BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. men met den vrijhandel «met leege handen« zou staan en aliijd de zwak ste partij zou zijn. Wat leert nu de praktijk? In 1888 verhoogde Frank rijk de inkomende rechten op goederen uit Italië. Gaf Italië nu concessie? Integendeel, het verhoogde zijnerzijds haar algemeen tarief met 50 percent en verklaarde dus den economischen ooi log. Tot nadeel van beide bescher- mingsgezinde landen. Een mooi soort «bescherming» van de met elkander zaken doende Franschen en Italianen wier handel dus eenvoudig ongeveer gehalveerd werd. En die handels relaties werden slechts met veel moeite hersteld, want in 1906/7, dus ruim 8 jaar nadat de vrede was ge- teekeDd, was de handel van Frankrijk met Italië nog slechts 429 millioen. Deze nuchtere praktijk doet reeds jaren zien boe gevaarlijk de retorsie bevoegdheid van art. 9 van het ont- werp-Kolkman kan worden, vooral voor een klein land als het onze. Wordt vervolgd.) Door het hoofdbestuur der Neder- landsche Vereeriigirig tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken is aan Hare Majesteit de Koningin het na volgend adres gericht: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Drankeneikend bij Koninklijk Besluit van 4 Apiil 1844 No. 62: dal blijkens artikel 1 hater statuten zij ten doel heeft de openbare meening zoo te leiden, dat deze zich verklaart tegen de drinkgewoonten en dat ver kregen wordt wettelijk verbod van drankhandel -productie en invoer; dat in overeenstemming met haar doel de Vereeniging eenerzijds het individu tracht te bewegen om zicb te onthouden van alcoholgebruik, ander zijds tracht te bevorderen, dat door pulitiek-economische maatregelen het drankgebruik worde tegengegaan; dat om het laatste doel te bereiken de statuten der Vereeniging o.a. de volgende middelen vermeldenhet ijveren voor veibetering van den al- gemeenen economischen toestand, het ijveren vooralle wettelijkemaatregelen, die het streven der Vereeniging be vorderen, in het bijzonder voor een diankwet, waaiin het stelsel van plaat selijke keuze is opgenomen, en het bevorderen van drankzuchtigenverple- ging door of met behulp van Staat, Pioviricie en Gemeente; dat dus uit de opsomming van deze middelen, nog te vermeerderen met het op ruime schaal subsidieeron en krach tig steunen van overheidswege der veróénigingen voor drankbestrijding, blijkt van hoe groot belang het is, dat de wetgevende macht en de regeering tegenover het alcoholisme zullen aan nemen dat nu bij het beperkte kiesrecht, dat in Nederland geldt, do arbeiders klasse, onder welke dediankbestrijding het krachtigst wortel beeft geschoten, die ook het meest onder het alcoholisme lijdt en op wie dus juist de taak zou rusten de overheid tot krachtiger stel- lingnarne in den drankstrijd te nopen, voor een belangrijk deel nog van het kiesrecht is uitgesloten; dat dit evenzoo het geval is met de vrouwelijke helft van nns volk, waarbij ook warme sympathie voor kracht dadige drankbestrijding wordt aan getroffen en die nog meer dan de mannelijke helft te lijden heeft van het alcoholisme en bovendien bijna vol komen de macht mist om zich daar tegen te beschermen dat niet alleen bij de Nederlandsche Vereeniging, maar bij alle vereenigiri- gen voor drankbestrijding hier te lande rnet uitzondering van den Volksbond de leden voor het overgroot gedeelte behooren tot de arbeidersklasse en wellicht ongeveer voor de helft vrouwen zijn, en dat de uitsluiting van het kies recht van een aanzienlijk deel dier klasse en van alle vrouwen de politieke macht der drankbestrijders dus ten zeerste verzwakt; dat in de naaste toekomst hetstreven van alle radicale drankbestrijders op politiek-economisch gebied eenerzijds zal gericht zijn op de invoering in de weigeving van het stelsel der plaatse lijke keuze (local option) en anderzijds op de uitvaardiging van sociale wetten, die den economischen toestand des volks zullen verbeteren; dat dit streven des te meersucies zal hebben, hoe grooter de politieke macht is der uraukbesti ijders en dat derhalve de uitsluiting van het kies recht van een belangrijk deel der arbeidersklasse en van alle vrouwen, dus van die beide categoriën van per sonen, welke onbetwistbaar de meest belanghebbenden en de meest belang stellenden in den drankstrijd mogen genoemd worden, een zeer ernstige belemmering vormt voor den arbeid der drankbestrijders; Redenen waarom de Vereeniging voornoemd er bij Uw Majesteit krachtig op aandringt, dat Harerzijds de noodige stappen worden gedaan, die kunnen leiden tot de invoeung van het enkel voudig algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwen. 't Welk doende enz. Het Hoofdbestuur der Vereeniging P. VAN DER MEULEN, Voorzitter. J, G. JANSONIUS, Secretaris. Leeuwarden, 2 December ,1912. Hutzum, Staatspensioiuieering. In Friesland hebben verschillende afdeelingen van den Bond voor Staats- pensionneering besloten bij de aan staande Kamerverkiezingen de candi- daten te laten optreden en dan later daaruit dengeneaan te bevelen die het dichtst staat bij het programma van den Bond. Het Comité van Actie heeft aan de afdeelingen doen weten, dat het dit besluit niet goedkeurt. Sommige afdeelingen aldus meldt men ons storen zich echter niet aan het besluit van het comité. Oranje-Vereeniging. Onder voorzitterschap van den heer C. W. F. Reijckers vergaderde deze vereeniging Maandagavond iu de Zwaan Nadat de notulen van 27 Maart 1912 waren gelezen en onver anderd goedgekeurd, opende de voor zitter met een hartelijk welkom de vergadering. Hij herdacht de feesten in het afgeloopen jaar gehouden en bracht hulde aan de politie voor haar krachtig en Hink optreden, waaidoor we met genoegen op de feestdagen kunnen terug zien. Het was hem verder een vooriecht te kunnen mededeelen dat onze Burgemeester Mr. J. C graaf van Randwijck het eere-voor- zitterschap heeft aanvaard. Aan de orde kwam daarna punt I van de agenda: jaarverslag 1912 dat door den heer I. J. Cohen werd uit gebracht. Het luidde als volgt: Mijne Heeren! Wederom ligt een vereenigingsjaar achter ons en rust op mij de taak u verslag te geven van den toestand onzer Vereeniging over het afgeloopen jaar. Met een opgeruimd gemoed zet ik mij neer om die taak te volbrengen; immers bad het Be-tuur in het af geloopen jaar met zeer veel moeilijk heden te kampen, rnet voldoening mag het Bestuur op haar weik terug zien, daar zij alle werkzaamheden haar bij reglement opgedragen, tot aller ge noegen tot een goed einde beeft kunnen brengen. Op het feest georganiseerd ter ge legenheid van den verjaardag van H. K. H. Piinses Juliana rnag het bestuur met genoegen terugzien, want wat is bet niet prettig en aan genaam zooveel vieugde te lezen op al die jeugdige gezichtjes veroorzaakt door die prettige tafereelen door de Bioscoop op het doek gebracht. Alleen die blijde gezichjes waren voor het bestuur reeds een voldoening over haar werk. De Bioscoop Maatschappij de Arend mag dan ook een woord van dank niet worden onthouden voor baai- medewerking in deze. Onnoodig is bet zeker te vermelden, dat de aan bieding van versnaperingen, die tus- schen de voorstelling door geschiedden, de prettige stemming verhoogde. Wat de feestelijkheden op 31 Aug. betreft, ofschoon die uitstekend zijn geslaagd, dank zij de medewerking, die wij van verschillende kanten mochten ondervinden, begonnen ectiter met vele onaangenaamheden voor het Bestuur, in hoofdzaak wat betrof het zoeken naar een geschikt terrein, waarop die feestelijkheden zouden plaats hebben Meenden wij, dat toen de heer Kreikamp met goedkeuring van den heer Van Achterbergh ons liet terrein nabij de Pieter BoDistraat tegen een overeengekomen huurprijs iu bruik leen afstond, dat dn zaakje in oide was, al spoedig moesten wij onder vinden, dat wij ons te vroeg ver heugd hadden met dit verkregen resultaat, daar het toenmalig Dage!. Bestuur der gemeente meende uit een veiligbeidsoogpunt ons niet toe te mogen staan op dit terrein ite avondfees ten te doen plaats hebben. Het bestuur meende, dal het niet tol het wel slagen der feesten kon leiden, wanneer die op verschillende teneinen plaats hadden, en moest toen naar een ander terrein omzien. Hoewel dit niet zoo gemakkelijk gaat, daar weinig of geen terreinen voor feestelijkheden meer geschikt zijn, mocht zij er toch in slagen het terrein aan de Koninginne- laan daarvoor te krijgen. Dit kostte wel veel moeite. Doch al spoedig ge raakten de onaangenaamheden in het vergeetboek door het buitengewoon welslagen der feestelijkheden, die be stonden uit ringrijden met paaid, chais en fietsen; "hatdrijden met hindernissen per fieis, vliegerwedstrijd, gymnastiek- en schermuitvoei ing, alles opgeluisterd door de muziek van het 5e Reg. Inf. De vela deelnemers en allen, die medegewerkt hebben tot welslagen daarvan, mag hier een woord van dank niet worden ont houden. In 't bijzonder moet hier openlijk dank gebracht worden aan die heeren Commissieleden aan wie de regeling dezer verschillende feesle lijkheden was opgedragen en die zich op zoo'n uitstekende wijze van haar taak hebben gekweten. Ook de avondfeesten, bestaande uit concert en vuurwerk, slaagden tot aller tevredenheid. De Zangvereenigirig «Amersf. Mannenkoor», die weder evenals vorig jaar haar ki achten leende, om het concert af te wisselen met eenige prachtvolle zangnummers mag een woord van hartelijken dank daar voor niet onthouden worden. Wij hopen, dat die Vereeniging oris nog meer zal steunen. De ochtendfeesten begonnen met koraalmuziek van de Aniersfoortsc.be Muziekvereenigirig op den trans van den St. Joiistoren, daarna een zang uitvoering van koraal en Vaderlandsche liederen in de muziektent op hel terras van «Amicitia», welwillend afgestaan door het Bestuur dier Sociëteit, aan wien we hier een woord van darik brengen. Dat deze uitvoering zoo in den smaak viel moet in hoofdzaak toegeschreven worden aan de uitste kende leiding van den heer Hazetidonk, wien hier ook een woord van dank moet worden gebracht De daarop volger.de kinderzariguilvoering op liet Julianaplein onder leiding van den heer Van Lunt9ren mag ook als goed ge slaagd beschouwd worden. Vermeld moet nog, dat het ons bestuur hot aangenaamst was, dat de nieuwbenoemde Burgemeester, die ons den heelen dag met zijn tegenwoordig heid vereerde, het aangeboden Eeie- Voorzutcrschap onzer Vereeniging wel heeft willen aanvaarden. Hij toonde zijn waardeering met het streven onzer Vereeniging door persoonlijk de prijzen te overhandigen. Wij betuigen hieraan onzengeachteri Eere-Voorzitter dank voor den steun, die door ZEd. Achtbare in deze aan onze Vereeniging in het bijzonder is bewezen en hopen wij, dat onze Ver eeniging ook verder dien steun moge deelachtig worden, dan zal de Oranje- vereeniguig zeker een goede toekomst tegemoet gaan. In het ledental kwam dit jaar geen verandering, doch rnet bel nieuwe boek jaar hebben zich velen aangemeld. In de samenstelling van het Bestuur had geen verandering plaats. De finantieele toestand is niet on gunstig. Met inbegrip van het saldo f51.80 zijn de ontvangsten f1478 99 en de uitgaven-f 1215.68, zoodat dit boekjaar sloot met een batig saldo van f263 31. Met 't oog op de feesten in 1913 zrl dit saldo zeker goede diensten bewijzen. Nog rest mij een woord van dank te brengen aan het gemeentebestuur voor de toegestane subsidie. Dankbaar moet worden erkend de diensten oris bewezen door den heer directeur der gasfabriek alhier, die op zoo'n uitstekende wijze voor de ver lichting van het terrein heeft zorg gedragen. Bij al die dankbetuigingen moet nog een woord van hulde gebracht worden aan ons medelid den heer Van Schooneveld voor het in orde brengen der feestteireinen. Met een dankbetuiging aan _de politie en aan H H. Commissarissen en een opwek king het ledental zoo groot mogelijk te doen worden, eindig ik dit verslag. Namens den heer Eggink bracht de commissie lot het nazien der rekening en verantwoording verslag uit en kon mededeelen, dat alles keurig in orde was. De heeren Van Lunleren en Schoone veld worden herkozen als bestuurslid. Daar niets meer medetedeelen was of iemand iets te vragen had, sloot de voorzitter de vergadering onder dankbetuiging voor de goede opkomst. Onze Vrouwen. De tooneelvereeniging »Arti et Amicitite» uit Bussutn voerde Maandag avond in Amicitia ten tooneele «Onze Vrouwen», blijspel van Von Moser en Schönthan. De opbrengst was bestemd voor de afdeeling Amers foort der vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Met doel vvas dus edel en het verheugt ons hierom te meer, dat deze avond zoo goed ge slaagd is. Voor dillettanten was het spel zeer goed. Het talrijke publiek gaf door luid applaus herhaaldelijk blijk, dat het zich uitstekend vermaakte. Jonge dames hadden zich welwillend voor den kaartverkoop beschikbaar gesteld het financieele resultaat was hierdoor zeer bevredigend. Bij het College van Notabelen der Ned. Herv. Gemeente zijn herkozen tot vooizitter de heer N. van Veen en tot secretaris de heer J. Gerd. Kleber. De heer H. W. J. Fortuin, ambte naar, chef de bureau bij de Nederl. Centraal Spoorwegmaatschappij is met ingang van '1 December bevorderd tot Commies. De N. V. Tooneelvereeniging, directeur Herin. Ileyermans,zal Woens dag 11 December in «Amicitia» het blijspel »Te Wapen» van Bern. Shaw opvoeren. Op initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken zal de heer Nagtglas Versteeg in de bioscoopzaal van «de Aiend» een met lichtbeelden opgeluisterde voordracht houden over de levering van electrische energie. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben hun goedkeuring gehecht aan het besluit van het college van Regenten en Regentes ;en van het Burger-Weeshuis tot verkoop van de peieeelen aan den Zuidsiogel aan liet R. K. pensionaat. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren is in November ingelegd bij de Rijks postspaarbank f 44 560.3! en daaruit teruggevraagd f 38 I 14.61 Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 17 395. In de vacature ontstaan door het vertrek van den heer G. van Eist is benoemd tot concierge van het Werk huis de heer J. van Dorssen, thans torenwachter. De levering van het runlvleesch, rundiet en gerookt spek aan hel garnizoen te Amersfoort gedurende hot eerste halfjaar van '1913, waar voor de aanbesteding plaats had op 15 November, is niet gegund. Dat er nog te Ameisfoort met hon denwagens gereden wordt, zonder dat de geleider aan de vereischten der trekhondenwet voldoet bewijst, dat Vrijdag, 29 Nov. j I., door den inspec teur-veldwachter J. F. van der Maas. in dienst der afdeeling «Gooi- en Eomlanil'' van de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren, P. L., wo nende alhier, bekeurd werd, wegens het lijden met een hondenwagen, zonder dat hij van et-n nurnmei bewijs voorzien was en aan zijn voertuig geen drinkbak en nummer aanwezig was. De onderafdeeling Amersfoort e.o. van do V P.N. houdt heden avond een spoedeiscbende algemeene ver gadering in café Otte. De agenda vermeldt de volgende punten 1. Opening. 2. Notulen. 3. Voorstel van het Bestuur om de vergadering zich te jdoen uitspreken of de bestaande handelszaak zal worden omgezet in een coöperatieve ver eeniging of wel In een Naamlooze Vennootschap op coöperatieven grond slag. 4. Besprekingen omtrent eierver- koop. 5. Verkiezing van twee bestuurs leden wegens het bedanken van de heeren P. Nierop en W. van Goïnga. 6. Verkiezing van een afgevaardigde naar de algemeene vergadering. 7. Begrooting 1913. 8. Benoeming Commissie van aan koop. 9. Mededeelingen. 10. Rondvraag. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzon ten van het Postkantoor te Amersfoort, gedurende de 2e helft van de maand November 1912. Bi ioven. Truus Verbaan, Amsterdam. Nivarot en Co. 1 zonder adres. Briefkaarten. A. v. d. Kaan, Amersfoort. Wildeman, A. Dekker, Amsterdam. H Sijmans, Joh. Velman, Arnhem. 1 zonder adres. Briefkaarten Buitenland. D. Muller, Bremen, v. d. Berg, St. Petersburg. 10 Drukwerken (Binnenland). 1 Drukwerk (Buitenland). In Frankrijk heeft men een uitvin ding gedaan, waardoor de vjschvangst belangrijk vereenvoudigd zal worden. Nu het onlangs door de Academie van Wetenschappen uitgemaakt is, dat de visschen noch volstrekt doof noch vol strekt stom zijri, maar wel degelijk geluid geven, heeft men een toestel uitgedacht orn telephonisch te visschen. En wèl op de volgende wijze: Men gaat niet meer voor dag en dauw in weer en wind met hengel en aas aan den natten slootkant staan doch men laat in het vischwater een microphoon en een electrische mijn zinken, die met het telephoontoestel in onze huis kamer in verbinding staan. Komt nu een school baars op eenigen afstand langs den microphoon, dan brengt deze onmiddellijk het gebabbel der visschen, of tenminste het geluid dat zij met het zwemmen maken, telephonisch over. En de visscher, die met zijn pijpje rustig in het hoekje van den haard zit, hoeft slechts op een knopje te drukken en de geheele school wordt, door middel van een electrischestroom gedood en komt aan de oppervlakte. Men behoeft ze nu nog slechts op te rapen en te bakken. Paarden vlecscli. Uit Den Haag meldt men aan het N. v. d. Dagffttat aldaar eenige han delaars het plan hebben gevormd eene naamlooze vennootschap op te richten tot het drijven van paarden-vleesch- houwerijen met het doel le qualiteit paardenvleesch te verkoopen tegen zeer verminderd taiief. Voorloopig is een kapitaal van f50,000 gevormd. Verduistering van f3000. De Ilaagsche Ct. meldt, dat een adsislent vari den Pensioenraad voor Burgeilijke Ambtenaren te's-Graven- hage met een bedrag van ruim ƒ3000 in zijn bezit, met de Noorderzon is vertrokken. Het geval speelde zich aldus af Aan den Pensioenraad zijn vijf adsis- tenten (schrijvers), die oin beurt maan delijks naar het kantoor van den rijks betaalmeester gaan, om het salaris (over een maand of over drie maan den) der verschillende rijksambtena ren bij den Raad werkzaam, in ont vangst te nemen. Do adsislent is dan vergezeld van een bode, die het geld draagt. Geregeld gaat de adsistent vooruit, om alvast op 't kantoor van den betaalmeester een plaats in de queue in te nemen. Zaterdag was het de beurt van den schrijver J. H. B. Des ochtends zei hij tot den bode: kom om elf uur bij den betaalmeester, want ik moet eerst nog naar de Polikliniek. Toen de bode op dat uur bij den betaalmeester kwam was er van B. niets to zien. Het bleek alras, dat deze reeds om 9 uur het bedrag (ruim ƒ3000) in handen had gekregen. Iluishoudonderwijs. Men meldt ons: Het tweede Internationale Congres voor iluishoudonderwijs zal gehouden worden in Juni 1913 te Gent. Het congres wordt georganiseerd met medewerking van het Office Inter national de l'Enseignement Méneger te Freiburg, directeur de heer M. L. Genoud en van de Commission Inter nationale de 1' Education Familiale, onder voorzitterschap van mevrouw Lucie Felix FaureGoyan te Parijs. Er is een internationaal propaganda- comité opgericht voor dit congres. In vele landen en bijna in elke provincie van België zijn hulpcomité's aan het werk. Ook de medewerking van Neder land is gevraagd. Men kan zijn belang-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2