NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. @flfeiiiemee FEUILLETON. j IS'u. 90. Zaterdag 9 November 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE BINNENLAND. Amor met den Korporaalstok. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Lnngestraat 77. Telephoonii. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 1 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechtB driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Het heden verschenen 32e nummer van den vierden jaargang van «fiaiHuiiriiniwri*^^» -uioiFWnri Dit actueel Nummer bevat als voor plaat een aangrijpend beeld van den Balkan-oorlog, voorstellende Een ge wonde Montenegrin, die, vergezeld door zijn moeder, naar het Hospitaal bij Podgoritza wordt getransporteerd. Voorts de volgende foto's van het oorlogstooneel: Portretten van Gene raal Tunotitsch, bevelhebber van het Motenegrijnsch Noordelijk Leger; Ge neraal Dickoff, chef van den Bulgaar- schen MilitairenUeneeskundigeri Dienst Generaal Jankowitsch, Servisch Korps- Kommandant; Generaal Pulnicki, van het Servische Leger; gewonde Monte- negrijnen in de straten van Cettinje, de hoofdstad van Montenegro; Het aanwerven van Turksche vrijwilligers te KonstantinopelEen vrijwilliger— korps van Macedoniërs, dat, onder aanvoering van een vrouw, naar het oorlogstooneel trekt. Generaal Beijers, een der kloeke strijders uit den Zuid-Afrikaanschen Oorlog, in ons land. Onze landgenoot, de bariton- zanger Henri Albers, in de rol van Napoleon. Het geschenk van H. M. de Koningin, ter gelegenheid van den doop van Z. K H. den Erf-groothertog van Saksen-Weimar. Nationale Wedstrijd voor «Spaniëls", uitgeschre ven door de Kon. Ned. Jachtvereeni- ging «Nimrod", met 3 foto's. De vliegweek te Apeldoorn, met foto van den Nederlandschen aviateur Henri Bakker en 3 andere kiekjes. Oefe ningen van het Nederlandsche Roode Kruis, met 2 foto's. Het 50-jarig bestaan van het Kon. Koloniaal Inva lidenhuis te Bronbeek, met portret van den Kommandant van Bronbeek, luit.-kol. Jhr. N. C van Heurn, en 3 andere foto's. Portretten van Alexej, den ernstig ongesteld zijnden acht jarigen zoon van den Czaar van Rus land, en van Grootvorst Michaël, den broeder van den Czaar. Een nieuwe ondei wijs-methode in Engeland. Het beroemde Gentsche A-Capella- Koor te Alkmaar. Het Gemengde Koor «Oefening na Arbeid" te's-Gra- venhage. Portretten van bekende landgenooten. Veider: Het begin van den oorspronkelijken bistorischen roman van Eline van Stuwe (Jacque line Reyneke van Sluwe), getiteld: «Donkere Wolken". Het Kinder nummer «Ons Prinsesje", met leer zame en onderhoudende lectuur voor de Jeugd. De Rubriek van Redac teur X, waarin opgenomen de uitslag van bel Pak me Mee-Knippuzzle, met de namen der honderd Piijswinners. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3cents thuis bezorgd. Grondwetsherziening. Uit Den Haag wordt gemeld, dat het advies van den Raad van State in zake de voorstellen tot Grondwets herziening, bij de regeering is in gekomen. Tariefwet. De Nederlandsche Debitantenbond maakt in een adres aan de Tweede Kamer bezwaar tegen dein hetontwerp- Tariefwet voorgestelde bepalingen be treffende den platenbandel. Ofschoon het uit een oogpunt van ontwikkeling en beschaving zeer wenschelijk zou zijn zegt de Botnl dat de rechten op alle producten van kunst en wetenschap vervallen, is dit in het bijzonder met de rechten op platen het geval. Nu toch, nu door de toetreding van ons land tot de Berner Conventie, het reproduceeren van platen uilgesloten is, en deze dus in ons land niet meer goedkooper ver krijgbaar gesteld kunnen worden, zou het een dubbel bezwaar zijri wanneer deze belast werden met een recht van 10o/0. Dit bezwaar geldt vooral voor de goedkoopere platen, platen die door hun prijs onder het bereik van iedereen vallen. Mocht echter de Kamer de inzichten van den Minister deelen en een recht noodzakelijk achten, dan zou de Bond er op willen wijzen dat, zelfs indien men een geheele oplaag, niet bestemd voor de versiering van Nederlandsche boeken, bij invoer zou willen belasten, het niet wenschelijk voorkomt, af zonderlijke platen (in gering getal ingevoerd), meestal bestemd voor het onderwijs in al zijn vertakkingen, door een ingaand recht te treffen. Prof. dr. Kouwer heeft, gelijk men zich zal herinneren, een klacht ingediend tegen een te Hamburg woonachtig fabrikant, die voor de bevalling van H. M. de Koningin aan hem een middel had gezonden, dat moest dienen tot vei lichting van de verlossing. De man had om terug zending van zijn artikel verzocht, indien dit niet aangewend werd. Aan gezien aan dit verzoek niet voldaan was, verspreidde de fabrikant na de bevalling liet gerucht, dat zijn middel succes had gehad. Door deze voor stelling, als zou hij kwakzalversmid delen gebruikt hebben, voelde prof. Kouwer zich beleedigd en diende een aanklacht in tegen den fabrikant. De Rechtbank te Hamburg heeft den koopman vrijgesproken, omdat de beklaagde, toen hij zijn middel niet teruggezonden kreeg, te goeder trouw gehandeld had. (N R. Ct J< Positieverbetering onderofficieren. De Avp. verneemt, dat de Minister van Oorlog ernstig overweegt om de voorgestelde positie-verbetering van het onderoüicierskorps in verband met de groote actie, die door liet korps onderofficieren legen deze voor stellen wordt gevoerd van de oorlogsbegrootin/j 1913 af te nemen en in het volgend jaar bij afzonderlijke begrooting in te dienen. Het slot Rergh. Met 1 November j.l. is het slot Bergb, bij 's-Heerenberg (Gelderland), tot dusver eigendom van den graaf Von Hohenzollern zu Sigmaringen, overgegaan in het bezit van den beer J. H. van Heek te Enschede. Deze bezitting heeft een uitgebreid heid van 1250 hectaren, waarvan 1100 hectaren bouw- en weiland. Het slot dagteekenl uit het midden der 15e eeuw, werd door de graven van Bergh gesticht en is door het huwelijk van een dochter van een graaf van Bergh met een vorst Von Hohenzollern in 1-749 in bezit van dezen overgegaan. Tot de bezitting behoort tevens Montferland, met zijn fraaie uitzichten, alsmede »De Hertenheuvek die 115 M. hoog is, bet hoogste punt van Gelder land. Vermoedelijk wordt geen andere bestemming aan deze uitgebreidde bezitting gegeven. Slechts eenige kamers van het slot worden geres taureerd en zullen door den nieuwen eigenaar in gebruik genomen worden. Aanschouwelijk onderwijs. De Bond tot behartiging van de belangen van bet kind heeft zich, mede nanens een groot aantal ver- eenigingen, tot den Minister van binnenlandsche zaken gewend met het verzoek a. het maken van reproducties naar voorwerpen in onze musea ten behoeve van bet onderwijs zooveel mogelijk te bevorderen b. speciale collecties van deze repro ducties onder bevoegde leiding te doen vervaardigen en onderhouden, en voor het onderwijs beschikbaar te stellen c. een permanente commissie te benoemen bestaande uit personen, die in verschillende takken van onderwijs werkzaam zijn, welke commissie advies kan uitbrengen voor het samenstellen van deze collecties en voor het practisch gebruik ervan. Kiuderlierstellings- en vacantle- kolonies. Het «Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolo- nies« zal ingevolge een besluit der algemeene ledenvergadering met kracht ter hand nemen de verpleging van kinderen, lijdende aan zwaardere aandoeningen (anaemie, rachitus, zwaarder nervosisme, gesloten tuber culose, enz.) Deze kinderen, die een langdurige verpleging in een her stellingsoord behoeven, kunnen geen plaats vinden in de gewone kolonie huizen. Door de snelle ontwikkeling van het Genootschap is de herstellings- oord-verpleging tot dusver op den achtergrond gebleven. Het bestuur is zoo gelukkig geweest een heuvelachtig boschterrein, groot 15 hectaren, te kunnen aankoopen te Nunspeet. Het wil nu trachten spoe dig de middelen te vinden voor den bouw van het eerste herstellingsoord met lighutten, schoollokaal enz. Verder heeft het bestuur om te voldoen aan de reeds lang gebleken behoefte aan een nieuw Bosch-Kolo niehuis voor een aantal jaren ge huurd, het bekende voormalige «Hotel- Quisisanaa te De Steeg, verrukkelijk gelegen nabij de Onzaiige-Bosschen. Dit tehuis zal plaats bevatteo voor ongeveer 70 kinderen. Voor de verbouwing en de meubi leering zijn noodig ongeveer f 8000. Ook dit bedrag moet door giften en bijdragen gevonden worden. 8) a Owij kennen deze bespottelijke spreuk, deze moderne ideeën der Fran- sche filozofen," antwoordde Pauloff, die geheel zijne zelfbeheersching verloor, «het zou u beter passen niet te ver geten, wat gij mij, den edelman en officier, schuldig zijt, dan mij en u zelve wegens een gemeen soldaat aan gelach prijs te geven." «Gelooft gij zei mevrouw von Mel- lin wier oogen bliksems schoten, maar die steeds bedaard, ja spottend bleef. «Ik vind daarentegen niets belache lijker dan aanmatigingen, die op pri vilegiën gegrond zijn, zooals adelbrief en officiersbrevet, welke men elk oogen- blik verscheuren kan. Wat blijft dan over, zoo datgene niet voorbanden is, wat tegenwoordig nog gewaardeerd wordt, de echte waarde van den menscb «Nog ben ik officier!" riep Pauloff. «Gij zjjt bet niet meer," gaf de kolonel in hoepelrok stout en snijdend ten antwoord, en rukte tegelijkertijd Pauloff de epauletten van de schouders. «Gij durftstamelde deze naar zijn degen grijpend. «Ik ben hier in de plaats der Czarin, die mij ongehoorzaam is, verzaakt zijn plicht jegens de monarchie," voer me vrouw von Mellin voort; «ik heb streng verboden mijne soldaten met den stok te straffen. Gij hebt mijn verbod bespot uw plicht als officier verzaakt. Gij zijt een muiter, gij verdient voorbeeldig ge straft te worden. Ik degradeer u tot gemeen soldaat en n, Iwan Nahimoff, benoem ik tot kapitein en compagnies- chef.» Pauloff was op bet punt neet te stor ten. Hij slaakte geen geluid, tranen vul den zijne oogen, ter wijllwan, wiens ban den haastig losgemaakt werden, voor de scboone amazone dankend de knie boog. «Mag ik u op den dag, op welken gij mij met zulke gunsten overlaadt,» zei de nieuwe kapitein, «nog een bij zondere genade verzoeken, mevrouw?» »Nu?« «Laat den soldaat Pauloff in mijne compagnie,verzocht Iwan met vij an dig gluipenden blik. Een duivelachtige glimlach vloog over het fraaie, onmeedoogende gezicht der beleedigde vrouw. «Goed, maar op eene voorwaarde." «Gij hebt slechts te bevelen,» zei Nahimoff. «Ik beveel dan dat de soldaat Pau loff in uw persoonlijken dienst zal tre den, mijnheer de kapitein,» zei me vrouw von Mellin, »en wat de bela chelijke philantropische uitspraken der Fransche filozofen betreft, tracht ze bij deze gelegenheid te vergeten, lieve Nahimoff, en koop bij tijds een zweep, want honden en knechts moet men slaan.» VII. Weinige dagen na het voorval, dat Pauloff uit zijne ingebeelde hoogte aan de voeten van zijnen vijand neerstortte en hem reddeloos aan zijn willekeur en overmoed prijs gaf, werd het regiment Tobolsk naar het legerkamp gezonden, dat tot oefening der troepen, naar bet voorbeeld van Pruisen, slechts een uur afstand van Czarskoje-Sela op bevel van Catbarina, de vereerster van Frederik den Groote, opgericht was geworden. De nieuwe kapitein Iwan Nahimoff was hier het voorwerp der levendigste opmerkzaamheid van alle officieren alsmede van de hofdames, die hem, zooals destijds het gebruik was, deels ongedwongen voor aller oogen, deels ongenoemd de kostbaarste din-1 gen ten geschenke gaven. Hij zat juist met eenige kameraden in zijn tent kaart te spelen, toen een lakei in de j livrei der paleisbedienden van de Czarin, binnentrad, boog, Fortuna's lieveling een groot pakket overhandigde en dade lijk weder verdween. «Een nieuw present, geluksvogel Wat kan het zijn?» riepen de jonge officieren. Nahimoff opende voorzichtig het omhulsel; het bevatte een der kostbare pelzen, welke Catharina II ge woon was aan de Fransche wijsgeeren ten geschenke te zenden, als zij haar te Petersburg kwamen bezoeken. Een algemeene kreet van verrassing volgde op de onthulling. Nahimoff hief het wezenlijk keizer lijk geschenk op en spreidde het uit een; het was een groote, ruime pels van groen fluweel met donkere sabelvellen gevoerd en prachtig omzoomd. «Een pels voor een grootvorst!" riep een officier. i «Ja, voor den Czaar zelf," betuigde I een ander. «Maar wat doe ik er mee?" zachtte Nahimoff, die reeds ijdel als een kokette vrouw was. «Ik kan hem toch niet by mijn uniform dragen." «Watvalt u in," riepen verscheidene te gelijk, «het is immers een slaap- pels «Kom pas hem aan," zei eenjonge luitenant en wilde Iwan er in helpen. «Neen, neen," antwoordde deze, «waartoe heb ik mijn knecht? Hei, Pauloff!" De voormalige kapitein trad haastig en gehoorzaam, maar volstrekt niet de- moedig binnen. Hij droeg nu den ge wonen soldatenrok, en was altoos nog met zorg gefriseerd. «Help mij in dien pels!" beval Na himoff. Pauloff gehoorzaamde zwijgend. «Prachtigriepen de officieren. Na himoff zag er inderdaad minder fraai in den slaappels uitbijna als een vronw een der stoutmoedigste amazonen van Catharina II. «Maar daarbij behooren onbetwist Turksche pantalons en pantoffels," besliste een j onge graaf, die te Parjj s was geweest. C Wordt tnrtoiffé.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1