Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Vrouwen Advertentiën. Wissel- ee Effectenkantoor ons aan. We hebben 't mirakel toen met een baak aangeraakt en daarna ging het weer naar den drogen wal, waar maar een voet of drie water staat. We raakten met de schuit aan den grond en toen kwam 't mirakel tegen ons vaartuig aan. Toen hebben we 't met drie haken bewerkt: we sloegen er niet zoo malsch op en drukten het onder water, 't Beest kwam met zijn kop onder de schuit We schenen hem nog al gekieteld te hebben, want het water was rood van bloed. We hebben hem een touw onder de keel gebonden, bij wijze van een kornetlintje en hem een strop om zijn staart gelegd. Zoo trokken we hem in de hoogte, met den kop naar beneden. Maar 't ondier sloeg zoo geweldig met z'n staart, dat we allen vreesden: O, he! hij slaat de mast nog kapot! »Je begrijpt, dat ik alleen hem niet binnen kon halen; mijn maat hielp me flink mee. We kregen bem einde lijk met vier vallen, terwijl we met een man of acht trokken, binnen de schuit. »'t Mirakel is dood gegaan, want je begrijpt, als je aan je staart wordt opgehescben met je kop naar beneden, heb je weinig in de melk te brokkelen, 't Was een heel werk geweest, maar we hebben hem op zijn rustplaats neergelegd en zoo voerden we hem naar Harderwijk. In de commissie, belast met het toelatings-examen voor de Cadetten school zijn o.a. benoemd luitenant kolonel D W. de Jager, tot lid en voorzitter; luitenant J. Busquet, tot examinator in Stelkunde. De heer P. J. F. van Voorst Vader Jr., beroepen predikant bij de Ned. Herv. gem. te Nederbemert, zal zich op Zondag 12 Mei in de namid daggodsdienstoefening aan zijne ge meente verbinden, na des morgens bevestigd te zijn door ds. Oortbuys, predikant te Rotterdam. Woensdagavond werd door den architect J. H. Verheij, voor rekening van den heer C. C. H. Vermolen, in het openbaar aanbesteed bet bouwen van een winkelhuis aan de Langestraat, hoek Varkensmarkt. Inschrijvers wa ren: L. J. Hemels f 10.425; G. Moslertman f 10.290; J. Boshuizen f 9120; H. Lensing f 9297; firma J. Wildeman en gebrs. Fijnenberg f8985; N. C. Beijer f 8425. De gunning werd in beraad ge houden. - Prov. Statenverkiezingen. Men meldt aan de «Stichische Cl.a: In de a.s. vacature van den heer jhr. J. J. van Asch van Wijck voor de Provinciale Stalen van Utrecht, heelt de Anti-rev. kiesvereeniging »Nedeiland en Oranje» te Montfoort met algemeene stemmen voorloopig gecandideerd den beer E. H. van Kem pen. burgemeester van Montfoort en Willeskop. Ambachtsschool. Onder voorzitting van den heer Wolter hield bovengenoemde ver- eeniging Donderdagavond haar 'die algemeene vergadering ïd het school gebouw. De notulen van 29 Sept. 1911 werden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde het verslag der com missie tot nazien der rekening en verantwoording over 1911. De heei Teengs brengt verslag uit. De reke ning is nagezien en accoord bevonden en sluitende met een batig saldo van f 39.15. Het jaarverslag, waaruit de voor zitter enkele punten mededeelt, zal aan de leden worden toegezonden. Op ultimo Dec 1911 bedroeg het verried dat ook nog een andere harts tocht dan hebzucht en gierigheid in hem heerschte. Het gesprek was natuurlijk ge dwongen en grootendeels voerde Sara's vader het woord. Na eenigen tijd verklaarde deze dat hij dien zelfden avond nog op reis moest om met Aron Teweles ten langste maandag morgen te Warschau aan te komen, omdat hij daar dringende zaken had te doen, die hem veertien dagen ja misschien een maand konden afwezig houden. Hoewel Sara aan zijne vele afwezig heid gewoon was, viel haar de schei ding van haar vader vroeger zwaar heden echter schonk haar dit bericht voorde eerste maal,hoe wel geen vreugde toch een zekere gerustheid. Wordt vervolgd aantal leden 156 tegen 167 in 1910. Het aantal donateurs bleef 4. Sedert 1 April 1911 is de nieuwe directeur in functie De drie eerste maanden van het jaar is dit door den heer Ouwerkerk waargenomen, waarvoor hem lof gebracht wordt. De goede verwachtingen van den tegenwoordigen directeur zijn in alle opzichten bewaarheid. Het bedanken van den heer Buys was voor de ver- eeniging een groot verlies. Aan 34 leerlingen kon een geiuig schrift worden uitgereikt. Aan het toelatingsexamen namen 82caudidaten deel Bij macbine-barikwerker zal weer een parallelklos moeten komen. Dit jaar wordt een verloting ge houden voorafgegaan door een ten toonstelling op 29,^10 en 31 Maart. De trekking zal op 1 April plaats hebben. Aan den heer Buys is een aan denken aangeboden, een staande klok door de meubelmakers vervaardigd. De heer Teengs vraagt, waarom zich minder jongens hebben aangemeld. Een bepaalde reden is niet aan te wijzen. Dat het aantal timmerlieden in de minderheid is, is een verschijn sel van de laatste jaren In machine bankwerker zien de jongens een betere toekomst. Hierna wordt de vergadering ge sloten. Onder voorzitting van den beer Rijkens sprak .de heer A. Roodhuizen gisterenavond in »Het Valkje» voor een zeer volle zaal over de taak der liberalen. Hij deed dit met 't oog op den huldigen politieken toestand, die op 't oogen- blik zeer geëmbrouilleerd is. De politieke geschiedenis van de laatste jaren schetste hij op aangename wijze. Van af de deputatenvergade- ring, waar Kuyper zeide, dat de antithese op den voorgrond moet worden gebracht tot nu toe. Ver wijt men Kuyper de natie in twee deelen te verdeelen, dan zegt hij, dit is zeer Christelijk, want Christus was gekomen om het zwaard te brengen. Spreker wijst verder op het onlogische van den toestand. Er zit als Minister-President iemand, die in de »Standaard" gestiermd werd omdat hij niet van bet echte wagen schot was. Waarom zit Kuyper nu niet achter de groene tafel.' De »Siicbtsche" schreef: thans staat niets meer de terugkeer van Kuyper in den weg. En toch is hij er niet gekomen. Hoe komt dit. Hij vergelijkt Kuyper met een reiziger, die bijna goed en wel thuis, doch te kwader uur struikelt over een Sinaasappelschilletje. Zoo ging het met Kuyper, Lehman c.s. was het schilletje. Kuyper die ontegenzeggelijk een kriap man is, is niet de hoofdschuldige. Dit is de a r. part ijdie hem als een godheid ver eert en hem verwaand maakte. Sommigen dachten, dat het nu mpt Kuyper was afgeloopen. Dit is echter niet het geval. Hij is in de Kamer gebleven en kan niet meeloopen als een gewoon Kameilid. De gebeele geschiedenis wordt ver der nagegaan en opgehelderd en aan getoond dat Kuyper's invloed groot bleef. Dit zagen we in de Waal Malefijt, die als een schooljongen verklaarde, ik zal het niet weer doen Hetgeheele Ministerie heeft voor hem op de knieën gelegen. Het subsidiestelsel wordt verklaard voor K. noodig te zijn, omdat hierdoor alleen de coalitie behouden kan blijven. De regeeronmacht van dit Ministerie is groot. Dit komt thans veel meer uit dan onder Kuyper. In 1903 kon hij bij de staking als redder poseeren. Hij heeft evenwel geen enkele groote kwestie opgelost. En nu? Vandaag hebben we de Vogelwet gehad, zooals de trekhonden hun beurt hadden. Doch ik vraag, zegt spreker zouden we eindelijk ook eens aan de menschen beginnen? Spreker verklaart onverdacht voor stander van algemeen kiesrecht te zijn De Kiesrechtcommissie was de kap stok, waar de zaak aan werd opge hangen. Ook is hij voor geleidelijke invoering van vrouwenkiesrecht, de gehuwde zoowel als de ongehuwde Onder deze Regeer ing komt deze zaak niet tot oplossing Voor het onderwijs heeft deze Re- geering niets gedaan. Heemskerk zeide op het rappoit varr de ineenscha- kelingscornmis'-ie. Nu zegt hij weer, dit ministerie is er een van sociale hervormingen. Je moet maar lef hebben, zou spreker zeggen. De ziekte verzekering van Talma is niets nu de geneeskundige behandeling is uitgeschakeld. De tarielwet komt nu aan de beurt. Wanneer de arbeider is voor is zegt Gorris, een onverdacht Katholiek, dan is bij even stom als Pietje. Wie is die Pietje? Pietje moest levertraan drinken, doch het goed stond hem tegen. Hij kreeg echter telkens, als hij ingenomen had een stuiver en toen de flesch leeg was kocht de moeder voor al die stuivers een nieuwe flesch. Zoo is het ook met de tarief- wet en de arbeiders. De taak der liberalen wordt nu behandeld en vraagt of de Soc. Dem wel verant woord zijn door bij hun houding te blijven volharden. Neen, schouder aan schouder moeten alle optrekken om de coalitie te verdrijven, spr. wenschte door zijn rede, dit besef te hebben verlevendigd. Voor debat gaf zich op de heer Sneevliet uit Utrecht. Hij was af en toe hatelijk en sloeg de plank nog al eens mis, wat de heer Roodhuyzen hem zeer te pas onder het oog bracht. De debater maakte van zijn recht tot spreken wat te lang gebruik en beriep zich op de vergadering, toen de voorzitter hem hierop attent maakte. Deze sloot ze hierom, toen spr. debalter had beantwoord. In eene algemeene vergadering van leden der Oudheidkundige ver- eeniging Flehite op Dinsdag 19 Maart 1912, zal door den penningmeester rekening en verantwoording worden gedaan over het gehouden geldelijk beheer over het afgeloopen jaar[Een bestuurslid wegens periodieke aftreding (vacature Dr. H. J. Reynders) gekozen worden; Vier aandeelen in de geld- leening van 1898 worden uitgeloot en bet jaarverslag van 1911 worden uitgebracht. De vereeniging sHandel en Nijverheid», vergadert a.s. Maandag avond te 8 uur in Hotel »de Zwaan». De agenda luid: Is het wenschelijk dat H. en N het initiatief neemt tot het deelnemen aan een plan 1913 en zoo ja, op welke wijze? Ingekomen stukken. Mede- deelingen. Aan den heer R. Boon is als administrateur der Vereeniging »Ons Belang» door het hoofdbestuur eervol ontslag verleend en in zijne plaats benoemd de heer D. van der Tuin. De Nederl. Bond van po-t- en telegraafbeamten houdt Zondag 31 Maait a.s. in de Concertzaal van nde Keizerskroon" alhiei eene openbare propaganda-vergadering Als spieker zal optreden de heer J. G. van der Jagt, adsistent te Amsterdam met het onderwerp: Wat nu Na afloop der vergadering zullen door de heeren Henri Fedi en George Groeneineijer, Hollandsche Karakterduettisten uit Utrecht verschillende voordrachten ten beste worden gegeven. Naar verluid wordt het Militaire hospitaal in het najaar als zoodanig opgeheven, In elk der kazernes wordt een zieken kamer ingericht voor niet-ernstige patiënten; de ernstige worden ge- evacueerd naar het Militair hospitaal te Utrecht Het hospitaal aan den Hoogeweg wordt ingericht als kazerne, hetzij voor de twee bataljons waai mede hel 5e regiment infanterie wordt uitge breid, hetzij voor de mitrailleur-afd. De le luit. G. J. C. Zimmerman, leerling van de Hoogere Krijgsschool, is op zijn verzoek, overgeplaatst van het 5e reg. infanterie alhier naar het 6e regiment te Breda. De heef P. J. van Buuren, pre fect aan het seminarium der Oud bisschoppelijke clerezie, alhier, is be noemd tot provisor der Oud katholieke gemeente te Arnhem. Naar wij vernemen worden de heereri A Rinkel, G. P. Giskes en H. J. Verhey, theologanten aan het Oud-Kath Seminarie, moigeri Zondag 17 Maart in de godsdienstoefening van half tien door monseigneur G. Gul, aartsbisschop van Utrecht, tot sub-diaken gewijd. Door Notaris A. P. Schroder werden Donderdagavond in het hotel »l)e vergulde Zwaan« de navolgende perceelen geveild Perc I. Winkelhuis, Soesterstraat- weg en perc. II een Woonhuis daar naast gelegen, in bod gebracht voor f4200 Perc. 111 Een Woonhuis naast het v ooi gaande, in bod gebi acht voor f1520. Perc. IV. Een Woonhuis naast het voorgaande in bod gebracht voor 11020. Perceelen VVIII. Vier Woonhui zen aan de Borstraat no. 1,11,12 en 13, tesp. in bod gebracht voor f 1640, f1020, f1640, f1680. In massa gekocht door P. N. van Doornik te Amsterdam, voor f 14,880. Perceelen IX, X, XI en XII. Vier Woonhuizen aan de Borstraat no. 2, 4, 6 en 8, in bod gebracht voor resp. f1340, f1400, f1300 en f1160. In massa gekocht door P. N. van Doornik, te Amsterdam, voor f5560. Lijst van Brievenen Briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het postkantoor te Amers foort, over de le helft van Maart 1912. Brieven. Krint A'dam. M. Voigt Baarn. J Koch Dordl. Harmens Groningen. A. Veltman Hilversum. A. de Boer J. Pieterse R'dam. Steengracht Nice. Briefkaarten. Cfransen A'dam. M. v. d. Biink G. de Viies G. v. d. Meer Beilen. P. de Vries Middlesbrough. Blijleven Recblingbausen. ZONDAG 17' MAART. Remonstrantsche kerk. Voorrn. 10'/» uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gerefonn. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/j uur, Ds. Donner. Gereforiu. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Elshove, pred. te Rotterdam, 's Av. 5'/i uur, Ds. Elshove. Coll. voor de Kas voor Emerit. Pred., Weduwen en Weezen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/j uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforiu. Gemeente. Lokaal ode Zaaier". Voorm. 9'/» uur Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muui huizen 113. Voorin. 10 uur. Godsdienstoefening. Nam. 4'1» uur. Godsdienstoefening. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 8 tot 15 Maait 1912. Geboren: Lfonardus, z. van Wil helmus Wakelkamp en Fraricisca de Gooyer. Gijsberta, d. van Hendrik Meyer en Jannigje van Brummelen. Johanna Elizabeth, d. van Gerardus van den Bunk en Johanna Elisabeth Kallansee. Diik Wilhelmus, z. van Jacobus Johannes Lonman en^Jacoba Geertruida Blombergen Een natuur lijk kind. Ruth, z. van Rijk van Ee en HendrikaTei maaten. Geertruida, d. van Jan Renes en Hendrina Stoeven- held. Maria. d. van Jacobus Jag- tenherg en Cilia Boensiria. Hendiika Bernaidina, d. van Jacobus Hendrikus van Ballingen en Paulina Antoniade Graaf. Geraidus, z. van Wessel van Wijland en Everarda van den Hoek. Adriana, d. van Hendrik van de Peppel en Engelina van Bijnen. Cornelia, d. van Antonie van Maanen en Jacoba Johanna de Kievid. Johannes, z. van Johannes Buijs en Gerarda Epskamp. Hendrikje, d. van Wijnand Elzenaar en Arendina Johanna Klaassen. Hjibertus Otto Joseph, z. van Hubertus Honiicus Thiery en Geertruida Maria van der Linden. Ondertrouwd: Joban Frederik Mou- nier en Lydia Frederike Maassen. Getrouwd: Arie van Vonno en Paulina Waterkoort. Gerard NiCO- laas Willem van der Made en Johanna Sophia Verstraeten. Franciscus Hardeman en Jannetje Ruizendaal. Overleden: Hendrikus Johannes Dreijeiink, 83 jr., wedr. van Everdina Otlen. Adiiana Antonia Schietten, 86 jr., ongehuwd. Antonia Maria Berton, 60 jr. ongehuwd. Jannetje Schouten, 87 jr., wed. van Rijk Pot hoven. Michael Pnilip Roos, 79 jr., echtg. van Anna Wilgensteiner. Erris Gaasenbeek, 54 jr., echtg. van Heridrika van Otterlo. Leusden. van 8 tot 15 Maart 1912. Geboren Jannetje, dochter van Aalt Muis en Beertje van den Ham. Margaretha, dochter van Tijmen Tijmense en Hendrika van den 'l'weei. Gerrit, zoon van Jan ten Kulveen Aaltje Vetkamp. Hendrina Maria Cornelia, dochter van Hendrik Adria- nus Jekel en Jacoba Blom. Mar tina Maria Josepha, dochter van Her- manus van den Hengel en Wilhelmina Geertruida van Dijk. Geertje, doch ter van Wilhelmus Leonardus Alberts en Alijda Sara Muller. Elizabeth, dochter van Wolbert van Essen en Woutertje van Buren. Pieter Hen drik, zoon van Hendrik Hilgeman en Maria Johanna van Barneveld. GehuwdHermanus Brons en Wil- lempje Veenendaal. Overleden- Cornelia van Eijden, oud 4 jaar. Stoutenburg. van 8 tot 15 Maart 1912. GeborenJannetje, dochter van Hendrik Jan van Schothorst en Gijs berta Meiling. GehuwdGeurt Schoonderbeek en Everarda Alijda Smit. Woudenberg. GeborenGerrit, z. van Wulfert de Greef en Gerritje Pater. Aal- bert, z. van Gijsbert van Essen en Melia Jansen. Ondertrouwd: Jacobus Hendrik van Duist, 21 j. en Hendrika Wazens- veld, 20 j. Gehuwd: Teunis Valkensburg,24j. Elizabeth van Schaik, 17 j. Cor nells ter Maaten, 36 j. en Marietje van Veldhuizen, wed. Hendrik Veenen daal. Gerrit van Veldhuizen, 38j. en Adriaan van Egdom, 21 j. Levenloos aangegeven: Kd. vr. gesl. van Maas van de Geind en Willemijnlje Robbertseö. marktbericht. AMERSFOORT, 15 Maart 1912. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f0.a f Beren f 0.a f Nieuwe Aardapp. f 0a f0.zandaardapp. f2.50 a f2.70 Hoendereit-ren f3 75 al 4.00 p.lOOst. Eendeneieren f4.a f4.40. Boter J'1.60 a fl.75 per kilo. Mar garine f0.a f 0.Zoeteni. kaas f0.afO. Kippen f 1.20 a f 2.50 Kuikens fl.50af2..Piep kuikens f 0 80 a f 1.20 Ganzen f 0.f 0.Eenden f0 90 a f 1.10 p. st. Jonge fl.a f 1.40. Hazen f 0.a f 0 Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tamme f 0.80 a f 1 50 Duiven f 0.50 a f0.60 paar. Magere varkens f20. - a f 30 Varkens t. export f 0.a f Zeugen f 60.a t 90.—Biggen f 8.a f 15 Schrammen f a f 0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f UOO.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. RECLAME. behoeven niet altijd lijdende te zijn. Wanneer gij steeds last hebt van pijn in uw rug, verschrikkelijke hoofdpijn, duizeligheid en schemeringen voor* de oogen, rheumatische pijnen, hartkloppingen, en gij u afgemat ge- Yoelt, hoewel gij nauwelijks met uw bezigheden begonnen zijt,;denkt gij er dan wel aan wat de oorzaak van uw kwaal is? Vele vrouwen zijn ertoe geneigd om derge lijke versohijoselen toe te schrijven aan hun vrouwelyk gestel, niet wetend welk een ge wichtig werk de nieren te vervullen hebben en niet wetend hoe vaak deze belangrijke organen juist b\j de vrouw aangedaan worden. De nieren zijn de zuiveraars van het bloed en verschijnselen als de bovens'aande toonen aan, dat zij hun werk niet behoorlijk verrichten. Velen verwaarloozen deze eerste verschijnselen en zonder twijfel doen zich daarna ernstige ougesteldheden voor, die een totale verwoesting déir nieren ten gevolge hebben. Verdraagt daarom de eerste verschijnselen niet met gelatenheid, doch begint onmiddellijk mfet het genezen uwer ftkreD, de bron van uw zichontwi^katericïe ziekte: Foster's Rugpija Nieren TITfen dienen uitsluitend voor de nieren en blaas. Zy versterken de nieren en maken hen volkomen geschikt voor hun belangrijk werk. Ze komen de blaas ie hulp en voeren de prik kelende onzuiverheden af, die de bovenstaande verschijnselen veroorzaakten en waaruit tevens waterzucht, rheumatiek, lendenjicht, urine- stoornissen enz. ontspruiten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen, (letop de juiste spelling van den naam) zjjn te Amers foort verkrijgbaar bij de heeren A. van de Weg, Langestraat 23 en P. de Zwart, Langestraat 94. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k fl.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. (Mr. S. t, ran Welderen Baron Rengers) KOJjtTEGEACHTll. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 1^6. Assurantiën. Efféoten. Oredieten.-^Tncasseering van Wissels en Quit: Vreemd Geld. Wissels op Blnnen- éri Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Coupons. Oepooito'Su»

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2