nriEWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. m FEUILLETON. No. 25. Woensdag 27 Maart 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. VERVLOEKT EN VERSTOOTEN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. Telephoonno. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'l, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Revolking van Nederland. Het Centraal Buieau voor de Sta tistiek heeft de cijfers gepubliceerd voor iedere Gemeente van Nederland de peicentsgewijze verhouding aan gevende tot de totale bevolking van de personen die zich bij de volks telling van 31 December 1909 hebben opgegeven als Nederduitsch Hervormd, Roomsch- Katboliek, behoorende tot de Gere formeerde Kerken.Israëlietisch (Neder- landsch en Portugeesch), behoorende tot eene andere dari de bovengenoemde gezindten, zonder kerkelijke gezindte. De cijfers der afzonderlijke genoemde kerkelijke gezindten en die van per sonen zonder kerkelijke gezindte zijn in' een vijftal kaarten grafisch voor gesteld, terwijl in eene afzonderlijke grafische de toe- en afneming bij de onderscheidene volkstellingen der bo venstaande rubrieken voor bet Rijk is voorgesteld, waarvan bieronder de cijfers volgen. Op 100 personen behooren tot onderstaande kerkelijke gezindten Nederduitsch Roomsch Beh. tot de Hervormd Katholiek Ger. Kerken 1849 54,57 38,15 1859 54.94 37,14 •1869 54,67 36,53 -1879 54,50 35,86 1889 48,65 35.39 4.01 1899 48,41 35,07 7,08 1909 44,18 35,02 8.42 Israël. Overige Zonder 1849 (Ned. en Port.) kerkgez kerkgez. 1,92 5,36 1859 1,93 5,99 1869 1,90 6,90 1879 2,04 L29~" 1889 2,15 8,32 1,48 •1899 2,05 5 14 2,26 1909 1,81 5,60 4,97 De Tariefwet. Men kent de geschiedenis van den heer Van der Voort van Zijp, die te Nijkerk over de Tariefwet sprekend. die, volgens een plaatselijk blad, zou hebben gezegd dat het Anti-Tarief- wetcomité werd gesteund door Duitsch kapitaal, en die toen door genoemd comité in een »open brief" daarover werd onderhanden genomen. Het comité heeft geen antwoord ontvangen, doch in sommige bladen komt het volgende schrijven van den heer Van der. Voort vaq Zijp voor. »Een woord door mij te Nijkerk vóór enkele weken gesproken over .De beteekenis van de Courant" in een vergadering, belegd door de Pers- vereeniging «Het Arnhemsch Dagblad heeft aanleiding gegeven tot een protest van de zerde van bet antr-tariefwet comité. Reeds het feit, dat ik over de Courant sprak, maakt hetzeeronwaarschijnlijk, d3t ik daaraan verbinden zou een be- strijdiug van bet A. T. Comité Ik deed dit dan ook niet, noemde zelfs niet den naam. gelijk dan ook blijkt uit de door het comité aangehaalde zin snede uit het verslag dat mij overigens onbekend is. Met het oog op de advertenties eener courant wees ik erop hoe men in bladen, die de Tariefwet verdedigen, ongeteekende advertenties van legen- standers van dit wetsontwerp aan treft. En ik sprak het vermoeden uit, dat het zeer wel mogelijk is, dat Duitsch kapitaal was bijeengebracht om met dergelijke advertenties een tariefwet te bestrijden in Uollandsche bladen, die van deze wet verbooging van de nationale welvaart verwachten. Dat hieruit zou zijn te concludeeren, dat ik eenig verband legde tusschen de actie van het A. T. comité en Duitsch kapitaal, meen ik ten eenen- male te moeten betwisten. Dat is door mij met geen woord geschied. Nederlandsch heldenfonds. Evenals in verschillende andere lan den heeft de heer Andrew Carnegie ook hier te iande een heldenfonds gesticht met een kapitaal van twee honderdduizend dollars, ten einde de renten daarvan te doen strekken om personen, die met eigen levensgevaar anderen het leven hebben gered of ernstige pogingen hebben aangewend om dit te doen, bij alle gebeurlijk heden en omstandigheden, waardoor menschenlevens in gevaar worden ge bracht, te bevrijden van geldzorgen, die het [gevolg zouden zijn van hun heldenmoed door het verleenen aan hen of hunnen weduwen en kinderen van tijdelijke ondersteuning en om anderen voor wie geen geldzorgen uit een door hen volbrachte heldendaad voorlgevioeid zijn, te beloonen door het toekennen van medailles of onder scheidingen. Deze stichting is thans in werking getreden. Het bestuur, waarvan de buiten gewone gezant en gevolmachtigde minister der Vereenigde Staten van Amerika te 'sGravenhage, eere-voor- zitter is, is door den Minister van Binnenlandsche Zaken geconstitueerd als volgt: de minister van staat jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek als voor zitter, de administrateur van de gene rale thesaurie als penningmeester, de directeur-generaal van den arbeid, de hoofdingenieur der mijnen, de hoofd inspecteur voor de scheepvaart, de voorzitter van den raad van toezicht op de spoorwegen, de inspecteur- generaal van het loodswezen en dr. C. B. Tilanus, arts te Amsterdam, voorzitter van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Eerste Hulp bij Onge lukken, als leden als secretaris van het bastuur zal fungeeren jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, commies bij het Departement van Buitenlandsche Zaken, ten wiens bureau het kantoor der stichting zal gevestigd zijn. Nationale Rondvlucht. De heeren J. E. Scholten, voor zitter, Groningen en jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, secretaris, te 's Gravenhage, vertegenwoordigde het Comité van Actie voor de Nationale Rondvlucht in Augustus of September a.s. te houden, hebben zich tot de Staten der verschillende provincies en tot een 14-tal gemeenteraden gewend, met verzoek om subsidie voor het beoogde doel. Zij schetsen in hun adres in korte woorden het belang der luchtvaart en wat zoo in andere landen als in Nederland aan deze kunst wordt ge daan. De uitgaven worden begroot op een totaal bedrag van f 30,000. Het Comité vraagt biervan f5000 subsidie verdeeld over 11 provinciën f5000 verdeelt over de gemeenten 's Gravenhage, Amsterdam, Hoorn, Leeuwarden, Groningen, Assen,Zwolle, Utrecht, Arnhem, Maastricht, Gilze- Rijen, Breda, Middelburg en Rotter dam. Voorts wordt gerekend op een subsidie van f 10.000 van het Rijk, terwijl de overign f 10,000 zouden moeten worden bijeengebracht door belangstellenden en belanghebbenden in geheel Nederland. Een voorloopig technisch plan is opgemaakt met de bedoeling dit, alvorens het definitief wordt vastge steld, te bespreken met de vliegeniers, die zullen deelnemen, waarbij vooral in het oog zal worden gehouden, dat het onmogelijke niet zal worden ge- ëischt en ook, dat de grootste bronnen van gevaar zullen worden vermeden. Men stelt zich voorloopig dus voor, de vlucht als volgt in te richten Ie dag:'s GravenhageAmsterdam (50 K.M.), Hoorn 30 K.M), Leeuwar den (over zee 80.20 K M Groningen (50 K.M.), totaal 210 K.M. 2e dag: Groningen—Assen (30 K.M.), Zwolle (60 K.M.), Soesterberg (80 K.M.) totaal 1/0 K.M. of Gro ningenAssen (30 K.M.), Zwolle (60 K.M.), DeventerHet LooAmers foortSoesterberg, totaal 190 K.M. 3e dag: Soesterberg—Arnhem (50 De Amersfoortsche Orkest-ver- K.M.) Maastricht (130 K.M.), Gilze- eeniging, directeur de heer G. K. G. Rijen (115 K.M.), totaal 295 K.M. van Aaken, zal op Zondag 5 Mei een 4e dag: Gilze RijenMiddelburg I middag-concert geven in de zaal van (19 K.M.), Rotterdam (80 K M de sociëteit Amicitia, aangeboden aan 's Gravenhage (20 K.M.) totaal 190K.M. De totale lengte der vlucht is dus 865 of 885 K.M. Met het plan wordt sympathie be tuigd door het hoofdbestuur der Ned. Ver. voor Luchtvaart en door het bestuur van de Vakafdeeling voor Aviatiek dier Vei eeniging. Het Comité zou vooral veler mede werking op prijs stellen, omdat mis schien pogingen in het werk zullen worden gesteld om bij de opening van het Vredespaleis in 1913 eene rond vlucht voor Europeesche vliegeniers over Nederland te organiseeren. Daarom zou men thans gaarne bij wijze van proef de Nederlandsche vliegeniers deze vlucht laten doen. Tuberculose-bestrijding. De vereeniging voor personeel in dienst der Nederlandsche Spoorwegen tot bestrijding der tuberculose be noemde lot lid der geneeskundige commissie de heeten doktoren G. Anderegg, St. Oedenrode, J. Frank, Hengelo, H. G. Gooszen, Deventer, L. C. Kersbergen, Haarlem en L. A. de Vries, Oldenzaal. Zij verzocht de directie der S. S., H. S. M. en N. C. S. toestemming het Ernmabloempje te mogen verkoopen op de stations (de N. B. D. S. stond dit reeds vroeger toe) doch aan dit verzoek kon niet worden voldaan. De H. IJ. S. M. ver klaarde zich bereid een jaarlijksche subsidi te geven en de S. S. wil des- gewensch bet verleenen van financi- eelen steun in overweging nemen. De Levensverzekering-Maatschappij nUtrecht" schonk der Vereeniging als werkende in het belang der volksge zondheid een bedrag van 500 gld. Een Roman uit de laatste Poolsche Revolutie VAN JULIUS ALICZNT. 15) Maar hoe den graaf bekend temaken met het gevaar, dat hem bedreigde? Moest zij een bode naar Dubrovica zenden? Welken? Kon zij een der bedienden vertrouwen En zoo hij baar bedroog Bliksemsnel verdrong in baar brein de eene gedachte de andere Zoo was zij weder in bet buis terug gekeerd en overlegde of het niet bet best ware bare ouders de gedane ont dekking mee te deelen en zich aan bun raad te onderwerpen. Daar trad de kamenier binnen en berichtte, dat de stalmeester liet vragen, welk paard de vorstin straks voor de wandeling begeerde, wijl baar gewoon rijpaard aan de boef gekwetst was en voor beden niet te berijden was. Anka dacht een oogenblik na. «Verzoek den stalmeester bij mij te komen," zeide zij vervolgens. "Hij waebt buiten." "Des te beter; roep hem binnen" Eerbiedig buigend verscheen de ge noemde. "Niet waar, ge zijt een Duitscher?" vroeg hem de jonge vorstin in zijne moedertaal. "Ja, doorluchtigheid." "Welk van onze paarden is de beste looper "Stellig Betsy." «Goed, laat ze beden zadelen en ik wenscb dat gij mij vergezelt." "Maar doorluchtigheid, Betsy is ook bet wildste dier, en ik kan moeilijk de verantwoordelijkheid op mij nemen, zonder verlof van mijnbeer uw va der. "Goed," viel zij hem in de rede. »Dat verlof zal ik je verschaffen en dan zijt ge van alle verantwoordelijkheid ont heven," met een handbeweging werd de stalmeester ontslagen. Spoedig stond, zooals Anka gewen scht bad, bet paard gezadeld op de binnen plaats als fluweel glinsterde het glad de zwarte baar in den zonneschijn en de rijknecht bad moeite het fraaie dier te beteugelen. Trotscb wierp het den fraaien kop in de hoogte; onge duldig in den toom bijtend, danste bet in de rondte en scharrelde met de voorhoeven in den grond. De vorstin openbaarde bare vrees dat haar dochter een ongeluk kon overkomen, maar de vorst was ver heugd over Anka's moed en stelde de moeder gerust. "Zij rijdt immers als een kun3rijdster in den circus," lachte bij, "Betsy zal zich wel aan hare meesteres moeten onderwerpen." Toen Anka zich in den zadel bad gezet, liet zij haar paard eenige toeren op de binnenplaats doen en riep tot de vorstin omhoog: »Zie, mama, boe gehoorzaam Betsy!" In betzelfde oogenblik trad Senia- witscb op de binnenplaatstoen de rijdster hem gewaar werd, groette zij haastig met de hand bare ouders en rende van de binnenplaats naar buiten, gevolgd door den stalmeester. Zij vrees de dat Seniawitsch baar zou volgen en in dat geval ware alles voor Dewbins- ky verloren. Een lichte aanraking met de karwatscb spoorde het dier tot een snellen loop aanals een afgeschoten pijl vloog het met zijne slanke berijd ster voorwaarts. De stalmeester gaf zijn paard de sporen, zoodat bet luid binnektedaar Anka echter baar paard nog altijd voortdreef, werd de afstand tusschen haar en den stalmeester steeds grooter, zoodat den armen man reeds bet angszweet langs bet voorhoofd liep doch het stelde hem eenigszins gerust dat de jonge vorstin onwrikbaar in den zadel zat. Spoedig was Anka bij de kromming van den weg in een bosch voor zijne oogen geheel verdwenen en rende re gelrecht op Dubrovica toe. Zoodra zij zich overtuigd bad, dat zij alleen was, matigde zij de snelheid van haar paard en sloeg een zijpad in, langs hetwelk zij in een uur haar doel bereikte. Verwonderd, maar eerbiedig groette baar Iwan, die juist in gesprek met een kozak was, en hielp baar uit den zadel. «Mijn paard is met mij doorgegaan," zeide zij, terwijl zij den kozak de van zweet druipende Betsy overhandigde. «Breng mij spoedig bij den graaf," fluisterde zij Iwan toe. Iwan ging vooruit en Anka volgde. Haar hart klopte onstuimig, de maag delijke schaamte, alleen voor hem te verschijnen, deed hare rechten gelden; zij moest al baar moed verzamelen, om niet terug te keeren. Maar gold bet dan niet de redding zijns levens? Nu kon ze hem de moedige daad, welke bij voor baar gedaan bad, toen zij in gevaar verkeerde, door een der gelijke vergelden. Deze gedachte hield haar de kracht bijeen. «Als geëlectriseerd sprong Dew- binsky van zijn stoel op, toen Anka onaangediend met Iwan binnentrad. Sprakeloos van verbazing en vreugde bood bij baar een fanteuil aan, waarop i zij zich neerliet. Iwan verwijderde zich dadelijk, bij vermoedde dat slechts iets van bet hoogste gewicht de jonge vorstin aan- i leiding tot dezen stap bad kunnen ge ven. Nog voor dat Dewbinsky woor den vond, zei Anka haastig: "Mijnbeer de graaf, uw plan ter ont vluchting is verraden. Ik wilde dat bericht aan geen bode toevertrouwen, zulks scheen mii te gevaarlijk! Wees dus op uw hoede I" "En hoe weet ge dat ik vluchten wil vroeg de graaf, terwijl Anka's wangen zich met een booger rood kleurden. »Het toeval beeft het mij verraden," gaf zij ten antwoord. «O, ik bezweer u, wees voorzichtigI" Deze woorden met innige bezorgbeid gesproken, veroorzaakten den graaf een diepe aandoening. "Hoe verheug ik mij u nog eens te zien," zeide hij. "Ja, het is waar, ik wilde vluchten,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1