NIEUWE Nieuws- ei Advertentieblad voor ie Provincie Utrecht gafcmeniee MUsÉe Manieren. Zaterdag 27 April 1312. 41e jaargang. FEUILLETON. No. 34. VERSCHIJNT WftPSflAR EN ZATERRAfi. PREMIE BINNENLAND. VERVLOEKT EN VERSTOOTEN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 17. Telephooitiio 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 71/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Hel heden verschenen de Nummer van den vierden Jaargang van ■nlgstiMnri Dit Nummer bevat het begin van De opzienbarende Onthullingen van Madame Steinheil, met foto van haar zelve en hare Ouders Voorts de Zonsverduistering van 17 April, met 2 foto's. De wippende, 700.000 kilo wegende, steen te Buenos- Aires, die dezer dagen naar beneden is gestort. De boelenkoning aan het werk, met 2 foto's. Het ongeval met den Noorschen 3-mastschoener »Haabel". Spoorwegongeluk nabij Alkmaar. Bezoek van do Koningin Moeder aan de Openbare Reiniging te 's-Gravenhage. Vertrek van de Koninklijke Familie naar 't Loo. De belangstelling in de Zonsverduis tering te Rotterdam en Amsterdam. De schipbreuk van de «Titanic", met 8 foto's, waaronderportret van den kapitein, van den mareoni-tele- grafist. Het stoomschip «Titanic" op de helling en op het dok te Belfat. De weelderig ingerichte kajuiten en gezelschapszalen op de «Titanic", enz. enz De aankomst van de Koninklijke familie op 't Loo. Helden feiten van Ridders van de Militaire Willemsorde, door den gep. Luit -Kol. van het Nederl. Ind. Leger A. S. H. Boom, zijnde het begin van een serie schetsen, die geregeld in »Pak-me Mee" zullen worden opgenomen. Ten slotte het Kindernummer »Ons Prinsesje", met onderhoudende kinder lectuur, en tevens bevattende den uitslag van het prijsraadsel, waaraan vei bonden 50 pi ijzen. De rubriek van Redacteur X, eveneens met den uitslag van de pi ijsvraag en de namen der 50 prijswinriers, enz. enz Het volgend jaar zal het feest zijn in ons land, want dan zal onze onaf hankelijkheid honderd jaren hebben geduurd. Overal in ons landeke, vooral in de groote steden, begint men nu reeds werk te maken van dat eeuw feest onzer onafhankelijkheid. Iri 1913 kan tiet dus misschien een tijd worden van vele en groote feestelijkheden. Zeer waarschijnlijk zullen in dat jaar ook vreemdelingen ons land komen bezoeken. Het zal niet zijn om mede feest te vieren, omdat ze zoo ver heugd zijn over onze honderdjarige onafhankelijkheid, maar ze zullen naar hier komen om van die feesten te ge nieten, omdat ze plezier eri afwisse ling wenschen en dit in oris land kunnen vinden. Eigenlijk doet liet heel weinig ter zake met welk doel ze hier komen. Dat ze in zeer grooten getale zich naar ons land zullen begeven, als de onafbanke.lijkheidsfeesten hier worden gevierd is zoo goed als zeker, en dat is 't waar bet hier op aankomt. Nu kwam ons dezer dagen een boekje in banden, getiteld: »De bittere pil". De schrijver van dit boekje beeft het hierin óók over het jaar 1913 en over de feesten, die in dat jaar ter gelegenheid onzer honderdjarige on afhankelijkheid gegeven zullen worden, en over den grooten stroom vreemde lingen, die oris land dan zullen binnen komen. Welnu, de plannen voor do feestviering zijn voor den schrijver aanleiding geweest om een ironisch be doeld «origineel feestprogramma" samen te stellen, waarvoor hij 140 gegevens heeft verzameld. Tot de door den schrijver op het programma ge plaatste feestelijkheden behoort o.a. ook een openlucht-vertooning. Het stuk, dat opgevoerd zal worden, heet, zegt hij: «Hollandscb binnenhuisje, of het dagelijksch leven in Nederland". Honderdveertig nummers, die in snelle opeenvolging moeten worden afge wisseld, worden door den schrijver aangegeven. Een chauffeur moet zand in de oogen gegooid worden .dwars over den weg moet een rij spijkers met platte koppen opgesteld worden om de banden van rijwielen en auto's te bedervenjongens moeien een 80-jarigen man «uit aardigheid" met een steen tegen het hoofd gooien een meisje moet met een sneeuwbal, waarin eeri steen zit. worden gegooid een dronkenlap moet door de politie worden opgebracht en dan moeten door het publiek een tiental ruiten in het politiebureau worden stuk gegooid enz. enz. Zoo zullen 140 nummers worden vertoond, want zoo is het dagelijksch leven in Nederland. Men zal de bedoeling van den schrijver wel begrijpen. Hij wil den Nederlanders eens onder het oog brengen wat men hier in ons land onder wellevendheid, behoorlijkheid en goede manieren verstaat. Hij heeft met het uitgeven van zijn boekje een goed werk gedaan, want dat het hier in ons land gaat zooals hij schrijft, is maar al te waar helaas, en het is goed, dat ons volk bier eens op ge wezen wordt. Misschien dat zijn schrijven tot nadenken stemt en tot verandering leidt en zulks zou wel ge- vvenscht zijn. Het is zooals do schrijver zegt, maar hoe kunnen en moeten we iets doen om die zoo gewenschte verandering in de hand te werken? De ouderen doen ook menigmaal iets wat niet behoor*'t is niet alleen de jeugd die in dezen verkeerd han delt. 't Is niet gemakkelijk om tegen die ouderdom iets te beginnen, want bij hun is het kwaad veelal te diep ingeworteld, zoodat uitroeien ervan haast onmogelijk is, maar bij de jonge ren, waarbij 't kwaad nog niet zoo diep wortel heeft geschoten, kan 't nog wel uitgeroeid worden en bij nog jongeren kan en moet er voor ge zorgd worden dat het kwaad niet eens wortel schiet. Bij de jongeren moet dus begonnen worden. Men knoeten zweep kan de baldadigheid er niet uitgeranseM worden, want hard tegen hard is een verkeerde tactiek. Er zijn er, die meer verwachten van zachtheid en geduld, van betere maatschappe lijke toestanden, goed onderwijs, lees zalen enï. Zeker, op maatschappelijk gebied is nog zeer veel te doen er verbetering, waardoor vanzelf veel straatschandaal zal afnemen en waar van een beschavende invloed zal uit gaan, maar ook anderszins kan veel in de goede richting gedaan worden We bedoelen dit. 't Gebeurt zoo vaak dat jongens baldadigheid uitvoeren, die een volwassene wel eens te ver gaat, waarom deze dan wel eens de jongeren verbiedt. Soms helpt dit ver bieden, maar soms ook niet. Maar wat minder is er zijn wel eens ouderen die dan de partij van de baldadige jongens kiezen en tegen den ordelief hebber uitvaren. Zulks is niet goed. Door zoo te doen steunt men de jeugd in zijn baldadigheid, door zoo te doen kweekt men de baldadigheid zelfs aan. Beter zou 't zijn, indien die ouderen in zulke gevallen de.zijde van den ordelief- hebber kozen. Zoolang het publiek echter de jeugd maar laat begaan, ze nog versterkt in hun kwajongenswei k, zoolang 't aldus gaat, kan er geen verandering en verbetering komen. Dat elk zijn plicht in in dezen einde lijk eens inzag! Het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. II. den Prins aan Parijs. De Figaro meldt, dat de feesten die de Fransche regeering en de stad Parijs voorbereiden voor het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Parijs een bijzonder karakter zullen hebben, geheel verschillend van de ontvangst van andere souvereinen. Er zullen wel recepties plaats heb ben in het Elysee en het stadhuis en een gala-voorstelling in de Opera, maar er zal gepoogd worden die officieels plechtigheden minder koel en correct, meer beminnelijk te maken dan gewoonlijk. Koningin Wilhelmina is de eerste koningin, die als souve- reine Parijs bezoekt, sedert het bezoek van Koningin Victoria; en naar de wijze van ontvangst van toen zal thans ook het program zijn ingericht, even als ook de versiering van de openbare gebouwen en straten, die de stoet zal doortrekken. De versiering zal meer van bloemen zijn met vlaggen als ondergrond. Het programma is thans aan de goedkeuring der Koningin onderwor pen. Prins Hendrik te Londen. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant jhr. van Suchtelen, is Donder dagmorgen na 'een goede reis te 10 uur 8 aan het Charing Cross station aangekomen. Op bet perron werd Z K. H. verwelkomd door onzen ge zant baron Gericke van Herwynen, den legatieraad jhr. van der Goes, den consul-generaal Maas en den heer Drucker. Bovendien waren ter ont vangst aanwezig de heer Percy Armi- tage, gentleman Usher van den Koning, sir Henry Howard, de vroegere Engel- sche gezant te 's-Gravenhage, sir L. Swarne en mr. Roosegaarde Bisschop, voorzitter van het Nederlandscbe ten- toonstellingscomilé De Prins onderhield zich langen tijd met de verschillende heeren, voor namelijk met de heeren Drucker en Bisschop, en begaf zich vervolgens per auto naar het Claridge Hotel. Het bezoek van den Prins aan de tentoonstelling wekte onder de Neder landers groote vreugde. Alle huizen in bet Hollandsch dorp vlagden; alle inwoners droegen oranje. In het gras perk bij den molen was met tulpen het woord «Welkom" gevormd. Het huis van Gouda had een schitterende bloemenversiering; op de venster banken buiten stonden kleine Oranje boompjes. Aan den ingang van Olympia werd de Prins verwelkomd door prins Alexander van Teek en den heer Wareham Smith, directeur van de Een Roman uit de laatste Poolsche Revolutie VAN JULIUS ALICZNY. 24) IX. Het was reeds 's avonds laat toen Baruehs rijtuig te Dubrovica aankwam. Hij, zoo wel als Aron Teweles, waren verwonderd, dat ben niemand tegen kwameindelijk na lang kloppen opende zich de deur en de oude dienstmeid kwam te voorschijn. j'Wat is er gebeurd, dat men ons zoo lang laat wachten? vroeg baar meester. »God zij geloofd, dat ge komt," gaf zij met weenende stem ten antwoord »God zegene uw ingang, maar weinig vreugde hebt ge te verwachten. Hejuf- vrouw Sara ligt gevaarlijk ziek." Haastig stegen beiden den trap op. De tante kwam ben zeer bleek tegen en riep de de handen wringend "Broeder, een harde slag heeft ons buis getroffen!" Zij voerde nu Baruch in Sara's kamer. Hij schrikte bij deu aanblik zijner zieke dochter. Een doodscbe bleekheid had zich op bet kortelings nog zoo frisek en bloeiend geziebt gelegd. »Sara!" riep Barucb smartelijk, "wat is er met u gebeurd Zij zucbte, toen bij haar bed naderde, en ontroerde toen bij haar op bet voorhoofd kuste ",Wat is er gebeurd?" jammerde Barucb. "Wat er gebeurd is riep nu Rachel met snikkende stem"op een morgen kwamen de in bet kasteel liggende kozakken binnenstormen en doorzoch ten van den zolder tot den kelder iedere hoek en beweerden dat de jonge graaf Dewbinsky bier verborgen moest zijn, hij was ontvlucht. Eu toen graaf Seniawitscb op dat oogenblik tot ons over kwam, voerden zij hem als gevan gene mede. Sara viel van schrik in on macht en is seder ziek!" De ware reden van bezoek van graaf Seniawitscb en diens bedoeling, welke zij begunstigd bad, durfde zij voorsbands nog niet meedeelen. "Hebt ge een doctor laten halen?" vroeg Baruch bekommerd. in de oogen, vervolgens verlangde hij "Alle dagen komt mijnbeer de inkt en papier, doctor 's avonds te paard," gaf zij Baruch voerde hem in de zijkamer, ten antwoord. en vroeg daar met bevende stem: Als bad het toeval de waarheid barer «Heer doctor, zal zij gezond wor- woorden schielijk willen bevestigen, den?" hoorde men de boefslag van een paard. »Ik ken bare ziekte nog niet," zei Dadelijk hierop werd de deur geopend de arts bepaald, "maar zij schijnt voor- en de arts, een oud, grommig, maar in namelijk in bet gemoed te zittenzij is zijne kunst ervaren man, trad binnen, in het hart aangetast en bijna vrees ik Hij groette de aanwezenden en naderde dat een zenuwkoorts het gevolg zal regelrecht Sara's ziekbed. "Hoe gaat zijn. In alle geval raad ik u ze heden het?" vroeg hij de zieke. j nacht niet alleen te laten." "Ach, mij deert niets!" lispteSaraj "Alleen laten?" zei Levi met smar- met tranen in de oogen. telijke stem"ik zal den geheelen nacht "Stil!" antwoordde de arts, hare band bij baar waken." nemend, eenigszins peinzend bet hoofd De arts beval hem nog eens de schuddend. «Gij geraakt weder in uw grootste zorg aan en spoedig hoorde opgewonden stemming, die mij zoo men dan hoefslag van bet paard, dat tegen werkt. Ik verzoek u, blijf rustig zijn meester ijlings wegvoerde naar en bedaard!" De doctor voelde baar andere zieken. den pols. «Nog altijd een ongelijke gang, geen gelijkmatigheid in circulatie!"prevelde hij, bare hand loslatend, "dat moet anders worden boe hebt ge ge slapen Baruch keerde in de ziekenkamer terug en vond tot zijne verwondering Sara reeds in een diepen slaap. Lang zaten Barucb en de tante zwijgend bijeen.1 De stilte werd slechts «Red hem, red hem riep plotseling Sara met gillende stem. Beiden sprongen verschrikt over eind. »Zij ijlt!" stamelde Rachel. "De zenuwkoorts begint," jammerde Baruch. «Dewbinsky!" riep nu Sara. «Help mij I «Zij spreekt in de koorts," zei de oude man en kon zich niet beletten een weinig te huiveren. Sara had vroeger een toevalliger wijs in een gesprek met Seniawitscb gezegd, dat Dewbinsky meermalen haar vader bezocht en zij bad zijne weldadigheid jegens de arme jodin geprezen Tamelijk barseh had Senia witscb haar geantwoord, dat deze edelaardigheid slechts een masker was, en bij zelf hem haatte. Sara geloofde dezen baat aan ijverzucht te kunnen toeschrijven en sprak nooit weder van den graaf. Toen zij bij de inbeebtenis neming van haren geliefde hoorde, dat die met Dewbinsky's vlucht samen hing, geloofde zij dat hij de oorzaak was van Seniawitsch's gevangenne- door de onregelmatige, soms reute «Volstrekt niet, ik heb immer hevige lende ademhaling van Sara onder steken in de slapen." broken. De oude man baalde de «tepkil-ining, en nu hield haar geest zich be- Oplettend onderzocht de arts hettlim" (bidriemen) te voorschijn en be- stendig hier mee bezig, gelaat der zieke en zag baar vorscbend gon te bidden. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1