BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. niet geholpen als Nederland Duitscb- land gaat navolgen. De vreemde tarief- muur blijft even huog.de belemmering van den uitvoer blijft onverzwakt be staan. De Nederlandsche tuinier komt slechts te ervaren, dat voortaan met alleen zijn verkoop doch ook zijn productie wordt bemoeilijkt van af het oogenblik dat men van staatswege hem dwingt voor zijn bedrijfsgoede! en hooger prijzen te betalen dan noodig zou wezen indien handelsvrijheid bleef toegepast. Met den fabrikant, die opdeFran- sche, Amerikaanscbe Russische of Oostenrijksche markt zou willen ver- koopen is het niet anders gesteld. Zijn uitvoer naar die landen wordt door tolrnaatregelen dier staten bemoeilijkt. Toegegeven. Doch laat men anderzijds ook toegeven, dat vermelde fabrikant er slechts nadeel en geen voordeel in vinden kan indien men bier de pro ductie bovendien gaat bemoeilijken door rechten op den invoer van stoom ketels, drijfwerk, verpakkingsartikelen enz. Met andere woorden: Het nadeel der buitenlandsche protectie wordt niet opgeheven door navolging Aan het bestaand nadeel wordt een tweede nadeel toegevoegd, anders niet. Of de bescherming dan niemand de helpende hand biedt Zeker welechter niet aan hen, die bemoeilijkt worden door builerilandsche tolinaatregelen en ter wier wille men zelfs beweert af te zien van de «omhelzing" der vrjj- handelsbeginseien. De tuinier A, de nijveiaar B, de landbouwer C, de handelsman D, zij allen zien zich be zwaard door de builerilandsche tol- politiek. De protectionist, genre Kolk man c. s.loont zich met hun lot bewogen, bij stelt een wetsontwerp op, dat de elders ondervonden be moeilijking ook voor bet Nederland sche grensverkeer invoert. En bet resultaat Een vijfde is opgespoord, laat ons hem E noemen, een voor de binnerdandsche markt arbeidend ondernemer, die met buitenlandsche tolrnaatregelen niets heeft uit te staan. Hem komt men schragen door be scherming, om de rekening der aan hein verleende hulp bij A, B, C en D aan te bieden. Een beroep op de buitenlandsche tolpolitiek tot vergoelijking vari eigen protectionisme moet dus afgewezen. Toêgebracht nadeel wordt niet ver holpen. nieuw nadeel wordt gescha pen. Er is geen harmonie tusschen doel tril middel. Er wordt alleen voedsel gegeven aan bet afschuwelijk misver stand dat een land zijn eigen voor deel zou bevorderen wanneer het aan een ander land nadeel toebrengt. FRANKRIJK. De zwarte troepen. De «Tempsa heeft den beer Ponty, uouverneur-generaal van Franscb- West-Afrika. geïntervieuwd over de zwarte troepen. Deze begon met er op te wijzen, dat Fransch-Wesl- Afrika 12 a 15 milkoen inwoners telt, doch dat bet niet aangaat te meenen, dat deze dus, volgens Europeesche berekening, 200 of 300,000 soldaten zouden kunnen opleveren. Men kan niet door een besluit soldaten maken van menschen, die vreedzaam leven of sedert eeuwen geknecht geweest zijn, het is niet genoeg een neger een uniform aari te trekken om er een soldaat van te maken, en ten slotte die reed9 sterk naar den horizont neigde, werd zilver grijs en het mor genrood in het oosten verkondigde de overwinning van den dag. De warme adem uit den mond der reizigers werd door een scherpen noordoosten wind in rijp veranderd en legde zich als zilverstof op hunne baarden en haren. Geen geluid was te hooren dan de klokjes van het gespan en het kraken der bevroren sneeuwmassa's, over welke de slede heen vloog. Langzaam rees de zon, als een groote vuurkogel op en bescheen een eindelooze eenzame vlakte, een sneeuwzee, zonder eenig rustpunt voor het vermoeide oog. De heuvels en laagten schenen als groote golven voorbij te snellen, en hier en ginds joeg de wind het fijne sneeuw- stof als een kleine wolk voor zich uit, en daar tusschen renden de paar den voorwaarts, onvermoeibaar als waren hunne pezen van staal. «Het zal een lief leven zijn te Du- brovica," zuchtte graaf Dewbinsky, het lange zwijgen eindelijk brekend. «Sinds hoe lang is mijnheer de graaf daar niet geweest?" vroeg Iwan. "Sedert mijn twaalfde jaar heb ik het niet gezien." Wordt vervolgd). zou men zoo'u aantal jonge mannen niet onder de wapens kunnen roepen, zonder dat er een gevaarlijk tekort aan werkkrachten zou ontstaan. Op het oogenblik bestaat bet zwarte leger uit een kleine 2U,00ü man. Dit cijfer kan gebracht worden op 30 000 man, doch de organisatie is belang wekkender dan het cijfer. Warit er zijn twee dingen waar op gelet moet worden: de verdediging van West- Afrika en de dienst daarbuiten. Voor alles nu moet de groote kolonie zich zelf verdedigen daartoe moet in Dakar de basis gelegd worden voor een leger dat zich van daar uit kan begeven naar Soedan, Guinea, de Ivoorkust en Dahomey. Hiervoor zijn 10000 man noodig, terwijl de. overige 20,000 zouden kunnen dienen voor Equatoriaal-Afrika, Madagascar en Noord-Afrika. Het is echter noodzakelijk, dat er in West-Afrika een soort van perma nente reserve gesticht wordt, waaruit de troepen kunnen genomen worden en dat rnen niet meer, zooals tot nu loe het geval was, telkens met kunst en vliegwerk troepen moet samen stellen uit bestaande afdeelingen of uit troepen, die pas een zware cam pagne achter den rug hebbener zijn tirailleurs die 15 jaren hun geboortegrond niet terug zagen. Dit moet ophouden en daartoe is het noodig noodig, dat in Senegal een brigade van 4000, desnoods van 2400 man, geslicht worde. Om hier toe te geraken, moet in principe vastgesteld worden, dat alle stammen van West-Afrika deelnemen aan den militairen dienst. Dan moet een maximale diensttijd builen West- Afrika, bijv. vari 4 jaar, gegarandeerd worden, terwijl soldijen enz verbeterd moeten worden. Een derde verbetering zou zijn, om den zwarten soldaten in hun garnizoensleven een omgeving te verschaffen, die zoo dicht mogelijk komt bij die, waaraan zij gewend waren. De gouverneur-generaal isovertuigd, dat bet vraagstuk der zwarte soldaten opgelost zal wezen op den dag, waarop aan deze voorwaarden voldaan zal zijn De presidente-verkiezingen. Uit New-York wordt aan het Berl. Tagebl. geseind «Senator La Follette, de candidaat voor het presidentschap van de progressieve republikeinen, heeft op een feestmaaltijd van de couranten-uitgevers in Philadelphia een zeer pijnlijk incident veroorzaakt. In een redevoering van twee uur viel hij op de scherpste, wijze de pers van het geheele land aan. die volgens hem in dienst stond van het kapitaal zoodat noch de nieuwsberichten, noch de hoofdaitikelen hel vertrouwen van de lezers verdienden. Herhaalde pogingen om de redevoering, die voorgelezen werd, te onderbreken, hadden geen «ucces. La Follette's aanhangers wijten dit optreden aan den zeer zenuw achtigen toestand, waarin La Follette thans verkeert door overwerken. Juist deze redevoering zou de krachtigste steun moeten worden van zijn cam pagne orn bet presidentschap. Zij was zorgvuldig voorbereid. In elk geval is dit incident het einde van La Follette's aspiraties. De Roosevelt-boom lijdt nu de vijfde nederlaag binnen een week. De locale republikeinsche conventie iri Chicago heeft met groote meerderheid besloten, decaodidatuur-Roosevelt te verwerpen en die vari Taft te ondersteunen. Carnegie beantwoordde den brief, door de Roosevelt-oiganisatie in Oklahama lot hern gericht, met de verklaring, dat hij een beslist aanhanger van Taft is, wiens kansen in de laatste weken zeer verbeterd zijn, daar een reeks van vroeger twijfelachtige organisaties zich thans uitgesproken beeft ten zijnen gunste. Het Kreinl. Hermann Bang, de Deensche dich ter, schrijver, journalist en reiziger is gestorven. In het harnas en op het veld van eer is bij gesneuveld. Hij reisde nog in December in Rusland; van daar trok hij meteen naar het andere eind der aarde, om in Amerika stof te zoeken voor zijn reisschetsen. Maar in den trein naar San Francisco kreeg hij een beroerte Ik weet met, of hij reeds Amerikaanscbe schetsen leverde. Het is niet waarschijnlijk En zoo zal zijn laa'ste Russische schets, uit bet eind vari December, over Moskou, ook wel zijn laatste copy zijn Het Kreml Elke steen een gedenkteeken, een standbeeld voor een reuzenvolk Elke poort een toegang tot een heilige plek. Elke kerk een pelgrims-oord. Elk afzonderlijk kruis, dat ten bemel opsteekt, omgeven door de aanbidding van miliioenen. En honderd kruisen en weer hon derd en nog eens honderd die uit steken in den winterschen half-nacht. In de kerken wandelde ik binnen, daar waar het volk knielde, en zij kusten de geschilderde voeten van de Heiligen. Bronzen zerken stonden er, waaronder na hun misdaden doode heerschers rustten, en kaarsjes brand den tot boete voor de kleine zonden der kleine ellenden, en de vanen der Heiligen hingen er met goudbestikt, en kleederen, die van alle kwalen lieelen. en altaren zag ik, van waar Gods-beelden staarden, en wanden, waarop bleeke mannen wandelden, zooals zij zeven eeuwen lang voorbij getrokken waren. En burchten zag ik, waar de Tzari- na's geweend hebben, en kasteelen zag ik, op welker vloersteenen de bloed vlekken zich nooit laten uitwisschen, en heilige kruisen waaraan de pelgrims kransen hingen, en de metalen klok welke de verkondigster is van Rusland, en de poort daar, waar de lampen nimmer mogen worden gebluscbt, en Heiligen en nogmaals Heiligen, en opnieuw torens en kasteelen, en ker ken, altijd weer kerken, de heilige kerken. Doch de koepels de koepels zijn bet schoonst. De hemel is klaar ge worden en de nevel heeft zich opgelost. Over bet wit, het oneindig wit, gelijk Moskou in de sneeuw is, koepels achter koepels, koepels boven koepels een bronsgouden wacht van koepels boven de witte sneeuw. Niet een, neen, honderden gouden ko pels, honderd en wederom honderd brons-gouden koepels boven de witte sneeuw. Een koepelwelving boven Rusland, een gouddak boven Rusland. Witte torens, sneeuw en brons. Witte torens in sneeuw. Als lansen in de sneeuw alle de heilige kruisen. Maar onder ons is de stad: hei oneindige wit, zooals Moskou in de sneeuw is. Ik ging naar het standbeeld voor Alexander den Verlosser. Hij slaakte de ketenen van het volk, opdat het hem vermoorden zou. Doch nu kussen de pelgrims de vloertegels vari zijn zuilenhal gelijk het gebruik is bij het volk. Zonderling: de geweldige sleep van den bronzen mantel glijdt over het voetstuk van den Verlosser neer, als wilde hij zich losmaken van de schou ders van den droorner, en bij het neervallen aan splinters slaan. Gij doode Alexander, de pelgrims kussen uw voetstuk, doch den metalen mantel der Tsaren laat gij afglijden van den schouder des Tsaren Hij glijdt, de bronzen mantel, doode Alexander. En aan uw voeten veikoopen Joden en Armeniërs Tolstoi's portret voor tien kopeken. Uit verschillende deelen van Rus land komen berichten van hevige sneeuwstormen op verschillende spoorweglijnen is het verkeer ver broken, en zijri treinen in de sneeuw blijven steken. De landstraten zijn niet te passeeren Een groot aantal menschen is door de koude omge komen, evenals een groote hoeveel heid vee. Militiewet. De Koningin heeft de Militiewet, Donderdag door de Eetste Kamer aangenomen, daags daarna bekrach- lirrd. Dientengevolge wordt aan het Departement van Oorlog druk gewerkt aan de vooibereiding der maatregelen tot uitvoering vari de wet, met name aan de samenstelling der nieuwe re gisters van inschrijving voor de militie. Tentoonstelling van Kunstnijverheid en Volkskunst te Dordrecht. Hel Hoofdbestuur van den Nationa- len Bond voor Volkskunst noodigt uit deel te nemen aan de van 4 tot en met 27 Mei '1912 te houden Tentoon stelling van Kunstnijverheid en Volks kunst te Dordiecht. De Nationale Bond voor Volkskunst is voornemens daar bijeen te brengen eene verzameling van eenvoudige voor werpen van dagelijksch gebruik en nut, van vroeger en heden, waarop de kunst door vorm en versiering naren veredelenden invloed heeft doen ge voelen, eene Tentoonstelling van die voorwerpen, welke nog geheel of groo- tendeels de vruchten zijn van het Handwerk en eenvoudige Kunstnijver heid, vervaardigd, hetzij in vrijen tijd voor genoegen, heizij als middel van bestaan. Het Hoofdbestuur neemt daartoe aan die voorwerpen van bout, tin, koper, ijzer, zilver en brons, vlechtwerk, in- laisien. weef-, borduur kant-, batik-, glas- en aaidevverk, porcelein, steen, marmer, proeven van lederbewerking, graveerwerk, enz. die aar zijn oordeel getuigen van bedrevenheid en goeden smaak Het Hoofdbestuur van den Nationa- len Bond voor Volkskunst wil op zeer voordeelige voorwaarden kleine pa troons, die hetzij alleen, hetzij met enkele leerlingen of medewerkers werkzaam zijn. in staat stellen aan deze groep van Nederlandsche Volks kunst op de Uoitsche Tentoonstelling deel te nemen. Zij hebben slechts hunne goederen met de laagste, door hen te bepalen, prijsopgave vrachtvrij te zenden naar een nader bekend te maken adres in Dordrecht Het Hoofdbestuur van den Nationalen Bond voor Volkskunst zorgt dari verder voor otaleering, regeling van den verkoop, verzekering, enz., zonder uat biervoor eenige kosten hoegenaamd in rekening worden ge bracht. Slecht- behoudt het Hoofd bestuur zich het recht voor op den door den inzender opgegeven verkoop prijs een zoodanigen opslag te leggen, als noodig is om hare uitgaven te dekken. Een der leden van het Hoofdbestuur zal persoonlijk in Dordrecht de regeling uezer verkoopsgelegpuheid op de Ten toonstelling leiden en er voor zorgen, dat onverkochte voorwerpen weder in goeden staat en vrachtvrij aan de inzenders worden terug gezonden. De vracht voor heen en terug van voorwerpen ter opluistering, de Volks kunst uit het verladen vertegenwoor digende wordt door het Hoofd bestuur van den Nationalen Bond voor Volkskunst met het Dortsche Comité geregeld. De inzeridigen, die liefst eenvoudig moeten zijn, dienen evenwel een ar tistiek karakter te dragen. Het hoofd bestuur behoudt zich dan ook bet recht voor om over het al of niet toelaten der aangeboden voorwerpen eene beslissing te nemen. Niet toege laten voorwerpen worden voor rekening van den afzender ten spoedigste terug gezonden. Slechts mogen, met het oog op de beperkte ruimte, de voorwerpen niet te groot zijn. Ook dienen zij zóó karakteristiek ie zijn, dat zij een eigenaardige aantrekkelijkheid hebben. Wel is bet zéér gewenscht om van voorwerpen, welke vlot van de hand gaan, een zekeren voorraad gereed te maken, zoo dat de plaats van het ver kochte dadelijk weer aangevuld kan worden met nieuw materiaal. Bij dameshandwerken, snij- en brand- schilderswerk worden gekochte model len niet toegelaten. Voor aangifte lot deelname aan bovenbedoelde groep op de Dordtsche Tentoonstelling met duidelijke om schrijving van de voorwerpen, die men wenscht in te zenden, of voor het be komen van meerdere inlichtingen wonde men zich tot den Secretaris van liet Hoofdbestuur van den Natio nalen Bond voor Volkskunst, den Heer G. J. Blees Kz., te Zaandam. Professor Dr. Hector Treub. Op allerlei wijze eri in allerlei bladen is, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jublilé op 26 Januari j I. hulde gebracht aan Prof. Tieub. Wat deze op wetenschappelijk gebied en ook daarbuiten in het algemeen belang heeft gewrocht hei is den lezers van tijdschriften, maand-, week- en dag bladen mm of meer uitvoerig mee gedeeld, maar geen van al die mede- deelingen beeft erop gewezen hoe verdienstelijk Prof. Treub zich in zake de bestrijding der kwakzalverij heeft gemaakt. Wij zijn daai dankbaar voor, want daardoor hebben wij in ons Maandblad, dat eenige dagen na den feestdag verschijnt, nog gelegenheid ook onze huldebetuiging te voegen bij de vele. die reeds vóór of op den dag zelve gebracht zijn. Slechts zij, die meer rnet het intieme leven van de Vereeniging tegen de kwakzalverij bekend zijn. kunnen zich een juist oordeel vormen over de mate van belangstelling, die Prof T. toont in hei werken der Vereeniging en het aandeel, dat bij meermalen had in handelingen, door haar verricht. Steeds, wanneer het Bestuur der Vei - eemging of de redactie van het Maand blad een bi roep deed op zijn mede werking (en vooral wegens zijn groolen kring van buitenlandsche kennissen werd zijn medehulp dikwijls in aan spraak genomen) werd die welwillend verleend, al ging dit ook somwijlen met opoffering van veel moeite en tijd gepaard. Het groote publiek heeft echter van deze weikzaamheid niets bespeurd. Dit heeft Prof. T. als bestrijder der kwakzalverij kunnen leeren kennen o a. door de tijdens de Sequah-manie van zijn hand verschenen brochure: «Patiënt en Geneesheer», een brochure die, onder meer, op het groote ge vaar wees, dat het optreden van de Sequah-company voor ons land op leverde. Maar, zoo mogelijk, nog beter kreeg het publiek kennis van het standpunt, dat Prof. T. in zake de kwakzalverij innam, door zijn rede, op 10 November 1905 uitgesproken in de Aula der Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam, bij de herdenking van bet 25-jarig bestaan der Ver. t. d. Kwak zalverij. Van deze rede, in hel «Ge denkboek» opgenomen, werd door bijna de geheele Nederlandsche pers een resumée gegeven. Doch, wij gevoelen behoefte het hier nog eens te releveeren, niet alleen door woorden ook door daden, heeft de geachte jubilaais stelling legen de kwakzalverij genomen. Wij zouden hem zeker geen dienst bewijzen door deze daden publiek te maken maar hij zal ons ten goede houden wanneer wij hier een episode mededeelen, die plaats had toen de Leidsche Academie hem nog onder bare Hoogleeraren telde. liet was in de Sequah-periode. Even als op andere plaatsen gaf de agent der maatschappij de entrées, betaald voor zijne voorstellingen, aan liefdadige instellingen, zoo te Leiden aan de daar beslaande Sludentenver- eeniging ter ondersteuning van be hoeftige kraamvrouwen. Het bestuur weigerde geld aan te nemen, voort gekomen uit zoo onzuivere bron. Dit besluit van het bestuur werd druk besproken en van verschillende zijden afgekeurd men mocht de Vereeniging die schade, niet laten lijden. De Ver eeniging heeft of liever de behoeftige kraamvrouwen hebben geen schade geleden. Meèr willen wij er niet van zeggen. Wij besluiten onze weinige woorden rnet een hartelijken gelukwensch aan den jubilaris; een vriendelijk verzoek orn medewerking ook voor het ver volg is zeker onnoodig. Xldbltegen de Kwakzalverij). Versnelde middelen van vervoer. Doordal Amersfoort een kruis punt is van spoorwegen, kan men van hieruit zich vrijwel spoedig naar alle richtingen van ons land ver plaatsen. En toch zijn er vrij belang rijke gemeenten in de omgeving, die men met versnelde middelen van ver voer de automobielen en rijwielen nu eens buiten best houwing latend slechts langs een grooten omweg, of in het geheel niet bereiken kan. We hebben Iner meer speciaal het oog op plaatsen in het Zuiden van de pro vincie. als Doorn, Cothen, Wijk bij Duurstede en Amerongen. Wil men bijv. het mooie, en in de laatste jaren zeer gezochte Doorn bezoeken, dan beeft meri slechts de keuze tusschen een r ijtuig, via Maarn, en den trein over de Bilt naar Zeist en verder per tram: eerst naar Drie bergen en van hier weer per tram naar Doorn. Op dit laatste traject van pi.in. 28 Kilometer rnoet men niet minder dan drie malen over stappen. Het is waar, men kan ook over Utrecht reizen, maar hierdoor wordt de reis geenszins bekort. De aansluiting is in vele gevallen zóó slecht, dat met de reis heen eri terug bijna een dag gemoeid is Men kan van Amersfoort uit spoediger Amster dam, Den Haag en Rotterdam be reiken dan Doorn, en 'toch ligt deze plaats slechts 13.5 kilometer van onze stad verwijderd. Ook de postverbinding Iaat natuur lijk nog veel te wenschen over. Zoo gebeurt het, dat een brief, die 's morgens te Doorn gepost wordt, eerst met de laatste avondsbestelling in onze bus komt. Zou een rneer directe verbinding Amersfoort Doorn Cothen Wijk bij Duurstedede Betuwe geen kans van slagen hebben? Ons dunkt dat voor personen, die zich met den aan leg van tram- en locaalspoorwegen bezighouden, dit denkbeeld wel de overweging waard is.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2