I II KALKZANDSTEENFABKIEK 1211LLI0EN DE WITTE WINKEL Gemengd Nieuws. Advertentiën. UTRECHTSCHE WATERLEIDING- MAATSCHAPPIJ. Lamison Bouwer Co. Amsterdamsch Reisbureau Slothouwer'! StoomWerij, DRUKWERKEN, Amersfoortscli Wissel- ei Effectenkantoor I» m £7 TUIYERSMAGAZ1JN Solide droge woonhuizen. Lage prijzen. Kantoor: STATIONSSTRAAT 583, APELDOORN. "VIEIESjZIIEISnDIIfTGr per SCHIP era. per SPOOE. zwakke dieren ontstaan van slechten bouw en weinig weerstandsvermogen. Bij de keuze van een fok toom lette men er tevens op, dat bruine eieren duurder worden betaald en meer ge wild zijn. De schaal er van issteiker, het ei behoudt langer zijn glans van verschbeid. 3. Een derde fout is dat de kippen te lang worden gehouden en daardoor schadeposten worden. Merken met allumitiiumringen moet dus plaats hebben en de kippen na 2 hoogstens 3 jaren opgeruimd en vervangen. 4. Nog een fout bij de plutmvee- boudeiij is het dat aan het ei te weinig zorg wordt besteed Het is niet zinde lijk genoeg, wordt niet op tijd uitge haald en daarenboven in lijden van opgaande markt teruggehouden. De legnesten moeten zindelijk zijn en de eieren na het rapen op koele plaats bewaard. 5. Ook op het gebied der huisvesting wordt veel gezondigd en hel is een verkeerd idéé, dat de kippen ver troeteld moeten worden. Het nachthok moet zijn ruim, frisch met voldoende luchtvervei sching en toetreding van licht, welke beide doodend werken op bacteriën en ziektekiemen. 6. Een voldoend aantal doelmatige en gemakkelijk voor reiniging uit te nemen zitstokken moet aanwezig zijn. In het hok strooie men turfmolm, dit werkt ontsmettend, terwijl geregeld door kalken met een weinig carbol er in, de hokken moeten worden rein gehouden Naast het nachthok zij een overdekte ruimte, waar bij slecht weer de kippen in turfmolm kunnen schar relen. Goudkorreltjes: Ieder zal wel eens ondervonden hebben in eigen werkkring dat 't niet steeds mogelijk is, het iedereen naar den zin te maken. Maar wat zou de ge meenschappelijke arbeid voor elk in het bijzonder anders kunnen worden, wanneer ieder hiertoe zijn best deed, wanneer ieder bezield ware met de ernstige wil zijn naaste meerdere, mindere of gelijke den arbeid zoo aangenaam mogelijk te maken. Zou meer inschikkelijkheid, meer onderling hulpbetoon, minder angstvalligheid om door het verroeren van zijn pink buurmans werk onnoodig te verrich ten, meer hartelijke belangstelling in elkanders levensomstandigheden, min der om zich zelf en meer om anderen denken, meer voor elkaar over hebben, zou dat alles en'zooveel nog meer. niet in hooge mate aan ons geluk bevorderlijk zijn? Het mooiste is, dat het niets kost, niemand wordt er armer door. Liefde maakt rijk; niet 't minst ons zelf. 'Haal u nooit meer dan één zorg tegelijk in het hoofd. Sommige men- schen hebben drie soorten zorg: die ze gehad hebbendie ze r.u hebben en die ze in de toekomst verwachten. Waar veel liefde is zal veel zijn om lief te hebben. Observator. Zachte winter. Loopen bij een boer onder Scha- gen een paar koeien in de weide, bij den heer J. Eriks, te Barsingerhorn. staat een pereboom in vollen bloei Huwelijksafkondiging. Door den Hoogen Raad is thans beslist, dat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand de huwelijks afkondiging zelf voor de pui van het stadhuis moet aflezen en dat niet door een ander onder zijn verant woordelijkheid mag laten doen. Verbrand. Hedenmorgen is, aldus wordt uit New-Yotk aan den »Berl. Local Anz." geseind, in het gebouw van de Equi table Levensverzekering Mij. aan de beneden Broadway, door een ver gissing van den portier bij het ban- teeren van een apparaat van de cen trale verwarming, brand uitgebroken. Het geheele gebouw stond in korten tijd vol rook. Daar de lift onbruik baar geworden was moest de brand weer met groote moeite de menschen uit de hoogere verdiepingen langs mechanische ladders in veiligheid brengen. Zeven menschen zijn om gekomen, velen ernstig gewond. De schade bedraagt twintig millioen dollar. Het door den brand geteisterde ge bouw van de Equitable Life Assurance Cy, in Broadway neemt een blok in het centrum van de firiancieele wijk in. Onder hen die er hun kantoren hadden behooren het bestuur der Harriman-spoorwegen, August Bel mont, tevens waren in het gebouw vele safe-deposit en trustmaat schappijen gevestigd in wier kluizen voor mtllioenen dollars waarde was geborgen. Er zijn tal van waarde volle documenten verloren gegaan. Vele personen zijn omgekomen, daar zij uit het brandende gebouw sprongen. De schatting van het aantal dooden en van de aangerichte schade wordt steeds grooter. (De directie der Equitable van Nederland vestigt er onze aandacht op, dat de verschillende bijkantoren een eigen volledige administratie hebben, zoodat door de ramp geen stagnatie in de administratie behoeft te komen. lied. H. Een oorveeg. In de »Voss. Ztg.rr komt het vol gende schetsje voor uit het Berlijnsche groote stadsleven. Op den Potsdamer Platz, op het drukste uur van den drukken middag op deze drukke straat, stapt plotse ling een klein meisje, van ongeveer twee jaar, uit de menigte op het trottoir, de straat op. Een oogenblik nog, dan staat het kind op de tram rails. Een kreet van ontzetting. Snel nadert een tramwagen, het kind is in levensgevaar De wagenvoerder remt uit alle macht. Gillend roept de moe der om hulp, de menschen schreeu wen mede. Verbaasd kijkt bet kind op en keert terug. Een zucht van verademing; nog een paar schreden en zij is weer bij de moeder. Die grijpt fluks het kind beet, en geeft het een duchttgen oorveeg. Doch daar komt over de stiaat tusschen de menschen door, een oude heer kalm aangestapt. Hij heeft bet geheele tooneel aangezien, en stapt naar de moeder toe; daar aarigeko men zegt hij, kalm en ernstig: »Niet hel kind moest een oorveeg hebben, maar gij Zoo gezegd, zoo gedaan. Men hoort een flinken klap. De verstandige en bedachtzame heer heeft zijn over tuiging op duidelijke wijze in een daad omgezet. Van een olifantenjacht. Evenals overal, heeft de beschaving ook hier op de Oostkust de olifanten verjaagd. Nog zwerft er alleen een eenzame kudde verdoolden door Ser- dang, terwijl in hel zich ontwikkelend Asahan juist de strijd gestreden wordt met als onvermijdelijken uitslag de terugtocht der reuzen. Onder de vierkante planters, die op hun breede schouders het pioniers werk dragen, zijn er enkelen, die af en toe giijpen naar de zware Win chester om in koortsigen jachtlust te trachten een dier reuzen te vellen, 't Is een rude métier, dat van oltfan- tenjager en gevaarlijk ook. Dat onder vond dezer dagen weer een planter in Asahan- Met twee inlanders toog hij ter jacht, de zware geweren op den nek. Uren en uren lang zoeken door bosschen en velden, volgend hel spoor van een kudde, die haar weg teekende met gebroken boomen en vertreden heesters, alsof een batterij artillerie zicb den weg had geschoten, met krakende kartetsen. Na uren van zenuwspannend zoeken eindelijk on verwacht tegenover 7 reuzen. De blanke planter 2 inlanders. De planter wetend, dat zijn geweer na hel schot de patroonbuis niet uitwerpt, dat bij na zijn eerste schot niet spoedig laden kan. Toch koen het geweer aan den schouder gedrukt, even turen over den loop. In orde: vizier, korrel en het dierenhchaam. Dan een slag als van een kanon en met een grooten. gierenden angst kreet stormt de kudde heen als krank zinnige monsters, alles vertredend wat op haar weg komt. Maar één is ge bleven. De slurf in de lucht gestoken, wreed angstig trompettend, staat daar de gewonde kolos tegenover den man, die zijn rookend geweer tracht te herladen. Maar 't gaat niet. Dan stort de olifant zich met een gil op den vijand, trachtend bem te omvatten met zijn slurf. De man ver dedigt zich, beukt met het geweer op dien dreigenden vangarm, tracht te ontkomen. Maar hij stiuikelt en de zwaargewonde reus boven op hem. Het teuzenlichaam beukt en murwt zijn leden, een poot verplettert hem bijkans, trapt zijn borstkas en buik in elkaar. De slurf bewei kt zijn been, de spieren beurs drukkend tot zijn lichaam blauw met bloed beloopen is. Toch weet hij zich te onti ukken aan die doodelijke omhelzing. Hij loopt weer weg, maar struikelt opnieuw en verwacht weer dien berg op zich te voelen. Maar neen. Door bloedverlies uit geput en door het moordende schroot verscheurd, kan het dier zich niet meer oprichten sterft naast zijn vijand De jager is er uonderwèl afgeko men. Slechts kneuzingen en mets ge broken. Een planter is doorgaans taai, maar om den moordaanval van een gewond oiifantwijfje, dat haar jong kwijt raakt, te ontkomen, is meer rioodig. Ook geluk. Dat had deze jager, anders had hij zijn laatste rubber of z'n laatsten tabaksboom geplant. Nu hoopt hij over eenige dagen daarmee vooit te gaan. Met het planten, wel te verstaan. »Deli Cour." Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijri ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 27 Dec. 1911 tot en met den 2 Jan 1912. GEVESTIGD. Barteld Harm Meijer van Oosl-Indië naar Nic.dwarsstraat 9. Dirk Ocker van Mook en Middelaar naar Schiinmelpeuniuckstraat 24. Arijaantje de Man ran Haarlem naar Westeistraat 91. Antonius Siaal v. Leusdén n. Krorn- mestraat 13. Martinus Hendrikus van de Weem van Overasselt naar Valkestraat 13. Everdina Paulina Henriette Welters van Arnhem naai Krankel.straat 16 Jan Willem Rleijenburg van Z. Ame rika naar Bloemend.straat 42. Leendert de Valk van Hengelo (O) naar Gr. Gasthuislaan 43 Jacob van Leveren van Edam naar Achter de Pothkamp 9 Ciistiaan Nicolaas Dieters van Hoorn naar Hellestraat 27. Catharinus Joh&nnes Marinus Samuli- nus Caljaard van Ede naar Berg straat 41. Jaap Kat van Pretoria naar Utrecht- schewrg 81. VERTROKKEN. Hieke Boersma van Hellestraat 31 n. Inf. Kazerne. Margaretlia Johanna van de Graaf v. Weverssingel 22 naar Utrecht. Cornelis Johannes Mertens van Eern- straat 40 naar Winterswijk. Johannes Bonk van Bergstraat 13 n. Oost-Iridrë. Peter Wilhelmus Trost van Westsingel 40 naar Utrecht. Soutje Sporrjj van Hooglandscheweg 14 naar 's-Gravenhage Gerritje Kuijt van Hoogeweg 106 n. Hoogland. Maria Margaretha Meulman van Konin- ginnelaan 1 naar Den Haag. Wietse van der HoefF van KI. St. Jansstr. 15 naar Berguro. Arend Tiemens van Wolkei stiaat 43 naar Bussum. Bartholomeus Groenestijn v. Hooge weg 110 naar Hoogland. Johannus Hendrikus Meijer v. Bissch. weg 74 naar Utrecht. Johannus Hendrikus Donriervan Arnh. weg 9 naar Rotterdam. Petrus Johannes Verheuvel van Achter de Luiaard 26 naar Winterswijk Anne Marinus Grondhoui v. Soester- weg 3. naar Rotterdam. Pieter van Ge'deren van Gr. Nachteg.- steeg 15 naar de Bilt. Dirk Jan Gorter van Stationstraat 31 naar Amsterdam. Hendrika van Moui ik van Teutstraat 73 naar Watergraafsmeer. Everarda Maria Krijnen van Langestr. 85 naar Den Haag. Tbeodorus Joseph Marie van Rossnm van Langegracht 4 naar Hengelo (Oj Daniël Bouhuijs van Eemstraat 24 n Enkhuizen. Cornelis Adrianus Kopper t v. Hendrik van Viandenstr. 17 naar Nijmegen. Johanna Gezina van Dee v. Varkens- markt 7 naar (Jtrecht. UTRECHTSCHE WATER LEIDING MAATSCHAPPIJ. De UtrechtscheWaterleiding- Maatschappij herinnert den ge- abonneerden en verbruikers aan de verplichting om de water meters tegen vorst te beveiligen en aan dé wenschelijkheid om, in geval van vorst, voor het aan breken van den nacht de binnen leidingen te doen ledigloopen. De Directie brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van den 15 Januari de heer J. N. van Hoogevest op zijn verzoek is ontheven van zijne functiën als agent der Utrecht- sche Waterleiding-Maatschappij in de Gemeente Amersfoort en dat in zijne plaats is benoemd de heer J. E. van Nie, loodgieter te Amersfoort, TTtreehtschestraatl8, tot wien men zich voor de dage- lijksche zaken, de waterleiding betreffende, gelieve te wenden. Amersfoort, 2 Januari 1912. Kortegraelit 22 belasten zich met aan- cn verkoop van Effect cn. Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Sa fe- i ii richting. Gedurende de maand Januari gaan onze gezelschapsreizen naar Italië ƒ125.Duur 10 dagen. België 18.75. n 2 Riviera 85.u 9 Parijs a 40.n 5 Tunis 160.n 10 n Algiers 160.10 n Italië a 85.9 Spanje n 160.10 n Berlijn 52.75. 5 Londen n 37.50. n 5 n Alle reis- en verblijfkosten inbegrepen. V oortreffelijke Hótels Bekwame leiding. Programma's worden op aanvrage gratis en franco toegezonden. „DE GLOBE", N. Z. Voorburgwal 345, AMSTERDAM. Telef. 418. Levering van alle voorkomende tegen concurreerende prijzen. (Mr. S. G. ra Welderea Barou Reugers) KORTEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Credieten. Coupons. Oeposito's Effecten. Incas9eering van Wissels en Quit: Vreemd Geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreel onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. ZUIVER WOLLEN: HALFWOLLEN -! KATOENEN-TRICOT RAMEH-EN NET-! ONDERGOEDEREN FvabriKaat W Jansen C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70. WEBEf*YERK009ERS kunnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatst worden voor onze bekende Ochtendvoeders voor Hoenders, kuikenzaden, Krachtvoeder voor Duiven, Vogelzaden in pakken en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor Pluimvee. Vraagt conditiën bij het American Importing-llouse te MAASTRICHT. Abonneer IJ op het KATHOLIEKE onder Redactie der beste Kath. Letterkundigen. Maandelijks verschijnen 48 pag. groot formaat over 2 kolommen, pTachtige lectuur als: Romans, Novellen, Historische Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raadsels, Logo- grief, Rebus, enz. enz. voor d.-n zeer lagen pr\js van 65 CENT per 3 maanden. Prachtige Goedkoope Lectuur. P. STOK VIS-WATERREUS. Uitgever. 's-Bosch. Productie per jaar METSELSTEENEN. Wit en Gekleurd. PRIMA QUALITE1T. TelegramadresALBA Apeldoorn. Telefoon no. 173.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3