BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. vertrouwen op den voor ons gunsti- gen uitslag dit durven zeggen. Wan neer gij maar geheel onbevooroordeeld, zonder vooraf bestaande sympathieën naar deze of gene zijde, den strijd volgt, zult gij onze gelederen komen versterken. Nu dan, indien gij thans nog in gemoede overtuigd zijt dat deze tariefwet zoo erg niet is of indien gij, die leus hoorende, haar vrijwel gedachteloos tot de uwe hebt gemaakt, zie dan niet op tegen de moeite die het u kosten zal om na te gaan of inderdaad uw opvatting houdbaar is. Waar het zoo groote belangen geldt, wilt gij toch, daarover meesprekend en mede oordeeleud, niet onwille keurig in dwaling verkeeren. Meteen ernstig onderzoek kunt gij, hoe het ook uitvalt, slechts winnen, immers in vastheid van overtuiging. Wij voor ons, wij weten dat uw tegenwoordig inzicht slochts berusten kan op ge brekkige waarneming, eenzijdige voor lichting, oppervlakkige redeneering. Ook al wilt gij dit niet toegeven, onderstelt dan althans de mogelijkheid dat het zoo is en zorgt voor volledige waai neming, veelzijdige voorlichting, grondige redeneering. Dan zult ge zelf wel zien dat uw «niet zoo erg« onhoudbaar is. Gij kunt niet zijn tegen het beginsel van bescherming en voor dit ontwerp, want in dit ontwerp ligt dat beginsel. Het is daarin, zegt men, met gematigdheid toegepast. Ja, ten deele en aanvanke lijk. Maar heel de richting van deze nieuwe tariefwetgeving gaat beslist naar protectie en deze aanvaardt gij als gij niet tegen dit ontwerp u keert; daaraan is geen ontkomen, ook niet voor u. Hier moet gekozen en men kan hierbij niet in het midden blijven staan. Want er is vrijhandel >n be ginsel aan de eene en in beginsel bescherming aan de andere zijde; daartusschen in, in bet midden is nieis. Wie niet voor het een is, is voor bet ander. En wie orider welke leuze ook dezen eersten stap op den weg der protectie meemaakt, die zal stiaks verdere stappen op dien weg moeten zetten. En nog dit: «niet zoo erg« is een gevaarlijk woord, waarmee in bet dagelijksch leven veelal wordt ver goelijkt wat men weet dat toch eigen lijk niet door den beugel kan. «Niet zoo erg# zegt uw kind, om de straf af te weren of te verzachten, als het uw gebod overtreden heeft. «Niet zoo erg« /.egt gij tot u zelf als gij uw geweten wilt sussen. «Niet zoo erg« is wel de pooverst denkbare aan prijzing van een wet, die door som migen bevorderlijk, door anderen veiderfelijk voor onze volkswelvaart wordt geacht. Onder die poovere aan beveling wilt gij dat de wet straks zal worden ingevoerd. Maar dan moet gij toch wel bedenken dat de ge volgen do diepingrijpende stofie- lijke en zedelijke gevolgen der invoering ook voor uw rekening komen. Uw stem »vooi« is een stem »voor« en uw leus weegt daarbij niet mee. »Lk wil die wet#, zoo luidt dan uw sloisom; het «waarom# valt dan weg. «Gij bebt die wet gewild#, zal later ook tot u worden gezegd. En wan neer dan de toekomst ons in het gelijk mocht stellen, wanneer de diep ingrijpende stoifelijke en zedelijke gevolgen van bedenkelijken aard mochten zijn, zoudt gij u dan tegen over u zelf verantwoord achten en rneenen dat gij tegenover ons ver antwoord zijt door te zeggen: ja, ziet ge, ik heb wel indertijd de totstand koming van die wet bevorderd, doch zonder geestdrift; ik meende toen dat zij niet zoo erg was? Wees dan vóór. Of wees tegen. Maar wees niet een «niet-zoo-erg- man«. Onderzoek de zaak onbevoor oordeeld en gij zult zien dat zij wel »erg« is. Gij zult zonder voorbehoud tegen zijn. Vereeniging voor Volksbibliotheken. Deze vereeniging heeft in haar jongste algemeene vergadeiing eenige onderwerpen behandeld, waarvan wel bet voornaamste was: de besmetting door boeken tijdens een roodvonk-epi demie. De voorzitter deelde mede, dat de directeur van den gemeentelijken gezondheidsdienst weinig gevaar voor besmetting zag, rnaar bovendien be- werd het ontbijt genomen. Weldra had men tijd gevonden de bezwaren te onderzoeken en antwoord te geven kortom, alles kwam in gang, want de achtbare magistraat was trots wind en weer en doopen en bruiloften steeds in pleno vergaderd. {Wordt vervolgd.) loofd had van besmette gezinnen niet alleen do schoolboeken, maar ook de boeken van de volksbibliotheek mede te nemen om te ontsmetten. Verder werd er besloten, eenige hygiënische wenken van de Ver. tot bestrijding van Tuberculose op de omslagen der boeken te vermelden. De statistieken wezen aan, dat wel in twee bibliotheken het aantal lezers toenam, doch in de twee andere ver minderde, daar in den laatsten tijd er sterk de baud aan gehouden is, dat kinderen onder de 14 jaar geen boeken van de bibliotheek kunnen krijgen. Na lang beraad werd het voorstel om de leeftijdsgrens uit te breiden in stemming gebracht en aan genomen, zoodat nu kinderen van 12 jaar af boeken kannen balen. Daar er nu een toeloop van kinderen ver wacht kan worden, nam het afdee- lirigsbestuur van iedere afzanderlijke bibliotheek op zich, de noodige maat regelen te nemen, zoodat volwassen bezoekers door de kinderen niet ge hinderd zullen worden. Vee naar Zuid-Afrika. Volgens mededeehng van den «High Commissioner# der Zuid-Aliikaansche Unie te Londen, heeft de Regeenng dier Unie besloten met 15 December a.s. toe te staan den invoer van run deren, schapen, geiten en vaikens, afkomstig uit Nederland. De invoer moet geschieden via de havens van Durban of Kaapstad, en de in te voeren dieren moeten ver gezeld gaan van een door de Neder- landsche Regeeiing afgegeven certi ficaat, vermeldende, dat de provincie, waaruit zij afkomstig zijn, vrij is van mond- en klauwzeer, lu dit certificaat moet tevens zijn aangegeven bet aantal en de soort der dieren, alsmede de haven waaruit zij verscheept zullen woiden. Na aankomst in Zuid-Afrika zullen de dieren aan eene veertieudaagscbe quarantaine onderworpen worden, in welken tijd zij moeten woiden gevoerd met in Zuid-Afrika gegroeid voeder. Medegenomen voeder te,ontschepen is verboden. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier vergadert a.s. Maandag 16 December des avonds 8 uur in het hotel «De Vergulde Zwaan# ter behandeling van: het Jaai verslag over het afgeloopen jaar; Rekening en verantwoording van den Penningmeester; Benoemingeener Commissie tot bet nazien der rekening; Vei kiezing van drie Bestuursleden we gens peiiodieke aftreding, vacature der heeren H. Meursing, B. A. van Ruyven en A. L. Versluys en van een nieuw lid wegens bedanken van den heer M. de Jong; Voorstel over het werk plan der Vereeniging; Mededeelingen. Maandagavond bad ten Stadbuize de installatie plaats "van de nieuwe leden der Kamer van Arbeid in de Bouwbedrijven, de heeien A. E. Blok, W. van den Donker, J. E. van Nie, C. Prins en L. van Wijngaarden als leden patroons, de heeren S Kraan en A. Schippeis als leden weiklieden. Tot voorzitter-patroon werd gekozen C. Prins en tot bestuurslid-patroon W. van den Donker; tot vooizitter- werkman J. O. Verbaaren totbestuurs- hdwerkrnan S. Kraan; tot secretaris de ambtenaar ten stadhuize G. Dekker. De Christelijke zangvereeniging «Harpe Sions#, onder directio van den beer G. G. van lanteren gaf gister avond haar tweede uitvoering in «Het Valkje#. Niettegenstaande bel ongun stige weer was de zaal goed bezet. De liederen werden eenvoudiggezongen zonder aanstellerij, wat het aantrek kelijke zeer verhoogde. Bovendien had de directeur voor afwisseling gezorgd door het vocaal marinenkwartet «Euterpe# te verzoeken eenige liederen voor te dragen van welke taak ze zich met lof kweten. Ook de jongedames De Groot, Bakker en Van Lunteren lieten zich weer niet onbetuigd en ontvingen ieder een fraai bouquet onder daverend applaus. Na afloop dankte de directeur allen voor hun medewerking. Hij sprak tevens den wensch uit, dat deze avond er toe mocht bijdragen, de di ie Chris telijke zangvereenigingen hier ter slede nauwer met elkaar in verbinding te brengen. Als onderafdeehng van de R. K. MiJdenstandsvereeniging «De Hanze# wordt eene vakvereeniging van schoen makets en winkeliers in scboenweik opgericht. Het Amersfoortsch Drankweer Comilé heeft tot een aantal winkeliers het verzoek geiicht om gedurende de Kerstweek in hunne vitrines een hoeveelheid alcohol met de waarde in geld daarvan te plaatsen en daar nevens het aantal der door ben ver handelde waren voor betzelfde bedrag verkrijgbaar; zeer zeker een pakkende en leerrijke reclame voor geheelont houding. Tot voorzitter der plaatselijke afdeeling van de Nationale Christelijke Geheelonthoudersvereeniging is ge kozen de heer H. Gordeau Jr. In de plaats van den lieer J. Klink is tot directeur der bouwmaat schappij »Puntenburg« benoemd de heer L. van den Berg. Mejuffrouw Neeltje Lokerse, die reeds vroeger hier als spreekster optrad zal volgens achterstaande annonce a.s. Dinsdagavond in Amicitia« eene lezing houden over de nieuwe Zedewetten. De ongekunstelde wijze waai op deze juffrouw hare meening verkondigt, zonder er doekjes om te winden, maakt bare voordracht ook voor andersden kenden interessant De toegangsprijs, die nu eenmaal geheven moet worden, om de onkosten te kunnen dekken, is zoo laag gesteld dat zij voor niemand een bezwaar kan opleveren. Volgens de Amersf. Courant zullen de bewoners van den Utrecht- schenweg vei zoeken de boomen langs dezen weg om den andere, te rooien. Voldoet bet Gemeenlebestuur aan dat verzoek, waaraan wel niet te twijfelen valt, als men ziet hoeveel natuur monumenten aan de Plantsoenen in den laatsten tijd zijn geveld, dan zal binnen afzieribaren tijd ons stadje, eertijds om zijn natuurschoon bekend, een allertreurigst aanzien krijgen. DeKon. MilitaireSportvereeniging biedt aan de officieren, die op het concours hippique te New York zulk een schitterend succes behaalden, a.s. Vrijdag in de Witte Sociëteit te 's Gravenhage een feestmaal aan, waarbij ook Z. K. H. Prins Hendrik zal aanzitten. Wij vestigen nogmaals de aan dacht onzer lezers op de in dit num mer voorkomende annonce betieffende de lezing van den heer Nagtglas Versteeg, electrotechnisch ingenieur over het nut der electriciteit. Waar in het kleinbedrijf, zoo daartoe slechts gelegenheid bestaat, electriscbe drijf kracht schier algemeen wordt toege past, is deze voordracht voor een zeei gioot aantal sladgenooten hoogst be langt ijk en mogen zij daarom deze gelegenheid om op duidelijke wijze van een en ander op de hoogte te worden gebrachi, niet laten voorbij gaan. De Vereeniging lot bevordering der Viije Gedachte te Utrecht houdt Maandag a.s. alhier in Amicilia, een openbare vergadering, waarin Ds. J. A. IJ. v. d. Brink, gewezen R. K priester zal spreken over «De pause lijke onfeilbaarheid." Tot adjunct-commandant van de brandweer is benoemd, de heer C. Prins, tot brandmeesters de heeren S. H. Massa en J. M. Reinboud, tot chef van het materieel, de heer A. E. Bloken tot adjunct-brandmeester, de beer A. van Daal Tzn. Zaterdag 14 dezer zullen de nieuwbenoemde reserve-tweede lui tenants beëedigd en in functie gesteld worden. Aan den Raad der gemeente is door de afd. Amersfoort van den Bond van Ned. Gemeentewerklieden het navolgende adres verzonden Edelachtachtbare Heeren Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de bond van Nederlandsche Gemeentewerklieden, afd. Amersfoort, goedgekeurd bij Kon. Besluit van 4 December 1906; dat zij Uwen Raad beleefd maar dringend verzoekt, wel te willen be sluiten, de loonen van de werklieden in dienst der geme.ente Amersfoort te verboogen dat zij ter nadere motiveering van dit verzoek zoo vrij is te verwijzen naar bijgaande memorie van toelichting. 't Welk doende enz. De Memorie van toelichting luidt als volgt: Gedurende de voorbereiding en be handeling van het werklieden-regle- ment is van de zijde der werklieden krachtig aangedrongen om daarin ook bepalingen betreffende de loonen op te nemen. Zeer tot onzen spijl heeft Uwe Raad met dien aandrang geen voldoende rekening willen houden en heeft hij besloten de bepalingen om trent de loonen, aan zich te houden. Nu (leze beslissing gevallen is moeten de werklieden zich daar voorloopig bij neerleggen; zij zullen, willen zij ver beter irig in hunne loonen zien gebracht, dit aan Uwen Raad hebben te vragen. Waren, gedurende de behandeling van het Werkl. Regl. daarin bepa lingen, betreffende de loonen opge nomen, wij zijn er vast van overtuigd, rlan zou do nu geldende loonregeling niet ongewijzigd zijn gebleven; naast een betere regeling der periodieke verhoogingen zou waarschijnlijk loons- verhooging niet achterwege zijn ge bleven. Immers, de prijzen der levensmid delen gaan nog voortduiend omhoog, terwijl tegelijkertijd do woningbuien stijgen. Reeds nu dreigen de broodprijzen, die toch al reeds belangrijk hooger zijn dan eenige jaren terug, weer omhoog te gaan, terwijl de prijzen van vlpesch, vet en spek, reeds met 15 a 20°/o naar boven gingen. Ook de petroleum steeg gedurende de laatste jaren met 15°/o van 88'/i tot 9 5 cent per L., terwijl van prijsverlaging van andere artikelen zeer weinig of geen sprake was. Dat echter niet alleen geeft ons aanleiding er bij Uwen Raad op aan te dringen verbetering in de loonen te brengen, Reeds nu staan een aantal arbeiders der gasfabriek op hun maximum, sommigen zelfs reeds 2 jaren, terwijl bij de invoering van bet 3-ploegenstelsel de loonen der stokers met 50 cent en die der machinisten zelfs met f 1 per week werden ver minderd. Wij gelooven niet, dat deze vermindering met de bedoelingen van Uwen Raad overeenstemde maar liet resultaat voor de werklieden was toch vermindering. Bovendien rneenen wij er op te mogen wijzen, dat bij de verhooging de'' loonen, welke in 1910 beeft plaats gehad, er bij de gasfabi iek menscben waren welke slechts f0.75 per week verhooging kregen, doch tegelijkertijd zich een periodieke loons- verhoging zagen ontgaan. Wanneer wij nu nog mededeelen, dat het hoogste loon bij de reiniging f 11.20 en bij do publieke werken f 11.10 bedraagt, dan zal het Uwen Raad zeker begrijpelijk voorkomen, dat onzerzijds op een verbeterde loon regeling wordt aan eed rongen. Met loonen van f 10 en f 11 per week kan geen middelmatig arbeidersgezin in stand worden gehouden: daarmede kan slechts worden rondgekomen als verschillende noodzakelijke uitgaven achterwege blijven. Er wordt meer malen beweerd, het komt trouwens in verschillende parlij-programma' i voor, dat de gemeente een zoodanig loon dient te betalen dat een arbeider met een gezin daarvan behoorlijk kan leveri. Welnu aan dezen eisch voldoet de loonregeling, welke op dit oogen- blilc voor de werklieden in dienst der gemeente Amersfoort geldt, niet. Velen der werkliedengezinnen worstelen met een voortdurend tekort, met al de nadeelige gevolgen, welke die na zich slepen. Dat zal zeker door Uwen Raad niet worden gewenscht en daarom wenden wij ons in volle vertrouwen tot U met zekere verwachting,dat binnenkort verbetering in de loonen der werk lieden zal worden gebracht. Handel en Nijverheid. De Vereeniging Handel en Nijver heid vergadert hedenavond om 8 uur in «De Zwaan«. Door het bestuur zijn iu liet huis houdelijk reglement een aantal wijzi gingen voorgesteld, waarvan de be langrijkste zijn. Art. 4 geheel te vervangen door liet volgende Aan de vereeniging wordt, zoo mogelijk, een rechtsgeleerd raadsman toegevoegd, die zich belast met hel voor de leden langs gerechtelijken weg innen van hunne vorderingen. Alle verdere werkzaamheden van den rechtsgeleerden raadsman worden nader vastgesteld door bet bestuur. Art. 5 geheel te vervangen door het volgende Inder lid heeft de bevoegdheid, aan het bestuur vorderingen, die na her haalde aanmaning onbetaald bleven, ter incasseering te geven. Hel bestuur is bevoegd, die vorde ringen te weigeren, welke naar zijn meening ongegrond zijn. Art. 7 geheel te vervangen door het volgende: Van alle bedragen, die binnenkomen van de vorderingen, aan de vereeni ging ter incasseering in handen ge geven, wordt 10 pet. provisie geheven. Art. 8 geheel te vervangen door het volgende: Personen, op de door het Bestuur gezonden zoogenaamde Zwarte lijsten vooi komende, kunnen geen lid der vereeniging worden, of kunnen, indien zij reeds lid zijn, door het bestuur worden geroyeerd. Deze royeering wordt door het Bestuur onmiddellijk ingetrokken, als door hen aan hun verplichtingen is voldaan. Van art. 12 zullen luiden de 3e en de 4e alinea: a. Een eenvoudige informatie, alleen inlichtende over de financieele en moreele soliditeit van den aange vraagde ter plaatse, wordt verstrekt tegen vergoeding van f 0.20. b. Informatie omtrent credietwaar- digheid tot zeker bedrag wordt ver strekt a f 0.40 per informatie plus poi to-vergoeding. Aan het slot van dit artikel wordt toegevoegd Het bestuur heeft zonder opgaaf van redenen bet recht, irifoimatiën te weigeren. Art. 15 wordt gelezen De Bestuui leden worden gekozen in eene algemeene vergadering. Jaailijks treden volgens een op te maken rooster 3 of 4 leden af. Bij tusschentijds ontstane vacature wordt op de eerstvolgende algemeene ver gadering na het ontstaan dier vaca- tuie, een nieuwe keuze gedaan. De benoemde komt, wat de lijd van af treding betreft, in de volgorde van dengene dien hij vervangt. De aftredenden zijn terstond lier- kiesbaar. Art 16 wordt gelezen: Bij stemming geldt alleen volstrekte meerderheid der uitgebrachte stem men. Indien bij stemming over per sonen na eene vrije stemming niemand de meerderheid verkrijgt, wordt een herstemming gehouden tusscheti de personen in aantal het dubbele van de vacatures die bij de viije stemming de meeste stemmen ver kregen. Alle stemmingen over personen ge schieden met gesloten briefjes. Bij staking van stemmen over per sonen beslist liet lot; bij zaken worden deze verworpen geacht. Blanco en onderteekende stem briefjes worden als niet-uitgebracht beschouwd. Van art. 20 zal de tweede alinea luiden Hij doet jaarlijks op een algemeene vergadering aan de leden rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer. Deze rekening en verantwoording zal door eene commissie van 3 leden, door de vergadeiing te kiezen, worden nagezien en geverifieerd. Deze com missie brengt in een volgende verga dering verslag uit. Uit art. 24 regel 3 te lichten de woorden: gewone maandelijksche. In de zomermaanden wordt zonder noodzakelijkheid geen vergadering ge houden. Art. 35 Wordt gelezen: Veranderingen of wijzigingen in dit reglement kunnen op voorstel van het bestuur of op schriftelijk verzoek van teil minste 10 leden gemaakt worden in eene ledenvergadering waar min stens '/i der leden tegenwoordig is. Indien deze oerste vergadering niet voltallig is, wordt de volgende verga dering in ieder geval competent geacht. Minstens der aanwezige leden moe ten zich verklaren vóór de voorge stelde wijziging. liet volksconcert j.l. Zondag avond in »Amicitia« gegeven was slechts matig bezocht. Hoogstwaar schijnlijk is de oorzaak hiervan te vinden in te weinig gegeven publiciteit. Het geringe aantal bezoekers heeft althans kunnen genieten, want bet gebodene was werkelijk goed, zoowel wat de keuze der stukken als de uit- voeiing betreft. Quick heeft j.l. Zondagmiddag op Birkhoven met 20 hetArnhem- sche O. D. O. overwonnen en daar door voorkomen dat het onder de 3e klas vereenigingen zou moeten worden opgenomen. 't Vijfde sloeg G. V. C. Ill uit Wagenmgen met 130. Provinciale Staten. In de j I. Maandag gehouden zitting is aan de afdeeling Zeist der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde voor 1913 een subsidie toege staan van f 300.ten behoeve van haar tuinbouvv-proeftuin.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2