TILLY KOENEN, UITVOERING Entrée 75 cent. BINNENLAND. BUITENLAND. Over beider praestaties behoeft niet nader uitgewijd te wordenbeider naam staal daarvoor te boog aange schreven We halen nog aan hetgeen de verslaggever van de Opr. Haarl. Courant schrijft aan het slot van zijn verslag over het Kerkeoncert aldaar in de Oroote Kerk. «Tilly Koenen is in Haarlem geen onbekende en wan neer wij dan ook constateeren dat haar optreden van gisteravond een zeldzaam kunstgenot heeft geschon ken zijn wij zeker tolk van de hon derden die daarvan mede hebben ge noten. Louis Robert is in die hulde natuur lijk begrepen" Dat dit concert van groote beteekenis zal zijn op muzikaal gebied behoeft geen nader betoog. De opbrenst der verkoop van de Oranjebloem op Koninginnedag voor de R.K. Militaire Te Huizen werd in ons vorig nummer foortief vermeld. Deze bedroeg n.l. voor de stad niet minder dan f303.en vooj de om streken ƒ173.te zamen dus Vier honderd Zes-en-zeventig gulden. Aan het toelatingsexamen voor de Middelbare Handelsschool alhier, gehouden op Dinsdag 3 en Woensdag 4 September j.l. namen deel voor de le klasse 25, voor de 2e klasse 18 candidaten. De uitslag was als volgt: le klasse: afgewezen 5, geslaagd 20 candidaten, nl.G. J. van de Berg, W. van Es, H. Hagebeuk, J. Hoger- vorst, MHoogwoud, H. Hugboora, W. H. Joman, H. F. Koster, J. te Kulve, J. A. Kuyters, H. Lammerts van Bueren, J. L. A. Riemvis, L. Serré, W. J. Siedenburg, S. van Tijn, D. Vonk, W. Wildeman, J. Wijk en A. van Zomeren, allen te Amersfoort en J. H. A. Focken te Soest 2e klasse: afgewezen 5, geslaagd 13 candidaten, nl.J. van den Brink, E. J. G. van Dijk, J. H. Goote, L. B. de Groot, N. D. de Haan, G. van Hazelen, Fr. Houbaer, D. Salomons en W. Wacker' allen te Amersfoort; H. E. Bennik te Soestdijk, A. E. Helling te Harderwijk, E. Kuyken te Baarn en H. van Norden te Zeist. jl. Zondag had de wedstrijd plaats in Solo-voordrachten van den door de Amersfoortsche Tooneelvereeniging Door Inspanning Uitspanning" uit geschreven Nationale wedstrijd. Nadat de voorzitter der Vereeniging de aanwezigen hartelijk welkom heette, werd door den heer S. J. van Duinen, voorzitter van het Eere-Comité de openingsrede uitgesproken. Aan dezen wedstrijd namen 10 hee- ren deel. Het hoogste aantal punten bedroeg 60. De le prijs werd behaald door Joh. Grapendaal te Jutphaas met «candidaot kaomerlid" (48 punten). De 2e prijs werd toegekend aan W, van de Noordt te Rotterdam, met «Het verliefde Boertje» (43 punten). De 3e prijs kreeg H. Louwerens te Amersfoort met «Voor 't Vaderland,» (42 punten). De 4e prijs verwierf H. A. Balk te Amersfoort, met Nelly of van de Bruiloft» (41 punten). De heeren G. H. Leyenaar van Naarden en Joh. G. Lunter van En schede hadden beide 40 punten be haald, zoodat bij het lot moest worden beslist van welke dezer beide heeren de 5e prijs zou worden toegekend. De heer Joh. G. Lunter te Enschede, trok het hoogste nummer en won daarmede den 5en prijs. Door den heer S. J. Bouberg Wil son, voorzitter der Jury werden de prijzen met een toepasselijk woord aan de winnaars uitgereikt. Een gezellig bal sloot dezen zeer goed geslaagden avond. Het R.-K. weekblad »deEembode" zal met October a s., tweemaal per week verschijnen. Door de hervormde diaconie is aanbesteed de levering van 75,000 harde turven, waarvoor werd inge schreven door; G. Takken voor 4 95; J. van Eijken voor 4.50; E. Bakkenesvoor ƒ4.40; A Bakkenes voor 4.22V> alles per duizend. Aan laatstgenoemde is de levering opgedragen. Bij de aanbesteding van brand stoffen voor de gemeentegebouwen werd ingeschreven als volgt voor 400 H L. steenkolenPh. M. Putman, Ruhrkolen 86 en Limburg- sche kolen 94 cent; J C. van der Logt 97, wed. Goenen 86 en J. van Ginkel 83 cent; voor 015 dubbele H L. korte tuif J. van den Heuvel 56 cent, J. van IJken (Kleine Koppel no. 25), 54. J. C. v. d. Logt 50, en J. van Ijken (Kleine Koppel no. 1) 47 cent: voor 1415 dubbele H.L. lange turf; J. van IJken (Kleine Koppel no. 25) 34 cent, J. van den Heuvel 34, J. C. van der Logt 30. en J. v. IJken (Kleine Koppel no. 1) 29 cent. De levering is gegund aan de minste inschrijvers. In eene jl. Maandagavond door de Amersfoortsche afdeeling van de S. D. A. P. uitgeschreven vergadering in de tooneelzaal der Sociëteit «Ver eeniging* sprak A. B. Kleerekoper uit Amsterdam over de beteekenis van het algemeen kiesrecht in verband met de beiooging op «Rooden Dinsdags te 's-Gravenhage. De Handelsschool zal a.s. Zater dag 14 September des namiddags te 2 uur officieel worden geopend. De heer II. van de Pavert hei» dacht gisteren den dag waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de firma J G. de Jager Zoon. Niet minder dan vijf leden van het personeel der firma Hehenkamp Co, mochten dezer dagen hunne 12V4 jaiige onafgebtoken dienst in de confectiezaak herdenken. Het tentenkamp achter de infan- terie-kazerne is om het aanhoudende vochtige weder ontruimd. De man schappen zijn zoo goed mogeiijk in de kazernes gehuisvest. Door de politie werd de eigenaar van een woonwagen aangehouden die nog eenige dagen hechtenis te goed had. De delinquent gaf echter de vooikeur aan het betalen eener boete van 10 gulden. Een tweejarig meisje, dat Maan dagmiddag bij afwezigheid der moeder met lucifers speelde, geraakte daarbij in brand. Dr. van Enst achtte opne ming in het ziekenhuis noodzakelijk. Geneeskundige hulp mocht echter niet meer baten, nog denzelfden dag stiei f de kleine aan de gevolgen. Aan den onderkapelmeester Van Hedel word heden op plechtige wijze het onderscheidingsteeken voor 36-jarigen dienstijd uitgereik Langs de rivier de Eem zjjn tus- scben Baarn en Amersfoort enkele polders onder water geloopen. Concertbureau Firma A. VERN0UT, Haarlem. firoote of St- Joriskerk te Amersfoort. Donderdag 19 September 1912, 's avonds 8 uur, (einde half 10). te geven Hoor de wereldberoemde Alt-zangeres met medewerking van den Organist LOUIS ROBERT. PROGRAMMA: Liederen van Tosti, Hugo Wolf, Heinr. van Eyken, Grieg, Yerdi, Bern. Zweers. Liszt en Dvördk. Orgelstukken van Baeh, Boêllmann, César Franck én Alex. Gnilmant. Toegangsbewijzen (en Tekstboekjes 4 10 ct.) dagelijks verkrijgbaar bij den heer G. J. SLOTHOUWER, Boek handel, Langestraat 77. Aan het kerkgebouw zijn geen toegangsbewijzen of tekstboekjes verkrijgbaar. J.l. Zaterdagavond werden in Concordia met een hartelijke toespraak aan de beeren jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers en mr. dr. J. G. Stenfert Kroese, de geschenken aangeboden, waarvoor door een groot aantal inge zetenen onzer gemeente de gelden waren bijeengebracht. Naar wij reeds meedeelden, is het aandenken voor den oud-burgemeester het bekende schilderij van H. J. Wolter Jr. »Dooi'', waarvoor bem op de tentoonstelling van «Arti et Amicitiae* in 1904 de Willink-Van Collen prijs werd toege kend. Het doek, den oud-secretaris aangeboden, eveneens van H. J. Wolter is op meer moderne wijze behandeld en stelt voor een panorama der stad gezien van den tweeden omgang van den Lieve-Vrouwe-toron naar bet Oosten en dus met de St. Joriskerk en het daarachter liegende stad-ge- deelte; een echt zonnig schilderij. Daarbij was voor ieder hunner ge voegd een vloeimap, op de zilveien hoeken waarvan hun naamcijfer, het wapen van Amersfoort en de data van in functie treden en van bet eer vol ontslag. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens in de eerste dagen van October van Soestdijk te vertrekken, tot bet maken van een buitenlandsche reis. Koninklijk bezoek aan het kamp bij Harderwijk. Hare Majesteit de koningin heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan het kemp bij Harderwijk, waar thans twee bataljons infanterie uit Leeuwar den gelegerd ziju tot bet bonden van manoeuvres. Per automobiel kwam H M. reeds om ballnegen in den morgen in bet kamp aan, vergezeld van den generaal- majnor Baron vau Tuyl van Seroos- kerken, den ordonnans officier Baron van Voorst tot Voorst en Freule van de Poll. De commandant van het kamp. majoor Enklaar, en de loco-Burge meester, wethouder Vitringa, heetten Hare Majesteit welkom, die eerst tiet kamp bezichtigde en vervolgens een manoeuvre van den troep op het terrein nabij de spoorbaan bijwoonde. Het terrein was door veldwachters en marechaussëe afgezet. Met belangstelling volgde H. M. de manoeuvres van de beide bataljons en het vuren van het snelvuurgeschut. Daarna begaf de Koningin zich per auto naar de schietbanen, waar een gedeelte van het 3e bataljon schiet oefeningen hield. Te elf uur vertrok Hare Majesteit, na majoor Enklaar hare tevreden heid over de oefeningen te hebben betuigd, naar Ermelo. waar het 3de bataljon, onder bevel van majoor Hofdijk, was opgesteld. Te half twaalf vertrok de Koningin met haar gevolg van Ermelo, om over Putten naar Het Loo terug te keeren. Het «lélilé op Soestdijk. Gisterochtend kwamen per trein te Baarn 4 bataljons van het 10de re giment infanterie uit Haarlem, Hoorn en Helder. Onder commando van kolonel jhr. J. F. van Spengler mar cheerde de troep naar Soestdijk, alwaar te II uur onder het spelen der stafmuziek werd gedefileerd voor de Koningin-Moeder. H. M. bevond zich tijdens het voorbijtrekken der troepen met hare zuster, de Hertogin van Albany, en eenige dames en heeren dor hofhouding op liet bordes van bet palois. De comman dant Spengler werd bij H. M. ont boden en Koningin Emrna onderhield zich tijdens bet défilé met dezen hootd-officier. Na afloop van het défilé marcheerde de troep naar de leger plaats bij Zeist, alwaar zal worden gekampeerd. Ondanks het regenachtig weiier was er veel belangstelling van de zijde van hel publiek. Doctor A. Kuyper'e ontslag als Kamerlid. In «De Standaard" van Maandag avond komt de mededeeling voor. dat door dr. Kuyper, Kamerlid voor Ommen ontslag als zoodanig is genomen, en bericht hiervan aan Binnenlandsche Zaken ingezonden. Tengevolge het aanhoudend slechte weer zullen waarschijnlijk de schietoefeningen der thans kampee- reride seriën in de legerplaats bij Oldenbroek worden afgebroken en de compagnie vesting-artillerie uit Utrecht en de instructie-compagnie uit Schoon hoven niet 11, maar reeds 9 dezer naar hun garnizoen terugkeeren. (Zw. CU De natte zomer. Klachten uit alle deelen des lands bereiken ons over de treurige gevol gen, die de veelvuldige regens der jongste maanden voor land- en tuin bouw hebben. In de Haarlemmermeer wordt de scbade op meer dan een millioen gulden geschat. In Gelderland is bet grasgewas totaal mislukt. De landerijen waren op sommige plaatsen geruimen tijd over stroomd en bet gewas is zelfs niet voor het veevoeder geschikt door den onaangenamen reuk, dien het afgeelt. De haver is zoo goed als bedorven. Een landbouwej te Barneveld, die tot de gelukkigen behoort, wijl hij heel wat wist te redden, lijdt meer dan 1000 schade. Hoe het er met de qualireit der late aardappelen zal uitzien, is een vraag die niemand durft beantwoor den. Men vreest 1 In do streken waar bet koren zoo tijdig rijpte dat men bet nog bij droog weer kon binnenhalen, mag men heel blij zijn, want waar dit niet bel geval was kan men den oogst zoo goed als verloren beschou wen. De rogge, op het land staande, wachtende op gunstig weer om ge oogst te worden, ligt door de vele regens op den grond. De natuur doet haar werking en uit de rijpe korrels in de aren ont spruiten niieuwe loten, zoodat men tiet zeldzame verschijnsel aanschouwt van een graanveld in zijn eerste stadium. Wat het vorige jaar de hitte bracht een slechten oogst, wordt nu veroor zaakt door bet vele water. Slechts de kool schijnt er wel bij te vared. Doch een mensch leeft nu eenmaal niet alleen van kool! t> Handelsblad') Coers' Liederen van Groot- Nederland. De Vereeniging: Het Nederlandsche Lied heeft aan hare leden weer een bundel Liederen van Groot Neder land, verzameld door F. R. Coers Frzn. (C. M. B. Dixon Co., Apel doorn) gezonden en wel Uit den vNederlandtsche Gedenck elancko van Adrianus Valerius (1626). Zesde reeks, bestaande uit: Hoogmoedig geest. 't Quret grocyt in groot getal O Heer, die daer des Hemels tente [spryt. Ghy die tot een Opperheld. Ick meyn g'u veeren vry vind gekort. Begeertens lust baert altyt quaet. Al woud' ick. Geluckig is hy die leert sterven. Ach bitterbeyt. De Heeie geeft ons groote stof. O Mensch! denct dat ghy tocb syt [sterf'lyck. Elk lied heeft een aanteekening, welke o. a, de gebeurtenis meldt waar door het lied is ontstaan. Met- de Achtste reeks, welke ter perse is, zal de uitgave Liederen van Groot-Nederland, verzameld door F. R. Coeis Frzn. alle liederen bevatten van den NederlantscheGedenck-clanck. Vrijzinnige Landdag. Op den te Hilversum gehouden Landdag vanwege den «Bond van Vrijzinnige Propaganda- vereenigin- genct. onder voorzitterschap van dr. 1 II. J. Vos, werdeu de volgende onderwerpen besproken: «De wenschelijkheid van Vrouwen- kiesteebt*, door mevrouw Heineken Daum »Onze sociale wetgovingcr, door den heer mr. J. Hingst; li Waarom vóór een Volksleger?* door den heer R C. van der Haagen «De taak der jongeren«, door den heer J. B. Ament; «Wat ons van de Tariefwet te wachten staat«, door den heer W. de Jong, lid der Tweede Kamer; «Volksonderwijs*, door den heer W. O. A. Koster; [let liberalisme en de arbeiders klasse*. door den beer D. Manassen; »Vrijzinnige samenwerking», door den heer mr. H. Smeenge. De bijeenkomst, welke door onge veer duizend personen werd bijge woond, werd door den voorzitter met een opwekkend woord gesloten. Na afloop van de vergadering hielden het bond^bestuur, de sprekers, de afgevaardigden van aangesloten vereenigingen en eenige andere be langstellenden een gemeenschappe- lijken maaltijd in «Het Hof van Holland.* Esperanto in den Haag. Ieder Hagenaar, hetzij hij een ge affecteerd baronnetje is, levende op een voet, omhuld door zijden kousen en lichtgele schoenen, hetzij de straat bengel. die vol wijding het eindje sigaret oprookt, dat eerstgenoemde juist wegwierp, hetzij hij een schakel vormt in de keten welke voornoemde typen nauw verbindt, ieder Hagenaar, tot welke categorie hij ondergebracht moet worden, kijkt met een blik van no ja, dat weet ik al lang," zoodra hij over Esperanto hoort of leest. En dit kan ons geenszins verwon deren, daar de Esperantobeweging in den Haag al aardig ingeburgerd is. Men heeft er een Neutrale Esp. groep, een van arbeiders, van tram conducteurs, van politieagenten, van Katholieken en van Kath. arbeiders. Op het terrein van gemeenschappelijke belangen werken deze groepen 500 leden) wederom samen, onder den naam van Haga Propaganda komitato. Geregeld vergaderen de afgevaardigden in het Esperanto Oficejo, een Esp. inlichtings-bureau, P rinse- straat no 8, waar tevens alle Esp. leer- en leesboeken verkrijgbaar zijn en waar een Esp. Catalogus voor een ieder beschikbaar is. Aan het hoofd van dit bureau staat een bekwaam Esperantist, tevens redacteur van het orgaanla Holanda Pioniro. Ook van officieele zijde onder vindt de Esp. beweging steun. In October a.s. zullen van gemeente wege twee Esp. cursussen, bij wijze van proef, geopend worden. Het ij verige raadslid, de heer Thamson bracht niet weinig bij tot bereiking van dit succes. Om het Haagsche publiek met deze stadscursussen bekend te maken, verklaarden een 12 tal bioscopen zich bereid om gedurende een 6 tal weken in Aug. en Sept. hun doek tot dit doel te leenen. Voorts geven enkele Esp. groepen ieder jaar in de maand December een Esp. propaganda feest avond, waar men telkenmale kan rekenen op een bezoek van 6 A 700 belangstellenden. Dat de Internationale hulptaal beweging in dit centrum van Inter nationalisme dus goede voortschreden maakt, behoeft ons niet te verwon deren. De duurte der levensmiddelen. Neen, waarlijk het is geen gekheid, zooals men wel eens meent; bet is hooge ernst; in Duitschland bestaan toestanden, die men in een beschaafd land niet zou meenen te kunnen aantreffen, als gevolg van do ongeluk kige protectie, die de lasten niet op den buitenlandsche producent laadt, zooals men vaak ten onrechte meent, maar op den binnenlandschen con sument. Door protectie, hooge invoerrechten en het sluiten der grenzen, heerscht vleeschnood. In sommige gemeenten wordt gepoogd hieraan tegemoet te komen, door het minderwaardige, maar voor de gezond-heid niet scha delijke vleesch tegen kleine vergoeding te verkoopen. Hoe dat in zijn werk gaat, deelt een medewerker aan de «Vorwarts» mede, die een avond, eer. nacht en een morgen aan de «Frei- barik» in Berlijn doorbracht. Hij verhaalt: »Een agent van poli tie was het die ons Vrijdag in alle vroeg te den weg wees naar de Freibank in de Thierstrasse«Daar staan reeds duizenden sedert gisteravondzeide hij. Ongeloovig keken wij den geheim den staatsdienaar aan. Maar de wer kelijkheid was meer dan troosteloos. De eersten stonden er al van Donder dag 6 uur. Zij hadden veertien uren gewacht, om misschien zes pond minderwaardig vleesch te krijgen. Den geheelen nacht hadden zij in wind en regen gestaan. Want eerst om half zeven 's morgens worden de voorsten in de hal gelalen; wegens de beperkte ruimte een paar honderd, en om acht uur begint de verkoop. Te middernacht was de wachtende menigte reeds 300 menschen. In de voorhal stonden om 7 uur 's morgens ongeveer 300 menschen buiten, langs den langen muur van het abattoir meer dan duizend, en bij het begin van den verkoop wachtten aan deze «Freibank" meer dan 2000 menschen. «Voor het meerendeel komen zij uit de meest algelegen voorsteden. De vrouwen dicht in doeken gepakt, bren gen ban ken, stoelen, vouwstoel ijes mede. Met verstijfde vingers breien of haken zij, om den langen, kostbaren tijd niet onbenut te laten. «Het was een politieagent, die ons verhaalde, dat kinderen reeds 's mor gens om 5 uur een plaatsje in de file zochten. Zij werden echter snel naar huis gejaagd. Maar wij zagen ook jonge nog niet schoolplichtige kinderen, die den geheelen nacht bij moeder hadden gestaan, wat door sommige vrouwen met recht werd veroordeeld. «En dan staan hier nog honderden tevergeefs. Aan alle «Freibanken* wordt geklaagd dat de voorraden voor de vraag te gering zijn. Honderden die in de Thaerstrasse den geheelen nacht, uur aan uur, hebben gestaan, kunnen niets meer krijgen. Uitzoeken mag niemand. Men moet nemen wat wordt toegeschoven. «Dagelijks, behalve Donderdag en Zondag (dan zijn de Freibanken ge sloten) is bet gedrang even groot. Voor de Freibank in de Manteuffelstrasse stonden om 8 uur 300 menschen. In de Gi ünthalerstrasse was het nog erger Hier zakte een oude man, die in de voorste rijen sedert vijf uur wachtte, ineen Zulke tooneelen zijn wel geschikt om «bet verblijdend resultaat van onze

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2