PREDIKBEURTEN. BUITENLAND. De Rijksdagherstemmingen. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. ik kan u natuurlijk niet alles vertellen. Want dan zou ik te lang van stof worden. Er zijn in de wet 490 artikelen genoemd! Ooh Stel u gerust. Ze zijn niet alle belast, en ik zal maar enkele dingen opnoemen. En dan moet u eens niet alleen aan u zelf denken, maar nog meer aan al die duizenden vrouwen, die met een heel wat kleiner huisboud- geldje moeten toekomen dan u, aan de arbeidersvrouwen, daar is 't nog heel wat erger voor. Vleesch zal niet zooveel duurder worden, alleen schapenvleesch. dat wordt met 6 en 7 ct. per KG. meer belast, en varkensvleesch, daar scheelt bet 1 a ct. bij. Rundvet en Kalfsvet zal ongeveer 3 ct. per KG. duurder worden, dat is 7 a 8 pCt. der waarde. Boter wordt met 10 ct. belast en margarine ook. Maar we zullen maar hopen dat dat laatste geen gevolg zal hebben, omdat er geen margarine wordt ingevoerd. Anders zou 't wel hèèl erg zijn vindt u niet? Toch zal de margarine wel duurder worden omdat enkele grondstoffen en hulp middelen bij de fabnkage belast worden. Kaas wordt met 25 ct. per KG. belast; nu is 't maar 5 ct. Meel wordt met 4 ct. per 10 KG. belast, dat zal allicht op een broodje van een pond ct. schelen, want de bakker kan nu eenmaal niet met 'li ct. opslaan, niet waar? Konijnen zullen voortaan in plaats van 40 ets. ongeveer 50 a 55 ets. kosten. Stokviscb, dat zulk een goed en goedkoop eten is, omdat 't zooveel eiwit bevat (kijk u maar eens naar de tabel die de directrice van de Haagsche kookschool gaf) wordt belast met l'/j ct. per Kilo. Dat scheelt voor een groot huishouden heel wat. Honig wordt belast met 8 ct. per Kilo dat is 5% ct. meer dan nu. U denkt misschien, nu ja, die eet ik toch zoo zelden. Maar weet u wel dat de koek, de ontbijtkoek en de Groninger koek en al de andere honig koeken, die uw kinderen zoo graag eten, en waarmee ge hen op een goedkoope en gezonde lekkernij kunt tracteeren, daarmee veel duurder zal worden? Trouwens, de koeken met sucade en gember worden toch al veel duurder .omdat die twee ingre diënten ook al weer zwaar belast worden. Het recht op sucade wordt van f 18 op f28 50 gebracht. En dat op gember van f 18 op f30 per 100 KG. Maar u moet niet denken, dat u voor de tafelgember daarmee af is. Neen, daar wordt de pot meegewogen en zoo komt 't recht zoowat op 100 pCt. van de waarde te staan, daar de pot ongeveer juist zooveel weegt als de gember die er in is. Over vruchten en specerijen zal ik maar niet spreken, die moet u zich voortaan dan maar ontzeggen. Dat is nu alles over het eten. En nu de kleeding. Ja, daarvan wordt eigenlijk alles duurder. Op schoenen en laarzen zal 't u tusschen de 60 Cts. en f 1.20 op de f 10 schelen; alle ge maakte kleedingstukken worden belast met fl.20 per flO, tegen vroeger 0 50 Cts. U zegt: dan maak ik ze zelf? Maar alle stoffen worden belast met 10 pCt., dat is op iedere f10 f 1.Op klosjes garen komt 6 Cts. op de Gulden, dat zal u op een klosje van 12'/« Ct. allicht 1 Ct. schelen. Lint, band, veters, garneersel, knoopen, ba ken, gespen, spelden, alles wordt duur der. Ook hoeden en handschoenen. En dan al de dingen, die u in de huishouding noodig hebt: borstelwerk, zeemenlappen, sponzen, emmers. Lucifers zullen bepaald onbetaal baar worden 't Recht komt neer op 7'/, 13'/i pCt. van de waarde. Zoo ook de gewone stukjes zeep, die u iederen dag gebruikt. Daar komt 't recht somtijds zelfs op 120 pCt. van de waarde! Van schoensmeer en dergelijke poetsmiddelen zullen we maar niet spreken. Tafellakens, servetten, tapijtgoed, linoleum, gordijnen, meubels, dekens, bedden, aardewerk, lampen, uurwer ken, messen en scharen, parapluies, alles wordt met 10 a 12 pCt. belast, terwijl er nu hoogstens 5 pCt. op rust. En dan zullen alle ingevoerde ge neesmiddelen nog héél duur worden; en alle buitenlandsche tijdschriften en dergelijke- Hier schijnt de regeering echter weer een heel ander doel voor oogen gezweefd te hebben, n.l. bescherming van ons lichamelijk en ons zieleheil tegen nvreemde smetten*. Ik zal u nu maar niet verdrietiger maken dan u al is, door u te ver- lellen, hoeveel uw bontjes duurder worden dat u een beetje zuinig moet worden met brieven schrijven aan uw vriendinnen omdat 't papier zoo duur wordt; en dat de huishuur ook wel op zal slaan, doordat alle bouw materialen zoo duur wordendal kan wel een 5 pCt. der huurwaarde schelen U is sprakeloos? 't Is verschrikkelijk! Zoo erg had ik T mij niet gedacht. En dat wij vrouwen daar nu niets aan kunnen doen, dat maar moeten laten gebeuren. Zeker kunt u er wat aandoen. Ja, op die lijsten tegen de wet teekenen. Wat geeft dat nu. Wat dat geeft? Dat geeft heel veel. Daardoor zal de regeering zien, dat de Hollandsche huisvrouwen van alle rangen en stan den, van alle godsdienst en politieke gezindheid tegen deze wet zijn. En als de regeering dat ziet d. w. z. als u een groot aantal hand- teekeningen op de lijsten verzamelt, maar 'l moet dan ook een aantal van stavast zijn, niet eenige honderden maar tientallen duizenden, gelooft u dan niet, dat er nog wel zooveel re spect voor de Hollandsche huismoeder bij deze regeering is dat mis schien ja, ja, stuur mij de lijsten maar dan moet er ook gewerkt worden, want de meeste vrouwen zijn lauw, o zoo afschuwelijk lauw. Maar dat komt omdat zij 't niet weten Ik zal huis aan huis gaan met de lijsten, en ieder die niet op de hoogte is, du geschrifije laten lezen. En allen, die overtuigd zijn, vragen mij te helpen. Op, Hollandsche huisvrouwen, dit is uw gebied. Hier moogt gij mee spreken, eerder dan iemand anders, neen sterker, hier moet gij spreken. Toont kloek de regeering Uwe mee ning, en ge zult de welvaart van uw beele volk voor afzienbare jaren een onwaardeerbaren dienst bewijzen! Het Zwart-blauwe blok verslagen 1 De laatste herstemmingen hebben de clericaal-conservatieve meerder heid den genadeslag gegeven. Het werd vanavond Donderdagavond voor de reactionnairen een débacle. Van de 33districten, waarin herstemmingen plaats hadden; kwamen in het bezit van de corservatieven, het Centrum en de Polen slechts 8 zetels, de andere 25 vielen den nationaal-liberalen, en viijzinnigen en sociaal-democraten toe. De conservatieven bezetten 2 zetels, wonnen niets, verloren 4; de vrij- conservatieven bezetten één, wonnen één, verloren 3; het Centrum bezette 2, won niets, verloor één. de polen bezetten 3, verloren en wonnen niets, de nationaal-liberalen bezetten 7, wonnen 4 en verloren 2; de vrijzin nigen bezetten 8, wonnen 2 en ver loren 3,de sociaal-democraten bezetten 10, wonnen 7 en verloren 2 zetels. De parlijgroepeering is nu als volgt: vor. Thans In den Verl. Winst vor. Rijksd. Conservatieven 43 50 16 Vrij- Conservatieven 13 25 12 Antisemieten 3 3 Econ. Ver. 10 18 8 Beiersche Boerenbond 2 0 2 Centrum 93 103 10 Polen •19 20 1 Nationaal- liberalen 44 51 7 Duitsche Boerenbond 2 2 Vrijzinnigen 43 49 6 Sociaal democraten 110 53 0 57 Elzassers 5 5 Lotbaringers 2 3 1 Welfen 5 1 4 Denen 1 1 Wilden 2 6 4 Van de groote partijen is de sociaal democratische de eenig winnende. De zwarten verloren zoowel in aantal als procentueel, te weten de conser vatieven, vrij-conservatieven en het centrum. De vrij-conservatieve partij werd eenvoudig gehalveerd. Van bekende mannen werden heden niet herkozen de agrariër Von Olden burg, Januschau, de conservatief Von Richthofen, de vrijzinnigen Wiemer, en Eichhofl en de soc -democraat Hué. Potsdam is nu rood gewordendr. Liebknecht werd er gekozen. U-na- briick is het Centrum ontnomen door de nat.-liberalen. De overeenkomst, in Westfalen door nationaal-liberaal met het Cen trum gesloten, heeft in zooverre succes gehad, dat de soc.-demociaat Hué, de bekende voorman der mijn werkers, verslagen werd door een nationaal-liberaal, dat ook in Duis burg de nat.-liberalen de soc.-demo- craten versloegen, dat Essen voor hel Centrum behouden bleef. Doch Dusseldorf kon den soc.- democraten niet ontnomen worden. Deze laatsten wonnen Sorau op de nat.-liberalen. Nordhausen, Altena en Lennep op de vrijzinnigen, Elbeifeld op de vrij-conservatieven en Gi tin berg op de conservatieven. Hoe staat het nu met de meerder heid in den as. Rijksdag? Nationaal-liberalen, vrijzinnigen en soc.-democraten hebben te zamen 197 zetels. Telt men bierbij de 2 van den Beierschen Boerenbond en de 2 var. den Duitschen Boerenbond (die als oppositie-candidaten gesteld zijn tegen Centrum en conservatieven) den Deen, en de 2 Lotbaringers, die liberaal zijn, dan telt de linkergroep 204 zetels. Conservatieven, vi ij-conservatieven, Centrum, Polen, Antisemieten, Econ. Vereeniging, Elzassers, Welfen, (die lang niet zeker gerekend mogen wor den tot do rechtscbe combinatie) eri wilden (van wie dit behalve voor Von Posadowsky ook geldt) hebben te zamen 193 zetels. Bij deze voor de rechtsche partijen zeer geflatteerde rekening heeft dus de lmkercornbinatie een meerderheid van 11 stemmen. Wanneer men in het oog houdt, dat in den vorigen Rijksdag het zwart-blauwe blok met denzelfden aanhang een meerderheid bezat van 83 stemmen, dan zal het duidelijk zijn, hoe enorm het zwart-blauwe blok verloor. Zonder eenig voorbehoud kan ver klaard worden, dat het blok geslagen is, dat een meerderheid van de lin kerpartijen in den nieuwen Rijksdag gekozen is. Aan zoo'n bevredigenden afloop zullen de liberalen zelfs niet gedacht hebben, om niet eens te spreken van de soc.-democraten, die meer zetels haalden, dan de groots'e soc.-dem. optimist geloofd kan hebben. Voor dit succes moet in de eerste plaats dank gebracht worden aan den llansabond, met zijn onvermoeiden voorzitter, dr. Riesser en aan het uBei I. Tageblatt.« Er was Donderdagavond in de stad, op straat en in de lokalen, waar de uitslagen bekend gemaakt werden, een enorme belangstelling. In de Friedrichstrasse, Unter den Linden en voor de courautenbureaux storid bet tot Iaat in den nacht zwart van de menschen. Voor het paleis van den Rijkskan selier, waar nog licht brandde, stonden geen menschen. Twee politie-agenten aan weerskanten hadden voor de orde te zorgen, die niet verstoord werd. In Januari 1907, toen Prins Von Bülow nog in dit paleis resideerde, was de stemming van het volk heel anders. Perzië. De toestand in Perzië schijnt nog niet hoopvol te zijn, al is bet con flict met Rusland formeel bijgelegd. Uit Teheran werd den 24sten Janu ari aan den »Berliner Lokal Anzeiger« geseind: De postverbinding van Tehe ran met Europa is gestoord door sneeuwstormen. Gisteren vertrokken naar Tebriz 400 Perzische kozakken. Naar Resjt zijn 150 man gezonden. Naar verluidt zullen de Amerikanen, die dienst doen bij de afdeeling fi nanciën, in dienst blijven. De gewe zen Nederlandsche gezant Oudendijk zal echter, in plaats van den Belg Mornard, minister van financiën wor den. In Centraal-Perzië heerscht een gruwelijke hongersnood. Uit Peking wordt aan de »New York Herald* geseind, dat de gewezen regent en de prinsen Tsai Hsoen en Tsao Fao de keizerin-weduwe van China hebben gesmeekt de hulp der Japanners in te roepen ter bestrijding der revolutie. De keizerin bleek niet ongenegen op dit denkbeeld in te gaan en droeg den beiden piinsen op onderhandelingen daarvoor aan te knoopen. Toen de leden van het kabinet vernamen wat er gebeurd was, be toonden zij zich uiterst verontwaardigd en dreigden zij ontslag te zullen nemen, bij nader inzien schijnen zij echter op dit voornemen teruggekomen te zijn. Dat de Japmners bereid bevonden zullen worden thans voor de prinsen de kastanjes uit het vuur te halen, wordt ernstig betwijfeld, daar zij bij den aanvang van den opstand een voorstel tot verleening van hulp had den gedaan, welk voorstel echter toen van de band werd gewezen. De «Osservatore Romano« bevat een schrijven van den kardinaal-staats secretaris Merry del Val aan kardinaal Cassetta, mededeelend dat een com missie onder eere-voorzitterschap van prins Colonna zal worden benoemd, die een in het volgende jaar te houden plechtige herdenking van de uit vaardiging van het edict van Con- stantijn den Gioote, waarbij de christelijke godsdienst met andere eerediensten werd gelijkgesteld, za' voorbereiden. Hofberichten. Men meldt uit Apeldoorn Naar wij uit betrouwbaren bron vernemen, zal het Hof begin April uit de Residentie voor het zomer verblijf op Het Loo hier terugkeeren. Z. K. H. Prins Hendrik heeft Woensdagmiddag uit Den Haag per auto Honselersdijk bezocht en aldaar den tuin van den beer A. Vreugdenhd Jz. en de kweekerij »Nieuw-Hons<"lc( be zichtigd. De Prins, die vergezeld was van baron van Pallandt en zijn adju dant, nam met groote belangstelling kennis van de kassen met verwarming- toestellen en de electrische water voorziening, en liet zich over velerlei inlichten, wat de geforceerde cultuur betreft, waarvoor o.a. de tomaten plant gereed stond. De Prins werd rondgeleid door den heer Vreugdenhd en diens vader, die de bezoekers tot Loosduinen verge zelden, waar de kweekerijen van de firma II. van Spronsen en Stein nog worden bezocht. Kerkconcert. De dames en heeren. die Woens dagmiddag een uitvoering gaven van gewijde muziek in de St. Joriskerk hebben veel eer van hun werk gehad, en ook zelfvoldoening. Zij hebben nl. helpen bijdragen de Amerfoortsche vereeniging tot bestrijding der tuber culose in staat te stellen den strijd met meer kracht te voeren, het lot van velen wat te verzachten. Hiervoor verdienen ze allen dank. Ze stelden niet alleen hun tijd. maar ook hun krachten beschikbaar. Het moet hen een genot zijn geweest in de St. Joris deze uitvoering te geven, want geen ander gebouw leent er zich zoo voor. De klank kwam tot zijn volle recht en de indruk door het dameskoor verwekt was grootsch eri machtig. Het publiek was onder den bekoring en volgde met de grootste aandacht alle nummers. De uitvoering van het eerste koor, »Veni Creator», schonk ons dadelijk de overtuiging, dat er wat goeds was. Ook »Er isl ein Ros'« maakte een diepen indruk. Mej A. v. d. Bergh is hier geen onbekende. Ze heeft nl. gezongen op de soiree voor de Kinderherstellings oorden en de verwachtingen, die men van haar koesterde, zelfs overtroffen. Ze heeft een mooi rond en forsch geluid zoodat het een genot is haar hooren. Ook in bet duet klonk haar stem zeer fraai, terwijl mevr. C. C. S. N. hier toonde een groote kracht te zijn. De viool-solo's van mr. W. G. de M. O. voldeden in hooge mate èn om het kunstgenot èn om de afwisseling. Ook de heer Van d. B. Jr. bespeelde het orgel schitterend; zijn begeleiding kan niet genoeg geroemd worden. Rest ons nog te vermelden, dat er een vrij talrijk publiek was. Woensdagavond j.l. woonden wij in »De Arend» de eerste voorstelling bij, van de N.V. Bioscope-Maatschappij. En hoewel we met niet veel verwach ting »bioscoopwaarts« togen, moeten we eerlijk bekennen, dat de voorstel ling ons in alle opzichten zeer mee is gevallen. De verschillende films, die wij zagen opvoeren, waren alle even keurig en mooi. De lichteffecten waren goed; het af te handelen programma bevatte voor 't grootste gedeelte komische stukken, geen wonder dus. dat de zaal soms daverde van het gelach en gejoel. Als Amersfoortsch burgerij nu wat wil medewerken, kan deze bios coop best blijven bestaan, kan het eene inrichting worden, waar veel nuttigs te leeren valt en waar veler geest een gezonde ontspanning kan vinden. Donderdagavond gaf de plaatse lijke Gymnastiekvereeniging «Wilhel- minaa een uitvoering in de groote zaal van «Amicitia*. We willen niet in bijzonderheden afdalen; we kunnen volstaan met te zeggen, dat de uit voering goed geslaagd is. Ieder lid der vereeniging werkte naar zijn ver mogen en kracht; er werden enkele zeer aardige standen vertoond, voorts voldeden de verschillende no's.brug, paard en rekstok zeer goed, vooral aan de rekstok werd menig kranig stukje vertoond. 't Geheel werd opgeluisterd door pianomuziek, enkele solonummers, en een paar leuke voordrachten. De kader-reservisten wier dienst tijd in 1912 eindigt of die zich bui ten Europa ophouden, behoeven dit jaar niet op te komen. De dienstplichtigen van de land- weerlicbtingen 1907,1908,1909, 1911, met uitzondering van de hospitaal soldaten, zullen dit jaar gedurende zes dagen onder de wapens komen. De verlofgangers der infanterie be- hoorende tot het 18e district moeten zich den 6 Mei aanmelden te Amers foort, waar zij ook worden gelegerd en geoefend. Van de landweer-infanterie zullen ook te Amersfoort worden gelegerd en geoefend: het '10e bataljon van 18 tot 23 Maart; het 12e van 25 tot 30 Maart; en het 15e van 22 tot 27 April. Bij de wedstrijden van den Kon. Onderofi. Schermbond (lie wapen- feest) te 's Hertogenbosch, behaalde de sergeant-majoor instructeur A. Katerberg van het 5e regiment Infan terie den eersten prijs floret (personeel) groep C. Door den notaris S A. van Blaricurn werd Donderdagavond in het koffiehuis Het Boompje in publieke veiling gebracht het heerenhuis aan de Langestraat no. 126, gekocht door A. A. Hamers voor f3950. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal Zaterdag ten Raadhuize weder een openbare vergadering hou den. De heer J. van 't Slot, sedert 1 October 1908 onderwijzer aan de school Koningsstraat, is in gelijke be trekking benoemd bij het openbaar Lager onderwijs te Haarlem. De heer A. van Weeze! Errens eta*lleert thans in Valkholï's kunst handel zijn twee nieuwste etsen: de Kamperbinnenpoort gezien van den Weverssingel, en Brugje bij Veeuen- daal. De afdeeling Amersfoort van den Alg. Ned Typografenbond hield Donderdagavond een openbare ver gadering in »Ons Huis». Als spreker trad op de Bondssecretaris, de heer P. Hols, met het onderwerp Waarom vereenigden waaaromin denA.N.T.B.? Spreker zette uitvoerig het nut van organisatie uiteen en drong er ten slotte sterk op aan, dat alle typo grafen zich zouden vereenigen in den A. N. T. B., die overal en altijd voor de belangen der typo's opkomt. De voorzitter sloot zich hierbij aan en wekte krachtig op tot aansluiting, waaraan verscheiden aanwezigen ge hoor gaven. ZONDAG 28 JANUARI. Reuionstrantsche kerk. Voorm. ÏO1/» uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/i uur, Ds. D. A. Wempe, Evang Luth. pred. te 's Hage. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5uur, Ds. Donner. Bediening v.h. H. Avondmaal. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Bediening v. h. H. Avondmaal, 's Av. 5'li uur, Ds. Teerink. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2