BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Voor Huis en Hof, Gemengd Nieuws. In China. Soen Jat Sen heeft een telegrafisch bericht afgezonden aan de vreemde vertegenwoordigers in Peking, waarin hij Joean Sji Kai beschuldigt van het spelen van een dubbel spel met monar chie en republiek, ten einde zeil dic tator te kunnen zijn. Joean heeft gewild dat de Mandsjoes zouden heengaan en tegelijkertijd de repu- bhkeinsche regeering in Nanking zou worden ontboden, zoodat bij. Joean, alleen de macht zou behouden. De republikeinen in Nanking hebben dat spel doorzien en van hem geëischt dat hij zich eerst openlijk tot aan hanger der republiek zou verklaren, vóór men hem het presidentschap aanbood; maar toen is Joean opeens omgedraaid en heeft hij de dynastie aangemoedigd om te blijven. Niettemin willen Soen Jat Sen en de republi keinen in Nanking ook thans nog Joean als president erkennen, als bij maar waarborgen wil geven dat hij zijn ambt op republikeinschen grond slag zal waarnemen. Rede van mr. Troelstra. De Rotterdamsche correspondent van 't Handelsblad meldt: In een stampvolle zaal is Maandag avond mr. P. J. Troelstra als spr. opgetreden met het onderwerp «De politieke toestand en de motie-Troel stra*. Zeer uitvoerig heeft de spr. bij bet eerste deel zijner rede gemotiveerd waarom hij zijn bekende pensioen motie heeft ingediend, doch over de mérites daarvan, naar aanleiding der daarop uitgeoefende kritiek, verder het stilzwijgen bewaard. Naar hij zeide, om niet te voren zijn kruit te verschieten. Wel heeft hij te kennen gegeven omtrent het lot zijner motie niet in twijfel te verkeeren. Doch hij betreurde dit niet, omdat slechts zulke nederlagen de sociaal-democratie ten slotte tot de overwinning kunnen voeren. Mede roerde hij nog zijn postmotie en de algemeene kiesrecht zaak. Natuuilijk verscheen de heer Van Ravesteyn op het podium om den inleider in allen deele te bestrijden vooral ook op het gebeid der post motie en Troelstra's wat bij noemde dubbelzinnige houding bij de zee lieden-staking. De heer Troelstra ging hierop uit voerig in, haalde de beëedigde ge tuigenissen aan en aarzelde niet naar aanleiding daarvan te spreken van laffe minne daden toenmaals te Amsterdam gepleegd.* De vergadering juichte dit toe. Tegen het middernachtelijk uur werd de volgende motie aangenomen De groote openbare vergadering, enz.; gehoord de rede van mr. P. J. Troeistra, enz van oordeel dat, gezien den nood van talrijke ouden van dagen en den tragen gang der geheele sociale ver zekering, aanneming der motie duizen den arme ouden zal helpen; van oordeel dat de Tweede Kamer tot plicht heeft aan dezen treur igen en schandelijken toestand ten spoe digste een einde te maken; spreekt de dringende wenschelijk- heid uit, dat het Parlement de motie- Troelstra zoo spoedig mogelijk zal aannemen waardeert den arbeid der sociaal- tegen; genen zoeken het vaderland met hun lente-verlangent en denken misschien verstandig aan deD winter. Tot deze laatsten behoorden drie bekenden van ons, die gebruikmakend van een der elegante stoombooten der «Hamburger Paket Fahrt-Aktienge- sellschaft" van New-York naar Europa terug keerden. Het waren Frans Holder, zijne nicht Rosa en kapitein Hammer. Toen het trotsche stoomschip der genoemde maatschappij langzaam en majestueus uit de woelige haven van New-York voer, zaten de drie te zamen op het eenzame dek der eerste kajuit; eenzaam omdat zoo even beneden ge geten werd en de drie liever den glans der lentezon te zamen boven genieten, dan het Lucullische maal in de diepte der elegante eerste kajuit. En zij zaten daar lang zwijgend en aanschouwden het panorama, dat zich voor hen uitbreidde. Rechts op het groene Long-Island met zijne schit terende zomerpaleizen, links op de zeehuizen van het nieuwste Babel om zich heen op de vloot schepen uit alle werelddeelen, die hier ten anker lagen, of heen en weer voeren boven zich op den uitgestrekten zach- democratische fractie in de Tweede Kamer in het belang der aibeiders- klasse juicht de indiening der pensioen motie toe en wekt de arbeiders op door aansluiting bij de S. D. A. P. en de moderne vakbeweging den strijd voor Staatspensioen te versterken; en besluit deze motie ter kennis te brengen van de Tweede Kamer. Valsche rijksdaalders. Men is te Amsterdam druk bezig met het uitgeven van valsch geld op de Amsterdamsche tram. Dezer dagen werd wederom een valsche rijksdaal der in beslag genomen met het jaartal 1908. De uitvoering is, tot zelfs de fijnste teekening in het randschrift, uitnemend ook aan den klank zijn deze rijksdaalddrs niet van de echte te onderscheiden. Het eenige verschil is dat de valsche iets lichter zijn. Coers' Liederen van Groot-Nederland De Vereeniging »Het Nederlandbche Lied« heeft aan hare leden een bundel Lierteren van Groot Nederland, ver zameld door F. R. Coers Frzn. ge zonden en wel Volksliederen van Zuid Afrikae. bestaande uit: Wijl Taf Iberg zal staan (volkslied van de Kaapkolonie) Kent gij dat volk vol heldenmoed Volkslied van den Oranje-Vrijstaat Di vierkleur van ons dierbaar land Op, op met de Vierkleur Komt, Broeders, komt Onder den titel: Liederen van Groot-Nederland, verzameld door F. R. Coers Frzn. zal de Vereeniging «Het Nederlandsche Lied« elke twee maanden twaalf bladzijden Neder landsche liederen, zorgvuldig voor piano bewerkt, kosteloos hare leden zenden, indien hare middelen dit vergunnen, d.i. indien het aantal harer leden voldoende is. Zelf is hel streven van de Vereeniging jaarlijks haren leden nog meer Nederlandsche lieden kosteloos aan te bieden. Hare Algemeene Vergadering van 14 Juni 1910 wenschte zuiksdanook krachtdadig en besloot met algemeene stemmen»De Vereeniging «Het Neder landsche Lied« leidt het daarheen haren leden kosteloos te zenden elk jaar Hen buridefs Liederen van Groot- Nederland verzameld door F. R. Coers Frzn. of een of meer naar evenredigheid even groote(n)buiidel(s). Indien slechts hare middelen het vergunnen, d.i. indien het aantal harer leden voldoende is! Iedereen weike krachtdadig mede tot verwezelijking van dit grootsche streven. Een der beste middelen om de beginselen van de Vereeniging te verbreiden, is: Leden werven! Steunt dus de vereeniging »het Nederlandsche Lied« door lid te worden, door familie en omgeving, vereenigingen, gezelschappen te over reden tot de vereeniging toe te treden. Wie helpt flink mee? Eendracht maakt macht. Protestantsche Boerenbond. De «Standaard* verneemt van wel ingelichte zijde, dat men voornemens is op te richten een Bond van Neder landsche Landbouwers, die voor de Protestandsche boeren wil zijn vv.it de Boerenbond voor Roomsche boeren is. Deze bond zal zich niet op politiek gebied begeven, doch wil uitsluitend de [leidende en toonaangevende boe- renbedrijfsorgansatie worden, daar deze tot heden in de Protestantsche streken ontbreekt. Wij kunnen hier- ten doDkerblauwen lentehemelonder zich, op de rustige, groene eeuwige zee, en Ro9a zeide zacht, bijna on hoorbaar voor zich, zooals men soms onwillekeurig eene gedachte uit spreekt: »En dit is het schoone einde van een langen, akeligen droom I" Holder had haar verstaan en knikte. «Ge hebt gelijk, lief kind," zeide hij, »laat ons alles als een akeligen droom beschouwen, die achter ons ligt, en genieten wij nu het lachende leven." «Maar afgrijselijk was het toch, oom, en mijn bart krimpt ineen, als ik aan de gevaren denk, welke gij hebt door gestaan. Mijn verstand kan het niet begrijpen, hoe ik de sterfacte van een overledene in de hand had en hoe ge weder opgestaan zijt, en nu naast mij zit, levend, gezond en vroolijk. Zoo u de herinnering niet droevig stemt, oom, verhaal ons dan ten minste, hoe ge aan het graf ontkomen zijt. Zoo lang wij aan land waren, durfde ik het u niet vragen, want ik vreesde steed9 hierdoor nieuwe onheilen uit te lokken. Het is al te akelig op de plek aarde, waar men zoo veel on noemlijks beleefd heeft." De oude Holder glimlachte en ant woordde zacht, terwijl hij zijn magere aan toevoegen, dat er reeds een Christelijke (Protestantsche) Boeren bond bestaat in Zeeuwsch-Vlaanderen (Westelijk deel), die 4 aldeelingen telt met 304 leden. In bet oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen bestaat een R.-Kath. Boerenbond met 15 afdeelingen en 1084 leden Aan het hoofd van den Zuidhol- landschen Boerenbond staat een anti- revolutionnair. mr. J. C. von Briel Sasse, kantonrechter te Schiedam Deze bond telt 805 leden, zoowel Protestantsche als Katholieke. Ook in Noord-Holland is de Boe renbond (2912 leden) gemengd. In N.-Brabant. Limburg, Gelderland, Utrecht en Overijsel zijn de voorzit ters van de Boerenbonden katholiek. Friesland, Groningen en Drente ken nen geen christelijke boerenorgani- saties. Zondagavond hield de plaatselijke afdeeling van de Ned. vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken een leestavorid in Amicitia. die uitmuntend geslaagd is De zaal was stampvol. De liederen door «De Bleuwe Vaana gezongen werden luide toegejuicht. Opgevoerd werd: »Z'neenigejongen«, dat goed voldeed. De heer J. C. Snouck. gymnas- tiek-leeraar alhier, zal op 15 Februari in een openbare vergadeiing in «Ons Huis* als spreker optreden, met het onderwerp«Lichaamsontwikkeling en Gezondheid*. De Minister van Justitie heeft den heei H. de Jong. inspecteur der Registratie en Domeinen, benoemd tot plaatsvervangend lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen, gevestigd te Utrecht. Van 1 Mei tot 30 September worden bij het 1ste reg. Huzaren gedetacheerd de 1ste luitenants van bet Indische leger J. A van Hels- dingen en J. Doormaar. eerstgenoemde van de infanterie, laatstgenoemde van de artillerie, beiden leerlingen van de Hoogere Krijgsschool. De 1ste luitenants R .1 Hoffmann en G Kuyper van het 5e regiment infanterie worden resp. gedetacheerd hij het lste reg. veld artillerie te Utrecht en te Amersfoort. De lste luitenant 11. A. C. Fabius van het lste reg. huzairn wordt ge detacheerd bij bet reg. grenadiers en jagers. Kamer van Koophandel. J.l. Zaterdag vergadeide de Kamer van Koophandel en Fabrieken ten stadbuize onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber. De heer H. Meursing was wegens ziekte afwezig. De notulen van 16 Dec. 1911 worden gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Daar het de eerste vergadering in 1912 is heet de Voorzitter allen wel kom Hij zal ecliter geen beschouwin gen over het afgeloopen jaar houden, daar er weinig is voorgevallen, dat hiertoe aanleiding geeft. Geen groote ongelukken hebben den Amersfoorl- schen handel getroffen; albs is bij het oude gebleven tot zelfs de bevaar baarheid van de Eem. Ingekomen de volgende stukken: 1. Gewone periodieken. hand teederlijk op het blonde haar zijner nicht legde: "Ik dacht ge had dit reeds lang zelf in uw schander kopje uiteen gezet; als dit echter niet zoo is, dan wil ik gaarne verhalen wat ik zelf weet. Tot op het oogenblik dat ik in een verwarmde kamer, en wel op de ontleedkamer van doctor Sloeum ontwaakte, weet ik niet wat met mij gebeurd is. Ik herinner mij slechts onduidelijk, dat ik bestolen was geworden, vervolgens in een goede kamer mijn schoolmakker Bob Schmidt vond, dezen mijn levensgeschiedenis verhaalde en later door een slaapzucht werd overweldigd, welke ik niet be strijden kon. Eerst de wakkere master Kinzie die mij volkomen tot mij zelve bracht, en een tijd laDg verpleegde, tot ik mijn krachten herkregen had, verhaalde mij, dat ik begraven was geweest en door lijkendieven in het huis van den doctor kwamhij ver zekerde bovendien, dat ik door opium bedwelmd moest zijn geweest, en dat deze of gene der daders een bepaald plan beoogde; want het was niet te onderstellen, dat men iemand die reeds uitgeplunderd was, zonder reden be dwelmde. Ik had nu niemand dan den goeden Bob in verdenking, en besloot 2. Van den Min. van Waterstaat de Statistiek van bet vervoer op spoor - en tramwegen in Nederland. 3. Een statistiek van hutRijnvaart- verkeer van 1892 tot 1911 naar Am sterdam. Bij den Secielaris ter inzage: 4. Een schrijven van den Min. van Waterstaat naar aanleidiug van het verzoek om directe telefoonverbinding tusscheti Amersfoort en Rotterdam. Maatregelen zullen worden getroffen om daarin verbetering te brengen. 5. Verslag van de Centrale Com missie voor de Rijnvaart over 1910. 6 Missive van den Mjn. van L. H. en N. mededeelende, dat bij besluit van den koning van Italië een bijzonder tarief is vastgesteld voor in dal be sluit genoemde goederen, die uit Tur kije en Italië worden ingevoerd. In verband hiermede is ook aan de Amersf. Kamer het recht verstrekt certificaten van oorsprong uit te geven. Belang hebbenden kunnen zich bij den Secre taris vervoegen. 7. Een verzoek van het Gemeente bestuur om een verslag van de Kamer. Aan de orde rekening en verant woording. Inkomsten: Saldo 1910 f20 Gemeentesubsidie f 180.totaal f 200.Uitgaven: Staatsalmanak f 4drukwerk f 1.75. verschot Secr. f 21.75, bode f 20. secretaris f 100.totaal f 147.50. Saldo groot f 52.50. De heeren Eysink en D. H. G. Kle ber hadden alles in orde bevonden Moest nog behandeld worden bet adres van de Kamer te Zutfen om in gemeente boven 10.000 zielen de telegraafkantoren des Zondags tus- schen 7 en 8 uur 's avonds geopend te houden. De heer v. Vollenhoven is hier voor. Ook de heer Eysink. De heer van Haselen vindt deri tijd tusschen 2 uur en den volgenden dag te lang. Ook de Voorzitter vindt, dat het wel gewensrht is. Besloten wordt ad- haesie te betuigen. Behandeld wordt nog hetadresder Kamer te Wageningen betreffende de geprojecteerde Rijnhaven aldaar. Wordt voorloopig voor kennisgeving aangehouden. Nog ingekomen een uitnoodiging tot ondersteuning van de oprichting eener Openbare Leeszaal en Biblio theek De heer v. Haselen, hoewel hij de zaak is toegedaan, kan er geen direct handelsbelang in vinden. De heer v. Vollenhoven gelooft niet, dat de Kamer mag steunen, Want dan zou feitelijk de Gemeente het geld geven. De Voorzitter is het hier mede eens, waarna besloten wordt het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer van Haselen zal zich nadei op do hoogte stellen van de werking der postzegels met Nietbezorging op Zondag en dit in de volgende verga dering mededeelen. Hierna wordt de vergadering ge sloten. Kanarievogels en mug ge n: Kooi- en volière-vogels vooral kana- lies, hebben soms veel van de mug- te lijden, welke plaaggeesten pootjes, oogleden en snavelbasis danig kun nen toelakeien In hel weekblad «Ka- zijn bedoelingen op mijn testament te verijdelen. Dat kon nu wel op de beste en eenvoudigste wijze geschieden door aan mijn testament-voltrekker te New- York te schrijven, dat ik in leven was. Maar ik waagde dat, om u de waarheid te zeggen niet, wijl ik be greep, dat, zoodra mijue vijanden ver namen dat ik niet dood was, zij alles zouden doen, om mij uit den weg te ruimen, ware het slechts, om het ge heim van den eersten diefstal en den bedoelden moord door vergiftiging, te beveiligen. Buitendien was het mijn vast besluit, alles, zelfs leven en ver mogen er aan te wagen, om de mis dadigers aan het gerecht over te le veren, hetgeen slechts geschieden kon, zoo men mij voor dood en begraven hield. Toen ik mijne krachten her kregen had, verschafte mij de eerlijke beer Kinzie een fatsoenlijke kleeding, geld, een revolver en een pekpleister. Mijn baard was inmiddels gegroeid, en deze, de elegante kleeding en de pleister op het oog, veranderden mij zoodanig, dat ik gerust kon wagen, onder den naam Kellerwurm per stoomboot naar Michigan te reizen. Ik koos den waterweg om niet op het spoorwegstation waar de gouddieven naria" schrijft iemand daarover on der meer: «Wanneer ik bemerkte dat die kwelgeesten bezig waren geweest, zonderde ik de aangetaste exempla ren dadelijk af en baadde de pootjes en doopte de gestoken deelen 3 maal daags in warme camillethee, welke zóó warm was, dat men maar juist den vinger er in kon houden, zonder deze te brandeniedere kuur duurde pl.m. 5 minuten. In een ommezien hadden de pootjes, na uit dit bad ge komen te zijn. bet aanhangende vocht geabsorbeerd, waarna ik er een wei nig vasaline opstreek. De camillethee scheen een laagje achter te laten, wat de muggen weerhield zich weder op diezelfde dieren te plaatsen, want vo gels die eenmaal waren bezocht door muggen en zoo waren behandeld, hadden dat zelfde jaar geen last meer daarvan «Al naar den graad der ontsteking waien de dieren in 2 a dagen, dus na 6 of 9 behandelingen volkomen genezen en nooit heb ik door deze behandeling verminkte of doode vo gels gehad.' Ter overweging: Menigeen spreekt van zijn levenstaak en bedoelt zijn stokpaardje. Beminnens waardige manieren zijn vooi vele mensehen een feestkleed dat afge legd wordt, als zij thuis zijn. Een goed humeut is een der toiletsiera den, die ons het beste staan. Stel legen drift geen drift, maar wacht uw tijd en duik! De hartstocht is geen kracht, maar krachtsverbruik. Observator. Frankrijk draagt met recht den naam van een rijk land. Dat blijkt o. a. weer uit deze cijfers: Volgens een statistiek betredende de successierechten over 1910 was het totaal bedrag der daar te lande aangegeven nalatenschappen geduren de dit jaar 5,688,200,043 francs en bij die nalatenschappen waren er 564 van meer dan een miihoen. Van die 564 m i 11 i o n n a i r s zijn er 346 in het Seine-departement over leden en daaronder waren er 8 die lusschen 10 en 50 millioen fr. beza ten; 21 tusschen 5 en 10 millioen; 87 tusschen 2 en 5 millioen en 230 tusschen '1 en 2 millioen. Men is in Frankrijk, waar bij f r a n cs wordt gerekend, eerder millionnair dan bij ons. Maar een millioen francs is toch ook nog wel de moeite waard. Te Utrecht is, mede ter her denking van het 50-jarig bestaan der Koninklijke rederijkerskamer «Jan vah Beers«, Zaterdagavond een schitterend geslaagd gemaskerd bal gegeven in de zalen van hel Park Tivoli, welke voor deze gelegenheid geheel gestoken waren in een Chineesch gewaad. Er was een flink bal-orkest en ter afwisseling deed zich een alleraardigst Chineesch orkest hooren. Chineesche dames schonken thee en en Javaansche bedienden droegen die rond. liet getal gemaskeiden was ontel baar, telkens en telkens zag men nieuwe groepen en personen ver schijnen. Het fraaiste was wel «Lodewijk XIV zich het liefst ophouden, herkend te worden, maar ons schip verging door den mist, en zonder den opofferenden moed van onzen wakkeren kapitein, die mij nog uit het water liet halen en liefderijk op zijn schip nam, zouden ik en gij en wij allen verloren zijn geweest en de misdaad had ge- triumfeerd." Rosa reikte Hammer glimlachend de hand, welke hij aan zijne lippen bracht. "Mijne verbazing kunt ge u voor stellen," voer Holder voort, "toen ik Bob Schmidt op het schip vond. Mijn hoofd duizelde en ik geloofde een oogenblik aan een voorbeschikt onge luk, want dat Schmidt mijn vijand en de demon dezer afgrijselijke levens periode was, scheen mij ontwijfelbaar. Ik bleef achterdochtig, tot Hammer voor hem borg bleef en hij zelf ons te Michigan wezenlijke diensten be wees, waarvoor ik hem ook uit de klauwen uwer beminnenswaardige hospita naar New-York ontvoerde. Eenmaal te New-York had ik den dader van het geheele komplot in mijne handen. Mijne collega's, de rat tenvangers hadden er pleizier in, aan het geheel een geheimzinnigen, mys-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2