WERE1P f.1.50 l.KILO'IBUS REIZEN. Plaatselijk Nieuws. Rijn- en Moezelwijnen. Advertentiën. Amersfoortsch Wissel- ei Effectenkantoor Lam/son Bouwer Co. Slothonwer's Stoomdrukkerij, DRUKWERKEN, B. A SEDDRÉ. Londen 40.—. Parijs 46.—. Berlijn f 55.—. België f 40.—. Rijn f 37.50. Harz Noorwegen Zwitserland f 75.-. 140.-. f 50.-. AMSTERDAM REISBUREAU „DE GLOBE", R EISBELASTING. C. VAN WAGENINGEN, rijke volkstemmingen nog gehouden in Wormerveer, Sneek, Menaldumadeel en Franeker, terwijl in andere ge meenten o.a. Appingedam dergelijke volksstemmingen worden voorbereid. Bovendien wordt door verschillende drankbesti ijdersvereeniging onder zocht of het mogelijk zal wezen een volkspetilionnemeni voor het stelsel der plaatselijke keuze te ondernemen, terwijl de Volksbond een commissie heeft benoemd om te onderzoeken, zoo ja en op welke wijze het stelsel der plaatselijke keuze in ons land zou kun nen worden ingevoerd. De provinciale betoogingen zullen dit gehouden worden te Winschoten, Leeuwardan, Ueppel, Hengelo, Baarn, Heilo, 's Gravenhage en Oosterbeek. Met uitzondering van die te Meppel en Hengelo worden deze betoogingen gehouden op Zondag 7 Juli a.s. Door bijzondere omstandigheden worden de meetings te Meppel en Hengelo gehou den op Zondag 14 Juli. Op deze meetings zullen als sprekers optreden Winschcten de heeren F. A. Hof te Udoorn en Ds J. A. Bruins teStiens Leeuwaiden de hoeren Ds. G. Horreus de Haas te Sneek, Ds. A. van der Heide te Britswerd, J. bij de Leij te lloornsterzwaag. IJ. Schuitmaker te Franeker en Mevrouw R. Vos-stel te WesterembdenMeppel de heer Jan Gerhardt te Amsteidam en Mevrouw R. Vos-Ste! te Westerembden Hengelo de heeren A. K. Klaren te Zutphen en D. van der Sluis te AlmeloBaarn de heeren A. Dijkgraaf te Schoon hoven, G. Westmijze te Leiden en Mej Suze Groeneweg te Rotterdam Heile de heeren R Casimir te 's-Gra- venhage, M. C. van Wijhe te Barchem en A K. Klaren te Zutphen 's-Graven- hage de heeren P. van der Meulen te Amsterdam en S. N. Posthumus te 's-Gravenhage; Oosterbeek de heeren J. A. Bergmeijer te Dordrecht. F. U. Schmidt te Hilversum en Arie Willemse te Utrecht. De betoogingen worden opgeluisterd door muziek, terwijl in de meeste plaatsen aan de betoogingen een op tocht mot vaandels en banieren wordt verbonden. Bij de gisteren in het 3e kies district gehouden stemming ter voor ziening in de vacature, in den Gemeen teraad ontstaan door het bedanken door den heer W. Salomons, zijn van de 869 kiesgerechtigden opgekomen 657. Blanco en van onwaarde 21. Volstrekte meerderheid 319. Uitgebracht werden op do heeren P. van Achterbergh 276. J. C. Hagelen63. W. Kleber262. A. A. van Ooijen35 Zoodat op 28 Juni herstemming moet plaats hebben tusschen de beeren P. van Achterbergh en W. Kleber. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort, gedurende de le helft van de maand Juni 1912. IJ. II. M. Lageiwey, Amersfoort. Mej. Wed. Tulk, id. Mevr. Calis, Amsterdam. Mr. J. KatKroon, Parkbeg Canada. J. L. Pfoiffer, Amsterdam. J. L. Fransen, id. P. v. Beek, Hoogland. Mej B. v. Blokhuizen, Utrecht. J. Spuirman, C v. Biuggen, Essen u. Ruhr Mej. N v. d Pijl, Duitschland Mej. M. Symons, Paiij=. Uitslag van het Eindexamen aan het Gymnasium: Geslaagd voor A.A. M. Beumée, G. O. Donner, A. van Duyn, L 11. van Essen, D. F. Sand brink, II. J. van Schuppen, I, C. Spijkerboer, f). Kaars Sijpesteijn, J G. C. Zijnen. Voor B.C. do Lind van Wijn gaarden, M, F. L. M. do Lind van Wijngaarden, C. Peteri. Met een candidaat voor B. wordt het examen voortgezet. Afgewezentwee. In de jury voor den nationalen wedstrijd in Solo- en Duetten voor drachten, op 8 en 15 September m de sociëteit Vereeniging, uitgeschreven door de tooneelvereeniging «Door Inspanning Uitspanning", zullen zitting nemen de heeren S J Bouberg Wilson directeur van de Tooneelschool te Amsterdam, S. Algera, leeraar aan gymn. en 11. B. S., te Amsterdam, en N. Hazendorik, directeur van Amcrsf. Mannenkoor. Maatschappij tot opvoeding van Weezen en andere Minderjarigen in het huisgezin „Zandbergen". Den llen Juni werd te Amsterdam in het American Hotel de jaarlijksche algemeene ledenvergadering dezer maatschappij gehouden. De secretaris van het bestuur mr. J. Winkel te Utrecht en de penning- meesteresse mej. G. A. A. Bouricius te 's Gravenhage brachten hunne ver slagen uit over het jaar 1911, tei wijl de directeur jhr. A. Ortt te Amers foort een gedetailleerd overzicht gaf van het werk van «Zandbergenspeci aal van de zorgen die aan de lichame lijke opvoeding der weezen worden gewijd. Uit een en ander bleek dat het aantal verpleegden steeds toenemende is, dat de resultaten der gezinsverpleging zeer bevredigend zijn en dat, gezien het aantal aanvragen, de lijst der schen kingen en die der contribuanten de Maatschappij zich in een klimmend vertrouwen mag verheugen. Het sana torium te Nunspeet «Klein Zandbergen» had ook dit jaar goede diensten be wezen. Einde 1911 waren in verzorging 288 verpleegden. De commissie tot het nazien der boeken, bestaande uit de heeren mr. W. H de Beaufoit te Leusden, mr. P. H. Loefl te 's Hertogenbosch en dr. M. Pareira te Amsterdam, rappor teerde datdeze in orde waren'bevonden. Tot voorzitter van het bestuur werd in do plaats van ds. A. J. Adriani te Warmenhuyzen, die om gezondheids redenen had bedankt, gekozen ds. J. D. van Calcar te Beverwijk. De aftredende bestuui sleden G. Maar schalk te Koog aan de Zaan, A. J. Mendes da Costa te Amsterdam, mr. L. Lietaert Peerbolte te 's Gravenhage en mr. A. J. Fokker te Leiden werden herkozen, terwijl in de vacatures ont staan door het bedanken van mevrouw Meursing—Kirchner en mevrouw Van Reigersberg VeisluysVan Isselmu- den, de laatste wegens ongesteldheid, gekozen werden ds. A. J. Adriani te Warmenhuyzen en mevrouw baronesse van BoetzelaerSuermondt te Hoog land. De vergadering j.l. Maandag uitgeschreven door de Afd. Amersfoort van de S. D. A. P. was vrij goed bezocht, voor 't grootste doei door arbeiders. De voorzitter, de heer Holland, deelde mede, dat de heer Kleerekoper van Amsterdam, wegens droevige familie omstandigheden ver hinderd was te spreken, terwij! in zijn plaats de heer F. van der Goes uit Hilversum optrad. Na hem sprak de heer J. C. Hagelen, de arbeiders kandidaat voor district III. De heer van der Goes zeide, dat Amersfoort nog in hetzelfde geval verkeerde als zooveel andere gemeen ten, waar de arbeiders ook nog geen vertegenwoordiger in den Raad hebben, waar hun wenschen nog niet recht streeks worden gehooid. Hiermede wilde hij niet zeggen, dat de arbei derspartij zonder indirecten imloed zou zijn, doch we moeien er zelf 2ijn, we moeten door en namens de arbei dersklasse kunnen meespreken. Om deze reden hopen we een vertegen woordiger in den Raad te brengen. Hij toont vervolgens aan, hoe in een groote gemeente het belang van deri arbeider er bij betrokken is vertegen woordigd te zijn. Zoowel voor liet stoffelijk als geestelijk welzijn, als ook voor de pi opaganda is de gemeente politiek van gewicht De gemeente is van onze staatsregeling een belangrijk onderdeel, daar ze ook belast is rnet de uitvoering van rijkswetten. In de eerste plaats noemt spr. de woning wet van 1901. Wat kan do raad krachtens de woningwet doen? Veel. Hij kan zelf den woningbouw ter hand nemen en deze woningen onder den kostenden prijs verhuren. Hij vraagt: Is hier wel ooit iets in deze richting gedaan? Komt iemand van ons in de raad, hij zal hier op de aandacht vestigen en eigen voorstellen doen In ons land zijn meer dan een vierde deel van alle woningen één kamer woningen en meer dan 60°/o van de bewoners heeft een twee-kamer woning. Hij golooft, dat de verhoudingen hier te Amersfoort wel niet beter zullen zijn. En het kan beter, want de wet bestaat. Hilversum is een voorbeeld. De gemeente kan de gezondheid bevorderen door te zorgen voor goed water, voor afvoer, rioleering, enz. Nu, al is de socialistische staat niet aangebroken, kan de gemeente reeds hebben een gemeentelijk badhuis met oen gemeentelijko wasscherij. Waarom gebeurt dit niet? Omdat de raadsleden er geen behoefte aan hebben. Ten derde is keuring van levens middelen zeer noodzakelijk. Worden de stoffelijke belangen ver waarloosd, ook met de geestelijke is het evenzoo. We willen algemeen kosteloos lager onderwijs en geen achterstelling. We verlangen dat de school zij een inrichting van algemeene lichamelijke en geestelijke opvoeding Baden, wasschen, geneeskundig toe zicht, schoolartsen, schoolkleeding en scboolvoeding voor lien, die dit ver langen. Ook verlangen we herhalings- onderwijs. Hiertoe kunnen we den Raad slecht< dwingen als we onze eigen mannen er heen zenden. De onderwijzers moeten behoorlijk betaald worden. Niet alleen hun geldelijke positie moet goed zijn, ook hun rechtsposiiie moet veilig worden gesteld. Wat de gemeente roor haar eigen arbeiders kan doen, werd door spr. opgesomd. Het weiklieden-reglement voor Amersfoort, voorzoover hij het had kunnen inzien, leek hem niet kwaad, doch hij vond het zotheid, dat zoo iets wordt gemaakt buiten do arbeiders om. De gemeonte moet ook de werke loosheid bestrijden. Dat de arbeider werkeloos is, is niet zijn schuld, maar die van de geheeie maatschappij. Ver der moet de gemeente optreden als werkgever, om het leven van de arbeidende klasse te vellichten en niet om geld te verdienen. Om dit alles te verkrijgen, moet een rooie in den Raad gebracht worden. Daarom ge stemd op den arbeiders-candidaat. De heer W. Kleber had bericht ge zonden, dat hij de uituoodiging om te komen debatteeron niet kon aan nemen. Van de gelegenheid tot debatteeren werd door geen der aanwezigen ge bruik gemaakt. Hierna kreeg de heer Hagelen het woord, dio 't een en ander nog wat aandikte en de geschiedenis van den raad van de laatste jaren in herinne ring biacht om de tekortkomingen van de raadsleden in het licht te stellen. Op het weikliedenregleinent viel nog heel wat aan te merken en het was zeer noodig, dat liet eerst eens iu het openbaar besproken werd. Zijn legencandidaton waren aan geen programma gebonden. Het vreemde geval had zich tiier voorgedaan, dat de pastoor op bezoek ging om te maken, dat de katholieke candidaat niet gestemd werd. Ten slotte wekte hij op hen niet te kiezen. Van de gelegenheid tot debat werd alleen gebiuik gemaakt door den heer Groenhuizen, die den spreker vroeg of hij den persoon kon aanwijzen, waar de pastoor met dit doel was geweest. Hagelen verklaarde dit niet te kunnen. Daar niemand meer het woord »roeg, sloot de voorzitter de ver gadering. Van 23 Juli tot 28 September wordt hier een cursus gehouden ter opleiding van reserve-sergeanten der infanterie tot vaandrig. Met het toezicht op de opleiding is belast kapitein C. C. de Gelder, Direc teur der Miltaire scbool-compagnie. E-n dergelijke cursus wordt ge houden bij het 6e regiment infanterie, te Rreda, onder toezicht van kapitein jhr. H. P. van der Mieden. Luitenant kwartiermeester J. W. Henderson, die 1 Mei werd teiugge- plaatst van hier naar het korps torpe- disten te Brielle, keert 1 Juli hier in gamizien terug. Het tuinfeest op «Soesldijka zal plaats hebben op 27 Juni. De staf- muziek van hel 5e regiment infanterie zal daarbij een concert geven. Gisterenochtend omstreeks half zeven werd door verschillende stad- genooten een hevig geraas in do lucht vernomen. Het bleek het luchtschip «Victoria Louise« te zijn, dat opreis van Dusseldoi f naar I lamburg, Amster dam wilde bezoeken. Het weder liet evenwei geen landing toe, zoodat de reis ononderbroken werd voortgezet. Aan het eind-examen der lloo- gere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in deze provincie, waarvan het schriftelijk gedeelte jl. Maandag aan ving, nemen van hier deel 35 leer lingen der Huogere Burgerschool en 4 extraneï De heer E Jonker is gekozen tot Bestuurslid van do opgerichte Vereeniging van militaire apothekers assistenten. Onder poiitie-geleide is een krankzinnige naar Utrecht overge bracht, om voor rekening van de gemeente te worden verpleegd. De tuinbouw-vereeniging»Amers- foort« is als rechtspersoon erkend bij Kon. besluit van 10 Juni 1912, no. 98. De Amersf. Zwem- en Poloclub zal dit jaar weer uitkomen in de tweede klasse van den Nederl. Zwem- bond en wel in de noordelijke afdee- ling. Behalve Amersfoort zullen in deze afdeeling spelen IJ 2 en A. Z. van Amsterdam en Triton van Weesp. RECLAME. (Mr. S. G. van Welderen Baron Rtngers) KOKTEÖEACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Intere. 176. Assurantiën Credieten. Coupons, Deposito's Effecten. Incasseering van Wissels en Quit: Vreemd Geld. Wissels op Binnen- k en Buiten!ami. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. x t,. x 9/9 KojflSgraclit 22 Ï7 beiasten zich met an|i en verkoop,' v 11 t o s- 8 C l 8 Cll tC-tftl pOIIS, s 1 uiTslf prolongatie. Safc-i ii richting. Levering van alle voorkomende tegen concurrecrende prijzen. Laubenheimer /"0.90. Nicrsteiner - 1.— Hochheiincr - 1.20 Rudcsheimcr - 1.25 Brauncberger - 1.10 Zeltinger - 1.10 Langcstrnat 74. Lli Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'Waar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haaricuiidiye, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderhoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het NietpvS; var. den Dag schreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. In JUNI en JULI gaan onze Gezclscliapsreizcii naar 5 dagen. dagen. 5 dagen. 4 dagen. 10 dagen. 13 dagen. 6 dagen. Verder naar Tyrol, Pyreneeën, Italië, Beieren, Rusland, Buda pest, Schotland, Zweden, etc. Alle reis- en verblijfkosten zijn In de reissom begrepen. le rang Hotels. Programma kosteloos. N.Z. Voorburgwal 345. Amsterdam. De ondergeteekenden, vor mende het Sub-comité voor Amersfoort der Vereeniging «Reisbelasting", veroorloven zich de vrijheid, allen die op reis gaan, hierbij dringend te ver zoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om ge zondheidsredenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar aanvaard worden door Mej. D. A. SJ3DDEÉ, Muurbuizen 99. Mevr. GRONBMANDoornbos, Utrechtscheweg 10. Mevr. RUVSCH LEHMAN DE LEHNSFELDVan Lanscuot Hübrecht, Soesterweg 1. Mevr. KNOPPERSVan Eijber- gen. Weversingel 7. Mevr. ROESSINGHTen Cate, Barchman Wuytierslaan. R; A M'^R AN Df1tTE 1 TRICOT VENTILATIE. CNPERGOEDERgN voos dames hkrui eu kinderen HU IDVERSTERKEND rê?.:ilVERKRIJ6BAAR BI. SCHOLL-ENGBERTSISCHOLTtN ggtTOjRüh ALMELO (SiStBS&j „DE WITTE WINKEL".

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3