Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. BUITENLAND. Benoemd aan school E le betrekking: mej. J. S. C. Brederode, te Soest met 14 stemmen, tegen 1 op mej. S. G. G. van Kalken, te Amersfoort. 2e betrekking: mej. S. G. G. van Kalken, te Amersfoort met 11 stem men. tegen 4 op mej C. E. Mensing. te Amersfoort. Bij deze laatste twee stemmingen onthield de beer Van Kalken zich. Benoemd aan school E: I. Meijer, te Veenendaalmetalgemeenestemmen. Benoemd aan school C voor de klasse gewoon Lager onderwijs: le betrekking: P. Kortland, te Amersfoort, met algemeene stemmen. 2e betrekking: K. A. Groen huizen, te Dordrecht, met algemeene stemmen. 3e betrekking: W. S. Bruinen berg, te Wapenvelde, rnet algemeene stemmen. 4e betrekkingW. C. Luberti, te Maarsen, met algemeene stemmen. Benoemd aan school C voor de klassen M.u.l.o. le betrekking: A. Pot, le Amersfoort, met algemeene stemmen. 2e betrekking: W. C. de Blécourt, te Hoorn, met algemeene stemmen. 3e betrekking: T. Beverloo, te Amersfoort, met algemeene stemmen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het opmaken eener opgave voor de benoeming van drie leden van het College van zetters voor's Rijks-directe belastingen. Ter herbenoeming aan den Com missaris der KoningiD worden voor gedragen de beeren A. Herschel Bzn., T. van Daal, J. Sinnige, H. C. van Dam, A. M. Tromp van Holst, en H. Noorman. 5 Benoeming van een stembureau voor de aanstaande verkiezing en eventueele herstemming van leden van de Kamer van Arbeid voor de Bonwbedrijven te Amersfoort. Benoeming van een stembureau voor den Gemeenteraad, vacature-Kam. 6 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaar wedden en pencioensgrondslagen van de leeraren Tj. Kielstra en W. Emm'ens. Z. d. of h. st. overeenkomstig de verordening. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag op verzoek aan den leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool W. Emmens. Eervol verleend met ingang van 1 September, wegens benoeming te Wageningen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende reorganisatie van de brandweer. Z. d. of h. st. verzonden naar de afdeeiingen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende verkoop van haver en rogge. Het betreft eenige perceelen haver en rogge van Birkhoven voor f56 en f485. Aangenomen z. d. of h. st. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een verzoek van de regelingscommissie voor den Nationalen wedstrijd iri solo- en duettenvoordrachten om beschikbaar stelling van een medaille. Het praeadvies luidde afwijzend. Op voorstel van den heer Van Duinen wordt na eenige discussie met 9 tegen 7 stemmen een medaille toegekend. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende een verzoek van de Amersfoortsche Kieermakers- vereeniging om steun voor een snij- cursus. Het praeadvies luidde f 100 toe te staan en geen lokaal, omdat de Ge meente er geen beschikbaar heeft. De beer Gerritsen verzocht een lokaal aan te wijzen in het voormalig Schut terijmagazijn. De Voorzitter antwoordde, dat er geen lokaal is. De heereo Ruys, Jorissen, Koning, Oosterveen, Van Duinen en Veis Heyn wisten te bewerken, dat het aange vraagd subsidie van 1150 werd toe gestaan, hetgeen geschiedde met al gemeene stemmen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van pensioen en een gratificatie aan N. Vink. Toegekend een pensioen van f140 en een jaarlijksche gratificatie van f 260, zoodat hij, na 50 jaar de Ge meente te hebben gediend, in hel genot komt van vol pensioen. Aangenomen z. d. of h. st. 13. Vooistel van Burgemeester en Wethouders tot het in beroep gaan van het besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 15Juli 1912,1 3e afdeeling, No. 2891/2014, waarbij goedkeuring is onthouden aan het Raadsbesluit van 20 Februari 1912, No. 68'. Aangenomen z. d. of h. st. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Begrooting, dienst 1912 In verband met de verbetering van den Heiligenbergerweg en de Dorre- steinschesteeg, den verbouw der Jon gensschool en van het Gymnasium. Aangenomen z. d. of h. st. 15. Benoeming van eene commissie, bedoeld in art. 1 der Verordening naar aanleiding van de 3 en 4 der Woningwet. In verband met de onbewoonbaar verklaring van eenige perceelen wor den in commissie benoemd de heeren Tromp van Holst, Briët en'Kroes. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een stukje grond, in eigendom toebe- hoorende aan de Gemeen te Amersfoort. Het terreintje aan den Grooten Haag van 7 M\ wordt voor f 7 ver kocht aan den vrachtrijder H van den Biezenbos. Aangenomen z. d. of h. st. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van afschrijving inzake Inkomstenbelasting wegens vertrek en overlijden, diensten 1911 en 1912. Afgeschreven f 19.50 en f 1435 20. 18. Benoeming van een tijdelijk Wethouder wegens ontslagname als lid van den Gemeenteraad door den heer W. H. Kam. Benoemd de heer A. M. Tromp van Holst. Bij de nu volgende rondvraag merkte de beer Gerritsen op, dat in de vorige zitting verschillende uitingen werden gehoord over de vleeschkeuririg en vroeg hij in hoever B. en W. hieraan hun aandacht schonken, opdat de zaak niet op de lange baan wordt geschoven. Het is noodig, dat hier een keuring komt, welke voldoet aan billijke eischen. Wethouder Rijkens antwooidde, dat bij B. en W. een voorstel aanhangig is lol bet bouwen van een eigen slachthuis en dat een ontwerp melk- verordening den Raad spoedig zal bereiken. De Burgemeester nam hierna het woord om afscheid te nemen van den Raad en neer te leggen het ambt, dat hij door het vertrouwen der Kroon 35 jaren heeft mogen bekleeden. Na een kort overzicht te hebben gegeven van zijri ambtelijke bezigheden in het belang van Amersfoort dankte hij den Raad voor diens steun en medewerking en vooral den Secretaris, wiens uinemende kennis en uit muntende gaven van geest en hart Amersfoort helaas zal moeten derven. Obk dankte spr. de hoofden van alle takken van dienst en de hoogere en lagere ambtenaren, inzonderheid die van de Secretarie en van de plaatselijke politie, en de echtgenoote van den concierge die hem elf jaren lang met groote zorg omringde. De talrijke en herhaalde blijken van sympathie van den kant der burgerij waren spr. even vele licht punten in zijn soms moeilijk ambt. Spr. eindigde met Gods zegen in te roepen voor de Gemeente. De heer Van Kalken dankte als oud ste Raadslid den scheidenden Burge meester; herinnerde hetgeen deze hier tot stand bracht, roemde zijn groote onpartijdigheid en groote minzaamheid en verheugde er zich over, dat de Burgemeester hier blijft wonen. Hij wenschte hem een nog lang en gelukkig leven in eigen kring toe, een welverdiende rust na een zóo lang zorgen voor het algemeen belang. Na den heer Van Kalken te hebben gedankt voor zijn woorden en den Raad voor diens instemming sloot Jhr. Wuy- tiers om 4 05 de vergadering. Amersf. Courant. Ter gelegenheid van den 54sten verjaardag van H. M. de Koningin moeder zal het garnizoen Viijdag een groote parade houden. De troepen zullen onder bevel staan van kolonel J. H. Huisken, comman dant van het 5e regiment infanterie, en de eerbewijzen doen aan gerieraal- majoor G. A. Buhlman, commandant der 4e divisie. De infanterie word opgesteld op den Berkenweg, de cavalerie op do Wuytierslaan, de artillerie op den Stationswe,g allen front naar het borst beeld van Oldenbarneveldt en tien minuten vóortwaalven in orde van parade. Door het gezamenlijk Politie personeel is aan den Burgemeester als hoofd der Politie bij zijn aftreden als blijk van waardeering een fraaie photo- graphische groep van het voltallige personeel aangeboden. De heer Nijhoff die, vergezeld van den hoofdinspecteur en den hoofdagent, het souvenir aan bood, dankte Jlir. Wuyiiers voorden steun steeds ondervonden bij de uit oefening der dikwerf moeilijke taak en voor de belangstelling door hem steeds betoond in het lot van de politie ambtenaren en beambten. De Burgemeester zeide het souvenir gaarne te aanvaarden en beloofde het een goede plaats in zijn huis te zullen geven. Namens de congregatie van O. L. Vrouwe wordt ons medegedeeld, dat het in ons vorig nummer voor komend berichtje omtrent de bestem ming die aan de 4 perceelen Zuid singel zal worden gegeven, hetwelk door ons uit de Amersf. Cl. werd overgenomen, geheel bezijden de waar heid is Aan het daarbij gevoegd verzoek om rectificatie wordt bij deze voldaan. Tot evangelist derStadszending te Utrecht is voor de tweede maal benoemd de heer K. Teeling, gods dienstonderwijzer bij de Ned. Herv. kerk alhier. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken zijn met ingang van 1 October bij de Rijks normaallessen alhier benoemd: tot directeur de heer P. van den HoolT. tbaris onderwijzer bij die inrichting, en tot onderwijzer de heer A. A. Ver burg te Leusbroek In eene Maandagavond druk be zochte ledenvergadering der Kiesver- eeniging »Arnersfoort's Belang« weid met algemeene stemmen tot vooiloo- pig candidaat voor den Gemeenteraad in district III gestold de Heer A. G R. O. Leinweber. De definitieve candidaat- stelling zal later geschieden. Voor de vacature in de Provinciale Staten werd besloten geen candidaat te stellen. De Centrale R. K. Kiesveieeni- ging in het hoofdkiesdistrict Amers foort heeft dr. Jorissen candidaat ge steld voor de Provinciale Staten De heer G. H. J. Benders, typo graaf alhier, is gekozen in het voor- loopig bestuur van de Zondag te Utieclit opgerichte Neriei landsche vereentging van chefs in het grafisch bedrijf, waar toe aanvankelijk ongeveer 50 leden toetraden. 't Was j.l. Zondagmiddag druk in de zwemschool waar de 3e com petitie-wedstrijd tusschen A. Z.&P. C. van Amersfoort en Triton van Weesp plaats had. Dat eerslgenoetndo over wegend, sterker was, bleek al spoedig. Bij rust was de stand 20. De eind stand kwam met 6 —1 voor A. Z. P. C. Amersfoort speelde met twee invallers. De gebroeders Beem waren in pracht-conditie. Het 2e nummer werd vervangen door Schoonsprtngen, over welken ruil de aanwezigen zich niet te bekla gen hadden. No 3. Hinderniszwemmen was een zeer interessant nummer. Allen scha terden af en toe van het lachen. Het mooist waren echter de demon straties gehouden door den heer P. L. Ooms, oud-karnpioen van Neder land. Na een korte, duidelijke verkla ring gaf hij te zien1. Engelscheslag; 2. Spaansche slag; 3. Crowl stroke (Australische slag) en 4 Frudgeon Stroke. Elke beweging werd met de meeste gemakkelijkheid en vaardig heid uitgevoerd. Een daverend applaus loonde hem na elk nummer. We hopen, hem nog eens weer te zien. De generaal-majoor G. A. Buhlman, commandant der 4e divisie te Amersfoort, zal 1 November a.s. den dienst met pensioen verlaten. H. M. de Koningin en Prinses Juliana kwamen gisterenochtend te 8.56 aan het station Baarn aan, waar zij door de Koningin-Moeder werden verwelkomd. Ook de Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht en de Burgemeester van Baarn waren op het perron aanwezig. Z. K. H. Prins Hendrik, die des ochtends aanwezig was bij de onthulling van het gedenk- teeken voor Joannes Anastasius Vel uan is in de kerk te Gardeien, arriveerde des middags ten Paleize te Soestdijk. De Koninklijke familie keert Zaterdag naar Het Loo terug. De nieuwe bisschop der Oud- Katholieken. Door de geestelijkheid in het bisdom Haarlem van de ou l-bisschoppelijke cleiezy is heden tot bisschop van Haarlem gekozen de heer N Puns, pastoor te Haarlem. Te Garderen had gisterenmid dag in het kerkgebouw der Hei vormde Gemeente de onthulling plaats van het monument, gewijd aan de nage dachtenis van Joannes Anastasius Veluanus, den Hei vormer van Gel derland. Veel voorname dames en heeren waren aanwezig, ook Z. K. H Prins Hendrik. De predikant dankte allen voor hun tegenwoordigheid en de gevers voor hun gaven, waardoor dit fiaaie kunstvolle monument kon tot stand komen. In 't kort herinnerde hij aan hetgeen Anastasius heeft ge daan. waarna de feestredenaar, prof. dr, F. Pijper te Leiden, het woord verkreeg. Deze schetst zijn levensloop. Van 15441550 was hij pastoor te Gar deren; hij bediende nu de sacramen ten in hetzelfde gebouw, waar hij als kind zijn godsdienstige plichten ver vulde. Doch hij was anders terug gekeerd dan hij gegaan was, hij was hervormingsgezind geworden. Op den 1en Januari van het jaar 1550 werd hij gevangen genomen en naar Arnhem gevoerd, waar hij reeds den 27en dezer maand openlijk in de kerk ten aanhoore van duizenden, zoowel edelen als burgers, zijn dwalingen beleed Te Haltem werd hij nu gevangen gezet, in 1553 losgelaten op voor waarde, dat hij 3 jaren te Leuven dë «pausselicke theology« zou studeeren. Hij vluchtte naar Duilschland, waar hij tot eer en aanzien kwam. Hij werd superintendent in het ambt Barharach en heeft aandeel gehad in de tot standkoming van den Heidel- berger Katechismus. En thans, zeide de redenaar, zijn we hier te Garderen om het gedenk- teeken te onthullen. Waai om een monument voor J. A. V.7 Omdat hij voor de goede zaak heeft geleden, omdat we de beginselen met kracht willen handhaven, omdat het is een nationaal belang. Op het gedenkteeken slaan deze woorden Ter gedachtenis van Jan Gerritsz Verstegtie Joann Anastasius Veluanus. Garderen 1544 1550 Bacharach 1557 Hei vormer van Gelderland Schrijver van Der Leken wechwijser Ao 1912. De hoogte van het monument be draagt 1,75 M. de breedte 1,08 M. en T is vervaardigd door den beeld houwer August Falise, die ook het gedenkteeken voor Joh. van Olden- nariievelt te Amersfoort heeft ont worpen. (Overdiuk uit het Ned. Archief voor Kerkgeschiedenis). De keizer van Japan, j- De keizer van Japan is overleden. Moetsoehito, keizer van Japan, werd geboren den 3den November 1852 te Kioto en volgde zijn vader Komeï Tenno 13 Feb 1867 op, doch kreeg de feitelijke leiding pas in banden na den val van de Sjogoens (wereldlijke heerschers) in 1868. Hij verplaatste toen zijn residentie van Kioto naar Tokio. Door uitnemende raadslieden bijge staan, ving Moetsoehito een algemeen hervormingswerk aan, bestreed de heerschende vreemdelingenhaat, voer de Europeesche beschaving in en verzekerde zijn rijk zoodoende een plaats in de rij der beschaafde staten. In 1881 maakte hij bekend dat hij voornemens was Japan een grondwet te schenken. Op 11 Februari 1887 werd deze in de hoofdstad afgekondigd. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 10 Juli tot en met den 16 Juli 1912. GEVESTIGD. Annetta Alphonsina Josephina Marie Benedic v. Helmond n. Schimmel- penqjnckstraat 22a. Geertruida van de Vis v. Amsterdam n. Utrechtscheweg 121. Dirkje van den Brink v. Utrecht n. Langestraat 48. Maria Dijkstra v. Utrecht n. Paralel- weg 30. Grada Sophia Guldie v. Barneveld n. Muurhuizen 117. Anna Gerardina Duyster v. Leiden n. Utrechtschestraat 50a. Hendrik Jan de Vries v. Amsterdam n, Paulus Buyslaan 7c. Wilhelmus Wijk v. Infanteriekazerne n. Wilhelminastraat 19. Willemina Roor v. 's Hage n. Wit hoosstraat 17, Jan Gijtenbeek v. Leerdam n. Arn- hemschepoortwal 20. Frans Hendrik Beintema v. Groningen n. Langestraat 105. Antoine Cornelis van Mameren v. Angerlo n. Bergstraat 2. Hubertus Johannes Hosemans v. Gen nep n. Groote Spui 33. Stevelina Alida Bos v. Veenendaal n. Weijerstraat 7. VERTROKKEN. Jacobus Bach v. Bisschopsweg 64 n. Zwolle. Helena Johanna van Tintelen v. Vlas- akkerweg 40 n. Arnhem. Godefridus Wilhelmus van Oorschot v. Nicasiusstraat 23 n. Utrecht. Jacob Boersma v. Koninginnelaan 1 n. Vlissingen. Jantinus Smeenk v. Langestraat 104 n. Breda. Lambordina Knoppers v. Soesterweg 6 n. Baarn. Sara Helena Eleonora van Plateringen v. Groote Haag 5 n. Leerdam. Aart van Meeteren v. Molenstraat 14 n. Leerdam. Coenraad Frederik de Hoop v. Soester weg 230 n, Meerlo. Geertje van de Vis v. Kampstraat 40 n. Hoogland. Dirk Dorrestein v. Utrechtscheweg 64 n. Zeist. Cornelis Onderdelinden v. Soesterweg 288 n. Leusden. Alijda Huijgen wed. van Hopman v. Schimmelpenninckkade 15 n. Kazer nestraat. Johanna van Drie v. Hof 40 n. Am sterdam. Gijsbertha Maria van Tweel v. Schim- melpenninckstraat 18 n. Hoogland. Dirk Cornelis Bakkenes v. Schimmel penninckkade 11 n. Hoevelaken. Johan Joachim F. M. J. Bootz v. Pieter pijperstraat 10 n. Stiens. Dirkje Stam v. Groote Gasthuislaan 15 n. Naarden. Anton Herman Huijskes v. Hendrik van Viandenstraat 36 n. Bussum. Johanna Aletta Schoonderwoerd v. Monnikenpad 59 n. Oostmarsum. Henricus Franciscus Josephus Ignatius Adan v. Wilhelminastraat 23 n. Utrecht. Theophile Désiré Vanharde v. Koning straat 115 n. Putten. Maria Elisabeth van den Brink v. Vijverstraat 36 n. Uttecht. Cornelis de Froe v. Borstraat 6 n. Utrecht. Jacoba Rudolfina Spruijt, weduwe van D. A. van Slooten v. Kampstraat 18 n. Utrecht. Jansje Spruijt v. Kampstraat 18 n. Utrecht. Maartje van Beekhuizen v.Wijersstraat 7 n. Putteu. Christiaan Meijer v. Arnhemschepoort- wal 27 n. Haarlem. Pieternella Vrede veld weduwe van Wilh. van Hortulanus van Koning straat 25 n. Amsterdam. Arnout Martinus van Genderen v. Korte Bergstraat 3 n. Teteringen. Jonkvr. Henriette Frederique Jeanne Paulina Sandberg, Douair. Gravin van Limburg Stirum, v. Prinses Marialaan 1 n. Nijeveen RECLAME.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2