/Gffnriï P^\ Were 5?J caca VP®* ,0 Je m ifeWj |]f.i50: 1 ïkilo'ibus Gemengd Nieuws. WIJNHANDEL, jt i B. A. SIDDRÉ. REIZEN. Advertentiën. Scholl Engberts Scholten Mej. C.v.Wapinp Londen f 40. Parijs f 46.— Berlijn f 55 België f 40.— Rijn f 37.50 flarz 5 f 75.— Noorwegen f 140. Zwitserland f 50.— AMSTEHIIASSCH It El SI! Ill EAÜ „DE GLOBE", Jl Nadere inlichtingen zullen aan be langhebbenden gaarne worden ver st! ekt door de Directie der Neder- |andsche Heidemaatschappij teUtrecht. Op 64-jarigen leeftijd overleed j.l. Zondagavond na een langdurig en smartelijk iijden de heer J. A. Schoter- man, betreurd niet enkel door zijne familie maar evenzeer door allen die bem kenden. En dat zijn er niet weinige, want naast hem wier spieren door hem als gymnastiek- en scherm- leeraar werden gestaald, staat een groote menigte die met hem als commandant der Amersf. Weerbaar heid en later als zoodanig der Vrij willige brandweer of als opperbrand- meester in aanraking kwamen en zij allen achten en eeren hem om zijne velegoedeeigenschappen. Jan Schoter man was populair in den besten zin van 't woord en zal als zoodanig niet gauw vergeten worden. Zijn stoffelijk overschot wordt morgenmiddag op de Oude begraaf plaats ter aarde besteld. Het comité tot het organiseeren van cusussen voor nhooger onderwijs buiten de universiteiten! is hier ten stede tot stand gekomen. Binnen weinige dagen zal aan de ingezetenen, van wie vermoedt wordt dat zij in deze zaak belang stellen, een circulaire worden gezonden, met verzoek om deelneming. In die circulaire zullen de onder werpen die kunnen behandeld worden, worden aangegeven. Men kan daaruit eene keuze doen. Het nleergeld» voor een cursus is afhankelijk van het aantal deelnemers, maar zal niet klimmen boven f 1. per avond, terwijl zéér waarschijnlijk niet meer dan drie avonden aan éen cursus worden besteed. Men vei bindt zich voor den geheelen cursus, die per avond slechts éen uur duurt. Er bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen aan de sprekers. Zij, die geen circulaire ontvingen en wel belang in de lezingen stellen, kunnen op aanvrage een exemplaar bekomen bij den secretaris van het comité, den heer F. J. van Grasstek, Zuidsingel 40. Door den architect Herm. Kroes, werd voor rekening van de firma Hamers en van Beek in bet openbaar aanbesteed eene uitbreiding van hare tapijlfabriek. Ingeschreven werd door de hoeren C. J. Hemels voor f 389S, J. Beek te Hilversum voor f3848, C. J. Kuntz voor f 3838, Gebr. Ruiten berg voor f 3747, Fijnenberg en Wildeman voor f3707, Lensing en v. d. Vijzel voor f3448. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Aan het Commissariaat van politie is voor de rechthebbenden terug te bekomen een schakelarmband waarin een horlogetje, dat, eer het kon wor den opgeraapt, werd platgetrapt. Den Heer H. A. de Groot, oud assistent-resident van Tegal, is op zijn verzoek, wegens lichamelijke ongeschiktheid, te rekenen van en met 1 Juli jl. eervol ontslag verleend als Oost-Indisch ambtenaar, onder toe kenning van pensioen. In eene Maandagavond gehou den vergadering van de R. K. Kies- vereeniging »Recbt en Ordes werd tot candidaat gesteld voor de a. s. raadsverkiezing de heer A. M. J. Goote, de candidaat van de A. R. Kiesver- eeniging. De heer W. Kuiper deelde mede, dat bij den tijd gekomen achtte als bestuurslid te bedanken, waarop de voorzitter, de heer Jorissen hem hulde bracht voor de trouwe zorgen, ge durende 25 jaren aan de finantieele belangen der kiesvereeniging gewijd. In eene door de Amersfoort- sche Bestuurdersbond uitgeschreven openbare Vergadering op Donderdag 19 September a.s. 's avonds 8 uur, in »Ons Huis" Kortegracht te houden zal de heer Jos. Loopuit uit Amster dam spreken over: sDe strijd der Glasblazers". Bij Kon. besl. is de beer J. K. H. de Beaufort benoemd tot plaatsver vangend Kantonrechter alhier. Quick speelde Zondag tegen de Veteranen en klopte ze met 81. 't Vijfde maakte achter Rustoord tegen H. V. C. gelijk spel 11. Dr. H. J. Reynders beeft j. Maandag zijn amtelijke bezigheid als conrector aan het Gymnasium na juist 30-jarigen dienst neergelegd. Hoezeer hij zich in die periode geacht en be mind heeft gemaakt bij curatoren, collega's en leerlingen bleek uit de geschenken hem bij die gelegenheid als souvenirs aangeboden. Het college van curatoren schonk hem het pracht plaatwerk »Je Mainliendreit, een boek over Nassau en Oranje. Geschiedkun dige bijdragen bijeengebracht onder leiding van prof. Dr. T J. L. Kramer, E W. Moes en Dr. P. Wagner. Rector en leeraren vereerden hem Brugman's »Paleografie« en van de leerlingen mocht bij in ontvangst nemen »Oud- Nederlandsche steden, haar ontstaan groei en ontwikkeling! door 11. Biug- mans en C. H. Peters, benevens een draaibare boekenstandaard. De Krijgsraad te Ainhem ver oordeelde tot 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf, met verwijdering uit de gelederen, den korporaal Van L. van het le regiment huzaren, die uit een gesloten kast van het regiments- bureau een bedrag van f575.63 stal. Door hier een photographie-toestel te betalen met een der bankbiljetten, waarvan de nummers bekend waren, vloog hij er in. Toen hij in arrest werd genomen, was het geld op f 10Ü na weg. Bij bet onderzoek bleek, dat hij tijdens den diefstal korporaal van de wacht was en den sleutel van het lokaal had weggehaald uit het huis van den adjudant-onderofficier. In het lokaal vond hij in een schrijfbureau de andere sleutels van de kast en de trommels. De veroordeelde teekende booger beroep aan bij het Hoog militair gerechtshof. De Zwitsersche bladen geven nog verschillende bijzonderheden en anec doten over het bezoek van Keizer Wilhelm, waaruit blijkt, dat bij in de beste stemming verkeerde. De Keizer was ook blijkbaar goed op de hoogte omtrent verschillende gevierde personen in het land. Toen de Bonds president hem aan het station te Zurich den Bondsraad Motta voorstelde, zeide hij direct: «Niet waar, meneer, u bent te Heidelberg cum laude ge promoveerd? Ik feliciteer u:i Bij de manoeuvres maakte generaal von Plessen, die tot het gevolg behoorde, kennis met den Franschen generaal Pan en hij herinnerde zich dat zij in 1870 tegenover elkander hadden ge staan. sZekei« zei de Franschman sik kan het tegenwoordig nog merken,» en daaibij wees hij op zijn armstomp. Met dezen generaal kwam toen ook de Keizer in gesprek, vooral over de nieuwe Fransche uniformen De Keizer zeide dat hij vooral de shako leelijk vond, safifreux, vraiment aflreux«, naar hij er met levendig gebaar bijvoegde. Lachend trachtte generaal Pan toen zijn shako te vor- dedigen tegen dit afkeurend oordeel. Toen de Keizer aan het station te Bern afscheid nam, zei hij tot den vooizitter van de feestcommissie»ik weet wat u nu denkt: Goddank, dat we hem weer kwijt zijn Ook bij de receptie van de Duitschers te Zürich had de Keizer allerlei vroolijke opmerkingen. In een gesprek met de vertegenwoordigers van de Duitsche studenten noemde hij een medicus »bacillenvanger« en een jong schei kundige »giftmenger«. Tot den laatste zeide bij: »Het is werkelijk ver wonderlijk wat de chemici tegenwoordig tot stand brengen. Nu kunnen ze zelfs rubber synthetisch samenstellen. Onlangs heb ik in een rijtuig gezeten waarvan de wielspaken van zulk soort van rubber waren gemaakt. En weet u wel waaruit ze dat deden? Uit alcohol I Zorg maar dat er genoeg alcohol overblijft Bij de manoeuvres sprak de Keizer met iedereen, zelfs met gewone sol daten. Een hunner zei later: Hij is niet zoo trotsch als onze luitenant." Herhaaldelijk gebeurde het dat de Keizer niet herkend werd. Do meesten hielden hem voor een kapitein van de een of andere vreemde natie en ze gaven bem weinig afdoende antwoor den in hun eigen dialect, dat de Keizer niet verstond Als het dan in het Hoogduitsch werd vertaald kwamen er vreemde dingen voor den dag, waar over de Keizer hartelijk lachte. Tegelijkertijd is men nog vol be wondering over de veldheerstalenten, die de Keizer aan den dag legde. Zelfs zonder verrekijker beoordeelde hij in een oogenblik alle troepenbewegingen en het bleek altijd dat het oordeel volkomen juist was. Een Zwitserse!) correspondent van de sTemps" staat er voor in, dat de Keizer bij het be- oordeelen van de schietvaardigheid der Zwitsers in de onderstelling van een inval der Franschen, gezegd heeft: »Uw leger bespaart mij een geheel legerkorps." De keizer heeft onder meer ook een bijzonder gehoor verleend aan de reeds 70-jarige mademoiselle Beyarn, uit Genève, die vroeger gouvernante is geweest bij zijne zusters. Met haar haalde hij allerlei vroolijke herinne ringen op uit zijn jonge jaren. Handel ill blanke slavinnen. De chef van den veiligheidsdienst te Lyon heeft het bestaan in die stad ontdekt van een goed georganiseerde bende, welke zich bezig houdt met den handel in blanke slavinnen op Zuid- Amerika. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat van Januari tot Maart elf jongemeisjes naar Zuid-Amerikaansche steden zijn gezonden. Einde Augustus werd te Lyon een zekere Gabriel Robert, 30 jaar oud, gearresteerd, onder beschuldiging ver schillende reizen naar Buenos-Ayres te hebben gemaakt, om daar meisjes te plaatsen. Korten tijd geleden werd Jean Le- moin onder een dergelijke aanklacht gevangen genomen. Zaterdag arres teerde de politie een jongmensch, Louis Vernet, in het kantoor van een stoombootmaatschappij, waar hij plaatsen nam voor Montevideo voor hern en een 15-jarig meisje, een modiste zonder werk, met wie hij op straat had kennis gemaakt en die bij onder valsche voorspiegelingen had overge haald, hem over den oceaan te volgen. De rechter van instructie heeft roga- toire commissies ingesteld om onder zoek te doen in verschillende steden in Frankrijk en Zuid-Amerika, waar men veimoedt, dat de bende haar vertakkingen heeft. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 4 September 1912 tot en met den 10. September 1912. GEVESTIGD. Gerrit Oerlemans, van Zeist naar Leusderweg 44, Arisje Loosenoord, van Nijkerk naar Hooglandscheweg 20. Geertje Schuur, van P.arneveld naar Bergstraat 9. Johan Herman Cornelis van Heulen, van Ten Boer naar Schimmelpen ninckstraat 03. Hendrik Jan Schuite, van Gronau (Duitschl.) naar Krommestraat 3. Willemina Langenbach, van Utrecht naar Langestraat 85. George August Hoek, van Apeldoorn naar Johan van Oldenbarneveld laan 36. Petrus Wilhelm van der Hammen, van Hengelo naar Soesterweg 203'. Hermarius Gerhardus Rekveld, van Amsterdam naar Molenb. 2 Johan August Molle, van Bussum naar Langestraat 79. Petronella Onwezen, echtg. van B. Arkenbout van 's-Gravenhage naar Muurhuizen 141. Hendrika Wesseling van Haarlem naar Plantsoen 12. Hendrika van de Pol, van Hoogland naar Eemstraat 43». Harmen Buitenhuis, van Leusden naar Soesterweg 256. Wouterus Jobs. Rouwendal, van Soest naar Lageweg 17. Lambertus van Brakel, van Kedichem naar Teutstraat 54. Aaltje Renes, van Zutphen naar Soes terweg 6. Willem Vissering, van Nijmegen naar P, Buyslaan 7. Gradus Krijt, van Twello naar Soes terweg 61. Arie den Enting, van Leerdam naar VVolkerstr. 55. Jacobus Adrianus de Goede, van Utrecbt naar Koningstraat 115. Everardus Hooft, van Kedichem naar Bloemendaalstraat 47. Christina Johanna Helders, van 's-Gra venhage naar Beekesteinschelaan 23 Gerarda Elisabeth van Dissel, van Zwolle naar Pr. Marielaan 16. Jacobus Cornelis Smit, van Haarlem naar Stationsstraat 9a. Albertus Franciscus van de Wakker, van Wezel (Duitschl.) naar Koning straat 121. VERTROKKEN. Theresia de Greef, van Langestraat 73 naar Utrecht. naar Borculo. elena Odelia Wilhelmina ter Ma van Hof 2 naar Culemborg. eendert te Kulve, van Hoogeweg naar Muiden. artholomeus Petrus van de Kraai van Hoogeweg 44 naar Muiden. errit Hoelaars, van Aldegondestra 90 naar Utrecht. naar Zaandam. Inf. Kazerne. van Zuidsingel 42 naar Utrecht. Gerrit van den Broek, van Muur hui zen 97 naar Koudekerk. naar Amsterdam, rcob de Raad, van Aldegondestra naar 'sGravenhage. Haziena van Diggele, van Utrecbt- scheweg 22 naar Utrecht. Teunis Bouman, van Leusderweg 98 naar Amsterdam. Marinus Gilam, van Aldegondestraat 22 naar Baarn. Catharina Ellerbeek, van Schimmel- pennickstraat 40 naar Venray. Jan Rudolph Swart, van P. Buyslaan 20 naar Roermond. Albertus Christiaan Adrianus Neu. van Arnhemscbe weg 55 naar Breu- kelen-Nijenrode. Franz Offenbacher, van Schimmel- pennickstraat 2 naar Frankfort, Bernard August Martin Mertens Zur- berg, van Utrecbtscheweg 104' naar Utrecht. Johanna Henrietta Riksen, van Achter 't Oude Weeshuis 1 naar Steenwijkerwold. Lambertus Johannes Scbukking, van Leusderweg 22 naar Doorn. Anna van der Schroeff, van Lange straat 31a naar Amsterdam Hemrainga Marten, van Oude Dieven- weg 13 naar Rotterdam. Martina Pieterlje van der Knoop, van Beekensteinschelaan 23 naar Har derwijk. Jacob Cornelis Faber, van Wester straat 115 naar 's Gravenhage. Krijn Scheepmaker, van Langstraat 39 naar 's Gravenhage. RECLAME. 9 7 Te Amersfoort wordt door solide Levensverzekering Mv. met afd. week en maandpremie een actief 'persoon gezocht, die lust en tijd heeft ffink te werken. Br. iett. E 78, Alg. Adv.-Bur. ROUMA Co. Amsterdam. Bordeaux Wijnen. Bourgogne Wijuen. Witte Wijnen. Rijn- en Moezclwijnen. Champagne Wijtien. jt Diverse:Morgpjrtvijnen en Sw K - -Mirturen. vj Langestraat 74. jr KT Vraaa Prijscourant. Lamaison Bouwer Co. Kortegracht 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coup-ons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. ALMELO. ZUIVER IVOLLEM ONDERKLEEDINQ. (f ABRIKAAT vWANSEJt) Verkrijgbaar bij DE WITTE WINKEL AMERSFOORT. In SEPTEMBER gaan onze Gczclschapsreizen naar 5 dagen. 5 dagen. 5 dagen. 4 dagen. '•s. - i dagen. 10 dagen. 13 dagen. 6 dagen. Verder naar Tyrol, Pyreneeën Italië, Beieren, Rusland, Buda pest, Schotland, Zweden, etc. Alle reis- en verblijfkosten zijn In de roissoB begrepen. le rang Hotels. Programma kosteloos. N.Z. Voorburnwal 345. Amsterdam. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CE RATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling ^worden aangenomen, Het Nieuws van den Dag schreet onder meef: fe. Een feit is 't»at onderscheidene hier wonende pefeonen van allerlei leeftijd getuigen'Voor hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen op"etVeeV|ctten Mllfir i MdS.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3