PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. wel een menscbenleeftijd lang van kracht zal blijven, een bepaling zal dulden, die alle vrouwen in Nederland uithoofde van hare sekse van de uit oefening vau het kiesrecht uitsluit. Een dergelijke uitsluiting voor nog zoo geruimen tijd te handhaven, zou met het oog op de voortdurende toe neming van den arbeid der vrouw in den dienst dersamenleving en in allerlei beroepen onverantwoordelijk zijn. Onze Vereeniging dringt er mits dien bij Uwe Majesteit eerbiedig maar krachtig op aan, dat Zij rekening houde met de veranderde tijdomstandigheden, bij het indienen van het in uitzicht gestelde voorstel tol herziening van de Grondwet des Rijks. 't Welk doende Het Hoofdbestuur van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, F. C van BalenKlaar, Vice Presidente. Jo van BuurenHuys, Ie Secretares. J. D.Lanscbot—Hubrecht2eSecretares S. W. A. Wichers, Penningmeesleres. Martina G. Kramers. C. KehrerStuart. W. Clifford Kocg van BreugelRoelofs. C. Mulder van de GraafDe Bruijn. De volgende Toelichting was daarbij gevoegd Als bewijs dat het deelnemen der vrouwen aan het kiezen der volks vertegenwoordiging een zegen voor het volk is, kunnen wij ons o.a. be roepen op menige uitspraak van be kende Staatslieden uit de 15 landen in Amerika, Australië en Europa, waar de vrouw het volledig burger recht bezit, kunnen wij die aanhalen van hen, die practisch in de regeeringen d'er landen zetelen, en evenzi er kunnen wij wijzen op de woorden van vele hoogleeraren in het Staatsrecht. De Senaat van het Gemeenebest. Australië, waar de vrouwen sedert 1002 het kiesrecht bezitten, schreef in November 1910 aan de Regeering van bet Moederland «De Senaat is van meening, dat het toekennen van kiesrecht voor het parlement van het Gemeenebest en voor de afzonderlijke Staten aan de vrouwen van Australië, de meest gunstige gevolgen gehad heeft. Het heeft de lust en de orde op ver kiezingsdagen zeer bevorderdboven dien is het aantal stemmen door vrouwen bij do laatst plaats gehad hebbende parlement verkiezing uit gebracht, percentsgewijze meer toe genomen dan dat van de mannen. Het vrouwenkiesrecht beeft de wet geving ten behoeve van vrouwen en kinderen meer op den voorgrond ge bracht, ofschoon daaruit volstrekt niet de conclusie gelrokken mag worden dat de vrouwen minder aandacht schenken aan vraagstukken vari wijder strekking. In zaken van landsver dediging en van do algemeene politiek van het Britsche rijk hebben zij ge toond even ruim en helderziend te zijn als de mannen. Aangezien het vrouwenkiesrecht niets dan goeds gebracht heeft, terwijl er veel slechte gevolgen voorspeld waren, dringen wij er eerbiedig op aan, dat door alle natiën, die een constitulioneelen regeeringsvortn heb ben, den vrouwen het stemrecht ge geven zal worden in het belang des volks." In «Het Nederlandsch Gemeente recht" van prof. Oppenheim, 3e uitgave, blz. 53 leest men: »Ik zou den wetgever willen zien, die niet met den mond vol tanden stond tegenover een kranige directrice eener middelbare meisjesschool, die hem de vraag voorlegde waarom zij en hare leeraressen op den verkiezings dag van de stembus worden gewe-rd, ja, knechtdiensten vervullen moeten, in den tijd die aan den concierge der inrichting moet worden gelaten om zijn burgerplicht te vervullen. Inderdaad: tegen de stelselmatige uitsluiting van alle vrouwen van het kiesrecht is nooit nog een argument aangevoerd, dat niet bij den eersten aanval het aflegde." Ziehier slechts een' paar grepen uit het rijke materiaal van desbe treffende citaten, dat onze Vereeniging ten dienste staat. Genoeg, dunkt ons, om de bewering te niet te doen, als zou de invoering van het vrouwen kiesrecht een »sprong in hetduistei" zijn. Dr. Bronsveld. Dr. A. W. Bronsveld, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht, her dacht j.l. Woensdag onder vele blijken van belangstelling, den dag waarop hij vóór 50 jaren aan de Ulrechtscbe Hoogeschool bevorderd weid tot doctor in de godgeleerdheid op proefschrift »De oorzaken van de verbreiding van het rationalisme". Dr. Bronsveld had Woensdagochtend zitting in de ver gadering van de classis Utrecht der Ned. Herv. Kerk. Bij den aanvang wenschte de voorzitter, ds. Quast, hem met zijn 50-jarig doctorschap geluk en tevens met het feit, dat de jubilaris 25 jaar scriba der classis is. In den namiddag werd dr. Brons veld te zijnen huize o.a door den rector magnificus, prof. Nijland, en den secretaris van den acaderoiscben senaat der Utrechtsche Hoogeschool, prof. Eykman, gelukgewenscht. Bij de gisteren gehouden her stemming ter voorziening in de vacature, in den Gemeenteraad ont staan door het bedanken van den heer W. Salomons zijn van de 879 kiesgerechtigden 687 opgekomen. Blanco biljetten en vau onwaarde 18 Uitgebracht worden op de heeren P. VAN ACHTERBERG!! 382 W. KLEBER285 zoodat deheerP.VAN ACHTERBERGH gekozen is. Woensdagavond hadden zich een 24 tal leden van Handel en Nijverheid in do Zwaan vereenigd om middelen te vinden de ontbinding dezer ver eeniging te voorkomen. De vergadering werd door den heer J. W. Eggink geleid, terwijl de beer J. G F. van Achterbergh verhinderd was hem bij te staan. Na een inleiding van den heer Eggink stelde een lid voor be stuursleden te benoemen, ten einde het in 't oneindige stemmen den volgende avond te voorkomen. Dit geschiedde, waarna een 15-tal werd gecandideerd. Sommigen verklaarden reeds dadelijk een eventueele be noeming niet aan te nemen. De niet aanwezigen zouden gevraagd worden. Hierna werd de vergadei ing gesloten. Handel en Nijverheid. Donderdagavond hield deze vereeni ging een openbare vergadei ing in «Ie Zwaan onder voorzitting van den heer Oosterveen. Deze zeidc, dat het een ongewone verschijnsel was hem hier als voorzitter te zien. Doch de heer Van der Meiden is uitsledig en meende na de laatste vergadering i.iet terug te moeten komen. Spieker her dacht den heer Van der Meiden als lid der vereeniging en zeide, dat het Bestuur bem zijn dank had gebracht voor 't geen hij heeft gedaan. Hij toch was de man, die nu 12 jaren geleden met enkele andere heeren de ver eeniging heeft tot stand gebracht Zoo menigmaal is door onzen voorzitter gewezen op de homogeniteit die er was, hoewel de bestuursleden geen ja-broers waren en op menig punt een verschillend inzicht hadden. De heer Van der Meiden was iemand met jeugdig idealisme en veel stuw kracht, waardoor hij de vereeniging heeft vooruitgebracht. (Applaus) Hierna leest de secretaris, de heer Van der Wal, de notulen van 23 Mei 1.1. Naar aanleiding hiervan zegt de heer Frederiks geen crisis te hebben uitgelokt, waarna ze worden goed gekeurd. Daarop wordt behandeld een schrijven van den heer Van der Boogert, die zegt sinds een jaar geen convocatie biljet te hebben ontvangen. In 1911 was hem de kwitantie aangeboden, welke hij niet voldaan had. Hierom en ook omdat de nadere schriftelijke verklaring niet volgde, werd hij van de ledenlijst afgevoerd. Er bleek een klein misverstand te bestaan, dat nu werd opgebeldeid. Het eerste punt van de agenda: crediet verleenen aan de commissie voor plan 1913, wilden de leden uit stellen tot na de bestuursverkiezing. De voorzitter vond dit niet nood zakelijk. De commissie heeft ver gaderd, koster, gemaakt, en of dit bestuur de zaak nu behandeld of ben ander, is hetzelfde. We moeten crediet verleenen. De heer Nieuwen- dijk was er ook voor de agenda af te handelen. Er zijn plannen ge maakt iets blijvends voor de gemeente lot stand te brengen, waarvan de kosten 75 voor H en N. zouden zijn. Het voorstel van dit bestuur is riu hoogstens dit bedrag vast te stellen. De heer Frederiks wil, evenals de heer Krook, eerst een nieuw bestuur kiezen. Na eenige discussie hakt de heer de Koning den knoop door. Hij stelt nl. voor punt I van de agenda tot de volgende vergadei ing aan te houden, hetgeen wordt aangenomen. De heeren Sinnige en van Achter bergh hebben de rekening en ver antwoording van den Penningmeester nagezien. Eerstgenoemde biengl vei- slag uit en heeft alles correct in orde bevonden. De ontvangsten bedragen f568.23. De uitgaven 645,1/. Batig saldo f23,06 Hij brengt hulde aan den secret ar is-Penningmees ter. Ingekomen zijn elf bedankjes, waar van 3 mondeling. Verder nog: Een rappoit van de Inkomsten en uit gaven van den Bond van den tlandel- drijvenden middenstand. Een schrijven van de tooneelvereeniging «Inspanning door Uitspanning", vragende om een medalje voor den wedstrijd te houden in Sept. Besloten niet op in te gaan. Een schrijven van d6 Alg. Groning sche Winkelieisvereeniging te Gro ningen, waarin steun gevraagd wordt voor de candidatuur als Hoofdbe stuurder van den heer D. P. Rodenburg te Groningen. Een schrijven van den heer G. van Duin, waarin hij mededeelt geen afgevaardigde ie kunnen zijn. Een schrijven van den heer W. van Haselen, meldende, dat hij de betrekking van administrateur zal aanhouden tot het nieuwe bestuur gekozen is. Exemplaren van het anti-tariefwet Comité, zullen aan de leden worden rondgezonden. Aan de orde verkiezing van twee plaatsvervangers naar de Alg. verg. te Deventer. Gekozen de heeren Koning en Van der Burg. Vóór het laatste punt van de agentia aan de orde komt, vraagt de heer Van Schaik of het oude bestuur zou willen aanblijven Varschillende mee ningen worden ten beste gegeven en eindelijk tot stemming overgegaan. Gekozen worden de heeren: H Koning, L. J. Krook, L. Houbaer. R. v. d. Burg, G. van Duin, W. van Schaik en L. Versluys. De voorzitter verzoekt punt 1 der agenda niet te lang uit te stellen. De heer Sinnige is de tolk der vergadering, als hij in hartelijke be woordingen het oude bestuur dank zegt voor alles wal het voor den middenstand gedaan heeft. Hierna wordt de vergadering ge sloten. Tuinfeest Soestdijk. Donderdagmiddag gaf II. M. de Koningin-Moeder ten paleizeSoestdijk het jaarlijksche tuinfeest, dat weid begunstigd door fraai zomerweder. Talrijke gasten weiden ontvangen door de dames en heeren van H. M's hof houding. Tot de genoodigden behoor den als gewoonlijk hoofd- en subal terne officieren uit de garnizoenen Utrecht en Amersfoort, leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten, burgemeesters der gewestelijke ge meenten, leden van de rechterlijke macht, van den Centra'en Raad van Beroep, van den Centralen Gezond heidsraad, plaatselijke autoriteiten en particulieren, velen met hunne dames. Te 3 uur verscheen H. M. met gevolg te midden van Hare gasten. Nadat zij, die voor de eerste maal ten paleize waren genoodigd, aan II. M. waren voorgesteld, onderhield de Koningin-Moederzich met verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten en hunne dames Aan welvooiziene buffetten konden de gasten zich van ververschingen voorzien, terwijl de stafmuziek van het 5e regiment infant.erie het feest op luisterde. Vele gasten maakten eene wandeling in het park achter het paleis. Te 5 uur trok H. M. zich terug in hare appartementen. Bij K. B is toestemming ver leend aan J M. J Borgerhofl Mulder, ontvanger der gem. Hoevelaken, om tol 1 Mei 1913 te Amersfoort te blijven wonen. Met ingang van 1 October a. s. zullen voortaan worden opgeleid bij de Eerste School voor Verlofsoffi cieren der Infanterie te Amersfoort de adspiranl-militie-officieren van het regiment grenadiers en jagers het le, 4e, 5e, 7e, 9e en 10 reg. infanterie. De Ie luitenant op nonactiviteil jhr. A. B. C. von Bose, in aclieven dienst geplaatst bij het 5e regiment infantörie, komt alhier in garnizoen. Luitenant A. Josephus Jitta, van het 1e regiment veld-ai liberie, wordt 1 September ingedeeld bij de oefenings batterij te 's Gravenbage. De heer G. A. L. Spelberg, Hoofd der Jongensschool, is benoemd tot lid der commissie voor het Mulo diploma en zal Geschiedenis exami- neeren. Bij het internationaal kegel- concouis, van 15 tot 24 Juni in «Tivolit te Utrecht gehouden, werden door stadgenooten de volgende prijzen be haald korps: 36ste prijs, verguld zilveren medaille, Houdt plank, met263houten de 1ste prijs werd gewonnen met 294 houten. personeel dames: 12e prijs mejuf frouw A Biiët, 13e mejuffrouw J van Heulen, 17e mejuffrouw A. Groen huizen. De dames-kegelclub V. 1. V. O. kreeg bovendien een herinnerings medaille. personeel: 10e prijs de heer W. G. van Dam, mot 90 punten. serie personeel: 6e prijs de heer W. G. van Dam met 605 punten. vrije baan: Ile prijs de heer A. Nef- kens met 42 houten. De Amersfoortsche Zwem- en Poloclub zal hier aanstaaanden Zondag spelen tegen A. Z. uit Amsterdam. De heer A. Nijholl Commissaris van politie alhier, is andermaal be noemd tot lid der commissie, belast met het afnemen van hel examen voor het politie-diploma, welk examen wordt gehouden van 2 tot 14 September. Mejuffrouw A. P. de Looze is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Glindt, bij Barneveld. Aan den heer N. Vink is op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus eervol ontslag verleend met dank betuiging voor langdurige en trouwe dienst als gemeentebode. In zijne plaats is aangesteld H. A. van Zwieten. concierge der school aan de Puntenburgeilaan. Een wielrijder die Donderdag middag op den hoek der Paulus Buyslaan een rijtuig aan de verkeerde kant wilde passeeren reed in volle vaart tegen een boom, sloeg achter over en bleef geruimen tijd bewusteloos liggen Een officier van gezondheid, toevallig Ier plaatse, constateerde slechts een paar lichte kneuzingen. H«t jong- mensch werd per rijtuig naar zijn woning gebracht. Uit de Eem is, nabij de stad, het lijk opgehaald van een man, die aldaar j I. Woensdag verdronken is. Bij de jongste Gemeenteraads verkiezing le Bunschoten waren voor één vacature niet minder dan 5 candidaten gesteld. Toch nainen van de 584 kiezers slechts 140 aan de stemming deel en bedroeg het grootste aantal stemmen op één candidaat uit gebracht 42. ZONDAG 30 JUNI. Remonstraiitscbe kerk. Voorm. 10'/i uur, D^. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs Doopsgezinde Kring. Set Loyegebouw Van Persijnetraat No. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds. E. M. ten Cate. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/j uur, Ds. Donner. Maandelijksche collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5Vi uur, Ds Teerink. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de Heer C. W. M. Eigeman, van Achterberg bij Rhenen. 's Av. 5 uur, do Heer C. W. M Eigeman. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur. Godsdienstoefening. 'sAv. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muui huizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/> uur, Godsdienstoefening. Kersencampagne en reizigers- misère 1 Men schrijft ons: Nauwelijks is in de Betuwe de kersen campagne begonnen ofook dereizigers- misère is ingetreden en deze houdt pl m. 3 wvken aan. Aan elk station tusschen Valburg en Geldermalsen, stapels van mandjes, 't zij als post pakket, 'i zij als bestelgoed ter ver zending en als gevolg daarvan een vei traging van de treinen, die enorm is. 't Meest hebben de avondtreinen van dezen last te lijden, want dan hebben de verzendingen plaats van de veilingen, die 's namiddags te 5 it 6 uur gehouden worden. «Tel." De val der Bakkerswet. Het weekblad «De Wereldtt bevat een artikel, waaraan het volgende is ontleend «Er is te Weenen een reusachtige broodfabriek, in wezen coöperatief, gedreven door sociaal-democraten en bestemd om de arbeidersgoedkoop van goed brood te voorzien. Het is 'n model-inrichting, eenig misschien in Europa. De loonen zijn er hoog, de toestanden hygiënisch, de arbeiders werken in ploegen des nachts. Toen den leider dezer fabriek, een van de voormannen der sociaal-democratie, gevraagd werd wat hij dacht van een wet die den nachtarbeid in bakkerijen verbood, was het antwoord: «Als dat in Oostenrijk gebeurde, kon ik de fabriek sluitenwie oog heeft voor de economische ontwikkeling in onze maatschappij, kan zooiets niet in zijn hoofd krijgen. Het eenige land waar een wet van kracht is als het voorstel van 'l'alma, is Italië En daar is de werking treurig. Voorzoover de kleine bakkerijen er nog last van zouden hebben ontduiken ze de wet. of doen zij alsof er geen wet bestond. En de groote bedrijven worden er door gefnuikt. Waar de zaken zoo staan, komt zeker de redeneering van de sociaal democraten in een zonderling licht wij sociaal-democraten zitten hier voor de arbeiders; als het eer.igszins gaat houden wij gaarne rekening met de belangen van het bedrijf maar kan dit niet, dan moet alleen voor den arbeider worden gewerkt. Hoe kortzichtig deze beschouwing is, voelt ieder, die inziet dat het belang van den arbeider met de gezonde ont wikkeling van het bedrijf onmiddelijk samenhangt. Wie die ontwikkeling tegengaat, belemmert tegelijkertijd de stijging der loonen,de verbetering van dearbeiders- toestanderi. Hij zet den arbeider veel verder achtetuit, dan hij door de afschaffing van den nachtarbeid zou hebben gewonnen. Liever geen wet dan zoo een. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 21 tot 27 Juni. Geboren: Jan Frederik Everardus, z. van Frederik Everardus Hopman en Johanna Francisca van Geenhuizen. Sientje d. van Jacob Menko en Jetje de Zoete. Jansje Helena, d. van Teunis Gijsbert van Kolfschoten en Margaretha Kreikamp. Johanna, d. van Jan Hoksbergen en Susanna An- tonia van de Brug. Johan, z. van Hendiikus van Hattum en Theresia Meijer. Willem Jan, z. van Gijs- bertus Cranen en Johanna Antoinetta van Apeldoorn. -- Geertje, d. van Hendrik Mastenbroek en Gijsje van Leijenhorst. Elisabeth Maria, d. van Jacobus Johannus Thien en Elisa beth Willems. Woltera Johanna, d. van Lammert Ditsel en Evertje van den flam. Lena Petronella, d. van Wilhelmus Marinus Droog en Maria Johanna Hendrika van Rossem. Twee buiten huwelijk geboren kinde ren van het vrouwelijk geslacht. Undertrouwd: Mauritz Henri Cohen en Rozette van Raalte. Dirk van Dorssen en Johanna Maria Scheidier. Aart Berendse en Hendrika Loffeld. Getrouwd: Wilhelmus Beijer en Theodora Vonk. Abraham Muller en Johanna Gerarda Pothoven. OverledenMarten van Boeijen, 68 jr., echtg. van Maria Heining. Gerrit Arlar, 60 jr., wed. van Cornelia Daal- meijer. Elbert de Ruiter, 3 jr. Adriana Alberta van Barreveld, 1 jr. Maria Johanna Bokkers, 5 jr. Hendrikus Antonius Pas, 2 jr. Jan van Koelen, 74 jr., echtg. van Alucia van Munster. Leusden. 21—28 Juni 1912. Geboren: Wilhelmina Margretha, dochter van Hermanus Gerhardus Rekveld en Wilhelmina Opscherper. Niesje, dochter van Gradus Lieftink en Cornelia Jansen. Willemina, dochter van Gerrit Tijmensen en Reinera van Maaren. Ondertrouwd: Gerrit Nap en Gijsbertje Veldhuizen. Overleden: Geertje Walet, oud 67 j. weduwe van Cornelis van Dijk. Stoutcnburg. 21—28 Juni 1912. Geboren: Wilhelmina Johanna Gerarda, dochter van Johannes van Esveld en van Catbarina Antonia Maria van den Hengel. Woudenberg. Overleden: Jeannette Veenendaal, 16 maanden. Pieter van der Wiel, gehuwd met Maria Bruggink, 43 jaren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2