bbdrijfs-^= verzekering PREDIKBEURTEN. ONDERWIJZERES Het Heerenhuis NOODZAKELIJK ONMISBAAR. Gemengd Nieuws. Ingezonden. Hoe gij kunt vaststellen Advertentiën. INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL. Half Februari aanvang van den kookcursus voor dames en voor dienstboden. Aan melding bij deDirectrice. HET BESTUUR. JONCMENSCH SOLLICITANTEN V. P. N. UITVOERING GEWIJDE MUZIEK L. J. VAN DEN BERGH, NOTARIS C.A. VAN BLARICUM VERKOOPEN: Binnen de stad Amersfoort Wissel- ei Effectenkantoor Slothoüwer's Stoonidrnkkerii, DRUKWERKEN, De heer v. d. Meide vraagt, hoe het met de electr. geschiedenis staat. Uit zal in de eerstvolgende bestuurs vergadering aanhangig worden ge maakt. De heer Eggink wenscht te weten, waarom de informaties zoo laat in komen, hoe het met het rechtskundig advies staat eD met de verbetering van het marktwezen. De voorzitter geeft de noodige antwoorden en sluit hierna de vergadeiing, die goed be zocht en zeer geanimeerd was. ZONDAG 21 JANUARI. Kemonstrantschc kerk. Voorm. IO'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegebonio Van Persijnstraal No. 1. Voorm. lü'/j uur. Ds. S. D. A. War- tetia te Heerenveen. Evang. Luth. Kerk. Voorm lO'/i uur. Dr. H. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uui, Ds. Uonner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Maandei. Collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds Teerink. 'sAv. 5'/i uur. Ds Teerink. Collecte Tbeol. School. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 97s uur, de Heer C. W. M. Eigeman. 's Av. 5 uur. de Heer C. W. M. Eigernan. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur. Godsdienstoefening, 's Av. 51/» uur. Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur. Godsdienstoefening. Nam. 4uur, Godsdienstoefening. Schaatsenrijden. De Elfstedentocht. Men seint uit Franeker: De sneeuwbuien worden thans door regenbuien opgevolgd. De kans op den elfstedentocht op Zaterdag is zoo goed als verkeken. IJ s. Alle vaarten in de Haai lemmermeer zijn toegevroren en al haast beiijd- baar. De scheepvaart was gisteren reeds gestremd. Het ijs is zeer mooi, doch er is veel zand op gewaaid. De Rijnvaart ligt nog open; de Nieuwe Meer echter niet. De sleepboot «Gretao, kapitein G. van Asperen, is gisteravond van Harlingen vertrokken om te trachten IJnse Bergsma en Douwe de Vues. belden gehuwd, visschers van beroep, die in een open boot van de kust bij Zurich zijn afgedreven, te redden. Ongeveer 8 uur gisteravond is de ïGrelan onverrichter zaken in de haven teruggekeerd. De ijsvlet van de N. en Z.-Holl. Redding-Maatschappij werd toen per wagen naar Zurich gereden men wilde trachten, daarmee de beide mannen te redden. De vlet werd bij Zurich vol water gevonden. De beide visschers zijn vermoedelijk verdronken. Men meldt uit Vlieland: De postdienst is gisteren wegens ijsgang niet uitgevoerd. In het vaar water en het Stoitemelk is veel ijs. De haven van Texel is nu ook niet meer door stoombooten te be reiken. Lage waterstand en 't ont breken van een ijsvlet aan het Hoontje, waien oorzaak dat de postdienstgroote vertraging ondervond en slechts eern maal kon plaats hebben. Door de zwaarte van het over komende water, dat zich onmiddellijk in ijs omzette, is een in de binnenhaven van IJmuideri liggende boeier gezonken, waarbij geen persoonlijke ongelukken plaats vonden. De postboot «Prinses Juliana«, van Harlingen naar terschelling, is wegens ijsgang teruggekeerd. Regen en vorst. Het regende gisteren zoo meldt het IIbid. te Hoorn bij 4 gr. vorst. Dat zal wel niet alleen in Hoorn het geval geweest zijn I Slachtoffers van het ijs. Te Odoorn is een twaalfjarig knaapje door hel ijs gezakt en verdronken Te Sappemeer zijn gisteravond twee meisjes in een wak geraakt en even eens verdronken. De 12-jarige zoon van den smid Winter, te 2de Exioërmond, is in een wak verdronken. Een 11-jarige zoon van den land man J. Mooij, te Veld (N -II), is door het ijs gezakt en verdronken. Geachte Redactie! Mag ik U plaatsing verzoeken voor het volgende. De vereeniging tot bestrijding der tuberculose in onze gemeente ziet gaandeweg haar arbeidsveld uitgebrei der worden. Langzamerhand wordt het aantal tuberculoselijders giouter, dat steun en hulp van de vereeniging kornt vragpn. Niet dat het geheele aantal tuberculoselijders toeneemt in tegen deel. in de laatste jaren wordt het sterftecijfer van deze ziekte steeds klei ner en hieruit mag men wel besluiten, dat ook het aantal zieken kleiner wordt. De vereeniging wordt echter meer en meer bekend, de arbeid der enquetrice vindt meer waardeermg en vele zieken, die iroeger schroomden hare hulp in te roepen, stellen het nu zeer op prijs geregeld door de enquetrice bezocht te worden. In het afgeloopen jaar werden on geveer 55 patiënten gesteund. Eén voorbeeld op welke wijze dit kan ge schieden. Een huisvader, dooi tuberculose aan gelast, moet langen tijd rust nemen iri eene hygiënische omgeving. Door de zorgen der enquetrice wordt de zoogen. mooie kamer als zieken kamer ingericht, onnoodige meubels als gestoffeerde stoelen, kleedjes en andeie stofnesten worden tijdelijk op zolder geborgen en in een ledikant of ligstoel, dikwijls door de vereeniging verstrekt, kan de patient voor een open aam zijne kuur doormaken, indien er n.l. fondsen zijn om zijn gezin ge durende dien tijd etende te houden. A rnibest uren, liefdad igheids vereen igin- gen enz. worden tot hulp aangespoord Men verkrijgt een vast weekgeld, echter gewoonlijk kleiner dan het tot nog toe ontvangen weekloon. De woning is hierdoor te duur geworden, dus ver huizen naar eene goedkoopere één- kamerwoning, maar dan mist men de zoo noodige ziekenkamer ter isola'ie en verpleging van den patient. De Vereeniging, die reeds zooveel hielp, past nu hel verschil in huurprijs bij om die noodlottige verhuizing te voorkomen. Dit alles kost geld, zoo'n ziekte duurt niet eeriige weken maar maanden. Ziehier één voorbeeld van finantieele hulp, zoo zijn er vele; ieddre patient heeft zijn eigen nooden. Het Rijk helpt met eene subsidie, de Gemeente met een kleinere en een aantal stadgenooten geven jaailijks eene contributie. Maar zooals het gaat, steeds rijzen nieuwe vereenigingen uit den grond ieder oogenblik woidt er geld gevraagd voor iets niets, dat ook zóó noodig is, en de bestaande vereenigingen zien hunne contnbutiën langzaam maar zeker verminderen. Nu zijn er echter middelen noodig, om de dreigende ebbe in de kas te verhoeden. In Januari 1911 werd in »Amicitia« eene soiree gegeven onder leiding van Mevr. Piepers ten voor- deele der Vereeniging en dit jaar zijn een aantal dames zoo vi iendelijk hare talenten beschikbaar te stellen voor een uitvoering van gewijde muziek ten bate der Tuberculose bestrijding. Het dameskoor bestaat uit een twintigtal leden, waaronder enkelen uit naburige gemeenten. Er zijn daar onder veischenlene goede dilettanten, dat. gegeven de ernstige wijze waarop geregeld is gestudeeid, de verwach ting mag geven dat een bezoek aan dit kerkconcert weinigen zal bei ouwen. Eene in onze stad, om hare mooie rnezzo-sopraan stem reeds bekende zaugeres heeft hare medewerking voor eenige solonummers toegezegd en een zeer kundig dilettant violist zal ook een paar proeven zijner kunst ten beste geven. Deze gewijde muziek zal in onze fraaie St Joriskerk, die zoo welwillend door het keikbestuur is afgestaan, met haar mooie accous- tiek zeker zeer stemmingsvol klinken. Mogen velen zich den 24en Januaii ter Kerke spoeden, dit zal den ai men tuberculoselijders in onze gemeente ten goede komen. Met dank voor de opname Uw dw. W. C OOSTERMAN. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van IA tot 18 Januari 1912. Geboren: Antonie Gerardus, z. van Hetidrikus Sleeking en Jannetje van Keeken. Hendrik Cornelis z. van Wouterus van Norden en Wil lompje van de Kamp Aaltje Alijda, d. van Gerrit Kaal en Gijsberta van de Kooij. Gerrit Jacobus, z. van Jacob Geraid Krijnen en Johanna Collet. Trijntje, d. van Hendrik Wanninga en Johanna Weide. Maikus Remirus Willem, z. van Johannes Joseph Vahstel en Etta Dethmeis. Dina Jurienna Heiidrika. d. van Hendrikns Johannes Deijs en Cornelia Sophia Dina Vas- tenburg. Jannes, z. van r redelik Kioon en Geerije van de Kamp. Antonie Johannes, z. van Jan Renes en Reintje van Ommen. Anna Maria Alijda. d. van Johan Dirk ten Hoedt en Anna Maria Aleida Kutter. Martinus Theodorus, z. van Arie van Barneveld en Theodora Willemina Jekel. Hendrik, z. van Willem Beuving en Hendrikje Lenstra. Daniël, z. 'van Daniël van Aurich en Joanna Pietronella van Doremalen. Teunis en Antonia, z. en d. van Jo hannes van Eeden en Antonia van Ouwerkeik. Dirk, z. van Jan Gijtenbeek en Maria Pot. OndertrouwdPeter van den Hoek en Johanna Hagebeuk. Cornelis Gerardus de Vues en Heilgje van Huik. Jesepb Petrus Maria Broek man en Albertba Theodora Johanna Hamers. Getrouwd: Geriit Kramer en Her- mma Eek. Heinrich Stephan Ismg en Maria Hendrika Klomp. Overleden: Martha Maria van der Linden, 2 jaar. Willem Meijerink, 67 jr., echtg. van Geertruida Quick. Evert Buis, 90 jr., wed. van Elisa beth van den Eshof. Anna Brouwer, 75 jr., ongehuwd. Hendrik Florijn, 20 mud Cornelia Keijzer, 40 jr., echtg. van Alhertus van Leijenhorst. Antonia Catharina Beckering, 71 jr., ongehuwd Leusden. 12—19 Jan. 1912. Geboren Geurtje Elisabeth, d. van Anije Lijnsvelt. Gerritje, d. van Jan van Putten en Jannetje, van Eg- dom. Gijsbert. z. van Jan van de Pol en Hendnkje Maria van Eist. Overleden: Aleida de Wit, oud 77 j. ongeb. Bartje van den Heuvel, oud 1 jaar. MAftKTbbRlcHT. AMERSFOORT, 19 Januari 1912. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f0.a fPeren f 0.a f Nieuwe Aardapp. f 0 af 0.zandaardapp. f 0.a f 0 Hoenderei eren f 6 50 a I 7 60 p. lOost. Bruineeieren i 00a f Boter f 1.60 a f 1.75 per kilo. M«r- eanne f0.— a f 0.Zoetem. kaas f0afO. Kippen f 0 80 a f 1 50 Kuikens f 1 25 a f 1 60. Piep kuikens f 0.40 a f 0.80 Ganzen f 0.h. 10.Eenden f080 a fl.— p. st. Jonge fl.a fl.20. Hazen 11 50 a f2Wilde koi ynen f 0.40 a f 0.50. Tamme f 0.80 a f150 Dun en f0.50 a f 0.60 paar Magere varkens 114. - a f 18. Varkens v. export f 0.a f Zeugen f a f Biggen f 7.a f 11 Schrammen f a f 0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f UOO.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 50 heet. Appelen. 0 heet. Pert-n. heet. Kleiaardappe- len, 60 heet. Zandaardapi elen, 25000 stuks Hoen dereieren stuks Eendeneieren. 400 kilo boter, kilo Marg«rine, Kilo ka-s. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 100 biggen en zeugen. RECLAME of gij eenig treken vvn de verschrikkelijke nier-of blaasziekte hebt. Vraag 1. Hebt gy 's morgeDs bij het opstaan een ellendig gevoel in uw rug? Vraag 2. Zijn uw oogleden opg-blazen? Hebt gij blauwe zwellingen onder de oogen?Zijn uw enkels en handen opgezwollen?(Le eerste kenteekenen van waterzucht.) Vraag 3. Is uw urine bewolkt, met bezinksel of schrijnend? Loost gij te veel of te weinig urine? Vraag 4. Zyn uw ledematen bevend of rheu- raatiscb, vooral by slecht en vochtig weer? Vraag 5. Is uw lug pijnlijk, wanneer gy u bukt of uit een stoel tracht op te staan? Vraag 6. Hebt gy hoofdpyn ot klopt uw hoofd? Werkt het hart onregelmatig? Wordt gij duizelig na eenigen tijd gestaan te hebben? Vraag 7. Lijdt gij aan graveeJ, lenden-of heup- jicht? Nierkwalen doen niet iedereen op dezelfde wyze aan geen enkele patiënt heeft alle kenteekenen, maar iedere patiënt heeft sommige kenteekenen. Indien gij echter eenige aanwijzing voor nier- of blaaszwakte hebt, is uw kwaal misschien reeds tot een hoogeren graad geklom men dan gy denkt, en verliest de blaas mis schien plotseling haar kracht om het water op te houden. ^11 Alleen een nierengenepsmiddel kan een Dier ziekte tot in haar wortels uitroeien. Foster's Rugpyn Nieren Pillen dienen speciaal voor nier- blaaskwalen. Zij lossen het urinezuur volkomen op en werken^ rechtstreeks op de lijdende nieren. Zij staan hen op een zachte wyze by in hun grootsch werk om het bloed te filtreeren en de urinevergiften af te voeren, die zoovele noodlottigen ziekten bij mannen en vrouwen teweegbrengen. Geen doos is echt, wanneer er niet de vol- ledigen naam: Foster's Rugpyn Nieren Pillen op voorkomt. Zij zijn te Amersfoort verkiijgbaar bij de heeren A. van de Weg, L^ngestraat 23 en P. de Zwart, Langestraai 941. Toezending geschiedt franco na onvangst van postwissel a ƒ1.75 voor ééo, of ƒ10.voor zes doozen Heden overleed in den ouderdom van 63 jaren mijn hartelijk geliefde broeder Prof. 0r. 10SUÉ JEAN PHILIPPE VALET0N Jr., Hoogleeraar in de God geleerdheid aan de Rijks- Universiteit te Utrecht, Lid van de K. A. van Weten schappen, Bidder v. d. Ned. Leeuw en van de Kroon orde van Pruis.sen. Mej.M.H. C.VALETON. Amersfoort, 14 Januari 1912 In SLOTHOUWER's Bockhandel kan een net geplaatst worden om tot bediende te worden opgeleid. Kennis der moderne talen en net handschrift zijn vereischten. naar de betrekking van IN DE NUTTIGE HANDWERKEN aan de openbare lagere school 3e soort in de Puntenburgerlaan worden uitgenoodigd hunne stuk ken vóór 25 Januari 1912 in te zenden bij 'den Burgemeester van Amersfoort. Jaarwedde 100ƒ150. Laatste voordracht van den Pluimveeteeltconsulent op Woensdag 24 dezer n.m. 7 uur Café den heer Otte, Heilb.weg, met LICHTBEELDEN. Toegang vrij ook voor niet-leden. De Secretaris, P. NIEEOP, Schimmelp.kade 8. van op WOENSDAG 24 JANUARI 1912 in de St. Joriskerk te Amers foort, te geven door een DAMES- KOOB, waarbij tevens eenige Zang- en Vioolsolo's zullen worden uitgevoerd. De baten komen ten goede aan de Amers- foortsche Vereeniging tot be strijding der Tuberculose. Entrée fl.Leerlingen van onderwijsinrichtingen f 0.50. Kaarten en programma's ver krijgbaar in dén—Boekhandel. Aan het Kerkgebouw worden geen kaarten of programma's verkocht. T .A.3STID -A-15T S STATION STRAAT 10 :- TJTEECHT- te Amersfoort, is voornemens op Donderdag 25 Januari 1912, des avonds ten 8 ure precies in het Koffiehuis «Het Boompje" aan den Heiligenbergerweg te Amersfoort, in het openbaar te no. 126, met erf en grond aan de Langestraat op den hoek der Muurhuizen en daarin uit komende, groot 1 Are, 46 centi aren. Yerhnurd voor f350 'sjaars tot 15 Mei 1915 met 6 optiejaren. Betaaldag der kooppenningen 25 April 1912. Te zien -des-Maandags, Dins dags en Donderdags van 2 tot 5 uur op vertoon van een bewijs, afgegeven door voornoemden Notaris, ten wiens kantore nadere inlichtingen te bekomen zijn. Breeder bij biljetten. Gedurende de maand Januari gaan onze gezelschapsreizen naar Italië f 125.Duur 10 dagen. België 18.75. 2 n Biviera 85.n 9 n Parijs n 40.n 5 n Tunis n 160.n 10 n Algiers »\l60.10 Italië n 85.n 9 Spanje 160.10 Berlijn 62.75. n 5 u Londen 37.50. O Alle reis- en verblijfkosten inbegrepen. V oortreffelijke Hötels Bekwame leiding. Programma's worden op aanvrage gratis en franco toegezonden. Amsterdamsch Reisborean „DE GLOBE", N. Z. Voorburgwal 345, AMSTEBDAM. Telef. 418. (Mr. S- G. m Weideren Baroa Reneers) KOBTEGEACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Intorc. 176. Assurantiën. Credieten. Coupons. Oeposito'8 Effecten. Incasseerlng van Wissels en Quit: Vreemd Geld. Wissels op Blnnen- en Buitenland. Vcrhunrt loketten in rijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te rijnen kantore. Voor Fabrikanten, Winke liers en allen die bedrijf uitoefenen is eene - (aanvulling der - Brand-Assurantie) Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CE RATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling wqrden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag sehreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zfjn gekomen. WEDERVERKOOPERS kunnen in alle plaatsen NEDEE- LAND en BELGIE geplaatst worden voor onze bekende Ochtendvoeders voor Hoenders, kuikenzaden, Krachtvoeder voor Duiven, Vogelzaden in pakken en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor Pluimvee. Vraagt conditiën bij het American Importing-House te MAASTRICHT. Levering van alle voorkomende tegen''concurreerende prijzen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3