NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht fltofememefc Zaterdag 1 Juni 1912. 41e jaargang FEUILLETON. iVo. 44. VERSCHIJNT WOENSIIAfi EN ZATERDAG. BINNENLAND. VERVLOEKT EN VERSTOOTEN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden niterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephooun0. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het heden verschenen 9e Nummer van den vierden Jaargang van ASJS/YiAS tPrti Itnfum if i "'rih""f j Dit zeer actueel nummer bevat o.a. Twee foto's, betrekking hebbende op den dood van den Koning van Denemarken. Voorts: De Huisvlijttentoonstelling te Veendam, met 2 foto's. Bakkerij- tentoonstelling te Leiden. De Juliana- garde te Amsterdam. Handboog schutters-concours in Noord-Brabant. Brand te Uithoorn. Mooi Neder land, met 4 foto's van de in bloei staande boomgaarden te Haastrecht en Viist. De Schietveleeniging «Generaal JouberUt te Overveen, met 2 foto's. Een stadsdeel van bet door deltabanen bezette eiland Rhodes. De Dalcroze-methode, met 3 foto's Een nieuw Parijsch monument, ter eere van de Brandweer. Esperanto- cursur. Voorts bekende landgenooten en bet vervolg van de Gedenkschriften van Madame Stem hei I, meteen foto. voor stellende: Het Huis in de «Impasse Ronsintc te Parijs, waar de dubbele moord plaats had. Heldenfeiten uit het leven van Ridders van de Militaire Willemsorde, mei foto. Ten slotte de Rubriek van Redacteur X. eri bet Kindernummer «OnsPtin- sesje", met onderhoudende en leer zame kinderlectuur. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/i cents thuis bezorgd. Kon. Bezoek aan Parijs. De correspondent van de »N. R. Ct." te Parijs meldt: De inrichting van de koninklijke vertrekken aan het ministerie van buitenlandscbe zaken is bijna geheel gereed gekomen. De uiterste zorg is geconcentreerd op de slaapkamer van de Koningin, welke inderdaad een juweel van edele, veifijnde, tegelijk vorstelijke schoonheid is geworden. Aan de muren hangen de schoonste Beauvais-tapisserieën uit de tweede helft van de achttiende eeuw; bed, tafel, commodes, schrijftafel, pendule, alles van het fijnste, élégantste authen tiek Louis XVI; meubelbekleeding, vuurschetm en zelfs het kussen op den stoel van het bureautje is authen tiek Beauvais. In het boudoir van de Koningin ook een scboone Beauvais tapisserie; zelfs in de badkamer, die in wit en goud is uitgevoerd, hangen twee schoone, omlijste tapisserie stukken. In de meer strenge, maar ook zeer schoone slaapkamer van den Prins, die in emptrestijl is, bevindt zich een prachtig authentiek bureau van Napoleon I. De «Etoile beige" komt met het bericht, dat de Koning een samen komst zal hebben met de Koningin op de terugreis uit Parijs. Reeds vroeger is gemeld dat te Laeken drie kwartier zal vertoefd worden. De koninklijke trein vertrok heden ochtend te balfzes van Het Loo via Arnhem naar Parijs. Daar de trein te Arnhem eenig oponthoud heeft, is bet hoogstwaar schijnlijk, dat de Koninklijke familie zich per auto van Het Loo naar Arnhem begeeft, om daar in den trein plaats te nemen. Prof. dr. A. Noordtzij De »Staats-Ci." bevat thans de be noeming van dr. A. Noordtzij, leeraar aan het Gereformeerde Gymnasium te Kampen, en lector aan de Theologi sche School aldaar, tot gewoon hoog leeraar in de faculteit der godgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Pt of. Noordtzij zal onderwijs geven f in de geschiedenis van den Israëlieti- 'schen godsdienst, Israëlietiscbe letter- kunde en uitlegging van Oude Testa ment. Het Berl. Tageblatl verneemt, dat verlovingsplannen bestaan tusschen Prinses Elisabeth van Roemenië, de oudste dochter van den Kroonprins, met den Bulgaarsche troonopvolger. Iedereen is er voor, maar Koning Karol houdt de verbintenis legen uit politieke overwegingen, wijl hij de Bulgaarsche expansie-politiek onvoordeelig acht voor zijn land. Gisteren werd verteld, dat den Kroonprins met zijn gezin, waarbij Prinses Elisabeth, een ernstig auto ongeluk was overkomen, maar ten slotte blijkt het geval niet veel bij zonders: een klein ongeluk, een ge broken portierraam en 'n paar schram men. Poging tot verzoening. Het is nog immer geen «pais en vieè« tusschen de verschillende pad- vindeisorganisaties en bonden. Ten einde een poging te doen, deze bon den wat vriendschappelijker tegenover elkaar te doen staan is door het Hoofd Comité der Nederlandsche Pad vinders Organisatie een circulaire verzonden aan de afdeelingen van den Nederlandschen Padvindersbond «Nu met den zomertijd ook wederom de tijd nadert, dat onze Padvinders over het geheele land uitzwermen om van het gezonde vrije buitenleven te genieten, waardoor zij natuurlijk veel in aanraking zullen komen met Pad vinders van andere organisatie of bonden, stellen het Hoofd-Comité der N. P. O benevens alle bij haar aan gesloten Plaatselijke Comité's er prijs op te verklaren, dat zij steeds voor oogen wenschen te houden, dat in de eerste plaats moet gelet worden op eene goede verstandhouding tusschen de Padvinders der verschillende ge meenten, tot welke vereeniging ook behoorende. De N. P. O. van hare zijde, zal door gemeenschappelijke oefeningen, toch ten, kampen, inkwartiering enz. (en het zich onthouden van noodeloos kranten-debat) alles in het werk stel len om vriendschapsbanden der Pad vinders onderling aan te kweeken en te versterken. Zoowel het Hoofd-Comité als de Plaatselijke Comité's der N. P. O. zul len steeds alles aanwenden om hunne Padvinders in dien geest te laten bandelen. »N. P. O. verzoekt U beleefd ook van Uwe zijde hiertoe willen mede werken, opdat wat de besturen der verschillende organisaties ook moge scheiden de verhouding tusschen de padvinders onderling steeds van aangenamen en vriendschappelijken aard moge zijn, hetgeen de geheele Nederlandsche jeugd, ten goede zal komen, en misschien ook in de toe komst tot meerdere eenheid zal kuti- nen leiden. Namens alle afdeelingen der N. P. O. en haar Hoofd-Comité, was deze circulaire geteekend door het dage- lijkseli bestuur: A. E. Dudok van Heel, P. J. P. Metelerkamp. H. J. Roelofs, Gos. de Voogd, mr. W. W. Wichers Wierdsma. Allicht vindt U het van eenig belang te weten en te berichten, dat het Tooneelgezelschap onzer Ver eeniging voor het aanstaand speeljaar als volgt zal zijn samengesteld Dames: Theo Mann- Bouwmeester; Rika Hopper; E. Hol trop- van Gelder; Christine Poolman; Emma Morel; G. de Vos-Poolman; G. Lobo-Braa- kensiek; L. van Korlaar van Dam Caroline van Dommelen W. Schwab- Welman; Chr. Chrispijn van Meeteren; Anni Jurgens; Betsi Wolffers; Lina Klaasen P. van Nieuwland de Koning; A. Fuchs; N. de Leur;J Fernantzen Coerdes; A. de Raai e. a. HeerenJan C. de Vos Louis de Vries; L. H. Chrispijn; C. Schulze; Ko van Dijk; Louis GimbergJac. Reule; Maurice Meunier; Marcel Mijin C. van Schoonhoven; H. Harma; J. de Jong; D. Lobo; J. Hol trop; C. van Kerkhoven Jr.; J. W. Hunsche; Jan van Dommelen; Th. Frenkel: R. van der Hi 1stF. C. Fernantzen; J. Wensma; Ch; Laurentius; Julius Brongers; V. Koster. Regisseurs zijn de heeren W. P. de Leur en L. H. Chrispijn. Coers' Liederen van Groot-Nederland. De vereeniging«Het Nederlandsche Lied« heelt aan hare leden een bundel Liederen van Groot-Nederland, ver zameld door F. R. Coers Frzn. ge zonden en wel Uit den «Nederlandtscbe Gedetick-clanck« van Adriauus Valerius (162G). Vierde reeks, bestaande uit: Com nu, met sang. De vogel wert gelockt, gefluyt. Geen dingen syn so geringe geschapen, 't Geween, 't gebuyl, 't gekryt. Die vast'lijk op den Heer. Heerekeere van ons af. Wie dat sich selfs verheft. Maximiljanus de Bossu. Hoort allegaer. Almachtig God. Elk lied heeft een aanteekening, welke o.a. de gebeurtenis meldt waar door het lied is ontstaan. Onder den titelLiederen van Groot- Nederland, verzameld door F. R. Coers Frzn. zal de vereeniging «Het Neder landsche Lied« elke twee maanden twaalf bladzijden Nederlandsche liede ren, zorgvuldig voor piano bewerkt, kosteloos hare leden zenden, indien hare middelen dit vergunnen, d. i. indien het aantal harer leden voldoende is. Zelfs is het streven van de Ver eeniging jaarlijks baren leden nog meer Nederlandsche liederen kosteloos aan te bieden Hare Algemeene Ver- Een Roman uit de laatste Poolsche Revolutie VAN JULIUS ALICZNY. 34) Zijne haren rezen te bei ge, zijne oogen traden uit hunne kassen, hij beefde aan al zijn leden, en poogde zoo haas tig mogelijk uit de kamer te komen. Hij zag dat Sara bijna krankzinnig was van woede. Eindelijk bereikte hij de geheime deur, drnkte op den knop er van en stormde er uit. «RebekkaRebekka!" riep hij met krijschende stem in den gang. De huishoudster snelde toe. «Wat is erwat wilt ge?" «Sara is razend geworden, ga naar hoven en zoek haar tot bedaren te brengen." «Ik zal voor dat beetje geld geen krankzinnige bedienen en bewaken I" zei sluw berekend Rebekka. «Ik geef je vijf gulden meer." «Twintig is niet te veel," zei Re bekka met vaste stem«ik waag mijn leven bij een krankzinnige. Gij geeft me een maandelijkscbe toelage van twintig gulden of ik ga naar het hospitaal en laat bet meisje balen. «God! wat schreeuwt ge, vrouw! naar het hospitaal? Niemand mag weten, dat zij hier is, ga naar boven, ga ik geef je twintig gulden.// «Goed!" zei Rebekka; «nu zijn we bet eens." Zij -ijlde naar boven. «Gerechte God! nu zal zij al de glazen en spiegels stuk slaan!" lamen teerde Aron. Rebekka rukte de deur van bet spiegelkabinet open. Sara's oogen van de koorts en bet weenen rood, ont moetten de binnentredende huishoud ster en een kort oogenblik was baar voldoende om in te zien, dat zij van die vrouw weinig hulp verwachten kon. Zij besloot baar eer, zoo het zijn moest met bet opofferen van baar leven te verdedigen. Bij gebrek vaü een ander wapen, had zij een stuk van bet dikke spiegelglas gegrepen, hetwelk zij als een dolk de oude Rebekka tegen hield. I Verschrikt verliet deze weder het kabinet. «Zij is volkomen krankzinnig," be- richtte zij baar meester; «ge kunt zelf I zien boe ge met baar klaar komt." Sara begreep spoedig dat moed- vertoon de beste manier was om beide personen op een afstand te houden, en werkelijk liet Aron zich een ge- ruimen tijd niet meer zien. Alleen Rebekka bracht het sober eten. Eenige dagen waren zoo verstreken, toen Aron uit een verwijderde voor stad, een oud man, die zich doctor liet noemen, bij zich in buis bracht. Toen beiden bij Sara in de kamer traden, ging zij hen moedig tegen en dreigde den eerste die baar durfde naderen te dooden, terwijl zij de hand met een mes gewapend ophief, hetwelk zij van Rebekka, die zoo eveD de spij zen bad gebracht, ontvangen had. Haastig verwijderden zich beiden. «Hoe lang kan dat aanhouden, doc tor?" siste Aron Teweles. «De krankzinnigheid? Men kan er oud bij worden," gaf de arts ten ant woord, terwijl hij met gewichtig ge baar den viDger aan zijn mond legde. «En hoe oud in dit bijzonder geval?" vroeg fluisterend Aron Teweles. «Hm, zij is nog jong zij kan het nog twintig jaren ook nog langer uithouden I" I Aron Teweles verbleekte; bij be taalde den doctor, drukte zijn muts diep op de oogen, stroopte de kraag van zijn pels op en verliet het huis. Met haastige schreden snelde hij door de enge straten en sloeg een kleine steeg in. Voor een half ver vallen buis hield hij stand. Het was bet buis van den chemicus Löw. Deze man bad een zeer slechten naam, was reeds meermalen gerechtelijk ge straft geworden en de politie hield een waakzaam oog op hem. Hij was ook reeds wegens bet verkoopeD van vergift aaD onbevoegde personen voor de rechtbank geweest, maar was we gens gebrek aan bewijs vrijgesproken geworden. Jakob Löw was juist aan den arbeid. Laat ons zijue woning in oogenschouw nemeneen grijs ge verfde, slecht onder houden kamer met kale wanden, en akelig in hare naaktheid. Bij den ingang zien wij een kleinen Cbineescben oven van zonderlinge ge stalte, waaruit een blauwachtige vlam opgaat. Op dien oven staan en leggen een menigte smeltkroesen van ver schillende grootte, klompen metaal en verschillende toestellen. Op een lomp bewerkte bouten bank leggen groote stalen veeren, schroeven, metalen klok jes. Aan bet eenige venster, dat uit in lood gevatte kleine groenachtige glasruiten bestaat, smal en ouder wetscb tot aan de zoldering reikt en door zijn vuile glazen de stralen der ondergaande zon met doffe kleurschakeeringen bin nen laat, zit een oude, magere jood. Zoo ooit de natuur een mensch de grootste seburkaehtigheid op bet ge zicht schreef, deed zij bet bij dezen. Deze oude kerel was de beruchte Jacob Löw. Eenige schreden achter hem zit een menscbelijk wezen. Zijn dik hoofd, dat de natuur in een gril met sar castische weerspraak bijna tegen alle regels van menschelijke afkomst ge vormd schijnt te hebben, zit onmid dellijk op een puntig uitloopenden rug en de plaats, waar men gewoon is den bals te zoeken, vormt zulk een on- merkbaren overgang, is zoo kroppig en ineengegroeid, dat zelfs een be kwaam anatoom in verlegenheid zou komen, zoo hij het begin en bet einde er van bepalen moest,. Ook de bulte naar zweet en hijgt, want de vlam eener lamp, aan wier scherpe vlam hjj

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1