NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht, m gafcmentee FEUILLETON. No. 84. Zaterdag 19 October 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG W ZATERDAG PREMIE tare-'cs CC? INGEZONDEN. BINNENLAND. Imor met den Korporaalstok. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Burenu: Lnngestraat 77. Telephoonu. 69. voor de lezers van deze courant Het heden verschenen 29s nummer van den vierden jaargang van «flh.UiilTuniT 111 m «i'whMnri Dit hoogst actueel Nummer, dat voor een groot deel gewijd is aan den Oorlog in de Balkan-Staten, bevat als voorplaat: Een nacht-bivak in het ge bergte bij de grenzen van Montenegro Voorts de portretten van de Vor sten van de Balkan-Staten, alsNico- laas I, Koning van MontenegroFer dinand I, Tzaar van Bulgarije; Maho med V, Sultan van Turkije; Peter I, Koning van Servië; George I, Koning van Griekenland. Dan volgen lal van illustraties, op de strijdkracht der Balkan-Staten betrekking hebbende, als: Servische vrijwilligers. De Grieksche Hooglanders, schietoefe ningen houdende. De algemeene bevelhebber van het Montenegrijnsche leger. Een officier van het Bulga- rijsche leger. Servisch leger, in twee rijen achter elkaar vurende. Oefeningen van het Bulgaarsche leger. Macedonische vrijwillige hulptroepen van het Servische leger. Een land kaartje van de Balkan-Stalen; inhei geheel veertien foto's, in verband met den Oorlog, Verder: De herdenkingsfeesten van Alkmaar's Ontzet, met 3 foto's. Het in aanbouw zijnd Crematorium bij Driehuizen. De ondergang van een onderzeeër, waarbij, op één na, de geheele bemanning het leven ver loor. Het tragisch einde van de vrouw van den kampioen-bokser John son. De Vereeniging van Amateur- fotografen te Amsterdam. Ten slotte: een belangwekkend arti kel: »Lompen". Hoe het waardelooze weer waarde krijgt, opgeluisterd door tien illustratie-s. Portretten van bekende persoonlijkheden. E*pe ranto-Cursus (twaalfde les), en het Kindernummer »Ons Prinsesje", be vattende onderhoudende lectuur voor de Jeugd. De geabonneerde ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. wonende wenscht zich te abonneeren op bet weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/> cents thuis bezorgd. De kermis staat weer voor de deur; wat zal ze ons brengen? Een paard, een tram, een spoortrein, een toeter, een pop, een lfoek, tien ritten in den draaimolen, zoo vlast de jengd. Lollige dagen en nachten, grinne- ken uitgaanders. Een vrijer, peinst ginds een maagd. Een gevulde beurs vermoeden kroeg- en spullebazen. Wat zal ze ons weer te zien geven, deze kermis, zoo vragen ook wij. En we denken aan vorige jaren: Slierten opgeschoten jongens en meisjes zullen door de straten trekken, joelend, hos send, gore liedjes uitbrullend. Maar ook mannen en vrouwen in de kracht van bun leven, zullen meedoen; zelfs zullen zij niet ontbreken, aan wie de ouderdom sneeuw in de haren strooide. Er zal worden geraasd, getierd, als bezeten. Er zal worden gevloekt, ge dreigd, gevochten. Zuinig bijeenge gaarde penningen zullen worden weg gesmeten, verknoeid, óók door ben, die van den winter die voor de deur staat niets te wachten hebben dan armoe en kon Welke ouders zullen hun zoon thuiskrijgenbetrokken bij een vechtpartij als slachtoffer, als dader En ookwelke ouders zullen hun kinderen geven het slechte voorbeeld, welke ouders zullen hun kinderen voorgaan op den slechten weg? Zullen er wel velen wezen, die het aan deze kermis te wijten hebben, dat het leven z'n beloften aan hen niet heeft vervuld? Wie zal straks de oogen heb ben neer te slaan voor anderen en zich hebben te schamen voor zich zelf? Wie zal door het moeten aangaan van een ontijdig huwelijk, te vroeg afscheid nemen van de zorgelooze jeugd? Welk een frissche deern zal men straks terug kunnen vinden als een verlepte vrouw, dank zij deze kermis? Op wie zal een spat vallen, die heel hun leven zal bezoedelen? Zal het alles weer we zen als vorige jaren? Wij weten het nietMaar wij vreezen En aan den vooravond van deze lichtzinnige maar ook ernstige week, komen wij tot u ingezetenen van Amersfoort en omgeving, om u te waarschuwen voor de kermis, meent gij Neen, om n te waarschuwen voor hem, die de kermis mddkt, tot wat hij is, de alko- hol. Want indien gij met ons een ant woord gaat zoeken op de vraag, hoe het toch komt, dat een eertijds be trekkelijk onschuldig volksvermaak is ontaard in wat het nu als jaren is: een beestenboel, dan zult gij het met ons eens wezen als wij zeggen: door den drank! De drank, die den mensch ontneemt, wat hem tot mensch stempelt, zijn ver stand, zijn zelfbeheersching, zijn eer gevoel. Wij zijn geen asceten die den mensch alle levensgenot willen ontzeggen. Wij gunnen aan elk van ganscher harte ontspanning en vermaak. Maar wij waarschuwen tegen vermaak en genot van zoo bedenkelijk gehalte, dat zoo duur betaald moet worden. Alkohol geeft geen levensgenot, maar levens- bederf! Burgerij van Amersfoort! Gij moet zelf weten of gij kermis wilt houden of niet. Maar indien gjj 'tdoet, doe 't dan zonder er 't beste wat gij bezit, uw menschenwaarde bij in te boeten. Vermijde dan de kroeg! Weg met drank! Het Amersfoortscli Drankweer-Comité. Toepassing der Zegelwet. De Minister van Financiën herinnert belanghebbenden aan de bepaling van artikel 8 der Zegelwet (wet van 3 October 18-43, St.bl. No. 47) luidende: «Het is verboden aan regters, scheidsmannen, departementen van algemeen bestuur, besturen van pro vinciën, steden en gemeenten of andere openbare collegiën, gestichten of instellingen, hoe ook genaamd, om vonnis te wjjzen, regt te doen, te besluiten of handteekeningen te legali seren op eeriig stuk, hetzij binnen 's lands, hetzij buiten 's lands of in de overzeesche bezittingen van het rijk opgemaakt, dat niet van behoor lijk zegel volgens de wet is voorzien, of waarvoor bet zegelregt niet is vol daan, ten ware hetzelve uitdrukkelijk van het regt zij vrijgesteld, of wel van het bewijs van registratie zij voorzien. Op grond van vorenstaande bepa ling zij men er al zoo aan indachtig verzoekschriften, waarop van autori teiten eene beslissing wordt verlangd, voor zoover noodig, op behoorlijk gezegeld papier te stellen, bij gebreke waarvan dezelve buiten beschikking behooren te worden gelaten, terwijl belanghebbenden het hieruit voort spruitende ongerief zich zeiven zullen hebben te wijten. De Minister van Financiën heeft een nieuwe regeling vastgesteld voor de benadering van slachtvee. Bij deze regeling is o.a. bepaald dat de aan gever, indien hij zulks verlangt, het benaderd stuk vee kan terug koopen voor de waarde die de ambtenaren daaraan toekennen. De waarde moet dadelijk bij het aanzeggen van de be nadering worden aangegeven. Aan de oorspronkelijke schatting mag niet worden vastgehouden, indien de amb tenaren de overtuiging krijgen, dat zij te hoog was. Loven en bieden moet daarbij zooveel mogelijk worden ver meden. Het vee, dat niet aan den aangever wordt afgestaan, kan wat levend vee betreft binnen twee etmalen en wat reeds geslacht vee betreft binnen éen etmaal na de benadering in de plaats zelve of in een naburige plaats aan derden worden verkocht, mits een prijs kan worden gemaakt, die ten minste gelijk staat aan de aangegeven waarde, verhoogd met 7 ten honderd. Jifbileum Borgesius. De beer Goeman Borgesius beeft ter gelegenheid van zijn 35-jarig Kamerlidmaatschap, een stroom van telegrafische en andere gelukwenschen ontvangen. Reeds in den voormiddag kwamen felicitatie-telegrammen van de Kamerclub, de Liberale Unie, een bloemstuk van de redactie van Het Vaderland,schriftelijke gelukwenschen namens de vrijzinnige kiesvereeniging »'s Gravenbagerr, aan haren oud-voor zitter, en een telegram van de pers tribune der Tweede Kamer. Ten huize van den heer Borgesius werd eene drukbezochte receptie ge houden. De gereformeerde en het openbaar onderwijs. Men schrijft aan »De N. Ct," uit Utrecht: Bij een predikant der Ned. Herv. gemeente alhier vervoegde zich onlangs een onderwijzeres van gereformeerden huize, met verzoek om, na ontvangen catechetisch onderricht, als lidmate der Ned. Herv. gemeente te worden aangenomen. De predikant informeerde bij deze nieuwe leerlinge, waar zij lot dusver op catechisatie was geweest en om welke reden zij niet langer het gereformeerde godsdienstonderwijs wenschte te volgen. Zij deelde mede dat zij leerlinge was geweest van ren der gereformeerde predikanten te Ut recht, die echter bezwaar had gemaakt haar als lidmate der Gereformeerde Kerk aan te nemen, op grond van (2) Als meesteres over den dood en het leven nwer soldaten en offiieieren, hebt gij genoeg gelegenheid uwe wreede luimen te bevredigen. Maar ik verzoek u ten zeerste, zonder onrechtvaardig heid.» "En is Pouloff bij dat regiment vroeg de wraakzuchtige schoone haastig. «Neen, zoo veel ik weet..» "Maar gij geeft hem mij, majesteit?» Catharine lachte. "Wij zullen zien!» »Ik bid uwe majesteit geknield,» riep mevrouw von Mellin, terwijl zij zich voor de keizerin neer wierp, »geef mij dien man, hij verdient onder den korpo raalstok te komen, hij is de vermetelste, lichtzinnigste en hoogmoedigste man in Rusland, en hij heeft ons geheele ge slacht beleedigd.» «Omdat hij uw kamenier kuste?» lachte de Czarin. »Hij smaadt de vrouwen bij ieder gelegenheid,» voer mevrouw von Mel lin voort, »ja hij waagt het u zelfs »Mjj I» de Czarin beet zich op de lip. »Uwe majesteit kan zich zelve over tuigen.» »Ja ik wil mij overtuigen,» riep Chatharina II, rukte toornig een vlin der, dien zij zoo even gevangen had de vleugels uit en wierp hem in de doornen. n. De hoofdwacht der garde in Zars- koje-Selo was het rendezvous van al de jonge officieren der regimenten, die de schoone noordsche despotieke vor sten bewaken moesten voor millitaire samenzweringen en paleisrevolutiën. Van 's morgens tot's avonds en van I 's avonds tot den morgenstond rolden hier de dobbelsteen en, de zilveren roe bels met de beeltenis van Chatharina, op de vuile tafel van ruw hout. Te middernacht, als de keizerin in haar ka binet arbeidde, nieuwe wetten onder zocht, depeehes las, aan Voltaire of Diderot schreef, de hofdames zich ach ter de gordijnen van hare hooge ledi kanten ter rust hadden begeven, het paleis en de tuinen der nieuwe Semira- mis schenen te slapen, was hier het rumoer der spelers, drinkers, bedronke- nen en twistenden het grootst en ont aarde niet zelden in een wilde bende. Zoo ook heden. De talkkaarzen waar mede het kleine, onzindelijke vertrek spaarzaam verlicht was, en die bijna uitgebrand waren, wierpen haar som ber licht op ongeveer twintig door wijn verhitte, of rood gekleurde of door hartstocht bleek verwrongen gezichten van jong luitenants en kapiteins, die door elkander schreeuwden, joelden en zongen. Ditmaal speelden zij onze et demie. Kapitein Pauloff hield de bank. Het was een slank man, hoog van gestalte met fraai gezicht, groote levendige oogen en een zweem van stoutmoedigheid, die hem zeer goed stond. Hij zat in het algemeen tieren kalm, ja zwaarmoedig, want hij ver loor bestendig. Nu en dan beet hij op zijn lip, of sneed met zijn sporen onder de tafel den houten vloer, maar hij klaagde niet en vloekte evenmin. Onopgemerkt waren twee nieuwe per sonen aan de tafel getreden, blijkbaar officieren, want zij droegen den Rus- sischen soldatenmantel, maar hadden zich er zoo ingewikkeld en de drie kante hoeden zoo laag op het voor hoofd gedrukt, dat men het regiment niet herkennen en hun ongewoon fraai, bijna vrouwelijk gelaat onderschei den kon. Juist riep een dragonderva banque De bank was gesprongen. I Kapitein Pauloff trok zacht aanzijn kleinen zwarten snorbaard, de geluk kige ruiterofficier streek het geld op een roebel viel op den grond. Pauloff raapte hem op, aanschouwde de indrukwekkende en heimelijk ge hulde gestalte der Czarin met een zonderlingen glimlach en wierp hem toen bij de anderen. »Neem de zilveren dame," riep hij, »het is mijn laatste, ik heb nu een maal geen geluk bij de vrouwen." De officieren lachten. "Omdat zij weten, dat gij ze niet be mint." mompelde de grootste der twee aangekomenen. »0, ik bemin ze wel," antwoordde Pauloff verachtelijk de lip optrekkend, »maar ik acht ze niet." "Waarom niet?" «Waarom? Omdat de vrouw niets dan een ondergeschikt wezen is," zei Pauloff: "evenwel was het toch nit te houden, zoo lang de vrouwen hare kinderen opvoeden, kookten, sponnen en naaiden, nu echter presideeren zij geleerden en kommandeeren regi- menten." Een woest lachen volgde op zijne woorden. »En is er geen uitzondering »Eene uitzondering?" antwoordde Pauloff droog, »ik weet er geene.» »Nu onze Czarin!» »0, zij ia inderdaad eene groote vrouw, een sterke geest," spotte Pau- [loff; «zij verstaat het regeeren, zoo als een marionet het komediespelen I gisteren heette het stuk Orloff, heden heet het Potemkin en niemand weet hoe het morgen zal heeten." Er ontstond een diepe stilte en al de aanwezenden zagen elkander wan trouwend aan. »Gij hebt te veel gedronken," zei eindelijk de dragonder. «Mis," viel een Finsche jager hem in de rede, »hij spreekt precies zoo 1 als hij nuchter is." I "Neem u in acht voor de vrouwen," I zei plotseling een heldere stem achter Pauloff in het zelfde oogenblik voel de hij eene hand, die hem op den schou der klopte. Tegelijkertijd stonden de officieren op en in het algemeen gewoel was het beide vermomden gelukt, ongezien naar buiten te komen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1