te BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. doen zoolang wij hem er iets anders voor in ruil geven; dat wil zeggen, zoolang wij iets anders weten voort te brengen, dat onze arbeid productief maakt. Iets anders? Daar kom je altijd maar weer op terug Je bent zeer vaag, waaide Vrijdag, en er zit niets praktisch in je opvattingen Het twistgesprek duurde nog lang voort en zooals meestal, bleef ieder in de meening dat hij gelijk had. Doch daar Robinson de macht had want hij was meester over Vrijdagwon nen zijn inzichten het. En toen de vreemdeling om antwoord kwam, zei Robinson tot hem: «Vreemdeling, wanneer wij uw voorstel zullen kun nen aannemen, moeten wij eerst zeker heid hebben van twee dingen. In de eerste plaats dat uw eiland niet rijker is aan wild dan het onze, want wij willen met gelijke wapenen vechten, de arbeidsvoorwaarden bij u en ons moeten volkomen gelijk zijn. En in de tweede plaats eischen wij dat gij bij den ruil aan het kortste eind zult trekken. Want zooals bij eiken ruil, moet er noodzakelijk een winnende en een verliezende partij zijn, en wij zouden bedrogen uitkomen, als gij er geen nadeel van zoudt hebben. Wel, wat zegt gij daarop? Niets, in 't geheel niets, ant woordde de vreemdeling, die in lachen uitbarstte en naar zijn kano terug keerde. Over het spoorwegongeluk bij Dou- deauville, geven de Parijsche bladen uitvoerige verslagen. Daaruit blijkt, dat het ongeluk 's avonds om half tien plaats had op nog geen 150 meter afstand van het Parijsche Gare du Nord. De loeaaltrein, van Montsault ko mende, zou juist onder de brug van Doudeauville doorgaan, toen van Parijs, met bestemming naar Pontoise, een trein aankwam, die op een parallel- spoor liep. De machinist van den eersten trein zag onder de brug plot seling, dat de trein uit Parijs niet meer het parallel-spoor volgde, maar nu op hetzelfde reed en recht op den trein uit Montsault kwam aanstuiven. Het oogenblik was te kort om te stoppen of noodseinen te geven, zoo dat de botsing onvermijdelijk was. die dan ook met hevigheid volgde. De trein uit Parijs bleek in den anderen te zijn geloopen, waardoor drie wagens derde klas en een eerste klas van den loeaaltrein totaal ver nield werden. In de derde-klas wagens zaten vrij veel reizigers, zoodat het aantal dooden en gewonden groot was. De origedeerden wilden, nadat zij van den schrik bekomen waren, den machinist van den Parijschen trein te lijf gaan, omdat zij hem de schuld van het ongeval gaven. «Dood hem dood hemriepen de opgewonden menschen, en enkelen klommen al op de locomotief om den man aan te giijpen. Maar toen deze zag, dat het ernst was, sprong bij van de locomotief en verdween in de duisternis. Het bleek echter dat de man in het geheel geen schuld aan de botsing had. want deze was te wijten aan een verkeerden wisselstand. Het duurde vrij lang, voordat hulp kwam opdagen. En toen eerst kon men nagaan hoeveel menschen bij het ongeluk waren omgekomen en hoeveel gewond waren. Er bleeken 11 dooden en 43 gewonden te zijn. De minister van openbare werken, Dupuy, ging 's avonds om half elf naar de plaats van het onheil, waar men den geheelen nacht bezig bleef met het opruimingswerk. EeD toeval mag het heeten, dat den lOen December van het vorig jaar op ongeveer dezelfde plaats ook een spoor wegongeluk heeft plaats gehad. Daarbij kwamen 4 menschen om het leven, terwijl tien gewond werden. Het onheil was toen aan de slechte werking van den wissel te wijten. Te Parijs twist men nu over de vraag of Gamier en Valet levend had den gevangen genomen kunnen wor den. Sommigen zeggen: ja, als de politie het maar verstandig had aan- gplegd, want de bandieten hebben zich vaak genoeg bloot gegeven, ook tijdens het beleg. Verder wijst men er op dat zij door geen enkelen ko^el vari de belegeraars getroffen zijn, ze hadden zelfmoord gepleegd en de kogels van hun brownings zijn de eenige die hen getroffen hebben. Merkwaardig is nog de klacht die de vader van Valet heeft ingediend tegen de verantwoordelijke daders van de overhaaste execuiie van zijn zoon. Hij grondt zijn klacht op de wet van 17 November 1887. Door de Parijsche bladen wordt ook nog gezegd, dat de rechtei van in structie te Amsterdam geweigerd zou hebben te voldoen aan het verzoek van den rechter van instructie te Parijs, Gilbert, om zekeren Van den Berg voor hem te doen verschijnen, ten einde van deze inlichtingen te kunnen inwinnen. Van den Berg is dezelfde, die een paar maanden geleden ge arresteerd werd en daarna weer vrij gelaten, in verband met den auto diefstal te Gent. De justitie te Amster dam achtte het echter in het belang van den goeden loop der instructie in deze zaak de te Parijs gevraagde in lichtingen niet te verstrekken. AnatoleFraiice.de bekende schrijver, heeft een reis gemaakt langs de grens van Algiers en Marokko en men heeft hem na zijn terugkeer in Parijs terstond zijn meening over het nieuwe protecto raats-land gevraagd. Die was zeer ongunstig onze ambtenaren, zei A. France, weten blijkbaar niets van bet land en het volk. Men bevindt zich nog in de allereerste periode van militaire bezetting en dan nog maar van een klein stuk van het land. «Ik ben geen pessimist«aldus France's verzuchting «maar ik twijfel er toch aan, of wij Franscheu wel een koloniseerend voik zijn.« St.-Kilda, de woonplaats van een handvol Schotten, in het meest ver wijderde deel der Hebryden, is op het punt uit te sterven. Ontoegankelijk als het eiland steeds is voor een groot deel van het jaar, was de nadering ervan nu, door de herhaalde stormen, sinds December van het vorig jaar niet mogelijk. Daar door kan ook de voorraad levensmid delen die de menschen daar steeds moeten opslaan, nietaangevuld worden. Verleden Zondag deed een stoom trawler St.-Kilda aan, waar de men schen in treurigen staat gevonden werden. Het laatste voedsel hadden zij al lang opgebruikt, en zij hielden zich nog slechts in leven door het eten van eieren van zeevogels, waar op zij al geruimen tijd waren aange wezen Een trawler uit Hull, die de vorige week het eiland had aangedaan, had zooveel van zijn voorraad afge staan als mogelijk was, maar daar waren de menschen al lang weer doorheen. Toen minister Churchill van dezen treurigen toestand hoorde, stelde hij zich in verbinding met de admiraliteit, met het gevolg, dat een draadloos telegram naar de vloot gezonden werd om een oorlogsschip naar het eiland te zenden. Als de menschen dan nog in leven zijn I Bij beslissing van de Kroon is de verwerping door Gedeputeerde Staten van het raadsbesluit, waarbij tot den aankoop van „Nimmerdor" werd besloten, gehandhaafd. Het Classikaal bestuur van Amersfoort houdt zijn zomervergade ring op Woensdag 29 Mei in de consistoriekamer van de St. Joriskerk, te 11 uur voorm. Het onderzoek der verlofgangers van de Nationale militie zal plaats hebben op 10 Juni voor de lichtingen 1905, 1906 en 1907 en op 11 Juni voor de lichtingen 1908, 1909, 1910 en 1911. De zitting van den tweeden keuringsraad zal worden gehouden in het voormalig schoolgebouw aan de Koestraat op 30 en 31 Mei en op 1 en 3 Juni. De aandacht van militieplichtigen zij gevestigd op de waarschuwing van den burgemeester tegen personen, die geheel ten onrechte beweren, dat zij in staat zijn jongelingen voor den militairen dienst te doen afkeuren. De heer H. J. D van Wessum, thans adjunct-commies bij bet Hoofd bestuur der posterijen en telegrafie, is met ingang van I Juni benoemd tot adjuucl-commies bij het Depai te- ment van Financiën. De tooneelvei eeriiging »D"0r Inspanning Uitspanning" neefi een riationalen wedstrijd uitgeschreven in solo- en duetten-voordrachten, welke zal gehouden worden op 8 en 15 September. Secretaris van de regelingscommis sie is de heer P. Voskuilen. Laagl. weg 34. Op het sportterrein «Birkhoven' zal met Pinksteren een gymnastiek- feest plaats hebben. Het uitstekend-voorbereide Groot internationaal kegel-concours, van 11 tot 20 Mei in de sociëteit «Vereeni ging" gehouden ter viering van het 30-jarig bestaan dier sociëteit, behoort weer tot bet verledensedert Maandag middag 5 uur wat het eigenlijk kegelen betreft; de napret nam een groot gedeelte van den huidigen dag in beslag. Bij de opening hebben we meteen enkel woord geschetst hoe optzaglijk veel arbeid is verricht om alles zóo voor ie bereiden, dat de sociëteit, die reeds zoo menig kegelfeest organiseerde, er alle eer mee kon inleggenarbeid, gedurende vele weken te voren in alle stilte gedaan; arbeid, ook tijdens het kegelfeest voortgezet, uren eri uren aaneen, soms diep in den nacht door hen die alle kaarten en alle lijsten controleerden om den dage- lijkschen stand te kunnen opmaken. Maanavond kon de Voorzitter der regelingscommissie meedeelen, dat de jury slechts eenmaal uitspraak heeft behoeven te doen in een dubieus geval. Het becijferen van den totaal-uit slag heeft, als wel van zelf spreekt, nog heel wat tijd in beslag genomen en zoo kon niet om half negen, doch bijna drie kwartier later gisteravond worden begonnen met het uitreiken der prijzen. Mr. S. G. van Weideren baron Rerigens, als Voorzitter der regelings commissie bet woord nemend, her innerde, dat hij bij de opening zich meer wendde tot de autoriteiten, doch thans het woord wilde richten tot de hoofd personen met name de kegelclubs en de kegelaars om tot hen te spreken een woord van erkentelijkheid en van gelukwensch. Niet tot ieder, die een prijs wist te verwerven, zou spr. een rede houden de feestelijk versierde zaal, zoo mooi gestoffeerd met dames in bal toilet, doet iets beters verwachten dan ruim honderd speeches. Daarom een alge- meene gelukwensch, maar óok eeri woord van dank voor de prettige samenwerking en de loyale kegel- sport, die werd te zien gegeven want de jury heeft slechts éeu maal, en dit nog zeer kort, vergaderd. Spr. hoopte, dat ieder, die van hier stoffe lijke blijken meeneemt ook een aan gename herinrieiing aan zijn verblijf te Amersfoort zal meedragen. Het was spr. tevens een behoefte een woord van erkentelijkheid te brengen aan allen, die bet feest hielpen slagenjury, baan-cornmis- sarissen, enz. Niet allen wildé spr. noemen, óok om het gevaar er eeri te vergeten. Doch twee van de heeren wilde hij afzonderlijk herdenken, op de eerste plaats den Secretaris, den heer P. J. Hamers. Vooral in zijn studententijd zat spr. in menige com missie, doch nooit metzoo'n Secretaris als den heer Hamers (gejuich). En op de tweede plaats kapitein KI. van der Weide, den chef der baan-com- missarissen, die het meest van allen hier is geweest en onschatbare diensten heeft bewezen (gejuich) Hierna ving spr. aan met het uit reiken der prijzen, als volgt: Korpswedstrijd: Ie Eereprijs, me daille van denCommissarisder Koningin in Utrecht, met zilveren lauwertak van de sociëteit «VereenigingoTreffen wint, te Utrecht, met 280, hierbij een zilveren distinctief van mr. H. J. M. van den Bergh2e Eereprijs, medaille van den Burgemeester van Amersfoort, met zilvereu lauwerkrans van het Be stuur der sociëteit »Vereemging«eer ste vijftal van U. D. Ite Amersfoort, met 279, benevens zilveren medaille van de dames-club V. I. V. O.; 3e Eereprijs, medaille van den generaal- majoor commandant der 4e divisie, met zilveren lauwertak van den heer G. J. Slothouwer, consul van den A. N. W. B.Je hebt ze niet aan een louwlje, ie Utrecht, 262; 4e Eerepi ijs, gouden medaille van mr. S. G. van Weideren baron Rerigers, voorzitter der regelings commissie; eerste vijftal van L. O K E.. te Utrecht, 249; 5e pr., gouden me daille van de Gemeente Amersfoort, Onder Ons, te Dieren, 249 6< pr Zou er kans zijn, Alkmaar, 2477e pr Recht naar hel doel, Utiecht, 243 8e pi. tweede vijftal U. D. I., Amers foort, 240 met 28; 9e pr., D. O. S., Rotterdam, 240 met 2710epr.,Oranje- kegolclub, Rotterdam, 240 met 18; 11e pr., Je Maintiendrai, Den Haag, 239 met 30; 12e prKegelen Kost Kracht, Utrecht, 239 met 2813e pr., derde vijftal Limburgia, Den Haag, 238; 14e pr., Jumbo, Apeldoorn, 237 15e pr., Je hebt ze niet aari een touwtje, Amsterdam, 236; 16a pr., O. O. O. Amsterdam, 235; 17e pr tweede vijf tal Limburgia, Den Haag, 234; 18e pr, eerste vijftal Noordpool, Amster dam, 233; 19e pr eers'e vijftal D. I., Amsterdam, 232 met 29; 20e pr., Alle negen, Kampen, 232 met 13; 21e pr., De jonge garde, Hilversum, 229; 22e pr., District IX, Amsterdam, 22823e pr., Altijd hout, Hilversum, 225; 24e pr., De vijf pintjes, Amsterdam, 224; 25e pr., Koroeibos. Amersfoort, 223 met 31, 28, 27; 26e pr.. Bollenclub, Amsterdam, 233 met 24, 23, 22; 27e pr.. Steeds hooger, Amsterdam, 222; 28e pr., eerste vijftal van Wodan, Amersfoort, 219 met 2729e pr Niet winnen, toch lol, Amsterdam, 219 met 26; 30e pr., Alle negen, Barneveld, 218 met 29; 31e pr., Alle om een, Amsterdam, 218 met 22;32epr., Houd plank, Steenwijk, 216 met 29, 22; 33e pr., Elk houtje telt, Amsterdam 216 met 19, 22; 34e pr., Palma, Lei den, 214; consolatie-prijs, voor de club die de meeste treffers had doch niet voor een prijs in aanmerking kwam tweede vijftal van Moed houden, Am sterdam 41 treffers en 209 houten Korps twee vijftallen: le prijs, ver guld zilveren medaille van luitenant- kolonel H. I. von Santen, voorzitter der regelingscommissie van 1907: U. D. I., Amersfoort, 519; 2e prijs, verguld zilveren medaille van Vreemde lingenveikeer, Limburgia, Den Haag, 472; 3e prijs, zilveren medaille van de Middenstandsvereeniging Handel en Nijverheid: Je hebt ze niet aan een touwtje, Utrecht, 445. Hoogste korpswerper: II. Siebolts, Den Haag, 68. NegenprijsEerste vijftal van U. D. I., Amersfoort, met 9 negens. Achtenprijs: Eerste vijftal van U.D.I. te Amsterdam, met 11 achten. Eenenprijs District IX uit Amster dam, met 2 eenen, na loting tegen Altijd hout, uil Hilversum, en Recht naar het doel, uit Utrecht. Personeele wedstrijd. Prijzen kunst voorwerpen van (60, (50, f40, enz.: A. P Houtzaager, Amersfoort, 40; M G. Bervoets, Rotterdam, 39; G. Elbets. Arnhem, 37; A. Reneman, Amsterdam, 36 met tweemaal 9; P. Fuyt, Utrecht, 36 met 8P. A. Schütze, Amsterdam, 36 met 6; K. Kamslag, Amsterdam. 35; G van Liempt, Utrecht, 34 met tweemaal 9 na, die tevens de gouden medaille van overste A. M. Tromp van Holst won voor het giuotste aantal negens, in 't geheel 5; Meddens, Hilversum, 34; C. B. Goedvolk. Rotterdam, 34; J. Zaalberg, Leiden, 33 mei 9, 4, 9; B Schimmel, Ameisfoort 33 met 6, 4, 9; G. C. Beltman, Amersfoort, 33 met 6, 8, 7; E. Thür-ing, Amsterdam, 33 met 6, 8. 4: Lenges, Amsterdam, 33 met 4, 8, 4; C. Kat, Amsterdam, 32 met 7, 9; P. Broekman, Nijmegen, 32 met 4, 9; J. Jacobs. Amsterdam. 32 met 7; J. J. Henselen, Utecht' 32 met 9, 6; G. Beckeririg. Rotterdam, 32 met 5, 6; L. van Bahr, Amsterdam, 32 et 8, 5, 6J. Lunnecker, Barneveld, 32 met 7, 5, 6; J. Mutsemaeckers, Amsterdam, 32 met 5, 5; C. Rigers. Nijmegen, 32 met 3, 5. S°rie personeel: le prijs M. G. Bervoets, Rotterdam, 91 met 20; 2e prijs G. Beckeiing, Rotterdam, 91 met 15; 3e prijs G. van Liempt, Utrecht, 89. Bij het uitreiken der prijzen, met 34 tot 26 houten, behaald in den personeelen wedstrijd voor dames, sprak de Voorzitter er zijn groote vreugde over uit, dat zoo veel dames de kegelsport blijken te beoefenen, hetgeen zeer zeker ten goede zal komen aan het kegelen. Vrije baan-wedstrijdle prijs, f 400, Richter, te Amsterdam, 45; 2e prijs f250, Kloosterboer, te Dieren, 44; 3e pr„ f 125, N. Kegelaar, te Amster- am, 43 met 43; 4e pr., f 80 A. Nef- kens te Amersfoort, 43 met driemaal 42; 5e prijs f60. J. Beckering, te Rotterdam, 42 met 41; 6e prijs f 50, Clifford, te Amsterdam, 42 met 40. Deze geldprijzen werden ter hand gesteld in keurig beschilderde houten kegels, in den bodem waarvan het bankpapier was gestoken. De overige prijzen, alle kunst- of uxe-voorwerpen, werden behaald als volgt: H. C. A. de Jong, te Amers- fooit, 42 met tweemaal 29. 38 en 37 G. W. Zweers, aldaar, 42Huinck, Utrecht, 42; Th. H. G. Brandsen Sr., Amersfoort, 41Wolters, Utrecht, 41 M. G. Bervoets, Rotterdam, 41K. Jaeger, Ameisfoort, 41; C. de Jager, aldaar, 40; Haanschoten, Barne veld, 40; K. Voyk, Utrecht 40; P. van Achierbergh, Amersfoort. 39:11. A. A. Kuiper, Amsterdam, 39; A. P. Houtzaager. Amersfoort,39Tellingen, Amsterdam, 39; Ottens, Nijmegen, 39; J. Proper, Leiden, 39; Hofmeester, Alkmaar, 38; Van Huijstee, Amster dam, 38; P. Nefkens, Amersfoort, 38 Van Heuven, Barneveld 38; Grubbe- ner, Amsterdam, 38 j Hesterman, Bussum, 38; Schuileman, Amers foort, 37en Van Loo, Amersfoort 37. Na baron Van Weideren Rengers voerde nog even het woord de heer J. Sinnige, die als Voorzitter der Socië teit dank bracht aan allen die mee werkten om dit kegelfeest voor te bereiden en zóo uitmuntend te doen slagen, maar vooral aan den Voorzit ter der regelings-commissie, die in zijn volle kracht zich gaf en daardoor allen bijzonder aan zich heeft verplicht (langdurig applaus). Zij nog vermeld, d&l, behalve den gewonen dagprijs van f10 voor hem die van de gezamenlijke banen het hoogste aantal houten per dag wierp, voor den laatster) dag een extra-prijs van f5 werd ingesteld voor elk der zes banen. A. Ct. De gtensautorileiten te Bentheim hebben onder politiegeleide naar 01- denzaal teruggezonden zes Russische landverhuizers, onder wie twee kinde ren van een transport van de «Vol- turno«, van de «Uranium Steamship Companytt. Deze personen hadden geen paspoort; een der kinderen had ook reisbiljet. Sedert eenige dagen begaven de heeren der Hofhouding op Het Loo, vergezeld van den jagermeester van H. M. de Koningin, zich 's morgens, tegen den aanvang van den dag, op de korhoenderjacht in de Hoog-Soe- rensche bosschen. Slechts enkele hanen werden bemachtigd. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijlt. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Een Waarschuwing-Sinecure. Op de rugzijde der binnenl. post wissels, komt de volgende waar schuwing voor: «De betaling van postwissels een- «maal geschied zijr.de, bestaat er geen «verder verhaal op de Administratie. «De belanghebbenden hebben er dus ^zorgvuldig voor te wakendat de «wissels niet in verkeerde handen vkomen Op mijn vraag of de brieven be steller niet verplicht is te schellen wanneer bij de missives etc. in de bus werpt, werd mij door beambten die het kunnen weten ontkennend geantwoord, 't Is dan ook geen wonder, dat men van tijd tot tijd hoort van inning van postwissels, door niet recht hebbenden en verdachte of oneerlijke personen. Even le schellen aan het huis van den geadresseerde is toch geen oponthoud voor den besteller en zijn er ook wel eenige actieve en serieuze mannen onder het kader, die zulks toch ook doen. Tot heden is de geciteerde waar schuwing der postadministratie echter een sinecure! M. Z. Amersfoort, 20 Mei 1912. RECLAME.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2