BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. beid, zou worden gemist; buitenslands immers zou dan het kapitaal plaatsing zoeken in plaats van gestoken te worden in takken van binnenlandsche voortbrenging. En de heer Stoop geeft de juist heid van dit antwoord toe: «Natuur- lijk. De tariefverhooging, als zij doel treft, zal geene buitengewone verhoo ging der buitenlandsche plaatsing van Nederlandsch kapitaal tengevolge heb ben, maar juist omgekeerd die bui tenlandsche plaatsing voor een deel door binnenlandsche doen vervangen." Hij maakt evenwel een restrictie. Dit zal, meent hij, valleen in den eersten tijd" het geval zijn. »Maar op den duur? Als tariefverhooging haar beschermend doel bereikt zal op den duur de natie steeds meer verdienen dan zij verteert* en zal haar voorraad o. m. van buiten landsche effecten «schier ongelimi teerd worden vermeerderd*. Houdt dit betoog steek? Afgezien van het voorwaardelijk karakter dezer zinsnede (vals tarief verhooging haar beschermend doel bereikta), dat men in den mond van een protectionist positiever zou hebben verwacht, wordt hier uit het oog ver loren de denkbaarheid (en is deze denkbaarheid voor protectionisten niet een wenschelijkbeid eener protectio nistische politiek, toegepast in alle staten, die deel nemen aan het we reldverkeer, de denkbaarheid, anders gezegd, van een toestand waarin alle volken over en weer zich tegenover elkander gaan barricadeeren. Zullen dan al die volken in welvaartstijgen, zal elk hunner zijn bezit aan vorde ringen op andere volken (buiten landsche effecten toch zijn niets anders dan dit) «schier ongelimiteerd* zien aanwassen? Dit is natuurlijk niet mo gelijk; zulk een algemeene groei van welvaart, over heel de wereld verdeeld, is wèl denkbaar bij algemeen toege- pasten vrijhandel, die elk volk de gelegenheid laat zich te ontwikkelen naar zijn eigen aard, maar niet bij algemeen toegepaste bescherming, waar alle volken elkander in dat pogen dwarszitten, bij een door heel de wereld consequent opgezetten en doorgevoer- den tarievenkrijg. Deze bedenking brengt ons evenwel nog niet waar wij wezen wilden: bij het bewijs, dat mr. Stoop de waarheid van het in- en uitvoerargumeDt arge loos heeft toegegeven. De invoer, erkent bij, zal vermin deren zoodra bescherming is aanvaard of verscherpt. Hoe stelt hij zich nu voor, dat in zulk een land de uitvoer naar het buitenland (geheel afgezien nog van de buitenlandsche maatregelen van weerwraak) kan blijven die bij was? Die uitvoer immers moet onvoor- deehger worden door kleinere vraag naar wissels op vreemde landen en het hierdoor veroorzaakte dalen der koersen op het buitenland. «Op den duur*, voorspelt de heer Stoop, zal dit alles anders worden, zal deze toestand omslaan in zijn tegendeel. Maar waar ligt de grens tusschen «den eersten tijd* en bet nop den duura? Welk toovermiddel breekt dien ban? Het antwoord op deze vragen schijnt voor den protectionist een voudig, doch is het allesbehalve. Het zal natuurlijk luiden: binnens lands komt nieuwe nijverheid tot bloei en de daarmede behaalde winsten kunnen worden omgezet in uitheem- sche effecten. Dergelijke aankoop van vreemde fondsen zal vermoedelijk bij de dan aanwezige protectionisten wel op soort gelijken tegenstand stuiten als ons die zich op den vloer in vier voeten verdeelt, van welken ieder een leeuwen kop voorstelt. Verscheidene schrijf boeken, naar hun voorkomen reeds zeer oud, want zij zijn smeerig en be rookt, liggen op de tafel, waar naast een met ijzer beslagen kist staat. De wanden der kamer zijn met tapijten bekleed, die, nog weinig versleten, toch naar de figuren er op te oor- deelen, een hoogen ouderdom verraden. Eenige schilderijen in fraaie vergulde lijsten versieren het vertrek, zij stellen meest tafereelen uit het oude testa ment voor, maar coloriet en compositie geven blijk, dat zij uit de handen van meesters zijn gekomen. Jammer maar, dat zware zijden gordijnen een groot deel van het daglicht beletten binnen te dringen en een nauwkeuriger be schouwing verhinderen. In een grooten met snijwerk versierden armstoel zit Baruch Levi. Wordt vervolgd). huidig effectenbezit bij den heer Stoop en zijn medestanders ontmoet. Maar al strijken de toekomstige protectionisten ook de hand over 't bart, dan is daarmede nog niet de schade goedgemaakt, die middeler wijl door den uitvoer geleden is. Om kort te gaan: in het betoog, dat wij hier bestrijden, ligt het toe geven van die schade besloten. Schade, aangericht in bedrijven, die reeds bloeiden vóór er protectie was of vóór ze werd verscherpt. Nu komt bet onderscheid tusschen een onder vrijhandel bestaanbaar be drijf en een, dat slechts ontluiken wil onder de stralen der protectie-zon, hierop neer, dat het eerste winst weet te maken ook zonder dat een deel van zijn productiekosten door anderen wordt bijgepast en dat het tweede, althans aanvankelijk, die vreemde hulp niet missen kan, werkt onder van nature ongunstiger productie-voor waarden, met een van nature smallere marge tusschen onkosten en uit komsten. Verdringing van de eerstgenoemde, ven nature levenskrachtige, bedrijven door de tweede, van nature minder waardige soort, ziehier het gevolg der door mr. Stoop wenschelijk geoor deelde ontwikkeling. Spontaan opgekomen bedrijvep zijn geknakt of gedood. Wat nood, ant- woordt de protectionist, er zijn immers andere voor in de plaats gekomen. Maar hij bewijst niet en hij zal nooit kuunen bewijzen dat deze schadeloos stelling den lande zijn schade volledig heeft gedekt. (Wordt vervolgd). Staatspensionneering. Vanwege den Bond voor Staatspen- sionneering werd aan Patroons- en Werkliedenvereenigingen en bor.den een schrijven verzonden, waarin werd uiteengezet, waarom de Bond voor Staatspensioneering meent, dat noch patroons, nóch arbeiders premie voor ouderdompensioen moeten betalen en concludeert le. Vele pratroons hebben reeds moeite genoeg om het hoofd boven water te houden. Zij kunnen gewoon weg geen premie voor hun werklieden betalen en 2e Tienduizenden arbeiders verdie nen niet genoeg om van bun loon iets voor premie te kunnen missen. Ten slotte verzoekt de Bond em in vergaderingen deze zaak een ernstig punt van bespreking te doen uitma ken en indien de vergadering zich uitspreekt zooals de Bond voor Staats- pensionneering bedoelt, de volgende motie in stemming te brengen: De (naam uwer organisatie) bijeen in vergadering op (datum) te (plaats), gehoord de discussiën, is van meening, dat de geldelijke last eener wettelijk geregelde ouderdomsverzorging niet gelegd behoort te worden op den ar beid, dus niet op werkgevers en werk nemers. doch naar draagkracht behoort verdeeld te worden over allen en het recht op pensioen niet alleen ten goede moet komen aan loontrekkenden, maar ook aan niet-loontrekkenden, zoowel mannen als vrouwen. En besluit, deze motie te publi- ceeren en ter kennis te brengen vau de Tweede Kamer. Door de Koninklijke Neder- iandsche Landbouw-Vereeniging te 's-Gravenhage, wordt ter gelegenheid der Nationale en Internationale Land- bouw-Tentoonstelling in 1913, eene Piijsvraag uitgeschreven voor ont werpen van woningen voor Land arbeiders met klein grondgebruik. Deze prijsvraag heeft ten doel ont werpen van woningen voor land arbeiders met klein grondgebruik voor de verschillende deelen des lands naar keuze var, den mededinger te ver krijgen. De ontwerpen moeten zoowel in doelmatige inrichting als in goed- koope uilvoering en landelyk voor komen bijzonder uitmunten. De deelname aan deze prijsvraag staat voor een ieder hier te lande open, al of niet in samenwerking met anderen. Ter beoordeeling der ontwerpen is een Keuringscommissie benoemd be staande uit de heerenTh. Vei heggen te Buggenum, VoorzitterH. Sleketee te Wageningen, Secretaris; W. van Boven te 's-Gravenhage; Jac. van der Koogh te Middelhar nis; L. H. Mans- holt, te VVestpolder; J. Obbink te Aalten, alsmede de heeren J. Limburg, architect te 's-Gravenhage en Karei Muller, architect te Amsterdam, voor gesteld door de Permanente Prijs vraag-Commissie. Aanvrage orn nadere inlichtingen dienen voor den lsten October 1912 schriftelijk gericht te worden aan den Secretarisder Keurings commissie. De antwoorden zullen uit sluitend ter publicatie worden mede gedeeld aan de vakbladen. Voor deze prijsvraag is beschikbaar een bedrag van vijfhonderd gulden, te verdeelen onder die inzenders, (ten hoogste vijf) wier ontwerpen in ver band met de streek, waarvoor zij bestemd zijn, het best voldoen aan het in artikel 1 genoemde doel. De woning moet ten minste be- vutten een woonvertrek van 18 M\ oppervlakte, een keldertje, bovendien nog twee afzonderlijke slaapgelegen heden; verder dient, al of niet onder hetzelfde dak, aanwezig te zijn een privaat, een stookplaats voor veevoeder, stalling, bij voorkeur voor enkele geiten en varkens, een kippenhok, beigruimte voor veevoeder en brand stoffen. Overigens is de ontwerper geheel vrij wat betreft indeeling en ligging van de woning. Met redelijke hygiënische eischen, gering brandgevaar en geringe onder houdskosten dient rekening gehouden te worden. De ontwerpen moeten voldoen aan de meest algemeene voorschriften der bouwverordeningen en zich aanpassen aan de in de be treffende streek heerschende gebruiken. De inzending voor de deelnemers aan deze prijsvraag moet bestaan uit: a. een teekening van het ontwerp, Schaal 150 met platten grond en de verschillende doorsneden en gevels b. een gedetailleerde opgave der benoodigde bouwmaterialen. c. een beknopte toelichting van het ontwerp met nadere verklaring der indeeling en opgave van de land streek en de bedrijfstoestanden voor welke het ontwerp gemaakt is. De volledige inzendingen moeten vrachtvrij vóór den lsten Januaii 1913 worden toegezonden aan het Kantoor der Koninklijke Nederlandsche Land- bouwvereeniging, Buitenhof 42 te 's Gravenhage, onder vermelding van een motto en met opgave van een correspondentie-adres in gesloten omslag en van naam en adres van den inzender in gesloten omslag met een verklaiing, dat hij inderdaad de ontwerper is, zoo noodig met ver melding zijner medewerkers. Eerst genoemde omslag mag door de Keuringscommissie geopend worden om met den ontwerper in brief wisseling te treden, laatstgenoemde omslag slechts met diens uitdrukke lijke toestemming. Op straffe van uitsluiting is het den inzenders ver boden zich vóór de uitspraak der Keutingscommissie bekend te maken. De Keuringscommissie zal met inachtname van de hierboven gesteide eischen, de verschillende ontwerpen zorgvuldig overwegen en prijzen met diploma's toekennen aan die inzenders, welke bet best aan de prijsvraag hebben voldaan. De bekroonde ontwerpen zullen op passende wijze op de Nationale en Inter nationale Landbouwtentoonstelling in 1913 te 's-Gravenhage tentoongesteld worden, terwijl ze voorts vanwege de Koninklijke Nederlandsche Landbouw- vereeinging, waartoe deze door bet enkele feit der inzending het recht krijgt, geheel of gedeeltelijk gepubli ceerd zullen worden. Aan deze publi catie worden de namen der ontwerpers alsmede het verslag der keurings commissie, voor zooverre dat op de bekroonde ontwerpen betrekking heeft, toegevoegd. Het verslag der keurmeesters zal op de tentoonstelling voor belang hebbenden ter inzage zijn; het wordt, zoo mogelijk reeds gedurende de ten toonstelling, in druk verkrijgbaar gesteld. Wnterloo. Het «Hand. van Antw.« schrijft: In 1915 zal het eeuwfeest van den slag bij Waterloo worden gevierd. Men weet dat een bijzonder komiteit hier toe werd benoemd, dat rechts en links inlichtingen nam nopens de rneening der verschillende volkeren bij die ver- eeting betrokken. Het voorstel der Engelsche kolonie te Brussel zal denke lijk die voorkeur krijgen. Daar het van aaid is om iedereen te bevredigen. Dit vooi stel besluit in zich het oprichten in de nabijheid van den Leeuwenheu vel van een uitgestrekt denkmaal, ter eere der vijf volkeren die aan den slag hebben deelgenomen, namelijk van Engelschen, Franschen, Pruisen, Ne- dei landers en Belgen. Aan de regeeringen dezer vijf landen zou eene toelage tot oprichten worden i aangevraagd elke natie zou den beeld- houwer aanduiden, belast met de boet seering van het nationaal zinnebeeld, en een wereldprijskamp zou uitge schreven worden voor het ontwerpen van het voetstuk. Het bovengedeelte van hetdenkmaal zou bekroond worden met de beelden 'van Wellington, Napoleon, Blücher tin den prins Oranje. f.loofdafdeeling Zoctwatervissclierg der Nederl. Heidemaatschappij. Door den Heer Aalders, hoofdamb tenaar van de visscherij, werden in den laaisten tijd in verschillendestreken van ons land lezingen met lichtbeelden voor de vigschers gehouden om ben op te wekken1 tot organisatie. Eenige nieuwe correspondentschappen en afdeelingen werden opgericht, o.a. te Tietjerk, Suameer,' Nieuw-Weerdinge, Valthermond en Stti>lwijk Coers's Liederen van Groot- NederlanaL De Vereeniging«Het Njederlandsche Lied* heeft aan hare leden weereen bundel Liederen van Groot-\Nederland verzameld door F. R. Cogrs Frzn. gezonden en wel Onbekende liederen uil den vNederlandtsche Gedenck- clancke van Adrianus Valerius (1326) Tweede reeks, bestaande uit Geen dingen syn so geringe geschapen, Onse Heere God heeft hier beneden. Och. hoort doch aen, o Heer! Men siet Gods kercke groeyen. Ick och arm Al wat den mensch bejegent. Als God Syn volck besoeckt met harde straf. Stort tranen uyt, schreyt luyde! Elk lied heeft een aanteekening, welke o.a. de gebeurtenis meldt waar door het lied is ontstaan Onder den titelLiederen van Groot-Nederland, verzameld door F. R. Coers Frzn. zal de Vereeni ging: «Het Nederlandsche Lied* elke twee maanden twaalf bladzijden liede ren, zorgvuldig voor piano bewerkt, kosteloos hare leden zenden, indien bare middelen dit vergunnen, d. i. indien het aantal barer leden voldoende is. Zelfs is het streven van de Ver eeniging jaarlijks hare leden nog meer Nederlandsche liederen kosteloos aan te bieden. Hare Algemeene Vergade ring van 14 Juni 1910 wenschte zulks dan ook krachtdadig en besloot met algemeene stemmen: «De Vereeniging «Het Nederlandsche Lied» leidt het daarheen, haren leden kosteloos te zenden elk jaar tien bundels Liederen uan Groot Nederland verzameld door F. R. Coers Frzn. of een of meer naar evenredigheid even groote(n) bunde!(s)a. Indien slechts hare middelen het vergunnen, d.i. indien het aantal harer leden voldoende is! Iedereen weike krachtdadig mede tot verwezenlijking van dit grootscbe streven. Een der beste middelen om de beginselen van de Vereeniging te verbreiden is: Leden werven! Steunt dus de Vereeniging «Het Nederlandsche Lied« door lid te worden door familie en omgeving, vereenigin gen, gezelschappen te overreden tot de vereeniging toe te treden. Wie helpt flink mee? Eendracht maakt macht. Het Evangelie en wat er van werd. Dr. II. L. Oort uit (Jtrecht sprak Donderdagavond in deRemonstrantsche kerk over dit onderweip. Spreker ver klaart vooraf zeer eenvoudig te zijn Paulus zegt: «Het Evangelie is een rijke letterkunde». Het is een kracht Gods tot redding van ieder, die ge looft, want door het Evangelie wordt de gerechtigheid, die van God gegeven is, aan het licbt gebracht. Het Evangelie is belangrijk, omdat het zoo'n groote plaats in onze wereld inneemt. Ook uit geschiedkundig oog punt is het belangrijk. Veel menscben iezen het Evangelie niet. Dit is ver keerd. Ook uit een oogpunt van beschaving is het noodig ervan te weten en een schande is het de eerste beginselen van het leven niet te ken nen. Ook hebben veel menscben slechts vage denkbeelden omtrent het Evan gelie. Hierom zal spreker de vraag beantwoorden: «Wat is eigenlijk het Evangelie van Christus?« Om dit duidelijk te maken, wordt den per soon Jezus besproken, zijn prediking en de Blijde Boodschap Hervoimingen korneu door persoon lijkheden in de wereld. De wereld geschiedenis is die der groote mannen en vrouwen. Door de persoonlijkheid van Christus is het Christendom ont staan. Met en door hem begint een nieuwe wereldperiode. Hij schetst vervolgens zeer uitvoerig de sterke persoonlijkheid van Jezus. Vervolgens wordt Jezus' prediking behandeld. De Vorm is meesterlijk, de verbeeldingskracht groot. De ge lijkenissen geven geen woord te veel of te weinig. Het geheele Evangelie predikt liefde. Na de pauze gaat spr. na, wat er van het Evangelie geworden is. De drie hoofdgedachten zijn in de oude Christelijke kerk aldus verstaan. Jezus is de Messias van het Oude Testament, de lang verwachte en eindelijk gekomene. Om aan het zon derlinge van zijn dood te ontkomen, heeft men de opstanding er bij ge dacht. En steeds verder ging de afwijking van het oude Evangelie en allerlei nieuwe denkbeelden mengden zich er in. Rozenkrans, biecht, mon niken- en kluizenaarsleven zijn uit het Boeddhisme overgenomen. Aan de Katholieke kerk zijn we verplicht, dat ze de zelfstandigheid er van steeds tegen het wereldlijk gpzag verdedigd heeft. Het geestelijke heeft recht op zelfstandigheid. Luther heeft den godsdienst weer gemaakt tot gewetenszaak. Het Protestantisme is ook weer in verval gekomen. I Men heeft belijdenissen ingesteld èji is tot leerheiligheid en leerstellig heid vervallen. Alleen in vrijheid kan waarachtige godsdienst opgroeien. Roota wordt sterker en weet zeer wel, Vat het wil. Maar ook juist hierom moeten we onze vrijheid hoog houden.1 Het volgende adres is verzonden aan den Rr»ad dezer Gemeente. Geeft me>t verschuldigden eerbied te kennen \lorver, Helenus, leeraar in de Natuurkunde aan de Hoogere Burgerschool \en het Gymnasium te Amersfoort; gelet op de v wijze, waarop bet be stuur dezer Gemeente in de Raads zitting van deJo 29 September 1911 de belangen dè^r leeraren aan de Hoogere Burgerschool, waartoe ook bij behoort, heeft behartigd. dat hij de zich: thans voordoende gelegenheid in een andere Gemeente een soortgelijke betr ekking te krijgen, heeft aangegrepen, dat hij dientengevolge is benoemd tot leeraar aan de tdoogere Burger school en het Gymnasium te Breda. reden waarom requ estrant zich tot UEdel-Achtbaren wenclt met het eer biedig verzoek, hem tegien den 16 April 1912 eervol ontslag te 'verleenen, enz. Bij Kon. besluit vfan 21 Februari is de jaarwedde van deiV Commissaris van politie te Amersfoont vastgesteld op f2400. Evenwel zonder de per/iodieke ver hoogingen, welke de Rpad bij de jongste Gemeen tebegrooiing; voorstelde. De oudheidkundige 'vereeniging »Fléhite«, heeft van den bekenden beeldhouwer August Falise ten ge schenke ontvangen diens rntodel voor het groote borstbeeld van iloban van Oldenbarneveld, om dat t(e plaatsen in het museum der vereentiging. Bij de aanbesteding) van een duiker en de talusbekleedii ig vaneen dijk aan de Zuiderzee, van wege het waterschap Eemnes, was d e heer P. L. Putman alhier laagste inschrijver. Zomerdienst N. C. ,S. Het dezer dagen verschenken eerste ontwerp van de a s. zonr/ei dienst regeling der Nederlandsche \Centraal- Spoorwegmaatschappij, geefttegen over de thans van kracht zijnd e dienst regeling o. m. de volgende wijz igingen UtrechtZwolle. Trein 80! B komt te vervallen en blijft alleen Arein 801 A, dan trein 801, Deze treiifn zal dan eiken dag, dus ook des Zondag ;s,loopen. Trein 809, thans ten 7.20 ver trekkende van Utrecht n aar Har derwijk, is 5 minuten late r gesteld en zal niet meer stoppen aa n de stop plaatsen tusschen Utrecht een de Bilt. Trein 143 is een nieuwe isneltrein. Deze vertrekt ten 7.40 v.m. varii Utrecht, aankomst Amersfoort 8.01,) vertrok 8.05, aankomst Zwolle ten SrJ 00 v.m. Een mooie verbetering dilis, waar vroeger de eerste sneltrein rterst ten II u v.m. te Zwolle aankwaj m. Trein 145, de 2e snelire in, thans vertrekkende ten 9.35, zal) 35 min. later, dus ten 10.10 v.m. van Utrecht vertrekken. Sneltrein 147, de laatste t rein naar Zwolle, is 5 minuten latei gesteld en vertrekt dus ten 9.50 liram. van Utiecht. Deze trein stopt ni_et meer te Soesterberg.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2