i B. A. SIDDRÉ. RUND- KALFS- EN VARKENSVLEESCH. BINNENLAND. Advertent iën. Sociëteit „AMICIiïA". VRIJDAG M OCT., 8 UUR NAM. ËL :ULEKEN „FRI Het Nederlandsch Tooneel. Amersfoortscli Wissel- ei Effectenkantoor TÜIVERS MAGAZIJN Slothouwer's Stoomdrukkerij, DRUKWERKEN, Lamaison Bouwer Co. R EISB BLASTING. Mej. C. v. Wapiip Scholl Engberts Sclitlttt waarden van den vijand te aanvaar den, dan zou mij niets anders over blijven dan hier tegen de Italianen zoolang fk leef te strijden. Te Parijs hebben inbrekers voor een bedrag van ongeveer 30,000 frc=. juweelen en andere kostbaarheden gestolen bij een goudsmid, wiens woning veibouwd werd De zakken, door de metselaars achtergelaten, zijn door de dieren gebruikt om de 100 kilogram odel metaal weg te sleepen. Nederlandsche belangen op den Balkan. Het »Vaderland« schrijft: Het ligt voor de hand, dat bij het dreigen van een oorlog zoo als nu op liet Balkan schiereiland waarschijn lijk te wachten is, zich ook de vraag voordoet, welke Nederlandsche belan gen bij de bestendiging van den vrede op den Balkan betrokken zijn en welke door een oorlog geschaad zouden worden. In bet volgende wordt die zijde van het Balkan-vraagstuk in vogelvlucht overzien. In Roemenië heeft Nederland groote belangen bij de petroleumin dustrie, aangezien de Geconsolideerde Hollandsche Petroleum Cie., een cieatie van de «Koninklijke» hare productieterreinen grootendeels in Roemenië heeft, terwijl ook de Orion Petroleum Cy., de In ter-nationale Roe- meensche en de Hollandsch-Roerneen- sche Petroleum Cy ondernemingen zijn met Hollandsch kapitaal opgericht. Behalve in de petroleum-industrie is veel Nederlandsch kapitaal gesloken in den mijnbouw, in het bijzonder steenkolen. Desgelijks is Nederland (o. a. een Haagscbe Maatschappij) voor vrij belangrijke bijdragen betrokken in den houtaankap en houthandel in Roemenië. Overigens is het bekend, dat een groot aantal Nederlanders in Roemenië op handelskantoren weikzaam zijn, hetgeen vooral verband houdt met den belangrijken uitvoer van Roemenië riaar Nederland (vooral Rotterdam); dit zijn in hoofdzaak granen (tarwe, rogge, maïs, gerst, haver) en artike len als kool- en raapzaad, zemelen etc. Totaal plm. CS millioen Waarde van den invoer uit Nederland 4 mil lioen. In B u 1 g a r ij e zijn de Nederlandsche belangen lang niet zoo gioot, ofschoon onze handelsbetrekkingen met dat land toch niet geheel zonder beteekenis zijn. De uitvoer naar Nederland, hoofd zakelijk bestaande uit tarwe, rogge haver vooral maïs, boonen, zemelen, huiden, vellen en leer. Totale waarde bedraagt een 479,000. De invoer uit Nederland bedroeg ƒ500,000. In Servië zijn de Nederlandsche belangen van weinig beteekenis. Zij bepalen zich tot den houthandel en van daarmede samenhangende indu strieën en den handel in gedroogd fruit, vooral pruimen. Van grooter belang zijn onze han delsbetrekkingen metG rieken I arid. De naar Nederland ingevoerde artike len zijn vooral krenten en Ijzererts. Waarde 19 millioen. Waarde van den invoer 5,8 millioen. Van meer beteekenis voorden invoer van Hollandsche producten is Tur kije; de waarde van die artikelenis jaarlijks '21 millioen gulden, in hoofd zaak dezelfde als die, welke naar de overige Balkanstaten gaan, nl. manu facturen, papier, rijst, bewerkte huiden kaas en margarine. De uitvoer van Turkije naar Nederland bedraagt 15 millioen. hoofdzakelijk amaril, droge rijen, maïs, rozijnen en wijn., Montenegro laten wij buiten be schouwing; onze handelsbetrekkingen met dat land zijn vrijwel nihil. Ofschoon de hier te noemen cijfers aan de jongste olEcicele gegevens zijn ontleend, dragen zij natunxiijk een aproaimatief karakter. Het eerste crematorium. Zaterdag woei de vlag van het in aanbouw zijnde crematorium der Vereeniging voor facultatieve Lijkver branding, omdat de eerste spant van den hoogen koepel daarop was geplaatst. En dit feit was aanleiding, dat het hoofdbestuur dier Vereeniging en een aantal afgevaardigden een bezoek brachten aan de schilderach tige, rustige begraafplaatst Wester- veld bij Santpoort, waar liet eerste Nederlandsche crematorium zal verrij zen. De «N. C.» geeft er de volgende beschrijving van Het enorme gebouw ligt op een hoog plateau van het noordelijk gedeelte van Westerveld te midden van hoogopgaand geboomte, zeker niet een der minst mooie punten van deze heerlijke natuurplek. Het crematorium woidt uitgevoerd door de aannemers de heeren Gebr. Koolhaas te Amsterdam onder leiding van den architect P. van Dijk te Amsterdam, die voor do Vereeniging als zoodanig is opgetreden na het aftre den van haar eersten architect, den heer Poel te Hilversum. Uit de mededeeling, dat reeds de eerste spant is geplaatst, blijkt, dat men thans reeds aanmerkelijk met den bouw is gevorderd, zoodat men nu reeds een duidelijk denkbeeld kan krijgen van den omvang en het doel van het gebouw, dat door zijn fraaie lijnen een uitnemenden indruk belooft te maken. Langs een breed bordes komt men het voorportaal binnen, links daarvan heeft men een toegang tot het colom- barium, de urnenbewaarplaats, en verder den toegang tot bet koor, dat boven dit voorportaal is gelegen. Van dit voorportaal komt men in de groote bal, een prachtige ruimte, waarboven zich de koepel zal uit spannen, 35 M. boven den vloer van hel colombariam. Achter de groote hal heeft men weer een kleine hal met het platlorm, waarop de lijkkist wordt geplaatst. Rechts daarvan bevinden zich de sectiekamers, links de vertrekken voor de familie. Zooals reeds gezegd, bevindt zich onder de groote bal het colombarium, de bewaarplaats van urnen. Mocht mettertijd de ruimte tekort schieten, dan biedt onder het bordes een flinke ruimte nog voldoende gelegenheid. Achter het laboratorium, dat elec- trisch verlicht kan worden, heeft men een dienstruimte, de crematie-ruimte en de reserve crematie-ruimtedaaruit volgt dat twee ovens worden gebouwd Verder heelt men er reuzenkelders voor machinerieën. Rondom 't gebouw wordt in een strook van 5 meter breedte het ter rein geëgaliseerd, zoodat het meer relief verkrijgt. Nu men met den bouw bezig is een tijdruimte van zeker drie maanden is nog noodig voor de vol tooiing heeft men alle gelegenheid op to merken hoe massief het gebouw wordt opgetrokken: zware muren, ijzeren balken en beton. De kleuren van bak- en zandsteen, de edele vor men van den sier-baksteen verhoogen den gunstigen indruk van hel bouw werk. Van een bekeuring. Een rijksveldwachter maakte dezer dagen proces-verbaal op tegen vier hengelaars, wegens 't loopen op ver boden grond. Het bijzondere hierbij was, dat de vier personen, tegen wie proces-verbaal werd opgemaakt, waren: de gemeente-secretaris, de gemeente ontvanger, de volontair ter gemeente secretarie, ende gemeente veldwachter in eigen persoon van de gemeente Warmond. (tiRsb.cJ Goederendienst. Naar de 's H. Ct. verneemt zijn de spoorwegen in ons land voornemens in navolging van Duitschland het kaartensysteem in te voeren en de geleidebrieven af te schaffen. De vracht brief dient dan tevens als geleidebrief en daarop worden de rioodige gege vens ingevuld. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 23 September 1912 tot en met den 31 September 1912. GEVESTIGD. Hendrikus Middelburg, van Samarang naar Utrechtscbeweg 103. Walter Schoevers, van Samarang naar Pieter Bothstraat 15. Charles Hugo van Essen, van Zeist naar Stationsstraat 21a. Johanna Murkens, van Utrecht naar Asch van Wijckstraat 1. Hendrik van Beusekom, van Wage- ningen naar Kampstraat 34. Maria Wilhelmina wed. de Bas, geb. Brester, van 's-Gravenhage naar Utrechtscbeweg 80. George Willem Frederik Epkema, van Arnhem naar Wilhelminastraat 11. Hendrike Johanna Slakhorste van Arnhem naar Wilhelminastraat 11. Evertje van Bemmel, van de Bilt naar Groote Spui D 33. Johanna Agatha Leijendekkers, van Zwitserland naar Kruiskamp 73. Marie Francois Jean Baron van Boecop van Ede naar Hendrik van Vianden- straat 27. Johanna Schuilen, van Eibergen naar Aldegondestraat 27. Theodora Johanna van 't Riet, van Baain naar Teutstiaat D 63. Marius Anna van Rijn van Alkemade, van 's-Gravenhage naar Berken- weg 18. Jan Zwerver, van Utrecht naar KI. Spui 66. Gijsberta van Eek, van Rotterdam naar Koninginnelaan 1. VERTROKKEN. Dirk Holtrnan, van Oliesteeg 6 naar Amsterdam. Caret Johan Antoon Snorn, van Hen van Viandenstraat 36 naar Leiden. Jan Wolters, van Bisscbopweg 88 naar Groningen. Gerardus Dekker, van Zuidsingel 12 naar 's-Hertogenbosch. Jhr. Paul Jacques Boogaert, van Blan- kenheimstraat 4' naar Haarlem. Neeltje Vlug, van Blankenbeimstraat 4' naar Haarlem. Pieter floogendorf, van Beestenmarkt 12 naar Stedum. Bernardus Stephanus Veehof, van Beestenmarkt 12 naar Goor. Johan MarinusBrunnekreef, van Kamp- straal 82 naar Hengelo (O.). Wilhelm Maats, van Kampstraat 82 naar Hengelo (O.). Helena Kraaijenvanger, echtg. van C. van Milligen, van Hellestraat 39 naar Rotterdam. Herman Philippus Abbinea, v. Utrecht- scheweg 103 naar Amsterdam. Jacobus van den Berg, van Arnhem- schestraat 5 naar Baarti. Cornelis Jacobus Scheerder, v. Achter Luiaard 24 naar Leerdam. Pieter v. d. Uithoorn, van Kranken- ledenstraat 1 naar Utrecht. Teunis de Kruijlï, van Utrechtscheweg 36 naar Leusden. Engeltje de Roo, wed. Veldhuijzen, van Soesterweg 80 naar Krommenie. Jantje Dekkbr, van Arnhemscheweg 55 naar Driebergen. Hendrikus Gijsbertus Wilhelmus van Doorn, van Arnhemscheweg 97 n. Rotterdam. Adriana Johanna van der Beek, weduwe van Alphen de Veer, v. Oldenbarne- veldlaan 11 n. Nijmegen. Trete Solke Rooseboom, v.Langestraat 105 n. Ede. Pieter Hendrik Hekkema, v. Wilhel minastraat 11 n. Bloemendaal Maria Dirkje van Koningsveld, v. Wilhelminastraat 11 n. Bloemendaal. Anna Maria Agatha de Vos, v. Elleboogsteeg 2 n. Amsterdam. Gerarda Martha Maria de Vos, van Elleboogsteeg 2 n. Amsterdam. Willem Gerard de Haas, v. Langestraat 87 n Utrecht. Franciscus Hendrikus van der Heiden, van Borstraat 19 naar Cleve (Duitschland). Jhr. Frederik Beelaerts van Blokland, van Plantsoen 1 naar Zutphen. Joh. Christiaan ten Bruggenkate, van Tuinstraat 12 naar 'sGravenhage. Gijsbertus Zwart, van Hoogeweg 45 naar Aalsmeer. Arnoldus Johannes Liethoff, van Achter Luiaard 30 naar Rotterdam. Ferdinand August van Woerkom, van Utrechtscheweg 97 naar Ginneken. Frederik August Timmerman van Aldegondestr. 33 naar Amsterdam. Eduard Charles de Haan van Utrecht scheweg 71 naar 'sGravenhage. Wilhelmina Meerbeek, echtg. van J. Vos, van Rozamarijnsteeg 28 naar Amsterdam. RECLAME. Door de Kon. Ver. Prijzen: fl.75 (leden f 1.50,doch uitsluitend aan hët buffet tot 11 Oct. I2jiurmidifag)2erangf 1. Kaarten dagelijks verkrijgbaar. Zie de groote biljetten. (Mr. S. G. van Welderen Baron Reiers) KORTEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Intere. 176. Assurantiën Credieten. Coupons. Deposito's Effecten. Incasseerlng van Wissels en Quit: Vreemd Geld. Wiesels op Blnnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgeDS tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bu kaalhoofdigheid of octydig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundigc, Zoutsteeg 4, leEtago, Amsterdam. Aan hen, dié na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het -Nieuws van den Dag schreel onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. Gelieve vooral op te letten Abonneer U op het KATHOLIEKE onder Rsdactle der beste Kath. Letterkundigen. Maandelijksverschijnen 48pag. groot formaatover2 kolommen, prachtige lectuur als: Romans, Novellen, Historische Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raadsels, Logo- grief, Rebus, enz. enz. voor den zeer lagéti pry's van 65 CENT per 3 maanden. Pjrachtigo Goedkoope Lectuur. P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch. Levering vaq alle voorkomende tegen coifcurreerende prijzen. Rordeaux Wijnen. Ilonrgognc Wijnen. 'I Witte Wijnen, jl Rijn- en Moezel wijnen. I, K, Champagne Wijnen, jl Diverse Morgenwijnen en fj m. Likeuren. Tj Langestraat 74. Ér Vraag Prijscourant. Langestraat 74. >it. 4 Mevrouw! Vraag.- Prijscourant van mijn prima kwaliteit Beleefd aanbevelend-- S. JANSEN Dzu Ootmarsumschestraat 6ALMELO. Kortegraoht 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, s lui teil-prolongatie. Safe-inrichting. De ondergeteekenden, vor mende het Sub-comité voor Amersfoort der Vereeniging «Reisbelasting", veroorloven zich de vrijheid, allen die op reis gaan, hierbij dringend te ver zoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om ge zondheidsredenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar aanvaard worden door: Mej. D. A. SIDDRÉ, Muurhuizen 99. Mevr. GRONEMANDoobnbos, Utrechtscheweg 10. Mevr. RUYSCH LEHMAN DE LEHNSFELDVak Lakschot Hubbecht, Soesterweg 1. Mevr. KNOPPERS—Vak Eijbee- gen. Weversingel 7. Mevr. ROESSINGH—Tek Cath, Barchman Wuytierslaan. WEOE^VERKOOPE^S knnnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatat worden voor onze bekende Ochtendvoeders voor Hoenders, kuikenzaden, Krachtvoedcr voor Duiven, Vogelzaden in pakken en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor Pluimvee. Vraagt conditiën big het American luiporting-House te MAASTRICHT. ALMELO. Zuiver wollen onderkleedingl (fa&rikaat wjanstm^ Verkrijgbaar bij V DE WITTE WINKEL AMEBSF00RT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3