PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Niets geheimzinnigs. van het feit, dat zij als onderwijzeres werkzaam was bij het openbaar onder wijs. De predikant der Ned. Herv. kerk weigerde aanvankelijk dit verhaal te gelooven en deed onderzoek bij den opgegeven predikant der Gereformeer de kerk. Dezo gaf eerst op een tot hem gericht verzoek om een en ander te willen mededeelen, geen antwoord doch op herhaald aandringen werd ten slotte door hem geantwoord, dat dit een zaak was van den Kerkeraad en dat hij (de Ned. Herv. predikant) zelf maar moest informeeren naar de onderwijzeres in quaestie. Toen de Hervormde predikant hierop weer te rugschreef aan zijn gereformeerden ambtgenoot, dat dit toch niet erg broederlijk gehandeld was, kwam er eindelijk van dezen nog een nader be richt, de mededeeling behelzende, dat er op de belijdenis van het meisje in quaestie niets viel aan te merken, noch op haar gedrag, maar dat iemand, die het openbaar onderwijs vei koos, bij een gereformeerd predikant niet tot het Heilig Avondmaal kon wotden toege laten. De Hervormde pred:kant deed nog een poging om ten deze het oordeel in te winnen van een zeer bekend gereformeerd ouderling, die een en ander bevestigde en blijkbaar ook vol komen in den haak vond. Een gere formeerde onderwijzeres, die aan een openbare school werkzaam is, kan niet waai dig gekeurd worden lid harer kerk te worden. De bedoelde onderwijzeres is thans op catechisatie bij den Hervormden predikant, toont zich daar een sym pathieke, vlijtige en ernstige leerlinge en zal dus ook lid der Hervormde Kerk worden. Voor de afdeeling Amersfoort van den Nederl. Protestantenbond vertoonde Ds. I. Hooykaas alhier Woensdagavond in Amicilia lantaarn platen naar Burnand's werk «De Ge- lijkenissencc. Doch niet alleen werden de beelden vertoond, maar bij elke plaat gaf de geleerde spreker, die in deze dingen zoo inleeft, een korte, kernachtige toelichting, waardoor de beteekenis van de gelijkenissen beter, dieper gevoeld werd. Een enkele maal vestigde hij onze aandacht op het schoone der platen of op een eigen aardige opvatting van Burnand zelf. En zoo eenvoudig W6g werd ons veel geleerd en verklaard en werden onze oogen geopend voor dingen, die we vroeger niet zoo zagen of waaraan we nooit gedacht hadden. Spreker begon met te zeggen, dal bel hem zeer aangenaam was te mogen optreden en wel om egoïstische rede nen Wanneer men zelf mooie dingen verzamelt, vindt men er een groot genot in deze anderen te laten zien Zoo is het ook met deze platen. Zelf heb ik ze met gewoon licht gezien en dan waren ze reeds mooi, nu met kalklicht zijn ze nog mooier. Een opmerking vooraf. Wat ik bewonder in de beelden is dit, dat Burnand zijn schildersliefhebberij ondergeschikt heeft weten te maken aan, dat hij zich indenkt in zijn onderwerp, zoo als dat in zijn ziel weerkaaist is. In den regel heeft hij de gedachte van de gelijkenissen weergegeven, d.e klas siek zijn, dat is van alle tijden en van alle geslachten. Het trefi, dat Burnand het specifiek menschelijke in een anderen tijd en 'n andere om geving dan de onze zoo op den voor grond heeft laten treden. Ten slotte vermelden we nog, dat de groote zaal geheel gevuld was en dat allen met de grootste aandacht de vei klaringen volgden. Met ingang van 1 November as. is tot Commies ter Gemeente-Secretarie benoemd, de heer M. Dotinga uit Zwolle, als opvolger van den heer J. C. ten Bruggencate. Burgemeester en Wethouders hebben aan den raad verzonden een voorstel tot vaststelling eener Ver ordening, regelende de benoeming en het ontslag van het personeel der Ge meente-waterleiding en tot vaststelling eener Verordening, regelende den werk kring van de Commissie van bijstand in het beheer van de Gemeente-gas fabriek en de Gemeente-waterleiding alhier. De seinhuiswachter le klasse, E. Mulder, hoopt 1 November den dag te herdenken waarop hij 25 jaar ge leden in dienst trad bij de H. IJ. S. M. Tot claviger van het Gymnasi um is met ingang van 1 November benoemd D. Tommei, sedert 7 Octo ber 1897 agent van politie 3e klasse. In het jongste nummer van »Toonkunstnieuws«, worden eenige woorden van warme waardeering ge wijd aan de nagedachtenis van den heer P. baron Lewe van Middelstum, «den zoo ijverigen en algemeen be minden Secretaris der afdeeling Amers- foorU. In de Portretten-galerij der afdee- lingsdirecteuren is opgenomen een zeer gelukkig geslaagd portret van den heer M. W. Petii. De heer J. Donner werd Woens dag aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevorderd tot doctor in de Rechts wetenschappen, na veidediging van stellingen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 November, op zijn verzoek, eer vol ontslagen uit den militairen dienst kolonel jhr. E. C. Boogaert, comman dant van het le regiment veld-artil lerie, onder dankbetuiging en met toekenning van pensioen. Kapitein N. G. van Gemert, van het 5e reg. inf. alhier wordt 1 Novem ber a.s. werkzaam gesteld onder de bevelen van den chef van den Gene- ralen Staf te 's-Gravenhage. In de »Provinciale Geldersche en Nijmeegsche Couranl« van 8 Octo ber lezen wij: Als avondvoorstelling werd opgevoerd «De Big van het 168ste« eer. allervermakelijkst Fiansch blijspel waarvan we den inhoud zeker onvermeld kunnen laten, doch van welker opvoering niet anders dan met lof kan worden gewag gemaakt. De koddige scènes in het bizonder in de kazerne kwamen uitstekend tot haar reoht, dank zij het spel van de heeren Van Dommelen. Vei zijl, Specht, Mertens en Weber, en de goede samenwerking, die dit ensemble ken merkt. Waarlijk de heeren Van Lier, hebben als oude Ralten in het vak een aardig gezelschap bij elkaar, waar mee ze dezen winter zeker veel succes zullen behalen. Voor het examen vrije- en orde- oefeningen gymnastiek slaagden de heeren L. J. B. Posthouwer, K. J. Kerling, J. J. Onuekes A. J. Pijpers, J. H. van Bilderbeek te Amersfoort en R. Frautsen, te Eemnes, allen leerlingen der Rijks-Noi maallessen, alhier. Kiesrecht en beschaving. Piof. dr. Eerdinanssprak Donderdag avond in het Valkje over dit onderwerp in een openbare vergadering uitge- schrevendoor de afdeeling» Amersfoort" van de vereeniging voor vrouwen kiesrecht. Spreker begon met er op te wijzen, dat het onderwerp moet luiden «vrouwenkiesrecht en beschaving» en verklaarde dit uit de geschiedenis. Wij leven onder het geschreven en het ongeschreven recht. Dit laatste is het oudste en machtiger dan het eerste. De geschreven wet geeft de vrouw niet de plaats, die haar toekomt. Dit is een gevolg van de ontwikkeling der geschiedenis. Spreker verklaarde dit. De toestand van nu is door een andere voorafgegaan, die van kiezen en kiesrecht niets wist. Er was een bepaalde machthebber, die naar be lieven kon handelen. Uit het familieleven had deze toestand zich ontwikkeld. De farniliën breidden zich uit en vormden een stam. Deze kwamen met andere stammen in botsing en bleken steeds de minderen te zijn van die stammen, welke een heerscher, een koning hadden. Dit ondervonden de Israëlieten in haar strijd met de Filisieinen, die een koning hadden. Daarom wilden ze er ook een. In dezen toestand kwam het despotisme op. Veiligheid is noodig en machten die er vuor zorgen; zoo ontstond allengs de militaire organisatie der oude Oostersche volken. Die in den strjjd naar voren traden, waren de raad gevers der vorsten, en 't is te begrijpen, dat de invloed der vrouw toen afnam. Er bleef voor haar, die in de oudheid de gelijke van den man was, niets over dan het huisgezin. Dit goldt niet alleen voor de Oostersche maatschappij, doch ook voor de onze. In Duitschland is dit begrip nog zeer algemeen In Rusland is haar toestand nog ongunstiger, terwijl in het democratische Noorwegen de vrouw de gelijke var. den man is en kiesrecht heeft. Na de pauze zeide spreker, dat de Staat is geworden het instituut, dat onze levensomstandigheden iegelt en ingrijpt in ons familieleven. Nu komt de vrouw en vraagt de rechten, die haar toekomen in onze beschavings- slaat. Met voorbeelden uit het Burger lijk Wetboek bewees spreker, dat de vrouw nog lang niet de gelijke van den man is Ze is volgens onze wetten vol komen onbetrouwbaar. Wordt de ge boorte van een kind aangegeven ze mag niet getuigen, zooals de eerste de beste man, die men van de straat opraapt. Ze leeft in een teruggedrongen positie en dit heeft natuurlijk invloed op haar. Kwaadwillige verlating is volgens het Burgerlijk Wetboek een reden tot echtscheiding na 5 jaar. Spreker heeft een voorbeeld, dat een man zijn vrouw en kinderen verliet en haar alleen voor de opvoeding liet zor gen. Vóór de 5 jaar verstreken waren, kwam hij terug en van echtscheiding kon toen niets komen. Oudei wetsche menschen zeggen In mijn tyd had een meisje haar bestem ming n.l. het huishouden leeren. Waarom is dit nu anders? De oorzaak is meer dan éénledig. Vooreerst de langere levensduurder vrouw door den vooruitgang van de medische weten schap. Waar ze vóór 2 eeuwen op niet boogen leeftijd stierf en hetgeen zeld zaamheid was, dat een man drie of vier vrouwen had gehad, is dit tegenwoor dig anders. Een andere factor is, dat de levenseischen van thans veel hooger zijn en or velen tegen opzien een huwe lijk aan te gaan. Hierom moet de vrouw zich een plaats in de maatschappij zien te veroveren. De meerdere ontwikkeling, de gelijk waardigheid der vrouw moet aan de maatschappij ten goede komen. Wie onze achterbuurten bezoekt, weet dat ook daar nog veel te doen is om de positie der vrouw uit het volk op te heffen. In ons land heeft de wetenschap pelijk ontwikkelde vrouw nog steeds geen kiesrecht. Van de gelegenheid om te debat- teeien of viagen te stellen werd door niemand gebruik gemaakt, waarom Mej. de Holl met een woord van be rusting de vergadering sloot. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort, gedurende de le helft van de maand October 1912. Mej. v. Rooijen, M. Italië, L. Kooien, J. Eggens, Bruinsma, Le Comte, Hoekstra, Zuster Alfonsa, G. Smit, Smitt, D. Broerse, Job. Veltman, Gerrit Pow, Westerhuis, Amersfoort, id. id. Baarn. Amsterdam, 's Gravenhage. Groningen, 's Hertogenbosch. Laren. Dutton U. S A. Amersfoort. Haar lem. El Paso. Weltevreden ZONDAG 20 OCTOBER. Remonstrantsche kerk. Voorm. 107» uur, Dr. C. E. Hooykaas. te Vlaardingen. Collecte Gustaaf Adolfvereetnging. Doopsgezinde Kring. Bei Logegebouw Van Periijiulraat No. 1. Voorm. 107» uur, Ds. E. M. Ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. J. H. Donner. preri. te Breda 's Av. 5'/» uur, Ds. J. H. Donner. Maandelijksche collecte- Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 57» uur, Ds Teerink. Beide keeren collecte voor de Kas voor Emert. pred., Weduwen en Weezen. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9% uur, de Heer C. W. M. Eigeman, van Achterberg bij Rhenen. 's Av. 5 uur, de Heer C. W. M. Eigeman. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 97» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 57» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Narn. 47» uur, Godsdienstoefening. Roosevelt. Het laatste bulletin omtrent Roose velt is van zeer geruststellenden aard. Naar men verwacht, zullen de ge neesheeren hem in den loop der vol gende week reeds verlof geven zich huiswaarts te begeven Een merkwaardige vinding. De Spaansche schrijver Aladro Her nandez de Padilla heeft een muzikale stenografeermachine uitgevonden. Men kan deze machine, die door deskundigen zeer geprezen wordt, gemakkelijk aan iedere piano aansluiten, waarvan zij de klanken tot in de kleinste bijzon derheden in een gemakkelijk aflees baar graphisch systeem overbrengt. Vleescli naar Pruisen. Te Emmerik heeft de Duurte-Com- missie zich verklaard legen onbepeik- ten invoer van vleesch uit ons land, omdat in Nederland geen vleeschkeu- ring van Overheidswege bestaat en zij daarom vreest voor invoer van minderwaardig vleesch Te Haarlem is op 67-jarigen leeftijd overleden de heer H. M. J. Wattel, candidaat-notaris en bekend als schrijver van verschillende werken over wetgeving en staatsinrichting. Esperanto-Nieuws. Den Haag. Hoewel op de gemeente lijke Esperanto-cursussen slechts 50 leerlingen geplaatst kunnen worden, lieten 110 leerlingen zich inschrijven. Esperanto in de wetenschappelijke wereld. Onlangs had te Berlijn de 2e jaar- vergader ing plaats van den Esp bond van Duitsche akademici. Een 50-tal wetenschappelijke mannen waren aan wezig. Dr. Hallor uit Leipzig sprak over de Int. hulptaal en haar nut voor de wetenschap, welke gewoonlijk van internationaal belang is. Ingenieur Kohle uit Köthen i. A. sprak over de invoering van Esp. aan inrichtin gen van hooger onderwijs. Dr. Schramm uit. Dresden deelde mede dat de Sak sische regeering zich bereid verklaard heeft aan het Saksisch Esp. Instituut een jaarlijksche ondersleuning van ÏOUO Mark toe te kennen. De bond heeft o a vertegenwoor digers van de volgende faculteiten wijsbegeerte, rechtsgeleerdheid, ge neeskunde, godsdienst, militaire zaken. Het bestuur bestaat uit: Dr. Fuchs, prof aan de Universiteit te Weenen l)r. Schmidt, geheimraad te Potsdam Dr. Schramm uit Dresden en advocaat Dr. SeilTert uit Kötschenbroda. Brutale aanranding. Toen de beer Van Ginneken Jr boomkweeker te Zundert, Woensdag avond circa 10 uur per fiets van Leur huiswaarts keerde, werd hij ter hoogte van het Liesbosch door een drietal kerels van de fiets geworpen en deerlijk mishandeld. Een der aanranders hield den heer v. G de oogen dicht, zoodat deze de kerels niet kon herkennen Nadat zij hem van portemonnaie en een gouden horloge beroofd hadden, gingen ze er met de fiets van door. Gelukkig passeerde eenige oogen- blikken later de laatste tram van Oudenbosch komende, waarmee de heer v. G. zich naar Breda begaf, daar geneeskundige hulp inriep en de marechaussee met 't gebeurde in ken nis stelde, die onmiddellijk met den beer v. G. naar de plaats der aan randing op onderzoek ging, echter nog zonder resultaat. Verdacht wild. De politie te Barneveld heeft proces verbaal opgemaakt tegen een paar knechts van den poelier V. aldaar, die er zich, met behulp van den bond van hun patroon, speciaal op toe legden om katten te dooden. Of het alleen om de huid te doen was, en of deze balkhazen, na het stroopingspro- ces te hebben ondergaan, misschien ook als echte langooren in den handel gebracht zijn, valt natuurlijk moei lijk uit te maken. Het schoonmaken vanspon- se n. Gebruik nooit, om sponsen schoon te maken koolzure zouten, «lie ze hard maken, of ammoniak dat zé ver brandt. Snijd een citroen in schijfjes op de spons rfoe alles in een spoelvat, en giet er kokend water boven op. Eenige uren later zal uwe spons, die goed uitge drukt wordt, weer schuon zijn. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort, van 10 tot 17 October. Geboren; Wouter, z. van Jan Mas tenbroek en Francina van de Pol. Cornelia Hendrika, d. van Thomas Gouw en Cornelia Hamers. Arie, z. van Dirk Snijders en Catharina van der Velden. Jan, z. van Arend Reinders en Anna Frederika Vaartjes. Johannes, z van Antonius Alaidus van Ek en Willemina Zeggelaar. Maria, d. van Albertus van der Flier en Wilhelmina »an Empolen. Simon, z. van Sirnon Schagen en Rebecca Helena de Lange. Alida Gerarda, d. van Jan van den Brink en Johanna Geertruida Wilhelmina Reems. Petrus Marinus, z. van Wilhelmus van Bogerijen en Antonia de Jong. Johanna Maria, d. van Peter van den Hoek en Johanna Hagebeuk. Evert Jan, z. van Jan van de Beek en Neeltje van de Wer ken. Johan George, z. van Abraham Muller en Johanna Gerarda Tothoven. Albertina Josephina, d. van Hen- drikus Wilhelmus Wéry en Geertruida van Korlaar. Oudertrouwd: Splinter van de Klas horst en Albertina Hendrika Maria Wéiy. Johannes Philippus Wensink en Jannetje van den Biiuk. Jacob van Putten en Rikje van Kommer. Getrouwd: Wilhelmus Spijker en Johanna Vos. Bertus van Hoeijen en Johanna van Dijl. Overleden: Antonia Pas, 45 jr., echtg. van Jacob Rijndert Over borst. Een als levenloos aangegeven kind. Anna Kornelia Jansje Pinkse, 4d. Antonius Johannes Smeeing, 46 jr., echtg. van Maria de Goede. Grietje Brandsen, 69 jr., echtg. van Hendrik Vonk. Klaas Koudijs, 4 jr. Henrika Geertruida Ruijtenberg, 76 jr., ongeh. Woudenberg. Geboren: Willem Gerrit, z. van Willem Gerrit van Ee en Gijsbertje van Zijst. Leusden. Ondertrouwd: Cornelis van Daatse- laar, wedr. van Aalberta Gijtenbeek, en Johanna Horst. Jacobus Steen kamp, wedr. van Wilhelmina Beijer, en Geertruida Smit, wede. van Johan nes Tijmensen. Overleden: Evert Brouwer, 80j. Hendrikus Jan Aalderink, 47 jaren. Stoutenburg. GeborenRijkje Hendrika, d. van Peter Bitterling en van Grietje van der Heijden. MARKTbhRlUHT. AMERSFOORT, 18 Oct. 1912 Tarwe f 0;Rogge f 0Boekweit f appelen f3.a f6.Peren f2 50 a f7.Nieuwe Aardapp. f 0 a f0.zandaardapp. f 0.a f 0.— Hoendereieren f7.a f 8.p. lOOst. Bruine eieren f8.a f 10.Boter i 1.45 a f 1 65 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas f0.afO. Kippen f 0.90 a f 1 20. Kuikens f 1.20 a f 1.70. Piep kuikens f 0.40 a f 1.Ganzen f 0.f0.Eenden f0 80 a fl.10 p. st. Jonge fl.a fl.25. Hazen f 1.60 a f210 Wilde konjnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.80 a f 1 50 Dun en f 0.50 a f0 60 paar. Magere varkens f - af Varkens t. export f 0.a f Zeugen f 60.a f 90.Biggen f 9.a f 16 Schrammen f a f 0 Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. i f000.—Kalf koeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe, heet. Rügge. heet. Boekweit. 200 heet. Appelen. 100 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len,heet. Zandaardappelen, stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 600 biggen en 20 zeugen. RECLAME. "Vele vrouwen hebben het verkeerde idee, dat elke pyn ter hoogte van de heupen of in het smalle gedeelte van den rug »zwakte der vrouw eigena is en dient te worden beschouwd als een kwaal, waarmede vrouwen in het bizonder aangedaan zijn. Zulk een geduldig lijden mag dikwijls voor komen, dikwijls is het onnoodig. Nier zwakte, bjj vrouwen zoowel als b\j manneu, veroor zaakt rugpijn, scherpe steken bij bukkene of opstaan, terneerdrukkende pijnen, aanvallen van moedeloosheid, zenuachtigheid, duizelig heid, hoofdpijn, urineTtwalen, zwelling der enkels of ledematen. Het leven der vronw; maakt haar tot een gemakkelijk slachtoffer yan nieraanïloeningen. Het dikwijls in gebukte houdihg moeten werken, de vorming; de geboorte vAn kinderen en de inspannende taak van degö te moeten opvoeden, het keepen der jaren, het leven binnenshuis, koudq, koorts, verstopping, enz. zijn dikwijls de oofzaak van verzwakking der der nieren. Begint dan met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die nieuw leven en kracht aan duizendeii vrouwen gebracht hebben. Het is uw plicht, 'zoowel y'oor uzelf als voor uw huisgezin, om1;' de eerste verschijnselen niet te verwaarloozi&n. Wabht niet. totdat uw kwaal zich verder kan ontwikkelen tot water zucht, suikerziekte, uierontsteking, niersteen. Te Amersfoort verkrijgb. bij de hb. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Jjan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, ot f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- trade mask merk.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2