NIEUWE TÈF Nieuws- en Advertentieblad 'NÈf voor de Provincie Utrecht. COofememce Neflerlanflscli Sanatorium te Davos. FEUILLETON. No. 52. Zaterdag 29 Juni 1912. 41e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE BINNENLAND. VERVLOEKT EN VERSTOOTEN. Amerstoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 8 Cent. i] gez inden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Het heden verschenen 13e Nummer van den vierden Jaargang van rfTo»IIniFTunri li «iliwhHnri .mm bevat o.a. Driedubbele moord te Amsterdam, met 2 foto's voorstellende: het huis waarin de moord werd gepleegd en het vervoer der lijkjes in kistjes. De Lustiumfeesten te Amsterdam, bij gelegenheid van het 280 jarig be staan der Universiteit en het Bloemen corso, georganiseerd door de Amster- damsche Studenten, met 4 foto's. Camille Chevillard, de leider van hel Orkest Lamonreux te Scheveningen De ponny Tir.i, een goschenk voor Prinses Juliana. Het Wiener Ope- retten-Ensemble, onder directie van George Braun, met 10 portretten. De internationale Gildenfeesten te Stratum, naar aanleiding van het 400- jarig bestaan van het St. Ueorgius- gilde aldaar. Internationale Lawten- niswedstrijden, met -portret van den heer A. Blom, den winner van decoupe. De nieuweelectrische tram Leiden Noordwijk. Hetkasteel »Oud-Wasse- naar" met groote oprijlaan te Wasse naar, met 2 foto's. Vier foto's voor stellende: Het gediplomeerd politie personeel te 's-Gravenhage voor eerste hulp bij ongelukkenHet afhalen van een bevvustelooze van het dakWerking van het nieuwe zuurstof-apparaat,door gediplomeerde agenten; Het oefenen der nieuwe agenten. Een Zeppelin ballon boven de stad Groningen. Esperanto-Cursus (zesde les). VoortsPortretten van bekende land- genooten. Het vervolg van de Gedenkschriften van MadameStoinheil, met foto, voorstellende bet bed, waarop Mad. Steinheil den dag na den moord gebonden werd gevonden. Helden feiten uit het leven van Ridders van de Militaire Willemsorde. Ten slotte de rubriek van Redacteur X, en het Kiridernummer #Ons Prin sesje", met onderhoudende en leerzame kindei lectuur. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/i cents thuis bezorgd. Een prachtig aanbod, hetwelk niet onbenut mag voorbij gaan. Te Davos-Platz, Zwitserland, wordt door Nederlanders voor hunne land- genooten en voor de volksgezondheid in Nederland sedert 15 jaren een nuttig werk verricht. Een weinig hooger dan de weg, welke Davos-Platz en Davos-Dorf ver bindt, staat een ruim gebouw, hetwelk plaats biedt voor 50 Nederlandsche longlijders en longlijderessen met be perkte geldmiddelen, zonder onder scheid van geloofsbelijdenis en maat- schappelijken stand. Het is in 1897 voortgekomen uit den wensck om voor ons vaderland een practisch begin te maken met de bestrijding der tuberculose. Het enkele feit, dat bij de oprichting slechts f 6000.aan giften ter be schikking stonden, zal volstaan om een beeld te geven met welke buitenge woon groote bezwaren de ontwikke lingsgeschiedenis van onze inrichting verbonden is geweest. De 15 jaren, welke achter ons liggen, waren dan ook voor ons een tijdperk van onafgebroken ingespannen arbeid en van groote moeilijkheden, maar tege lijk van groote voldoening. Want van jaar tot jaar zagen wij, hoe ons nuttig werk van een klein en onzeker begin in omvang toenam, en op vastere grondslagen kwam te staan. En thans is ten slotte tot ons ge komen, waarop wij al die jaren ge hoopt hebben: de mogelijkheid om ons einddoel te bereiken. Tot duurzame bevestiging van ons Sanatorium en de uitbreiding tot 65 patiëntenbedden was nog vereiscbt een bedrag van f 35000.Teneinde nu spoedig en afdoend te helpen, heeft een vermogend landgenoot, die onbe kend wenscht te blijven, ons kort ge leden het volgende prachtige aanbod gedaan „Wanneer vóór 1 Augustus 1912 aan het bouwfonds van het Neder landsche Sanatorium te Davos een bedrag van minstens f 10000.aan giften wordt geschonken, zal aan elk dezer giften 40 pCt. worden toe gevoegd. Zoo bovengenoemde som niet bijeenkomt, vervalt het aanbod. De 40 pCt. zullen geschonken wor den van een maximum bedrag van ƒ30000.—. Het is duidelijk, wat dit aanbod voor ons beteekent. De nog bijeen te brengen ƒ35000.- worden op éénmaal teruggebracht tot ƒ25000.-, en tegelijk wordt, nu met elke bydrage een even redig groote uitkomst verkregen wordt, een sterke prikkel geschapen om ons vóór 1 Augustus te helpen. Verscheidene duizenden Guldens zijn als gevolg van onze aanvankelijke pogingen reeds toegezegd. Maar de bijeen te brengen som is aanzienlijk, en de nog beschikbare tijd kort. Daarom richten wij ons met ver trouwen tot allen aan wie de bestrijding der tuberculose in Nederland ter harte gaat. Wij hebben in het afgeloopen tijdperk ten koste van heel wat moeite en zorgen onze krachten gegeven aan ons werk. Helpt ons thans om onze nuttige Nederlandsche Inrichting, die door genezing en niet minder als opvoedende kracht ter voorkoming der tuberculose zoovelen ten zegen is, en die tegelijk in den vreemde den Nederlandschen naam hooghoudt, voorgoed op blijven de grondslagen te vestigen.» Hoofdbestuur van het Nederland sche Sanatorium te Davos: P. H. J. Yssel de Schepper, Arnhem, 19 Velperbuitensingel, Voorzitter. P. Plantenga, Consul der Neder landen, Davos-Platz, le secretaris- Penningm. J. Kerkhoven, Amsterdam, 115 Heerengracht, 2e Secretaris-Penning meester. M. A. v. Nieukerken, Gorssel, Huis te Werken. Mr. A. E. Bles, 's Gravenhage, 28 v. Speykstraat. Mr. J. AE. A. Lisman, 's Gravenhage, 71 Sweelinckplein. W. H. Scheurleer, 's Gravenhage, 88 Jan v. Nassaustraat. A. Menalda Gzn., Hilversum, 3 Wittenhullweg. Dr. C. J. A. van Iterson, Arts, Leiden, 12 Nieuwe Rijn. Dr. H. Burgerhout, Arts, Rotter dam, Ziekenhuis Coolsingel. J. P. van der Slooten, Utrecht, 26 bis, Bellanystraat. De Redactie dezer Courant en de ondergeteekenden zijn gaarne bereid bijdragen in ontvangst te nemen. De Koningin in Groningen. Men schrijft uit Stadskanaal aan 't Handelsbl. dat de Koningin aldaar Vrijdag 5 Juli des morgens reeds vroeg uit de richting Assen zal arriveeren, om vervolgens per auto dat deel der provincie, dat door de veenkoloniën wordt gevormd, in oogenschouw te nemen. Na een gronte rondreis, welke nog niet officieel is vastgesteld, keert de Koningin denzellden avond per spoor over Stadskanaal via Assen naar hel Loo terug. De Parijsche correspondent van de N. R. Cf. bericht: De Temps meldt, dat de algemeene vergadering van evangelisch hervormde kerken van Frankrijk heeft besloten, aan H. M. Koningin Wilhelmina, naar aanleiding van Haar reis naar Frank- rijks hoofdstad en in het bijzonder Haar bezoek aan het gedenkteeken voor Coligny, een adres te doen toe komen. Een nieuwe Bakkerswet? Naar De Tijd van doorgaans goed ingelichte zijde verneemt, bestaat bij enkele Kamerleden het plan, een nieuw ontwei p-Bakkerswet in te dienen, in hoofdlijnen overeenstemmend met het ontwerp Talma, doch op eenige onder- deelen gewijzigd, teneinde aldus aan de bezwaren van sommige tegen stemmers tegemoet te komen. Door de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht is aan H M. de Koningin het navolgend adres ver zonden Mevrouw l Vernomen hebbende, dat bij Uwe Majesteit het voornemen bestaai voor steilen tot herziening der Grondwet des Rijks aan de Volksvertegenwoor diging voor te leggen, en kennis genomen hebbende van liet onvol doende advies dienaangaande uitge bracht door de Staatscommissie inge steld op f4 Maart 1910, neemt de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, goedgekeurd bij Kon. Besl. van 1 Aug. 1894. en gewijzigd 19 Maart 1890, 15 Maart 1904 en 17 Juni 1909, de viijheid zich tot Uwe Majesteit te wenden met het eerbiedig vei zoek, dat het haar moge behagen aan de Staten- Generaal het voorstel te doen, dat ook vrouwen voortaan door de Grondwet kiesgerechtigd zullen verklaard wor den. Immers als de moeders van het komende, als medeweiksters bij alle daden van het tegenwoordige geslacht en als mede-erfgenamen van de kennis en kunst van vroegere geslachten, hebben de vrouwen hetzelfde recht als de mannen op medezeggenschap in bestuur, regeering, en samenstelling der wetgevende lichamen. Althans spreekt onze Vereeniging het vertrouwen uit, dat Uwe Majesteit niet wederom in een nieuw te maken Grondwet, welke toch waarschijnlijk Een Roman uit de laatete Poolsche Revolutie VAN JULIUS A LIC ZNY 42) Een Oostenrijksch huzarenpiket maakte beiden gevangen en voerde ze naar Tarnow, de naaste stad, waar zich een kommandement bevond. Langewicz werd naar de citadel van Krakau gebracht en vervolgens naar Tischnowitz in Moravië, waar hij ge vangen wordt gehouden. Henrietta Pustowojtoff werd op vrije voeten gesteld. Onze voorsteden zijn streng bewaakt, vijf-en-twintig kannonstuk- ken zijn op Warschau gericht en bestrijken de straten bij de citadel. De kurassiers van Podolië doorkruisen met de karabijn in de hand de stad. Wee den opstandelingen, welke zij gevangen nemen I De stad is in staat van beleg verklaard de gevangenen worden troepsgewijze naar Siberië of het Ural-gebergte getransporteerd of doodgeschoten.® Een diepe zucht der zieke stoorde het gesprekde bewaakster zag op Sara lag schijnbaar in slaap. Spoedig daarop verwijderde zich de priores. De bewaakster viel echter na een korte poos in een diepen, vasten slaap. Langzaam richtte Sara zich ophare oogen straalden, zij was doodsbleek, hare handen beefden. »Men heeft mijn vader gevangen genomen I» zuchte zij, »men zal hem doodschieten I" Eene rilling liep I door haar lichaam. Nu viel haar blik op een stoel liggend nonneDgewaad. j Stil stond zij op en stak zich in het nonnenkleed, opende de deur en sloop er uit. Voorzichtig ging zij over den kouden steenen vloer van den kruis gang overal heerschte een doodsche stilte alles sliep een deur die in de kerk voerde; stond half open, Sara trad er binnen. De duisternis der middernacht heerschte daar; alleen de eeuwige lamp wierp een flauw licht op het altaar en de hooge bogen. De kerkdeur aan de straat was open de misdiener had ze vergeten te sluiten. Sara trad buiten de koude nachtlucht bekoelde haar het voor hoofd. De stad vertoonde met haar sombere oude huizen een akeligen aanblik. Zelfs op den dag sloten de inwoners zich in hunne huizen op, grendelden hunne deuren en waagden het nauwe lijks een blik op de straat te werpen. Des nachts geleek Warschau echter volmaakt een kerkhof. Als een geest sloop de non door de lange straten. Een patrouille ontmoette haar; de kommandant hield stil en vroeg haar, waarheen zij ging. «Naar de citadel, naar generaal Mu- rawieff!" zeide zij met doffe stem: »wat is de naaste weg daar been?" Vol ontzag voor den naam van zulk een hoog personaadje en het geestelijk gewaad der vrouw, wees de kommandant der patrouille zonder verder onderzoek den naasten weg naar de citadel aan de non. De op den Weichseloever dicht bij het paleis Lazienki gelegen citadel van Warschau weet menige donkere geschiedenis uit den tijd van den Poolschen opstand te verhalenzij was op het oogenblik dat Sara haar weg daar heen nam, vol van gevangenen uit alle standenmeer dan zeshonderd dezer ongelukkigen smachtten met ketenen beladen in de kachotten van den noordertoren en in de onder- aardsche cellen, tot dat het dood vonnis over hen werd uitgesproken. Ook Dewbinsky en Sara's vader be vonden zich daar. XVII. De voorkamer en de voorzaal voor de audiëntiekamer van Murawief waren vol menschen. Officieren, politiebeamb ten, dames in zware zijden kleederen, hoeren met klompen aan zelfs een non wachtten, tot zij aan de beurt kwamen, om hunne verzoeken, bezwa- ren of aangiften voor te stellen. Een meedoogende lakei zag de non en wees haar een gevlochten stoel. Sara want zij was het beefde aan al hare leden, haar hart klopte heftig en hare oogen staarden onafgewend op de deur, die in Murawieff's vertrek ken voerde. Eindelijk opende zich deze, een adjudant verscheen en wenkte Sara binnen te treden. Zij stond spoedig in een sombere, maar prachtig inge richte kamer tegenover een man in Russische generaalsuniform, wiens ruw, wild gelaat 's meisjes angst nog vermeerderde. Hij mat Sara met achter- dochtigen blik van het hoofd tot de voeten. «Wat wilt ge?" vroeg hij haar vervolgens; »zoo ik hoor hebt ge den nacht op den stoep van mijn huis doorgebracht en wachtte reeds sinds heden vroeg hier?" Sara kon geen woord uitbrengen, het zweet vloeide haar langs het voorhoofd, zij voelde dat hare knieën onder haar ineenzonken, en doodsbleek moest zij zich aan een stoel vasthouden. Murawieff aanschouwde het meisje opmerkzaam en, hetzij dat zijn hart plotseling bewogen werd of dat hij haar mooi vond, hij zeide met zachte stem «Waarmee kan ik u dienen, eer waarde zuster? Spreek, waut ik heb slechts weinige minuten tijd, wijl vele andere personen mij spreken willen.» Sara vatte nu moed en begon de gebeurtenissen van den laatsten tijd kort en bondig te verhalen. «Nu, en wat zei uw vader er van, dat ge christin en de vrouw van een christen wilde worden?" vroeg de graaf haar in de rede vallend. Sara waagde het niet de oogen op te slaan en lispte «Hij heeft mij verstooten en ver vloekt." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1