Gemengd Nieuws. RECLAME. overige drankbestrijders organisaties herdenkende. Het programma was zeer afwisselend in viel bijzonder in den smaak, vooral de vioolnummers van den heer Vier dag Jr. Ook de zang van «Het dagende Licht" en do overige voordrachten mogen genoemd worden. Nadat Prof. van Rees een opwek kend woord voor de jeugd organisatie had gesproken, gingen allen wel vol daan huiswaarts. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekende, verzon den van het Postkantoor te Amers foort over de 2e helft der maand Maart 1912. Brieven. van Been, Amersfoort. M Leer.derts, Helder. Miss Kirk, Haarlem. Briefkaarten. Veenendaal, Haag. H. G. Mercko, Eukhuizen. A. Mierlo. Amsterdam. L. Wormer, a Lawrijten, R. Schreust, A. Thalen, Zwolle. Rijks-Postspaarbank. Be Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand April en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog met werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Amersfoort waarschuwt tiet publiek en in 't bijzonder de opkoopers geene ledige bier en mineraalwaterllesschen voor zoover deze althans geen eigendom zijri te verkoopen en op te koopen. daar bij gebleken ver duistering en heling onvoorwaardelijk procesverbaal zal worden opgemaakt. Amersfoort, 2 April 1912. De Commissaris van Politie. A. NIJHOFF. Overzicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amersfoortsche Tramwee Maat schappij gedurende de maand Maart 1911/1912 1912 1911 M«er. Aantal passagiers 10166 9818 348 Opbr. vervoer f 9.05 f 881 1330 Dagltilom. - 9.09 - 9.76 024 Minder. Totaal - 925 01 -636.98 f288 03 Dagkilom. - 16.57 - 11.41 - 5.16 De Fransche autobandieten in Amsterdam? Nu door de Fransche bladen en ook door de Haagscbe politie, daarin eerst gisteren door de Amsterdamscbe politie gevolgd, op groote schaal de voor zich had. "Mijnheer de graaf," antwoordde hij. »Ik moest juist heden nacht drie man te uwer ontvangst afzenden en mij vervolgens met mijn twee honderd ruiters te uwer beschikking stellen. De geheime bond beveelt, dat wij ons dadelijk na uwe aankomst, marschvaardig maken en naar Sandomir opbreken." Wordt vervolgd). portretten verspreid zijn van de drie Fransche autobandieten Bnnnor, Ca- rouy en Garnier, is het niet meer dan begrijpelijk, dal iedere Fransch sprekende vreemdeling al dadelijk achterdochtig woidt aangezien en dat men wellicht wal al te spoedig gelij kenis meent ie ontdekken met de gepubliceerde portretten. Woensdagmiddag heeft zich hier ter stede een dergelijk geval voorge daan met een vienal Fransch spre kende vreemdelingen. Het zonderlinge doen van het viertal was overigens wel in staat om achteidor.ht te wek ken. zoodat het niet geheel buiten gesloten is, dat rnen hier werkelijk, zij het al niet met leden van hel gevaarlijke tiio, dan toch in elk geval met verdachte individuen te noen heeft gehad. Omstieeks twaalf uur kwamen twee Fransch sprekende heeren het restau rant Van Laar in de Kalverstraat bij den Dam binnen. Zij wen chten te lunchen en namen plaats in het zaaltje links van den ingang aan de straat zijde. De heeren, gekleed met deuk hoeden en zwaite overjassen, hadden geen bagage bij zich. De diiecteur van het restauiant, de heer F. Ie Lorrain, die in «Le Matin" de por tretten van de drie auto-bandieten gezien had, meende dadelijk in een der beide heeren den verdachten Carouy te herkennen. Alleen,deze heer had geen baard zooals op het portret. Even later traden twee andere per sonen binnen, gekleed met sportpetten en lange lichtbruine jassen, die de trap naar de bovenzaal van het re staurant opliepen, en rondkeken als zochten zij iemand, weer tei uggingen naar den uitgang en toen bet tweetal in het zaaltje aan de straat opmer kten. Zij spraken even mét dezen in het Fiansch, waarbij de heer Le Lorrain de woorden opving: »kwart over twee op den Dam." Ook eenige woorden in Paiijsch «argot" meende hij op te vangen. Daarna vei trok het ge heimzinnige tweetal; de diiecteur van «Van Laar" had het tweetal slechts zeer vluchtig kunnen opnemenalleen had bij opgemerkt, dat een hunner een rood baardje had. Nu overtuigd, dat de zaak minst genomen verdacht was, schelde de heer Le Lorrain het politiebureau St. Pietershal op. Korten tijd later verscheen de inspecteur van politie Le Cocq d'Armandville, in uniform, met twee rechercheurs. Het diietal politiemannen stelde zich ver dekt op, om de beide bezoekers onge merkt te bespieden, en ook de in specteur Le Cocq meende we! eenige gelijkenis te ontdekken tusschen een der Franschen en het gepubliceerde portret. De directeur van Van Laar ging daarop aan dezen Franschrnari meedeelen, dat er een heer was om hem te spreken. Zonder eenig ver wondering te toonen, volg lede Fransch- man den directeur naar het zaalije aan de andere zijde van den ingang, waar zich de inspecteur bevond. De beide rechercheurs behielden in de nabijheid de wacht Ook thans toonde de Franschman in het geheel geen ontsteltenis of verbazing. Door den inspecteur ondervraagd, verklaarde hij een Fransch wijnretziger te zijn, in dienst >an een firma te Barcelona, en uit Brussel te zijn gekomen Hij toonde eenige papieren om zijn identiteit te bewijzen. Hot merkwaardige van het geval was, dat bij beweerde zijnen tafelgenoot in het geheel niet te kennen. Hij had hem in den trein ontmoet en men had besloten samen te gaan lunchen. Desgevraagd zeide bij ook het twee tal niet te kennen, met wie bij en zijn metgezel gesproken hadden. Ook deze metgezel werd ondervraagdhij zeide eveneens reiziger te zijn en ook uit Brussel te komen op zijn beurt verklaarde ook hij zijn dischgenoot niet te kennen, evenmin als de beide andere mannen, De inspecteur was blijkbaar voldaan en vertrok, de rechercheuis bij het restaurant achter jatend. Korten tijd later, het was' nog vóór twee uur, vertrokken de beide Franschen, die nu oogenscbijnlijk eenigszins zenuwachtig waren, zij be taalden met Hollandsch geld. waarvan zij goed voorzien bleken te zijn. Te kwart over twee ging de politie op den Dam kijkend doch het vier tal was daar toen met le zien. Wel werd het omstreeks dien lijd op een andere plaats in de stad waarge nomen. E-n bediende van Van Laar ging namelijk met lijn 3 huiswaarts, toen hij op de brug over de Keizersgracht bjj de Westermarkt de beide be zoekers van het restaurant zag staan. Een hunner had nu een valies hij zich. De bediende stapte af en hield het tweetal in het oog. Uit het feit, dat beiden èn een wagen van lijn 3 èn een van lijn 14 lieten passeeren, leidde hij af, dat zij op de Haar- lemsche tram wachtten, rlie op deze brug een halte heeft. Hij wees bet tweetal aan een politieagent aan. die hem mededeelde dat bij beiden even te voren had zien slaan praten met twee mannen met sportpetten en lichtbruine jassen, blijkbaar dezelfde geheimzinnige vreemdelingen die even in hei restaurant geweest waren. De agent vroeg om assistentie aan het naburige posthuis Westermarkt, de beide vreemdelingen werden aange houden en daarheen overgebracht Vandaar leidde men heil naai' hit bureau aan de Lauiiergiacht, waar zij opgaven op weg te zijn naar Haarlem. Zij werden kort daarop weder op vrije voeten gelaten. Het is natuurlijk zeei goed mogelijk, dat men hier slechis met dood on schuldige vreemdelingen te doen heeft gehad. Hun optreden wettigde echter wel eenig wantrouwen Bovendien was het zeer merkwaardig, dal zij hij of na hun onderhoud met den inspecteur van politie geen verbazing of ver ontwaardiging toonden. Uit de portretten van Carouy en Garnier, door de »Matin" gepubliceerd, heeft, naar wij nog vernamen, de beer Aug. Meijer, een der directeuren van bótel Paleis Royal, twee der Franschen herkend, die op Eersten Kerstdag, dus kort na den aanslag op den kassierlooper Caley, zijn restaurant bezocht hadden. Naar men zich herinnert, had de heer Meijer reeds dadelijk uit do gepubliceerde signalementen (zonder bijgevoegde portretten) het viertal herkend, dat verdacht werd van den aanslag op den looper en waarvan er drie ook worden ver lacht van de jongste aan slagen in de omgeving van Parijs. Handelsblad. Inbraak. Te Maarsbergen isZondagnachtinge- broken in het kasteel «Maarsbergen op een half uur afstands van Doorn, bewoond door den oud-minister jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort. De dieven hebben bijna het geheele huis doorzocht. De bewoners hebben echter niets gehoord. Vermist worden gouden en zilveren sieraden en bankpapier. Een brandkast is opengemaakt; een andere alleen beschadigd. De burgemeester vari Door n, Baron Schimrnelpenninck, was spoedig ter plaatse. Er weid een ondeizoek inge steld met behulp van politiehonden van den heer van Heutsz, te De Steeg, en jhr. van Spengler te Zeist, echter zonder gevolg. Van de daders is nog niets bekend. Des middags was het parket uit Ltrecht ter plaatse. Men spreekt van een diefstal per auto, en volgens de geruchten moet het ontvreemde be drag zeer boog zijn. De bioscoop en de dieren bescherming. De afdeeling Gouda en Omstreken van de Vereemging tol Be-cheimlrig van Dieren, heeft, in een harer jongste vergaderingen besloten door het ver tonen van bioscopische voorstellingen, die op het doel en streven der ver- eeniging betrekking hebben, voor haar werkzaamheid vooial het opkomend geslacht te winnen Te dien einde beeft zij >teze week eiken dag van 4'/i51/, uur eeri 100-tal schoolkinderen gele genheid gegeven gratis zulk een voor stelling in een bioscoop daar ter stede bij te wonen. Mocht deze proef ge lukken, dan zullen in het najaar weer eenige honderden schoolkinderen ge legenheid krijgen zulk een voorstelling bij te wonen. Wellicht dal zuster-afdeelingen door dit goede voorbeeld aangespooid worden tot navolging. Een raadselachtig gat. Uit Hillegom scbiijft men aan «Het N. v. d. D.«: Bij den heer 11. Walkers, bloemist in de Meerstraf, is op dit oogenblik in den grond een gat. waarin men een siok van 14 voet kan steken zonder den bodem te bei eiken. Het heeft een breedte van ongeveer 2 meter en gaat in een schuinsche rich ting naar beneden. Met een thermo meter werd in een lijd van 10 minuten eene verhooging van 3 graden Fahren heit waargenomen. De eigenaar heeft reeds vier schuit jes met grond en steenen er doen inwerpen, maar alles verdwijnt in de diepte, zonder dat men kan nagaan waar liet blijft. Het gat staat vol water, dicht bij een sloot, zonder ech ter met die sloot in vei binding te slaan. Het geval werd toevallig ontdekt door een werkman van den heer Walkers, die aldaar bezig was met spitten. Deze kwam naar zijn patroon om hem te zegaen, dat de grond daar zoo week was. De lieer Walkers wist daarvoor geen reden aan te geven. WpI is die giond vroeger weiland ge weest, maar nu leeds sinds verscheidene jaren in gebruik .oor de bloementeelt. Hij wilde daarom zelf de zaak onder zoeken en nam daartoe de spitgraaf en stak die in den grond maar opeens werd hem de graaf als het ware uit de handen getrokken en verdween in de diepte. En, wat erger was, op hetzelfde oogenblik brak de bovengrond loser, stortte e>eneens naar beneden, zoodat de heer Walkers en de werkman haastig moesten wegspringen, om niet mee naar de diepte te worden gesleurd. Met welk geologisch verschijnsel kan men hier te doen hebben? Parlementaire gebruiken in de school. Men deelt in het »Vad." het volgende, niet onvermakelijke geval mede, dat zich dezer dagen op een der Hoogere Ruiger Scholen te den Haag af speelde Een leerling heeft voor de klas zijn les opgezegd. Een ander wordt voor geroepen om dezelfde les op te zeggen, maar heelt er minder zorg aan be steed dan zijn voorganger. Fluks neemt de jongen een besluit. Hij komt voor de klas en zonder veel nadenken komt 't er uit: Ik sluit mij geheel bij deri vorigen spreker aan Tuberculose is een besmettelijke, niet erfelijke ziekte veroorzaakt door den tuberkelbacil, die het licba&m alleen binnendringt, als men er vat baar voor is. Die vatbaarheid voor gezonde menschen ontslaat vooral door het wonen in ongezonde, slecht gereinigde en geventileerde woningen, ongezond beroep, drankmisbi uik, enz. Op een gezonde wijze te leven, is dus een der voornaamste voorwaaiden, om de tuberculose le ontgaan. Het vol gende neme meri o.m. daartoe in acht: Stof is gevaarlijk voor de long en. Frissche lucht is een eerste levensbehoefte. Wees zindelijk op uw lichaam, vooral op uw handen. Laat lucht en zonlicht toe in woon- en slaap vertrek, enz. enz. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijri ver trokken naar andere Gemeenten met vei melding van woonplaats, van den 20 tot en met den 2(3 Maart 1912. GEVESTIGD. Jan Willem Gruppelaar van Inf. Ka zerne naar Stationsstraat 17. Baiend Smetz van Bergen op Zoom naar Muurhuizen 103. Joseph Quint van Cavalerie Kazerne naar Stellingwerfsiraat 17. Jannetje van Ginkel van Leusden naar Joh. van Oldeharneveldllaan 12. Johanna Muis van Soest naar Birkt 5. Jan Boon van Duitschland naar Bis- schnpsweg 51 Dirk Versteeg van Scherpenzeel naar Hoogeweg 82 Geertje van de Biezen van Nijkerk naar B. Wuytierslaan 12. Jannetje Buitenhuis van Zeist naar Zuidsingel 35 Johannes Pinkse van Utrecht naar Stellingweifstraat 13. Geeriruida van de Hurk van Utrecht naar Stellmgwerfstraat '13. Fedenka Alijda Maria van Egdom van Leusden naarSchimmel.pstr.28 Janna Frederika Otten van Arnhem tiaar Schimmelpennmcksiraat 19. Willem Bast van Nnkei k n. Dalstr. 6. Hartgher Hendrik Gerth van Hoorn naar Wolkerstraat 42. Gradus Gaczevles van Leusden naar Stellirigwerfstraat 6 Carl Wilhelm Albert Diever van Rot terdam naar Breedesiraat 54. Bauke Kramer van Zalt-Bommel naar Langestraat 65. Margaretha Kraanen van Duitschland naar Breedesteeg 4. Dirk Frans van Wijk van Rotterdam naar Langestraat 105. Jakob Sterenberg van Zuidwolde nasr Kampstraat 34. Arie Hendrik Pos van Do'sburgna&l Muurhuizen 6. Heridrika Hoefsloot van Utrecht naar Achter 't Oude Weeshuis 20. Gerrit Lammers van Borne naar Soesterweg 212. Aalt Muis van Leusden'n Valkestr. 25. Ida Wilh Oosterhof van Den Helder naar Utrechlscheweg 101'. Gustav Johannes Riesener v. 's Hage naar Arnhemseheweg 42. VERTROKKEN. Evert Vis van Eemstraatll n. Baarn. Jacoba Bakkenes van Appelmarkt 10 naar Ermelo. Eefke Holema van Utrechtscheweg 13 riaar Amsterdam. Johan Wilhelm van der Gang van Westerstraat 87 naar Hilversum. Dirk Hermanus Gerardus Kleber van Kortegracht 10 naar Amsterdam. Tonia Dijkhuizen van Muurhuizen 47 naar Amsterdam. Hendrikje Smit van Utrechtscheweg 103 naar Leusden. Albert Willersen van Soesterweg 247 naar Eist gem. Rhenen. Lutrina Boer, wed. Hendrik de Vries van Weslerstraat 1 naar Utrocht. Jacoba Zevenboom van Hellestraat 76 naar Leusden. Reijer Boon van Vlasakkerweg 46a naar Den Helder. Antonius Vos van Bisschopsweg 55 naar Amsterdam. Jan Hendrik de Ruijter van Havik 6 naar Hilversum. Peter Berendse van Birkt 5 naar Leusden. Joh. Scheerder van Achter Luiaard 24 naar Leusden. Herman Wassink van St. Andriesslr. 22 naar Bergen. Gabrielle Ernilie Henrieite Marie De- vadder, echtg. van J J. F. T. M. Catie van Plantsoen 12 n. A'dam. Hendrik Frederik van Scbaik van Krommestraat 21 naar Arnhem. Hendrikus van Schijndel van Pieter Pijperstraat 5 naar Hilversum. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 22 tot 28 Maart 1912. Geboren: Johannes, z. van Gerrit Cornelis van Brenk en Nelletje Kuis. Jacoba, d. van Jan den Hartogh en Maasje Hofman. Jan, z. van Aart Melis van Donkelaar en Geurtje van Drie. Hendrik, z van Hendrik van Beek en Gijsberiha van Vliet. Johanna Berendina, d. van Hendiik Gerritsen en Heridrika Johanna Rezink. Marmus, z van Johannes van den HoolT en Marreije Koops. Lambeita Maria, d. van Willem Wijnarids en Gerarda Lambrechts. Alberta Fran- cisca Hendrika Antonia, d. van Hen- dricus Gerardus Johannes Driessen en Alberta Wakelkarnp. Margaretha Christina" d. van Martinus Wildeman en Maiia Lambrechts. Coenraad, z. van Johan Maurits van Nimwegen en Margarietha Brandsen. Her manus, z. van Gerrit van der Heijden en Regertje Adelaar. Cornelia, d. van Arie Jan van IJzendoorn en Ever- dina Willemina Sterk. OndertrouwdHendrik van Rouw horst en Caihaiine Reijna Flink. Evert Jan Bloemink en Rika Gerdina van Harlen. Hermanus Lammers en Rika van Ree. Nicolaas Dnk linberg en Ehsabelh Cornelia van Hooge.vesi. (ierardus Tesson en Sophia Kuit. Overleden Anna Elisabeth de Man, 4 jr. Johannes Cornells Jacob Hen driks, 37 jr ongeh. Willem Hendiik van Lier, 55 jr., echtg. van Cornelia Jacoba Maria van den Heuvel. Hermina Louise van der Pol, 5 jr. Bernardiria Alberta Wicbard, 2 jr." Hermina Maria van den Hooif, 21 jr., ongeh. Froukje van den Berg, 7 weken. Woudenberg. Geboren Arie, zoon van Jan Mor ren en Neeltje Versteeg Marretje, dochter van Nicolaas Jansen en Heri drika van den Broek. Gehuwd Jacobus Hendrik van Duist en Hendnka Wagensveld. Overleden: Gerritdina van Welie, gehuwd met Jan Dorrepaal, 61 jaren. Leusden. Van 22 tot 29 Maart 1912. GeborenPieter, zoon van Reinier van der Burg en Maartje de Ruiter. Stoutenburg. Van 22 tot 29 Maait 1912. Geboren Evertje, dochter van Ger rit van de Berkt en Aartje Schotsman. Alijda Maria, dochter van Petrus van der Heiden en Antonia Wanuink.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2