. «Nederland en Oranje» in de Kerke- raadskamer der Geref. Kerk aan de Langegracht haar jaarvergadering. De agenda vermeldt, behalve de jaar verslagen van secretaris en penning meester, de verkiezing van diie be stuursleden om te vooizien in de periodieke vacaturen van de heeren: H. P. Goossens, H. van Haselen en E. van Ruller. Evenredige vertegenwoordiging. Maandag werd in de «Vereeniging» een openbare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer F. J. W. Drion, secretaris van den Bond van Vrije Liberalen met het onderwerp: «Evenredige Vertegen woordiging». De heer Rijkens presideerde de druk bezochte vergadering. De heer Drion ontwikkelde zijn bezwaren tegen het huidige kiesstelsel, dat tot aller lei misbruiken aanleiduig geeft, o.a. de verkiezingsmeetkunde, dat is het verknippen der districten. Een tweede nadeel is, dat alles van de toevallige verdeeling der partijen afhangt. Dit heeft tot de meest ver schillende uitkomsten geleid, waar van België een sprekend voorbeeld geeft. Een ander bezwaar is de invloed van het toeval bij het in herstemming kornen. Als een lib. in hersteming komt met een R. K. dan wordt hij gekozen, komt hij daarentegen in herstemming met een A R. af Chr. Hist, dan valt hij. Een ander bezwaar is nog, dat alle partijen van elkaar afhankelijk zijn, ten minste bij de hei stemming. Dit gebeurde in 1909, toen de paitij,die het minst de verantwoordelijkheid wil dragen voor den polilieken gang van zaken feitelijk den meesten invloed had. Dan is er nog een bezwaar, n.l. die dat het kiesstelsel tot monstei- aebtige coalities drijft. Om deze bezwaren te niet te doen heeft men in alle landen naar wat anders gezocht. Spreker gaal nu het stelsel der evenredige vertegenwoordiging nader uiteenzetten. Een groot bezwaar is, dat alles afhangt van het toeval. Deze klip heeft men trachten te ontzeilen door het lijstensysteem in te voeren met stemming op personen ofopeen geheele lijst. Dit laatste heeft ook al weer zijn grooie bezwaien. Daaiom werd een overzicht van het Belgische stelsel gegeven. Hier kunnen knoeierijen op groote schaal plaats hebben, wat bewezeu wordt. Na de pauze zeide de heer Drion, dat niemand over E. v. heeft geschr even zonder zelf een nieuw stelsel uit te werken. E. V. begunstigt een betere partij-vorming, men strijdt niet tegen candidaten, doch voor zijn eigen can- didaten. Coalities zijn nipt meer noodig, want geen enkele stem gaat te loor. De deelname aan een veikieztrig wordt grooter, omdat elke stem waarde heeft en nog een voordeel is. dat er geen herstemming noodig is, ook geen tusschentijdsche verkiezing. Een nadeel is, dat de kleine partijen ten onder gaan bij E. V. Doch alles te zamen genomen zijri de voordeelen grooter dan de nadeelen. Naast E V. moet stemplicht worden ingevoerd. In ons land is E. V. zeer nood zakelijk, omdat de coalitie zelve treu rige verhoudingen heeft doen ontstaan. Er is echter nog weinig belangstelling voor. Van de gelegenheid tot debat werd alleen gebruik gemaakt door den heer Hermans, soc. dem. gemeente raadslid te Arnbem. Deze begon met de vraag, waarom dit onderwerp is gekozen nu we toch staan in het teeken van het algemeen kiesrecht? De debater had gaarne gehoord hoe de partij van spr. over dit onderwerp denkt. Uitvoerig toont hij aan, dat de S. D. A. P. altijd de vooruitstrevende elementen der burgerlijke partijen gesteund heeft. Ook btstrijdt hij den grooten invloed der partij-besturen; deze stellen de candidaten niet. maar de partijen doen dit en dat vindt hij juist goed. Ook wil bij alle mannen en alle vrouwen tot de stembus toe laten. In zijn repliek werd bij door den heer Drion uitvoerig heantwoord. Hfj hield vol, dat in 1909 door de S. D. A. P. het advies is gegeven geen vrije liberaal te stemmen. Nadat de heer Hermans weer het woord had gevoerd, werd de vergadering te half twaalf gesloten. De concertzaal van Amicitia, was gisteravond met een zeer talrijk publiek bezet. En geen wonderWant Percy Grainger, zou voor dit seizoen zijn afscheidsconcert geven. Grainger! De ster dpr hedendaagsche pianisten Reeds enkele malen bad hij het Arnersfoorlsche Publiek doen genieten van zijn heerlijke, wonderbare gaven, doch wat hij gisteravond deed hooren, was al heel schoon! Zijn «Fantasia» geleek op een bruisende, klaterende waterval, heerlijk en vol, en wat fluisterde hij klagend en lispelend in zijn «Heimwehï. Dat was wel een der schoonste nummers! En dan de Noorsche Boerendans, de Berceuse, zijn Humoreske, ze sleepten al de hoorders mee; men waande zich in een wondere wereld, waar alles heer lijk schijnt! En toch zat daar voor de Blüthner, de eenvoudige kunste naar, die dit alles teweeg bracht! Vooral in «Morris Dance», kwam het schillerend talent van Grainger uit) wat hij toen uit de vleugel wist te halen, was onoveitrefbaar! Maar al te gauw, was het programma ten einde; velen zullen wellicht niet spoe dig het heerlijk kunstgenot vergeten, 't welk hen door dit «muziekwonder» werd verschaft. Verzorging van jonge kin deren: De prefect van Finistère heeft in alle gemeenten een aankondiging doen aanplakken, luidende: «Er sterven te veel kindoren, en dat door onze schuld. Van de 100 kinderen, die in het eerste levens jaar sterven, worden 40 gedood door een ondoelmatige voeding, doordat men hun te vroeg te eten geeft. Ten minste gedurende de eerste zes maan den mag men het kind slechts melk geven, bij vooikeur moedermelk. Dit kan zonder bezwaar ook langer wor den voortgezet. De dieren zijn in dit opzicht wijzer dan wij: zij laten hun jongen niet eten, voordat de tanden zijn uitgekomen. Eeri kind moet worden behandeld, zoodra zich eeri ongesteldheid voor doet. Men weet nooit, wat bet kan worden. Tot de komst van den dok ter geve men geen voedsel." De afval van rauwe aardappelen, de schil, is, in stukken gesneden en met niet te veel water er op, het beste reinigingsmiddel voor karaffen eri bijt zelfs verouderde vlekken uit het glas. De rauwe, fijngewreven aard appel. vooraf alleen maar gewasscben niet geschild, geeft een uitstekend middel om gekleurde wollen stoffen en tapisseriewerk te wasschenna tweemaal gewasscben te zijn, worden ze alleen met een scheutje azijn erbij afgespoeld. Om blik en tin te schu ren verschaft de in 't water uitge loogde aardappelschil een bijtmiddel, dal niet een oplossing van polhasch overeenkomt. Dat messen met een doorgesneden aardappel gepoetst en stalen pennen door bet in een aard appel steken volkomen gereinigd wor den is algemeen bekend. Noten bevvaren. Bij 't bewaren van noten komt het er op aan, 't rotten te voorkomen. Daarvoor moet men de noten droog en luchtig bewaren. Als zij ontbol sterd zijn, legt men ze eenige dagen in de zon te drogen en bergt ze daarna op. Wat wijd uitspreiden om broeiing te voorkomen en dikwijls omzetten. Pluimveehouderij: I. De eerste fout bij de kippenhouderij op de boerde rijen en elders is, dat er een allegaartje woidt gehouden. Zonder rashoender- fokkeiij aan te bevelen is bet toch noodig pogingen in het werk te stellen om den stapel te verbeteren, door b.v. voort te telen van een afzonderlijk te houden goeden foktoom 2-jarige ben nen, uitmuntende door bouw en leg- kracht, met een goeden vurigen een jarigen haan, niet verwant. Deze foktoom moet sterk worden gevoed, dat geeft krachtig bevruchte eieren. 3. Een tweede fout is het, dat te veel inteelt plaats beeft, waardoor

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2