WITTE MIJIM. 3 DE WITTE WINKEL Gemengd Nieuws. Advertentiën. Dtrechtsche Waterleidingmaatschappij. N N N N N N N N N N N N M N N WIJNHANDEL. B. i SIDDRÉ. N N N N N N N N N N N Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor Reisbnrean „De Globe", Lamaison Bouwer Co. Sociale wetten en tariefwet. Maandagavond werd in de Keizers kroon de openbare verg. gehouden, door Patrimonium uitgeschreven. De heeren C. Smeenk van Arnhem en J. Utiizinga van Acel traden op als sprekers. De voorzitter, de heer D. Meester opende de vergadering en zeide, dat van andere zijde de sociale wetten van Talma als onaannemelijk worden voorgesteld, waarom het Bondsbestuur bet noodig achtte deze zaken nog eens uit een te zetten. De heer Smeenk spreekt nu over de verzekeringswetten en zegt, dat de commissie van voorbereiding der so ciale wetten ernstig bezig is. De Ziekte en Radenwet zijn voor behandeling gereed; de Invaliditeitswet is in voor bereiding. Verder zorgde Talma voor de Bakkerswet en Heemskerk voor een Aunenwet. De In val iditeits- en Ouderdomswet vraagt vooral onze aandacht. Als de Kamer met de re geering wil samen werken, kan bet nu tot daden komen. Doch het publiek wordt zeer eenzijdig ingelicht. Buiteri- lariasche stelsels woiden geprezen, terwijl tenen de verz. wetten van Talma stemming wordt gemaakt. De ultra democratische elementen vinden steun bij de Conservatieven. Al lang is naar deze wetten omgezien een vprdei lelijke actie mag geen teleurstelling baren. De anti. rev. zijn tegen staatspensionneering, niet uit liefdeloosheid, maar bet staatspensioen mist den grondslag van het recht, liet mag geen aalmoes of gift zijn. Het eenig goede standpunt is, dat de arbeider zijn pensioen krijgt als uit gesteld loon. Staatspensionneering is daareer,tegen staats armenzorg. Door eigen inspanning moeten de individuen een behoorlijk bestaan kunnen ver werven. Altijd is het particulier initiatief nummer een. Het geld voor arbeiderspensioen moet uit den arbeid zelf komen. Spr. verdedigt verder den verzeke ringswet met citaten ontleend aan prof. Tieub. Maakt men deaibeiders economisch stei ker dan worden de bediijven dit ook en men bevordert een gezonde ontwikkeling van de maatschappij. Staatspensioen nu zal het tegenstelde uitweiken. Onder toejuiching van alle waarlijk deskun digen stelt Talma de Invaliditeitswet op den voorgrond. Staatsverzekering is volgens spr. met de a. r. begin.-elen in volkomen haimonie. Spr. is leg; 11 de motie-Troelstia Het ontwerp van Talma moet vóói Juni 1913 door de beide Kamers zijn behandeld. Mis schien wordt in dit voorjaar de ziekte verzekering afgehandeld en in het najaar' de Invaliditeitswet. Voor 1913 moeten de wetten er komen. Laten de arbeiders hierom het ministerie steunen en zich orgariiseeren iri Patrimonium en de christelijke vak organisatie. De heer Huizinga bespreekt nu de tariewet- Onder alle partijen zijn voor- en tegenstanders. De tariewet van minister Kolkman heeft een fiscaal karakter. Hij wil slechts de bestaande wet uitbreiden. Het aantal belaste artikelen is nu 268, en dit wordt 490. De opbrengst van 10 millioen zal in hoofdzaak voor de verzekeringswetten gebruikt worden, verder betoogt spr. dat het ook als middel van vei weer tegen het buitenland dient. De indu strie in eigen land zal er door vei- sterkt worden. Vele bedrijven verkeeren in hoogen nood. Jaarlijks wordt voor 133 millioen ingevoerd aan bewerkte en balfbe- werkte stoffen. Als bezwaar wordt aangevoerd, dat het tarief zwaar op de aibeiders zal drukken. Spr. geloott dit niet, eri besluit met de verklaring, dat deze wet een betere toestand voor de arbeiders zal tot stand brengen. Van de gelegenheid tot debat maak ten de heeren van Mechelen, Hofland, van der Kolck en Hagelen gebruikt. De heer v. M. herinnert aan adres sen tegen de tariefwet Ook uit fiskaal oogpunt is ze overbodig. Voor pant serschepen was wel geld te vinden en dan moet het ook gevonden woiden voor de Sociale wetten. Ook waar schuwt hij zich niet achtei Talma te laten diijven. Hun eigen Bonds-voor- zitler, de heer van Vliet, stemde tegen de kleinste verbeteringen. Hierom zegt bij: Loop niet achter de leiders, die uw belang verdoen voor bet coalitie belang en voor de baantjes. De heer Hofland zegt, dat een arbeidersgezin aan margarine alleen reeds f 3 75 per jaar meer zal moeten betalen. Het hooge loon, dat in En geland en Duitschland wordt verdiend js alleen aan de sterke vakorganisatie te danken. De heer v. d. Kolck gelooft niet. dat de industrie in het buitenland door de protectie bloeit. De heer Hagelen is ook tegen de tariefwet en wijst op leemten in de ziektewet. Nadat de sprekers van repliek ge diend hadden, werd de vergadering gesloten. Gister middag te vijf uur kwam de metselaar J. v. Keulen met zijn rijwiel bij de Meisjesschool zoo te vallen, dat hij een been brak, Dr. Kameiling verleende de eerste hulp en liet hem naar het St. Elizabeth's Gasthuis overbrengen. De standaard brievenbus a.d. Varkensmarkt is vei plaatst naar de Utrechtscbestiaat a h. perceel van den heer Van Beek. De vereenigirig van p. m. 90 dames hier ter stede, welke zich ten doel stelt het verschaffen van ver sterkende middelen, uitsluitend op voorschrift van alle geneesheeren, aan onvermogende zieken en zwakken, ver strekte aan gemiddeld 10 palienteri per dag, in het afgeloopen jaar6521 Liter melk, 469 eiereu en 319 Liter karnemelk. Kookboek. Voor onze lezers en lezeressen wordt in ons blad van heden aangeboden voor den lultelen prijs van 50 cent, een zeer practisch, uitgebreid kook boek, «onmisbaar in elk gezirni. Een boek, waar men wat aan beeft. Men zie de achterstaande annonce. Een vreeselijk ongeluk. Bij bet aanzetten van de schroef van een vliegmachine is de Parijsche mecanicien M. Chapoule het slacht offer geworden van een vreeselijk ongeluk. Hij was in den hangar van den aviateur Moineaux bezig een nieuwe schioef te probeeren en droeg om den bals een langen wollen shawl. Deze kwam op de een of andere wijze iu aanraking met de as, raakte vast en rolde zich hoe langer boe meer daar omheen, met bet noodlottig ge volg dat de ongelukkige mecanicien van een der schroef bladen een gewel digen slag op het hoofd ontving waar door dit bijna vei brijzeld werd. Cha poule stierf bijna onmiddellijk. Jan Kubelik. de vermaarde violist heeft zich zoodanig aan een zijner vingeis gewond, dat hij weken lang niet zal kunnen spelen. Dat is natuurlijk zeer droevig voor een zoo groot musicus; maar toch heeft het ook zijn goede zijde: Kubelik zal nu een mooie vacantie hebben die hem' financieel geen nadeel brengt, want de »maestro« heeft bij Lloyds zijn 10 vingers laten verzekeren voor de som van f564 000, en daarvan zal bij nu een tiende deel opeischen. 't Is overigens zeer twijfelachtig of hem de som zal worden uitbetaald, want de vinger is absoluut niet ver lorenbij het reinigen van een nagel is de nagelvijl uitgegleden en onder den nagel terecht gekomen. Dat is alles Schaatsenrijden. Een Reuterbericht uit Weenen meldt, dat Zaterdag de schaatsenwed- strijden te Klagenfurt om het wereld kampioenschap in het hardiijden we gens den hevigen sneeuwval zijn uit gesteld. Worstelen. Een wedstrijd met doodelijken af loop. De Poolsche worstelaar Ladizlau Czmaniewicz is in een worstelwed strijd te Lodz tegen den Italiaan Carthageni door een ongeluk om het leven gekomen. De Itahaansche wor stelaar is ter beschikking van de politie gesteld. Goedkoop koopen. In «De Middenstandsbond,deelt J. S. Meeuwsen een gedrukte bestel- lijst mede van een maatschappij te Groningen, welke ongeveer 150 Ver koophuizen bezit voor den verkoop van kruidenierswaren «metcadeauxa. Deze bestellijsten moeten door de chefs der verkoophuizen van deze firma worden ingevuld met bet aantal van de verlangde artikelen. Boven deze lijst prijkt met kapitale letters het volgende: «Let wel! Op plaatsen waar keu ringsdiensten op eet- en drinkwaren gevestigd zijn, mag men niet bestelleD j de met gemerkte artiken. Ook moet i men daar niet voorradig hebben Zuidvruchten, als appels, peren, enz. waar de mijt in zit. Hoewel dit direct riiet schaadt, wordt zulks toch door de keuringsbureau niet toegestaan. Vooral moet men er in die plaatsen ook op letten geen havermoulb, piet gort, kopgort, griesmeel enz. voorradig te hebben dat muf is. Dit laatste geldt natuurlijk ook voor andere win kels. (Sic!). Het beste is hiervan zoo weinig mogelijk voorraad te houden. Zien wij (schrijft de heer M.) de lange lijsten met voedings- en genot- mideelen dezer firma na, dan zien wij, dat o.a. de volgende waren met een voorzien zijn, als teeken dat zij in plaatsen waar keuringsbureaux ge vestigd zijn vooral niet besteld mogen worden, omdat zij natuurlijk niet be antwoorden aan de eischeu van zui verheid van samenstelling door de keuiingsbureaux te stellen. En op al de plaatseri, waar deze nuttige in stellingen niet bestaan, wordt het publiek volgestopt met cadeaus en met vervalschte en bedorven waren. De waren zijn o.a.: kistjes mar garine; fiesschen met kwast, bessen wijn, kersenwijn, bessensap, punch- likeur, madera. Is het niet werkelijk in het alge meen belang van ons geheele volk, dat het hieibij den middenstand steunt in zijn ernstige viaag aan de regee- ring: «Geef ons toch eindelijk een wet, waai bij dergelijke ergerlijke en schandelijke praktijken niet meer mo gelijk zijn ?t Voor Huis en Hof. Tuberculose b(j geiten: Al gemeen wordt verkondigd zegt De Veldbode dat tuberculose bij geiten zoo goed als niet voorkomt. Deze bewering wordt zelfs gebruikt ter aanbeveling van geitenmelk als zuigelingen-voedsel. Dat de gevreesde ziekte onder de geiten veel meer voor komt dan tot heden algemeen be weerd wordt, leeren de uilkomsten van de onderzoekingen van den vee- aris dr. Hertha, verricht aan de vee- artsenijkundige hoogeschool te Ber lijn. Hij kwam tot de volgende con- clusiën 1. De geiten-tuberculose heeft een grootere verbreiding dan algemeen wordt aangenomen. Het hoogste pro cent ziektegevallen, dat tot riog toe werd waargenomen, was 20,73 pet., het gemiddelde voor geheel Duitsch land 0.72. 2. Geiten-tuberculose staat in karakter naast runder- en vai kens- 'tuberculose. 3. Tubeiculose komt meer bij geiten dan bij schapen voor. 4. In verhouding tot het aantal geiten komt tuberculose bij deze dieren, althans in Duitschland evenveel voor als bij runderen. Dr. Alex Haig, de bekende Engelsche medicus heeft in het «Britsch medi cal Journal" eenige mededeelingen ge daan beireffende het verband lusschen kanker en vleeschvoeding. Hij toont met cijfers aan, dat in de rijkste en welvai endste gedeelen van het Konink rijk de meeste sterfgevallen aan kan ker voorkomen: 1 op 8. 9 of 10; veel minder in de volksbuurten en streken I op 20. in de arme provincie-sleden 1 op 30. Naar de meening van Dr. Haig is het met kanker in Engeland eveneens gesteld als met de jicht in Perzië: het is «de ziekte der rijkelui.*' Observator Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 24 Jan. 4912 tot en met den 30 Jan. 1912. GEVESTIGD. Antonius Zoetmulder, van Utrecht naar L Beekstraat 29. Wilhelmina Marie van Dalumwed.P. A. Buim, v. Arnhem n. Stationstr. 2. Elbert de Ruiter, van Weesp naar Wolkeistraat 21. Theodorus Cnristiaan de Ruiter van Weesp n. Wolkeistraat 21. Fianciscus Venhorst, van Duitschland naar Zuidstngel 24. Petronella van Barreveld, v. Viersen naar Bloemendstr. 6. Adriana de Ruyter, van Utrecht naar Havik 6. Elisabeth Spaanstra, van Leeuwarden naar Berkenweg 8. Jacob Boersma, van Veendam naar Koningmnelaan 1. Jacoba Lablans, van A'dam n. Kleine Koppel 7. Hendiikus Jac Willpinse, van Hilver sum naar Zand II. Johan Schuppert, van Holten naar Soesterweg 204. Emerentia Lina Schoonderwoerd, van Nijmegen n. Monnikenpad 59. Gerard Jansen, van Doorn n. Oude Dievenweg 21. Hendrika Johanna Nieuwenbuis van Wierden n. St. Janskerkhof 39/41. Evert Jan Kamerbeek, v. Leusden n. Bloemendstr. 3. Zwaantje Uit den Boogaard, v. Apel doorn naar Hof 46. Hendrika de Bruin, van Woudenberg naar Langestraat 14. Joh. Jacobus Kroon, van Hilversum naar Langestr. 126. Cornelis Pieter van Donkelaar, van Soest n. L. Vrouwekerkhof 15. Jan Morren, v. Nijkerk n. Groenesteeg 1. Ludovicus Antonius Ouwerkerk, van Utrecht n. Puntenbl. 40a. Metje Geertruida Romijn, van Forest (België) naar P. Buyslaan 2. Egbertus Vos, v Leusdon n. Heilbw. 64. Fredrika Gerardina de Jong v. A'dam naar Utrechtscheweg 105®. Jobanna Kersten weduwe Adrianus Gresnijt, v. Utrecht n. Muurh. 117. VERTROKKEN. Joh. Ant Gerarda Maria van 't Hof v. Plantsoen 16 n. Utrecht. Elbeit de Ruiter, van Wolkeistraat 21 naar Weesp. Maria Geertruida Brom, v. KI. Spui 10 naar Rotterdam. Teunis Antonie de Kruyf, van Groen- steeg 1 naar N. Amerika. Jacobus van Drie, van floogeweg 26 naar N Amerika. Joseptius Bos, van Krommestraat 25 naar Utrecht. Christiaau Nicolaas Dieters, v. Hellestr. 27 naar Amsterdam. Cornells Hermanus Hendrik v. Ruiten beek, v. Bolderstr. 40 n. 's Hage. Grietje Ruitenbeek, v. 't Schip «An- netje« a.d. Gr. Koppel n. Nijkerk. Cornelia Koops weduwe Willem T. C. Scholten, van Eemstr. 13 n. Zeist. Thomas Nicolaas Bakker, v. Westerstr. 15 naar Schoonhoven. Hendrik Pieter Schickendantz, van Utr.weg 31 n. Utrecht. Hugo Cornelis Cruys, v. Wijerstraat 6 naar A'dam. Geraidus Theodorus de Groot, van Koningstraat 115 n. Rotterdam. Jacobus Bernardus v/dBogert, v. Pieter Pijpersstraat 21 n. A'dam. Hendrikus de Jager, van Langestraat 14 naar Groningen. Wed. J. C. G. Roos geb. Henrietta Louisa Joh. Tuick, van Vlasakkerw. 44 naar A'dam. Eduardus van de Castel, v. Heilbweg 72 naar Vlaardingen. Carl. Ferdinand Hennings, v. P. Buysl. 10 naar Bussum. Petronella van der Flier, v. Zogstraat 11 naar Bussum. Wilhelmina Johanna Peeterman, van Asch van Wijckstr. 19 n. Utrecht. Roelof Willem Kuyper, v. Schimmel- penninckstraat 35 n, A'dam. BrunoJongh,v. Leusdw. 138 n. Leusden. Geertruida Zwanenburg, v. Leusdweg 32 naar Leusden. Alijda Janna Hulst, van Breedestraal 12 naar Utrecht. Cornelis Willem Swager, v. Stationsstr. 29a naar Naarden. Maria Ludovica van den Bosch, van Stationsstraat 15 n. Arnhem. Job. Breunis Dijkhuizen, van Zand 26 naar Edam. De Utrechtsche Waterleiding- Maatschappij herinnert den ge- abonneerden en verbruikers aan de verplichting om de water meters tegens vorst te beveiligen en aan de wenschelijkheid om, in geval van vorst, voor het aan breken van den nacht de binnen leidingen te doen ledigloopen. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen (van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CEATI, Haarkundige, Zoutsteeg -f," le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Bag schreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. Graves (Bordeaux) ƒ0.85 p. fl. Moulins a Venf4, Sec_0.9tf Bergeratk--^»r,f,„ I— LANGESTRAAT 74. N (Mr. S. G. raa Welderen Baron Rengers) KORTEGRACHTll. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's Effecten. Incasseering van Wissels en Quit: Vreemd Geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. In FEBRUARI gaan onze gezelschapsreizen naar: De Riviera f 85. Duur 9 dagen. Italië 125. Duur 10 dagen. Algiers 160.—. Duur 10 dagen. Spanje 160. Duur 10 dagen. Verder naar BRUSSEL, PARIJS, LONDEN, BERLIJN, etc. Alle reis- en verblijfkosten inbegrepen. Voortreffelijke Hötels. Be kwame leiding. Beschaafd ge zelschap. Nu" reeds wijzen wij op onze hoogst interessante uitstapjes naar ZWITSERLAND f47.50. Naar BERLIJN f 35.—. Naar LOURDES (65.Vertrek in Mei. Programma's gratis verkrijgbaar. N.Z. VOORBURGWAL 345, Amsterdam. Kortegracht 22 belasten zich met a a li - é~ne r k o o p van Effecten, Wis se l^veji Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. ZUIVER WOLLEN-: (HALFWOLLEN-! -KAT0ENEN-TRICDT-: RAMEH-EN NET-! ONDERGOEDEREN w FabnKaaL W Jansen C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3