PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ornnjebloempje. Men ^chrijfi aan de «Nederlander", dat het Oranjebloempje, op den aan staanden verjaardag van H. M de Koningin ten verkoop aan te bieden, zeer doelmatig en geschikt is om op den Koninginnedag de borst te sieren. Het plan vindt veel bijval, ook daaiom, wijl door de invoering der nieuwe Militiewet, het aantal onzer zonen, geroepen om de wapenen voor Koningin en Vaderland te dragen belangrijk zal vermeerderen. Een goed ingericht Tehuis, waar de jeugdige militairen voor gemis van hetgezins- en familieleven eenige vergoeding, en voor de zedelijke gevaren welke dreigen, bescherming vinden, is een bij uitstek wenschelijke en noodige zaak. Tot Burgemeester onzer ge meente is benoemd mr. J. C. graaf van Randwijck, thans referendaris ter Gemeente-secretarie van 's-Graven- hage. Omtrent zijn persoonlijkheid wordt uit Den Haag het navolgende ge schreven: Mr. Jules Cornelis graaf Van Rand wijck is een zoon van mr. F. S. K. J. graaf Van Randwijck, Kamerheer van H. M. de Koningin, oud-Hofmaar schalk en oud-referendaris van den Raad van State. Hij werd 3 Juli 1874 te 's-Graven- bage geboren en studeerde sedert 1893 aan de Rijks-universiteit te Utrecht, waar hij 22 December 1899 werd bevorderd tot doctor in de Rechten. Aanvankelijk vestigde hij zich te Leeuwarden, waar hij Commies-redac teur ter Gemeente-secretarie was en keerde van daar terug naar Den Haag, wegens zijn benoeming, in Maart 1902, tot Hoofd-commies ter Gemeente-secretarie, afdeeling Alge- meene zaken (vooral uitvoering van wetten en pohtie-zaken) van welke hij thans chef is met den titel van referendaris, in welk ambt hij de aangewezen adviseur is van den Bur gemeester in pohtie-zaken. Tevens is hij Secretaris van de Commissie van bijstand voor de strafverordeningen. Graaf Van Randwijck is gehuwd mei freule De Jonge en behoort tot de Ned. Hervormde kerk. Ofschoon niet bekend is, bij welke politieke partij hij is aangesloten, wordt hij geacht te behooren tot de Christelijk-historiscbe richting. Hij gaat bescheiden zijns weegs, maar weet te gelijk zijn gezag stipt te doen eerbiedigen. Eon roep van buitengewone be kwaamheid gaat van hem uit. De heer J. C. ten Bruggencate commies ter gemeente-secretarie alhier is benoemd tot adjunct-commies ter secretarie te 's Gravenhage. Mejuffiouw J. B. van 't Wel behaalde de akte Fransche taal L. O. Hetdiploma eind-examen Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cursus verwierf alsnog J. J. Noest leerling der Hoogere Burgerschool alhier. De luitenants P. N. van Bavel en H. Ritsma, van het 5e regiment infanterie, zullen weldra optreden als officier voor speciale diensten. Generaal-majoor H. C. P. L. Mathon, inspecteur dercavalerie, bracht jl. Donderdag een bezoek aan de Rij en hoefsmidschool. De beëediging der bij de korp sen in dit garnizoen nieuwbenoemde officieren, herkomstig van de Kon. Militaire Academie, is thans definitief vastgesteld op Zaterdag 17 Augustus. De 1ste luit. H. J. van Rijssen van 2e Depót Huzaren te Haarlem, wordt op 1 October overgeplaatst bij bet 1ste regiment Huzaren en gede tacheerd bij de Rij- en Hoefsmid- school. De 1ste luit. adj. B. W. baron van Dedem van het 1ste reg. huz. wordt op 1 October eervol ontheven uit zijn betrekking van adjudant en alsdan ingedeeld bij het Isleescadron. In zijn plaats wordt tot adjudant benoemd de le luit. jhr. J. K. van Naerssen, die wordt overgeplaatst van het 3e regiment. De kornets M. van Marwijk Kooy, jhr. M. van Asch van Wtjck en W. C. C. van Romont Vis zijn benoemd tot reserve 2e luitenant bij hetlo regiment huzaren. Zo worden op 17 Augustus beëedigd en in functie gesteld. De res. 2e luitenant van Romont Vis komt op 19 Aug. voor den tijd van drie weken onder de wapens. Luit.-kol. F. H. Boissevain, van bet 5e reg. inf. zal 1 November a.s. den dienst met pensioen verlaten. De kolonel R. J. graaf Schimmel penninck, van den grootenstaf,adjudant van H. M. de Koningin, wordt 1 Nov. bevorderd tot generaal-majoor bij den staf. Morgen van 9 tot 5 zal voor belangstellenden in de pluimveehoude rij in de tuinzaal en den tuin van «Het Boompje«, aan den Heiligenber- gerweg, nog te bezichtigen zijn de kostbare en in menig opzicht unieke verzameling leermiddelen en gereed schappen en de zeer fraaie collectie kippen, daar bijeengebracht voor hen, die den centralen cursus der V. P. N. deze week met zeer grooten ijver volgden. Ten bewijze hiervan moge dienen, dat het 30-tal heeren Donderdagavond na een zeer inspannenden dag nog tot bij tienen druk bezig was, de ver schillende phasen van een aangebroed ei te onderzoeken, ofschoon de cursus sen 's avonds te acht uur zouden ein digen. In de zaal zijn vier broed-machines van zeer verschillende constructie op gesteld, die, na behoorlijk voorge- warmd te zijn, Maandag werden gevuld met eieren, welke te voren reeds kunst matig werden bebroed. Hierdoor heeft niet alleen een 200-tal kuikens hier het levenslicht aanschouwd, maar is tevens de gelegenheid geopend, den cursisten te doen zien hoe het embryo zich ontwikkelt van den lsten tot den 21 sten dag. Donderdag nu werden vooral eieren van 6, 8, 10 en 12 dagen geschouwd en vervolgens geopend, waarbij de geleidelijke ontwikkeling precies kon worden nagegaan, terwijl tevens werd gewezen hoe men aan het ei zelf, doch nog beter middels een hoogst een voudige petroleum-scbouwlamp, kan zien of uit een ei al dan niet een kuiken zal worden geboien. De pluimvee-consulent, de heer H. B. Beaufort, zal morgenmiddag, te beginnen om 2 uur, de werking der broed-machines uitleggen ori verkla ringen geven omtrent het levend en bet ander materiaal. In den tuin zal men de jonggeborenen kunnen zien, die in de kunstmoeder huneerstelevens dagen doorbrengen. Al hetgeen ten behoeve van de cursisten hier is saam- gebracht door de niet genoeg te prijzen bereidwilligheid van particulieren zal morgen nog te bezichtigen zijnmaar dan ook gaat alles terug naar de eige naars. We herhalen nogmaals: profiteer van deze werkelijk unieke gelegenheid, die bier niet licht andermaal wordi geboden. In den schietwedstrijd van den Kon. Ned. Bond van oud-onderoffi cieren, ter gelegenheid van de jaar vergadering te Amsterdam gehouden, behaalde «Wilbelmina#, van de plaat selijke afdeeling, een eereprijs in den korpswedsti ijd geweer en een eereprijs in den korpswedstrijd buks, terwijl verschillende leden zeer mooie prijzen verwierven in den personeelen wed strijd. Het programma van de Oranje vereniging voor de volksspelen op 31 Augustus a. s. is saamgesteld als volgt: 1. Ringrijderij. a. met paard en tilbury. Prijzen f20, f 10 en f6. b. met paard onder den man. Prij zen f 12 50, f 7.50 en f 5. c. met rijwielen. Prijzen: f 10, 15 en f2. 2. Fielsrijden met hindernissen, waarvoor eenige kunstvoorwerpen als prijzen zullen worden beschikbaar gesteld. 3. Vliegerwedstrijd, waarvoor 5 prijzen worden uitgeloofd. Programma van het concert, te geven op het terras van »Amicitia« op Zondag 11 Aug. door destafmuziek van bet 5e reg. inf. kapelmeester de heer G. Bikkers. 1. „Feurig Blut". Marsch Vollstedt. 2. Ouverture „KAkóciy" EelerBeta. 3. An der schonen bfauen Donau", Walzer Straus». ■1. Grande Fantaisie snr des motifs de l'Opéra „Hérodiade" Massenet. PAUZE. 5. Ouverture „Fran Luna" Linck-e. 6a. „Chanson Polonaise" Wieniatcski. b. „Menuett" Padereioski. 7. „Schlummerlied" Schumann. 9. „Elektrische Funken" Groszes Potpourri Hause. Voor de rechthebbenden zijn aan het bureau van politie terug le bekomen een ceintuur, een oorbel, een mesje en een vulpenhouder, alle op den ppeobaren weg gevonden. Nadat de voordracht tot be noeming van personeel door den Minister van Binnenlandsche Zaken was goedgekeurd, heeft het Bestuur der Vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken in zijne vergadering van 8 dezer, de volgende heeren benoemd tot leeraar in de Handelswelen- schappen en Aardrijkskunde, tevens Directeur, J. Peper, onderwijzer te Amsterdam en leeraar aan de Han delsavondschool te Huizen; tot leeraar in de Fransche taal en handels-correspondentie, Y Dubosq, officier d'Academie, privaat-docent te Rotterdam tot leeraar in de Engelsche taal en handelscorrespondentie en de Geschie denis, J. Postma, onderwijzer aan een openbare school voor M. U. L. O. te Amsterdam tot leeraar in de Nederlandsche en Hoogduitsche taal en handelscorres pondentie, W. H. Moll, leeraar aan de 4e Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus, te Amsterdam. tot leeraar in de Wiskunde en de Natuurwetenschappen, H. D. Steen bergen, scheikundig-ingenieur, leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wa- geningen. De school wordt medio September e.k. geopend. De Amersfoortsche voetbalclubs Quick en H V. C. hebben ingeschre ven voorde beker-competitie 1912 —13. In de provincie Utrecht is de opening der jacht op klein wild, ver meld in de 2e zinsnede van art. 17 der jachtwet, vastgesteld op Zaterdag 31 Augustus, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, waar van de opening is bepaald op Dmsdag 1 October. De lange jacht mag alleen des Dinsdag en des Vrijdags van elke week worden uitgeoefend. De jacht op ree bokken zal geopend zijn van Dinsdag 1 October tot 1 December en de jacht op reegeiten van 15 November tot 1 December. De jacht op reekalven zal niet worden geopend. ZONDAG 11 AUGUSTUS. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Mr. M. J. A. Moltzer, te Nieuwkoop. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10V» uur, Dr. H. J. Toxopeüs Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Dr. F. Hoekstra, van 's-Hertogenbosch. 's Av. 5'/, uur, Dr. F. Hoekstra. Coll. voor de plaatsel. Emerituskas. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Ringnalda, pred. te 's-Gravenhage. 's Av. 5'/i uur, Ds. Ringnalda. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/j uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Clir. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/i uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5'/i uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur, Godsdienstoefening. Auto-ongeluk. Gisterenvooi middag omstreeks tien uur reed de auto H 3630, komende van de richting Renswoudo op den Rijksweg, juist op de grenzen tus- schen deze en de gemeente Ede. links van achteren in den melkwagen van G. Hoolboom aan «De Klomp#. De melkwagen werd als het ware geheel in elkander gedrukt, terwijl de koetsier in deerniswaardigen toestand aan den kant van den weg werd geworpen. Het paard werd zoodanig gehavend dat hel zoo spoedig mogelijk ter plaatse moest afgemaakt worden. De auto heeft ook schade opgeloopen, doch niet van ernstigen aard, zij kon met een voorspan paarden weer ver voerd worden. De koetsier van den melkwagen is per brancard van het station «De Klomp# naar zijn woning vervoerd. De inzittenden uit den auto hebben geen letsel bekomen. Landloopersmanieren. Toon de wagens van den Holland- schen circus Roberti, die eenige dagen in Rees voorstellingen bad gegeven, over den Rijn naarReeserschanz werden overgezet, troffen de voorlièn op den weg eenige wagens aan van rondtrek kende ketellappersen korvenvlechters. Een knecht van den circus verzocht den lardloopers de passage vrij te maken op dit verzoek werd met hoon- en scheldwoorden geantwoord en bij een volgend mondgevecht werden su biet revolverschoten gelost. Een kogel doorboorde den linker arm van een circus-artist. De hem te hulp snellende collega's werden even eens hevig beschoten en geregeld revolvergeschiet ving aan. Binnen tien minuten tijds werden 40 revolver schoten gelost. De landloopers en weg- stroopers, die met sabels en andere wapenen een geregelden veldslag be gonnen waren, bleken een volledig wapendepót met zich gevoerd te heb ben. Eindelijk trokken zij terug. Verschillende wapenen, die hun door de circuslui afgenomen waren, werden aan de politie, die eerst later had kunnen ingrijpen, uitgeleverd. Vijf personen, drie der aanvallers en twee der verdedigers werden min of meer ernstig gewond. In denltaliaanseh-Turkschen oorlog zijn wel eens slappere veldslagen geleverd. (Geld.) Veel liefhebbers. Het examen voor opvoedend Rijks ambtenaar zal te 's-Gravenhage afge nomen worden van 10 tot 13 Sep tember. Volgens gerucht zou het aantal sollicitanten naar de 2000 loopen. Een oude bekendo. Van tijd tot tijd laat de Spaansche schatgraver eens iets van zich hooren. Zoo thans weer, in zeer onbeholpen Franscb. Hij richt zich tot een firma te Zwolle, wien hij niet minder dan frs. 266,600 wil laten verdienen, het derde deel van een som van frs. 800 000, die hij bezit, maar niet in handen kan krijgen daar hij wegens faillis- semment in de gevangenis verblijf houdt en een verborgen valies het document bevat, noodig om 't geld vlot te maken. 't Oude praatje, zooals men zietl (Zw. Cl.) Hoe niou Bourgogne-wijnen fabriceert. Met het oog op de vele slachtofio rs, die nog steeds de dupe zijn van »spotgoedkoope« aanbiedingen van allerlei waren uit het buitenland, vertelt het «Maandblad legen de Vervalschingen« het volgende: Voor de Rechtbank te Charleroi had zich voor eenigen tijd een «wijnkooper» te verantwoorden, be schuldigd van ergerlijke wijnver- valsching. De beschuldiging ging uit van een vroegeren reiziger van dezen knoeier, die aannam te bewijzen dat zijn patroon hem liet verkoopen, onder de'meest klinkende namen als «Corton#, »Chamberiin« en »Romanée«, een gecompliceerd mengsel van glycerine, looizuur, wijnsteenzuur en andere chemicaliën, alles vermengd met gedestilleerd water en «gecoupeerd« met gewonen zuidelijken wijn uit Spanje, Italië of Algerië. Deze wijnen werden «wegens bijzondere omstandig heden# door den reiziger aangeboden voor den halven prijs, d. w. z. voor 350 a 375 francs per oxhoofd, terwijl volgens hem de werkelijke prijzen eigenlijk 800 a 1200 francs moesten zijn. En om den wijn een cachet van echtheid te geven, waren de vaten voorzien van valsche douanestempels met begeleidende nagemaakte vracht brieven en quitanties van de douane autoriteiten, terwijl een handlanger als cargadoor fungeerde, waar men monsters der waren kon proeven. Wien den «wijn# minder smakelijk vond, werden de quasi origineele vrachtbrieven uit Bourgogne vertoond, en op het feit gewezen dat deze wijnsoort zooals bekend is, eenige jaren op de flescb moet liggen alvorens gebruikt te kunnen worden. De beschuldigde erkende voor de rechtbank dal hij de wijnen ver schillende malen «gecoupeerd« had, doch dat zij zonder die behandeling geen cent waarde hadden en alleen goed waren om «verbi and« te worden 1 Hij beweerde dat zijn kunst zoo ver ging, dat de beste kenners er ingeloopen waren. Als apothéose van deze ver dediging erkende hij verder alle valsch- heden id zake vrachtbrieven, douane- merlten, enz., doch tevens dat het geheele vervalschingplan op touw gezet was op advies vanzijn reiziger, die hem aangeklaagt had omdat hij hem niet genoeg uitkeeringen deed van de enorme behaalde winsten MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 9 Aug. 1912. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f tippelen f4.a f6.Peren f3.a f 6.Nieuwe Aardapp. f 0.a f 0.zandaardapp. J 2.a f 2.50 Hoendereii-ren f5 15 a f5.50 p. lOOst. Bruine eieren f5 50 a 6.30. Boter fl.30 a f 1.55 per kilo. Mar garine f0.— k f0.Zoetem. kaas f0.afO. Kippen f 0 80 a f 1 20 Kuikens fi.af 1.50. Piep kuikens f 0.40 a f 0.80 Ganzen f 0.k f 0.Eenden f 0 80 a f 1.20 p. st. Jonge fl.a fl.30. Hazen f0.a f0Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.60 a f 1 00 Duiten f0.40 a f0.60 paar. Magere varkens f 18. - a f 20. - Varkens export f 0.a f Zeugen f 50.a f 100.Biggen f 9.a f 16 Schrammen f a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. i f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f O00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe. heet. Rogge. heet. Boekweit. 20 heet. Appelen. 300 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 250 heet. Zandaardappelen, 100.000stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. 0 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 450 biggen en 30 zeugen. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 2 tot 9 Augustus. GeborenKoert, z. van Koert van Heuvelen en Jansje Visscher. Leen- dert, z. van Pieter Johannes Kikkers en Alijda Petronella van Eijkelenburg. Willem, z. van Willem Jansen en Conradina Horsting Gerrit, z. van Jacob van den Hoek en Geertruida de Ruijg. Antonie Izak Cornelis, z. van Cornelis Theodorus Gei ar dus van Kalleveen en Hendrika Maria Sleeking. Maarten, z. van Jean Piere Colten en Petronella Johanna Maria van Oorschot. Wilhelmus, z. van Wilhelmus van de Riet en Elisabeth Barbara Nass. Stephanus Johannes, z. v. Nicolaas Veger en Catharina Johanna Massa.Theodorus Antonius, z. van Jobannus Theodorus van Ivalleveen en Johanna Woerdman. Catriua, d. van Zeger de Graaf en Catrina Verhoef. Ondertrouwd Arthur van de Waal en Rebecca Troulder. Josephus Gei hardus Hummels en Marja Hendrika Hertog. Lambertus Cornelis van den Dungen en Maria Anna Franken. Willem Wassink en Renzina Krüze. Martinus Treffers en Rengertje Pas. Hendrik van Achterbergh en Petronella Brouwer. Gerrit de Kort en Alida Bakkenes. GetrouwdPieter Hendrik van Hengst en Anthoinette Catharina Busquet. Hendrik Willem Egbert Cramer en Maria Christina Heyligers. Dirk van Bloemendal en Alijda Cornelia van Ginkel. Johannus van den Tweel en Susanna Feiten. Cornelis Jonger- den en Willemina Kok. Overleden: Janneke Staal, 4 mnd. Johanna Margaretha Vergouw, 73 jr., wed. van Hendrikus Hartman. Johannes van der Geld, 77 jr., echtg. van Johanna Putman. Johannus de Winter, 82 jr., echtg. van Hendrika van Eist. Leusden. 29 Aug. 1912. Geboren: Niesje, d. van Gerrit Heij en Christina van de Peut. Jan- nigje, d. van Aaldert van Bokhorst en Aartje van Asselt. Evertje, d. van Karei de Goede en Cornelia Mid delman. Frederika Hermina Catrina, d. van Harmen Hemminga en Catrina Lappain. Aart, z. van Gerrit van Veller en Grietje Haverlach. Theo dora, d. van Gerardus Tesson en Sophia Kuit. GehuwdJonkheer Anne Marie Adrianus Johan Röell en Maria Suzanna Henriëtte de Beaufort. OverledenReijer Berendse, 2 m. Woudenberg. GehuwdHendrik Theodorus van Oojen en Hendrika van Bruggen. Overleden: Levenloos aangegeven een kind van het mannelijk geslacht van Gerrit van den Bosch en Susanna van Wolfswinkel. RECLAME. De kwellingen van Eczema- De kwellingen en pijn, die eczema (prikke lende huiduitslag) veroorzaakt, zgn maar al te goed bekend aan den ongelukkigen lijder. Zoo- dra de patiënt warm wordt, begint de huid onuitstaanbaar te jeuk«'n en kan h\j bijna niet nalaten om de huici 'op de aangedane plaatsen open te krabben. Wanneer eczema uitbreekt op de handenen het gelaat Is dit -niet alleen onooglijk en kwel lend, doch zalhet zich boverfdien dikwyls spoedig uitbreiden. Foster's Zalf is een balsem ionder weerga. Zij is zeer verkwikkend en Aerzachtend, en reeds de eerste aanwending geeft een opmer kelijk gevoel van verlichting. Al naarmate met de toepassing der zalf wordt doorgegaan, hee- len de jeukende inzinkingen en aangedane plaatsen der huid, en bijna altyd is één doos voldoende om een duurzame genezing te be werkstelligen. Foster's Zalf kent baars gelijke niet voor eczema, aambeien, puisten en gordel uitslag, schurft, of eenige andere jeukende huidziekte. Ziet toe, dat gij de echte Foster's Zalf kr\jgt Zij is te Amersfoort verkrijgbaar b\j de heeren A. van de Weg, Langestraat 23 en P. de Zwart, Langestraat 94. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f10 voor zes doozen. 40

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2