NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 37. Woensdag 8 Mei 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BUITENLAND. BINNENLAND. VERVLOEKT EN VERSTOOTEN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Teleplioonn0- 60. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer Tl, Cent. Advertentièn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Uit het bericht van de bezetting van liet eiland Rbodos blijkt, dat de Italianen methodisch het program van de vlootactie in de Aegeïsche Zee, het welk onlangs de Romèinsche Temps- correspondent uitvoerig beschreef, ten uitvoer leggen. Rhodos is het zuidelijkste en belang rijkste eiland der Sporaden. Het be- heerscht den toegang tot de Aegeïsche Zee en ligt op ongeveer 17 K.M. van de Aziatische kust verwijderd. De bijna geheel Grieksche bevolking telt 27000 zielen. In de hoofdstad Rhodos wonen ongeveer 11000 menschen. Volgens een telegram heeft de be zetting zich niet verzet tegen de lan ding; bij het voorwaarts rukken schij nen de Italianen wel eenig verzet ontmoet te hebben, althans er is sprake van een bombardement en van ge wonden aan Italiaansche zijde. De tijding van de landing, welke door Giolittie persoonlijk Zaterdag in het Parlement werd bekend gemaakt, heeft een goeden indruk gemaakt te Rome. Generaal Ameglio, do bevel hebber van de landingsdivisie had zich reeds bij de bezetting van Benghasi, een dergelijke operatie, bijzonderon derscheiden. Na Stampalia, Rhodos men kan er zich op voorbereiden de Italianen gelijdelijk de voornaamste eilanden, die échalons-gewijze in de Aegeïsche Zee liggen lot den ingang dor Dar danelles te zien bezetten. In de stad Rhodos vindt men nog herinneringen aan de bezetting van' hel eiiand door de Johanniter-ridders, I die er van 1310 na hun verdrijving, uit Jeruzalem, tot 1522 verbleven, toen zij, na een beleg doorstaan te hebben van het leger van Soliman, naar Malta vertrokken. Sindsdien bleef het eiland onder Turksch bestuur. Van belang is het bericht, volgens hetwelk de mogendheden van plan zouden zijn, de door de Italianen be zette en nog te bezetten eilanden autonomie te verleenen. Zooals men zich zal herinneren, houden de Italianen bij hun vlootactie rekening met de mogelijkheid van het ontstaan van een groot-Grieksche be^ weging onder de bevolking der Turlt- sche eilanden. Reeds dadelijk bij de eerste berich ten omtrent de catastrophe van de »Texas«, dook het gerucht op. dat de boot niet op een mijn zou zijn geloopen, doch door een Tnrkscb projectiel in den grond zou zijn geboord. Een der gelijk «doortastend» optreden der kustbalterijen zou zeer goed te ver klaren zijn uit het bericht, dat de kapitein van de «Texas" eenvoudig een Italiaansche spion zou wezen, die zich oveituigen wilde, of werkelijk de haven van Smyrna door mijnen werd verdedigd. Verklaarbaar wordt dan ook de weigering van de Turksche autoriteiten, om de duikers van don Amerikaansche consul (zooals meri weet voor de »Texas« onder Ameri kaansche vlag) tot het wrak toe te laten immers, dan zou het sprookje van het stooten op een mijn dadelijk uit de wereld zijn. Aanzie «New-York Herald'.' wordt uit Peking bericht dat, tenzij door de barikgroep der zes mogendheden wordt afgezien van den eisch betreffende bet toezicht op de ontwapening van een groot deel van het leger, er veel kans bestaal, dat er niets van de groote leening terecht komt. De houding van Tang Sjao Yi wordt door de leiders der nationale vergade ring goedgekeurd. Tang Sjao Yi, de eerste minister, verklaarde nog liever de hand aar. zich zeiven te willen slaan, dan zijne handteekeningte zetten onder eene overeenkomst, die de be doelde voorwaarden bevat. Van de zijde der nationale verga dering is er nog op gewezen, dat indien aan den genoemden eisch zou worden vastgehouden zulks eene aan de vreemdelingen vijandige stemming onder het volk, vooral in hel Zuiden, zou te voorschijn roepen. De Chineesche legeraanvoerders zien in den eisch een streven van de vreemde mogendheden om eenige toekomstige uitbreiding van bet leger te beletten. De correspondent van de «New-York Herald», Ohl, zeide nog te hebben vernomen, dat de eisch niet uitging van de mogendheden, maar van de bij de bankgroep aangesloten finan- cieele instellingen. Van de zijde der Chineesche regee ring wordt al wat op genoemden eisch betrekking heeft aan de inlandscbe pers onthouden, uit vrees voor den indruk op de bevolking. De president, de eerste minister en het geheele kabinet verklaren, dat China gaarne buitenlandsche deskun digen bij de.verschillende diensten zal aanstellen. Ook is de regeering bereid toe te stemmen in het toezicht van het buitenland op spoorweg- en in- dustrieele ondernemingen. Maar zij wil zich niet onderwerpen aan een toezicht van het buitenland op de rijks-uitgaven. Mocht bet sluiten eener leening on mogelijk blijken, dan zal de regeering genoodzaakt zijn, onder militaire pressie de benoodigde fondsen van de bevol king te requireeren. Het weer in het buitenland. Door heel Europa heeft het weer op het oogenblik een aarzelend karakter. In het Westen (Schotland en Enge land) is de weerstoestand het minst gunstig: het is daar druilerig weer en af en toe valt daar regen, terwijl de tempei atuur er vrij hoog ligt. In Zuid- Engeland, o.a. op Wight, heeft het eonweerd. In België en Frankrijk zijn de winden zwak en veranderlijk en schijnt de zonneschijn nun of meer getemperd. Er deden zich plaatselijke storingen voor, o.a. aan de Riviera. De tempe ratuur ligt in beide landen hoog en het vochtigheidsgehaltg is groot, zoo dat het er soms eenigszins broeiig is In Duitschland is het weer uiteen loopend. In Pruisen heeft de zonne schijn de overhand, terwijl in het Zuiden de zonneschijn getemperd of geweerd wordt. Plaatselijk viel regeu soms omvveerde het. Op vele plaatsen in Duitschland is het warm en druk kend. In Zwitserland en Tirol is het weer van streek. In beide landen viel over vloedig regen. Het weer gaat er'nü echter alweer vooruit. Vooral de nacht- temperatuur ligt in Zwitserland veel te hoog. Ook in Noord-Ilal'ë doet zich een atmosferische storing voor. Plan 1913. Naar het Vad. verneemt, zal binnen kort de regeering een wetsontwerp indienen, strekkende om aan de Staten Generaal voor te stellen, een bedrag van f 115.000 toe te staan voor sub sidies aan het z.g. Plan 1913, uit gaande van de Maatschappij van Nijver heid, n.l. het organiseeren van een groot aantal plaatselijke tentoonstel lingen in 1913. Door de Ntjrneegsche afdeeling van de Mij. voor Nijvertieid is het voor nemen opgevat om in verbinding met de daarvoor in aanmerking komende lichamen, in het jaar 1913 te Nijmegen een tentoonstelling te doen houden van Romeinscbe oudheden. Dit plan zal bij genoegzame mede werking veel kans van welslagen hebben, daar voor deze stad de Ro meinscbe oudheden veler belangstelling wekken en zeldzame collecties te zien geven. Men wil de expositie doen houden in den tijd, waarin de vreem deling ons land ook voor andere be zienswaardigheden bezoeken. Tariefwet. Naar het Hbld. meldt, wordt door eenige hoofden van ondernemingen bij handel en nijverheid betrokken, een adresbeweging tegen de Tariefwet op touw gezet. Mederteekening wordt van belang hebbenden gevraagd van een adres, dat slechts deze zinsnede bevat: Dat zij (adressanten) er van over tuigd zijn dat de verhoogde invoer rechten, zooals die thans worden voor gesteld. in de hoogste mate belem merend zullen zijn voor de algemeene welvaart en de economische ontwik keling van het Nederlandsche volk; Reden waarom zij uwe vergadering in allen ernst verzoeken de Tariefwet niet aan te nemen. De bedoeling dezer adresbeweging is, dat alle tegenstanders van het voorgestelde tariefontwerp, afgezien van hun politieke overtuiging en van hun wellicht op andere wijze kenbaar gemaakte bezwaren, gezamenlijk aan onze Volksvertegenwoordiging te ken nen geven, dat een tarief als het voor gestelde, naar hun meening, in de hoogste mate verderfelijk zal zijn voor de ontwikkeling onzer welvaart op industrieel en handelsgebied. Het concept-adres is geteekend door VV. Ruys Zonen, Rotterdam; Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij, Amsterdam; N. W. van den Berg Co's Metaalhandel, J. van den Honert, directeur, Amster dam; Van den Bergh's Limited, Rot terdam Gerhard Loeber, Amsterdam P. F. van Vlissingen, Helmond; R. Mees Zonen, RotterdamStoom- meelfabriek «Holland», B. van Marwijk Kooy, Amsterdam; Heinekens Bier brouwerij Maatschappij, A. Berkemeier, Rotterdam; G. J. van Heek, Enschedé; «Werf Conrad», directeur P. Goedkoop Dzn., Haarlem; E. H. Krelage; firma E. A. Krelage Zoon, Haarlem; J. E. Scholten, firma W. A. Scholten, Groningen; J. Jonckheer, Amsterdam; Wessanen Laan,Wormerveer; Ver- kade Co., Zaandam. Een Roman uit de laatste Poolsche Revolutie VAN JULIUS ALICZNT, 27) Vervolgens kwamen, hun altama aan de spits, krijgslieden der Uraalsche en Donsche stammen in zonderlinge Oos- tersche kleeding van allerlei kleur, zonderlinge puntige mutsen boven de door de zon verbrande, baardige ge zichten, grijsaards en jongelingende achterhoede vormde een hoop baskieren, een haveloos volk, met bloeddorst op het wild dierlijk gelaat. Tegen acht ure 's avonds was het slot der gravin Jablonowska een uur in den omtrek door Russische troepen omsingeld. Daar de voorposten van Dewbinsky dichter bij het dorp geplaatst waren, had noch deze, nocheen of ander soldaat van zijn troep eenig vermoeden van het gevaar, dat hen bedreigde. De nacht was ruw en koud. Bul- derend suisde de noordwesten wind in de holten der oude kalkrotsen bij het kasteel der gravin Jablonowska. De storm zweepte donkere wolken aan het zwerk voort, de boeren namen de wijk onder hunne daken; zelfs de dieren bergden zich in kloven en kreupelhout, alleen de reuzige kettinghond van het slot wedijverde in het huilen met den storm, in zijn hok. Bij het flauwe licht dat somwijlen de maan uit den wolkenchaos op de aarde wierp, zag men een menschelijke gedaante lang zaam en voorzichtig uit de diepte van een oude vervallen steengroeve op waarts stijgen. De man moest hier bekend zijn, want met zekeren voet betrad hij de verval len steenen treden, die van een diepe, natuurlijke bron af naar het slot voer den, en welke treden, uit kunsteloos in den leembodem ingedrukte onbehou wen steenen bestaande, door den regen glibberig waren geworden. Hij stond nu boven en staarde scherp in de on vriendelijke duisternis. «Nu ben ik dicht bij mijn doodsvij and," mompelde hij; «misschien gelukt mijn plan." Hij opende een kleine deur en steeg behoedzaam den wentel trap op. Binnen in de verwarmde kamer zat graaf Dewbinsky. Hij had zoo even den brief van Iwan gelezen en dacht aan Anka, aan al de gebeurtenissen, die zoo snel elkander gevolgd waren. Wat kon hem de toekomst brengen, wanneer mocht bij zijn Anka weder zien? Deze gedachte hield zijn geest bezig, toen een opstandeling binnen stormde met deD kreet. «Mijnheer de graaf, een jood is door de achterdeur in het kasteel geslopen, en werd toen hij zich zoo even in een kamer verschuilen wilde, betrapt en aangehouden." «Breng hem hier," beval Dewbinky, terwijl hij Iwan's brief in zijn schrijfta fel bergde. De deur werd geopend en twee zei senmannen brachten Baruch Levi ge bonden binnen. De graaf was overeind gesprongen. »Wat wilt ge hier, Levi? vroeg hij. Bij Godantwoordde de j ood, scherp op ieder woord drukkend, «had ik kunnen gelooven dat mijnheer de graaf zoo vele getuigen zou roepen en mij laten binden, terwijl ik gekomen ben over onze familie aangelegenheden te spreken." «Maakt den man los eD laat ons alleen zei de graaf met sombere stem. Zijn bevel werd dadelijk volbrachten weinige seconden later stond Baruch voor den graaf alleen. «Mijnheer de graaf, wilt ge mij wel veroorloven te gaan zitten?" En zon der een antwoord af te wachten, zette zich de oude man. «Hoe sterk is uwe bezetting hier in het kasteel?" voer hij toen voort. Graaf Dewbinsky spron g verstoord op. «Welk een vraag is dat?" riep hij, «wilt ge ons verraden?" «Waarom vertoont ge u? Wanneer den jood de genade is deelachtig ge worden, dat zijne dochter door mijnheer den graaf is verleid, waarom zou hij dan niet mogen vragen, hoe sterk de bemanning in het slot is?" «Hoe durft ge u vermeten mij den verleider van uw dochter te noemen?" antwoordde Dewbinsky. «Ik wilde weten of uw troepen tegen twee adrie duizend Russen weerstand konden bieden?" voer Baruch spottend voort. «Wat bedoelt ge hier mee?" vroeg de graaf, wien een vreeselijk vermoeden bekroop. «Ik bedoel," zei Baruch Levi zich hoog oprichting. «Let goed opIk had op deze wereld niets dan mijn kind, mijne SaraDaar kwaamt ge in ons huis sluipen als tijger, die zijn buit opspoort. Ge verveelde u op uw hoog kasteel, ge moest een speeltuig hebben; ge hadt daartoe uitgekozen mijne Sara, mijn hartebloed; en om te weten hoe ver de liefde van een arm joodsch meisje ging, hebt ge haar ge beden of bevolen den godsdienst harer vaderen te verzakenZij heeft het gedaan, ja, ik zeg de waarheid, ik sta aan de poort des doods en lieg niet: Ik heb zulke jodenmeisjes gezien te Warschau, Petersburg en Parijs. Heer, ik heb de wereld geziende groote heeren verstieten ze, zij zonken van trap tot trap, al lager, zelfs het ge ringste mochten zij niet betredenen werden de ellendigste, verworpenste schepsels. Ik had den moed niet Sara mijn mes in het hart te stooten, maar ik wierp haar buiten op de straat. Nu zal zij dood zijn maar ik, Baruch Levi, kan u zeggen, dat in hoogstens twee uren ook haar verleider sterven zalWordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1