Onse Geïllustreerde Premie. PREDIKBEURTEN. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. DONKERE DAGEN Gemengd Nieuws. Voor Huis eu Hof. Plan 1913. Door de Oranjevereniging Zeist is het initiatief genomen tot viering van Onafhankelijkheirlsfeeslen in 1913 in onze gemeente. Zij heeft daartoe een eere-eomité benoemd om met baar be ituur en de eventueel later nog te benoemen subcommissies als organi sators dier feesten op te treden. 18 October bad in de Trouwzaal van bet gemeentehuis de eerste vergadering van Bestuur en Eeie-comité plaats. De voorloopige plannen, door bet Bestuur ter goedkeuring voorgelegd, vonden aller instemming. Eerst later, wanneer deze plannen finantiëel moge lijk zuilen blijken, zal hierover meer worden vermeld. Voorloopig volstaan we met de mededeeling, dat het de bedoeling is in de eerste helft van Augustus twee dagen en den avond, daaraan voorafgaand, feest te vieren. De volgende beeren hebben zich een benoeming in het eere-comité laten welgevallen M. Barendrecht, Herv. pred. Auster- litz. Jhr. Mr. C. Beelaerls v. Blok land, Inspecteur S. S. Mr. W. H. J. Blanckenhagen, lid v. d. gemeente raad. J. Blooker, wethouder, H. Bioe- delet, koopman. R. Derksen, oud schoolhoofd. C L. Doorjnan, gep. generaal. R. H. v. Dorsser, bestuurs lid der Ver. t. b. v. d. P. C. Gulden steeden Egeling, wethouder. Jhr. G. E. de Geer, dir. v. »De Landbouw- bank« te Utrecht. F. Ch Geerling, Herv. pred. T. v. d. Haar, koopman. R Hasting, voorstander der Ev Broedergem. Dr. J. M. v. 't Hoff. oud-geneesheer. G. v. Hoogstraten, Herv. pred. Jhr. Mr. H. M. Huydecoper. H. Meerdink Gzn., bestuurslid der V. v. V. H. M. v. d. Mersch. Dr. J. J. A. Muller, buitengew. hoogl. a d. Rijksuniv. te Utrecht. J. J. Clotter- booke Patijn v. Kloetingen, burge meester. Jhr. Mr. F. v. d. Poll, lid v. d. gemeenteraad. J. A. Radix, Herv. pred. a. h. Huis-ter-Heide. W. Reichel, pred. der Broedergem. G. J. Reiriders, pastoor. F. C. W. •luckema v. Burmania, baron Rangers, gep. generaal. Jhr. F. v. Reenen. Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, Commissaris der Koningin in de prov. Utrecht. L. VV. R. Scbütz, lid v. d. gemeenteraad. Jhr. G. F. v. Tetz, voorz. der Afd. Z. en O. der Mg. t. b. T. en PI. F. W. des Tombe, industrieel te Bosch en Duin. W. Verhoef Nzn Geref. pred. In de verg. van 18 Oct. werd de burgemeester tot eere-voorzitter be noemd, terwijl de Cornmiss. der Ko ningin het beschermheerschap zal woiden aangeboden. Plan 1913. In aansluiting met ons vorig bericht kunnen wij mededeelen, dat de heer Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, het beschermheer schap over de Onaf hankelijkhcidsfeesten in 1913 te Zeis», heeft aanvaard. Ook heeft den heer Mr. J. J. Clotterbouke Patijn van Kloetinge, burgemeester van Zeist, het presidium van het Eere comité aangenomen. Voorts moet het Eere-comité nog worden aangevuld met den heer Chr. Pleines, lid v. d. gemeenteraad, wiens schrijven bij de voiige publicatie nog niet was ingekomen. dr. Van Tienhoven schrijft uit BelgradoLaat men mij geld sturen hierheen, dan wordt bet zeker goed gebruikt. Aan verbandstoflen is op 't moment geen behoeftewat noodig is zijn goede instrumenten. «Als men in Holland geld zou verzamelen, zou ik dringend noodig hebben een Röntgen-apparaat voor alle been breuken enz. te behandelen Zoo'n installatie kost ongeveer 1200, want er is electriciteit hier. Dat moest men mij nu eens kunnen geven. Het zou zoo leuk zijn, als de door Hollanders ingerichte ziekenhuizen goed iri orde waren. Als men rnij het geld, dat men verzamelt bierheen zendt, dan be stel ik, wat ik noodig heb in Weenen of Berlijn door middel van prof. Oeltingen, dat is gauwer en goed- kooper." Anfi-Trekhonden-Bond. In de algemeene vergadering van den Anti-Trokhonden-Bond, dezer dagen gehouden, werd medegedeeld door het Hoofdbestuur, dat de Bond thans bijna 800 leden telt, terwijl te Arnhem en te Rotterdam plaatselijke afdeelingen zijn gevestigd. Op een vraag van een der leden, zeide de voorzitter toe, dal ernstig in overweging zou worden genomen het uitschrijven van een prijsvraag voor andere beweegkracht ter vervanging van honden. Ook ligt het in 't voor nemen op de groote Landbouw tentoonstelling in 1913 te houden, een contramanifestatie in te richten tegen de inzending van uitverkoren goed doorvoede en verzorgde trek honden, door eenige van die dieren ten toon te stellen die er afgejakkerd, verwaarloosd en ellendig uitzien. De Presidentsverkiezing. De groote meerderheid waarmede dr. Wilson tot president van de Ver. Staten gekozen werd, is vooral voor president Taft een verpletterende nederlaag geworden. Hij heeft zelfs niet de tweede plaats kunnen innemen en moest die aan Roosevelt laten. Van de 531 stemmen heeft Taft er slechts 11 gekregen, Roosevelt 104. Maar ook dit cijfer van Roosevelt is gering bij de 408 stemmen, door Wilson behaald. Een dergelijk aantal stemmen is waarschijnlijk nog nooit op een president uitgebracht, maar meer nog dan dit stemmenaantal baart de groote meerderheid waarmee de overwinning behaald is, opzien, vooral wanneer men bedenkt dat Wilson twee tegenstanders te besnijden heeflgehad. De enkele stemmen die nog niet bekend zijn kunnen aan die verhouding slechts weinig veranderen. Wilson was zeer ontroerd, toen hij de gelukwenschen zijner vrienden in ontvangst nam In een korte toespraak zeide hij, ernstig te gelooven, dat de zaak der demociaten gezegevierd heeft en dat het Arnerikaansche volk dit ook heeft gewild en weet wat bet wil. «En als het weet wat het wil,« zeide hij, «zal het zijn wil ook doorzetten en daarvoor de juiste mannen weten uit te kiezen. Ik voor mijzelf heb niet het gevoel een triomf behaald te hebben, ik voel slechts de zware ver antwoordelijkheid Wat Roosevelt betreft, men kan van hem niet verwachten dat de nederlaag hem een gevoel van verslagenheid zou geven. Integendeel, hij zal, naar hij verklaard heeft, den kamp voor de beginselen van zijn partij met fiisscbe kracht voortzetten en hij wanhoopt niet of zijn partij zal in de toekomst zegevieren. Ook bij de verkiezingen voor het Congres, die gelijktijdig plaats hadden, is de overwinning aan de democraten gebleven, zoodat, naar men vermoeden kan, de nieuwe president in zijn nieuwe politiek door dit regeerings- lichaam niet belemmerd zal worden. N. v. d. Dag. De «Avp deelt mede, dat de minister van Oorlog den comman deerenden oflicieren heeft doen weten, dat voor de lichting 1912 slechts nuinmerverruiling ingevolge de be palingen der oude militiewet ge oorloofd is. Wordt deze aanschrijving schrijft het blad letterlijk opgevolgd, dan zullen thans weder reeds toegestane Bveivangiugen volgens de nieuwe wet® ongedaan moeten worden gemaakt. De Openbare Leeszaal en Biblio theek zal gevestigd worden in het perceel Beukenlaan 2 (vroeger bewoond door den heer Teengs). Het bestuur heeft dit huis gehuurd en hoopt in het begin van 1913 de Leeszaal voor het publiek te kunnen openstellen. De beer A. de Wolff, leeraar bij de Isr. gemeente alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Alkmaar. De leziog welke de heer F. C. Utermöhlen, de bekende fabrikant van verbandmiddelen, uit Amsterdam, hier 14 November zou houden ten bate der kas van het plaatselijk comité van het Nederlandscbe Roode Kruis, kan om verschillende redenen geen voortgang hebben. Het Bestuur van »Gelool en Wetenschap" is thans saamgesteld als volgtBern. Brom, VoorzitterG. Rib- berink, Onder-voorzitter; J. J. Thien, Secretaris; W. C. Jansen, Penning meester; M. J. Th. van Wessum, Bi bliothecaris. Na korte doch hevige ziekte overleed j 1. Dinsdagnacht in den ouderdom van 69 jaar de heer Bernard Antonie Siddré. een Amersfoorter van den ouden stempel. Hij was onder meer lid van het Burgerlijk Armbestuur, departements hoofd van de vereeniging «Liefdadig heid», regent van het BurgerWeeshuis, Secretaris-penningmeester van het St. Pieters- en Bloklands-gasthuis en van het kapittel van Sint Jorisen Bestuurslid van het Nuts-ziekenfonds. Zijn stoffelijk hulsel werd heden ochtend ter aarde besteld op de Oude algemeene begraafplaats. Donderdagnacht overleed in den ouderdom van 45 jaar de majoor der huzaren J. M. H. van Lelyveld, Ridder van het Legioen van Eer. De over ledene, die den 25en Juli 1888 benoemd was tot 2e luitenant, werd den 24en November 1911 bevorderd tot majoor en kwam in dien rang bij het le regi ment huzaren hier in garnizoen. Averkauip's a-Cappclakoor. De uitvoering Woensdagavond door dit koor in »Amicitia« gegeven was natuurlijk één groot succes Alleen was het jammer, dat ten minste het eerste deel van het programma niet in een groote kerk, b.v. in den Sint Joris, werd gegeven, dan zouden de werken nog meer tot hun recht gekomen en de indruk nog dieper geweest zijn. Allen, en »Aminitia« was vol, waren een en al bewondering èn voor den heer Avei- kamp èn voor de zingenden. Een be voegd criticus zeide: «Geen oogenblik heeft men het gevoel, dat de zingenden een losse massa zijn niets ontgaat hun, geen enkele geste, geen enkele expressie van hun dirigent Uit de verbintenis van die groote toewijding en van het buitengewone dirigeertalent van Aver- kamp is dan ook een resultaat geboren, zooals men het zich niet schitterender denken kan.® Deze woorden kunnen we geheel tot de onze maken, tevens den wensch uitsprekende, dat dit koor dezen winter Amersfoort nog eens met een bezoek vereere. ZONDAG 10 NOVEMBER. Reinonstrantsclie kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur. Dr. H. J. Toxopeüs Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/j uur, Doc. van der Heiden, van 's Graverihage. 's Av. 5'/» uur, Doc. van der Heiden. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-llaëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/« uur, Godsdienstoefening. In hot Nummer van onze Geïllus treerde Premie «Pak me mee", dat wij heden aan de abonne's verzenden, wordt een begin gemaakt met den oorspronkelijken historischen roman, getiteld DOOR ELINE VAN STUWE (JACQUELINE REÏNEKE VAN STUWE). In dezen roman spelende tus- schen de jaren 1786 en 1813 geeft de gevierde schrijfster een beeld van 't familieleven in die dagen, van de binnenlandsche woelingen en den strijd tusscben Prinsgezinden en Patriotten: daarna eene beschrijving van de Fran- sche overbeersching, gevolgd door de Napoleontische onderdrukking met als eindpunt Holland's bevrijding en de terugkomst van den zoon van Willem V, onzen eersten Koning Willem 1. Zij, die nog niet op onze premie zijn ingeteekend, en dezen boeienden roman in zijn geheel wunschen te volgen, worden verzocht, ten spoedigste hun wensch daartoe aan den Uitgever van ons blad kenbaar te maken. De laatste Maatschap. Men schrijft uit Barneveldt aan 't Handelsblad: Te Voorthuizen, onder deze gemeen te, is gisteravond in een vergadering van deelgerechtigden in de Appelscbe Maatschap, die een grootte heeft van 80 H.A., besloten tot verdeeling hiervan over te gaan. Üm hiertoe te geraken, zal de thans nog woest liggende heide in porceelen van twee bunder woi den verdeeld en vervolgens vei kocht. De commissie voor de verdeeling bestaal uit de heeren A. Engelen, K. Kamphuis en C. Vei steeg. Met d. ze verdeeling verdwijnt de laatste der Maatschappen, die voorheen een groot deel dezer gemeente uitmaakten. Te Venendaal is gisteren de arbeider L. Quint, in de Middelbuurt, dood in zijne woning gevonden. De buien hadden gezien, dat het huisje dien dag gesloten bleef Zij ver schaften zich toegang tot de woning en vonden nu den man op den grond liggen in een plas bloed. Het leven was toen reeds goweken. De ongelukkige schijnt bij het ver richten van huiselijke bezigheden door eene bloedspuwing overvallen te zijn. Aati misdaad wordt niet gedacht. Spaansche schatten. Men schrijft uit Harlingen. Het Engelsche stoomschip «Lyons®, dat maandenlang naar de schatten van het in het laatst der 18e eeuw bij Terschelling gezonken Spaansche schip «De Lutine®, heeft gezocht is hier binnengeloopen't zal dezen winter hier blijven liggen daar het zoeken op het wrak in het winterjaargetij zeer bezwaarlijk is. Tot heden werden wel veel Spaansche matten gevonden, maar van de begeerde gouden staven, die «De Lutine® moet bevatten, werd nog niet een bovengehaald. Een nieuw kunstmatig broedtoestel. Under bovenslaanden titel vinden we in no. 44 van het Nederlandsch Landbouwweekblad het volgende vermeld Een Amerikaan, wonende te Rome, heeft een nieuwsoortig en goedkoop broedtoestel uitgedacht, ui het bereik van alle landbouwers. Hij kwam tot de ontdekking, dat ae warmte, noodig voor het kunst matig uitbroeden der eieren, gelijk is aan die, welke in de bijenkorven wordt waargenomen. Daardoor kwam hij op de gedachte, de eieren te laten uitbroeden door de bijen, wat deze diertjes in hun ge wone bedrijvigheid doen. flij legde een twintigtal eieren in een vierkante doos met linnen bodem en plaatste haar boven de hoogste afdeeling in den korf, zóó, dat de werkkamer der bijen als door een zoldering afgesloten was. De eieren werden gedekt met een wollen deken. En inderdaad, op den gepasten tijd kwamen 18 kuikentjes te voorschijn. Deze gelukkige uitslag gaf aanleiding tot nieuwe proeven. De Amerikaan stelde vast, dat men meer dan 12 eieren tegelijk ter uitbroeding aan een bijenkorf kan toevertrouwen; in den loop van het goede jaargetijde kan men aldus 80 kippen krijgen, wat gewoonlijk het werk is van acht broed- kippen. Dit zal wel tengevolge hebben, dat er meer bijen worden gehouden, wat weereen groot voordeel is, want het bevliegen door deze nijvere diertjes van de bloesem van plant, struik en boom toch werkt allergunstigst op de opbrengst. De afstand, die de bij vliegt, gaat tot 3 K.M. en bet is wel zaak, wan neer men bij een veredeld gewas ver bastering wil vooi komen, hiermede rekening te houden. De Daily Mail bericht, dat in een van de Randmijnen een diamant is gevonden tot een gewicht van 1649 karaat. Het blad zegt dat deze steen de grootste ter wereld is, nu de Cullinam gekloofd is. De steen heeft de vorm van een ei, waaraan de punt ontbreekt. Een ontvluchting. Uit de artilleriekazerne te Naarden is Woensdagnacht een provoostarres tant ontvlucht op een wijze, die de vraag wettigt of de man soms een beroepsuitbreker is. Door eene opening, groot 20 bij 24 c.M., in een deur, kwam hij in een gang van het arrestantengebouw en van daar door een ongeveer 2 meter hoog tuimelruim op het terrein vóór de kazerne. Door een der ramen wist hij de kamer zijner compagnie te bereiken en zich een tamelijk goed passende uniform toe te eigenen. Daarna maakte hij een rijwiel los, dat nog geheel nieuw was, od vast gebonden was aan de krib van den slapenden eigenaar, en bracht dit door een raam naar buiten, zonder dat iemand van de ruim 20 bewoners der kamer er iets ian bemerkte. Op dit rijwiel heelt de slimme uit breker, wiens spoor men geheel bijster is, de vlucht genomen. De bedrieger bedrogen, of de gevolgen van oneerlijke concurrentie. Te l)i achten had een sigarenfabrikant een Hinken afnemer, die veel noodig had. Dat vernam een collega en hij zou dien afnemer wel graag zelf willen hebben. Het adres wist hij niet. Maar toen er weer een ferme zending naar 't station ging, slapie hij ook in de tram. Hij lette op, zag waar de zending werd afgegeven en de afnemer was er zelf om te ontvangen. Met deze pratende, kwam hij le weten, dat hij op 1 maand crediat ontving. Hij echter wilde wel 3 maanden crediet geven. Hij kreeg den afnemer, die3 maanden lang veol bestelde en ontving. Toen de 3 maanden om waren en de eerste zendingen moesten worden betaald had de afnemer flink verkocht, daardoor een flinke som bij elkaar gekregen en was er mee vertrokken zonder 't adi es zijner nieuwe woonplaats op te geven. r>Leeuw Ct.n Uit een lezing over ooftcultuur van den heer C. H. Claassen, rijkstuin- bouwleeraar: Geen hoogstammen meer gepoot. Dat duurt 30 tot 40 jaar eer dit rente- gevende hoornen zijn, alleen goed voor lijke landbeeren. Amerika geeft ons in deze een les. De struikvorm moet ook hier komen, geen hoogstam maar laag bij den grond blijven, min der last dan van wind ea van vorst. De groridwarmte komt dan den hoo rnen en vruchten ten goede en in 4 a 5 jaar tijd is 't al een volgroeide, rentegevende uitplant geworden. Grondige kennis leide ook hier den aanplant. Mest om den stam ge worpen, is als als een biefstuk op den buik gelegd: voorzichtige omgraving zoodat de meststof de kleinste wortel tjes raakt, is hier geraden. Doelmatig aangelegd en met zorg en kennis ge kweekt, kan zoo een bunder land wel /1000,op brengen. Dezelfde spreker wees er op, dat met minder dan in den landbouw in tuinbouw het brood kan worden verdiend. Als voordeelige cultures noemde bij de teelt van vroege aard appelen, aardbeien en rabarber. Ook kool, uien en boonen kunnen zeer loonend worden gekweekt. Om geen bedrogen uitkomende illusies aan te kweeken, ried hij echter met nadruk aan vooral in 't klein te beginnen. Gevulde artisjokken. Men ontdoet de artisjokken van de harde bladeren en snijdt de punten van de blaadjes af, dan haalt men met een lepeltje het binnenste gedeelte er uit wascht ze goed en kookt ze half gaar in moten met zout en een scheutje azijn. Vervolgens plaatst men ze op een vergiet, vult ze met met gehakt op de gewone wijze aangemaakt, en bindt ze dicht, Nu doet men ze in een pan of vuurvasten schotel, met zooveel bouillon, dat zij geheel onder liggen, en laat ze daarin dichtgedekt op zacht vuur stoven, totdat zij gaar zijn. Van den bouillon, waarin zij ge stoofd zijn, maakt men een Italiaan- sche saus. Appelstroop. Goede, rijpe ap pels worden ontdaan van rotte en ver keerde plekken: men snijdt ze verder in stukken en doet ze in een emaille of steenen pot, en kookt ze onder ge durig roeren tot moes. Men laat ze 15 a 20 minuten koken en doet de verkregen moes door zeef of neteldoek, waarop schillen, pitten enz. Meteen verwijdert men het schuim, dat zich bij het koken er bovenop vormt. Op 1 K G, vruchtmoes doet men verder V, K G. suiker en kookt het opnieuw, waarbij men ze zoolang laat indam pen, dat het druppelsgewijze van den lepel afloopt en dadelijk op een bord stolt, Men bewaart het in flesschen of geglazuurde potten. Van boven dekt men met een rond stukje gewoon wit postpapier, dat te voren in brandewijn gedrenkt is. Met perkament of blaas wordt verder luchtdicht afgesloten en op koele plaats bewaard. Observator. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 8 Nov. 1912. Tarwe f 0;Rogge f 0-Boekweit f appelen f4.a f6.Peren f 4.a f 7.Nieuwe Aardapp. f 0.a f0.zandaardapp. f2.— a f2,40

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2