PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. het voor te stellen, dat de prijzen niet verhoogd zullen worden en zoo ver gaan zij in hun blinden ijver, dat de invoerrechten geen verhoogenden in vloed hebben op de winkelprijzen der levensmiddelen. Doch voorshands weigeren wij hunne kromme betoogen te gelooven; wanneer de praktijk ons de volgende feiten voorlegt. Een onderzoek door de Board of Trade heeft aangetoond dat de prijzen der levensmiddelen in Frankrijk en Engeland waren als volgt: Suiker fr. 1.60 1.11 Boter2 G3 2.80 Aardappelen 0 77 0 74 Meel2.05 1.33 Wittebrood 3.30 2 84 Melk1.30 1.82 Rundvleesch 3.46 315 Schapenvleesch 1.30 1. Spek0.48 0.41 Ham3 80 2.22 Berekeningen van Schelle en Zolla aan graanrechten aan de consumen ten een jaarlijksche belastiug wordt opgelegd van circa 334 millioen frs., waarvan ongeveer 319 millioen terecht komt in de zakken der inlandsche producenten, in 't bijzonder de groot grondbezitters. Deze belasting slaat ongeveer gelijk met een premie van 40 francs per Hectare. En wat de consumenten betreft beteekent het invoerrecht van 7 francs een belasting van 14centimes per brood van 4 pond Daar rund- en schapen- vleescn met 35 frs de 100 K.G., of 1 0.35 fr. per K.G. zijn belast, is dus de belasting voor een familie die 4 pond brood en 1 K.G. vleesch eet ongeveer 0 49 francs, hetgeen onge veer gelijk staat met een extra uur werk per dag meer. Wt) -.taken hiermede de grepen die wij -lellen uit het boek der ervaring van tiet piotectionisme in Frankrijk; zij zouden gemakkelijk zijn te ver meerderen, doch schijnen voldoende om onzen protectioriisten, die immers zoo gaarne een beioep doen op de piactijk, in overweging te geven hun dogma's en theorieën ook eens te toetsen aan hetgeen Frankrijk bun leert. Nu H. M. de Koningin-Moeder steeds het Baleis nog niet heeft ver laten, wordt het Prinsesje eiken dag naar het Paleis aan het Voorhout ge bracht om een half uurtje bij Haar Grootmoeder te zijn. Bij het wegrijden van het rijtuig met het Prinsesje van het Voorplein, plaatst de Koningin-Moeder zich dan voor een der vensters en wuift Haar Kleinkind met den zakdoek toe totdat Het uit het gezicht is. Juliaantje zwaait dan even lang terug met Haar handje. Voor het talrijke publiek ter weers zijden van hot paleis een opwekkend oogenblik. Wij vernemen dat er plannen bestaan tot den aanleg van een breeden veikeersweg door de Neder-Betuwe (vari de provincie Z. Holland tot Kes- teren) Naar wordt medegedeeld, zullen die plannen ook worden gesteund door de vertegenwoordigers van Rijk en Provincie. Ingevolge de kennisgeving van het Marinebestuur aan den comman dant van H. Ms. Pantserschip «Gelder land» in de wateren te Konstantinopel zullen de adelborsten van bet Koninklijk Instituut der Marine, die aan boord van dien bodem vóór den Balkankrijg een oefeningstochl in de Middelland- sche Zee maakten over land naar Nieuwediep moeten terugkeeren. De terugreis wordt nu zoo geregeld dat zij aldaar tegen 19 dezer weer aan wezig zijn, ten einde met de gewone kerstvacantie huiswaarts te keeren en na afloop hun studie aan het Instituut te hervatten. Trekhonden. Het hoofdbestuur van den Anti- Trekhondenbond heeft een adres ge zonden aan de Tweede Kamer waarin wordt gezegd dat bet met leedwezen en verwon dering kennis beeft genomen, dat op de begrooting voor het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel onder aitikel 32 gelden zijn uitgetrokken voor subsidiën en andere uitgaven ten behoeve van de fokkerij van trekhon den dat het van meening is, dat de hond niet als tiekdier mag worden gebruikt en dat het verleenen van gelden om te bevorderen dat de bond voor dat doel geschikt wordt, niet in bet alge meen belang kan woeden geacht; dat de hond door zijn gestalte, natuurlijke houding, zijn loop in vrij heid, zijn lichaamsbouw, zijn niet ge zoolde of gehoornde weeke voeten ongeschikt is als trekdier, terwijl ook de voeten door hunne zachte kussens niet bestand zijn tegen de wrijving door het aanzetten van de vracht ver oorzaakt; dal het lijden van de trekhonden de algeme'ene verontwaardiging op wekt van de vreemdelingen die ons land bezoeken, omdat zij niet gewend zijn aan het zien gebruiken van bon den als trekkracht; dat b v. in Engeland, waar vroeger ook trekhonden weiden gebruikt, thans wettelijk het gebruik van honden als trekkracht is verboden. Adressant verzoekt de gevraagde gelden niet toe te staan, om daardoor te doen blijken, dat de Kamer het ge bruik van den hond als trekdier niet langer wettelijk wil sanctionneeren Daartoe uitgenoodigd door de uit de leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken gekozen com missie, kwamen gisteren een 30-tal Kaasbereiders op het stadhuis bijeen ter bespreking der wenschelijkheid van de oprichting eener Kaasmaikt. Uit de besprekingen bleek dat een dergelijke markt hier wel degelijk recht van bestaan heeft. Betreuid werd dat de kaashandelaren niet tevens waren uitgenoodigd. De navolgende heeren werden als comité gekozen om de oprichting eener markt alhier verder voor te bereidenW. C. van den Bosch te Lunteren, H. W. Wittenberg te Woudenberg, H. van deri Hengel te Leusden, D. J van Daatselaar te Batpeveld, A. Klomp te Renswoudp, L. de Wit te Nijkerk, J. de Haan te. Woudenberg, A. van Oosterum te Hoogland A. van der Linden te Soest. De eerstvolgende bijeenkomst zal plaats hebben op Viijdag 20 Dec as. des ochtends 10 uur iri hótel «de Zwaan". De kinderen der openbare lagere scholen in de Koningstraat en aan de Puntenburgerlaan werden gisteren ter gelegenheid van hei Sint-Nicolaasfeesl op versnaperingen onthaald terwijl ieder bovendien een aardig cadeautje mee naar huis kreeg. De heer G. v. d. Zoo de Jong slaagde voor het examen in Boek houden en Handelscorrespondentie voor de praktijk, vanwege de Ver eeniging van Leeraren in het Boek houden te Utrecht gehouden. De le luitenant L. C. J. Beijnen van het 3e reg. huzaren, is benoemd tot ritmeester bij het le regiment huzaren en wordt belast met het commando over het 2de escadron alhier in garnizoen. De levering van reuzel aan het garnizoen alhier, gedurende het tijd vak I Januari tot 1 Juli 1913, is toe gewezen aan P. Pb. Gregorius ii f 0.83 per K.G. De heer T. T. T. Calon is be vorderd tot commies le klasse bij de Rijksbelastingen. Morgen-Zondagavond geeft het strijkorkest van het 5e regiment infanterie onder leiding van den heer G. Bikkers een volksuitvoering in »Arnicitia«. Gedachtig aan de volle zalen die «Jubal» vroeger trok ge looven wij dat hiermede een stap in de goede richting is gedaan en succes niet zal uitblijven. Quick speelt morgen op Birk- boven tegen O. D. O. uit Arnhem Wandelaars opgepast I Bij do jongste schietoefeningen der artillerie zijn eenige granaten uit de richting geraakt en niet gesprongen. Zij liggen op de Leusderheide ver moedelijk geheel of gedeeltelijk in Jen grond gedrongen. Het aanraken en vooral hot uit elkaar nomen diei projectielen is levensgevaarlijk. De heer C. A. Meeuwsen, mer-sler- schoenmaker bij het 9e regiment infanterie te Utrecht heeft met zijn collega van het 5e regiment B. W. J. Jacobs vari korps en garnizoen ge ruild. Door de politie werd aangehou den eri naar Utrecht geleid ler be schikking der justitie zekei en G. D. W die zich had schuldig gemaakt aan diefstal en inbraak in de magazijnen per N. V. Amersf. Rijwiel-, Automo biel- en Machinefabriek voorheen D. H. Eysinlt. De oud-Katholieke jongelings- vereeniging Petrus Buis houdt Zondag avond haar jaarvergadering in hotel Reichmann. V. P. N. De onderafdeeling Amersfoort e. o van de V. P. N. hield Woensdag avond om half zeven een algemeene vergadering in «Het Boompje« onder leiding van den heer A. M. Harterink Deze verklaarde het voorzitterschap noode aanvaard te hebben en riep de welwillende medewerking van de vergadering in. De heer Sieperda had het secretaiiaat op zich genomen en las de notulen van 26 Nov. II. na opening der vergadering. Veel leden waien tegenwooi dig. De voorzitter hoopte dat de kwesties nu uit moch ten zijn. Ook sprak hij den wensch uit, dat de pers alleen die zaken zou publiceeren, welke van algemeen be lang waren. Aan de orde kwam nu punt 3 van de agenda der vorige vergadering en werd de vraag besproken of de bestaande handelszaak zal worden omgezet in een naarnlooze vennootschap op coöperatieven grond slag of wel in een coöperatieve ver- eeniging. De voorzitter die een voor stander van coöperatie bleek te zijn, lichtte het voorstel toe en verklaaide van beiden de voor- en nadeelen. Het bestuur wenschtë nu uit de vergade ring een stem uit te lokken vooreen van beide vormen. De heer Nielander zeide dat er nog een derde vorm is, nl. de vereeniging met rechts persoonlijkheid. De voor zitter was dit met spreker niet eens De heer Gerard van Sijsen stelde voor eerst punt 5, verkiezing van 2 bestuursleden, te behandelen. In stemming gebracht werd dit voorstel verworpen. De heer Van der Linden wees op de moeilijkheden in de praktijk van een coöperatieve vei eeniging. Verder raadde hij aan deze kwestie in een volgende vergadering te behandelen De voorzitter was hier legen en wilde afwei ken. De heer Van der Knoop zou graag advies hooren van den heer H. B Beaufort, pluimveeconsulent, en met een vernemen, wat de gebruikelijke weg in dezen is Gaarne voldeed deze heer aan dit verzoek. Aan deze zaak zit meer vast dan de meeslen wel welen. Hij is tegen coöperatie met p< rsoonlijko aansprakelijkheid dei leden, doch voor »vereeriiging«. Do onderafdeeling vraagt dan koninklijke goedkeuring. In Friesland wordt dit ook gedaan en werkt de zaak uit stekend. Hierna werd over de 3 voi- inen afzonderlijk gestemd en aange nomen de vorm veteeniging rnet aan sprakelijkhoid van de leden. Aan de orde punt 4 der agenda: Bespreking eiei ver koop. Deze is in 't afgeloopen jaar met in het voordeel geweest der veteeniging. Het nieuwe bestuur is niet ongenegen een nieuwe eierverkoop samen te stellen. Veel werd er over gesproken, totdat de heer Beaufort, die op dit punt recht van meespreken heelt, verklaarde, dat het geheele bestuur zeer goed ge handeld heeft, ja, niet anders hande len kon. Een eierhandel begint met verlies, dat kan niet anders. Om den knoop door te bakken stelde de heei Van der Knoop deze motie voor: De vergadering, haar afkeer uit sprekende over de actie, gevoerd legen den afgetreden onder-voorzitter buiten de orticieele vergadering, diens beleid echter als bestuurslid goedkeurende, gaat over tot de orde van den dag De voorzitter stelde voor deze motie te behandelen na de bestuursverkiezing. De motie werdt toen ingetiokken. Uitgebracht werden 149 stemmen, waarvan 77 op den heer Van dei- Linden, dio onder daverend applaus da benoeming aannam. Voor de tweede vacature werd de heer N'ierop ge kozen met 78 van de 127 stemmen. Ook hij nam de benoeming aari. De volgende punten der agenda konden niet worden afgehandeld, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Het was ondertusschen over half twaalf geworden. Even halfzeven was de vergadering geopend. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand December en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaa Afgifte der boekjes lot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Hedenvoormiddag arriveerden alhier de vier officieren, die in Amerika de naam van het Hollandscbe leger bij do spring-conconrsen zoo hoog hebben gehouden. Een groot aantal officieren van alle wapens was aan het station ter hunner ontvangst aan wezig. terwijl de muziekcorpsen vari het le regiment huzaren en het 5e regiment infanterie oin beurten de Nederl. Volksliederen doden honren Met de muziek aan het hoold ging het naar het stadhuis waar de overwinnaars namens de gemeente door den burgemeester werden lukgewerischt met het behaalde succes en hen de eerewijn werd aan geboden. De burgerij deed hare be langstelling blijken door het uitsteken der Nederlatidsche driekleur, waar door de straten een feestehjken aan blik boden. ZONDAG 8 DECEMBER. Remoiistraiitsclie kerk. Voorm. 9'/i uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. 11. J. Toxopeüs Gercform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/> uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 0'/i uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier", 's Av. 91/» uur, Godsdienstoefening Voorm. 5'/i uur, Godsdienstoefening Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muuihuizen 113, Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur, Godsdienstoefening. Meisje aangerand en gepoogd te ontvoeren 1 Toen de dochter van den landbou wer G. Meinis, te Jipsingliuizen een wandeling langs den straatweg deed werd ze achterop geredpn door een auto. Bij haar zijnde, hield de auto stil en onverwacht werd ze aangerand door een net gekleed heer. Toen het. meisje zich verzette, werd baar een zakdoek onderden neus ge houden waai op ze bewusteloos werd. Een twt-ede lieer stapte nu uit en trachtte men gezamenlijk de bewus telooze in de auto te tillen. Een 2-tal landbouwers hadden ech ter van verre alles gezien en schoten nu te hulp. De «heeren" sprongen daarop snel in de auio en reden weg, her meisje achterlatende. Snelheid van treinen. De grootste snelheid, die thans bij de spoorwegen is bereikt aldus «De Aarde en haar Volken" komt voor bij do Fransche Compagnie du Nord; de express PatijsBerlijn be reikt 99 4 kilometer ppr uur op het eind Pat ijsSaint-Quentin,eenafstand van 154 kilomeier, duur van de reis één uur en 33 mm. Op Fransche spoorwegen, als men enkel let op afstanden boven de 80 kilometer, wordt de snelheid van 93.6 kilometer bereikt door de Compagnie de l'Est op het eind ParijsTroyes en door den Orleans spoorweg op hel traject Bordeaux-Angoulèrne. In Engeland is de snelste trein die, welke van Leamington naar Ealing gaat, en die over den afstand van 162 kilometer één uur 41 minuten doet, wat gelijkstaat met een snelheid van 96 kilometer, maar op afstanden, die ver beneden de 80 kilometer blij ven. Enkele treinen leggen zeer lange afstanden af zonder oponthoud. Zoo bijvoorbeeld in EngelandPaddington Plymouth, afstand 363 kilometer; duur vier uren zeven minutensnelheid 88.2 kilometer in liet uur. In Frankrijk CharliesThouars (staatsspoor), afstand 238 kilometer, duur tweo uren 47 minuten, snelheid 85.5 kilometer in het uur. In Duitsrhland BerlijnHannover, afstand 254 kilometer, duur drie uur 9 minuten; snelheid 80.7 kilometer in hst uur. Er wordt wel eens aanmei king ge maakt op de langzaamheid van de Dmtsche spoorwegen, en de pers van het eigen land spaart hun de verwij len nietwaarbij dan als typisch voor beeld het geval wordt genoemd van den express ParijsFrankfort, die den afstand ParijsNancy, 353 kilometer dus de helft van den geheelen afstand, aflegt in vier uren 14 minuten, en die dan voor het afl-ggen van het eind NancyFi ankfort, 349 kilometer, niet minder dan zeven uren 42 minuten noodig heeft! Wilde-zwijnenjacht. Het Alg. Handelsblad meldt Woensdag werd in de Hoog Soeren- sche bosschen een jacht gehouden op wilde zwijnen. Een paar dagen te voreu waren de dieren in een om rasterde ruimte gc-lokt en opgesloten. Hierdoor werd voorkomen dat een aangeschoten dier, dat allicht gevaar lijk voor de omgeving zou kunnen worden, ontkwam. De heeren van de jachtpartij stonden op verdekte plaatsen opgesteld, vanwaar zij geen last konden hebben van mogelijke ongewenschte aanvallen. Aan de jacht partij namen deel: Prins Hendrik, jhr. Van Suchtelen van de Haere, Jhr. Boreel, Jhr. v. Reygersberg Ver- sluys, jhr. van de Poll, Baron Van Tuyl van Serooskerken, Baron Van Pallandt van Waardenburg, Graaf von Rhode, Graaf von Bülow, beheerder van 's Prinsen goederen te Dobbin, de heeren Fulcke, Van Steijn, Brandsma, Beyer en Tutein Nolthenius. Er werden 80 wilde zwijnen ge scholen, sommige van 240 tot 260 pond. Op liet Aardhuis werd ge dejeuneerd, terwijl des avonds achter het J'aleis bij fakkellicht de jagers den geschoten buit bezichtigden, waarna ten paleize werd gedineerd. Heden heeft de tweede jacht op wilde zwijnen plaats. De Oranjcbloem. De «Ned. Krijgsman« maakt thans bekend, welke de geheele opbrengst is geweest van den verkoop der Oran- jebloem op 31 Aug. j.l. Men ontving totaal de sotn van 18,725 41, waar van 4788.43 moest afgetrokken wor den voor aankoop der bloempjes en onko-ten. H. M. de Koningin schonk een som van ƒ250. II aarverzorging. In het Octobeniummervan «Reforme Alimentaiien komt Dr. Guelpa in een artikel over haai hygiëne tot de vol gende conclusiën: Shampooën, was- sclien met kappershaai waters enz., is verkeeid. Het kammen is uitnemend en het schaadt niet of daaime.e veel haar uitvalt, dit groeit na 2 of 3 maan den weer in; men gebruike echter geen puntige kammen, 't Is slecht voor de hoofdhuid om het haar koi ter dan op 2 c.M. af te knippen. De hoofdhuid masseere men om de 2 it 3 dagen, vooral bij 't voorhoofd en slapen, waar de haren het eeist uitvallen, met de vingers, waaraan men iets pommade netne Eén of twee maal in de maand kan het haar mot panama-afkooksel worden gewasschen; goed afdrogen met warme doeken en daarna de huid met olie en vervolgens met pommade inwrijven. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 29 November tot 5 December. Geboren Antouie Amines, z. van Eibert Morren en Aaltje de KruijlT. Anna Cornelia, d. van Hendrik van Gastel en Catharina Jacoba Johanna de Lung. Gerrilje, d. van Peter Lambrechts en Petronella Wegen. Anna Maria Hendrika, d. van Simon Vennings enGeertruida ter Wolbeek. Evert, z. van Jacobus Jagtenberg en Grietje Driesman. Alijda Hendrika, d. van Antonie Pijpers en Jacoba van Niekerk. Johannes, z. van Jan Stomphorst en Annigje van Veen. Leopold Barnardus Johannes, z. van Johannes Marinus Knipscheer en Dina Christina Jacoba van der Elsaher. Een natuurlijk kind. Ondertrouwd: Gerrit Snijders en Jansje Veenendaal. Pieter Kok en Lubbeitje Kentin. Getrouwd: Gerardus Hendrikus Bliekendaal en Kornelia Maria Krielen. Jolian van Vonno en Gerritje Dwars. Overleden: Bart de Koning, 88 jr., weduwnaar van Margaretba Duste.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2