BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. een verzoenend optreden meer in het voordeel van Italië zal zijn dan de opening van een nieuwe phase van den oorlog.« De Temps schrijft: «Niemand kan zich meer dan Frank rijk verheugen over de Italiaanscb- Russische vriendschap; maar wil deze vriendschap nut afwerpen, dan moet zij niet leiden tot een «vreedzame vlootdemonstratie* van Rusland, welke ten slotte tot niets anders kan be- teekenen dan een vijandelijke be tooging De Siècle verklaart: «Men kan niet vaak genoeg her halen, dat elk diplomatiek of maritiem offensief van Iialiëen Rusland te samen in het Oosten, slechts ertoe leiden kan Oostenrijk en Duitschland tot be- heerschers van den toestand te maken. Uit de telegrammen blijkt dat de Itahaaiische bedreiging inderdaad in Turkije een averechtsche uitwerking heelt gehadde Porte heeft de be middelingspogingen der mogendheden beleefd doch beslist afgewezen geen vrede zoolang Lybië niet ontruimd is. Italië. De gezondheidstoestand van den paus. Onze Berlijnsche correspondent telephoneert Uit Rome wordt aan de Vossische Zeitung geschreven: Al behoeft men geen geloof te hechten aan de al- armeerende berichten, die af en toe opduiken over gevaailijke wendingen in den gezondheidstoestand van den Paus, toch kan geen goed gemeend Vatikaatisch oflicieus optimisme het feit te niet doen. dat de kracht van den Paus zichtbaar afneemt. De be wijzen van lichamelijk verval worden zoo sterk, dat meri vreest, dat de paus den zomer met zal doorkomen. Helaas stoort de paus zich niet aan den raad van zijn geneesbeeren. Hij wil niet ziek zijn, hij wil door bet verleerien van audiënties zichzelf en de geloovigen niet den waren toe stand doen inzien. Duitschland. Een groot scheepvaartkauaal van den Hijii naar de Noordzee. Zateidag is te Berlijn voor de eerste maal bijeengekomen de com missie van palronaat voor het groot- scheepvaai tkanaal van den Rijn naar de Nooidzee. Daarin zijn vertegen woordigd het Rijnsch-Wesifaalscb Steenkolensyndicaat. de Hamburg- Amerikalijn en de Nordd. Lloyd, vele belanghebbende sleden, districten en Kamers van Koophandel, induilrieelen landheeren, en andere personen, zoo olTicieele ais particulieren. In de feest zaal van bet Huis van Afgevaardigden was de groote kaait der waterwegen opgehangen, waarop het geprojecteerde kanaal van VVesel tot Rliede aan de Eerns was aangegeven. Over dn plan werd uitvoerig beraadslaagd. Het patronaat benoemde tot voor zitter graaf Königsrnark. liet resultaat van de besprekingen was de vaststelling dat de groote scheepvaartweg zal dienen; voor de Duitsche binnenscheepvaart, voor de Rijn-zeescheepvaai t en voor de mari tieme landsverdediging. Ten slotte werd een uitvoerend comité benoemd, waarvan de geheim- laad Fritsch, onderstaatssecretaris a. D. van het departement van poste rijen, voorzitter, en graaf Walter Königsmarck secretaris is. Grondwetscommissie. De Grondwetscommissie is na vast stelling van haar rapport, uiteenge gaan en zal met meer bijeenkomen tenzij de afzondei lijke nota's van leden der Staatscommissie, die binnen den daar voor bepaalden termijn van hun be voegdheid tot het doen blijken van een afwijkende meening gebruik maken, tot een nadere samenroeping der commissie aanleiding mochten geven. Het verslag is van grooten omvang. Het opzeggen van dienstboden. De kantonrechter te Utrecht heeft dezer dagen een beslissing genomen, die voor menigeen van belang kan worden geacht, speciaal voor hen, die dienstboden houden. Wij vestigen hun aandacht in het bijzonder op deze rechterlijke uitspraak. Iemand te Utiecht had den dienst bode, wier dienstbetrekking op een willekeuriger! dag werd opgezegd, met inachtneming van de bepaling uit de wet op het arbeidscontract, dat aan de ontslagene het loon gedurende zes weken moet worden uitbetaald. De dienstbode beweerde, dat zij, waar haar de dienst plotseling werd opge zegd, recht had op schadevergoeding zij was voor onbepaalden tijd in be trekking tegen een loon van f 100, verder f26 waschgeld en f5 voor kermis en nieuwjaar. Zij eischte thaos de uitbetaling van f36.28. De dienst bode beweerde verder dat het ontslag onrechtmatig was, wijl baar dienst betrekking er eene was, welke volgens het plaatselijk gebruik alléén recht matig wordt beëindigd door een opzeg ging tegen den eersten van een kwar taal, aan welke voorwaarde haar ontslag geenszins voldeed. Immers, haar werd de dienst opgezegd op een willekeurigen dag. De dienstbode eiscbte thans een algeheele schade loosstelling, welke bestaat in gedorven loon, het gedorven waschgeld en de door haar gemaakte kosten van inwoning elders. De andere partij in quaestie ontkende voor den kanton rechter het zooeven aangehaalde plaatselijke gebruik en beweerde dat opzegging van deze dienstbetrekking tegen eiken dag kon goschieden, zoo dat zij bestreed iets aan de dienstbode verschuldigd te zijn. De dienstbode hield vol dat ontslag alléén met een ultimo van een kwartaal rechtmatig was volgens plaatselijk gebruik en een tusscbentijdsche opzegging op een willekeurigen dag derhalve onrecht matig was. Zij bood aan, dit plaatse lijk gebruik speciaal door getuigen te doen bewijzen. De kantonrechter gelastte daarop een nader getuigenverhoor alvorens ten principale te beslissen. Dit getuigenverhoor had plaatser werden drie personen door den kan tonrechter gehoord en allen ver- Klaarden «Het is te Utrecht een vast en bestendig gebruik, dat de opzeg gingstermijn ten opzi' hte van in wonende dienstboden,gehuurd tegen jaarloon, welk loon per drie maan den woidt uitbetaald, minstens G wekeri bedraagt. Elke opzegging kan geschieden den 'len Februari tegen 15 Maart, den 15 Maart tegen 1 Mei, den len Mei tegen 15 Juni, 15 Juni tegen 1 Augustus, 1 Augus tus tegen 15 September, 15 Sep tember tegen 1 November en zoo vervolgens tot 1 Februari, alzoo 8 X per jaar. Andere opzeggingen, z.g. tusscbentijdsche, zijn in de gemeente Utrecht geen gewoonte*. De kantonrechter overwoog daarna: Nu blijkens de eensluidende ver klaringen van 3 getuigen bet plaatse lijk gebruik te Utrecht medebrengt, dat wanneer de overeenkomst zelve niets omtrent de opzegging inhoudt, de opzegging bij een dienstbetrekking voor onbepaalden tijd aangegaan, tei- wijl het loon om de 3 maanden wordt uitbetaald, uitsluitend met inacht neming van een termijn van 6 weken kan geschieden tegen 1 Februari, 15 Maart. 1 Mei, 15 Juni, 1 Augus tus, 15 September, 1 November enz. heeft de opzegging van de dienst betrekking in casu, op een wille keurigen dag, onrechtmatig plaats gehad en de dienstbode in quaestie heeft derhalve aanspraak gekregen op schadevergoeding. En wees aan de dienstbode haren eiscb mitsdien toe. De tegenpartij verloor dus het pro ces en werd daarenboven veroordeeld tot de kosten van het geding, zijnde f 18 95. Voor de dienstbode was gepleit door jhr. mr. K. J. Scborer, voor de tegen partij door mr. Van Soest. Deze beslissing van den Utrecbt- schen kantonrechter is ook daarom van belang, omdat de Amsterdamsche kantonrechter beslistedat te Amster dam voor dienstboden geen plaatselijk gebruik bestaat en dus ten al en tijde met inachtneming van den opzeggings termijn van 6 weken den dienst kan worden beëindigdde Haagsche kan tonrechter nam een gelijkluidende beslissing, ontkende dus eveneens een plaatselijk gebruik; de kantonrechter te Haarlem daarentegen wees dit von nis: dat er wel beslaat een plaatselijk gebruik, doch dat niettegenstaande dit gebruik ten allen tijde met een termijn van 6 weken kan worden opgezegd, daar de wet dezen als uitersten termijn gesteld heeft, indien niet uitdrukkelijk een langer termijn in overeenstemmmg met het plaatse lijk gebruik bedongen is. Tarief wet. De commissie van voorbereiding van de Tariefwet heeft bare verleden week hervatte vergaderingen geschorst tot a.s. Woensdag, wanneer het overleg met den minister van financiën zal worden voortgezet. Behalve deze zijn ook de ministers van buitenlandsche zaken en van landbouw, nijverheid en handel tot een bespreking met de commissie op a.s. Vrijdag uitgenoodigd Een gift. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan den burgemeester van Stavoren f 100.doen toekomen als bijdrage voor de visschers aldaar, die door den jongsten storm groote nettenschade hebben beloopen. De Tweede Kamer der Staten- Generaal is bijeengeroepen tegen 30 April. Zondag 1.1. werd alhier in ver schillende godsdienstoefeningen de vreeselijke ramp van de «Titanic" herdacht. De A. N. G. O. B. heeft thans de zaak der oprichting van een jeugd organisatie tot een begin van uit voering gebracht door aan ouders en verzorgers een circulaire te zenden, houdend verzoek den kinderen, jongens en meisjes, van 12 tot 16 jaar toe te staan zich aan te sluiten. Reeds in vele andere lauden, zegt de circulaire, zijn soortgelijke organi saties; en het is heerlijk om te zien hoe zich daar de kinderen weren en hun heele wezen aan de zaak, hun zaak, geven. Sommige leden van zoo'n vereeniging hebben zich aan gesloten tot een gymnastiek-club anderen tot een tooueel- of muziek- club; weer anderen trekken er op uit als padvinders; sommigen zullen zich aan eensluiten lot een club van timmei lieden en dan roei- of zeil- booten bouwen of voor de vereeni ging een kast of banken timmeren, enz. In zulke vereenigingen leeren ze met elkander om te gaan en elkaar ie helpen, iets wal ze zelden ergens anders kunnen leeren (en hiervan leveren vele ouderen het dieptreurige bewijs, door de aroote mate van on verdraagzaamheid, die ze zoo dik wijls toonen, en nooit hebben leeren onderdiukken). De jongens en de meisjes, die lid woiden van deze organisatie, zullen zich ook moeten voornemen om, zoolang ze lid zijn, nooit alcobolischen drank te gebruiken. Wie geen circulaire mocht hebben ontvangen kan er een toegezonden krijgen door den Secretaris, A.Baarsma, Nicasiussti aat 20. Oranje-Vereeniging te Amersfoort. Het Bestuur van bovengenoemde Vereeniging brengt ter kennis barer leden, dat, ter gelegenheid van den Verjaardag van H. K. 11. Prinses Juliana, op Dinsdag 30 April as. in het café «De Arend" 's namiddags om 6uur eene Bioscoop-voorstelling zal worden gegeven, uitsluitend toe gankelijk voor de kinderen der leden, in den leefiijd van 8 tot '14 jaar. De uitreiking der toegangskaarten zal geschieden aan voormeld lokaal op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 25, 26 en 27 April a s., 's avonds van 7 tot 9 uur, op vertoon van het Be wijs van lidmaatschap. Aan bet toelatings-examen voor de boogere krijgsschool te 's-Graven- hage hebben voldaan: de le luits, I. H. Reijnders, van het le, L J. Schmidt van het 4e. M. Rutgers van der Loeff. van het 8e, J. C. Roelofsen van hel 9 reg. inf., de ie luits. der inf. F. W. Santman en W. F. A. Hackstroh, werkzaam bij de Kon Mil. Academ'e, de le luit. H. C. G. baron van Lawick, van het le depot huzaren, de le luits. J. van Andel eri H. R. Boeree, resp. van het le en 2e reg. veld-art.; zoomede de le luits-adj. F. E. van der Staay, van het reg. genietroepen. Zij werden 1 Nov. e.k. bij genoemde inrichting gedetacheerd. Met 1 September e.k. worden ge detacheerd bij den intendance-cursus te 's Gravenhage, de le luit.-kwartier- meester H Bakker, van het 9e reg. infant, gedetacheerd bij de kol. reserve, en de le luit.-kwartiei meester P. W. C. van Aspeien, van het reg. genie troepen te Utrecht. Maandag is het 15e landweer bataljon voor herhalingsoefeningen onder de wapens gekomen, onder commando van luitenant-kolonel J. A. A. Lodewijks. Dezen zomer worden gedetacheerd kapitein J. L. van der Moer, van het 5e regiment infanterie btj het le regiment huzaren; kapitein D. Over liep, van het 5e regiment infanterie, bij het le regiment veld-artillerie; ritmeester jhr. W. H. J. van de Poll, van het le regiment huzaren, bij het 5e regiment infanterie; en kapitein- adjudant W. de Laet, van het 9e regiment infanterie, te Leeuwarden, bij het le regiment veld-artillerie allen le Amersfoort in garnizoen. Het 5e regiment infanterie zal in Juni en in Juli schietoefeningen houden in de legerplaats bij Harskamp, en wel als volgt: 4de serie (najaarsploeg 1911) van 5 tot en met 13 Juni. Van 7 tot en met 13 Juni ook de Militaire School- compagnie. 5de serie. Mil. schoolcompagnie van 13 tot en met 21 Juni. 9de serie (voorjaarsploeg lgl2). 5e reg. infant., Ill en IV Bat. 9e reg. inf., le comp. wielrijders en 4e mitrail- leur-afdeeling van 24 Juli tot en met 1 Augustus. De twee escadrons van het lste regiment huzaren zullen op 9 Sept. naar Ede marcheeren voor het houden van regimentsoefeningen tot den I7en d.a.v. De troepen zullen gedurende dien tijd in Ede en omstreken worden ingekwartierd met voeding. De N. R. Ct. bericht dat de ritmeester M. Grondhout binnenkort zal worden bevorderd tot majoor. Tot majoor-kwartiermeester bij het 5e regiment infanterie is benoemd de kapitein-kwartiermeester H. Wijs, van het regiment genietroepen te Utrecht. Na 1 Mei zal de verplichting zijn opgeheven om de afgifte van telegrammen te doen geschieden tegen onderteekening van een ontvangst bewijs door of namens den geadres seerde. Slechts in enkele gevallen zullen die ontvangstbewijzen worden ge vorderd. Of deze verandering een verbetering zal wezen? Er zijn telegramjongens, die er allicht toe komen, het telegram in de brievenbus te stoppen, waar het dan rustig blijft liggen tot men de bus eens nakijkt. Bij de te Amsterdam gehouden examens voor bouwkundig opzichter slaagde o a. de heer G. J. Noordman, alhier, die zijn opleiding ontving van den heer J. Sebulte Nordholt, In specteur van bouw- en woningtoe zicht. De heer J. G. Prins, Rijks- klerk ter griffie van het kantongerecht, is benoemd tot plaatsvervaugend- griffier bij dat college. De heer C. Prins, kweekeling der Utrechtsche zendings-vereeniging, die volgend jaar zijn studiën hoopt te voltooien, zal dan vermoedelijk voor de zendings-vereeniging der classis Amersfoort van de Ned. Her vormde kerk als zendeling naar de Oostkust van Halmaheira gaan. De heer M. van Leut is door den R. K. schildersgezellen-bond ge kozen tot lid van den Centralen raad der Katholieke sociale actie. De heer W. H. A. van Os, arts, is voor het loopende studiejaar, te rekenen met ingang van 16 April j.l. benoemd tot klinisch assistent van den hoogleeraar dr. P. K. Pel, aan diens afdeehng in bet Binrien-Gasthuis te Amsterdam. Voor de akte van lager onder wijs zijn geslaagd de dames M. J. C. Biuens en J. Hilderink. Naar wij vernemen, zal de Amersfoortsche Orkestvereeniging op 5 Mei een middag-muziekuitvoering geven in de zaal van »Amiciua«, aan geboden aan leden, begunstigers enz. en aan de leden van de sociëteit met bun dames. Zondagavond gaf de zangver- eeniging «De Blauwe Vaan* een uit voering in «Amicitiarr met mede werking van mevrouw ZeijlerDijk (Declamatrice) den heer J. A. Leutz (violist), het dubbel mannenkwartet «Inter Nor« en het kinderzangkoor «De Kleine Stemt. De verschillende nummers vielen zeer in den smaak en werden luide toegejuicht. Vooral de vioolnummers vervvieiven veel suc ces terwijl ook de zang van «Inter Nos« uitstekend voldeed. Het Amersfoorische kinderkoor «De Kleine Slem* zong het eerste gedeelte van Worp's kinder-cantate «Een Lente dag* en bewees, onder leiding van den heer Van Rheenen heel goede vorderingen te maken. De piano begeleiding hierbij was bij mej. T. Jans in goede handen. Onze stadgenoot de heer J. H. Verhaar is benoemd tot Assistent- Accountant van de Nedetlandsche Accountants-Vereeniging. Het perceel van den heer C. van Ommeren, Langestraat 18, is aan het plaatselijk telefoonnet aangesloten met No. 257. Aan het politiebureau zijn in lichtingen te bekomen betreffende een postduif, die hier is komen aanvliegen. Het dier is gemerkt met een gummi- ring L 70 en met een aluminiumring G. P. V. B. 909. Veertien woningen verbrand. Gistermiddag omtrent half twaalf ontstond brand in de woning van J. van Zeeland, slager en winkelier op bet Kruiseind te Gemert (N.-B.) De eerste vlam werd gezien langs den schoorsteen, zoodat waarschijnlijk door een defect in den schoorsteen bet onheil ontstaan is, dat in zeer korten lijd zich vreeselijk snel uit breidde. Met de woning van Van Zeeland stonden onmiddellijk in lichtelaaie de woningen van M. Vos, Mart. Pennings en Joh. Maas. Nu sloegen de vlammen over den weg heen en tastten de wo ning aan van Fians Verhappen. Van diens woning sloeg het vuur over naar hetj huis bewoond door Mart. van Doornik en in eigendom toebeboorende aan de wed. v. d. Broek te Boekei. Het hier dicht aangrenzende blok woningen, bewoond door A. Mickers, landbouwerAdr. v. Dommelen, winke lier; L. Kleiks, winkelier en Gez. Dore- lijers, ging spoedig daarna eveneens in vlammen op Uit deze laatste wonin gen was nog al vrij wat huisraad gered. De nieuwe boerderij van Joh. van Dommelen, geheel in steen en pannen opgetrokken, bood nog geruimen tijd weerstand, maar de hitte was zoo groot en de voorraad hout en stroo op de achterplaats bood zooveel voedsel aan liet vuur, dat ook deze boerderij het niet langer houden kon eu in vlammen opging. Iutusschen waren echter de brand spuiten op het tooneel verschenen. Met inspanning van alle krachten wist men het woonhuis te vrijwaren, 't Bleek echter, dat de brandweer van Gemert Z6er onvoldoende is. Zoo hoorden we, dat meer dan één spuit geheel onbeheerd stond, ofwel omdat de brandmeester al geruimen tijd overleden waren, of wel omdat zij niet verschenen. Tegelijk met de boerdeiij van Joh. v. Dommelen stond ook het huis van de wed. Smits, be woond door de eigenares, door Joh. van Exel en door Antonia van Deursen. in volle vlam. Een oogenblik vreesde men, dat ook de verderop gelegen woning van Rooyakkers nog zou vuur vatlen, waardoor dan nog een viertal woningen zouden zijn afgebrand. Ge lukkig gebeurde dit niet. 't Was dan ook al meer dan erg. Niet minder dan 14 gezinnen zitten dakloos. De verbrande gebouwen zijn alle verzekerd. De inboedel van Joh. Maas, Mart. v. Doornik en Joh. van Exel echter niet. Een liefdesdrama. Men seint uit 'sGravenhage: Gisterenochlend heeft in het Korte Voorhout een student van de Tech nische Hoogeschool te Delft, meteen vrouw van verdachte zeden in een rijtuig gezeten, eerst die vrouw en daarna zichzelf door een revolverschot in het hoofd gewond. Naar het ge meente-ziekenhuis vervoerd, keerde aldaar bij beiden bet bewuslzijn terug. Nader meldt men dat de jongeman, die gisterenochtend door een revolver schot in den rechterslaap in het Ge meente-Ziekenhuis werd opgenomen, gistei enavond aldaar is overleden. De vrouw, die een schotwond in den Imkerslaap bad, was stervende. Levend verbrand. Te Bellingwolde brandden Zaterdag eenige kinderen vuurtjes in het veen, waarbij het achtjarig dochtertje van arbeider Herman Schut levend ver brandde. Een aardig buitenkansje. Iemand die Zondagmiddag langs den Lekdijk bij Ammerstol wandelde, zag een zalm tusschen de kribben. De man ontdeed zich van zijn boven- kleeren en wist de zalm, een dier van 20 pond, te bemachtigen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2