BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. RECLAME. De General-Arzt Dr. Kuckro, te Cassel, berichtIk moet met allen lof erkennen dat het natuurlijke Franz Jozef-laxeerwater, zelfs bij een zwak darmkanaal, prompt en zonder de minsten hinder werkt, vooral ook daar het «echte Fran»«J<yzef"-water reeds bij gebruik van betrekkelijk kleine doses spoedig werkt. groet aan den man, die 34 jaar lang een eere en een sieraad der Universi teit is geweest; een man, in zijn leven door allen geacbt. die hem kenden en thans door allen diep betreurd. Spr. wees op den grooten invloed, dien hij op zijn leerlingen had. Hij sprak ook een woord van dank namens het Utrecbtsch Genootschap voor Kunsten en wetenschappen, voor het geen de overledene voor dit genoot schap is geweestook de groote verdiensten van den overledene als leermeester en als vriend werden door spr. in het licht gesteld. Baron Röell sprak namens het col lege van kerkvoogden der Utrechtsche Hervormde Gemeente en wees er op, dat hij daarin een belangrijke plaats bekleed heeft. De plaats in de Schrift: »Kom allen tot mij, die vermoeid en belast zijt en ik zal u rust geven", waarop de oogen van den overledene gevestigd waren als hij in de Jacobi- keik de preek bijwoonde, moge ook de gedachte der nabestaanden zijn, aldus besloot spr. Ds. Gunning, zendingsdirector uit Rotterdam sprak namens dekringen van in- en uitwendige zending, namens het Doorgangshuis te Hoenderloo, de Gustaaf Adolf Vereeniging en de afdee- ling Utrecht van het Bijbelgenoot schap, doch in het bijzonder namens de Utrechtsche Zending svereeniging en de Zendingsschool en wees er op, dat wat de uitwendige zending betreft Valeton een leidsman is geweest van den allereersten rang. Ds. Jonker uit Utrecht wees er op dat Valeton jaren lang lid is geweest van den Kerkeraad der Nederl. Her vormde Gemeente, regent van het Gereformeerd Burgerweeshuis en van de Diaconessenscholen en voorzitter van de wijkvereeniging der Bethle- hemsche Kerk. Spr. merkte op dat Valeton geen hoogleeraar was, die zich in zijn studeerkamer terugtrok, doch dat 2ijn studie was in dienst der gemeente. Als oud leerling ves tigde hij er de aandacht op dat Valeton zijn leerlingen geleerd heeft de weten schap hoog te houden en er een afkeer van had de wetenschap en het geloof met elkaar te laten knoeien en stoeien daarom heeft hij ook veel moeten lijden. Als oud-Bernardinees (de overledene was voorzitter van hel Curatorium van het Stipendium Bernardinum) spraken vervolgens ds. Merck uit Barmen en candidaat Wehr uit Viersen. Namens de theologische faculteit van het Utrechtsche Studentencorps voerde het woord de heer Verloop. De heer Offeringa vertolkte de ge voelens van de Unitas Siudiosorum Rheno-Trajectinae en enkele theologi sche gezelschappen. De heer Barger sprak ten slotte namens bet theologengezelschap «Bor ger* eenige hartelijke woorden aan de nagedachtenis van den overledene. De oudste zoon van den overledene dankte voor de betoonde belangstel ling, allereerst het Koninklijk Huis en verder allen, die thans en tijdens de ziekte, van bun belangstelling blijk gegeven hebben. H. M. de Koningin. Er loopen geruchten omtrent teleur stelling van de hoopvolle verwachting, die de afwezigheid van H. M. de Koningin op de hoffeesten, deze maand gegeven, alom in den lande had op gewekt. Of oflicieele mededeelingen hieromtrent zullen openbaargemaakt worden, is nog niet bekend. De Inspecteur der Cavalerie. Men deelt aan de Tel. mede, dat de inspecteur der cavalerie, baron Van der Capellen, onmiddellijk na de be sprekingen over de gehouden leger- manoeuvres, waartoe verschillende autoriteiten op last van den minister van Oorlog zich in de residentie ver- eenigd hadden, zijn aanvrage om ontslag heeft ingediend. Door den leider dier besprekingen den commandant van bet veldleger, moest een dusdanige vernietigende critiek over het optreden van den cavalerie-Generaal bij de oefeningen in de Betuwe worden uitgesproken, dat deze opperofficier begrijpen kon, wat hem te doen stond. Naar het Vad. verneemt, zal de kolonel H. C. P. L. Mathon, comman dant van het 2de reg. huzaren, gene- raal-majoor baron Van der Capellen opvolgen als inspecteur der cavalerie. Drievoudige moord. Donderdagmiddag omstreeks half een is een moordaanslag gepleegd in het oude Zuid-Westen van Bei lijn. Een vijftigjarige juwelier met zijn zes jaren jongere vrouw en zijn achttien jarige dochter werden gevonden in de kamer achter den winkel met verbrijzelde schedels en andere ern stige wonden. De dochter stierfspoedig, nadat zij gevonden was. Vader en moeder werden in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht, waar de vader intusschen ook reeds over leden is. Er worden vermist ringen en broches met diamanten bezet en gouden horloges. Waarschijnlijk zijn eerst de vrouw en de dochter vei moord en is de moordenaar, daarna bij het stelen in den winkel door den juwelier, die uitgeweest was, verrast en heeft bij dezen toen ook gedood. De wonden waren toegebracht met een hamer. Men was Donderdagavond den dader nog niet op het spoor De politie looft 3000 Mark uit voor dengene, die den dader, die zeer sterk met bloed be vlekt moet zijn, aanwijst. Koude. Met een enkel woord hebben we reeds melding gemaakt van de felle koude, die te New-York heerschte, maar uit alle deelen van de Unie, behalve uit het Westen, komen berichten van buitengewone koude, waarvan de armen ten zeerste te lijden hebben De ellende wordt nog vergroot door een zeer ernstige weikeloosheid, die zich vooral in de milhoerenstad New- York doet gevoelen. Tien duizenden loopen hier werkloos rond. Volgens een opgave van het National Employ ment Bureau zijn er op het oogenblik in de Urne ongeveer een half millioen werkloozen, ongerekend dan de land- loopers en de arbeidsschuwen, die in de groote steden naluur lijk in grooten getale worden gevonden. Hongersnood. De politieke gebeurtenissen in China hebben de aandacht afgeleid vsn den grooten hongersnood, die als gevolg van overstroomingen in een groot gedeelte van het Yangtsegebied heerscht. Wij lezen in de «Oslasiatische Lloijd van 8 Dec. 1.1.. dat een comité werd gevormd, waarvan, behalve eenige Cbineesche notabelen van Sjanghai, ook een aantal vreemdelingen deel uitmaakten. Dit comité heeft in een beroep op de openbare menscblievendheid den toestand van ellende in de geteisterde streken geschilderd, waaruit blijkt, dat in Noord-Anhoei en Kiangsoe de oogst werd vernietigd. Het gebied van den hongersnood beslaat eene oppervlakte van omstreeks 50.000 vierkante kilo meter en verwacht werd, dat iri deze maand 2 millioen en in het begin dei- volgende maand nog eens een millioen menschen tengevolge van horigor en typhus zouden omkomen, indien tijdige hulp mocht uitblijven. Ds. S. D. A. Wartena, te Heeren veen, hoopt aanstaanden Zondagoch tend voor te gaan bij de godsdienst oefening van den Doopsgezinden kring. Vrijdag 2 Februari a.s. houdt de afdeeling Amersfoort van den Ned. Protestantenbond een openbare bij eenkomst, waarin als spreker zal op treden prof. Kusopp Lake, hoogleer- aar voor de oud-Christelijke letter kunde en uitlegging van het Nieuwe Testament aan de universiteit te Leiden. Bij de d e r d e cursusavond over Pluimveeteelt van de V. P. N. waren weder een groot aantal belang stellende aanwezig, waaronder ondanks de felle koude, nog vele personen van builen. Toch hebben verscheidene land bouwers die anders geregeld de cursus bezochten en daartoe dikwijls groote afstanden moesten afleggen, door den feilen oostenwind deze les zeker tegen hun zin moeten missen. Het opfokken der kuikens en de voeding der hoenders werd door den Pluimveeleeltconsulent duidelijk en zeer practisch behandeld. Deze onder werpen waren dan ook voor de pluim veehouders buitengewoon belangrijk. Vooral bleek weder dat nog veel te veel mais en te weinig goede gerst en tarwe wordt gevoederd. Moge den heer Beaufort gelegenheid vinden hierop bij zijn volgende voor dracht nog even terug te komen. Deze laatste voordracht met licht beelden op a.s. Woensdag 24 dezer te half zeven bij den beer Otte, zal ongetwijfeld door zeer velen worden bijgewoond. Zie advertentie. Voor de Afdeeling Amersfoort van de Alg. Ned. Geheelonthouders bond, zullen op Maandag 22 Jan. a.s in A m i c i t i a spreken de Heeren Gordeau en Ds. Schermerborn over «Alcohol en Ontaarding en «Geheel- onthonding de eenige uitkomst." n' Ieder bezoeke deze belaugrijke vergadering. De heer A. L. Versluys zond ons een exemplaar der op zijne licht- en steendi ukkerij voor dit jaar, vervaar digde omslag kalender. De uitvoering is, zooals wij dit van zijne inrichting gewend zijn, in de puntjes. Doch de keus der op de verschillende bladen voorkomende kiekjes, komt ons dit maal niet gelukkig voor. Zij mogen typeerend zijn, doch zij zullen tevens een vreemdeling geen hoogen dunk van de stad onzer inwoning geven. In het afgeloopen jaar zijn aan het Rijks-telegraafkantoor alhier aan genomen 16889 binnenlatidsche en 1793 buitenlandsche telegrammen; ontvangen 19853 binden- eri 2617 buitenlandsche; behandeld werden 5026 transiteerende telegrammen en 306 weerberichten, terwijl 27 dienst- telegrammen werden verzonden en 60 ontvangen. In totaal werden dus 46571 tele grammen behandeld, tegen 19200 in 1886. Ongerekend de telegrammen, be handeld door de H. IJ. S. M. en de telefoon-gesprekken, die uit den aard der zaak merug telegram vervangen. Op 1 Januari bestond het Rtjks- telegraafkantoor hier vijftig jaar. Het werd op 1 Januari 1862 geopend en was aanvankelijk gevestigd in een der posthuisjes van de Utrechtschepoorts- brug, waar later het politie-bureau en vervolgens, in 1894, bet kantoortje van het plaatselijk telefoonnet werd ondergebracht. Zondag j.l. brachten de leden van de R. K. Typografenbond en de adspirantenafdeeling een bezoek aan de modelboerderij Virrkenhoefcr te Hoevelaken, waar men werd rondge leid door den directeur den heer Knottenbelt. Allereerst werd bezich tigd de koestal rnet een collectie van 21 stuks vee, het eene beest nog mooier dan het andere en waarvan er bij zijn die 25 liter melk per dag leveren. Daarna kwamen de machineriën aan de beurt, waarvan tot in bijzonder heden door den directeur uitlegging werd gegeven. Het bezoek aan Vinkenhoef heeft een aangenamer: indruk achtergelaten, reinheid en zindelijkheid worden er iri hooge mate aangetroffen. De voor zitter der vereeniging dankte den heer Knottenbelt voor de welwillendheid, het gezelschap beloond. De heer A. J. de Jorig, leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool alhier en benoemd aan de Hoogere Burgerschool te Schiedam, legde aan de Rijks-univeisiteit te Utrecht met lof af het candidaats- examen Nederlandsche letteren. Door het Hoofdbestuur is aan den Raad van de Gemeente Amersfoort het volgende adres gericht: Aan den Raad van de Gemeente Amersfoort. Edelachtbare Heeren, Het Hoofdbestuur van de Vereeni ging van Leeraien bij het Middelbaar- Onderwijs, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit, laatstelijk van 7 Januari 1908, no. 46, geeft met verschuldigden eer bied te kennen dat, naar aanleiding van de «Ver ordening tot wijziging van het Regle ment op het Middelbaar Underwtjsrt, vastgesteld in Uw vergadering van 29 September 1911, twaalf leeraren aan de Gemeentelijke Hoogere Burger school te Amersfoort, leden van boven genoemde Vereeniging, zich gewend hebben tot het Hoofdbestuur met het verzoek een onderzoek in te stellen naar de redenen, die tot genoemde wijziging van het Reglement hebben geleid dat het Hoofdbestuur, op grond van Artikel lb van de statuten der Ver eeniging, zich verplicht gevoelde aan dit verzoek te voldoen dat het Hoofdbestuur zich daartoe om inlichtingen heeft gewend tot den Heer Wethouder voor bet Onderwijs te Amersfoort, tot den Heer G. J Buys, tot 1 December j.l. directeur van de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool re Amersfoort, en tot verschillende leeraren van genoemde school; dat het Hoofdbestuur, na zooveel mogelijk kennis genomen te hebben van de gebeur tenissen, die in de laatste jaren en vooral in den zomer van het vorige jaar aan de Hoogere Burger school te Amersfoort zijn voorgevallen en die tol de wijziging in het Regle ment hebben geleid, na langdurige en ernstige overweging tol de overtuiging is gekomen dat de door Burgemeester en Wethouders en door den Raad der Gemeente Amersfoort genomen maat regelen door de feiten niet gerecht vaardigd worden en op het leeraren- corps onverdiend een blaam hebben geworpen dat het Hoofdbestuur het zijn plicht acht tegenover het leerarencorps aan de Gemeentelijke Hoogere Burger school te Amersfoort, maar ook in het belang van het Middelbaar Onderwijs. U beleefd te verzoeken, een Reglement op het Middelbaar Onderwijs te Amers foort vast te stellen, dat, in de mate als overal elders, getuigt van ver trouwen in het leerarencorps. Het Hoofdbestuur van de Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs (w.g.) E. JENSEMA, Voorziiter. (w.g.) G. BOLKESTE1N, Secret. Groningen. amo lo Jan. 1912. Amsterdam, (Overgenomen uit het Weekblad voor Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs). De opvoering van »Het Spook- hotel" is j.l. Donderdagavond bij gebrek aan toehoorders (er waren slechts 20 plaatsen besproken) niet doorgegaan. Handel en Nijverheid. Onder voorzitting van den heer S J. van Duinen vergaderde boven genoemde vereeniging gisteravond in de »Zwaan". De notulen werden door den secrataris gelezen en goedgekeurd onder dankbetuiging De voorzitter deelt nu mede, waarom in Dec. 1.1. geen vergadering is ge houden, en roept de aanwezigen daar dit de eerste vergadering in dit jaar is een hartelijk welkom toe en hoopt, dat elk een gelukkig jaar moge hebben. Daar is het vorige jaar, zegt de voorzitter verder, een zaak gepasseer d die hij voor den middenstand leelijk vindt. Hij bedoelt de geschiedenis van de alhier nog op te richten Handels school, dat waarlijk een lijdensge schiedenis is. De Gedeputeerden hebben nl. op de aanvraag om subsidie afwijzend beschikt, en dat terwijl het rijk alle pogingen in het werk stelt om den middenstand terwille te zijn, door steun in verschillende vormen te ver strekken en door gelegenheid te ver schaffen, dat die stand zich naar boven kan werken: Lezingen over onderwerpen den middenstand rakende worden gehouden, het Rijk heeft een consulent benoemd alleaanvragen vinden altijd een gunstig onthaal, altijd is een streven merk baar, dat het Rijk doet, wat het kan. Voor onze Handelsschool is met veel moeite de subsidie op de begrooting gebracht. Geen enkel Kamerlid was er tegen. Een subsidie van f 4000 is met al- gemeene stemmen in den Raad toe staan. Men zou nu meenen, dat de zaak nu ze zoo goed marcheert, wel een gunstig onthaal zou vinden bij Ged. Staten Telkens werd de zaak uitgesteld en besloten geen subsidie te geven. Spreker had gedacht, waar zoo algemeen het nut erkend is van een HandeLdagschool, datde afgevaardigde van het kiesdistrict Amersfoort er over gesproken zou hebben. Gedeputeerden hebben geen afdoende bezwaren, geen eerr gegronde reden; alles is uiterst gezocht. Zoo zeggen ze, dat er in Utrecht een zoodanige school is, welke slechis door 22 leer lingen uit Utrecht wordt bezocht. Hieruit wordt geconcludeerd, dat het zooveel kleinere Amersfoort geen Handelsschool kan hebben. Deze redeneering is foutief: Utrecht heeft mogelijk meer dergelijke in richtingen. Hier bestaat behoefte aan zoo'n school en hii bewijst vei der, dat burgers van allen stand en rich ting er sterk voor zijn. Verder redeneerden de Ged., als we Amersfoort een subsidie toestaan dan komen ook andere gemeenten en dan kunnen we niet weigeren, 't Wil den voorzitter voorkomen, dat Ged. Staten hun positie niet goed be grijpen. Misschien voelen ze niets voor den middenstand, omdat ze veelal van adel zijn of omdat ze met de nooden onbekend zijn. Voor een avondcursus zouden ze wel wat voelen. De voorzitter is hier tegen, avond cursussen hebben over 't algemeen weinig succes. Bovendien ontbreken de leerkrachten ook hier te Amers foort, spreker hoopt nog, dat Ged. op bun besluit terug mogen komen. De heer v, d. Burg vraagt, hoe groot het aantal leden is en of dit bij de subsidie aanvraag is opgegeven. Hij heeft gehoord, dat de vereeniging te Utrecht niet in bloeienden toe stand verkeert. De voorzitter zegt, dat het aantal niet is opgegeven. De heer v. d. Meide: Als lid van het Bestuur kan ik zeggen dat er pl rn. 250 leden zijn, menschen van alle richtingen, ook de circulaire is door alle richtingen onderteekend, omdat het bestuur wilde onderzoeken of de school uitging van allen, of het een behoefte was van de geheele burgerij. Hierin is het goed geslaagd. In zeer korten tijd waren er met weinig moeite 250 leden, welk aantal spoedig op 500 is te brengen. De school te Utrecht is meer H. B. S. De avondschool lelt daar 200 leer lingen. Hierom voelen de Ged. meer voor een avondschool. Een jong mensch die den geheelen dag op kantoor heeft gezeten, is 's avonds te afgetopt om nog te studeeren, wij wenschen een school, waar de jongens van 12 jaar opkomen als ze de lagere school doorloopen hebben. De afgevaardigden van Amersfoort hebben het voorstel van de Handelsschool met kracht verdedigd. De heer v. d. Burg vraagt of bet niet wenschelijk zou zijn met 't ant woord van Ged. woordelijk in kennis te woiden gesteld. 't Is een heel boekje. In de eerstvolgende bestuursver gadering zal een voorstel van den hper Frederiks, nl. pogingen om sub sidie-aanvraag nog eens in ernstige overweging te nemen, behandeld worden. Aan de orde punt I, ballotage. De 4 nieuwe leden worden met algemeene stemmen toegelaten. Onder de ingekomen stukken een schrijven van den Bond te Haailem, waarin aangeraden wordt, alvorens zaken met J Somers. koopman te Teteringen bij Breda, te doen, eerst informaties in te winnen. Verder ingekomen een kennisgeving van het verschijnen van een jaar boekje door Meuwsen, een waarschu wing voor de Apeldoornsche Handels vereniging «Eendracht maakt macht." Voor kennisgeving aangenomen. Over de eventueel te houden lezing van den beer Frtjda zal in de vol gende vergadering worden gesproken. Het adres aan de Regeering om de Korte Gracht bij het Postkantoor te overkluizen is niet verzonden, omdat de Kamer v. Koophandel dit reeds had gedaan en nul op het rekest kro-g. Sommige leden zijn voor overklui zing. andere er weer tegen De heer Eggink als altijd praktisch vindt dat het verkeer overkluizing eischt. De lieer Houbaer brengt de zaak van de Kamperbinneripoort ter sprake naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Kalf. Hij wenschte een commistie tot stand te brengen om die «sta in den wegs« maar zoo spoedig op te ruimen. Waarom wach ten, vraagt bij, tot daar een groot ongeluk gebeurd is? Een ander lid wenscht, dat H. en N. den handschoen voor haar voorzitter opnerae, doch deze is hier tegen, omdat het een persoonlijke zaak is. Nog lang en breed wordt er over gesproken en het blijkt, dat bijna allen voor opruiming zijn. De zwaardveger liet zich niet zoo licht van stuk brengen. Hij haalde een loupe te voorschijn, onderzocht er nauwkeurig lemmer mee en wees nu de flauwe indrukken van den geët- sten naam aan. Een scherpe opmerker had een lichte ongerustheid bij Fulton kunnen waar nemen, maar niet bij den advocaat, deze was voor dergelijke indrukken onvatbaar geworden. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2