NIEUW E Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. ®flfcmemee FEUILLETON. No. 48. Zaterdag 15 Juni 1912. 41e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE BINNENLAND. VERVLOEKT EN VERSTOOTEN. Amerstoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 1.15; Franco per post door bet gebeele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonn 69. ADVERTENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7Cent. Advertentièn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Het heden verschenen 11e Nummer van den vierden Jaargang van w-n- - n *ii* -•'twtiP""' ij bevat o.a. In de eerste plaats een dertiental foto's, betrekking hebbende op: Hei bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins aan de Fransche hoofdstad. Voorts: de officieele beproeving van nieuwe reddingsvlotten te Rotterdam, in verband met de »Titanic"-i amp met 2 foto's. Plechtige opening van het nieuwe groote Paviljoen van het Volkssanatorium te Hellendoorn, met 2 foto's. In den Aspergetijd, met 2 foto's. De werkstaking te Ronden, met 2 toto's. De eindstrijd van de Engelsche Derby, waarbij »Tagalie" den eersten prijs van 125.000 francs won. Marconi, de uitvinder van de draadlooze telegrafie Een Rembrand van 600.000 gulden. Esperanto- cursus (vijfde les) Verder: het vervolg van de Gedenk schriften van Madame Steinheil, met foto's, voorstellende de Plattegrond van het hu's in de «Impasse Rosin" en de Portretten van Mariette Wolfï en haar zoon Alexander. Helden feiten uit het leven van de Militaire Willemsorde. Ten slotte de rubriek van Redacteur X. en het Kindernummer »Ons Prin sesje", met onderhoudende en leerzame kinderlectuur. Het Ministerie en de Ziekteverzekering. Het N. v. N. verneemt uit betrouw bare bron »Het moet reeds vast staan, dat bij verwerping der Ziektewet, niet alleen Minister Talma, maar het ge- |heele kabinet aftreedt. I «Dan zal gestreeft worden naar een zaken-kabinet met Minister Heems kerk als premier, dat, hoe de ver kiezingen in 1913 ook mogen uit vallen, in elk geval dat jaar zijn portefeuille weer aan H. M. zal aanbieden." Het komt ons voor, dat deze prog nose wel wat voorbarig is. Maandrekeningen. De Nijmeegsche Handels-vereeniging heeft voor baar leden bet besluit genomen om van 1 Januari jl. af maandrekeningen in te voeren, wat voor het publiek niet anders dan aangenaam kan wezen en voor den winkelier voordeelig, als tenminste de beleefde werik om ook per maand te betalen, die daaruit voortvloeit, een willig oor vindt. Met alle gepaste middelen wil het bestuur der Nijmeegsche Handels- vereeniging dit bevorderen en het heeft o.a. zegels laten maken om de brieven te sluiten, die sierlijk zijn en tevens op het zenden van de maand rekeningen attent maken. Een strookje dat aangeeft dat «zonder tegenbericht over het bedrag per quitantie zal worden beschikt" kan er, als de ge bruiker van het zegel dat ongewerischt viudt, gemakkelijk van afgenomen worden. Deze zegels zijn a fl,per 250 verkrijgbaar bij den penningmeester. Prinses Juliana. De Haagsche Kroniekschrijver van de N. Gron. Ct.« hoorde dezerdagen hoe voorspoedig Prinses Juliana Zich in alles ontwikkelt. En wel het aar digste is Zij vertoont in haar doen en laten al de eigenaardigheden van een gewoon kind; het blijkt meer en meer hoe ook de geboorte en opvoeding van een prinses geen invloed hebben op de natuurlijke ontwikkeling van 't kindergemoed. Dat bleek onlangs bij de laatste audiëntie van den Minister president, mr. Heemskerk, op 't Loo De Koningin liet, zooals Zij wel meer doet, de jonge Prinses even in Haar kamer brengen om den Minister te begroeten. De kleine Juliana weigerde ook maar één woord te spreken zooals andere kinderen soms ook zwijgen als men ze wil laten praten. Niets baatte en na eenige oogenblikken zond H.M het Kind weer weg. Nauwelijks had Zij de kamer ver laten of Ze opende Zelf nog even de deur, stak het aardige kopje nog eens naar binnen en riep met een spotlachje den premier toe: «Kuif!" Toen verdween Zij ijlings. Het Bestuur der Nederlandsche Heidemaatschappij verzoekt ons mede te deelen, dat ook dit jaar evenals het vorige een gezamenlijke excursie zal worden gemaakt met de leden van den «Verein für Wiesenbau, Moor- und Heidekuhuren m Westfalen Deze excursie zal gehouden worden op 27 en 28 Juni a.s. Het ligt in de bedoeling verschil lende ontginningen, een cellulose- fabriek en een druipsteengrot in het Sauerland te bezichtigen Belangstellenden, die deze excursie wenscheri mee te maken, kunnen zich om inlichtingen wenden tot de Directie der Nederlandsche Heidemaatschappij te Utrecht, die bereid is alle ge- wenschte inlichtingen te verschaffen en opgave voor deelname gaarne vóór 18 Juni tegemoet ziet. Afscheid prof. De Louter, j.l Woensdag heeft Prof. Mr. J. de Louter, hoogleeraar aan de Utrechtsche Hoogeschool, zijn ambt neergelegd met eene rede voor leerlingen en oud-leerlingen, waarin hij een over zicht gaf van den ontwikkelingsgang, welke de hem opgedragen vakken van onderwijs in de laatste vijftig jaren hebben ondergaan. De rechts-pbilosophie, moge weinig veranderd zijn, geheel ander is het beeld van het Nederlandsch Staats- en Administratief Recht geworden, die tezamen het gebeele Nederlandsche Publiekrecht vormen, natuurlijk met uitzondering van het Strafrecht en het Procesrecht. Op dit terrein vertoont zich eene ontwikkeling, die reusachtig mag ge noemd worden, betgeen door spreker met de opsomming van de achtereen volgens tot stand gekomen wetten, werd aangetoond. Wat het Volkenrecht betreft, wijst spreker er op, dat dit door de VredeS' Conferentie van 1889 uit den staat van verwaai loozing, waarin tot hier te lande verkeerde, is wakker geschud, Nog onder spreker's leermeesters en voorgangers was het aan het natuur lecht gekoppeld, in welks doodelijke onarming het eeuwenlang had gekwijnd. Was hiermede geschetst hoezeer de slof, welke aan spreker in '1870 werd toevertrouwd, in omvang was verdubbeld, zeker zouden niet vele woorden noodig zfjn om zijne hoorders te overtuigen dat de krachten na het bereiken van den volwassen leeftijd doorgaans omgekeerd evenredig staan tot de vermeerdering van het aantal jaren. Aldus ontstond eene wanver houding, die een eerlijk arbeider bezwaart; hoe hooger men bet ambt stelt, des te strengere opvatting van zijne taak. Eindelijk komt bet oogen- hlik dat de weegschaal, dobberend tusschen behoud en afstand, naar het laatste overslaat. Als gevolg van den aanwas der leerstof zal splitsing noodig worden. Indien die moet worden tot stand gebracht, ligt het niet op spreker's weg te bepalen hoe die splitsing zal moeten geschieden, noch om uit te spreken of het Volkenrecht aan een hoogleeraar of buitengewoon hoog leeraar moet worden toebedeeld. Zichzelf en zijn onderwijs bespreken de, kan spreker getuigen zich bewust te zijn van een aantal tekortkoming en en dwalingen. Toch durft hij eerlijk verklaren, dat hij met allen ernst heeft gestreefd naar strenge plichts vervulling, en dat hij zijne leerlingen heeft liefgehad, weinig minder dan zijn werk. Verscherping Loterij bepalingen. De minister van justitie heeft een schrijven gericht tot de piocureurs- generaal bij de gerechtshoven, waarin de aandacht der ambtenaren er op wordt gevestigd, dat het toenemend aantal verzoeken om Koninklijke toe slemming tot het aanleggen en hou den eener loterij, een strengere ge dragslijn, dan tot dusverre gevolgd werd, tegenover dergelijke verzoek schriften noodzakelijk maakt. Vooral waar meer en meer toestemming wordt verzocht tot het aanleggen van lote rijen van grooten omvang, zal het gevaar ontstaan, dat in strijd met de bedoeling der Loterij wet van 1905, ook deze Koninklijk goedgekeurde loterijen de speelzucht zouden opwek ken en het exploiteeren van loterijen tot een bedrijf zou worden gemaakt. Teneinde dit tegen te gaan zal de minister van justitie, tenzij in gevallen van meer bijzonderen aard, zijn mede werking niet meer verleenen tot het verkrijgen van de Koninklijke toe stemming van loterijen, welke uit meer dan 25.000 aandeelen zouden bestaan zullen voortaan de gezamenlijke vvederverkoopers van loten nimmer meer 12'/, pCt provisie mogen ont vangen. De Minister van Oorlog heeft thans bepaald, dat: lo. de Militaire Hospitalen te Vlissingen en te Gorin- ctaem met ingang van 1 Juli 1912 opgeheven worden. 2o. In de hospitaalgebouwen in die plaatsen op den genoemden datum een ziekenzaal wordt gevestigd. Een Roman uit de laatste Poolsche Revolutie VAN JULIUS ALIOZNY. 38) Langzaam als een gekwetste leeuw trok de dictator voor de onvermacht terug, omringd van de zeizenmannen, die gezworen hadden met bem te sne ven. De aftocht liep dicht voorbij de plaats, waar Baruch Levi in de diepste wezenloosheid nog altoos zat, het hoofd in zijne handen verbergende. Twee ko zakken reden op den ouden man toe en zouden bem stellig gedood hebben, zoo niet Dewbinsky ter rechtertijd zulks ziende, en zijn paard latende zwenken, bem te hulp was gekomen. Hij sabel den den eene kozak neer, de andere had nog den tijd zijn pistool afte vuren de kogel trof den arm van den graaf, die dadelijk zijn sabel liet vallen, maar snel had Roman Makarewski den kozak neergestoten en voerde den graaf en Baruch uit het gewoel. Nieuwe regimenten met gevelde ba- jonnet vervolgden de nog bij den af tocht dapper strijdende opstandelingen Het paard van den dictator stortte, door een kogel getroffen neer. Alles schreeuwde: «Langiewicz is dood!" De Polen snelden weg over de lijken hunner broeders, die bier gevallen waren zonder de zaak van bun vaderland te kunnen redden. Langiewicz liep op Dewbinsky toe en riep met smartelijke stem«Ik ontbind u van uw eed, vlucht. Alles is verloren!" En spoedig was voor de Russische overmacht de kleine bende als kaf in den wind verstoven. Aan den dictator Langiewicz en Henriette Pustowojtoff gelukte het de Oostenrijkscbe grenzen te bereiken, vanwaar zij als gevangenen naar bet binnenste van bet land ge voerd werden. Een oud diepgebogen man ging met een jong en bleek officier, die een arm in een doek droeg op bet boscb van Dubrovica toe. Haastig traden zij over het veldhoe dichter zij bij het bosch kwamen, des te voorzichtiger werden hunne schreden, des te scherper hunne blikken. De oude man bad dit is toch immer de laatste toevlucht van angstige zielen in nood en gevaar. Zij traden in het bosch, kale berken en groene dennen wisselden elkander af. Slechts het huilen van den wind onder brak somwijlen de stilte van den nacht. De oude man kon nauwelijks voor waarts komen. Meermalen struikelde zijne vermoeide voeten tegen een uit stekenden boomwortel, of zonk in een nog met sneeuw bedekte grebbe, waar- nit dan steeds de jonge officier, zoo goed het ging, met zijn eene gezonde hand, hem liefderijk hielp. De oude man was Barnch Levi en zijn geleider graaf Dewbinskygeen oogenblik waren de vluchtelingen er zeker van niet door 1 een vijandelijke patrouille gevat te wor den. Toen zij het bosch verlieten, lag het dorp Dubrovica voor hen. Als een nachtspook stak het kasteel van den graaf boven de lage boeren bui zen uit. t «Laat ons dadelijk binnengaan!" zei graaf Dewbinsky; de oude man knikte toestemmend. Beiden slopen, door de duisternis van den nacht beschermd, naar bet kasteel. In de meesten met stroo bedekte buizen lagen de boeren reeds in een diepen slaap alleen |in het kasteel waren eenige vensters nog verlicht. Dewbinsky en de jood vonden de poort open. De eerste persoon die hen ontmoette was de doove dienst meid in plaats van de heeren te be- groeten, snelt zij vol angst in het i binnenste van het huis terug. Zij volg den baarIwan en Orlanoff begroetten j ubelend bun verloren ge waanden mees ter. Doch van een lang verwijlen kon geen spraak zijn. De graaf wilde slechts zijne wonde laten verbinden en zich door lang ontbeerd voedsel voor de verdere vlucht versterken. Zijn eerste vraag en die van Baruch was naar Sarazij waren niet weinig verbaasd, toen zij vernamen, dat zij op onbegrij pelijke wijze verdwenen was, men wist niet waar heen. Het lichaam van den buitendien reeds uitgeputten grijsaard kon dezen nieuwen noodlottigen slag niet verdragen hij zonk bewusteloos ineen. Deze slag kwam te snel en te onver wacht Na zooveel strijd, zorgen en gevaren teruggekeerd, vond hij zijn kind nietwaar was zij Als door een electrischen vonk bewogen, sprong Baruch ^evi na een poos op en snelde uit het kasteel. Nu verhaalde Iwan zijn meester, dat Seniawitsch in het huis van den jood door de kozakken gevangen genomen en weggevoerd was geworden. In Levi's tegenwoordigheid had hij van deze omstandigheid niet durven spreken. Baruch Levi kwam spoedig terug; hij had al zijne papie ren en schatten nog goed bewaard in zijn huis gevonden, maar toch zou hij ze gaarne weggegeven hebben, zoo hij Sara daarvoor aan zijn hart had kunnen drukken. Met zoo veel moge lijke behoedzaamheid deelde Dewbinsky hem het van Iwan gehoorde mede hij zou het gaarne verzwegen hebben, maar het kon een spoor tot het weder- vinden van Sara opleveren. «Ja," riep Baruch, «de schurk heeft mijn kind ontvoerdIk, dwaasdat ik niet eerder op deze gedachte kwam, dat ik mijn huis voor dien verleider opende. Ja, slechts Seniawitsch kan het gedaan hebben; mijn kind, mijn arme Sara in de handen van dezen wellus teling," jammerde hij. «Maar ik wil hem vinden, al ware het aan het andere einde der aarde en dan wee hem Dewbinsky vereenigde zich met die zienswijze. Maar ook hem stond een even zoo harde slag als die van den grijsaard te wachten. Toen hij nn' Anka en haar vader vroeg, vernam hij dat het geheele vorstelijke gezin acht

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1