BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. verwijt niet aan te trekken. Wij zijn ons niet bewust hiertoe aanleiding te hebben gegeven. Wij kunnen de ver zekering geven, de wet gelezen en goed gelezen te hebben en bemerkt te hebben, dat er gelukkig nog goe derensoorten bleven, welke vrij inge voerd mogen worden en waarop dus het invoerrecht geen aanleiding tot prijsverbooging kan zijn. Alleen had den wij het aantal dier goederensoor ten grooter en het cijfer der rechten op andere artikelen lager gewenscbt. Indien het genoemde dagblad echter tegenover de kreet dat «alles duurder zal worden» en ter bestrijding van dit »duurtespook« aanvoert dat «de wet uiterst gematigd is« en «wel zoo dat allereerst weelde-artikelen getrof fen worden» om als bewijzen van deze stelling aan te voeren, dat petro leum niet hooger belast wordt, dat bij versche groenten en versch fruit rekening gehouden werd met de schrale beurzen en eindelijk als laatste voor beeld vermeld wordt dat «blijk ge geven is van milden geest door het «onbelast laten van zang- en siervo- gels", dan vragen wij ons toch af of deze kalme berusting het uitgesproken verwijt, de wet niet te kennen, niet op de redactie terugwerpt. Om een oogenblik bij de aange haalde voorbeelden en er werd ons niets meer gegeven stil te staan, merken wij op dat het beweren, als zou het recht op petroleum onge wijzigd zijn gebleven, niet geheel juist of althans voorbarig is. Wel bleef bet cijfer der belasting onveranderd, doch art. 20 der wet bepaalt, in afwijking van de bestaande wet, dat voor goe deren niet hooger belast dan f3 per 100 K.G. niet het netto-gewicbt maar het bruto-gewicht tot maatstaf geno men zal worden. Dit aitikel, niet oneigenaardig een smokkelar likel ge noemd, omdat het zoo gemakkelijk aan de aandacht van het publiek ont snapt. is ook door onzen tegenstander over het hoofd gezien. De bedoeling om petroleurn hooger te belasten heeft dus wel degelijk voorgezeten, al mee- nen wij dat het geheele artikel 20 als leidende tot allerzonderlingste gevolgen ter zijde gesteld zal moeten worden. Wij begrijpen althans niet hoe de toepassing zal zijn, waar b.v. petroleum niet alleen in vaten maar voor het grootste deel in tankschepen en tank wagens wordt aangevoerd. Het ver voermiddel als tarra te beschouwen ware toch al te dwaas, maar niet minder dwaas ware het petroleum, onverpakt aangevoerd, anders te be lasten dan petroleum in vaten. Of de handhaving der vrijstelling op versche groenten in ieder geval noodzakelijk met het oog op grens verkeer de kleine beurzen ten goede komt, betwijfelen wij. De optimistische uitspraak ten opzichte van versch fruit komt ons bizonder misplaatst voor, waar niet alleen de rechten in het algemeen verhoogd werden, maar bui tendien door ongelukkige vervorming van het recht naar de waarde in een recht naar het gewicht juist de min derwaardige soorten zeer hoog ge troffen werden. De vrijstelling van zang- en sier- vogels zijn wij bereid als «blijk van milden geest" te aanvaarden, dank baar doch niet voldaan. Om bij het dierenrijk te blijven, zouden wij in het belang der onbemiddelden vrij stelling van paarden voor de slacht bank en van konijnen meer op prijs gesteld hebben. Maar indien zij, die de wet «uiterst gematigd achten en «wel zoo dat allereerst weelde-artikelen getroffen worden" en die hunne tegenstanders durven verwijten de wet niet te kennen, nu eens wat meer bewijzen hadden geleverd, de wet zoo bestudeerd te hebben, dat zij tot een onpartijdig oordeel bevoegd werden, zouden zij dan hebben kurnen verzwijgen, dat onmisbare artikelen ter voorziening in volksbehoeften, ondanks de goede bedoelingen die men veronderstelt, wel belast en soms hoog belast werden? Of moeten artikelen als paar- denvleesch, rundervet, meel, stok- visch, kleederen en manufacturen, glas en aardewerk voortaan onder Zij die meenen, dat veel te verwachten zal zijn van «de concurrentie" die binnen- ladsche industrieelen elkander aandoen, zullen goed doen inlichtingen in te winnen omtrent de met succes bekroonde actie der industrieelen te Maasiricht toen binnenlandsche concurrentie dreigde te ontstaan. met gluipende blikken zijn geld tellende of brandewijn inschenkende voor de lustige drinkers. Wordt vervolgd). de weelde-artikelen gerekend worden? Of meent men dat bouwmaterialen, uit den vreemde ingevoerd, alleen strekken voor den aanbouw van huizen van weelde? Beter dan door woorden, wordt de voorstelling, dat «allereerst weelde artikelen getroffen worden, weerlegd door bet naakte feit, dat de regeering noodzakelijke levensbehoeften in haar ontwerp meende te moeten betrekken. Trouwens invoerrechten alléén op weeldeartikelen brengen geen mil- lioenen in de schatkist. Wie veel wil innen, kan de artikelen van algemeen verbruik niet uitschakelen. Maar men erkenne dan ook, dat aan inkomende rechten de groote r.adeelen kleven aan alle indirecte belastingen ver bonden, dat geen rekening gehouden kan worden met de draagkracht der verschiilenne lagen onzer maatschappij. Men erkenne dan ook, dat zij als noodzakelijk gevolg met zich brengen een duurder worden van het leven. Het standpunt waarop de regeering zich gesteld heeft wij toonden dit aan brengt noodzakelijk mede ver hooging der loonen voor allen, die in dienst der overheid werkzaam zijn. Het bedrag daarvan zal ook in min dering der becijferde bate gebiacht moeten worden. Zou het te veel geëischt zijn ook bij wetsontwerpen als dat wat wij hier bespraken, aan te dringen op eene toelichting die de commerciëele boekhouding althans nadert door tegen over de winstposten ook de verlies posten te stellen? Het Koninklijk bezoek aan Arnhem. Tijdens haar bezoek aan Arnhem op den 23en dezer zal H. M.de Koningin ook een bezoek brengen aandeJohanna- stichting, de groote kerk, de fabriek der firma W. J. Stokvis en hel Roomsch Katholiek Bestedelingenhui* Insula Dei. De stoet zal een rijtoer maken door een groot aantal straten. Het Haagsche Comité ter be vordering der samenwerking onder de Vrijzinnige partijen, zond ondet staande circulaire aan alle bekende kiesver eenigingen van vrijzinnige richting over bet geheele land: L. S. In bet vorig jaar kwamen eenige mannen van verschillende positie en uiteenlonpend inzichten, doch allen van vrijzinnige richting, in Den Haag bijeen om middelen te beramen, ten einde op staatkundig terrein meer samenweiking te verkrijgen tusschen de groepen van de linkerzijde: Unie liberalen, Vrije- of Oud-liberalen en Vrijzinnig-democraten. Over de wenschelijkhe'd van een nadere aansluiting, vooral met het oog op de algemeene verkiezingen van 1913 en den door allen gekoestcr- den wensch om van het juk derover- heersching door de kerkelijke coalitie te worden bevrijd, was men het volkomen eens. Men achtte evenwel de practische moeilijkheden om bet doel te bereiken, bij het verschil van gevoelen dat ten aanzien van een vrijzinnig werkprogram nog al te zeer en te vaak aan 't licht treedt, niet gering. Toch meende men dat bet mogelijk zou blijken tot een samen werken der drie vrijzinnige groepen te geraken, indien de hoofdbesturen van de onderscheidene linksche orga nisaties in den lande, daartoe aange spoord door zooveel mogelijk plaatse lijke en distiictsvereenigingen van eigen richting, zich met ernst er op wilden toeleggen. Men toog dan ook aan het werk en in verschillende districten van het land zijn sedert meer of minder luide, om samenwerking roepende stemmen gehoord. Zoo werd op ons initiatief een door ruim 130 leden van de Nieuwe Vrij zinnige Kiesvereeniging »'s-Graven- bage» ingediende motie, met alge meene stemmen aangenomen, welke luidt: «De algemeene vergadering van de Nieuwe Vrijzinnige Kiesvereeniging »'s-Gravenhage« te 's-Giavenhage; «overtuigd dal het, met het oog op de kracht der aaneengesloten coalitie van partijen der rechterzijde, hoogst gewenscht is, dat het bij de onderling verdeelde partijen van vrij zinnige richting zoo spoedig mogelijk tot samenwerking kome; «noodigt het bestuur uit stappen te doen, die kunnen le'den tot een overleg met de vrijzinnige zusterver- eenigingen hier ter stede, waardoor een samenwerken bij de eerstvolgende verkiezingen voor Kamer, Staten en Gemeente mogelijk wordt; «en om het Hoofdbestuur eveneens tot samenwerking op te wekkenrr. Bij de discussie, die in de kiesver eeniging over deze motie werd ge voerd, openbaarde zich zeer groote sympathie voor het gronddenkbeeld, dat ook door bet bestuur, bij monde van Mr. Palijn, lid der Tweede Kamer, als Voorzitter warm verdedigd en aanvaard werd. De heer Roodhuizen, eveneens lid der Tweede Kamer en Secretaris van de Liberale Unie, schaarde zich ouder degenen, die de beweging van harte wilden steunen. Als gevolg van de gevoerde bespre kingen bracht de heer M. van Raalte, die 't voorstel namens de 130 inzen ders verdedigde, slechts enkele redac tiewijzigingen aan, hoofdzakelijk ten doel hebbende om de hoofdbesturen van de politieke vrijzinnige organisaties voor de verwezenlijking van dit plan op te roepen. Door dit succes, in de grootste der Unie-liberale kiesvereenigingen in den lande behaald, heeft de beweging ongetwijfeld in kracht en beteekenis gewonnen. Wel is waar meende men in de Haagsche Afdeeling van den Bond dei Vrij-liberalen en in die van den Vrij- zinnig-democralischen Bond, waarin dezelfde motie, tegelijkertijd, dooreen zeker aantal leden was ingediend, vooralsnog gpen stappen in die rich ting te moeten doen of oordeelde men ze voor 't succes van eigen partijgroep minder gewenscht, doch ook in die beide veieenigingen gingen luide en krachtige stemmen op om de beweging te steunen en na de beslissing in »'s Gravenhage» hebben de voorstan ders der rnotie in de beide andere kiesvereenigingen de pogingen om de zaak ook van die zijde nog krachtig te doen bevorderen, niet opgegeven. Maar de beweging beeft zich niet tot Den Haag bepaald. Overal in den lande en bij onder scheidene mannen van hoog gezag op politiek gebied heeft zij sympathie en steun gevonden. In «De Gidsa van Februari kan men een belangwekkende beschouwing lezen van Dr. Colenbrander, die het denk beeld eener nauwe aansluiting bij de stembus van 1913 van de drie Vrij zinnige groepen met kracht bepleit. Dr. Bos, het hooggeachte Tweede Kamerlid, één der voormannen van de Vi ijz-democr. partij, schreef in de «Winschoter Cl.« een brief, waarin hij onbewimpeld en met klem van redenen voor de liberale samenwer king in 't vuur trad. Mr. J. A. Levy te Amsterdam, van oudsher een der wakkerste pioniers van 't liberalisme, brak in de kies vereeniging »Dordrecht« aldaar een lans voor het aantrekkelijk denkbeeld, lerwijl eindelijk ook door Prof. Mr. Tieub reeds eenige malen indezelfde richting is gesproken. Ook elders is men in vele kringen aan den arbeid orri de vereenigde actie der drie Vrijzinnige groepen in 1913 te beweiken. Moge het voorbeeld navolging vin den en ook in Uwe omgeving de handen aan 't werk worden geslagen opdat, door een onomwonden uitspraak van mannen uit de drie Vrijzinnige partijen, de hoofdbesturen worden aangespoord, neen gedwongen, om naar hun beste vermogen door onder ling overleg, die samenwerking te bereiken door welke het slechts mo gelijk zal blijken in 1913 de overwin ning te bezorgen aan de partijen der linkerzijde. Deze samenwerking moet aldus worden opgevat, dat de Vrijzinnige partijen elkander in 1913 niet bestrij den, d. w. z. geen candidaten tegen over elkaar stellen in districten, die op de gemeenschappelijke tegenpartij veroverd moeten worden, en overigens samenwerken om ieder der drie Vrij zinnige partijen de door haar bezette zetels te doen behouden. Geen fusie-plannen dus, die tol het op-een-hoop-jagen van alle Vrij zinnigen met als vereenigingsmiddel een program, waarin elke partij som mige harer beginselen zou moeten verzwijgen, en als te verwachten re sultaat dat zulk een éénbeid-zonder- inhoud, alleen aan de coalitie ten goede zou komen. Geen fusie- plannen, maar algemeene samenwerking in de districten, op den practischen grondslag van behoud van bet bestaande en zoo mogelijk versterking van ieder der drie samen werkende groepen door de loyale bulp der beide andere. Wij hebben de beste verwachting, dat de drie hoofdbesturen het over een algemeene en systematischesamen werking op dien voet eens zullen worden, zoodra het verlangen naar samenwerking door de kiezers maar luide genoeg wordt geuit. Het is om dit te bereiken, dat wij U met aandrang uitnoodigen in Uwe vereeniging een motie te doen aan nemen van met de Haagsche motie overeenkomende strekking, en na aan neming daarvan inderdaad de samen werking met de andere in Uw district bestaande kiesvereenigingen tot stand te brengen en bij Uw Hoofdbestuur (of bij de Hoofdbesturen der vei eenigingen, waarvan Uwe vereeniging leden telt) ook Uwerzijds op samen werking aan te dringen. Mocht U tot medewerking aan ons doel bereid worden gevonden, dan houden wij ons ten zeerste aanbe.olen, den uitslag Uwer gewaardeerde be moeiingen te vernemen Namens het Haagsche Comité ter bevordering van Samenweiking onder de Vrijzinnige partijen H. A. Kooij, Voorzitter. Mr. W C. Wendelaar,Secretaris, 51, Louise de Colignystraat. Handel en Nijverheid. Onder voorzitting van den heer van der Meiden vergaderde boven genoemde vereeniging Maandagavond in de zwaan. De notulen van 18 Maart 1912 worden door de secretaris gelezen en onder dankbetuiging goedgekeurd. Aan de ordeBallotage. Twee nieuwe leden met algemeene stemmen ge kozen. Punt 3. Rekening en verantwoor ding van den Penningmeester ont vangsten f568 23 Uitgaven f545,17. Batig salda f23.06. In geen jaren is het gebeurd, dat er een batig saldo was, zegt de voorzitter en hij brengt den penningmeester dan ook hulde voor zijn accuraat beheer. Aan het jaarverslag, dat vervolgens werd uitgebracht, ontleenen we: In April 1911 bedroeg het aantal leden 180 en thans 179. Er werden 70 wissels aangeboden bedragende te zamen f2529,85. Er werden 132 informaliën genomen, tegen 123 in 1910. Een wooid van lof komt toe aan den administrateur, den heer W. van Haselen. In herinnering wordt ge bracht de middenstands congressen te Roermond en te Utrecht en eenige andere zaken, waaronder voor de vereeniging niet het minst belangrijk is het ontslag van den voorzitter, den heer van Duinen, bij schiijven van 17 Febr wegens verschil van op vatting omtrent vrijheid van spreken en handelen van de bestuursleden. «Ik meen, aldus eindigt het verslag, dat ik in mijn functie vari opsteller van het jaarverslag aan de groote verdiensten van den heer S. J. van Duinen te kort zoude doen, indien ik niet een woord van warme hulde en waardeering omtrent zijn persoon en arbeid neerschreef. Immers met bijzon der beleid en kennis, met bijzondere stiptheid en rechtvaardigheid, met bijzondere ijver nam hij verscheidene jaren de niet altijd gemakkelijke func tie van voorzitter waar. Wij allen, die met hem langeren of korteren tijd samen werkten, weten met hoeveel liefde en toewijding, met hoeveel opoffering van tijd en moeite hij altijd voor de vereeniging werkzaam was. Wij weten, dat geen moeite hem te groot was, wanneer bet arbeid voor of het belang van de vereeniging be trof, en als veel is voorbijgegaan, dan zal de aibeid van de vereeniging Handel en Nijverheid onder leiding en voorzitterschap van den heer Van Duinen nog gewaardeerd worden.» (Applaus). De heeren J. G. F. Achterbergh en J. Sinnige worden benoemd tot het nazien der rekening en verantwoor- ding. Bestuursverkiezing. De heeren Van der Meiden, Nieuwendijk en Van der Wal worden herkozen. Aan den heer Nieuwendijk zal bericht wo'den ge zonden. De andere heeren nemen de benoeming aan. Aan de orde komt nu bestuursver kiezing noodzakelijk door bet ontslag nemen van den heer Van Duinen. De leden hebben geen candidaat gesteld. De candidaten van het bestuur komen dei halve in stemming. De heer Van Schalk verklaart onbekeud te zijn geweest met deze aanvulling van het reglement en zou den heer Van Duinen alsnog gaarne aan de lijst willen toevoegen De voorzitter is hier tegen, omdat hij den heer Van Duinen te hoog acht om op zjjn eens genomen besluit terug te komen. Ook de heer Oosterveen, die alle moeite beeft gedaan, de voor zitter op zijn besluit te doen terug komen, verklaart, dat het voorstel geen zin heeft. De heer Van Schaik blijft op zijn stuk staan. Het Bestuur vraagt vervolgens of de heer Van Duinen op de lijst zal geplaatst worden. De voorzitter zegt dat hij onregle mentair is, doch dit doet opdat hem geen verwijt kan treffen. De heer Van Duinen wordt nu gekozen met 8 stemmen, 6 op de heer J. Sinnige. Ingekomen stukken: Een schrijven van de Oranje-Ver- eeniging tot het houden van een gecombineerde vergadering; een schrijven van Alg. Gron. Win keliersvereniging in zake de arbeids wet Besloten te steunen. Van de firma Bosch en Zn. te Utrecht een aanbieding tot het maken van Steno grafische verslagen. Niet aangenomen. Mededeelingen De voorzitter deelt mede, dat de aanwezige bestuursleden, de heeren Van der Meiden, Ooster veen, Ter Maai, Fontein eu Van der Wal hun ontslag nemen. De heeren Van der Meiden en Oosterveen geven verklaring. De heer Oosterveen stelt er prijs op te verklaren, dat het niet gaat om den beer Van Duiuen, doch omdat het bestuur meent niet het volle vertrouwen van de vergadering te bezitten. Er wordt nu veel geredeneerd en de heer Sinnige stelt ten slotte een motie van vertrouwen, waarin hij de boop uit spreekt, dat het Be stuur op dit besluit moge terug komen. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. De kapitein Berkeljon is niet ingedeeld te Bergen op Zoom, maar te Vlissingen. De 2de luitenant C. Sisselaar, van het 5de Regiment Infanterie, wordt gedurende de zomermaanden gedetacheerd in de legei plaats bij Harskamp en ingedeeld bij het vaste detachement van het schietkamp. De 1ste luitenant-kwartier meester G Berghuis, van het 5de regiment infanterie, wordt op 15 Mei eervol ontheven van zijn detacheering bij de centrale magazijnen van mili taire kleeding en uitrusting te Amster dam en vervangen door den 2den luit. kwartiermeester J. M. de Vries, van het 1ste regiment huzaren alhier. De luitenant-kolonel L. baron van Hogendorp is benoemd tot kolonel commandant van het 4e reg. veld-art. te Ede. Bij beschikking van den minister van ooi log is de non-activiteit van den eeiste-luitenant der inf. W. H. Warnsinck met 3 maanden verlengd en bepaald tot 1 Aug. 19l2. Bij aunstig weder zal de Ainers- foortsche Muziek-vereeniging, directeur de heer J. A. Jochems, des avonds te acht uur een concert geven in de tent op het plantsoen. Tegen de gister definitief vast gestelde Kiezerslijst voor 1912/13 is geen enkel bezwaar ingebracht. Met het oog op de belangrijke ver kiezingen, volgend jaar te houden, was er ditmaal juist een zeer uit voerig onderzoek door de voormannen van alle politieke partijen. De heer R. Koerselman, commies le klasse bij de wagenwerkplaats hier, hoopt 25 dezer den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de H. IJ. S. M. De heer F. Veldhuizen slaagde Zaterdag voor bet examen handen arbeid, diploma A. Een vroeger stadgenootje, bet tienjarig zoontje van kapitein Dorré, zag in den Burgel te Kampen een kleine dreumes spartelen, zonder dat dit door iemand opgemerkt werd. Onmiddelijk snelde bij per fiets naar de plaats des onheils en voor dat iemand ter hulp kon komen, begaf hij zich te water en redde de 4-jarige Hendrik Noordman van den dood. Dit is reeds de tweede maal dat de kleine Guus Dorré een kind voor verdrinken behoedde. Donderdagavond werd, onder groote belangstelling, in «die Pforte von Cleve» alhier een wedstrijd ge houden tusschen een 2e zestal van de Amersfoortsche Biljartclub A. B. C.»

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2