Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. nische" of «zuiver beschermende"? Het stellen der vragen houdt reeds in hare beantwoording. Niemand krijgt bet in 't hoofd de rondzending van «waarschuwing", «aanmaning" en «dwangbevel" als belastingver- hooging te betitelen. Er is met en door de wet-Sprenger van Eyk geen algemeens prijsver- booging ontstaan, zoo vernemen we nu van den schrijver der Tariefver- eeniging. Hij schijnt in dat opzicht te beschikken over bijzondere gegevens. Bij weten bestaat er geen enkele ambtelijke of daarmee gelijk te stellon statistiek op welke men zich in deze beroepen kan Men tast dus rond in onzekerheid. Alleen dit mogen we niet nalaten op te merken voor den beer A. H. L en zijn mede protec- tionisten moet dit alles vrijwel on verschillig zijn. Zij toch colporteeren de stelling, dat de buitenlander het invoerrecht betaalt, en volgens hunne economische leer moet dus de werking van de verbeterde invordering hierop neerkomen dat minister Sprenger van Eyk dien buitenlander iets meer heeft laten betalen dan tevoren. Overigens, om nog even terug te komen op de vraag of er al dan niet prijsverhooging plaats gevonden heeft, de afwezigheid dier prijsverhooging kan allicht wel aangenomen worden. Immers, niet voor alle goederen werd te weinig invoerrecht betaald, slechts voor die, bij welke de waardebepaling gobrekkig was. En het staat toch wel vast, dat de algerneene prijsvorming wordt beheerscht door de normale voortbrenging, door den normalen in voer, niet door het van normale regelen afwijkend ingevoerde. Smokkel- winst en gelegenheidskoopjes zijn de resultaten van invoerrechten-ont duiking. Het nog niet geheel beteugeld smokkelen van gedistilleerd en suiker wijzigt de algerneene prijsvorming dier waren niet. Evenwel, hoofdzaak is het in het geschrift der Tariefvereeniging aan genomen oorzakelijk verband tusschen de wet-Sprenger van Eyk en de in getreden verbetering van den maat- schappelijken toestand. Had de schrij ver in dat opzicht gelijk, dan zou daarin inderdaad een krachtig argu ment ten gunste van beschermende politiek gelegen zijn. Evenwel, de beschermers zullen toch goed doen zich niet al te gauw verheugen, want al hetgeen de schrijver over dar ver band heeft gezegd is spel der ver beelding. De aan het geschrift toegevoegde statistieken wijzigen dat oordeel niet. Integendeel ze bevestigen dat. Niet nn 1S95 is er in Nederland een heuctielijke verbetering van econo mische toestanden ingetreden, doch omstreeks 1895, ten deele reeds vroeger. En wanneer de schrijver wat minder luk-raak had gezocht naar biandstof voor zijn tariefvuurtje, wanneer hij zijn statisch materiaal wat beter had nagegaan, dan zou hem zelf dal ook reeds zijn gebleken. Thans moet men wel aannemen, dat de protectie-kampioen nimmer gehoord heeft van de ernstige land bouwcrisis, die iets vóór 1880 is aangevangen Nederland te teisteren en nog jaren daarna zijn invloed deed gelden. De prijzen van nagenoeg alle landbouwproducten waren zeer ge daald. De pacht en koopprijzen der gronden volgden die daling. Men kan veilig aannemen, dat tusschen 1S78 en 1890 de koop waarde van den Nederlandschen landbouwgrond met omstreeks anderhalf milliard is af genomen. Nederland heeft toen ervaren dat 't niet straffeloos aan een land voor bij- gaat als het grootste bedrijf met tegenspoed kampt. De andere be drijven, het burgerlijk ambacht het eerst, daarna ook nijverheid en handel hebben de gevolgen mede gedragen. De landbouwcrisis bracht algerneene malaise. Eerst langzaam en geleidelijk kwam er verbetering. Allerlei oorzaken werkten daaraan mee. Beter bedrijfs- regelen zijn ingevoerd, de verbeterde techniek gaf vermeerdering van bodem opbrengst, de fabriekmatige zuivel bereiding breidde zich uit, de land bouwcoöperatie begon ingang te vinden, de staatsbemoeiing met land bouw en landbouwonderwijs ving aan vrucht te dragen, rneer dan voorheen werd het landbouwbedrijf goricht op den uitvoer, geleidelijk trad er ook voor de producten een prijsver betering in. Al die factoren afzonderlijk en alle tezamen werkten mee tot verheffing van het landbouwbedrijf; zijn her leefde welstand deelde zich ook weer mee aan de andere bediijven. Verval maakte plaats voor welvaart en alle ter beschikking staande gegevens be vestigen, dal bij het alloopen van de landbouwcrissis de algerneene maat schappelijke toestand in Nederland zich ten goede heeft gewijzigd. Daarmee rekenend is het duidelijk, dat de statistische cijfers die A. H. L. voor zijn protectie-begeeren poogt te benutten niet de gevolgen der wet-Sprenger van Eyk in beeld brengen, maar de afspiegeling zijn van de uit beter landbouwtoestanden geboren klimmende welvaart. Decijfers zijn wel juist meegedeeld, maar de overgroote protectie ijver heeft den verzamelaar bij bet conclusies trekken parten gespeeld. Uit toevallig samentreffen werd oorzakelijk verband afgeleid. Geen wonder dat een op zoo groote dwaling berustend betoog kant noch wal raakt. Gisterenmiddag vergaderde de Ge meenteraad in openbare zitting onder voorzitting van den burgemeester Jhr. J. W. A. Barchman Wuyiiers De raadsleden Tromp van Holst, Veis Heyn en Briët hadden bericht gezon den verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van Dinsdag 4 Juni 4912 deelde de voorzitter mede dat de navolgende stukken waren ingekomen Van den Heer Commissaris dei- Koningin een schrijven van 48 Juni 1912, 3e afdeeling, No. 3201/2319, waai bij toegezonden wordteen afschrift van het Koninklijk Besluit van 12 Juni 1912, No. 17, waarbij aan Jhr J. W. A. Barchman Wuytiers met ingang van 1 Augustus 1912, eervol ontslag wordt vei leend als Burgemeester der Gemeente Amersfoort. (Voor ken nisgeving aangenomen). Van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht het besluit van 17 Juni 1912, 3e afdeeling, No. 2113/1620 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 30 Apiil 1912, No. 170, tot aankoop van gronden gelegen in de Gemeente Leusden, van H. van Manen en E. J. Ruitenberg. (Voor kennisgeving aan genomen). Van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht bet besluit van 17 Juni 1912, 3e afdeeling, No. 2381/1016 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 4 Juni 1912, No. 221, strekkende tot het aangaan van een ruiling van grond met de firma Engelsman De Viies. (Voor kennisgeving aangenomen). Van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht het besluit van 17 Juni 1912, 3e afdeeling, No. 2403/1629, tot goedkeuring van de Raadsbesluiten van 4 Juni 1912, No. 2261—2 tot wijziging van de Begrooting 1912 en tol het aan gaan van een tijdelijke geldleening. (Voor kennisgeving aangenomen). Van den Burgemeester een voorstel tot wijziging van de salarisregeling van het personeel der plaatselijke politie. Van den heer C. M. Cremers een schrijven waarbij hij mededeelt de benoeming tot lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar On derwijs aan te nemen. (Voor kennis geving aangenomen). Van Dr. Ph. H. Peyrot een schrijven waarbij hij onder dankbetuiging zijn benoeming tot corrector aan bet Gym nasium aanvaardt. (Voor kennisgeving aangenomen.) Van den heer E Lindenbovius een dankbetuiging voor zijn benoeming tot hoofd der openbare lagere school B. (Voor kennisgeving aangegeven.) Van de Tuinbouwvereeniging een dankbetuiging voor het subsidie ver leend voor den proeftuin. (Voor ken nisgeving aangenomen.) Van de Oranjevereeniging een dank betuiging voor het verleende subsidie. (Voor kennisgeving aangenomen.) Van de Amersfoortsche tooneel- vereeniging: «Door Inspanning Uit- spanning"een ongezegeld adres waarbij zij verzoekt voor den nationalen wed strijd in Solo- en Duetten-voordrach ten, welke zij voornemens is te houden een medaille beschikbaar te stellen. (Ter zijde gelegd als ongezegeld Van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche gemeente werklieden, waarbij zij verzoekt, de behandeling van het werkliedenregle- ment lot de volgende vergadering uit te stellen, (te behandelen bij purit 14 der agenda.) Van de afdeeling Amersfoort van de Sociaal-demociatische arbeiders partij, van den Amersfsortschen be- stuurdersbond en van de vereeniging van R. K. gemeente-werklieden »St. Gerardus Majella«, adressen waarbij zij hun instemming betuigen met het adres van den bond van Gemeente werklieden, afdeeling Amersfoort, waarbij verzocht wordt de behande ling van bet werkliedenreglement uit te stellen. (Te behandelen bijpunt 14 der agenda.) Van de Amersfoortsche kleermakers- vereeniging een adres, waarbij sub sidie gevraagd wordt voor een snijcur- sus welke genoemde vereeniging de komende winter wenscht te doen houden. (Gerenvoyeerd aan Burg. en Wetb. om advies. Alvorens tol behandeling der agenda over te gaan stelde de heer Gerritsen, wien het, na het door Burgemeester en Wethouders in de vorige vergade ring beloofde, ten zeerste verwonderde, geen voorstel omtrent het voormalige huis van de heer Sinnige daarop te vinden, de navolgende motie voor: «De Raad van oordeel dat het voor de veiligheid noodig is dal het huis van den heer Sinnige oumiddefijk wordt gesloopt, gaat over tot de orde van den dag." Nadat de vooizitter die meendo, dat uoor hetsloopen van het huis het torentje in gevaar zou worden gebracht, daaromtrent door den wethouder van openbare werken en den heer Kroes was gerust gesteld, werd de motie van den heer Gerritsen, door de heeren Oosterveen en Kroes ondersteund, met algerneene stemmen aangenomen. Aan de ondeiwijzeres mejuffrouw J. Boukamp werd wegens ziekte ver lenging van verlof verleend tot 20 Juli a.s. met behoud van tractement en Burgemeester en Wethouders ge machtigd door het aanstellen van ebne tijdelijke leerkracht in bet onderwijs té voorzien. Aan den heer E Lindenhovius werd, in verband met zijne benoeming tot hoofd der school B, eervol ontslag verleend als onderwijzer van bijstand. Naar aanleiding van eene door Gedeputeerde Staten gemaakte be merking betreffende de schoolgeld- regeling voor het Lager Onderwijs, besloot de raad in artikel 3 alinea 3 der invorderingsverordening te doen vervallen de aanhaling van artikel 8 der heffingsverordening. Met algerneene stemmen besloot de raad op voorstel van Burge meester en Wethouders vast te stellen de navolgende verordening tot wijzi ging der «Verordening tot regeling van het getal en de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan de openbare scholen voor Lager onderwijs in de Gemeente Amersfoort.® Eenig artikel. Aan artikel 11 der Verordening tot regeling van het getal en de be zoldiging van bet onderwijzond per soneel aan de openbare scholen voor Lager onderwijs in de Gemeente Amersfoort wordt een tweede lid toegevoegd, luidende: «Behalve de in het eeiste lid van dit artikel vermelde sommen kan aan de(n) oriderwijzer(es), die in bet bezit is van de bevoegdheid tot het geven van Middelbaar onderwijs in één of meer der vakken 1, m, n en p van art. 2 der Wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad 127). bovendien een toe lage van f 100's jaars worden toegekend voor elk vak, waarvoor hij (zij) de Middelbare bevoegdheid bezit, indien hem (haar) het geven van lessen in dat vak aan de school, waaraan hij (zij) vei bonden is, wordt opgedragen. De voorzitter deed daarop de deuren sluiten tot het houden eener geheime zitting. Ongeveer een half uur daarna werden pers en bezoekers weder op de tribune toegelaten. Aan de orde was het benoemen eener onderwijzeres aan de openbare lagere school le soort voor meisjes (vacature mevr. Van SlootenSpruyt). Met 14 stemmen tegen 1 uitgebracht op mej. J. A. Poortman alhier, werd als zoodanig benoemd mej G. E. van Dissel te Zwolle. Tot secretaris der gemeente werd met algerneene stemmen benoemd den heer Mr. J. D. Werkman, commies redacteur ter secretarie der gemeente Utrecht. Tot tijdelijk leeraar in de natuurl. historie aan het Gymnasium werd benoemd de heer Dr. Th. Weevers, leeraar in hetzelfde vak aan de H. B S De heer A. K. Hoovens Greve, lijde lijk buitengewoon leeraar in de ge schiedenis aan het Gymnasium, werd tot vast leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan die inlichting be noemd. De heer J Mol werd herbenoemd, tot 1 Sept. 1913, als tijdelijk leeraar in de wis- en natuurkundige vakken aan het Gymnasium en de H. B. S. Tot plaatsverrangend voorzitter van het stembureau bij de gehouden ver kiezing van eeri lid van de Kamer van Koophandel en fabrieken, werd be noemd de wethouders W. H Kam. Tot leden de beide andere wethouders R. G. Rijkens en H W. van Esveld en tot hunne plaatsvrrvangers de heeren A. M. Tromp van Holst en A. H. van Kalken. De stembureaux voor de verkiezing van een Lid van Provinciale Staten werden saamgesteld als volgt Hoofdstembureau (tevens 2e stern- district.) Plaatsvervangend voorzitter: W. H. Kam. Leden: M. R N. Oosterveen, H. Kroes, Plaatsvervangende leden: N. Vels-Heyn, Th. ;J. H. Bianchi, J. van Wessum, S van Vollenhove. Stembureau (le stemdistrict Vooizitter: R. G. Rijkens. Leden: P C. H. Briët en F. M. Houbaer. Plaatsvervangende leden: A. H. van Kalken, A. M. Tromp van Holst, D. Buys. D. Gerritsen. Stembureau (3e stemdistrict). Voorzitter: H. W. van Esveld. Leden S. J. van Duinen, en H. Koning. Plaatsvervangende leden: J. W.Joris- sen, J. van der Wal, Kzn. en J. C. Rolandus Hagedoorn. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen een crediet te verleenen van f2200.tot het ver bouwen van het Gymnasium, werd nadat eene vraag van den heer Ger ritsen: of bij het eventueel bouwen eener nieuwe H. B. S. het Gymnasium niet naar het gebouw op het Plantsoen zou worden overgebracht, door den Wethouder van Openbare Werken op onverstaanbare wijze was beantwoord, met algerneene stemmen aangenomen. Besloten werd op voorstel van Cura toren om ovenals het vorig jaar aan het Gymnasium geen overgangsexamens te doen plaats hebben. Besloten werd aan de Amersfoort sche Tramwegmaatscbappij wier reke ning over 1911 sluit met een tekort van f1268 67s, over dit jaar eene sub sidie te verleenen van f 1034.33'. De iesteerende f 23 4.34 zal door de garan ten vereeniging moeten worden bij gedragen. Op voorstel van den heer Jorissen, van alle zijden ondersteund, werd besloten het door Burgemeester en Wethouders ontworpen Werklieden reglement eerst in de afdeelirigerr te behandelen. Hot voorstel van Burgemeester en Wethouders om dit jaar geen subsidie te verleenen aan de vereeniging «Open bare Leeszaal en Bibliotheek te Amers foort» doch op de Begrooting van het volgende jaar een post daarvoor uit te trekken werd zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Voorts werd aan Burgemeester en Wethouders een crediet verleend van f2500.ter verbouwing van de school in de Heerenstraat. Het 2e gedeelte van het primitief kohier der Plaatselijke Inkomsten belasting over 1912 werd vastgesteld op f3460.25. Het le aanvullingskohier op f3957.en het 2e aanvullings- kobier op f 1081. Het primitief kohier der Straat belasting dienst 1912 werd vastgesteld op f 14782.90. Daar geen bezwaren waren ingediend tegen het onttrekken aan den open baren dienst werd besloten tot verkoop aan de Congregatie van O. L. Vrouwe van een strook grond aan de Muur huizen. Ook keurde de Raad een voorstel van Burgemeester en Wethouders goed om f 100.000 kasgeld op te nemen en in verband daarmede eenige posten op de Begrooting, dienst 1911, af en over te schrijven. Hiermede was de agenda afgehandeld. Bij de gebiuikelijke rondvraag ver kreeg eerst de heer Gerritsen het woord. Spr. drong, vooral in het be lang der kleine burgerij, aan op een spoediger rondzenden der belasting biljetten. Nu ontvangt me ze tegen Juli terwijl de eerste betalings termijn reeds in Juni expireert. De wethouder van financiën de heer H. W. van Esveld, somde de verschillende stadiën op, die een be lastingbiljet dooi loopt alvorens het in handen komt van den belasting schuldige en betoogde in verband daarmede dat een spoediger uitreiking niet goed mogelijk was. De beer Jorissen verzocht de voor zitter als hoofd der politie streng toezicht te laten houden op het over matig hard rijden met automobielen in het bijzonder op een alhier wonende heer Scholten, die er vermaak in schijnt te scheppen door dol woest rijden voetgangers angst aan te jagen, doch levens daardoor gevaar doet ontstaan. Spr. is er getuige van ge weest dat zijn automobiel in razende vaart op geen 2 c. M. afstand langs een kinderwagen heen stoof. De Wethouder Rijckens, die even eens persoonlijk meermalen van derge lijke staaltjes getuige was, ondersteunde het verzoek van den heor Jorissen, waarop de voorzitter een streng toe zicht in het algemeen en in 't bij zonder op genoemden heer toezegde. De heer Hagedoorn drong aan op een betere vleeschkeuring in de ge meente en deed de vraag of binnen kort een voorstel daaromtrent van Burgemeester en Wethouders te wachten is. De voorzitter deelde mede datrijks- toezicht in uitzicht is gesteld. De heer Jorissen bepleitte de oprichting van een abattoir, waarvan gemeenten veel kleiner dan Amersfoort reeds in het bezit zijn. De heer Kroes wenschte het toezicht en de keuring te zien toegepast op alle levensbe hoeften en liefst zoo spoedig mogelijk, Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Naar wij vernemen hebben zich voor de verschillende vacatures bij het lager onderwijs te dezer stede ruim 300 sollicitanten aangemeld. Als leden van het anti-tariefwet comité zijn nog toegetreden de heeren F. M. Houbaer, sigarenfabrikant en J. van Vollenhoven, directeur der N. V. Stoomolieslagerij en graanhandel alhier. Wegens vertrek naar Ede heeft mevr. de baronesse S. van Hogendorp bedankt als presidente van de Amers foortsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. De Vereeniging Handel enNijver- heid" vergadert Donderdag 27 Juni a. s., 's avonds 8 uur in de Zwaan". Agenda: Voorstel van het bestuur om een crediet te verleenen aan de Commissie voor plan 1913. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Verkiezing van zeven bestuursleden. In de plaats van den heer H. P. Goossens, die naar Amsterdam ver trok, is tot voorzitter van de anti revolutionaire propagandaclub «Groen van Prinsteren» gekozen de heer A. J. M. Goote. Tot afgevaardigden naar de jaar vergadering van het Ned. Onderwijzers- Genootschap, zijn gekozen de heeren R. van 't Wel en W. Ribberink. De R. K. School aan de Schimmel- penninckkade zal met een paar localen worden uitgebreid. De uitvoering van dat werk is opgedragen aan den heer L J. Hemels, alhier. De navolgende jongelui behaalden aan de Zwem-inricbting alhier het diploma als geoefend zwemmer: H. J. C. Versluys, W. E. Knoppers, W. Wisseling, S. Knoppers, J. C. T. baton Lewe van Middelstum, alsmede de jongejuffrouw Betsy Prins. Wanneer binnenkort de nieuwe legerorganisatie wordt ingevoerd zul len er bij het wapen der infanterie 36 adjudant-onderofficieren en 240 sergeant majoors noodig zijn. Het daar door te ontstaan incompleet in den rang van sergeant zal zoo niet onmoge lijk, zeer moeielijk kunnen worden aangevuld omdat er ruim 700 korpo raals incompleet zijn. De eerste-luitenant H. Keppel- Hesselink van het 4e reg. veld-artillerie wordt van 1 October 191220 Sep tember 1913 gedetacheerd bij de Rij en Hoefsmidschool alhier. In de voormalige weverij van de firma Visser Co. aan de Heiligen- bergerwegweg wordt de volgende maand een afdeeling gevestigd der Zeil- en Karldoekweverij van de firma D. van Leyden Zoon te Krommenie. Een 12-jarige knaap viel jl. Maandagmiddag van de brug aan de Bloemendalschepoort in de beek. Ge lukkig voor hem voer juist een bootje voorbij waarvan de roeiers den dren keling oppikten en aan wal zett'en. Een der knechts van den heer R. van Dijk kreeg Maandagmiddag in de steenhouwerij een blok zand steen op zijn been, dat door Dr. Kamer ling moest worden gezet.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2