NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad IÉT voor de Provincie Utrecht. gm FEUILLETON. HET OUDE KASTEEL No. 65. Woensdag 14 Augustus 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laiigestraat Ï7. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/t Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De aardbeving in Turkije. De regeeiing deelt mede, dat de aardbeving vooral verwoestingen aan richtte in het zuidelijk en westelijk gedeelte van Adrianopel. Volgens de berichten der bladen zou het aantal dooden meet dan 1000 bedragen, dat der gewonden tusschen 5000 on 0000. Het stadje Hora is bijna geheel verwoest. De brand veroorzaakte den dood van 80 personen, terwijl er 300 gewond werden. Ook te Miriofito brak brand uit, waardoor 300 personen gedood en 000 gewond werden. Garkeny is bijna geheel verwoest door een brand. Te Gallipoli zijn vele buizen ingestort. Van de Dardanellen is de torpedojager «Bassoralm ver trokken om hulp te gaan brengen. Te Mufty en Miriofito zijn gansche gezinnen onder de puinboopen be graven. Nadere berichten melden, dat de branden, die op de aardbeving volg den, de steden Miriofito, Hora, Kereste en Mila geheel, en Ghanos, Balatonna, Fatmos, Outchouroumdere gedeeltelijk verwoestten. Te Miriofito zijn 60 dooden, te Ghanos 150, te Outchouroumdere 20. Ook in andere dorpen zijn talrijke slEchtollers gevallen. Vijftienduizend personen hebben geen dak boven bet hoofd. De regeering heeft tenten en levens middelen gezonden. Te Adrianopel zijn 20 moskeeën en talrijke andere gebouwen verwoest of beschadigd doodelijke ongelukken kwamen hier niet voor. De aardbeving veroorzaakte schade te Dedeagatsj, Rodosto, Kelam, Demo- tika, Djesserghame, Karadjali, Ortikeuy, Moestapba, Pasja. Te Tsjerlon verwoestte de brand, die na de aardbeving uitbrak, 200 huizen en een honderdtal magazijnen. De schade bedraagt bier 200.000 Turksche ponden. Te Tsjargouy verwoestte de brand 200 huizen. Er zijn GO dooden en 50 gewonden. Alle huizen zijn onbewoon baar. Vier moskeeën stortten in. Te Loeleboergas stortten eenige huizen en 2 minarets in; 2 personon kwamen om het leven. Een springvloed te Terremoto be schadigde verscheidene vaartuigen, waaronder het jacht van den Khedive. Er heorscht te Sofia, volgens een telegram van daar aan de «Times", buitengewone opgewondenheid naar aanleiding van de slachtingen te KatS' jana. De nationalistische pers predikt den oorlog met Turkije en zeifs bet ministerieele blad »Mir" dringt aan op Europeesche tusscherikomst, of op een gemeenschappelijk optreden der Balkanstaten, met het doel een einde te maken aan de regeeringloosheid in Turkije en verdere moordpartijen op de Bulgaren in Macedonië te ver hoeden. Het Bulgaarsche kabinet heeft te Konstantinopel een krachtig protest legen het gebeurde doen hooren. De Porte heeft daarop een bevredigend antwoord gegeven en de Bulgaarsche regeering heeft nu, in de hoop. dat Turkije de gegeven beloften gestand zal doen, besloten de vriendschappe lijke betrekkingen met het Ottomaan- sche rijk te blijven handhaven. Esperanto in Duitschland. De herdenking van het 25-jarig jubileum van Esperanto, had te Dres den, het brandpunt der Duitscbe Esp. beweging, plaats op 2 Juni jl. De 30 groepen dier stad werkten tot dat doel samen en organiseerden een schitterend tuinfeest waaraan een 1000-tal personen deelnamen. Vele stedelijke autoriteiten gaven door hun tegenwoordigheid blijk van hun sym pathie met liet streven der Esperantis ten. De geestige Esp. feestrede werd gehouden door Pastor Lösche. Voor de jaarvergadering van den bond van Saksische Industrieelen, die in Leipzig gehouden werd, sprak het kamerlid, Dr. Steche zéér uitvoerig over doel en nut der Esp. beweging Het bestuur der Beyrische Gewerbe- scbau in München, stelde zeer bereid' willig plaats ter beschikking eener Esp. tentoonstelling. In «Kiiche und Welt« vermeldt men, dat de Paus reeds vele jaren met aandacht de Esp. beweging volgt, on deze be> schouwt als zijnde van het grootste belang voor het behouden der eenheid onder de Katholieken der verschillende landen. Maandagmiddag heeft te Gerthe de begrafenis plaats gehad van de slacht offers der ontploffing in de mjjn «Lothringen*. De teraardebestelling was op 4 uur bepaald, maar uren të voren al waren duizenden menschen van alle kanten naar Gerthe toege stroomd. Tegen 2 uur kwamen 25 lijkwagens het terrein opgereden op de eerste werden de lijkkisten geplaatst van de beide overleden voormannen, op de andere wagens werden vier of zes kisten geplaatst. Naast eiken wagen stelde zich een schilddrager op op hel schild waren de namen vermeld van de dooden, die met dien wagen vervoerd werden. Toen alle lijkwagens zoo in een rij waren opgesteld, kwamen de familie leden der overledenen en legden bloemen op de kist van hem, om wien zij treurden. Het was een aan grijpend schouwspel. Daarna werden de kransen aangehecht van bet mijn- bestuur, de vakvereeniging, de be ambten vau de mijn en van eenige andere mijnen. Om 4 uur begonnen de klokken te luiden en de lange treurstoet zette zich in beweging. Vooraan een groot aantal vereenigingen met haar vaan dels, begeleid door haar muziekkorpsen. Het dichtst voor de lijkwagens gingen de mannen van de mijn «Lothringen», in mijnwerkersdracht met hun vaandel. Dan, volgde een afdeeling militairen daarna de Protestantsche en Roomsche geestelijkheid. Daarop volgden de 25 lijkwagens, waarachter de familieleden der overledenen liepen. Achter hen kwam, als vertegenwoordiger van den Keizer, Prins von Ratibor und Corvey, president van Westfalen, gevolgd door de leden van het mijnbestuur. Hierna volgden nog tal van autoriteiten. De geheele stoet was ongeveer anderhalf uur lang. Langs den weg stonden, ondanks den regen, duizenden toeschouwers Inwisseling van Muntbiljetten De Minister van Financiën herinnert, dat, krachtens de wet van 15 Juli 1912 (St bl. No. 239), alsnog tot 1 Januari 1923 gelegenheid beslaat om muntbiljetten in te wisselen bij de betaalmeesters-kantoren en bij de kantoren der Nederlandsche Bank (behalve bij de correspondentschappen 2de en 3de klasse). Van 1 Januari 1923 af zullen de alsdan nog niet ingewisselde munt biljetten waardeloos zijn. Het bovenstaande geldt alleen voor do muntbiljetten dus uitsluitend voor de biljetten van f50 en van f10, waarop bet woord «muntbiljeU voor komt, en niet voor de sinds 1 October 1904 uitgegeven blauwe bankbiljetten van f10. Miskenning van onze taal. Een firma te Rotterdam deelt het volgende merkwaardige en droevige staaltje mede van hoe in ons eigen land, onze eigen taal door groote lichamen als asschepoester wordt behandeld. «Bij verzendingen naar België, schrijft zij, hebben wij de vaste gewoon te de vrachtbrieven enz. in het Neder- landsch uit te schrijven, zonder dat dit tot nog toe tot eenig bezwaar aan maatschappij onze goederen naar Bel gië te vervoeren, omdat de vrachtbrie ven in het Nederlandsch waren uitge schreven het moest in bet Duitsch of Fransch zijn." Aistandsniarschen. Door het hoofdbestuur van den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoe ding is de toestemming van den minister van oorlog verzocht voor het deelnemen door militairen met groot of klein verlof aan de vierdaagsche afstandsmarschen te voet, welke de bond voornemens is dit jaar van 27 tot eu met 30 Augustus te doen houden. Die toestemming is door den minis ter verleend, en door hem is bepaald, dat aan militairen onder de wapenen, die weiischen deel te nemen aan bovengenoemde afstandsmarschen, voor zooveel de belangen van den dienst 2uiks toelaten, bet benoodigde verlof kan worden verleend, terwijl aan militairen, met groot verlof, bij dezen wordt vergund, in uniform, met wapens en leêrgoed, aan meerge noemde marscben deel te nemeo. Gelukkige gemeenten In de Geldersche gemeenten Beu- sichem, Brummen, Buurmalsen, Dreu- niel, IJzendoorn, Kerkwijk, Lienden, Lochem, Oldebroek en Zoelen worden geen opcenten op de personeele be lasting geheven en in de gemeenten Hemmen, Heumen, Rosendaal en Wijchen geen hoofdelijke omslag. (A. Cl.) Oude graven. De opgravingen bij de hunnebed den te Drouwen (Dr.) zijn geëindigd. De gevonden grafkelder, 12 M. lang en 1% M. breed, van een steenen vloer voorzien, is weder met aarde dicht geworpen. Een prachtige collectie beitels, hamers en urnen zijn daarin leiding had gegeven. Zaterdag weigerde. 8evonc'en en zullen in het Rijksmu- ecbter de Holl. IJzeren Spoorweg-13eum tfl Le"len worden bewaard. 3) Het strookte met de wenschen van den jongen kunstenaar, door eenenood zakelijke werkzaamheid voor eenigen tijd bezig te worden gehouden, want hij verwijderde daardoor ten minste ge deeltelijk de onrust, die sedert zijn bezoek op den burcht, zich van hem meester had gemaakt. Hij kon zich dien toestand niet verklaren. Hij ge voelde een hevig verlangen naar iets, zoo hij meende, onbekends; maar dat iets erlangde van lieverlee een zekeren vorm, het nam de gestalte, de gelaats trekken van het meisje aan, hetwelk hij in het venster van het ridderslot had gezien. Hij erkende het eindelijk en verzette zich er niet tegen. Een aangename gewaarwording vervulde hem als hij aan haar dacht, zich met haar bezig hield. Daarnevens rees dan meermalen het somber ge zicht van haar vader op - maar hij wist zich daarvan steeds spoedig te bevrijden. Evenwel duurde het lang vóór hij een vast besluit nam. Allerlei twijfel kwam bij hem op als hij tot een of ander plan gekomen was. Wat hij heden besloten had, verwiep hij mor gen, en zoo verstreek eene week, zonder dat hij weder naar den burcht ging. Eindelijk had zijn verlangen de overhand en deed hem besluiten, den bekenden weg naar het kasteel in te slaan. Met onstuimig kloppend hart kwam hij op de binnenplaats. Maar geen zang liet zich heden hooren, en al de ven sters van het heerenhuis waren gesloten. Walter hield dit wel niet voor een slecht voorteeken, maar wenschte toch. dat het anders ware geweest. Ook de slot voogd trad hem heden niet tegen hij besloot derhalve zich naar zijne woning te begeven. Voor de deur hield hij een oogen- hlik stil, om na te denken, vervolgens klopte hij. Een zacht //binnen" ant woordde; haastig opende hij de deur en in het volgend oogenblik stond hij tegenover de jonge dame, die het mid delpunt van zijn inwendig leven was geworden. Bij haar aanblik beefde hij onwillekeurig hij zag het onbeweeg lijk beeld zjjner phantasie nu levend. Een donkerrood overtoog hare wan gen, toeu zij hem zag. Een seconde lang staarden beiden elkander zwijgend aan, daarop stond zij van haar werk tafeltje op en boog licht. Het hield een poos aan, voor Walter woorden vond en tamelijk verward zijne begeerte te kennen gaf, het museum te bezoeken. //Mijn vader is op het oogenblik in den tuin tusschen de wallen," zeide zij eenvoudig, maar niet onvriendelijk. „Maar ik zal de zalen voor u openen." Walter wist niet wat hem overkwam,hij kon nauwelijks zijn dank betuigen. De hoop die hem hier had gevoerd, was door de vervulling ver overtroffen. Hij dankte het toeval, dat zich zoo gunstig betoon de, en kon den blik niet afwenden van de bekoorlijke slanke gestaltehet sierlijk hoofd met het eenvoudig glad gestreken blonde haar. Hij volgde haar op den voet en kwam bijna zonder het te weten, in de schil derijen galerij. De namiddag zon schoot hare stralen helder door de vensters en bescheen de schilderijen aan den wand. Walter ging er zwijgend langs en be schouwde menig stuk met schijnbare belangstelling, maar werkelijk zonder het te zien. De jonge dame ging aan zijne zijde en maakte hem op deze en gene schilderij opmerkzaam. De klank harer stem wekte hem dan uit zijn ge peins. Eindelijk scheen hij tot een be sluit te zijn gekomen. Hij bleef staan en zeide met bewogen stem. //Gij hebt mij zoo bijzonder vriendelijk ontvangen, mejuffrouw, dat ik mij ge drongen voel n mijn dank te betuigen. Ik had znlks werkelijk niet verwacht, en toch wenschte ik het, toen ik hier heenging. Laat mij geheel mijn hart voor u uitstorten. Toen ik het eerst dit slot bezocht, hoorde ik uw zielvol ge zang en het vergezelde mij tot in de stad het klonk sedert bestendig in mijne ooren en mijn hart. Toen zag ik u voor een oogenblik aan het venster en uw beeltenis prentte zich onuitwisch- baar in mijn geest. Ik heb mij lang onderzocht, maar bedrieg mij in mijne gevoelens niet. En wat mij heden hier heen voerde, was niet het verlangen de kunstschatten te bezichtigen, maar de hoop u weer te zien. Nu weet ge alles in uwe hand ligt de beslissing over mijn lot. Maar hoe zij ook moge uit vallen, ik zal niet op houden bestendig aan u te denken, u te beminnen. Gij zijt de eerste vrouw, die in mij het gevoel van liefde opgewekt heeft beslis 1" Hij had, zoo sprekende, onwillekeu rig hare hand genomen en zag haar lang in het gelaat. Zij luisterde tot aan het einde. Een zachte blos ver scheen hierbij op hare wangen en hare oogen glinsterden vochtig. Na eenig zwijgen antwoordde zij, terwijl haar borst zwoegde. //Ja, dat is liefde, dat moet liefde zijn slechts zij spreekt deze taal. En waarom zou ik u niet gelooven, daar gij slechts zeidet, wat ik zelve sedert het oogenblik gevoel, toen ik u aan de fontein zag? Ja, ik wil u gelooven, ik wil, want mijn hart ge biedt het mij." En zij boog haar hoofd op zijn schou der, als een kind dat zich verbergen wil. Maar Walter sloeg zijne beide armen om de schoone en drukte zijne lippen op haar voorhoofd. Het was het heilig oogenblik der samensmelting van twee verwante zielen. En toen volgde een samenspraak vol zoete woorden, zoo als aan gelieven eigen is. Nu eerst vroeg W riter naar den naam van het meisje. Zij liet hem lang raden, tot bi) eindelijk ve'- nam dat zij Bertha heette. Wordt vervolyd.J

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1