PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. BUITENLAND. Gemengd Nieuws. zou zijn vóór onze uitgave gereed is. Wij doen dan ook een beroep op Uwe medewerking in deze en vleien ons, dat U zooveel als in Uw vermogen ligt zult medewei ken om vertraging te voorkomen. Daaienboven veroorloven wij ons, er U nog eens oij te wijzen, dat de reclame voor Nederland in 1913 in bet builenland door ons geschiedt en het dus niet noodig is, dat ook Uw comité daarvoor nog geld uitgeeft, tenzij U •Uwe plaats van tijd tot lijd extra ge noemd wenscht te zien. Ook daarvoor zouden wij kunnen zorgen, waardoor het daartoe door U bestemde geld wellicht meer nuttig ellect zal opleveren dan wanneer U op eigen gelegenheid op kleine schaal reclame maakt. H. M. de Koningin-moeder is Woensdag met haar gevolg weder van Het Loo vertrokken, uitgeleide gedaan door de Koningin en den •Pi ins, terwijl het Prinsesje achter een der ramen een vaarwel toewuifde. Na een hartelijk afscheid en een handdruk aan den burgemeester, vertrok H. M. te 1 40 u. met dei extra-trein van het Loo naar Apel doorn, in aansluiting aldaar op den gewonen trein. H. M. de Koningin-Moeder zal Maandagavond uit Den Haag ver trekken, ten einde te 9 uur te Amster dam aan te komen, met het gevolg, bestaande uit mevr. douar. de Beaufort, grootmeesteresse, jhr. de Rariitz, grootmeester, baronnesse van Ittersum, hofdame, en jbr. van Tets, kamer heer van dienst. Donderdagnamiddag 9 Mei vertrekt H. M. uit Amsterdam naar Heidel- berg, en van daar rechtstreeks naar Haar zomerverblijf Soestdijk. Keuringsdienst van eet- en drink waren. Dooi de Gezondheidscommissie, zetelend te Wageningen, wordt ge tracht voor de gemeenten in baar ressort: Ede, Wageningen, Renkum, Doorwerth en Heieren, een gemeen- scbappelijken keuringsdienst van eet- en drinkwaren en gebruiks-artikelen, in het leien te roepen. In een gisteren te Wageningen gehouden vergadering van de burgemeesters en wethouders van gemelde gemeenten bleek voor dit plan groote sympathie te bestaan. Er is een commissie benoemd, die een nader onderzoek zal instellen en eventueel met een omschreven voor stel komen, bestaande uit de burge meester:. der respectieve gemeenten en drie leden der gezondheidscommissie. Voorkoming van bosclibranden. De directie der Ned. Heidemaat schappij heeft een nuttig werk gedaan door het uitgoven van een gekleurde plaat met een vlugschrift: «Maatre- gelen ter voorkoming van boschbrand". Het vlugschrift is kosteloos ver krijgbaar; de gekleurde plaat, die met tali ijke nuttige wenken voorzien, wordt kosteloos ter beschikking van gemeente en schoolbesturen gesteld voor het ophangen in bun scholen. Vuorts wordt hij aan iederen belangstellende tegen den koelenden prijs van f 0.30 per stuk fraco toegezonden. geopend, omdat het oude station staat op de plaats waar bet andere stuk van het nieuwe zal komen. Omtrent de auto-roovers te Parijs is niet veel ander nieuws dan dat de politie nog een aantal huiszoekingen heeft gedaan, blijkbaar in de hoop, ook den veelgezocbten Garniei nog op te sporen. De autoriteiten hebben van den aanvang af aangenomen, dat hij feitelijk nog gevaarlijker is dan Bon- not. Hij is jonger, nog brutaler dan deze was en, zooals hij meor dan eens beeft bewezen, beter schutter. Men neemt aan, dat de politie nu alle bekende verzamelplaatsen van anarchisten zal onderzoeken en vele verdachten arresteeren. Een van de velen, die nu reeds in hechtenis zitten, heeft in een verhoor gezegd, dat binnen drie dagen een van de lijkste buurten van Parijs in de lucht zoo springen als zoenoffer voor den dood van Bonnot Donderdag is een deel van het nieuwe station te Leipzig geopend. Dit wordt het grootste station van de wereld en is ingericht rnet ongekende weelde. Er is nu nog slechts een deel eerste troep dezer tweede kolonne bestond uit een puik geregelde Rus sische kozakken in Poolsche dracht, blauw en rood, goed gewapend met lanzen en schietgeweer; hun zijden vendel met het heiligen beeld wapperde in de lucht. (War* vtnelgd). Morgen Zondagochtend wordt in de Remonstrantsche kerk om half tien weer een godsdienstpefening ge houden voor jongelieden van 10 tot 16 jaar en om elf uur de gewone dienst: beide onder voorgaan van ds. Hooykaas. In den Doopsgezinden kring hoopt voor te gaan ds. Ten Cate. De Gemeente secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese, en de Hoofd commies ter Secretarie, mr. J. K. H. de Beaufort, zullen in den loop van dit jaar hun functiën neer te leggen. De eerste zal zich verbinden aan een elders gevestigd advocaten-kantoor; de laatste heeft het voornemen, hier voorloopig te blijven wonen. A. Cf. De herstellingen aan den O L. Vr. toren zullan, naar men ons belicht, nog weheenige jaien duren. De restau ratie geschiedt onder toezicht van den Rijks-archiiect, den heer Cuypers. Voor den te vervolgen arbeid heb ben B. en W. aan verschillende stad- genooten prijsopgave gevraagd. Het werk is gegund aan den heer J. Wildeman. Dr. H. J. Reynders, sedert 16 September 1882 conrector aan het Gymnasium hier, heeft tegen 15 Sep tember ontslag gevraagd. De heer K. P. Westhoeve, land meter bij het kadaster te Goriuchem, is overgeplaatst naar hier. De acte van bekwaamheid voor hulponderwijzeres is behaald door mej. E. C. Capreau. De heer P. Nefkens behaalde op een internationaal kegelconcours te Amsterdam, in den vrije-baan-wed- strijd, den 14en prijs, met 47 punten (hoogste 52.) Bij de ten raadhuize gehouden inschrijving voor tiet bouwen van een school en conciërgewoning op het voormalig Artilleriepark was inge schreven als volgt School. Woning. J. S. Bongenaar te Utrecht f42424 f 3553 A. Haar teWageningen 43449 4668 J Wildeman an G. J Fijnenberg 47137 3890 T. v. Hoogevest 38200 2700 L. J. Hemels 39829 3166 B. van Genderen 40990 3000 H. Noorman 40880 3350 J. Gelens te Blauw kapel 38889 d 3998 .1. Boshuizen 38444 3300 H. G. J. Buntjes 37300 2709 J Veneman te Apel doorn 41300 3500 De gunning is aangehouden. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressoi teerende hulp kantoren werd in de vorige maand ingelegd bij de Rijkspostspaarbank f 47.974 89 en daaruit terug gevraagd f 40.242.51. Het laatste door bet kantoor uit gegeven spaaibankboekje diaagt bet nummer 16995. Lijst van brieven en briefkaai ten, geadresseerd aan onbekende, verzon den van bet Postkantoor te Amers foort over de 2e helft der maand April 1912. Mej. R. Hamel Amsterdam. Steven v. d. Berg Nijkerk Mej. Bruinveld R'dam. J. v. d Brandhof Veenendaal W. Wolters Jacksonville. Mrs. Zimmermans New-York. R. S. Boeye Nice, de Grove Amsterdam. Mej. J Keyzer G. de Boer Wed. G. Scheveers Mej. M. Ligur H. Brinck j> Mej J. Kok Baarn. Uiterwijk Almelo. W. G. Garlis Naarden. A. Hennekam R'dam. Mej. C. Groen Zwammerdam. Een brief zonder adres, Een briefkaart zonder adres, Een exempl#De Groene* z. adres. 7 drukwerken. De heer S. Duyker, stemmer en reparateur bij de fiima R van den Burg Piano- en orgelhandrl alhier, weid heden gediplomeerd als piano stemmer door de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Tot Vader en Moeder van het Te Huis op «Zandbergen» zijn benoemd de heer en mejuffr. J. de VriesKat uit Amsterdam. Overzicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amersfoorteche Tramwee Maat schappij gedurende de maand April 1911/1912 1912 1911 Meer. Aantal passagiers 10058 10016 i2 Opbr. vervoer f 503.55 f 199.05 4.50 t Dagkilom. - 9.32 - 9.24 0.08 Minder. Totaal - 581.89 -602.88s f20 99' Dagkilom. - 10.77 - 11.16 - 0.89 Generaal-majoor W. F. K. BischofT van Heemskerck, inspecteur der infanterie, hield Woensdag een inspectie over de Militaire school- compagme. Luitenant C. Land, van het 5e regiment infanterie, wordt overge plaatst naar het 4e regiment te Delft. De zilveren medaille voor 24- jarigen trouwen dienst is toegekend aan korporaal-kok C. Trouwborst, van het 5e regiment infanteiie; opper wachtmeester A. G. van Ewijk, van het le regiment veld-artillerie; en wachtmeester H. Louws van het le regiment veld-artillerie. Minister van Ooi log heeft be paald, dat na de invoering der nieuwe organisatie, aan korporaals niet meel de titulaire rang van sergeant mag worden verleend. Het wetenschappelijk toelatings examen voor het reserve-kader zal o.a. worden gehouden te Amersfoort en aanvangen op 16 Juli. Aanmelding vóór 2 Juli bij den hoofdofficier voor het reserve-kader, Willemstraat 4, te 's-Gravenhage. Tot Secretaris der directie van de weduwen- en weezenkas voor de officieren der landmacht, te 's Graven- hage, wordt benoemd kapitein A. G. Landaal, toegevoegd aan den com mandant der stelling Amsterdam. ZONDAG 5 MEI. Renioiistrantsche kerk. Voorm. 9uur, Ds. Hooykaas, Gods dienstoefening voor jongelieden van 10 16 jaar. Voorm. 11 uur, Ds. Hooykaas Gods dienstoefening voor de gemeente. Doopsgezinde Kring. Het logegebouw Van Persijvsiraat No. 1. Voorm. 10'/> uur, Ds. E. Mi ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. II. J. Toxopeüs Gereform. kerk (Langegracht). Voorrh. 10 uur. Ds. Donner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'li uur, Ds. Teerink. Maandel. Collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/j uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 91/» uur Godsdienstoefening, 's Av. 5'/i uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb Eben Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur. Godsdienstoefening. Nam. 4uur. Godsdienstoefening. Men schrijft ons uit Hoogland De Hoogwelgeboren Heer Baron Van Tuyll van Serooskerken, die vooi eenige weken gehuwd is, hield jl Donderdag met Mevrouw de Barones zijn blijden intocht op zijn landgoed Coelhoist. Vele inwoners hadden ge vlagd en bij den ingang van Coel- horst was een fraaie eereboog op gericht. Den geheelen dag werd feestgevierd en de muziekkapel uit Amersfoort verhoogde de feestvreugde. De illumi natie was zeer schoon en de fakkel optocht trok 's avonds veel publiek. Moge de Ambachtsheer van Coel- horst met Mevrouw de Barones vele en gelukkige dagen op zijn landgoed doorbrengen. station dezen weg in. dan komt men na 1 8 K M. aan een splitsing, voorzien van wegwijzers (niet van den Bond); de weg rechts wordt aangeduid als loopend naar «Station Bosch en Duin», de weg rechtuit naar «Uitspanning Bosch en Duin». Den weg rechts volgend, komt men na 0.4 K.M. aan een hek en moet men terugkeeren. Op den weg rechtuit bevindt zich een bewpegbaie afsluiting; als deze open is, kan men het villa park en het station bereiken, doch ook deze weg is soms gesloten. Het ergste is, dat zich bij het hek geen paal bevindt, zoodat het hoogst waarschijnlijk 's avonds niet verlicht is. Nu het seizoen voor avondtochtjes weder begint, bestaat er dus groot gevaar voor ongelukken, te meer daar bot hek van prikkeldraad is voorzien. Ook een record. Een paard van den landbouwer V. te Zegwaart brengt regelmatig elk jaar een veulen ter wereld. Óp 4-jarige leeftijd is het er mee begonnen en thans heeft hel dier, dat 22 jaar oud is, zijn acht tiende veulen gekregen. Te Deventer beeft de politie na veel moeite hel lijk van de weduwe Wesseling uit den gashouder kunnen ophalen, en, na schouwing door twee doctoren, naar de Algemeene Begraaf plaats overgebracht. In verband met een uitlatmg der vrouw, dat men baar niet weer zou zien, en ook omdat voor zoover moge lijk, geen uiterlijke teekenen van ge weld konden worden geconstateerd, is men van gevoelen, dat aan mis daad niet behoeft gedacht te worden Intusscben blijft het onverklaarbaar hoe de vrouw, die tamelijk gezet was, zich daarin heeft kunnen verdrinken, wijl de ruimte tusschen den ijzeren gashouder en den steenen wand niet meer dan 25 centimeters bedraagt Aan bet zuurstofvrije water is het toe te schrijven, dat het lijk, ofschoon bet vijf jarert daarin heeft gelegen, niet geheel is vergaan. liet doodcn van mollen. Het vele dooden der mollen wreekt zich al op de Fnesche zandgronden. Tal van aardappelvelden moeten op nieuw bepoot worden, de eerste pootaardappelen zijn geheel door ritnaald verwoest. Yoor Huis en Hot. Het jongste nummer van «De Kampioen« bevat de volgende waar schuwing. Op den weg van het station De Bilt naar het villapark «Bosch en Duin» bevindt zich ongeveer halver wege een afsluiting. Slaat men bij het Vermenigvuldiging van Rabaiber. Rabarber is een gezonde, gemakkelijk te telen groente, welke in geen hof mag ontbreken. Wil men uitstekende planten hebben van gewenschte kwaliteit, dan wordt de plant, die men als een beste heeft leereri kennen, gescheurd. Oude planten hebben zeer vleezige wortels, maar laten zich toch goed deelen. Daarvoor behoeft men de geheele plant niet uit den grond te nemen, maar steekt er in het voor jaar, als de blarlknoppen boven den grond komen, een stuk met een knop af dat meri elders zet. Dit deelen kan ook later in den tijd geschieden, wanneer de bladen zich reeds ont plooid hebben. De nieuwe planten, die men op deze wijze verkrijgt, laat men het heele jaar groeien, zonder stelen af te wringen, het jaar daarop zijn het al groote planten gewoiden, die volop stelen kunnen geven, rnits men niet karig met den mest is geweest. Ttjdrijmpjes en spreukjes: Die veel omgordt, Beter vroeg, Komt tijd te kort. Dan tijd genoeg Geen tijd Hartzeer slijt Zonder strijd. Met den lijd. Tijd gewonnen, Winst gesponnen. In dure tijden trouwen Leert zuinig huis te hou'en Die zijn lijd verwaarloosd heeft, Voelt de spijt zoolang hij leeft. Prof. Jessen uit Straatsburg hield te Amsterdam een voordracht over bestrijding van het tandbederf Hij zei o.m. «Het onderzoek van het gebit van duizenden soldaten en kinderen heeft aan het licht gebracht, dat de tand- ziekte zonder overdrijving oen volks ziekte genoemd mag worden, die in 't belang van de volksgezondheid met alle kracht bestreden dient te worden. Dit nu kan volgens prof. Jessen het best, en het meest afdoende geschieden in schooltandklmieken. Van een plaats met 50.000 kinde ren schatte spreker de kosten eener dergelijke kliniek op 31.000 tot 43.500 mark per jaaidat is dus nog geen f0 60 per kind en per jaar. Met klem wees prof. Jessen op het groote belang, dat de school heeft bij de bestrijding van het tandbederf. «De school,aldus besloot spreker, «is er niet alleen om den kinderen geleerdheid in te pompen, duch ook om er zorg voor te dragen, dat zij opgroeien tot een gezond en sterk geslacht. Immers de jeugd is het grootste de gezonde jeugd het beste kapitaal van een volk.« B ij Flauwte: Valt iemand flauw, dan moet men alle benauwende kleedingstukken los maken en hem horizontaal, d.i. vlak, languit op den grond leggen met bet hoofd iets hooger; doch slechts een weinig, daar fllauwte dikwijls oustaat. doordien de hersenen te weinig bloed bevatten. Men waait hem nu versche lucht toe, met een waaier bijv., be sprenkeld zijn gelaat met koud water, laat hem Eau de Cologne of azijn ruiken, en beproeft hem eenig sterke koffie of eenige Hoffmansdtuppels in te geven. zeggelijk tot onze beste beste insecten vangers. Het is daarom ons eigen be lang ze zoo goed mogelijk te verzorgen en te sparen. Door 't aanbrengen van nestkastjes in 't voorjaar moeten de vogels in onze tuinen worden vast gehouden, want ze hebben heel wat voedsel noodig. als ze hnn jongen moeten voederen. Waar katten zwer ven, zal men de vogels echter moeilijk kunnen houden en zal 't ongedierte zooveel beter kunnen gedijen. Bedenk echter, dat men de kat beter ontbeter kan in den tuin dan de vogels, want muizen zijn gemakke lijker te vangen dan insecten. Voor jongen en oud «Wat hebt gij daar toch voorgedaan?" Zoo sprak men zek'ren grijsaardsaan, «Ik zie U wand'len langs de straten, «Het hoofd omhoog, de knieën vast, «Zoo vlug als nog de flinkste gast. «Wat wonder-middel mocht u baten?" En lachend ving de grijsaard aan «Daar heb ik nooit' iets voorgedaan, «Maar altijd veel er voor gelaten." Observator. Opgave van <le Vereeiiiging „IIANDEL en NIJVERHEID" vari personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 24 tot en met den 30 April 1912. GEVESTIGD. Emil Marée Nicolaas Vacario., van Üost-Iudië riaar Moririikenpad 62. Aaltiena Annegma Koenderink, van Beden naar Arnhernscheweg 34a. Gerrit van den Broek, van Barneveld naar Mnurhuizen 97. Willem Theodorus Butter, van Alk maar riaar Langestraat 37. Johannes Scheerder, van Leusden n. Oude Dieven weg 10. Cornelis Hardeman, van Duitschland naar Woestijgerweg 2. Johanna Martina Nijinan, v. Enschede naar Zuidsingel 44. Guillaume Antoine Frederic van Hoorn, van De Bilt naar Ctreehtschevv. 14. Hendrik IJelmerhorst, van Amersfoort Infanteriekazet'ne n. Vijverstraat 23. Sophia Holland, van Leusden naar Beekensteinschelaan 28. Cornelis Schreuder, van 's-Hage naar Achter Luiaard 61. Jati Krijkamp, van Nijkerk naar Arn- hemschestraat 35. Heriderijntje van Essen, v. Veenendaal naar Barchman Wuytierslaan 6. Hendrika Alletta Everdina Schmitz van Utrecht naar Kortegracht 13. Michiel Marchant, van Helder naar Stellingwerfstraat 48. Leendert Oosters, van Willemstad n. Utrechtscheweg 131. Jacob Hob, van Alkmaar naar Soes- terwg 143. Roelof Cruijlï, van Watergraafsmeer naar Puntenburgerlaan 7. Willem Nicolaas Wintershoven, van Utrecht naar Prinses Marielaan 12. VERTROKKEN. Herman Simon Anton van den Laaken, var. Langestraat 36 naar Kampen Iustructie-Bataillon. Hendrikus Wilhelmus van Doorn, v. Beekensteinschelaan 16 n. Utrecht. Bernardus Hendrikus Barneveld, van Bisschopsweg 7 naar 's-Hage. Albertus Kraan, van Arnhernscheweg 107 naar Delft.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2