NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad Nj£ ¥®@r tl® SPr©wii©i© UtrecEit. ||p FEUILLETON. No. 73. Woensdag 11 September 1312. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Schatmeester en Scherprechter. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 1.15; Franco per post door het geheele JRijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 37. Telephooim. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In de gisterenmiddag onder praesidium van den burgemeester Mr. J. C. Graaf van Randwijk gehouden Raadsvergadering waren de beeren Oosterveen, Gerritsen eu Eysink met kennisgeving afwezig. Na goedkeuring van de notulen der vergader ing van den 30 Juli j.i. deelde de voorzitter mede dat de navolgende stukken waren ingekomen: Missive van den Minister van Bintren- laniische Zaken, d.d. 7 September No 6673 afd. H. M. O houdende bericht dat de wijziging der verordening hou dende regeling van de jaarwedde van het personeel aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool wordt goed gekeurd. (Voor kennisgeving aange nomen). Missive van den Minister van Binnen- landsche Zaken, d.d. 7 September No. 6577 afd. H. M. O. houdende bericht dat de tijdelijke benoeming van D. Polak aan het Gymnasium wordt goedge keurd. (Voor kennisgeving aange nomen). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 27 Augustus 1912, 3e afd. No. 3073/2386 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 20 Juli 1912, No. 308 betreffende wijziging van de begrooting, dienst 1912. (Voor kennis geving aangenomen;. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 2 September '1912, 3e afd. No. 3585/2433 tot goedkeuring van hel 3e aanvullingskohier der In komstenbelasting. (Voor kennisgeving aangenomen) Schrijven van de Gedeputeerde Sta ten van Utrecht van 2 September '1912, 3e afd. No. 3555/2462 houdende be richt van ontvangst van de op 27 Augustus 1912 vastgestelde verorde ning tot wijziging der verordening tot voorkoming, wering en beteugeling van mazelen en andere besmettelijke ziek ten. (Voor kennisgeving aangenomen). Een dankbetuiging van Dr. E. J. Beumer en A. J van Os voor de ver hooging van hunne jaarwedde. (Voor kennisgeving aangenomen). Eene dankbetuiging van de Ge meenteboden voor de verhooging van hunne jaarwedden. (Voor kennisgeving aangenomen). Een dankbetuiging van het regelings comité voor den nationalen wedstrijd in solo- en duetten-voordrachten voor de verleende verguld-zilveren medaille. (Aangenomen voor kennisgeving). Eene dankbetuiging vaudeArneis- foortsche kleermakersvereeniging voor de verleende subsidie voor de te houden snijcursus 1912/1913. (Aangenomen voor kennisgeving). Een adres van de veieeniging »R.K. Openbare Leeszaal en Biblio theek te Amersfoort,waarbij verzocht wordt, te beginnen met 1913, een jaarlijksche subsidie van f 500.te willen geven. (Aan B. en W. om advies). Een adres van den Christelijken Besturenbond te Amersfoort, beslaande uit de besturen der navolgende ver eenigingen: Ned. Werkliedenverbond Patrimonium, de Amersfoortsche R. K. Volksbond St. Joris en onderafdeelin- gen, van den Prot. Chi istelijken Bouw- arbeidersbond, R. K. Spoor-en Tram wegpersoneel, de Prot. Christelijke Spoor- en Tramwegvereeniging en de Christ. Kantoor- en Handelsbedienden veieeniging, waarbij veizocht wordt wijziging te brengen in de voorwaarden, die bij bet ten uitvoer brengen van door de gemeente in 't openbaar aan besteed werk nagekomen moeten wor-| den. (Aan B. en W. om advies.) j Als eerste punt vermeldde de agenda installatie van Mr. J. D. Werkman als gemeente-secretaris. Op verzoek van den voorzitter door den waarnemenden functionaris L. A. baron van Ittersum binnengeleid, logde de heer Werkman in banden van den burgemeester de bij de wet voorge schreven beloften af. In een kort welkomswoord wees de voorzitter hem op zijn taak die vooral den eersten tijd niet gemakkelijk zoude zijn, daar door de ter secretarie be staande en te verwachten vacatures bij van hot personeel aldaar niet veel steun kan verwachten, terwijl spieker zelf, nog eerst kort in functie, hem evenmin tot steun kan zijn. Hij sprak echter zijn vertrouwen uit, dat juist deze stand van zaken, in stede van hem te ontmoedigen den nieuwbe- noemden secretaris een spoorslag zoude zijn tot bet waardig vervullen zijner schoone betrekking, en verzocht hem daarna den voor hem bestemden zetel in te nemen. Alvorens plaats te nemen sprak de secretaris een woord van dank voor de hem toegevoegde woorden en voor het vertrouwen in hem gesteld. Op verzoek van den heer Jorissen deed de voorzitter daarop de deuren sluiten. Na heropening der openbare zitting benoemde de Raad met algemeene stemmen tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium Dr. J. H. W. Stiijd, leeraar aan het ChristelijkGymiiasium te Utrecht. Daar de heer Strijd deze betrekking echter niet kan aanvaarden vóór 1 Januari 1913, werd voor het tijdvak van 16 September tot 31 December op voorstel van Burgemeester en Wet houders de heer A. W. Gaasbeek te Veenendaal tot tijdelijk leeraar in de oude talen aan het Gymnasium be noemd. De benoeming van een lid van het college van Curatoren aan het Gym nasium, waarvoor Burgemeester en Wethouders de beeren Mr. J. K. H. de Beaufort en Dr. L. J. de Roche- mont hadden aanbevolen, werd aan gehouden. Mejuffrouw J. C. van der Schroeff werd herbenoemd tot tijdelijk buiten gewoon leerares in de Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool voor den cur sus 19121913. Aan de dames C. M. van der Stadt, G. Vonk, J. Valkenburg en W. M. Heere werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de Openbare Lagere School D, terwijl in dezelfde betrekking aan de Openbare Lagere School C werden benoemd de dames C. M. van der Stadt, W. M. Heere, G. Vonk, J. Valken burg, G. Th. W. Mezger en J. G. Salomons. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van ver lof wegens ziekte aan de onderwijzeres Mej. S. C. J. Verwey en tot machtiging van bun College om in deze tijdelijke vacature te voorzien, werd zonder dis cussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan den onderwijzer E. Wever werd, mede wegens ziekte, van 1 Augustus tot 1 November a.s. verlof verleend, evenals aan de onderwijzeres Mej. M. C. E. Beek, om dezelfde reden. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van Dr. J. H. Moll e. a. bewoners van Grooten Koppel en Kleine Spui vond geen algemeene instemming. De beer Van Achterbergh kon zich althans met het antwoord daarop van Burge meester en Wethouders niet ver eenigen. Hoe dit antwoord luidde kregen wij niet te hooren, evenmin als den inhoud van het adres. Uit het door den heer Van Achterbergh aangevoerde begre pen wij dat de Koppel- en Spui- bewoners zich beklaagd hadden over het opspatten van modder door do vrachtauto's van de firma J. van Vollen hoven. Do heer Van Achterbergh schreef zulks toe aan de voorvaderlijke bestrating van dat stadsgedeelte en drong aan op de verandering daarvan in eene meer naar de eischen des tijds. De Voorzitter meende, dat dit beter bij de begrooting kou worden behan deld. De beer Van Duinen geloofde niet dat het aan de bestrating lag, daar op de Kampstraat, een breede straat met moderne bestrating deze voertuigen hetzelfde euvel veroor zaakten. De heer Veis Heyn achtte het daarom beter de firma Vollenhoven te verzoeken hare vrachtauto's bij slecht weer in een kalmer tempo te doen rijden. Nadat de Voorzitter over weging van een en ander had toe gezegd werd hel voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Ook een voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het buizennet der gas fabriek in den Arnhemschen weg met 420 M., werd nadat de heer Van Achterbergh zijne voldoening daarover had uitgesproken, z. h. st. aangenomen. B. en W. werden gemachtigd tot betaling uit onvoorziene uitgaven, dienst 1912, en in verband daarmede de begrooting gewijzigd. Daarna werd voor de afdeelingen geloot. De eerste afdeeling bestaat voor dit zittingjaar uit de heeren Eysink, Jo rissen, Gerritsen, Van Achterberg, Briët, Kroes, De Koning en het alsnog te kiezen raadslid in de bestaande vacature, onder voorzitting van Wet houder Rijckens de tweede afdeeling uit de heeren: Houbaer, Van der Wal, Oosterveen, Van Kalken, Van Duinen, Ruys, Veis Heyn, Hagedoorn en Tromp van Holst, voorzitter Wethouder H. W. van Esveld. Goedgekeurd werden ten slotte voor stellen van B. en W. tot opname van kasgeld en tot splitsing eener klasse aan de openbare moisjesschool, wegens overbevolking. Tilly Koenen. Met vreugde begroetten we onlangs de aankondiging dat Tilly Koenen, onze gevierde en beroemde Altzange res, ook onze stad in haar tournée heeft opgenomen en zich hier op Donderdagavond 19 Sept. in de Groote of St. Joriskerk, zal doen hooren. Dat zij zich als gewoonlijk de medewerking verzekerd heeft van den bekwamen organist Louis Robert, waarborgt al vooruit een groot succes. 4) «Sire,« zei de reeds bejaarde ont vanger-generaal, «ik was inderdaad op het punt met den dood kennis te maken, maar mijn tijd was nog niet gekomen. Een bekwaam chirurgijn te Villequiers heeft er voor gezorgd, uwe majesteit in mij nog voor eenige jaren, zoo ik hoop, een trouwen dienaar te behouden.» «Nog vele jaren hoop ik, want ge zijt nog kras. En nu ge er weder zijt, wil ik niet meer aan het verlies den ken, hetwelk mijn schatkist door uw ongeval geleden heeft. Wij zullen mid del vinden het geld te vervangen, het land kan nog betalen.» De ontvanger-generaal stond ver steld, hij begreep de woorden des Ko- nings niet. "Vergeving, sire,» zeide hij, «uwe majesteit spreekt van geldelijk verlies, dat door mijn ongeval aan de schatkist zou berokkend zijn?» Inderdaad, van de 300,000 livres wel ke men u van de belasting der steden geroofd heeft en die ik voor den conne- tabel ter bezoldiging der troepen be stemd had. Maar bekommer u er niet om, d'Estophanes, ik doe u geen verwijt. In den oorlog is men aan zulke nood lottigheden volkomen blootgesteld. De ontvanger-generaal geloofde te droomen. Vergeefs zag hij nu den con- netabel, dan weder den markies aan, in de hoop een woord van opheldering van hen te erlangen. Maar toen beiden zwegen, wendde hij zich op een toon van de grootste verbazing weder tot Karei: «Majesteit, heb ik u goed verstaan mei zou mij 300,000 livres ontroofd hebben Daarvan weet ik niets, sire, van de 500,000 livres, welke ik van de steden ontvangen heb is ook geen som verloren gegaan. Zou men nwe maj es- teit verkeerd onderricht hebben?» Nu was het de koning die zich de zaak niet wist te verklaren. »Hoe is dat?» riep hij driftig. »Ge zijt toch op nw weg naar Bourges door de verdoemde Engelschen overrompeld geworden en zij hebben u van het geld, dat gij den schatmeester wilde brengen, 300,000 livres ontnomen?» «Wat moet ik hooren Ik hen buiten mij zeiven, sire, dat men het gewaagd heeft uwe majesteit zulk een sprookje op den mouw te spelden 1 Ik ben inder daad aangevallen geworden, maar niet op den weg naar Bourges, maar op den terugweg van Bourges naar Ville- quiers, nadat ik uw schatmeester, den i markies de Giac, de 500,000 livres, welke i ik in de steden had geheven, overhan digd had. Ook werd ik niet door Engel schen aangevallen maar door een ban diet, de een of ander, die bij mijn dood belang moest hebben, mij na gezonden had, om mij uit de wereld te helpen, en het was er niet ver af, dart het hem gelukt zon zijn.» Karei werd bleek van toorn en riep zijn gunsteling toe Hoe is dat, Giac Gij hebt de 500,000 livres van d'Estopha nes ontvangeD.» De markies achtte zich verloren. Als vernietigd stond hij en mompelde hij eenige onsamenhangende woorden. "Hier, sire, is de repu van den schat meester wegens de 500,000 livres,» zei de ontvanger-generaal, terwijl hij den koning het genoemde bewijs overhan digde. Karei las het papier en hield het ver volgens, bevend van woede, zijn on- waardigen gunsteling voor. «Is dat uwe handteekening?» S »Ja sire,» antwoordde de markies, met nauwelijks hoorbare stem. Karei begaf zich weder op zijne plaats 1 en zette zich, uitgeput van toorn en opgewondenheid, zwijgend neder. Niemand sprak. Na verloop van eenige minuten, ge- durende welke in de kamer zulk een stilte had geheerscht, dat men een speld had kunnen hooren vallen, brak de j koning het zwijgen, door tot den con- netabel deze vraag te richten «Nu, neef Richmond?..." De toegesprokene, die tot nu zich geheel lijdelijk had gehouden, naderde, boog voor Karei een knie en reikte hem zijn degen toe met deze woorden «Sire, hier geef ik u mijn degen terug.» «Neen, neef, wij nemen hem niet aanl» riep Karei; «wij hebben niemand waardiger dan gij om hem te kunnen toevertrouwen.» De connetabel, die het karakter des konings goed ken de en van zijn invloed op diens wil overtuigd was, had de weigering van zijn verzoek verwacht en vooraf over legd, wat in dat geval het doelmatigste voor hem zijn zou. Hij behoefde derhalve niet eerst met zich zeiven te raadplegen, maar ant- woordde, met een zijdelingschen blik op j den markies «Welaan, sire, uw wil is een bevel voor mij. Ik wil den degen behouden en hoop hem nog lang tot roem van mijn koning van Frankrijk te voeren. Maar ik doe het onder eene voorwaarde, welke ik u verzoek mij te verleenen.» «Gaarne neef, wantik weet dat gij niets onbetamelijks verlangen zult.» «Als connetabel van Frankrijk,» voer de graaf voort, »komt mij het recht der hoogste rechtsbedeeling in de mij toe vertrouwde provinciën toe, dus ook binnen de grenspalen der stad Bourges en Villequiers.» »Zoo is het.» "Vergunt derhalve de koning, dat ik van dat recht gebruik make en ik daarbij gehoorzaamd worde zoo als u zelf. Dat verzoek scheen Karei in groote verlegenheid te brengen. Hij kon licht raden, dat de connetabel bet er op toegelegd had, den markies aan zijne rechtsbedeeling te onderwerpen en in dat geval het hoofd van den schatmee ster verloren zou ziju. (Wordi vtrvolyd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1