TILLY KOENEN, TROONREDE Plaatselijk Nieuws. KERKCONCERT delen. Vroeger toch moest er nog altijd geraden worden naar de prijzen door concurrenten betaald doch in het gestelde geval,dank zij de Bank, is alles met juisie zekerheid door deze machtige Combinatie en machi natie onder contróle te brengen. En nu komt de kroon op het werk zetten: De Nederlandsche Koloniale Petro- leurr.-Mij. (Koninkl. besluit van 11 April 1912) waarbij als directeuren verschijnende S. O. C. vrienden, de heeren W. T. Klaare en F. J. E. Horst- mann, directeuren tevens van de A. P. C. Niet ongepast gelooven wij deze machtige gecombineerde lichamen te mogen noemen: een in den staat. Gelukkig heeft eenige jaren geleden ZEx. Minister Cremer verhoed dat de Standaard O. C. door overneming der concessie Moeara Enim, zich in Ned. Oost Indië nestelde. Ware dit toen aan de S. O. C. gelukt, dan zou zij door de grcote productie der M. Enim gesteund de andere produ centen wei tot overgave gedwongen hebben, alle voordeelen der Indische producten naar Amerika hebben doen vei huizen en er ware dan nooit eene krachtige waarlijk nationale «Konin- klijke Nederl. Mij tot Exp). van Pe- troleumbronnen in N. Indië geweest. Dit haar toen niet gelukt zijnde, heeft de S. O. C. na dien lijd verschillende andere pogingen in het werk gesteld en getracht zich in N. O. Indië onder andere namen concessiën te verschaf fen,'t welk niet vlotten wilde. Daarom komt nu de Nederl. Kolon. Petroleum Mij., met de twee A. P. C.-directeu ren aan het hoofd, om het toen ont snapte, te herwinnen. Thans is de A.P.C. bezig in Ned. 0.- Indië de détail-handel in petroleum te bewerken en wel onder de leiding van den heer M. Kohier, eerder pro curatiehouder der A. P. C. te Rot terdam, daarvóór chef en leider der A. P. C. te Rotterdamhet zal dien heer in Indië, evenals in Amsterdam wel gelukken zich van liet geheele afzet gebied meester te maken en ook daar, evenals in Nederland de handelaren te dooden of tot ondergeschikten van de A. P. C. te maken De door de A. P. C. gevolgde taktiek in lodië om den detailhandel machtig te worden is dezelfde als die welke voor 20 jaar in Nederland gevolgd werd. Alleen gaat het nu op grooter schaal, de A. P. C. verkoopt in Indië tot onge veer de helft van den prijs waarvoor zij in Nederland verkoopt zoodat men nu feitelijk in Nederland betaald de poging der S. O. C. om hare concu- lente ten onder te brengen. liet is in dit geval gelukkig eene sterke concurente welke de S. O. C. tegen over zich heeft, doch daardoor tevens zeer beslist bewezen, dat ieder die niet over millioenen beschikt door dezen kolossus (S. O. C.) eenvoudig afgemaakt wordt. Wij verzoeken Uwe Hooge Verga dering eerbiediglijk Uwe aandacht op deze gecombineerde Machinatie te willen vestigen en te verhoeden dat geheel Nederland met hare Koloniën komen zal onder den indirecten in vloed van de Standard oil Company. 't Welk doende enz. P. A. Tiel c. s. De gisteren door II. M. de Ko ningin uitgesproken luidt als volgt: Mijne Heeren Het is mij aangenaam u weder om mij vereenigd te zien. Ook in het afgeloopen jaar bleven onze betrekkingen met de andere mogendheden van den meest vriend- schappelijken aard. De toestand van den landbouw in al zijne vertakkingen is gunstig, ondanks ernstige tegenspoeden, die een tijdelijk karakter hebben. Handel en nijverheid bleven zich in bet afgeloopen jaar over het algemeen op bevredigende wijze ontwikkelen. Het scheepvaart verkeer nam opnieuw in niet onbelangrijke mate toe, terwijl ook de resultaten van het rederijbedrijf gunstig waren. De uitkomsten van de verschillende takken van visscherij zijn over het algemeen minder onbevredigend dan hel vorige jaar. Met dankbaarheid mag worden ver meld, dat de algemeene toestand in Oost-Indic in velerlei opzicht reden tot tevredenheid blijft geven. De West-Indische koloniën werden geteisterd door eene langdurige di oogte ten gevolge waar ran inzood«rbeid de bevolking der Benedenwindsche Eilan den van dc Kolonie Curntjau in zorg volle omstandigheden verkeert. Burgerlijke en militaire landsdiena ren, zoo hier te lande als in de Koloniën, blijven hunne laak op lofwaardige wijze vervullen. Ten gevolge van de sterke toeneming van 's Rijks middelen en inkomsten laat zich de financieele toestand des lands voorshands niet ongunstig aanzien. Echter doen de vele onvermijdelijke nieuwe uitgaven, waaronder die voor de uitvoering der aanhangige wets ontwerpen op sociaal gebied, en de omstandigheid, dal niet onafgebroken op eene zoo sterke toeneming der inkomsten mag worden gerekend, de totstandkoming van alle ingediende ontwerpen tot duurzame versterking der middelen dringend noodzakelijk achten. Het rapport der Staatscommissie voor de Grondwetsherziening heeft onverwijld een punt van ernstige over weging uitgemaakt. De Regeerings- voorstellen zullen, naar ik mij vlei, u nog in den loop van dit kalender jaar kunnen bereiken. Deze zitting zal uwe toewijding en krachtsinspanning op zware proef stellen, omdat het onafgedaan ge bleven Wetsontwerp tot verzekering tegen de geldelijke gevolgen van Invaliditeit en Ouderdom en bet voor stel tot dekking van de daaruit voor 's lands schatkist voortvloeiende kosten, alsmede het onlwerp-Ziektewet, aller eerst uwe aandacht blijven vragen. Dit mag niet beletten, dat nevens de andere voorstellen, welke mede ter tafel zijn gebracht, nog enkele wetsontwerpen worden aangeboden. Voorstellen tot wettelijke regeling betreffende woonwagens .en woon schepen, tot bestiijding van habitueele dronkenschap en tot beteugeling van landloopel ij en bedelarij zullen worden ingediend. De voordrachten in zake de pension- neering van gemeentelijke ambtenaren en van hunne weduwen en weezen zijn zeer spoedig te gemoet te zien. Een diietal wetsontwerpen naar aanleiding van het rapport der Ineen- schakelings commissie zjjn in geleed heid gebracht. liet ligt in het voornemen de departementen van marine en oorlog te vervangen door één departement van defensie. Een wetsvoorstel zal u bereiken, houdende eene vooiloopige regeling in zake electriciteitsvoorziening. Omtrent de kanaliseering van de rivier de Maas, mede ten behoeve van den afvoer te water der kolen- mijnproducten in Limburg, zullen voorstellen worden ingediend. Een wetsontwerp zal u worden aan geboden tot geleidelijke opheffing van de in Oost-Indië op hoog gezag inge voerde koffiecultuur. Moge Gods zegen aan uw arbeid worden geschonken. Ik verklaar de gewone zitting der Stateri-Generaal te zijn geopend. Hare Majesteit de Koningin, verge zeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Pi ins der Nedei landen, Hertog van Mecklenburg, en voorafgegaan door de Commissie, verliet daarop de vergaderzaal. De VOORZITTER sloot, nadat de Commissie in de zaal was teruggekeerd, de Vereenigde vergadering. Omtrent de plechtige Opening der Kamers lezen wij in 't Handelsblad het navolgende: De plechtige opening der Stalen- Generaal bracht, nu H. M. de Koningin zich daartoe persoonlijk met den Ko ninklijken stoet naar de Ridderzaal begaf, weder duizenden en duizenden op de been. Het weder werkte daartoe mede, zelfs kwam zoo nu en dan de zon eens doorbreken. Reeds voor twaalven trok oud en jong naar den weg, dien de stoet zou volgen om zich daar in dichte rijen te scharen achter do langs den geheelen weg van het paleis tot aan het Binnenhof opgestelde militairen. Vooral in de omgeving van het paleis heerschte reeds vroeg een ongekende drukte. Tegen 12 uur kwamen daar de gre nadiers met de Koninklijke militaire kapel aan het hoofd aanmarcheeren: het waren de afzettingstroepen, die dienst moesten doen in Noordeinde en Voorhout, zoomede de manschappen, die met het regimentsvaandel onder commando van kapitein jhr. Six de eere-wacht op het plein voor het paleis uitmaakten. Deze eerewacht werd opgesteld ter weerszijden van het plein voor de colonnaden, terwijl de militaire kapel voor den rechter- paleisvleugel werd geplaatst. Naarmate liet tijdstip naderde, dat de Koninklijke stoet zou worden op gesteld, werd het voor het paleis al drukker en drukker. De militaire autoriteiten, die te paard H. M. naar de vergaderzaal zouden begeleiden, plaatsten zich bij hel ruiterstandbeeld. Leden van de hofhouding kwamen aan liet paleis voorrijden, het eere- escoite huzaren tot opening en sluiting van den stoet kwam met de regiments kapel zijn plaats innemen. Eenige minuten voor een uur daver den plots uit de wachtende menigte boera's op. Koningin Wilhelmina had zich namelijk aan een der balkon vensters van het paleis vertoond en nauwelijks hadden de belangstellenden Hare Majesteit, die gekleed was in 't wit met witten hoed, opgemerkt, of juichkreten stegen op en er werd gewuifd met boeden en zakdoeken. Minzaam knikte de Vorstin, bij wie zich even later Z. K. H. de Prins, gekleed in admiraalsuniform, had gevoegd, de juichende menigte toe. Gedurende het voorrijden van de hofiijtuigen, die deel uitmaakten van den Koninklijken stoet, bleven Ko ningin en Prins aan het venster. Daar klonken precies te één uur korte militaire bevelende gouden koets kwam voor het paleisbordes, de eere wacht presenteerde het geweer, de trommen werden geroerd en plechtig zette de Kon. Militaire Kapel het Oude Wilhelmus in. Daar verschenen Koningin en Prins op 't bordes: een daverend gejubel weerklonk, toen het Koninklijk echt paar plaats nam in de gouden statie koets en die juichkreten plantten zich voort langs den ganschen weg, waar uit verschillende huizen de driekleur was ontplooid. Zoo schreed de stoet langzaam voort tusscben de dichte lijen toeschouwers langs Heulstraat, Voorhout, Korte Vij vei berg naar het Binnenhof. De Ridderzaal bood hedonmiddag bij de opening der Stalen Generaal weder den bekenden schitterenden aanblik van uniformen, zwaar van zilver en goud, van booggepluimde steken en kleurige unifoimen, van ridderorden en bieede eerelinten in alle tinten, van smaakvolle dames toiletten en pracht van gala-costuums. Tusschen de donkergroene ambts gewaden der Kamerleden zag men enkele beeren in rok of gekleedejas, zoo de hoeren Bos, Ketelaar, Scheuier, Elhorst, Pullcma, Oosterbaan, De KIer k, Van Nispen (Rbeden), Teenstra, Van Vliet De Jong (Hoorn), en De Boer; verschil lende militaire uniformen, de heeren Thomson, Duymaer van Twist, Van Loeben Seis en Van Vlijmen, terwijl de heeren Van den Borch van Verwolde en Van Wassenaar van Rosande in uniform van Kamer- heeren en de heer Verheyen in die van Jagermeester der Koningin ge kleed waren. Het Eerste Kamerlid Van den Berg was in ambtskostuum als burgemeester van Delft, de heer Kraus in zijn uniform van oud-Minister. Evenals altijd droeg de Vooizitter der vereenigde vergadering groot tenue generaalsuniform, waarover het lint van grootkruis van den Nedei landschen Leeuw. Dan zag men verder de leden van den Raad van State, van de Rekenkamer en van den Hoogen Raad in ambtsgewaad. Een aantal leden van het corps diplomatique waren in van goud en ridderorden fonkelende uniformen, de Turkscbe gezant met zijn roode fez, de Japanscbe gezant wegens den rouw in zijn land in eenvoudig zwartvoorts de Commissaris der Koningin in Zuid Holland, baron Sweerts en de burge meester der residentie, jhr. mr, Van Karnebeek in ambtscosiuum; verschil lende leden van den generalen staf, onder wie de chef van dien staf, generaal Snijders en andere autori teiten, te veel om op te noemen. Een kleuriijke groep vormden de Ministeis van wie verschillenden ge tooid met groene, roode of paarse grootkruis-ordelinten. Zij namen ter linkerzijde van den halven cirkel plaats waarin tegenover den troon de Kamer leden gezeten waren. Het was een plechtig oogenblik, toen onder doodsche stilte buiten het oude Wilhelmus weerklonk en de komst der Koningin werd aangekon digd, terwijl men buiten het gejubel der menigte hoorde. De Koningin, in wit satijn en een witte pleureuse op den hoed, schreed binnen ter zijde van het Eerste Kamer lid den heer 't Hooft, lid der Com missie van in en uitgeleide en gevolgd door den Prins, die door den heer Van den Borch van Verwolde werd begeleid. De stoet grootwaardigheidsbeklee- ders, Katnerheeren en Hofdames, die H. M. en Z K. H. voorafgingen en volgden, schaarden zich deels achter deels terzijde van den troon. De Prins nam op den troonzetel ter linkerzijde van H. M. plaats, die zittende met welluidende, doch tame lijk zachte stem de troonrede voorlas Toen H. M. de lezing beëindigd had, stouden alle aanwezigen op en hieven do Kamerleden een driewei 1 «Leve de Koningin, hoera" aan, waar toe de heer Van den Borch van Ver wolde het sein gegeven had. Van de socialistische Kamerleden was bij de plechtigheid geen tegen woordig. De Koningin droeg het lint van het grootkruis van den Neder landschen Leeuw, de Piins was in admiraals uniform. Het geheelonthouders zangers feest j.l. Zondag op't landgoed «Nim- merdor» gevierd mag goed geslaagd heeten, al had het weèr velen afge schrikt er heen te gaan. Het bleef gelukkig dioog en het wel wat groote programma kon zonder stoornis afge werkt worden. De zangkoren hielden zich dapper, al valt het niet te ont kennen dat ze te zwak voor dit woud waren en allen te gelijk lateri zingen, ging natuurlijk ook niet zonder vooraf gaande repetities. Spreker was de heer G. Westmijze van Leiden. Tot onderwerp bad hij gekozen: »De Doodsklok van 't Alco holisme*. Hiermede bedoelde hij, dat eindelijk het alcoholisme zal worden overwonnen en dat de tijden hier reeds op wijzen. De meeningen der menschen veranderen. Werden de krankzinnigen b v. vóór 100 jaar geplaagd, thans worden ze liefderijk verpleegd. Zoo gaat het ook met hetdrankvraagstuk. De drinkgewoonten vindt men nu ver keerd, doch voor enkele jaren zag niemand er kwaad in. De matigheid is nog het grootste struikelblok, want de dronkaards wor den uit de maligheidsmannen gerecru- teerd. Geheelonthouding is het eonige middel om de menschheid van het alcoholisme te bevrijden. Dit erkennen thans zij die het vroeger niet geloofden. Liefde, zeide spreker, moetdediijf- veer van onze handelingen zijn, liefde tot onzen naaste doet ons den strijd tegen koning alcohol aanbinden. Ten slotte richtte hij het woord lol de moeders en gaf ze een praktische raad: Ze moesten voor een gezellig tehuis zorgen en niet door ovei dreven zinde lijkheid hun jongens de straat op, of naar de kroeg jagen. Een luid applaus was een bewijs van instemming met bet gesprokene Aan den afstandsrit Amersfoort Arnhem ApeldoornAmersfoort, werd j.l. Zondag door 40 wielrijders deelgenomen. Precies te 9 uur had bij het café «Het Boompje» de afrit plaats. De totaalafstand bedroeg 110 K.M. Reeds te 1.50 kwam Jac. Brunt, de bekende wegrijden uit Hilversum, als eerste binnen, te 2.17 gevolgd door J. A. Kaljee van hier. De overige deel nemers kwamen als volgt binnen: 3 v. Diedenhoven te 2.24; 4G.E. Waldner, een 16-jarig jongmensch; 5 Wiggers de Vries, 6 F. Cl. Waldner, allen te 2 40; 7 en 8 Busser en Koldenhof te 2.43; 9 Goudkuil te 2 47; 10 en 11 Jansen en Spiekerman te2.54; 12Frans- sen te 2.50; 13 Goedhals te 2.57; 14 de Vries te 2.58; 15 en 16 v. Hoeyen en Nefkens te 3; 17 en 18 Holtman en Slafleu te 3 04; 19 en 20 ten Haaf en M. Brunt te 3.05; 21 en 22 Welle en Meigatier te 3.10; 23 Uytermark te 3 14; 24, 25 en 26 H. Smit, van Beek en Peelers te 3.15; 28 en 29 Ilennipman en van Doorn te 3 20; 30, 31 en 32 Knollenburg, van Spen- ger err Brandhof te 3.35; 33 Cobussen te 3 39; 34 Overweg te 3.44; 35 v. d. Biezenbos te 3 45; 36 C. Smit te 3.46; 37 Kersens te 3.55; 38 Wijnen, 39 Martha, 40 Hagebeuk en 41 Epskamp te 4 uur. Al deze deelnemers kwamen, daar de geheele afstand binnen 7 uur moest worden afgelegd, dus voor de uitge loofde medaille in aanmerking. Onge lukken hadden, dank zij de goede regeling, niet plaats. Voordrachtemvedstrijd. Zondagavond werd in de »Vereeni ging» de tweede wedstrijd gehouden, uilgeschreven door de tooneelvereeni- ging «Door Inspanning Uitspanning». Voor de duetten hadden zich 10 tweetallen aangegeven. Nadat de heer S. J. van Duinen de aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, biacht de heer J. Sinnige, als voor zitter van de sociëteit, hulde aan de mededingers en bood de vier mede werkende dames ieder een bouquet aan. Hierna nam de wedstrijd een aan vang, waarvan de uitslag was: le prijs, gouden medaille, aange boden door den heer D. Gerritsen, de heer en mevrouw 11. A. van Musscber, Haarlem met «De verliefde huisknecht of de list van Frits« (49'/, punt). 2e prijs, groot veiguld zilveren medaille, aangeboden door den heer II. W. E. Vrijdag; de heer en mevr. J. W. de Bruin, Rotterdam met «Zoo gaat beu (45 punten). 3e prijs, verguld zilveren medaille, aangeboden door Mr. S. G. baron van Weideren Rengers, de heer Wamste- ker en Mej. Wolters, Deventer, met «Geurt en Teun van 't Platteland» (44'/, punt) 4e prijs, verguld zilveren medaille, aangeboden door de Tooneelvereeni- ging «De Kring», de heeren P. C. Brico en A. J. Hanraads, Amsterdam met »De begrafenis van Oem Manus» (43'/, punt). 5e prijs, groote zilveren medaille aangeboden door den heer S. J. van Duinen de heeren T. Boulangé en R. P. v. d. Hoek, Hilversum met «de gouden bruiloft van Oom Manus«. Do zangprijs, groot zilv. distinctief, aangeboden door den heer A. de Vries, werd toegekend aan den heer en mevrouw Musscher. Ook verwierven zij den eereprijs voor het hoogst aan tal punten, zijnde een verguld zilveren medaille aangeboden door Jhr. Barch- man Wuytiers. Nadat de heer Van Duinen de regelings-commissie nog een pluimpje had gegeven, deelde de heer Bouberg Wilson het een en ander omtrent de voordrachten mede. Een gezellig bal besloot ook dezen uitnemend geslaag den avond en hield een groot gedeelte van het overtalrijke publiek tot den vroegen ochtendstond bijeen. Zij die Donderdag avond het van wenschen bij te wonen wordt geraden, ten einde teleurstelling te voorkomen, zich tijdig van entreébewijzen te voorzien. Zij zijn, evenals de tekstboekjes met programma, uitsluitend ver krijgbaar in SLOTHOUWER's BOEKHANDEL. Lijst van brieven en briefkaar ten. geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort, geduiende de le helft van de maand September 1912. Brieven Binnenland. Meyer Amersfoort. F. v. Wijnbergen Apeldoorn. IC. Delmer Leiden. Briefkaarten Binnenland. H. C. de Jager Amersfoort. H. Fevlinger Amsterdam. J. Klee L. Kilicen C. Jorna K. Pluggens A. Woldekker Groningen. J. de Jong Hilversum. A. Scheller Rotterdam. Klinkenberg Zeist. A. Kienecker Utrecht. Brieven Buitenland. Wed. Brinkmann Bielefeld. L. Muller montigny Brussel. Briefkaarten Buitenland. A K 101 Oberhausen? J. Wertbeimer Paris. C. C. Callenbach Rüdesheim. De Directie der Nederlandsche Heidemaatschappij verzoekt ons mede te deelen, dat vanwege de Landbouw- vereeniging Minden Ravensberg en de Vereeniging voor Wiesenbau, Moor- en Heidekulturen in Westfalen, den 20sten September a.s. een wedstrijd is uitgeschreven voor landbouwwerk tuigen speciaal voor de verpleging en het bewerken van grasland. Onder meer zullen aan den wedstrijd deelnemen: schijfeggen, vleugeleggen weide-eggen, cultivatoren, weide slee pen, weide-rolleu. greppclploegen ket tingeggen, enz. De wedstrijd vindt plaats in de om geving van Bielefeld, begint des mor gens om 10 uur en zal vermoedelijk ten 4 ure eindigen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2