PREDIKBEURTEN. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Yoor Huis en Hoi. Daily Mail. Aan den ingang van het Hollandscbe dorp wachtten mr. Bis schop en de heer Stoop Z. K. H.op. Na voorstelling van alle comitéleden deed de Prins een rondgang door het dorp. Plan 1913. De Centrale Commissie voor «Plan 1913a hield te Utrecht haar vierde vergadering, welke weid bijgewoond door den eere-voorzitter, den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. De voorzitter, jhr. C. F. van de Poll, bracht in de eerste plaats dank aan Z Exc. voor het eere-voorzitter- schap en voor zijne tegenwoordigheid en stelde vervolgens vooreen telegram van rouwbeklag te zenden aan de directie der Holland-Amerikalijn over het treffend verlies door haar geleden in den dood van haren directeur jhr. J. G. Reuchlin. Uit de ingekomen stukken bleek dat er opnieuw een aantal plannen waren bijgekomen. Besloten werd aan de plaatselijke comité's een circulaire te zenden wijzend op het belang van het spoedig vaststellen der plannen met het oog op het samenstellen van een boekje, dat in het buitenland zal bekend maken wat in '1913 in Nederland zal te zien zijn. Met een algemeene reclame voor Nederland in verband met het jaar 1913 is reeds een begin gemaakt. Een groot aantal reclamebiljetjes die daarop betrekking hebben zijn reeds afgeleverd en worden verspreid, o.a. door de kanalen der g> oote stoom vaart- en spoorweg-maatschappijen, terwijl twee groote reclameplaten in bewerking zijn: een artistieke voor hotels en clubs en één meer populaire en pakkende voor de stations. De begrooting der uitgaven welke de Centrale Commissie zal hebben te maken, hoofdzakelijk voor de buiten- landsche reclame, werd vastgesteld en een adres aan den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel goed gekeurd, waarin ter bestrijding dier kosten een subsidie uit de staatskas wordt gevraagd. De subcommissies brachten verslag uit barer werkzaamheid betrekkelijk het vergemakkelijken van bet vei keer, het verbéteren der huisvesting en de reclame voor handel en nijverheid. De volgende vergadering werd vast gesteld op Zaterdag 8 Juni te Utrecht. Eeuwfeest 1913. Vernomen wordt, dat bij de Regee ring voorstellen in voorbereiding zijn, om van Rijkswege een bewijs van be langstelling te geven in het Eeuw feest 1913 Een credietaanvraag voor dat doel zou nog in dit zittingjaar bij de Siaten-Generaal inkomen. Tariel'wet. Naar in parlementaire kringen wordt aangenomen zou de openbare behan deling van do Tariefwet op zijn vroegst in Februari 1913 kunnen beginnen. Italic en Turkije. De vredesonderhandelingen. In het Lagerhuis zeido de onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Acland, in antwoord op een gestelde vraag, dat de mogendheden aan Tu'kije en Italië gevraagd hebben, onder welke voorwaarden zij bereid zouden zijn vriendschappelijke bemid deling te aanvaarden. Op die vraag zijn antwoorden ont vangen, maar daar die nog niet door de betrokken mogenheden zijn be sproken, is het niet wenschelijk daar over thans meer te zeggen. «Ik hoop," zoide de heer Acland, «dat Sir Edward Grey in de volgende week een verklaring zal afleggen, en ik ben er zeker van dat hij dit wenscht te doen, zoodra de antwoorden door de mogendheden zijn besproken. De ltaliaansche vloot. Nu bet vrijwel zeker is, dat de Dar- danellen geen gevaar meer loopon (intusschen liggen voor Konstantinopel ongeveer 150, bij Tenedos 80 schepen te wachten op de heropening van de doorvaart niettegenstaande de Turksche overheid de scheepskapiteins nogmaals heeft doen waarschuwen, is toch de Engelsche stoomboot »Pad- dington'de Dardanellen doorgestoomd) doet zich de vraag voor: «Waar is de ltaliaansche vloot?" De beide plaatsen, waar men tot nog toe het slechtst op de hoogte was der bewegingen van de ltaliaansche schepen, waren wel Rorne en Kon stantinopel. Thans wordt uit d« ltali aansche hoofdstad geseind, dat een gedeelte van de vloot te Tarente is teruggekeerd, en dat de vlootvoogd, admiraal Viale, na aankomst onmid dellijk naar Rome is doorgereisd om te confereeren met de regeering. De ramp van de „Titanic". Het s.s. «Mackay Bennette" meldt, dat 205 lijken van de «Titanic" zijn opgevischt en naar Halifax worden gebracht. De kapitein meent, dat het meeren- deel dei lijken nooit aan de opper vlakte zullen komen. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 30 April 1912, des namiddags ten half twee ure. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van reclames inzake den aanslag in het vergunningsrecht. 2. Benoeming van 2 onderwijzers aan de openbare lagere schooi 3e soort aan de Koningstraat (vacatures Kuiper en van 't Slot) en van een onderwijzer aan de openbare lagere school 2e soort aan de Hellestraat. 3 Benoeming van een ondei wijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare bgere school 2e soort aan de Hellestraat (vacature Mej. Dekker). 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleunen van verlof Wegens ziekte aan de onder wijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 2e soort aan de Hellestraat, Mej. M. A. M. Radersma. 5 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres aan de openbare lagere school le soort voor meisjes mevrouw van Slooten-Spruyt. 6. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende de school geldregeling voor bet lager onderwijs 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen eener gratificatie aan den waarnemend Directeur der Hoogere Burgerschool. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de tijdelijke benoeming van Tj. Kielstra tot tijdelijk buitengewoon ieeraar in de Hebreew- sche taal en letterkunde aan het Gymnasium. 9 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaar wedden en pensioengrondslagen van leeraren, verbonden aan Gymnasium en Hoogere Burgei school. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethoudars tot wijziging van de voorwaarden, verbonden aan de subsidie, toegekend aan de vereeniging Amersfoortsche Industrie- en Huis houdschool. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de behande ling van armlastige ooglijdets, 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begrooting, dienst 1911. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan eener tijdelijke geldleenirig en tot wijziging van de begrooting, dienst 1911. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be- grootingdienst 1912. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening regelende bet bebouwen van gronden in de gemeente Amers foort. bestemd voor open bebouwing. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van gronden van H. van Manen en E. J. Ruitenberg. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhui ing van het perceel, staande aan de Kamperbin nenpoort no. 6. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van de Gymnastiekvereniging Ajax om subsidie. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende bet beroep van J. Pothoven Azn. betréffende een uitweg op den Berkenweg. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het beroep van A. N. van Bernmel inzake het weigeren eener bouwvergunning door Burgemeester en Wethouders. 21. Vaststelling van het le gedeelte van het oorspronkelijk kohier inkom stenbelasting. dienst 1912. 22 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van afschrijving inzake in komstenbei ast ing. dienst 1911, wegens vertrek en over lijden. 23. Behandeling reclames inzake inkomstenbelasting, dienst 1911. De regelings commissie voor het groot Internationaal Kegelcon cours, van 11 tot 20 Mei in de sociëteit »Vereeniging« alhier te houden, zond ons een exemplaar van haar officieel programma en feestgids. Aan dit keui ig uitgevoerde boekje ontleenen wij het navolgende. In het eere comité hebben nagenoeg alle burgerlijke en militaire autori teiten zitting genomen. De wedstrijden bestaan uit: Korpswedstrijd, Personeels wedstrijd, Vrije baan wedstrijd en Dames wedstrijd. Als prijzen voor de Korps- en personeele vvedstiijden zijn een groot aantal gouden en zilveren medailles en lauwertakken beschikbaar gesteld terwijl door de commissie ruim vijftig kunstvoorwerpen daarvoor wer den aangekocht. De hoofdprijzen bij de Vrije baan wedstrijd bestaan uit geldelijke be dragen van f400.tot f50 De wedstrijden worden opgeluisterd door concerten van de stafmuziek van bet 5e reg. infanterie, directeur de beer G. Bikkers, het muziekcorps van het le reg. huzaren, kapelmeester de heer W. H. Scholtens en het muziek corps »de Harmonie® onder directie van den beer O. H. Stoetzer. Kortom de zaak wordt flink aangepakt en be looft, evenals voor vijf jaar. een groot aantal kegelaars uit geheel ons land en uit den vreemde naar Amersfoort te trekken den gemeente en hare burgerij ten voordode. Op de vergadering van de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging afdeeling van den Vrijz. Dem. Bond alhier, gehouden op woensdag 24 April werd bet be stuur aldus samengesteld Voorzitter, Dr. E. KruisingaSecretaris, Fr. Kater Viandenstr. 30 Penningmeester. R. Smit. De verkoop van bet Emma- bloempje heeft hier ter stede 287 gulden opgebracht. Na aftrek van de kosten ad 70 gld. blijft er dus een netto opbrengst van 217 guld. over. De twee werklieden van de H. IJ. S. M. alhier, die zich in de vorige maand schuldig maakten aan diefstal van metaal, zijn door de rechtbank- veroordeeld tot 6 maanden gevan genisstraf Prof. dr. II. Avan Bakel, hoog leeraar aan bet Evang. Lutbersch seminarium te Amsterdam, hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Lutber- sche kerk, alhier. Bij de door den architect W. Salomons gehouden aanbesteding van de verbouwing der kantoren van de firrna Wolter en Dros is als volgt ingeschreven G. van Nes f2280, J. van Keulen f2100, L. J. Hemels f1953, gebr. Fijrienberg f 1937, J. Boshuizen f 1840, en firma H Lensing en v. d. Vijzel f1744. De gunning is in beraad gehouden De ritmeester M. Grondhout, instructeur bij de Rij- en Hoefsmid school, is benoemd in de commissie tot aankoop van paarden voor het leger en zal eerstdaags voor dit doel naar Ierland vertrekken. De commissie bestaat verder uit: luit.-kol. der huzaren baron van der Capellen, paardenartsle kl. Knipscheer en reserve kapitein der artillerie jhr. Rutgers van Rozenburg. Ter gelegenheid van de verjaar dag van Prinses Juliana zal door de Amersfoortsche muziekvereeniging, Directeur den heer J. A. Jochems, Dinsdag 30 April een concert gegeven worden in het plantsoen. Door het Dagelijks Bestuur van den A.N. W. B. Toeristenbond voor Nederland is besloten op Hemelvaarts dag 16 Mei a.s. te Zei^t eene samen komst van leden te doen plaats hebben. Uit alle windstreken zullen dien dag wielrijders bondsbroedeis en zusters naar het schoone Zeist peddelen om deel te nemen aan een grootsche betooging. Daartoe aangezocht door het hoofd bestuur zal de heer G. J. Slothouwer, consul voor Amersfoort, bij genoeg zame deelname, een bondstocht naar Zeist organiseeren en ver zoekt hij beleefd dames en heeren bondsleden, die daaraan wenschen deel te nemen hem bun naamkaartje te willen zenden. Nadere bijzonderhe den zullen dan later worden bekend gemaakt. Nu zij reeds gezegd dat gereden zal worden met zoodanige snelheid dat iedereen in staat zal zijn den tocht mede te maken. Tuinbouwvcrecniging» Amersfoort". Onder voorzitting van den heer A. M. Tromp van Holst hield gister avond bovengenoemde vereeniging haar eerste algemeene vergadering in »de Zwaan«. De voorzitter heette de aan wezigen welkom en hoopte, dat de vereeniging nuttig werkzaam zal kun nen zijn om den tuinbouw te ver beteren Ei kan veel meer verbouwd worden dan tot nu toe gedaan wordt. De vereeniging telt thans '15 leden en heeft 23 aandeelhouders. Het aan tal leden moet grooter worden en dit kan als ieder lid een lid aanbrengt 't Is voor het algemeen belang. De vereeniging is nu in het bezit van een uitstekend terrein voor proeftuin aan den Hoogeweg tegenover de moes tuinen van Meyer. Deze gronden be hoort aan het itesticht «de Armen de Pot® en zijn 3 II A. gioot, waarvan ongeveer 1 II A. voor het doel ge bruikt wordt Verder brengt de voor zitter een woord van dank aan den heer Van der Linden voor zijn vlug schrift waarmede hij de zaak zeer bevorderd heeft. Aan de orde komt nu punt 1 van de agenda: Vaststelling Huishoudelijk reglement. Dit wordt na lezing door de ver gadering goedgekeurd. De Vereeniging is opgericht voor den tijd van 29 jaar en 11 maanden en heeft ten doel verbetering en uit breiding van den tuinbouw albier en tracht dit te bereiken door een proef tuin, door proeven, door 't verstiek- ken van goed materiaal, enz. Leden hebben recht van toegang tot den proeftuin. De benoodigde gelden worden bijeengebracht door de aandeelhouders, ieder aandeel is groot f 100, verder uit contributies, subsidies en opbrengst van de producten. Het uur van openstelling van den proeftuin wordt op een bord bekend gemaakt. De heer Vink vond het wenschelijk dat de leden alle uien vrije toegang tot den tuin hadden. Dit bleek ook de bedoeling van het Bestuur te zijn. Het reglement proeftuin werd zon der wijziging aangenomen. De commissie proeftuin doet voor 1 April rekening en verantwoording. Hierbij kan riog medegedeeld, dat het reglement is gemaakt in overleg met den Rijkstuinbouwleeraar. Het doel is dit najaar den proef tuin aan te leggen. De voornaamste posten zijnde beplanting begroot op f 409, het Warenhuis op f 1000. en arbeidsloon, rente en aflossing f'2500. Subsidies van Rijk, Provincie en Gemeente, successievelijk f500, f250 en f 350. In 1913 wordt gerekend op een opbrengst van productie van f300. In 't volgend jaar op f 600. Aan den heer Laméris wordt dank gebracht voor bel plaatsen van aan- deelen. De heer Vink vroeg, boe de com missie zich den verkoop van de groenten heeft gedacht, of dit aan de burgers zal geschieden of zullen ze uitge voerd worden. De heer van de Linden (bestuur) meent, dat de Bijks tuinbouwleeraar aanvankelijk den weg moet wijzen en dat het zaak zai zijn, die ge wassen te verbouwen, waaraan be hoefte bestaat. De heer Laméris zegt, dat bet op den weg van het bestuur ligt een uitweg te vinden als er overproductie mocht zijn. Coöperatie kan in dezen veel goeds doen. De tijd zal dit wel leeren. Voor de vergadering gesloten wordt, zegt de beer Frederiks dank aan 't Bestuur voor het tot stand brengen van dezen vereeniging. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering onder dankbetuiging voor de opkomst. ZONDAG 28 APRIL. Reuionstrantsche kerk. Voorm. 'lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/» uur, Prof. Dr. H. A van Bakel uit Amsterdam. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/j uur, Ds. Donner. Bediening v. h. H. Avondmaal. Gereform. kerk (Zuidsingel). Vooim. 10 uur, Ds. Teerink. Bediening v. h. H. Avondmaal. 's Av. 5'/j uur, Ds. Teerink. Nabetiachting. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/s uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur. Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 93/» uur Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur. Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Ebeti Haëzer, Muui huizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur, Godsdienstoefening. Dr. B. Brand te Utrecht deelt in het Ned. Tijdschrift v. Gen. het vol gende g«neesmiddel tegen jicht mee, door hem met een snel en volkomen succes in verschillende gevallen aan gewend Men doet. een flinke hoeveelheid bicarbonas natricus in een kom, voeg daarbij zóóveel koud water, dat na doorroeren een stevige brij ontstaat: deze brij wordt ongeveer een halven centimeter dik uitgesmeeid op een doek van zoodanige grootte, dat men bet aangetaste gewricht en omgeving er geheel kan inwikkelen daarna legt men den gepraepareerden doek met de door de brij bedekte zijde om het aangetaste lichaamsdeel, en bevestigt het geheel met een of ander windsel. Een laag watten, een stuk ondoor dringbare stof, kan men desverkiezende daar overheen bevestigen, al is de werking zonder deze bijvoeging er niet minder om. 't Verband blijft liggen, totdat het droog wordt, waarna men het weder bevochtigt, wat zoo noodig meermalen herhaald kan wor den. Ter afdoende bestrijding der zoo lastige mieren heeft men, volgens een Fransch bakkersblad, slechts stukjes beschimmelde citroenen neer te leggen. Geen versche, maar bepaald beschim melde. Deze verspreiden een geur. die aan zwavel-ether doet denken, en na een paar dagen zijn alle mieren spoor loos verdwenen. De citroen moet niet in verschen staat aan stukken gesne den en dan zoo neergelegd wol den, in welk geval de stukken spoedig uit gedroogd zouden zijn. Het beste is een paar citroenen eenige dagen op een voehtigen plaats te leggen, in een kelder bijv, totdat zij bedekt zijn met een laagje groene schimmel. Dan pas zijn zij goed om aan stukken gesneden en hier en daar neergelegd worden, want dan verspreiden zij den geur, die de mieren verjaagt. De volgende wenken, door den Commissaris van Politie te Arnhem tot het publiek gericht bij gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K H. den Prins, verdienen ruimere bekendheid, opdat bij volks feesten, etc. het publiek zich steeds daarnaar gedrage: le. Houdt steeds rechts. 2e. Dringt niet op en blijft buiten de afzettïngslijn 3e. Blijft op de drukke punten der stad niet in clubjes staan. 4e. Begeeft u niet met kleine kin deren of met kinderwagens in het gewoel. 5e. Beweegt u niet met i ij wielen onder de menigte. 6e. Spaart de versiering en be schermt dezen tegen beschadi ging of vernielingdoor de straat jeugd. 7e. Schaart u bij het voorbijgaan van den stoel ter zijde van den weg; blijft staan tot deze zal zijn voorbijgetrokken en loopt niet mede. 8e. Draagt zoo weinig mogelijk sieraden en kostbaarheden. 9e. Wacht u voor zakkenrollers. 10e. Steunt de politie in de vervul ling van hare taak door hare bevelen, gegeven in hel belang van orde en veiligheid op te volgen. Observator. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 26 April 1912. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f 0.— a f l'eren f 0.al—.—. Nieuwe Aardapp. 10.a f0.zandaardapp. f2.50 :if290 Hoendereieren f3 70 af 4.— p.lOOst. Bruine eieren f4.a f4.30. Boter r 1.35 a f 1.50 per kilo. Mar garine fO— a f0.—Zoetern. kaas f0 afO. Kippen f 1.20 a f l 70 Kuikens f0 .i 10.—. Piep kuikens f 0.— a f 0.— hanzen I O.— f0.Eenden f 0a f0.p. st. Jonge f0.a f 0.Hazen f O,a fOWilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.80 a f130 Duiven f 0.50 a f0.70 paar. Magere varkens f.-al—, Varkens t. export f 0.a f Zeugen f 60.a f 90.—Biggen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2