PREDIKBEURTEN. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. gadering van 14 Juni 1910 wenschte zulks dan ook krachtdadig en besloot met algemeene stemmen: »De Ver- eeniging «Het Nederlandsche Lied« leidt het daarheen, baren leden koste loos te zenden elk jaar tien bundels Liederen van Groot-Nederland, ver zameld door F. R. CoersFrzn. of een of meer naar evenredigheid even groote(n) bundel(s)». Indien slechts hare middelen bet vergunnen, d. i. indien het aantal harer leden voldoende is! Iedereen werke krachtdadig mede tot verwezenlijking van dit grootsche streven. Een der beste middelen om de beginselen van de Vereeniging te ver breiden, is: Leden werven! Steunt dus de Vereeniging »Het Nederlandsche Lied» door lid te worden, door familie en omgeving, vereeni- gtngen, gezelschappen te overreden tot de vereeniging toe te treden. Wie helpt flink mee? Eendracht maakt macht. Als niet alle teekenen bedriegen, zullen de Franscben het in Marokko nog hard te verantwoorden krijgen. Het aantal hunner tegenstanders breidt zich nl. met den dag uit, tengevolge van de krachtige propaganda, die de leiders voeren om alle stammen tegen de indringers op te hitsen. Er heeft zich een heusche generale staf gevoimd, die oproepen heeft gericht aan alle stammen, die zich nog niet bij den opstand hebben aan gesloten, om gemeene zaak te maken met de rebellen, onder bedreiging, dat de opstandelingen zich anders tegen hen te zullen keeren. Wij laten hieronder eenige zin sneden volgen uit het schrijven, dat een nog getrouw gebleven stam van bet hoofd der mehalle, die op bet gebied van de Cherarga is gekam peerd, heeft ontvangen: «Het god gevalligste werk na ,het geloof in God is de heilige oorlog. «Wij hebben den kaid El Fodel en kaïd El Hommar el Heri opgedragen u te leiden. Gehoorzaamt hen Maakt u gereed tot den heiligen oorlog en sluit u aan bij de stammen. aWij hebben u reeds tweemaal aan geschreven ons bevel op te volgen. Wij doen dit thans voor het laatst. «De heilige oorlog is een plicht, zelfs voor de vrouwen en kinderen..." In een ander schrijven heet bet: «Waarom volgt gij het voorbeeld van uw voorvaderen niet, nu gij wee', dat de Franscben te Fez zijn en daar dagelijks tal van Muzelmannen ver moorden En zoo wordt overal de heilige oorlog gepredikt onder de vaan van Moelai Idris, die in den nacht van 25 op 26 dezer door de opstandelingen van het graf van den heiligen marabout is weggenomen, een zinnebeeld,datgroote vereering geniet bij de geloovigen, zoo dat zelfs de aarzelenden tot opstand worden geprikkeld. In een officieele rapport, dezer dagen aan generaal Lyautey toegezonden, wordt dan ook gezegd: «De toestand is buitengewoon ernstig, onrustbarend zelfs en het ge vaar wordt met den dag grooter. De tijd voor den oogst nadert en zal eenige ontspanning brengen, zeker blijft het echter, dat het ons ontzaglijk veel moeite zal kosten de rust te her stellen en vooral om ze blijvend te doen zijn <r Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 4 Juni 1912, des namiddags ten l'/i ure. 4. Benoeming van een lid van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs (vacature J. F. A. Bischoff). 2. Benoeming van leden en plaats vervangende leden van het stembureau in district 3 in verband met de ver kiezing van een lid van den Gemeente raad, (vacature W. Salomons). een kleine blaaspijp houdt, flikkert hem, door hem aangeblazen in het vooruit gehouden gezicht, dat pjjnlijk maar tevens grappig verwrongen is. Deze twee joden zijn de eenige be woners der kamer. De leeliike, dwerg achtige knecht is eindelijk met zijn soldeeren gereed, blaast de lamp uit, zoekt op zijne tafel iets, dat hii niet vindt en stoort vervolgens met een wanluidende stem de stilte. (Wordt rtrvolgd.) 3. Benoeming van eon Hoofd der openbare lagere school B. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overplaatsing van het Hoofd der Jongensschool naar school C. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan Dr. H. J. Reynders als conrector aan bet Gymnasium. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet geven van eer vol ontslag aan Mr. Dr. J G. Stenfert Kroese als secretaris der gemeente. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van verlof wegens ziekte aan de onder wijzeres Mej. S. C. J. Verwey. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van verlof wegens ziekte aan de onder wijzeres Mej. N. J. Boukamp. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanwijzing van een conrector aan bet Gymnasium. 10 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van subsidie aan de Oranje-vereeniging. 11 Nader voorstel van Bur gemeester en Wethouders betreflende reclames inzake den aanslag in het vergunnings recht. 12. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de be handeling van armlastige ooglijders. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van de Tuinbouwvereeniging «Amers foort" om subsidie. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan eener ruiling van grond met de firma Engelsman en de Vries. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be grooting en tot betaling uit onvoor ziene uitgaven, dienst 1911. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be grooting en tol betaling uit onvoor ziene uitgaven, dienst 1912. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van onin bare posten inkomstenbelasting, dienst 1909, 1910 en 1911. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van onin bare posten straatbelastmg, dienst 1910 en 1911. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be grooting 1912 en tot het opnemen van kasgeld. Niniuierdor. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van be stuur, werd mededeeling gedaan van het Koninklijk besluit tot handhaving van het besluit van Gedep. Staten van Utrecht, waai bij goedkeuring is ont houden aan het besluit van den ge meenteraad tot aankoop van bet land goed Nimmérdor. In het Kon. besluit wordtoverwogon, dat de gegevens ontbreken om een gegrond oordeel te vormen omtrent de vraag, of vaststaat, dat door het raadsbesluit het vermogen van de ge meente niet te zeer in gevaar wordt gebracht of de toekomst op onrede lijke wijze wordt belast. Weliswaar meent de gemeenteraad als vaststaande te kunnen aannemen, dat de koop prijs uit eene geldleening zal worden betaald en de exploitatiekosten, voor zoover zij niet door de exploitatie van het landgoed of door een even tueel in testellen grondbedrijf gedekt kunnen worden, uit de gewone midde len van de gemeente zullen worden gevonden, maar een besluit omtrent een en ander ontbreekt en er is geen raming overgelegd van de kosten der noodige werken of van de exploitatie kosten. Onzekerheid blijft dan ook be staan ten aanzien van de vraag, boe groot de som is, die voor betaling van den koopprijs en de voor exploitatie noodzakelijke wet ken door leening zal moeten worden gedekt; op welk be drag voor rente en aflossing zal moeten worden gerekend en op welke wijze de biertoe noodige middelen zullen worden gevonden; terwijl evenmin blijkt, welke van de gekochte gronden zullen worden ingebracht in een alsnog in te stellen grondbedrijf, noch op welke wijze de bijschrijving zal worden geregeld of eventueele tekorten zullen wotden gedekt. De aanbeveling voor de be noeming van een lid der Commissie van Toezicht op het middelbaar onder wijs (vacature Bischoff) bestaat uit de heeren1. C. M. Ciemer, Inspecteur der Directe belastingen, invoerrechten en accijnzen2. Jhr. W. H. J. van de Pol, Ritmeester der Huzaren. De Alphabetiscbe voordracht voor de benoeming van een Hoofd der openbare lagere school B luidt: E. Lindenhovius, onderwijzer te Amers foort; E. Mulder, hoofd eener school te Eindhoven; A. Pot, onderwijzer te Amersfoort; J. Schinkel, hoofd eener school te Baarn. Tot conrector aan het Gymnasium wordt door Burgemeester en Wet houders voorgesteld de heer Ph. H. Peyrot, leeraar aan het Gymnasium. Tot hoofd der openbare lagere school C wordt door Burgemeester en Wet houders voorgesteld den heer G. A. L. Spelberg. De kiesvereeniging «Amersfoort's Belang» stelde in eene vrij goed be zochte vergadering tot candidaat voor den gemeenteraad in district III den heer P. van Achterbergh. Op de vergadering, gisteravond door de kiesvereeniging «Gemeente belang» in «Ons Huis» gehouden, werd met meerderheid van stemmen besloten geen candidaat voor den Raad te stellen. De anti-rev. kiesvereeniging «Nederland en Oranje» stelde den heer W. Kleber candidaat voor den Ge meenteraad. Mr. C. C. van Helsdingen Jr. is benoemd tot Voorzitter van den land raad te Soekaboemi en Tjandjoer. De «Staatscourant» bevat de Statuten van de Vereeniging tot in stand houden der Anna Paulowna- bewaarschool, vooral voor kinderen van behoefligen, en van Het federa tieve fonds, beide gevestigd te Amers foort. Voor den Doopsgezinden kring hier hoopt Zondagochtend weer voor te gaan ds. Ten Cate. In den ochtenddienst der Ev. Luthersche gemeente zal dr. Toxo- peus den kinderdoop bedienen. De dienst in de Remonslrantsche kerk vangt Zondag aan te half elf; de zoogenaamde kindetkerk wordt van Juni tot October niet gehouden. Achter Luiaard is men begon nen met het leggen van de buizen voor de nieuwe waterleiding. Het eerste toelatingsexamen voor het Gymnasium zal gehouden wotden op 8 en 9 Juli Bij het te Lochem gehouden kegelconcours werden o.a. de volgende prijzen behaald Korpswedstrijd: 6e prijs U. D. I. I. met 25 1 h. Hoogste kotpsgooier A. Nefkens met 71 h. Peisuneel: le pi ijs A. Nefkens met 41 h., 6e prijs Tb. H. G. Brandsen met 38 h. Sene personeel: le prijs A. Nefkens met 122 b. Vrije baari2e prijs A Nefkens, 4 maal 45, 1 maal 44, 25ste prijs, C. C. de Jager met 38 h en 26e prijs P. van Achterbergh met 38 h. Kampioen wedstrijd 5e prijs A. Nef kens met 46 h. Zondagavond 8 uur geeft de stafmuziek van het 5de regiment infanterie het eerste concert in dit seizoen op het terras van de sociëteit Amicitia. Hel programma luid als volgt: PROGRAMMA. 1. tGraf Zeppelin". Marech. Teilre. 2. Ouverture sim ItalienischenStile". Schubert. 3. aLa Housarde", Valse militaire. Ganne. 1. Grande Fantaisie sur des motifs de l'Opéra «Faust"Gounod. PAUZE. 5. Ouverture «Banditenstreiche" Suppé. 6o. »Ti aumerei" aus der Russischen SuiteWiierstBikkers. 4. aLa Caravane"Asch. 7. Sextuor de l'Opéra «Lucie de Lammermoor"Donizetti. 8. Grande Fantaisie sur des motifs A A I'AriAne a T a Tennuiir»" VardtTT A Iron A.s. Maandagavond, om 8 uur, zal door de Amersfoortsche muziek- vereeniging, directeur den heer J. A. Jocbems, een concert gegeven worden in het plantsoen. Vóór de pauze zal, op verlangen, het lied van de «Titanic» nogmaals uitgevoerd worden. Door B. en W. werd aanbesteed bet bouwen van een hoogreservoir van 750 kub. Meter inhoud, op een ijzeren onderstel met trappen, ten dienste van de gemeentewateileiding, waarvoor inschreven werd door P. Boks, Amersfoort voor 138.000; A. van Doorn, Amsterdam voor f35 970; Joh. van Doornick, Baarn voor f32 596 A. van Daal, Amersfoort voor f32.300, met ijzerwerk van den fabrikant F. A. Neumann te Esweiler, en f31 600 met ijzerwerk van Klungen te Dortmundt; F. van Hoogevest, Amersfoort voor f30.175 (Neuman) f31.700 (Klungen) f30 375 (van Baanmarck te Zeist); firma Berends, Dortmundt voor f36. 800; F. A. Neuman teEsweileu, Ouilsch land voor f29 000 wanneer het werk wordt gemaakt door de Firma Lensing en A. v. d. Vijzel te Amersfoort, en f35 000 door Ter Horst te Zwolle. De gunning is acht dagen in beraad gehouden. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Juni en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Een brugwachter bij de N. C. S. bij Utrecht ontving onlangs des avonds laat in zijn wachthuisje be zoek van twee burgers. Des anderen daags werd, bij het opmaken van den dagstaat, bespeurd, dat drie tienriltenboekjes 3e klasse UtrechtAmersfoort ontbraken. Eenige dagen later werd een der kaartjes in den trein ter betaling aan geboden bij ondeizoek bleek het ge kocht te zijn bij een winkelier te Amersfoort, die opgaf twee riiten- boekjes, overeenkomende met de ver miste, gekocht te hebben van een soldaat van bet 9e regiment ihfanteiie te Utrecht, tijdelijk gedetacheerd te Amersfoort. De brugwachter herkende dezen als een der twee bezoekers en na aan vankelijke onlkentenis bekende hij den diefstal. Het derde boekje had hijzelf gebruikt. De krijgsraad te Arnhem veroor deelde hem thans tot twee maanden gevangenis. Aan het plaatselijk telefoonnet is onder nommer 235 aangesloten de buitenplaats Lokhorst, bewoond door jhr. mr. R. Schuurbecque Boeye. ZONDAG 2 JUNI. Remonstrantsche kerk. Voorm. IO'/i uur, D-. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Van Persijnstraat No. 1. Voorm. IO'/i uur. Ds. E. M. ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/. uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. lis. Douner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/» uur. Lis. Teerink. Maandelijksche collecte. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/* uur. Godsdienstoefening. 'sAv. 57» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muur huizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4Vj uur, Godsdienstoefening. Ongeluk en geluk. Een der vele bij Urk werkzaam zijnde ansjovis-visschers, schipper R. Meester uit Bunschoten, is Vrijdag overboord gevallen. Het gelukte den man met één hand een dol van den bolder te grijpen, waaraan bij moest blijven hangen, tot Utkervisscbers met hun vlet kwamen aanroeien en hem redden. Toen bemerkte Meester dat zijn geld f270.— aan bank papier, geborgen in een sigarenkoker weg was. Men ging den omtrek ijverig doorzoeken, en werkelijk werd de goed voorziene sigarenkoker na wat heen en weer roeien gevonden. Heemschut. Ter bescherming van het natuur schoon besloot de Gemeenteraad van Ede de politieverordening aan te vul len met een artikel, waarbij verboden wordt op van den openbaren weg zicht bare wijze op of boven de daken, tegen j de voor-, zij- of achterkanten van ge bouwen, of open plaatsen, al dan niet tot gebouwen belioorende, reclame borden of andere voorwerpen bestemd of gebezigd voor reclame, aan te brengen, te plaatsen, te bevestigen of te hebben. B. en W. kunnen ontheffing ver leenen. Een kippendief. Donderdagnacht werd door twee jachtopzieners in de Valk onder Lun- teren gearresteerd de daglooner D. Olsen, een beruchte kippendief. Aan hem wijt men de ontvreemding in die buurt van naar schatting wel 400 kippen. Bij zijn aanhouding bad hij twee zakken bij zich met 7 kippen, door diefstal ontvreemd. Procesverbaal is opgemaakt, en eerlang zal de Utrechtsche rechtbank een appeltje met hem te schillen hebben. Zooals men weet zullen onze Koningin en Prins Hendrik gedurende de drie dagen dat ze Parijzenaar zijn de gastvrijheid van de Fransche regeering genieten in het ministerie van buitenlandsche zaken aan den Quai d'Orsay. Dit geweldige gebouw, gelegen op een van de mooiste pnnten van Parijs, waar men naar voren bet uitzicht heeft op de Seine en den daarachter- liggenden Cours-la-Reine, met zijn dicht geboomte, en, meer naar rechts, op dal onvergelijkelijk mooie plein, de Place de la Concorde, bevat een reeks van vertrekken die gereserveerd blijven voor Frankrijk's vorstelijke bezoekers. Ten gebruike van de hooge gasten die er hun tijdelijk tehuis zullen hebben, wordt dan tegen zulk een bezoek uit de schatten aan strijl- volle en historische meubelen, die de oude pateizen van Versailles, Fon- tainebleau, Compiègne bevatten, een keus gedaan, en de bijeenvoeging van al die mooie stukken tot een sierlijk, rijk of statig geheel is een werk waarbij de meest deskundigen op het gebied van stijlkennis als artistieke adviseurs optreden. Ook ditmaal is dat weer het geval geweest, en het ensemble dat aldus verkregen werd en dat ik vanmiddag in de gelegenheid was te bezien is zóó mooi, en rijk, en af, dat men het vermoedelijk in geen enkel ander land zóó zou kunnen bijeenbrengen. Langs de breede marmeren statie trap naar boven komende, die, be halve natuurlijk met groen en bloemen in overvloed en met het obligatoire borstbeeld van de Republiek, met twee prachtige kleurige gobelins en een paar groote, slanke Sèvre-vazen versierd is, komt men in een reeks van vijf grootere en kleinere officieele salons, waar de met sombere pracht van het wijnrood-met-goud van de zijden behangsels en de tapisserieën der zetels door enkele kleurige werken van oude meesters eenigszins ver levendigd wordt. Deze officieele ver- tiekken liggen aan den voorkant van bet paleis. Lichter, vroolijkeren ook histoiisch- interessanter zijn echter de ter be woning ingerichte vertrekken aan den achterkant van het gebouw, van waar men een prachtig uitzicht heeft over den grooten en dichtbeboomden tuin van het ministerie. De vertrekken van Koningin en Prins liggen hier aan weerszijden van een ruim, halfrond salon, waarvan de inrichting een juweeltje is van Ernpire-stijl. De be kleeding van stoelen en sofa's is in «Beauvais«, zooals dit soort tapisserie heet, en verwonderlijk zacht van kleur en fijn van teekeningzijn de bouquetten die daarin op een helder fond zijn aangebracht. De meubelen zijn van een kostbare, diep-bruine bronskleur. Ze zijn alle historisch en hebben toebe hoord aan Louis XVI of Marie Antoi nette Het helderkleurige, reusachtige vloerkleed is onder Louis XV geweven een merkwaardigheid ervan is dat na den val der Bourbons de drie groote fleurs-de-lys in het midden zijn weg gemaakt en door gouden sterren ver vangen. Terwijl rechts van dit salon de appattementen van den Prins liggen, die met meubelen waarvan Napoleon I zich te Fontainebleau bediende zijn ingericht, volgen links de speciale appartementen voor de Koningin zelve bestemd. De slaapkamer is geheel in grijs en wit gehouden. Het rijkbewerkte ledikant heeft aan Marie Antoinette toebehoord; bet kostbare bekleedsel van Lyonsche zijde is inderdaad in speciale opdracht van Louis XVI gé- weven. Ook de rijk bewerkte meubelen hebben indertijd deel uitgemaakt van het mobilair van Marie Antoinette.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2