VOOR MOEDER Advertentiën. Amersfoortsch Wissel- ei Effectenkantoor Reisbureau „De Globe", Slothonwer's Stoomdrnkkerü, DRUKWERKEN, en zijn hof<r, voorgesteld door de werkende leden der kamer. Onder de statige tonen van de «Pavane Favorites schreed de Zonnekoning door de zaal en nain plaats op de voor het hof gereedstaande zetels. Verder was er een heele dorps school met dorpsschoolmeester; een ooievaar met «bestelbusjes, die statig door de zaal stapte; een Napoleon, uitmuntend gegrimeerd een Moorsch ridder; figuren uit Dickens' werkeneen oud man, die met een nachtkaars naar bed strompelde; officieren, ridders en edelvrouwen; kleederdrachten van allerlei nationaliteit. Na het afleggen van de maskers volgde de uitspiaak tier jury en wer den de bekroningen uitgereikt, alle bestaande in fraaie kunstvoorwerpen. De Vos weer ontsnapt. Sinds 12 Januari bevond zich in het Dépót van de Pi éfeclure de police te Parjjs de Nederlander De Vos, in afwachting van zijn uitlevering aan de Nederlandsche regeering, in ver band met zijn ontvluchting uit de strafgevangenis te Scbevemngen, eenige maanden geleden, waarbij zijn broeder hem geholpen had doorhem met een vliegmachine over de grens te brengen. Ook thans weder heeft die broer een werkzaam aandeel genomen in de ontsnapping van Marius, welke volgens telegram aan de «Indépen dance Belgec zich op de volgende wijze heeft toegedragen. Gisterochtend te half tien liet de cipier De Vos, evenals de andere ge detineerden, uit zijn cel komen voor de dagelijksche wandeling op de bin nenplaats. De Vos was in hemds mouwen hij had zijn jas en vest ach ler gelaten. Plotseling- snelde hij naar een getralied venster, waardoor bij kwarn op een weg welke om de binnenplaats heen loopt. Blijkbaar was zijn vlucht geheel voorbereid door medeplichtigen, die aari hetraam.dat op zes meter hoogte is, een ladder van fijn ijzerdraad hadden bevestigd. Door middel van deze ladder wist De Vos de geluigenzaal te bereiken van het Hof van Assises, waarna hij slechts de trap had af te dalen en de galérie du Harley over te steken om zich op de place Dauphine te bevinden. De bewaker had natuurlijk alarrn gemaakt Doch toen men in het Paleis van Justitie ging zoeken, was De Vos reeds in veiligheid. Hij had de ladder medegenomen. Een persoon heeft hem op de place Dauphine gezien in gezelschap van twee mannen, waarschijnlijk zijn helpers Men vermoedt dat het twee bloedverwanten waren. Volgens een telegram is de broeder van De Vos in verband met de ont vluchting in hechtenis genomen. Latere berichten melden, dat de rnan zich heftig verzette tegen zijn gevangennemingniet minder dan drie agenten en 2 soldaten waren noodig om hem te overmeesteren. Hij weigerde tot dusverre inlich tingen te geven over de ontvluchting. Wel heeft hij erkend indertijd zijn bioeder geholpen te hebben, na diens ontsnapping uit de gevangenis te Sche- veningen, om over de grenzen te komen. Aangezien deze bij de Nederlandsche politie zeer bekend is en hij dus geen kans zag ongemerkt het land te ver laten, heeft de jongere broeder, die tieken tint te geven, en ik geloof, zij hebben hunne rollen uitmuntend ge speeld. Evenwel was ik niet wel te moede bij de zoolang ik niets van uw verblijf wist, en ik haalde eerst weder rustiger adem, toen Hammer schreef, dat hij u, met de hulp van doctor Spack van een zelfmoord gered had. Het treurig einde van Fulton zou ik gaarne om uwentwille vermeden heb ben, maar de wachters vreesden zijne ontvluchting met het ereld en zoo viel hij." Er ontstond een lange, zeer lange pauze in het gesprek. Rosa Holder droogde een traan in haar oogen, ka pitein Hammer leunde, met zijn gezicht van het meisje afgewend, op de ver schansing van het schip en staarde in de zee en de oude man snoof her haald en heftig, zooals hij gewoon was te doen, wanneer hij niet anders zijn gevoel kon beheerschen. En het trotsche stoomschip vloog bruisend, steeds sneller en sneller door het groene water en liet de haven spoedig ver achter zich. Langzamerhand ver dwenen ook de oevers der nieuwe mechanicien-aviateur is, Marius dicht bij Scbevemngen in zijn vliegmachine doen plaats nemen en is met hem eerst naar België en daarna naar Paiijs gevlogen, waar hij echter na eenigen lijd door een Fransch recher cheur werd gearresteerd. De toekomst-oorlog. Vóór den gioo'en veldslag in specteert de generaal met zijn kijker het terrein. «Op dien heuvel" roept hij dan uit, «daar zie ik dichte gelederen in fanterie. Waarom is mij daarvan geen melding gemaakt?" «Het zijn amateurfotografen, Excellentie", antwoordt zijn adjudant. «En die artillerie-linie, die daar ginds staat opgesteld?'* «Dat is de kinematografische colonne, Excellentie". «Aan mijn linkerhand zie ik een sterke batterij korte kanonnen, blijk baar van zwaar kaliber; wat zijn dat?« «Excellentie, dat zijndegramo- fonen en fonografen tot opname van het veldslag-lawaai De generaal streek zijn knevels om hoog en sprak «Als alles dus gereed is, kun- we mei het gevecht beginnen.a liet ijs-ongeluk tc Eist. Zondagmiddag zijn op een ijsbaan aan de oveizijde van den Rijn onder de gemeente Eist vijftig personen door het ijs gezakt en is een hunner, de 13-jarige Lucas Meijer verdronken. De plaats van het ongeluk was de thans ondergeloopeii Praetsweide, die doorsneden wordt door een vijf met breede en bijna 3 Meter diepe sloot. Het ijs in die sloot was zeer dun. Er is door den baanveger gewezen op het gevaar om boven die sloot te rijden, terwijl de aanwezigheid daarvan nog door een paaltje met een stron- wisch was aangeduid. Maar toch zijn velen van de honderden schaatsen rijders onkundig geweest van liet ge vaar. Omstreeks half vijf brak het ijs boven de sloot met een luiden krak en geraakien vijftig menschen te water. Alleen zij, die op het talud van de sloot kwamen, waren spoedig in veiligheid. Velen der anderen heb ben hun redding te danken aan vijf lijdende artilleristen, vari wie speciaal de kanonnier Wijnands Martha zich zeer moedig gedroegen meer dan een half uur in het kille water bleef. Hij dook diiemaal naar den vermisten jongen Lucas Meyer doch kon ten slotte slechts zijn lijkje boven brengen. Drie doctoren pasten met goed gevolg de kunstmatige ademhaling toe op drie bewusteloos geworden jongens. In de nabijzijnde boerderij van den landbouwer Weijers werden een twaalftal drenkelingen liefdeiijk op genomen. Een jongen, die op een ijsschol midden in het groote wak dat ont slaan was, stond en er niet af kon worden gehaald, werd ten slotte met een boot mi veiligheid gebracht. De brugwar ht van de Arnhr-mscbe schip brug had nl. een roeiboot over de brug en den Eldenscben dijk getrok ken naar de Praetsweide en zoo kon den jongen bulp worden verleend. In het ijs ingevroren. Te Delfzijl is bet aakschip «Ver- trouwen,« met een lading tarwe van Carolmensiel naar Rotterdam, aange komen. Het is gedurenden den 'aalsten strengen winter op het Oost-Friesche gat ingevroren geweest. Tweemalen had bet ijs zich ler zijden van liet ■wereld en gingen over in een lichte nevelstreep, die aan den horizont on derdook als een lichte fijne nevelwolk. En toen het land voor de oogen der drie menschen spoorloos verdwe nen was, greep Rosa Holder de hand van haar oom en zeide zacht en lang zaam: «Oom, de nevel is van mijne oogen gevallen, en zooals het fraaie land achter ons in de zee gezonken is, zoo laat ik een dwaling van mijn leven in de diepe wateren neder zin ken konde ik het ook met mijne schuld doen. Oom, gun mij tijd en wees niet boos, als ik somwijlen ern stig en treurig ben, wijl ik het ge loof aan de menschen verloren heb; ik vind het wel weder, misschien spoe dig weder aan uwe vriendenhand," en zij stak Hammer hare hand toe, welke hij nam. "Dan," voer zij voort, «dan wordt misschien nog alles goed, en gij, goede oom, hebt weder een vroolijk kind, en gij, mijn heer Hammer, eene vriendin, die u hartelijk goed en dank baar blijven zal." En Hammer hield de hand van het meisje in de zijne en zag haar diep in de schoone, hemelsblauwe oogen, die van een vochtigen glans glinster den, en vroeg langzaam eD innig plech- vaarluig tot acht voet boven den romp opgestapeld, zoodal hel niet te verwonderen is, dat de opvarenden angstige uren hebben doorgebracht. Strafbaar? Aan den heer Elberg, boekhande laar te Wageningen, is medegedeeld dat do bij bem in beslag genomen prentbi iefkaarten niet uitgestald mo gen worden, daar de officier van ju stitie te Arnhem deze étalage voor de zinnelijkheid van de jeugd prikke lend acht en dus in strijd met art 451his van het Strafwetboek. Naar men weet betreft het hier reproduc ties van bekende beeldhouwwerken, o. a. van den «Diskuswerper". Een spook gepakt. Sinds de jongste vondst op Haink bij Roozendaal ging het bange gerucht, dat het er spookte. Tal van personen zwoeren, dat zij de akelige verschij ning gezien hadden, liefst bij nacht en ontij. Het kon niet anders, het was de verloren ziel van hem, die de schatten daar begraven had en nu geen rust meer kon vinden, meenden bijgeloovigen. Eenige mannen van een meer positieven aanleg wildèn er meer van weten en legden zich in binder- laag. En met succes, want zij snapten het spook. Het bleek een antiquair te zijn. die reeds meermalen tevergeefs geld voor de gevonden munten ge boden had en er nu zelf naar delven wou. Na deze onverwachte hardhandige ontmoeting gelooft men echter niet, dat de oudheidkundige verder aan het spoken zal gaan. Wereldkampioenschappen schaatsenrijden. Wedstrijden te Davos Platz. Eerste dag. Onder matig goede weergesteldheid hadden 27 Jan. de wedstrijden plaats. Wat hardrijden betreft zijn dit jaar niet zooveel deelnemers verschenen, als Davos de laatste jaren gewoon was geworden Door verschillende omstandigheden, ziekte, tegenwooulig- heid in deze week bij andere wed strijden enz., zijn verscheldenen, ook officieel aangemelden, weggebleven, o.a. de wereldkampioen Stroenriikof, Oscar Mathiesen, Wiklund en anderen. Zaterdag zijn de 500 meter en de 5000 meter gereden. Vóór de pauze de koite baan. Lie strijd werd geopend door den Noor Christiansen en Thomas Bohrer uit Klagenfurt. Trots eenigen wind en in weerwil, dat er een weinig sneeuw op de baan lag, hebben zij uitstekende tijden gemaakt. Bohrer was in 45'/s sec. aan den finish, Christiansen in 46'/s sec. Vervolgens kampten de Deen Sören- sen en de Davoser Kniel om den voorrang. Kniel, een Davoser, reed hier voor het eerst in den wedstrijd voor seniores mede. Dit in aanmerking genomen, was zijn tijd heel goed n I. 49'/t sec. Söiensen scheen op dezen afstand niet erg in conditie, voor iemand die al zoo lang rijdt als hij. was zijn tijd niet best 49 sec. Eerder heeft hij trouwens bewezen beter te kunnen. De tijden over de 500 M. werden dus1 Bohrer 45'/s sec., 2 Christian sen 46'/s sec., 3. Sörensen 49 sec., 4. Kniel 49'/i sec. Zaterdagmiddag de 5000 M., waarop nog altijd sedert 189i bet record van onzen landgenoot Jaap Eden staat in 8 min. 37'/z sec. De rijders hadden tengevolge hun ner tijden op de 500 meter weer hun zelfden partner. Bohrer was min der goed dan vóór den middag, mis schien nog ten gevolge van een val na het lijden van de 500 nieter. Waar hij het voiig jaar de 5000 M. ineen paar seconden meer dan 9 min. be ëindigde, had hij Zaterdag daarvoor 9 min. 28 sec. noodig Toch klopte hij Christiansen nog met een goed verschil, want deze reed er 9 min. 40 sec. over. Een verrassing bereidde ons nu Söierisen, bij was beter op dreef dan in den ochtend, (lij werd nummer één over dezen afstand in tig, met eeD van inwendige aandoening bevende stem»En zal Rosa Holder voor mij nooit anders dan een vrien din zijn Het meisje sloeg half blozend de oogen neder en toen zij weder opzag, voelde zij een zachten druk in hare hand, en zij antwoordde zacht, zeer zacht: "Misschien zoo het mij ook weder vergund mag zijn tot u op te zien uit mijne diepte En de oude Holder snoof weder heftig, de trotsche steamer kliefde bruisend zijn baan naar Europa, en in Hammers borst draagde de lente op uit de diepte des winters. 9 min. 21 sec., Max Kniel bijna een volle baan achter zich latend, die een tijd maakte van 10 min 51/« sec. De volgorde is hier: I.E. Sörensen 9 min. 21 sec., 2 Tb. Bohrer in 9 min. 28 sec., 3. J. Christiansen 9 min. 40 sec., 4. M. Kniel 10 min. 5'/s sec, Behalve hardrijden vond Zaterdag plaats een wedstrijd in walsen, een in kunstrijden voor heeren, juniores en ten slotte het eerste deel van het kunstrijden voor dames om den Meisterschaftstitel van den Internat. Eislauf Verein. Voor Zaterdag waren het de Pruchtübungen, welke de dames te vertoonen hadden, dat is het rijden van moeilijke figuren naar voorgeschreven lijnen. Van de sneeuw welke in den morgen viel werd de ijsbaan zoo zorgvuldig mogelijk schoon gehouden. Het ijs zelf bevend zich in uitstekenden staat. Een, vooral des middags, tahijk publiek woonde de wedstrijden bij Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hehben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andeie Gemeenten met vei melding van woonplaats, van den 17 Jan. 1912 tot en met den 23 Jan. 1912. GEVESTIGD. Louise Annie van Zuijlen van Bandong N. O. I. naar Stationsstraat 13. Hendrikus Elzenaar van Leusden naar Arnbemscheweg 95. Reinder Schuil van Putten n. Kamp straat 90. Gernt van Zalk van Alkmaar naar Valkestraat 10. Mr. Lambertus Stadig van Zwolle naar Zand 33. Anna Catharina de Rijke van Bussum naar Beekesteinschelaan 11. Hendrik van Asselt van Harderwijk naar Groote Spui 33. Heiltje van Huik van Hoogland naar Hoogeweg 9. Johantia Steenbeek van Nijmegen naar Krommestraat 37. Sibout Spil v. Leiden n. Westerstr. 37. Simon Groot v. Leusderi n. Kruisk. 29. Jacob Slikker van Bennebroek naar Weslerstraat 3. Gerrit Jan Uit den Bogaard van Rijs- sen naar Soesterwtg 204. Jacoba Johanna de Rijke van A'dam naar Beekesteinschelaan 11. Maria Johanna Boers6n van Baarn naar Hendnk van Viandenstraat 7. Frederik Laurens de Voogd van Haarlem naar Joh. v. Oldeb.l. 44. Hiltje de Vries van Leeuwarden naar Schimmelpenninckstraat 33. Wilbelmina Tolboom van Leusden naar Kampstraat 2. Hendrikus Johannes Kuiks van A'dam naar Soesterweg 50. Maria Cornelia Krüger van Leiden naar Langestraat 40. Hendrik Albertus Noordstar van Nijmegen naar L Beekstiaat 4. Henricus Ris v. Schiedam n. P.Buysl. 10. Anna Hendrika Grielhuijzen van Soera- baya naar Paulus Buislaan 10. Wilbelmina Mabel Berkhuijsen van Penang O. I. naar Muurhuizen 5. Norah Louise Berkhuijsen v. Penang O. I. naar Muurhuizen 5. Hendrik Cornells Lankkamp van Ambst Almelo n. Soesterweg 155. VERTROKKEN. Karei Maassen van Groote Gasthuis laan 17 naar Leusden. Gerrit van Kouwenhoven van Groote Gasthuislaan 17 naar Leusden. Jan van Maren van Aldegondestraat 47 naar Amsterdam. Catrina van den Hoek v. Soesterweg 298 naar Den Haag. Willem Engelenburg van Langestraat 1 naar Zaandam. Johannes van den Tweel v. Hoogew. 63 naar Hoogland. Wilbelmina van den Tweel v. Hoogew. 63 naar Hoogland. Margarelha Hendrika Tolboom van Kampstr. 2 naar Stoutenburg. Antonius Hendrikus Kaspers van Muurh. 103 naar Zeist. Wilhelmus Cornelis Johannes Viveeo van Bergstraat 41 naar Leusden. Everaida Fremouw van Soesterweg 216 naar Den Haag. Evertje van Mourik van Woest.weg 96 naar Renswonde. Gerarda Alijda Wilbelmina Steenbeek van Havik 2 naar Utrecht. Maatje Horchner wed. Stam v. Wester straat 47 naar Schiedam. Gernt van Sleenbeek van Kromme straat 10 naar Langbroek. Elisabeth van de Weert van Hoogl weg 24 naar Scherpenzeel. Cornelia Gerarda te Broek v. Beuken laan 5 naar Scherpenzeel. om heel het huis te verfrisschen1 voor deur slijk mat, dikke voctenveger groot formaat,2 fijn bew. pracht, kamer- of gangm., China slaapk. mat, 2 fijne salon kleedjes, 1 ronde Spaanschc tafelmat, 1 wandkakamono, vprachtig, 1 spicgcl- waaicr, groote, 1 dameswerkmandje, fijne Chin, korf, 1 Hengselmand, 1 écran, hoog- fijn, wie binnen 8 dagen bestelt ont vangt nog cad. 1 lampensluier, 1 wol. tafelkleed of 1 courantonhanger, alles samen 13 stuks 95 postwissel (stations, ook remb. 10 cent meer). Uitverkoop Ned. matten- fabriek, Nieuwendijk 103, Amsterdam. (Mr, S- G. yan Welderea Baron Reogers) KORTEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Credleten. Coupons. s Deposito's Effecten. Incasseerlng van Wissels en Quit: Vreemd Geld. Wissels op Blnnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. In FEBRUARI gaan onze gczelschapsreizen naar: t)e Riviera 85. Duur 9 dagen. Italië 125.—. Duur 10 dagen. Algiers f 160. Duur 10 dagen. Spanje 160. Duur 10 dagen. Verder naar BRUSSEL, PARIJS, LONDEN, BERLIJN, etc. Alle reis- en verblijfkosten inbegrepen. Voortreffelijke Hótels. Be kwame leiding. Beschaafd ge zelschap. Nu reeds wijzen wij op onze hoogst interessante uitstapjes naar ZWITSERLAND ƒ47.50. Naar BERLIJN f35.—. Naar LOURDES f 65.Vertrek in Mei. Programma's gratis verkrijgbaar. N.Z. VOORBURGWAL 345, Amsterdam. Zfj, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden, aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zfin gekomen. Levering van alle voorkomende teafen concurrecrendo prijzen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3