BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De taak van het proefstation is in de eerste plaats het onderzoeken van de methoden, welke gevolgd worden om vischnetten te prepareeren, ten einde daarin zoo mogelijk verbetering aan te brengen. Vorvolgens belast het zich met de keuring van de stoffen, welke voor de fabricage en het prepareeren der netten gebruikt worden, om zoo mogelijk te komen tot een algemeen onderzoek van alle materialen, welke voor de visscherij gebruikt worden. Het is te verwachten, dat dit proef station van groot nut voor onze vis- scheiij kan worden. Als men ziet, welke belangrijke verbeteringen er in de ververij gebracht zijn door het wetenschappelijk onderzoek, dan mag men hopen, dat dit ook in de daarmee verwante taanderij (een veld, dat vooi de wetenschap nog geheel braak heeft gelegen) het geval zal zijn. Ook het onderzoek van de materia len, welke bij het tanen gebruikt wor den, is zeer gewenscht. In de eerste plaats de looistoffen. Van deze komen de meest verschil lende kwaliteiten in den handel, waar onder vrij wel waardelooze schijnen te zijn. Voor het ondei zoek daarvan bleek de gebruikelijke methode, welke voor de leerlooierij uitgewerkt is en waarbij van huidpoeder gebruik wordt ge maakt, onvoldoende. Volgens deze meibode toch vindt men in monsters, welke in de praktijk ondeugdelijk blijken, een hoog gehalte aan looistof. Thans is echter een methode uitge werkt, welke zich aan de taanderij van katoenen netten aanpasten groote verschillen aantoont tusschen mon sters. welke volgens de oude methode gelijkwaardig schenen. Wij meenen, dat deze methode dpugdelijk zal blijken voor het onderzoek van looislollen voor de taanderij (en misschien ook voor het leerlooiersbedrijf waardevolle aanwijzingen zal geven). Het onderzoek van lijnolie, dat tot de zeer moeilijke behoort, is zeer gewenscht, vooral omdat in de laatste jaren vervalschitig op groote schaal niet soja olie en andere stoffen schijnt plaats te vinden. Door deze verval- scbingen droogt de olie tot een veel minder krachtig vlies in en men kan wel zeggen, dat 90 K G. goede olie, met 10 K.G. vreemde olie vervalscbt, in tele g-wallen voor het tanen minder waaide beeft dan de 90 K.G. zuivere olie alleen. Van belang is voorts, de sterkte der netten te bepalen: de kwaliteit der katoen, die bij gelijk voorkomen veel kan uiteenloopen, kan hierop van grooten invloed zijn, eveneens de sterkte en de rek van garens en zijde en de echtheid daarvan. In den tegenwoonligen tijd, waarin het aari de techniek gelukt is, tal van surrogaten en moeilijk te herkennen vervalschingen te vervaardigen, is het den gebiu:ker geraden nog meer dan vroeger op de deugdelijkheid van het gekochte acht te geven en zijn aandacht te schenken aan surrogaten, welke hem voor lageren prijs even goede diensten bewijzen. Voor den landbouw beeft men dit reeds ingezien, en bijna niemand twijfelt meer aan het nut der landbouwproefstations, die voedermiddelen, meststoffen, enz. op hun waarde vergelijkend onder zoeken, of wel op zuiverheid en gehalte. In vele sleden heeft mer keuringsdiensten ingericht, waarvan liet grooto nut niemand ontgaan zal, die een tentoonstelling van ge constateerde vervalschingen bezoekt. Het onlangs te Leiden opgerichte onderzoekingslaboratorium voor den handeldrijvenden middelstand, eerst op kleine schaal ingericht, blijkt in een groote behoefte te voorzien en is snel uitgebreid. Wij twijfelen dan ook niet, of ook het proefstation voor de visscherij zal van groot out blijken te zijn. Inlichtingen over het tarief voor onderzoekingen enz. geeft steeds gaarne de secretaris der véreeniging, de heer J. P. van Lonkhuyzen, directeur der Nederlandsche Heidemaatschappij, te Utrecht, of do ondergeteekende, directeur van het proefstation, te Katwijk aan Zee. Het ligt in de bedoeling, de mede- deelingen van het proefstaiion geregeld in dit en andere bladen of tijdschriften te doen verschijnen. Dr. G. C. A. VAN DORP. Te Lissabon zijn in het openbaar de Wat zou hij er niet voor gegeven heb ben, zoo zij nu aan het venster ver schenen was! (Wordt vervolgd.) juweelen van wijlen koningin Maria Pia verkocht. De verkoop, welke acht dagen duurde, heeft 351.385.000 reis, d. i. in Fransche munt ongeveer 1.756.000 frs. opgebracht. Hiermede zijn de verschil lende schuldeischers, o.a. de Portugeesche Bank, betaald. Een zekere José Cruz, een Spanjaard, kocht voor 450.000 frs. een diamanten halsketting, armbanden en oorbellen met brillanten en paarlen ingelegd. Hij had er echter niet lang pleizier van ze werden hem in een hotel te Lissabon ontstolen, vermoedelijk door een jonge vrouw, die in hetzelfde hotel logeerde. Men heeft haar spoor tot Vigo kunnen volgen; daar heeft zij zich met haar echtgenoot ingescheept naar Zutd- Amerika. Draadloos zijn telegrafische orders gegeven om haar bij aankomst te doen arresteeren. Sneeuw in Augustus. In de hooggelegen streken vanlnver- nessshire heeft het in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gesneeuwd en de hoogste toppen van de Grampians waren eergistermorgen geheel in een winterkleed gehuld. De sneeuwval bleef niet tot Schot land beperkt. Te Siainton in Cumber land sneeuwde het, na een on weder, zoo geducht, dat arbeiders, die aan het hooien waren, het wei k even staakten om zich met sneeuwballen- gooien te vermaken. De gevolgen van de Titanic-ramp. Als gevolg van de openbaarmaking van het verslag van het Titanic-onder- zoek, is door den voorzitter van den Board of Trade" in Engeland eene commissie benoemd, onder voorzitter schap van den hoogleeraar in scheeps bouw aan de hoogeschool te Glasgow, J. H. Biles. Deze commissie zal advies hebben uit te brengen over de volgende aan gelegenheden De beste wijze voor het plaatsen van sloepen aan boord van stoom schepen van alle klassen, voor het te water laten der sloepen in voorko mende gevallen en voor het overgaan van passagiers en bemanning in de sloepen. Kan mechanische beweegkracht, zoo ja, in welke mate, mot vooideel in de sloepen worden aangewend ter ver vanging van de riemen en zeilen of daarnevens? Kunnen vlotten, wanneer een ver beterd stelsel mocht worden gevonden, ter vervanging van de sloepen dienen; zoo ja, io welke male en onder welke omstandigheden Ten slotte is aan de commissie de vraag ter beantwoording voorgelegd, of zij, onafhankelijk van liet vooraf gaande, eenige voorstellen met be trekking op de bedoelde aangelegen beden heeft te doen, welke naar hare meening zou kunnen bijdragen tot de veiligheid der opvarenden aan boord van zeeschepen. Rad-Jo. De correspondent van de N. Roll. Cl. Ie Berlijn seint: Voor een Beilijrische rechtbank is bet proces behandeld van prof. Koutver tegen den fabrikant van tiet zoo genaamde geheime middel Rad-Jo. De fabrikant had indertijd beweerd, dat zijn middel gebruikt was bij de geboorte van Prinses Juliana. Prof. Kouwer had hem om die bewering laten vervolgen en daarbij onder eede verklaard, dat bij het middel on- middelijk na ontvangst had laten wegbrengen. De fabrikant werd toen veroordeeld. Daar hij echter later openlijk ver klaard bad, dat deze kwestie nog onderzocht werd. had prof. Kouwer weer een aanklacht tegen hem in gediend. De fabrikant werd tot 600 mark boete veroordeeld, terwijl de tegenpartij het recht werd toegekend, het vonnis openbaar te maken. Prof. Kouwer's advocaat had ge vraagd om gevangenisstraf op te leggen, (laar een boete voor den fabiikant, die eenige millioenen met zijn zoogenaamd geneesmiddel ver diend heefl, er niet op aankwam. Pluiiuveccursus. Maandag werd de centrale cursus in pluimveeteelt geopend, welke tot a.s. Zaterdag wordt gegeven aan 30 onderwijzers uit alledeelen des lands, die, hetgeen zij er zullen hooien en zien, op hun beurt zuilen bekend maken in de streek hunner inwoning. De heer M. L. Spruyt, *olans te Gorredijk en gedelegeerde van Fries land in het hoofdbestuur der Ver- eeniging tot bevordering der pluim veehouderij in Nederland, bracht dank voor de uitstekende wijze waarop de onderafdeeling Amersfoort der V. P. N. alles heeft geregeld. Reeds sedert de oprichting der V. P. N. werd beoogd het geven van cuisussen om vooral de niet kippenhouders op het platte land beter te kunnen voorlichten. Toch is niet het doel, leeraren te vormendat is onmogelijk in één week tijds; het doel is, richting te geven aan de studie en den deelnemers den weg te wijzen hoe zij kunnen voortstudeeren om juiste voorlichting te kunnen geven. De belangrijke verzameling pluimvee en onderwijs materiaal, welke hier is verzameld voor den Centraien pluimveeteelt cursus, zal, blijkens ad vertentie iri dit nummer, aanstaanden Vrijdag en Zondag voor pluimvee houders en andere belangstellenden tegen matig entree ter bezichtiging worden gesteld. Het pluimvee, zoomede verschillende modelhokken, die zeer geschikt zijn voor den landbouw zijn opgesteld in den tuin van café Olie. Alleen reeds de verzameling hokken is een bezoek ten volle waard. Op Zondag zullen "bovendien ter bezichtiging worden gesteld de belang- lijke verzameling opgezette dieren, abnormaliteiten op steik water, en verder materieel, boeken, plaatwerken, enz., alles welwillend door de heeien Houwink en Beaufort beschikbaar gesteld voor de onder afdeeling Amers foort en omstreken der V. P. N Ongetwijfeld zullen zeer veel pluim veehouders van deze unieke gelegen beid gebruik maken om hun kennis van de pluimveeteelt te verrijken, le meer daar aanstaanden Zondag dooi den pluimveeteelt-consulent, den heer Beaufort, eenige verklaringen be- tieffende het levend en ander materiaal zullen worden gegeven. MejulTrouw L J. A. Vlaanderen behaalde de Middelbare akte Engelsche taal, A. De dames M O. Berkhout en G. B. Kraanen en de tieer B. C. J Brasem slaagden voor de hoofd-akte. Van de 6e en laatste groep leerlingen der Hoogere Burgerschool behaalden het eind-diploma H. M. Meier Mattern en W. Meijer, terwijl er 2 werden afgewezen. Van de 33 leeilingen, die het ge- heele examen aflegden, zijn er 5 afgewezen. Eén zal, wegens ziekte, later monde ling examen doen. De batterijen van het 1ste regiment veld-aitillerie .marcheerden gisterochtend in de vroegte af naar de legerplaats hij Oldebroek, alwaar gedurende een tiental dagen schiet oefeningen met scherp woiden ge houden. De heer M. R J. Brinkgreve, doclorandus in de klassieke letteren te Utrecht, die in de raadsvergade ring van Dinsdag 30 Juli is benoemd tot leeraar in de oude talen aan hel gymnasium alhier, staat no. 1 op de aanbeveling voor tijdelijk leeraar aan het Stedelijk Gymnasium te Utrecht. De heer K. Kooyman. onder wijzer aan de Ambachtsschool alhier, behaalde de middelbare acte rechtlijnig teekenen. Aan den heer W. Middelveld Viersen, sedert 6 November 1905 districts-schoolopziener in Utrecht, is, op zijn verzoek, met ingang van I Januari als zoodanig eervol ontslag verleend. De zangvereeniging «De blauwe vaann, onder-afd. der plaatselijke afd. v. d. Nederl. Ver. t. Afsch. v. alcoholh. dranken, hoopt '15 September haar 3-jarig beslaan te herdem.en door een groot zangersfeest, waartoe reeds een 30-tal onthouders-zangvereeni- gingen hun medewerking toezegden en dat zal worden gehouden op het landgoed »Nirnmerdor« Het 5e regiment infanterie zal van 1726 September a.s. in den omtrek najaarsoefeningen houden, waaraan de lichtingen der militie van 1905, 1906 en 1912 zullen deelnemen Souvenir a. d. Veluwe. Op de Veluwe neemt het Vreemde- lingenvei keer steeds toe. Geen vtonder want de Veluwe is rijk aan natuur schoon en heeft veel aantrekkelijks wat het volksleven aangaat. Men vindt daar soms zeldzame typen, zeer ouderwetsch. Gerekend tegenover het-gejaagde stadleven met zijn mo derne levensuitingen vindt men hier een stille boersche omgeving. Dal vele familie's welke de Veluwe bezoeken, gaarne een Souvenir aan de Veluwe meenemen naar eigen haard is te begrijpen. Verschillende Souve nirs zijn daarom dan ook in den handel, welke gretig altrek vinden. Een zeer geschikt Souvenir werd door den Uitgever A. .1. Wuestman te Harderwijk uitgegeven. Niet minder dan 12 lichtdrukplaten, geklemd in frissche kleuren, welke typische voor stellingen geven van de Veluwe ver schenen er reeds. Op groen carton gehecht nekken ze aan, daar ze ook de plaatselijke kleederdracht geven te aanschouwen. De grootte laat toe, ze gemakkelijk mee te nemen, (met carton mee zijn ze groot 41 X 32% cM. Ze worden ook in een zeer nette portefeuille geleverd, desverkiezende, doch zijn ook afzonderlijk te koop, en leenen zich zeer goed, om in een lijst te zetten Men krijgt dan zeer mooie schilderijes. Dat zij naar eLch uitgevoerd zijn, bewijst wel hot feit, dat H. M de Koningin een serio van 6 dezer Sou- venirplalen aankocht. Wij verwijzen voorts onze lezers naar nevenstaande adveitentie. Een mooie vlucht van M. van Meel. De bekende militair-vlieger Mannus van Meel heeft Maandag een zeer mooie vlucht gemaakt. Om 6 uur 13 is hij te Soesterberg opgestegen met zijn nieuwe, zelf geconstrueerde, twee dekker. En om 6 uur 56 arriveerde hij behouden in de legei plaats hij Oldebioek, waar hij zich bij den kolonel commandant van het eerste regiment vesting-ai tillei ie meldde. Overiicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amersfoortsche Tramweg Maat schappij gedurende de maand Juli 1911/1912. 1911 1912 Minder. Aantal passagiers 12504 12099 410 Opbr. vervoer f 628.25 f 599 75 f 28.50 v Dagkilom. - 11.25 - 10.74 - 0.51 Totaal - 660.175 - 607.875 -52 30 Dagkilom. - 11.83 - 10.89 - 0.94 Een vriendelijk Engelsch genees heer, dr. Forbes Winslow, heeft voor speld dat de menschheid ut 2212 gek zal zijn. De studie, die ik van de krankzin nigheid op de wereld gemaakt heb. zegt hij, brengt mij tot de conclusie, dat wij snel aanloopen op een geheel getroubleerde wereld. De beschaving gaat vooruit eu bij gevolg moet ook het aantal gekken 'oenemen. In 1859 waren er odiciëel 36,762 gekkenthans zijn er, zoover bekend, 135,000. Te Londen bedioeg vijftig jaar geleden het aantal gekken onder de armen één op 575 inwoneis; thans is'het percentage I op 236. Zoo vooi tgaande, zegt dr. Forbes Winslow, zal de wereld over 300jaar moer gekken tellen dan gezonden van geest. Nu gelooven anderen, dal als deze theorie juist is, er niet veel verande ring op de wereld zal ontstaan. Wanl het kleine aantal gezonden van geest zal als gekken worden beschouwd en opgesloten en de gekken zullen de wereld regeeren. Een zeldzame gast. Men schrijft uit Hengelo aan 't Handelsblad. De heer H. Michel, Föisfer op Twickel, heeft op een ltavikklem een heel mooien valk, een zoogenaamden «roode millan" gevangen, welke zelfs in die boschrijke streek nog nimmei is waargenomen. Het dier is een halven meter hoog en heeft een vlucht van 1.75 meter. De heer Michel heelt hier wel meer zeldzame vogels gevangen, o. a een buteo zimmeimanae en een buteo desertorum, vogels, die volgens prof. Leijdekkers, welke ze ten ge schenke ontving, nog in geen verzame ling hier te lande voorhanden waren. Buitengewoon druk wasdeverzen- ding van fruit gedurende de laatste dagen in Maas-en-Waal. Men besteedde voor kruideniersperen, welke er buiten gewoon veel zijn, van 46 cent per pond. Dukjesperen 34 ct., zwanen halzen 3—4 ct., blauwe pruimen 7— 10 ct., per pond, abrikozen 1% tot 2 ct. per stuk. Ter overdenking: «Treek u niet aan wat ieder seght, Maer doet dat billyck is en recht". Die geen arbeid moed' en wordt Krijgt in 't lang, of krijgt in 't kort. Goedkoop koopett heeft menigeen tot den bedelstaf gebracht. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 24 Juli tot en met den 30 Juli 1912. GEVESTIGD. Stephanus Hendrikus van Ingen van Zwolle naar Havik 38a. Hendrik Jacob Schefi'er van Arnhem naar Utrecktscheweg 76. Jacoba Catharina Frederika Hamacher, wed. Scheffer van Arnhem naar Utrecktscheweg 89. Gesina Johanna van den Noort van Arnhem naar Utrechtscheweg 76. Adriaan Johannes Leijer van Leusden naar Withoosstraat 9. Lambertus Joh. Schukking v. Utrecht naar Leusderweg 22. Johannes van de Werke van Leusden naar Pieter Pijperstraat 21. Pieter van Veenschoten van Leusden naar Leusderweg 122. Jacoba Adriana de Waal vau Botter dam naar Bergstraat 20. Marinus Hendeikus Lancee van Leer dam naar Hellestraat 43. Carolina Groenewoud van Amsterdam naar St. Jorisstraat 27. Fokke Palstra van Amsterdam naar Koningstraat 1. Cornelis Antonius Sleeking van Soest naar Langestraat 1. August Baars van Leusden naar Woestijgerweg 28. Alberdiena Liekeltje Amons wed. Adrianus Marinus de Greeuw van Bussum naar Stationsstraat 7. Reinder Jan van der Veen van Ruinerwold naar Leusderweeg 36. Aart Phillippus Gerardus Baartman van Zutpken naar Stationsstraat 13a. Rudolphinus Joh. Aloysius Adrianus Botti van Nijmegen naar Lange straat 93. George Johannes Skene van Baarn naar Stationsstraat 7. Josephina de Bakker van Watergraafs meer naar Zuidsingel 66. Petrus Leenards van Hilversum naar Weversingel 18. Cornelis van Voorst van Bnrneveld naar Lavendelstraat 5. VERTROKKEN. Dr. Thomas Jacob van Capelle van Soesterweg 8 naar Deventer. Hendrientje van den Berg van Utrecht scheweg 98 naar Nijkerk. Mechelina Wijntje Groenewoud van St. Jorisstraat 27 naar Amsterdam. Lamberta Gerarda Balvers van Berg straat 27 naar Soest. Cornelis Schreuder van Achter Luiaard 61 naar 's Hage. Willem Doornekamp van Soesterweg 327 naar Nijkerk. Pieter Nieuwenhuis van Joh. van Oldenbarneveldlaan 2 naar Batavia. Samuel de Jonge Mulock Houwer van Langestraat 35 naar Voorburg. Roelfje Jonkhoff, echtg. van Hendrik Wessel van Soesterweg 153 naar Noord Amerika. Geesje Meun, eehtg. v. Klaas Hage- doorn v. Westerstr. 79 n. N.Amerika. Hendrikus Franciscus Poelstra v. Kor- tegracht 13 n. Amsterdam. Johan Carl August Lehmann v. Soester weg 14 n' Laren (N.H.) Agnes Helena Petronella Kreuger v. Langestraat 74 n. Amsterdam. Jan van der Vlugt v. Beekesteinsche- laan 24 n. Voorst. Arnoud Mari Emile des Tombe v. Utrechtscheweg 78 n. Utrecht. Guurtje Duin v. Langegracht 2 n. Hilversum. Elisabeth Geertruida Koopman wed. F. M. M. Kiepe v. Stationsstraat 19 n. Bergen op Zoom. Cornelia Elisabeth Boon v. Achter de Kamp 8 n. Hilversum. Pieternella Adriana Peter Schlingman van Bergstraat 29 naar Maarsen. Jacobus Josephus Hulshof v. Heiligen- bergweg 70 n. MaarsbergeD. Jacoba Westendorp v. Blankenheim- straat 15 n. Haarlem. Cornelis Pieter van Donkelaar v. Lieve Vrouwekerkhof 15 n. Leusden. Jacob van den Heuvel v. Groote Koppel schip »Gebroeder» n. Zaandam. Hendrika Ruitenheek v. Groote Koppel schip «Jannetje» n. Zaandam. Jhr. Mauritz Calextus Eranciscus Jo hannes de Rotte v. Stationstraat 31a n. Haarlem. Johanna Koenen v. Beekesteinsche- laan 22 n. Haarlem. Rozette van Raalte v. Langestraat 38 naar Oldenzaal. Johanna Vixseboxse v. Utrechtscheweg 104 n. Amsterdam. Eranciscus Pieternella Dekkers v. Veld- straat 4 n. Amsterdam. Anna Wilh. Celestina van Hengst v. Utrechtscheweg 65 n. Hilversum. Willem de Gent v. Stationsstraat 9a n. 's Hage. Berendina Jansen v. Heiligenberg weg 25 n. Berlicum (Middelrode).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2